agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bahçe Süs Bitkileri (http://www.agaclar.net/forum/bahce-sus-bitkileri/)
-   -   Lisianthus (http://www.agaclar.net/forum/bahce-sus-bitkileri/4327.htm)

zenfree 15-06-2008 18:41

Harika görünüyorlar. Buketciğim tebrikler.:)

Buket Aknar 17-06-2008 20:37

Arkadaşlar lisianthus bulabildiğinize çok sevindim. Haydi hayırlısı olsun. Güzel güzel çiçekler görmeniz dileğiyle...

beyaz orkide 18-06-2008 08:15

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Buket Aknar (Mesaj 249648)
Arkadaşlar lisianthus bulabildiğinize çok sevindim. Haydi hayırlısı olsun. Güzel güzel çiçekler görmeniz dileğiyle...

Sayın Buket Aknar hep sizin ciceklerinize imrenerek bu hayat gecmezdi.Artık bende **** bizde edindik.Yakında bizde sizi kıskandıracagız.Sevgiyle kalın Buket hanım.

Buket Aknar 18-06-2008 20:02

Arkadaşlar, ben bugün başka bir çiçek almak için bir seraya gittim. Gitmişken lisianthus var mı ?diye sordum. Seracı bana
"artık zamanı geçti, seneye Mart-Nisan gibi bulunabilir. Bu yıl zaten pek yetiştirmemişler." dedi.

Bu nedenle alacağınız fideleri yetiştirirken çok dikkatli olun.

beyaz orkide 18-06-2008 20:35

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Buket Aknar (Mesaj 250242)
Arkadaşlar, ben bugün başka bir çiçek almak için bir seraya gittim. Gitmişken lisianthus var mı ?diye sordum. Seracı bana
"artık zamanı geçti, seneye Mart-Nisan gibi bulunabilir. Bu yıl zaten pek yetiştirmemişler." dedi.

Bu nedenle alacağınız fideleri yetiştirirken çok dikkatli olun.

Buket hanım nelere dikkat etmeliyiz? ne yapmalıyız? lisiantusların üstünde birden fazla goncası var.Sizinkilerde öyle.Yapraklarıda yemseyil.

Buket Aknar 18-06-2008 21:00

Goncaları da varsa çok güzel. Demek ki çok yakında sizin de çiçeklerinizi göreceğiz. Ben forumdan da takip ettiğiniz gibi özel birşey yapmadım, yalnızca hergün sulandılar.

beyaz orkide 19-06-2008 20:51

sayın Buket Aknar size bir sorum olacaktı bu cicegi yetiştiren biri olarak size sormak istiyorum.Lisiantusun yaprakları sizde cok seyrek acaba yaprakların dibinden yine filizlenmeler var mı acaba? benim lisiantusların her yapragın altından yaprak fışkırmakta alttaki büyük yaprakları kopartırsam o minik yapraklar hızlanır mı ne dersiniz böyle bir deneyim yaşadınız mı? belki sararan yaprakları aldıysanız üstünden diye size sormak istedim.

Buket Aknar 20-06-2008 11:36

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi beyaz orkide (Mesaj 250730)
sayın Buket Aknar size bir sorum olacaktı bu cicegi yetiştiren biri olarak size sormak istiyorum.Lisiantusun yaprakları sizde cok seyrek acaba yaprakların dibinden yine filizlenmeler var mı acaba? benim lisiantusların her yapragın altından yaprak fışkırmakta alttaki büyük yaprakları kopartırsam o minik yapraklar hızlanır mı ne dersiniz böyle bir deneyim yaşadınız mı? belki sararan yaprakları aldıysanız üstünden diye size sormak istedim.

Sn Beyaz Orkide; bahsettiğiniz gibi sararan yaprak durumu yaşamadım. Dediğiniz gibi yaprakların altından fışkıran oluşumları farkettim, bugün iyice incelediğimde o oluşumlardan tomurcukların da belirdiğini gördüm. Bence hiç bir yaprağına dokunmayınız.

Bu arada ayni yerlerden mi bahsediyoruz? Bakınız fotoğraflayarak bahsettiğim kısmı işaretledim.

beyaz orkide 20-06-2008 13:08

Hayır buket hanım aynı yerden bahsetmıyoruz.Daha alttakı yaprakların dibinde yeni yaprak gelisimleri oluyormu? diye sormustum.elimdekilerin hepsinde mevcut bütün yaprakların dibinde yeni yapraklar var.

Buket Aknar 20-06-2008 13:18

4 Eklenti(ler)
Bugün itibarı ile çiçeklerin durumunu eklemeyi düşündüm.
Sevgili beyaz orkide bu fotoğraflar belki size yardımcı olur. Bir inceleyin; bahsettiğiniz oluşumları görürseniz bana da bildirin. (Özellikle birinci fotoğafta uzaktan çekim yaptım ki yaprakları ve boyları da görülsün) O zaman üzerlerinde ben de inceleme yapayım.

Bu arada Mor renkli de çiçek açtı. Onu da sizlerle paylaşmak istedim.

beyaz orkide 20-06-2008 16:18

Yok maalesef farkedemedim Buket hanım.Bende resim yüklemeyi cok österdim ama şu aralar pek mumkun degil ne yazık ki.

beyaz orkide 21-06-2008 09:03

Bu sabah Yaradana sıgındım büyük yapraklarını koparıp aldım.Ne yalan söyleyeyim cok da keyiflendim.Sanki bunu yaparsam daha cok dayanacagını hissettim.Hem kökü bende degilmi seneye nasılsa cıkar yine.Biraz komik görünüyolar kel oldular.Dalın üzerindeki bütün gözlerden yaprak cıkıyor bunların hızlanacagını düşünüyorum.gelişmeleri sizlere anlatırım buradan.

beyaz orkide 22-06-2008 09:53

Lısıantuslardan biri tohum oluşturmaya başladı.Acaba ne zaman almalıyım tohumunu? olgunlaştıgını nasıl anlayacagım?

Buket Aknar 22-06-2008 17:22

Çiçekleriniz benimkiler kadar mı? Eğer benimkiler kadarsa tohum için erken diyorum. Tohumlar çiçeklerin ortasında, çiçekleri geçince oluşur. Tohum kapsülü tamamen kuruyunca tohum kapsülünü aldığınızda ve iki parmağınızla tohum kapsülünü çatlattığınızda içerisinden yüzlerce minicik ama çok çok minicik tohum göreceksiniz. Ben geçen yıl bu işlemi ağustos- eylül gibi yaptığımı hatırlıyorum.

beyaz orkide 23-06-2008 08:32

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Buket Aknar (Mesaj 251770)
Çiçekleriniz benimkiler kadar mı? Eğer benimkiler kadarsa tohum için erken diyorum. Tohumlar çiçeklerin ortasında, çiçekleri geçince oluşur. Tohum kapsülü tamamen kuruyunca tohum kapsülünü aldığınızda ve iki parmağınızla tohum kapsülünü çatlattığınızda içerisinden yüzlerce minicik ama çok çok minicik tohum göreceksiniz. Ben geçen yıl bu işlemi ağustos- eylül gibi yaptığımı hatırlıyorum.

Buket hanım sanırım cıcekleri hormonladılar ve bu sure bıttıgı ıcın cıcegınde zamanı gecıyo. Acan cıcegın dıbınden tohum kapsulu olustugu dusuncesındeyım.
Birinci fotografınızda sol tarafta yaprak dibinden sizinde minik yaprak cıkacak sanırım suan fark ettim.

Nihal 27-06-2008 18:10

Arkadaşlar bir soru sormak istiyorum.Biliyorum çok soru soruyorum ama lalegülün lisianthustan başka adı var mı acaba?Bugün çiçekçiye sordum ben böyle bir çiçek bilmiyorum dedi.Başka bir adı olmasın dedi bende birşey diyemedim.

Buket Aknar 27-06-2008 20:23

Ben başka bir isim bilmiyorum. Lalegül'ü de buradan öğrendim. En bilinen isim Lisianthus'tur ama pek çok kişi de bu bitkiyi henüz bilmiyor. Ben geçen gün sera da sordum şu anda zamanı değil dendi. Sevgili Nihal; belki de zamanı olsaydı senin de sorduğun bilecekti.

Nihal 28-06-2008 12:44

Haklısınız zamanı olsa bilebilirlerdi.Ama en azından tohumunu bulabilirim diye düşünmüştüm.O da yoktu.

venus 29-06-2008 16:13

Muğla'da bir serada cok az miktarda bulmuş annem tanesi 15 ytl onlar melek gülü diye satmışlar anneme...:)
2 tane almıştı pembe ve mor...Pembe olanın öldüğünü söylediginde anneme sakın atma kendini yenileyebilir demiştim ve bugün yanılmadığımı anladım yeniden yeşillenmeye başlamış...tabi çiçek verir mi bilmem...;)

tasdelenmurat 02-07-2008 13:02

Lalegül ismi için konuşuyorum.

İstanbulda bağcılarda bahçe malzemeleri satan bir alışveriş merkezinde gördüm bu çiçeği ilk olarak. Üzerinde Lalegül yanında lisianthus yazıyordu. Sonrada bir filmde bir replik olarak geçtiğini hatırlıyorum. Yerel adlar Türkiyede bayağı çok. Ortak bir ad bulunaması herzaman için kötü oluyor. Özellikle bilim alanında bu tarz problemler çok yaşanıyor. O yüzden latince adlar bayağı faydalı oluyor. Başlık adınada lisianthus şeklinde o yüzden koydum.

Almanyada teyzem yaşıyor. O bu çiçeğe Gelin Gülü diyor. Avrupada gelinlerin ellerindeki çiçeklerde çok kullanıldığı için.

Lalegül, melekgülü, gelingülü 3 tane adımız oldu. Benim oyum lalegül'den yana. Gerçekten lalenin zarafeti ve gülün güzelliğini yansıttığı için. Hanımlar herhalde melekgülü **** gelingülü diyecekler. Duygusal oldukları için :P

1000 tohum meselesine gelince. Tohumları toz gibi neredeyse. Yani o 1000 tohumu aldığınızda elinizde birkaç gram tohum olacak. 1000 sayısı sizi korkutmasın. Bu tarz tohumları sayarak koyamazlar. Takriben size satılan gramajda o kadar tohum en az bulunmaktadır.

GLCN 05-07-2008 15:13

2 Eklenti(ler)
Benim sarı ve morda açtı fakat pembe katmerli olan kurudu bu sene bulursam başka renkte almak istiyorum çok kibar bir bitki:D

tasdelenmurat 09-07-2008 16:36

Arkadaşlar bir şey hatırlatmakta fayda görüyorum. Lalagül'lerin, **** gelin güllerinin **** nam-ı diyar lisianthus'ların katmerli olanları maalesef hybrid lerdir. Bunlardan elde edilecekler tohumlar sizin aslında vermek istediğiniz tohum olmayacaklardır.

Katmerli bir lisianthusunuz varsa bu zevkden sadece siz yararlanabilirsiniz. :(

Küçük, küçücük, hatta nerdeyse mikrosbik tohumlarda ( bkz : unicorn horns sipariş ettiğim tohumlardan biridir ) yaşanan en büyük problem, ektiğimiz toprakda, bizim ektiğimiz yerde pek kalmamaları, sulandıkça yerleri hareket etmektedir. Toprakda daha derine inebilmektedirler. Biz 1-2 cm derinliğe ekiyoruz. Ama onlar dahada aşağı iniyor. Bazı tohumlarda bu yüzden hiç başlarını topraktan çıkaramıyorlar maalesef. Lisianthus denemem yok ama diğer mikrosbik tohumlar için dikilen toprakta çok ince hafif bir katman bildiğimiz kum tabakası koyulması, sulamanın kenarlardan çok hafif bir biçimde olması tavsiye edilir.

Unicorn horns tohumlarıyla ilgili bir deneyimim. Adı geçen tohumlar tam anlamıyla mikrosbik tohumlar, Beyaz bir kağıt arkasına koyduğunuzda ve gözlerini kısıp, odaklandığınızda ancak gözüküyorlar. Herneyse bunları ektiğim küçük margarin kutusundan hiç ses seda çıkmadı. 1 ay kadar. Bu tarz toprakları dökmem. Başka bir seyin içine boşaltırım ne olur olmaz diye. O gün balkona taşırken balkon kapısında tül yüzünden elimden düştü. Allah kahretsin falandan sonra. Toprağı bir miktar avuçlayarak yerden kaldırdım. Balkon temizliği yapmadım. Kullanılmayan kapalı bir balkon deliğimiz. O tarafa doğru yerde kalan toprağı süpürdüm. Geçen gün ne görem. Tıkalı balkon deliğinde bir fide. Plastik tabaklarada ektiğim topraktan çıkan 2 unicorn horns fidesine benziyor. Neye niyet neye kısmet. Çıkardığım sonuç bu tarz tohumları plastik tabaklara dikmek en güzeli, derinlik maksimum 2 cm. Tohumun kayabileceği maksimum noktada o kadar.

can17can 10-07-2008 15:25

arkadaşlar bu lisantusları antalyada treylerde fide olarak satıyorlar diye biliyorum bende bu teylerden topyan alan birinden ricayla bu trey lerin içinden 5 adet alıp yetiştirdim bu gün yarın resimlerini yayınlayacağım isteyen olursa daha detaylı araştırırım beyaz köpük trey deydi detayını bilmiyorum ama siz tohumu veriyorsunuz otomatik makinalarda ekim yapıp çimlendirip satıyorlar antalyada

eylems 10-07-2008 16:50

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi can17can (Mesaj 257468)
arkadaşlar bu lisantusları antalyada treylerde fide olarak satıyorlar diye biliyorum bende bu teylerden topyan alan birinden ricayla bu trey lerin içinden 5 adet alıp yetiştirdim bu gün yarın resimlerini yayınlayacağım isteyen olursa daha detaylı araştırırım beyaz köpük trey deydi detayını bilmiyorum ama siz tohumu veriyorsunuz otomatik makinalarda ekim yapıp çimlendirip satıyorlar antalyada

Sayın Can17can, trey nedir? Detayları araştırabilirmisiniz?

can17can 10-07-2008 20:31

Belki yanlış tabir kullanmış olabiliirm beyaz buzdolabı koruma kartonlarının içine koyulan maddeden aşağı yukarı 1cm 1cm gözlerden oluşan bir blok KÖPÜK DENEN MALZEME HERHALDE

can17can 13-07-2008 08:40

3 Eklenti(ler)
aldığım 5 adet fide den üçü çiçeklendi biri mor ikisi beyaz açtı ikisini bekliyorum bakalım işte açanlar

Buket Aknar 14-07-2008 21:31

can17can; hayırlısı olsun. Çubuklara bağlamakta çok iyi etmişsiniz. Ben de ayni uygulamayı yapmayı düşünüyorum. Benim pembe renkli lisianthuslarım yere doğru eğildiler.

tasdelenmurat 20-08-2008 21:57

Hiç aranjmana bile gerek yok. durduğu yerde aranjmanik duruyor. bende kıskandım can17can. Senmi fotograf ustasısın, çiçekmi güzel poz veriyor anlamadım. Evet evet çiçek güzel poz veriyor.

eylems 15-10-2008 20:13

Arkadaşlar bir kaynakta bu çiçeğe Lisianthus yerine Eustoma denilmiş. Bilginize.

Adalet Yağcı 12-11-2008 07:23

Yaklaşık iki ay önce ektiğim Lisianthus tohumlarından yalnızca iki tanesini çimlendirmeyi başardım, ama hâlâ ilk çıkan minik yaprakları ile bekliyor.
Miniklerimi içerde tutuyorum, dışarı çıkarsam dahamı iyi olur acaba.
Sanki hiç büyümeyeceklermiş gibi görünüyorlar.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024