agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bahçe Süs Bitkileri (http://www.agaclar.net/forum/bahce-sus-bitkileri/)
-   -   Lisianthus (http://www.agaclar.net/forum/bahce-sus-bitkileri/4327.htm)

GLCN 22-05-2008 11:47

1 Eklenti(ler)
Tohumdan çıkan lisianthus um boyuna bakarmısınız..Aldığımda mor ve sarım tek katlı fakat pembem katmerliydi fakat katmerli olan nedense kurudu tohumunu rast gele aynı saksıya ekmiştim içlerinden sadece bu çıktı yaşasınki oda pembeymiş ama katmerli değil sanırım..:o

GLCN 22-05-2008 13:57

Mart mı sevgili uzman? ben geçmiş mesajlara baktımda mayıs ayında tuz pazarının sonunda hep duran çiçkçilerden almısım yani mayısa kadar çiçekçilerde görmemiştim isterseniz başka yerlere daha bakın..:confused:Ayrıca hangi şehrin Cumhuriyet cad. sorabilirmiyim?

Buket Aknar 22-05-2008 22:18

Sevgili GLCN yukarıdaki fotoğrafı incelediğimde bu çiçeğin lisianthus olmadığı hissine kapıldım. Bu çiçek rozete benziyor.
Çiçeğinizi ben finka yani rozete benzettim. İlk sayfalardaki fotoğraflarla sizin çiçeğin fotoğraflarını karşılaştırırsanız sanırım ayni olmadığını siz de farkedeceksiniz.

GLCN 23-05-2008 10:26

Evet haklısınız tamamen açınca bende benzettim ama değil sevgili Buket fidenin boyu yaklaşık 10 cm(ki bu yakıstırmayı ben yapıyorum daha da küçük olabilir) çok küçük bir fide, diğer lisianthuslarla karşılaştırıyorum yaprakları falan herşeyi aynı sadece çiçeği bir garip eğer ölmezse boyu uzarsa sanırım yaşlanınca gerçek çiçek açıcak bundan önceki resimde boyutunu gördünüzmü bilmiyorum ama nerdeyse çiçeği toplu iğne kadar bitkiyi tanımasam ve kıyaskama yapacak baska bir bitkim olmasa bende rozet çiçeği oldugunu düşüneceğim:):rolleyes:(ayrıca benim hiç rozetim olmadı bunun tohumu nerden gelebilir ev içerisine)

eylems 23-05-2008 10:41

Sayın Buket Aknar (Sevgili meşlektaşım), sizin lisianthuslarınız ne durumdalar? fotoğraflarını eklesenizde gözlerimiz bayram etse.Bu çiçeğin fotoğrafına bile bakmak bana haz veriyor, birde saksımda olsa.Nikahımda gelin çiçeğimi lisianthus demeti düşünüyorum çok zarif bir çiçek.

Buket Aknar 23-05-2008 14:28

Sevgili eylems; benim lisianthuslarım boylanmasına rağmen henüz çiçeklenmediler. Sizin için bugünkü durumlarını fotoğraflamaya çalışacağım.

eylems 23-05-2008 14:53

Sayın Buket Aknar, ilginiz için çok teşekkür ederim.İsterseniz çiçeklendiklerinde fotoğraflayın o zaman daha cezbedici gözükürler.

Buket Aknar 30-05-2008 16:42

1 Eklenti(ler)
Arkadaşlar; bugün Lisianthuslarımdan bir tanesi tomurcuk verdi. İşte Lisianthuslarımın bugün itibarı ile durumları.

Güler 30-05-2008 17:47

Ayy, ne güzel, maşallah. Benimkilerde daha tomurcuk yok.

zenfree 08-06-2008 16:41

Sevgili Buket, gözünaydın.:) Ben senden daha çok bekliyorum lisianthusunun çiçek açmasını. Gerçekten harika bir çiçek. Bulsam hemen ben de alacağım.

Gülşen 08-06-2008 17:47

Lisianthusları bende çok seviyorum. Tohumunu veya fidesini buralarda bulamadım:( Çiçekçiden aldığım kesme çiçekler solunca, ortaki kapsüllerini toplayıp, kurutuyorum. Tohumdan üretmek zormuş ama denemek istiyorum. Umarım başarılı olurum :p

Sevtap 08-06-2008 18:44

Lisiantus

Merhaba ben forum da yeniyim ve ilk kez yazıyorum öncelikle herkese sevgilerimi gönderiyorum
Ben İngiltere den lisiantus tohum sıparişi vermiştim yaklaşık 20 gün önce geldiler5-6 çeşit istemişim mevsim geç gibi gözüktüğünden sadece 1 türü ektim ve bekliyorum henüz çıt yok .Alım yaptığım site NICKYS NURSERY Ltd 5 çeşit seçtim bu arada çok güzel bulduğum başka çiçek tohumlarıda aldım 10-15 gün içinde elime ulaştılar pound ile satış yapılıyor 30 tohum ortalama 3 ytl ye geliyor

zenfree 08-06-2008 18:50

Sevgili Şaziment aramıza hoşgeldiniz. Dilerim lisianthuslarınız bol çiçekli olur. Aşağıya alıntı yaptığım Selahhatin Hocamız'ın yazdığı gibi geç çimlenebilirmiş. Sulamaktan vazgeçmeyin. Selamlar.:)

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Selahattin YILMAZ (Mesaj 165641)
Lisianthus tohumlarının çimlenmesi optimum sıcaklık şartlarında 1-1,5 ay gibi uzun bir sürede çimleniyor veya daha uzunda sürebilir çimlenme olmazsa endişelenmeyin sadece sulamaya devam edin...

Sevtap 08-06-2008 18:52

FS-LI026 Lisianthus Cinderella Ivory 30 Pellets. 2.21
FS-LI035 Lisianthus Cinderella Blue 30 Pellets. 2.21
FS-LI011S Lisianthus Lisa Blue 16 seeds. 1.23
FS-LI039 Lisianthus Heidi Wine Red 30 Pellets. 2.21
FS-LI013S Lisianthus Lizzy Series Mixed 16 seeds. 1.23
Birde çok hoşlandığım bazı tohumları istedim onlarıda yazıyorum copy -paste google görsellerde hemen resimlerini görebilirsiniz .
FS-ME001S Meconopsis Betonicifolia. 1.2
FS-SC007 Schizanthus The Clown Schizanthus grahamii. 2.21
FS-DE014 Delphinium Summer Morning 40 seeds. 2.21

Sevtap 08-06-2008 18:55

teşekkür ederim Zenfree bende başlamadan önce tüm forumu neredeyse okudum tohumlar pilastik şişeciklerde ve kaplanmış şekilde geliyor fakat çok kırılganlar inşallah çıkar eğer istetdiğim tüm çiçekleri büyütüp tohum alabilirsem hepsini sizlerle paylaşmaktan büyük keyif alırım herkese sevgilerim le

Nihal 08-06-2008 20:03

Geçenler de okulumuzun şiir dinletisi vardı.Oraya aranjmanlar falan gelmişti.Bizim arkadaşlar da bitimde aranjmanlardan çiçekleri almışlardı.O aranjmanlarda lisianthus da vardı.Şimdi o çiçekler yaklaşık 2 haftadır suda duruyorlar.Ve gayette güzel görünüyorlar.Bir çok tomurcuğu var ve yavaş yavaş açıyorlar.Şimdi benim asıl sormak istediğim acaba dalını diksem biter mi ya da çiçekler tohum oluşturtabilir mi?

Buket Aknar 08-06-2008 23:34

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Nihal (Mesaj 245909)
Geçenler de okulumuzun şiir dinletisi vardı.Oraya aranjmanlar falan gelmişti.Bizim arkadaşlar da bitimde aranjmanlardan çiçekleri almışlardı.O aranjmanlarda lisianthus da vardı.Şimdi o çiçekler yaklaşık 2 haftadır suda duruyorlar.Ve gayette güzel görünüyorlar.Bir çok tomurcuğu var ve yavaş yavaş açıyorlar.Şimdi benim asıl sormak istediğim acaba dalını diksem biter mi ya da çiçekler tohum oluşturtabilir mi?

Sevgili Nihal; dalından yetiştirmeni imkaansız gibi görüyorum ama dene bakalım ne olacak? Tohumdan bile yetiştirmek oldukça zor bir bitki.

Nihal 09-06-2008 10:12

Denemekten zarar çıkmaz o zaman:)Eğer olmazsa bir yerden bu bitkiyi bulmam lazım.Çok hoşuma gitti çünkü;)

Buket Aknar 13-06-2008 21:56

Arkadaşlar az önce eve geldiğimde lisianthusların çiçek açtığını gördüm ancak karanlık olduğu için fotoğraf çekemedim. İnşallah yarına fotoğraf da ekleyeceğim. Şimdilik beyaz olan çiçeklendi inşallah diğerleri de çiçeklenir.

Nihal 14-06-2008 09:58

:)Gözünüz aydın Buket Hanım.

Buket Aknar 14-06-2008 10:23

2 Eklenti(ler)
İşte çiçeklenen ilk lisianthus'um.

Dilek Erbil 14-06-2008 10:47

Ama olmazki böylede yapılmaz ki....sabah sabah :))) 6 ay evvel tohumlarını ektim,sadece 2 cılız mı cılız fidecik çıkardı bir hafta önce.Şimdi bunları görünce onlara özen göstermem gerektiğine inandım,böyle güzel olacaklarsa bakmaya devam,ama çok nazlılar ve de çok güzeller.

Buket Aknar 14-06-2008 10:55

Dilek Hanım; ne mutlu size ki iki tane cılız da olsa fideciğiniz oldu. Benim gerek dökülen, gerekse benim ektiğim hiç bir tohum çimlenmedi. Çiçek açanlar geçen yıldan budayıp koruduklarımdır.

Nihal 14-06-2008 11:23

Siz şanslısınız benim ekmek için tohumum bile yok:(Bu arada Buket Hanım tomurcukların hepsi açınca muhteşem olacak gibi görünüyor.Kıskandım şimdi:);)

Arzu Kırlangıç 15-06-2008 01:24

5 Eklenti(ler)
Benim bahçem olmadığı için bu güzel çiçeğe vazomda yer veriyorum .

Buket Aknar 15-06-2008 01:57

Masa, çiçekler ve mücevher kutusu inanılmaz bir uyum içerisinde. Doğrusu Lisianthus'lara Lilliumlar pek yakışmış.

Gülşen 15-06-2008 12:23

Buket Hanım çok güzel ve sağlıklı görünüyorlar lisiantuslar:p

Arzu Kırlangıç 15-06-2008 13:19

Teşekkür ederim Buket Hanım . Masa , seramik kutu ve tabağı kendim boyadım . Sizin lisianthuslarınızda çok sağlıklı maaşallah . Keşke benimde bir bahçem olsaydı..

Buket Aknar 15-06-2008 14:20

3 Eklenti(ler)
Bugün diğer lisianthuslarım da çiçek açmaya başladılar. Geçen yıldan kenarı mor şeritli olanı yanlışlıkla söktüğümü sanıyordum. Bugün çiçeği görünce define bulmuş gibi sevindim. Pembe renkli olan da açtı. Şimdi mor renkliyi bekliyorum. Umarım o da çiçeklenir, o zaman geçen yıldan kaybettiğim olmayacak.

erbek_ 15-06-2008 19:10

Çoooook güzeller maşallah buket hanım...Bisürü tomurcuk var...

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024