agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bahçe Süs Bitkileri (http://www.agaclar.net/forum/bahce-sus-bitkileri/)
-   -   Lisianthus (http://www.agaclar.net/forum/bahce-sus-bitkileri/4327.htm)

tasdelenmurat 12-05-2007 23:34

Lisianthus

Lisianthus (lalegül)/Genel Bilgiler

Lisianthus ( lalegül ) denen çiçeği ilk gördüğüm andan beri çok hoşuma gitti.

Lalenin zerafeti ile gülün güzelliğini birleştirin. ( Tabi böyle bir birleşimde ikisindende bazı şeyleri feragat etmek zorunda :D )

Çiçekle ilgili Türkçe, detaylı bilgiler için aşağıdaki linki tıklayın.
http://www.agaclar.net/forum/showthr...ght=lisianthus

Site üyelerinden kgursan adlı arkadaşımız lalegül fideleri satmaktadır. Bayağıda uygun fiyata onunla irtibata geçebilirsiniz.

LİSİANTHUS ( LALEGÜL) RESİMLERİ aşağıdadır. iyi seyirler.

http://www.freshroses.com/lisianthus.jpg http://www.agaclar.net/forum/attachm...4&d=1253185751

http://www.aboutflowers.com/floralli...rs/eust173.jpg

http://www.imagecache.co.uk/images/lisianthus.jpg

http://www.extension.umn.edu/yardand...lisianthus.jpg

http://www.dontveter.com/howtogrow/eustgran9.jpg

BenBen1967 01-06-2007 11:49

Gerçekten de çok güzelmişler.Tamda kahvemi içerken gördüm ,keyifle kehvemi yudumlarken izledim ;)

corbusier 21-06-2007 10:39

Merhaba, bir donem Lisianthus yetistirdim, Sakata Seeds firmasindan tohumunu temin etmistim. Tohumlari cok kucuk (1gr da yaklasik 1000 adet var), o yuzden tohum alirken kaplanmis tohum olmasina dikkat edin yoksa ekim icin cok ugrasmaniz gerekir. Yalova'daki ureticiler Lisianthus yetistiriciliginde basi cekiyorlardi, su anda Antalya ve Izmirde de oldukca fazla yetistiricisi var. Mor renkli olanlarla baslamanizi oneririm, iki renkli olanlara gore daha kanaatkar. Vazo omru 3 hafta gibi oldukca uzun. Bu bitkilerdeki sikinti tohum ekiminden fide haline gecene kadar uzun bir sureye ihtiyac duymalari, 4 gercek yaprak gosterdikten sonra is hizla ciceklenmeye dogru gidiyor. Bunlar olmadi buyumuyor diye sakin endise etmeyin, sabredin.

Buket Aknar 22-06-2007 00:11

lisianthus

Selamlar, ben bahçeme nisan ayında lisianthus ekmiştim. Fidelerini Kıbrıs'ta bir çiçekciden aldım. İlk çiçekler geçtiğimiz günlerde açtılar. Çiçek ile ilgili çok fazla bilgiye sahip değilim ve kökeni , bakımı, tohum elde etme ile ilgili bilgileri araştırıyorum. Önceki gün forumda bu bitkinin adı nedir? bölümünde bu bitki ile ilgili ayrıntılı bilgisi olan var mı ? diye araştırıyordum, ardından böyle bir bölümü farkedince oldukça sevindim. Ayrıntılı bilgisi olan varsa ve paylaşırsa çok sevineceğim.Bahçemdeki lisianthus'ların fotoğrafları forum'da bu bitkinin adı nedir? bölümünde yüklenmiştir. Buraya yükleyemiyorum. Bugünden sonra çiçeklenenleri de buraya yüklemeye çalışacağım.

Buket Aknar 29-06-2007 13:59

Bahçemde yetiştirdiğim Lisianthus'lardan

4 Eklenti(ler)
Bahçemdeki Lisianthus'lardan....

selenn 29-06-2007 14:39

Ben de çok seviyorum bu çiçeği. Bundan dört sene evvel evlenirken gelin çiçeği için morlarını düşünmüştüm ama bir türlü çiçekçiye anlatamadım. İsmini de bilemiyordum. Şimdi bu başlığı görünce aklıma geldi. Çok kibar bir görüntüsü var.

tasdelenmurat 22-09-2007 03:21

Buket aknar arkadaşım. valla gözüm kaldı bahçendeki lalegüllere( Lisianthus ) Allah nazarlardan saklasın. hele en son resimdeki beyaz , yaprak uçları mor olana bittim resmen.

"buket akner" , "corbusier" arkadaşlarımız inşallah yardımcı olurlar bizlere ellerinde fide/tohum varsa.

Oğuzhan 22-09-2007 16:20

Lisianthus (Eustoma) grandiflorum Hybr.F1

Ekim zamanı: Temmuz-Ekim.

Gelişim zamanı: 22-26 haftadır.

Çimlenme: Çimlenme 20-23ºC’de gerçekleşir. 24ºC üzeri ısılar çimlenme olumsuz etkilenir. Çimlenme gerçekleştikten sonra hastalık sorunlarından kaçınmak üzere tabla veya viyoller, havalandırması iyi olan daha serin (15-20ºC) bir ortama nakledilir.

EC: Düşük derece tuzluluk oranları uygundur.

Nem: Tohumun kaplamasının eriyebilmesi için yüksek nem oranı gerekir.

Tohum kapağı: Tohumun nemini koruyabilmek içi kapak oluşturulur.

Gelişim sıcaklığı: Üretim, gündüzleri 20-27ºC, geceleri 15-18ºC değerleri korunarak sonuçlandırılır.

PH: 6,2-6,5

Bitki boyu 25-30cm’dir. Saksı ve bordür bitkisi olarak yetiştiriciliği yapılabilir. Uniform bir bitkidir.

http://www.istanbultohum.com.tr/Cice...p?ID=247&kID=1

Selahattin Yılmaz 22-09-2007 19:48

Sevgili GLCN, lisianthus istersen kapalı çarşıda tuz pazarı camisinin yanında Tohum Market var onlarda yetişmiş saksılı bitki olarak ve ayrıca tohum olarak mevcut eğer bitki almaya karar verirde gidersen ve dükkanda kalmamışsa dükkan sahibine benim ismimi verin size seralarından getirsinler ama elemana değil dükkan sahibine söyleyin (Ender bey), yok eğer işi yokuşa sürerlerse bana haber verin ben size saksıda bitkilerini seralarından alır size temin ederim.

GLCN 23-09-2007 20:19

Nasıl bakıyorsun sevgili buket?Benim gibi almak üzere olanlara fikir olur...

GLCN 02-10-2007 17:55

Bugün bende 3 renk aldım ama sizin tarif ettiğiniz yerden değil sevgili Selahattin hocam çiçekçiler pazarından artık sizin yardımlarınızla öğrenirim nasıl bakmam gerektiğini yarın resimde eklerim....

GLCN 03-10-2007 14:48

1 Eklenti(ler)
Çok teşekkür edrim selahattin hocam sayenizde bu güzelleri buldum..

sinaninci1 03-10-2007 15:06

Sayin GLNC
Cok guzeller gule gule buyutun
Ciceker kokuyormu ?
Saygilar

GLCN 03-10-2007 16:58

Teşekkürler sinaninci1..Hayır ne yazıkki kokmuyor..

Buket Aknar 24-10-2007 21:01

Sevgili arkadaşlar, benim lisianthuslarım artık tohuma kaçtılar başarabildiğim derecede biraz tohum aldım. Ancak zamanı gelince yetiştirebilecekmiyim bilmiyorum... Tohumlar, çiçeğin ortasında kapsül içerisinde iğne başı kadar küçük. Bir miktarını topladıktan sonra kedimin çarpması sonucu toprağa döküldü. Onların yeşerip yeşermeyeceğini bilmiyorum. Ancak az bir miktarını ayırabildim ki onları da nasıl ve ne zaman ekeceğimi bilmiyorum. Bilen varsa ve bana yardımcı olursa memnun olacağım.

Selahattin Yılmaz 24-10-2007 22:49

Lisianthus tohumlarının çimlenmesi optimum sıcaklık şartlarında 1-1,5 ay gibi uzun bir sürede çimleniyor veya daha uzunda sürebilir çimlenme olmazsa endişelenmeyin sadece sulamaya devam edin...

songül nazlım 26-10-2007 10:16

inan bilgi için gerçekten teşekkur ederım

songül nazlım 26-10-2007 10:17

elfogi lisiyantus için verdigin site cok ısıme yaradı sagol

GLCN 26-10-2007 10:27

Hangi site sevgili Songül?

songül nazlım 30-10-2007 13:04

istanbul tohum diye google yazarsanız cıkar orda nerede satıldıgı yazıyor ayrıca ıst eminonu kapalı carsıda bakırkoydede satılıyor

Buket Aknar 02-11-2007 19:28

Arkadaşlar, ben tohuma kaçan lisianthus'ları tohumlarını aldıktan sonra kökten sökmeye kıyamadığım için toprağın biraz üzerinden kestim, yeniden yeşerirlerse diye beklemeye başladım. Acaba yeşerecekler mi?

Selahattin Yılmaz 02-11-2007 21:30

Sevgili Buket Aknar, gelecek sene lisianthuslarınız birden fazla sürgün patlatarak gelişmesi lazım.

GLCN 02-11-2007 22:14

peki bu arada nasıl bakım uygulamalıyız Selahattin hocam?

Hasan Lalezar 14-12-2007 23:36

Çok güzel bir çiçekmiş. Lalegül'ün Ankara'da bir semt ismi olduğunu düşünürdüm sadece , böyle bir çiçeğin adı olduğunu öğrendiğimde utandım açıkcası. Ceza olarak yetiştirmem lazım en kısa zamanda bu çiçeği :))

MSaygin 30-01-2008 15:42

merhaba,

Elimde biraz Lisianthus tohumu var.Şöyle 10cm yüksekliğinde torf/perlit karşımı harçla bir yatak yapıp, üzerine serpeyim diyorum, doğru olur mu? Madem çimlenmesi sıcaktan etkileniyor, havalar Adana'da ısınmadan şu işi yapsam doğru olacak sanırım.

Çok yıllık bir çiçek mi, ortalama ömrü ne kadar, ytişen fidelere nasıl bir saksı seçeyim?

Bir de 1000mt rakımlı yaylada olur mu acaba, kışın yerde öldürmeyelim.

Teşekkürler,

Buket Aknar 30-01-2008 17:56

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi MSaygin (Mesaj 199951)
merhaba,

Elimde biraz Lisianthus tohumu var.Şöyle 10cm yüksekliğinde torf/perlit karşımı harçla bir yatak yapıp, üzerine serpeyim diyorum, doğru olur mu? Madem çimlenmesi sıcaktan etkileniyor, havalar Adana'da ısınmadan şu işi yapsam doğru olacak sanırım.

Çok yıllık bir çiçek mi, ortalama ömrü ne kadar, ytişen fidelere nasıl bir saksı seçeyim?

Bir de 1000mt rakımlı yaylada olur mu acaba, kışın yerde öldürmeyelim.

Teşekkürler,

MSaygın, merhaba
Lisianthus ile ilgili tecrübelerimi size aktarayım.
Ben geçen yıl nisan ayında çiçekciden fide olarak aldım ve sabah güneş görmeyen öğle saatlerinden itibaren direk güneş gören bir yere (birşey bildiğim için değil, sadece uygun yer orası olduğu için) diktim. Yaz boyunca görenin imrendiği oldukça güzel çiçekler açtılar. Çevremde saksıya dikenlerin çiçek boyları kısa kalmasına rağmen benimkiler destek ihtiyacı duyacak kadar uzadılar. Sonbahar mevsiminde biraz tohum toplamaya çalıştım. Kuruyanları da sökmeye kıyamadığım için kökünden biraz yukarıdan kestim. Şu anda yeniden yeşermeye başladılar gibi ama Kıbrıs'ta kar soğukları var (dün yüksek yerlere kar bile yağdı) ve bundan sonra ne olur bilmiyorum. Bu arada evim 1000 metre değil ama aşağı yukarı deniz seviyesinden 500-600 metre yüksek bir yerdedir. Umarım bu bilgiler işinize yarar.

MSaygin 01-02-2008 09:53

Çok teşekkürler Buket hanım :)
Bu durumda tek yıllık değil, seneye de aynı kökten sürgün verebilecek demek ki.

Benim bulduğum bilgilerde mutlaka yüksek ph'lı bir toprak istediği yazılı, düşük ph derecelerinde hastalık riski artıyormuş.Fazla miktarda ışık istiyor, hatta ideali 16 saat kadarmış, yapay ışıkla desteklense iyi olurmuş.Bir de çiçeklenme döneminde yüksek sıcaklık sevmiyor, az çiçekli, gösterişsiz oluyormuş.
Tohumdan çimlenme de çok uzun sürüyormuş, çiçeğe dönmesi 20 haftadan fazla sürebiliyormuş, Ocak ayı gibi ekilmesi öneriliyor, biraz geciktik bile yani.

Bu durumda burada çimlendirip, baharda hava sıcaklaşınca yaylaya götürebilirim demek sanırım.

Cevabınız için teşekkürler :)

Buket Aknar 01-02-2008 10:34

2 Eklenti(ler)
Bahçemde; baharda sökmeye kıyamayıp kestiğim lisianthusların bugünkü durumları. Tekrar çıkmayacaklarını düşünerek yanlarına kadife çiçeği dikmiştim.

GLCN 01-02-2008 11:02

Benimde kıyamayıp kestiklerimden biri filizlenmeye basladı ama diğeri kökünden kurudu acaba tekrar sürermi?

Buket Aknar 14-04-2008 21:11

Bu sene açarlarsa seve seve ayırırım. Geçen yıl topladığım tohumlardan bir kısmını taşdelenmurat'a gönderdim hala eline geçmemiş. Elimde kalanları kendim ektim. Benimkiler de halen çimlenmedi. Şu anda diğerleri yeşerdi. İnşallah geçen yıl ki gibi çiçek açarlar.

Dilek Erbil 16-04-2008 13:06

Buket Hanım,benim Lisianthus tohumlarımdan hiç çimlenen olmadı.Alttan ısıtlamalı,arada buhar veriyorum, aydınlık yerde,şubattan beri tık yok....Galiba bişeyleri yanlış yaptım :(( Şayet tohumlarınızdan artarsa bana da gönderebilirmisiniz;ben artık ümidi kestim bu seneden.

eylems 01-05-2008 17:30

lusianthus veya lisianthus

bu çiçek hakkında bilgisi olan varmı.çok zarif çok güzel bir çiçek çiçekçiden almak işime gelmiyor.yetiştirmek istiyorum fakat tohumunu **** soğanını bulamıyorum.

eylems 02-05-2008 13:27

arkadaşlar ben istanbul tohumculuğu aradım 1000 lik paket lisianthus profesyonel sera yetiştiriciliği için satılıyormuş eminönündeki şubelerinde de yokmuş.amatörce bahçede veya saksıda yetiştirmek amaçlı bir miktar tohumu nasıl temin edebileceğim konusunda bilgisi olan varmı?

venus 02-05-2008 14:22

Arkadaşlar bu sitede tohum satışı yapılıyor.
http://www.erciyestohum.com/kategori...ek+Tohumlar%FD Henüz bende de yok :( ama ellerinde var sanırım...Saygılar

FIRUZAN 02-05-2008 16:26

venus merhaba ,
Ben arayıp sordum.hibrit satıyorlar ve profosyenel paket 1000 tohum 45 ytl.

eylems 02-05-2008 19:58

sayın firuzan ben istanbul tohum u aradım onlarda bana 1000 lik pakete 25 ytl dediler aradaki farka bakın sayın uzman16 2 ytl kardayız.
bu tohumu 50'lik satan yokmudur???.Birleşip almak güzel fikir ama katılım olurmu? az evvelde bauhausa baktım standlarda göremedim ve görevli ziraat müh. ne sordum lisianthus soğanlı bitkidir tohumu olmaz soğanı olur elimizde kalmadı mevsimi bitti dedi bana ilginç geldi bildiğim kadarıyla tohumu var ama enteresan...:confused:

FIRUZAN 02-05-2008 20:01

Evet kesinlikle olabilir tohumun ekim ayı yalnız ekim ayında başlıyor kışın açan bir çiçekmi acaba?
öğrenmemiz lazım eğer gönüllü arkadaşlar varsa ben yapabilirim şu an izne ayrıldım ve ilgilenebilirim.İş bir Kayseriyi aramak :)
acaba tohumlarının büyüklüğü nasıl? Petunya tohumu gibiyse bilmiyorum :) şu yeşil adamları yapmayı bilmiyorum yoksa uygun bir şekil yapardım.

FIRUZAN 02-05-2008 20:02

bu arada paketlerde 3 renk varmış

Buket Aknar 02-05-2008 20:06

Arkadaşlar benim geçen yıldan yetiştirdiklerimde gördüğüm tohumlar, iğne ucu kadar minicik noktalar şeklindeydiler. Bu arada ne zaman çiçeklendiğini sormuşsunuz. Lisianthus yaz mevsiminde açan bir çiçek.

eylems 02-05-2008 20:07

firuzan sizcede soğanlımı bu bitki? benim hiç bilgim yok taa

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024