agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bahçe Süs Bitkileri (http://www.agaclar.net/forum/bahce-sus-bitkileri/)
-   -   Lisianthus (http://www.agaclar.net/forum/bahce-sus-bitkileri/4327.htm)

Dilek Erbil 16-04-2008 13:06

Buket Hanım,benim Lisianthus tohumlarımdan hiç çimlenen olmadı.Alttan ısıtlamalı,arada buhar veriyorum, aydınlık yerde,şubattan beri tık yok....Galiba bişeyleri yanlış yaptım :(( Şayet tohumlarınızdan artarsa bana da gönderebilirmisiniz;ben artık ümidi kestim bu seneden.

eylems 01-05-2008 17:30

lusianthus veya lisianthus

bu çiçek hakkında bilgisi olan varmı.çok zarif çok güzel bir çiçek çiçekçiden almak işime gelmiyor.yetiştirmek istiyorum fakat tohumunu **** soğanını bulamıyorum.

eylems 02-05-2008 13:27

arkadaşlar ben istanbul tohumculuğu aradım 1000 lik paket lisianthus profesyonel sera yetiştiriciliği için satılıyormuş eminönündeki şubelerinde de yokmuş.amatörce bahçede veya saksıda yetiştirmek amaçlı bir miktar tohumu nasıl temin edebileceğim konusunda bilgisi olan varmı?

venus 02-05-2008 14:22

Arkadaşlar bu sitede tohum satışı yapılıyor.
http://www.erciyestohum.com/kategori...ek+Tohumlar%FD Henüz bende de yok :( ama ellerinde var sanırım...Saygılar

FIRUZAN 02-05-2008 16:26

venus merhaba ,
Ben arayıp sordum.hibrit satıyorlar ve profosyenel paket 1000 tohum 45 ytl.

eylems 02-05-2008 19:58

sayın firuzan ben istanbul tohum u aradım onlarda bana 1000 lik pakete 25 ytl dediler aradaki farka bakın sayın uzman16 2 ytl kardayız.
bu tohumu 50'lik satan yokmudur???.Birleşip almak güzel fikir ama katılım olurmu? az evvelde bauhausa baktım standlarda göremedim ve görevli ziraat müh. ne sordum lisianthus soğanlı bitkidir tohumu olmaz soğanı olur elimizde kalmadı mevsimi bitti dedi bana ilginç geldi bildiğim kadarıyla tohumu var ama enteresan...:confused:

FIRUZAN 02-05-2008 20:01

Evet kesinlikle olabilir tohumun ekim ayı yalnız ekim ayında başlıyor kışın açan bir çiçekmi acaba?
öğrenmemiz lazım eğer gönüllü arkadaşlar varsa ben yapabilirim şu an izne ayrıldım ve ilgilenebilirim.İş bir Kayseriyi aramak :)
acaba tohumlarının büyüklüğü nasıl? Petunya tohumu gibiyse bilmiyorum :) şu yeşil adamları yapmayı bilmiyorum yoksa uygun bir şekil yapardım.

FIRUZAN 02-05-2008 20:02

bu arada paketlerde 3 renk varmış

Buket Aknar 02-05-2008 20:06

Arkadaşlar benim geçen yıldan yetiştirdiklerimde gördüğüm tohumlar, iğne ucu kadar minicik noktalar şeklindeydiler. Bu arada ne zaman çiçeklendiğini sormuşsunuz. Lisianthus yaz mevsiminde açan bir çiçek.

eylems 02-05-2008 20:07

firuzan sizcede soğanlımı bu bitki? benim hiç bilgim yok taa

eylems 02-05-2008 20:09

sayın buket aknar yetiştirmiş tohumları varmış demekki müh. karıştırdı bilgilerini.başkalarınında kafası karışmasın

FIRUZAN 02-05-2008 21:07

eylemms 1977 , işareti yanlışlıkla tıkladım bilgilerinize

"istanbul tohum diye google yazarsanız cıkar orda nerede satıldıgı yazıyor ayrıca ıst eminonu kapalı carsıda bakırkoydede satılıyor" diye yazıyor formda 1.sayfada onada bakıcağımm

eylems 02-05-2008 21:09

sayın firuzan sağolun.
en büyük servet sağlıkmış meğer.bu arada affınıza sığınarak ''hak geçmesin diye sayarsınız tohumları tek tek''şeklinde bir şaka yapmak isterim size. gr.usulü paylaşım sanırım en uygunudur yinede kararı size bırakıyorum ben her şarta uyarım.saygılarımla iyi geceler

eylems 02-05-2008 21:12

sayın firuzan ben aradım orasını bugün.serada çimlendirmek üzere profesyoneller için 1000 lik tohum var elimizde dediler ve fiyatı 25 ytl dediler ayrıca eminönü şubelerinde şuanda satışı yokmuş bana bu şekilde dediler bilemiyorum isterseniz birde siz arayın

Buket Aknar 02-05-2008 22:28

Evet ben Kıbrıs'lıyım. Arkadaşlar Kıbrıs'ta çiçekcilerde 1 YTL'ye fideleri satılıyor. Oralardaki çiçekcilerde fidesini ararsanız sanırım daha başarılı olacaksınız. Bana göre tohumdan başarılı olma ihtimali düşük. Ben başaramadım. Ama bu sizi korkutmasın belki de ben acemiliğimden dolayı başarılı olamamışımdır.

tasdelenmurat 03-05-2008 15:28

Tohumdan çıkartmak zormuş bir çok yazıda öyle diyor.

Oldum olası şu mikroskobik tohumları sevmemeşimdir. "unicorn horn" diye bir tohum vardı elimde. 20 tane. poşette gözükmüyorlar. arkasına beyaz bir fon koyup iyice dikkatlice bakınca gözüküyorlar :P. hepsine toprağa attım. çıkarsalar çıkarlar. nefes alıp verirken bile havada uçuşur hale geliyorlar.

Akebia chocolate vine, golden bleeding hearts adlı sarmaşıklarım, ve blue picotee adlı çiçeklerim tohumlarımdan çıktılar. Önümüzdeki sene isteyenlere tohumlarını gönderebilirim. Bu sene 79 dolarlık tohum siparişi verdiğim için artık tohum siparişlerine pek katılmak istemiyorum. Tohum verebileceklere karşılığında bayağı güzel çiçek tohumları verebilirim. Duyurulur.

venus 03-05-2008 15:54

Arkadaşlar, tohum konusunda bende şüpheliyim ancak Kayseri'li bir üyemiz gidip bir baksa tohum büyüklügüne de öyle alsak ne iyi olurdu.;)(Renklerin mix olması harika ama cok kucukse tohumlar oda bir sorun.:()
Bir de Sn.Tasdelenmurat, ben de tohum ektim ,hangileri cıkacak bilmiyorum ancak bahcemizde degisik türler var birgün resimlerini ya da türlerini söylerim ve sizin sarmaşıklarla takas yapabilirim ya da sizin cok isteyipte bulamadıgınız bir tür varsa ben de bakınıyım ki benim de elinizdeki türlerden birer tane olsun.:cool:Saygılar

GLCN 03-05-2008 16:23

1 Eklenti(ler)
Geçenn sene açan çiçeklerimin tohum kapsülerini gelişi güzel aynı saksıya serpmiştim ve buyrun...:D

beyaz orkide 03-05-2008 18:03

Arkadaslar lısıantusu bende basaramadım tohumdan üretmeyi.Sanırım fidesini almak daha mantıklı.Sanırım tohumlar taze olmalı cimlenmesi icin.Ama fidesini 1ytlden bulmak mumkun olmaz burada.(Kıbrısa mı gitmeli ne yapmalı)Bizde olsun olsunda 5ytlden alırız herhalde.Başka caremiz yok anlaşılan.

FIRUZAN 03-05-2008 20:43

Arkadaşlar bence lısıantus bitkisini buralarda yeşermemesinin nedeni sıcak yer sevmesi gibi geliyor bana çünkü Kıbrıs yani kış yok ki oralarda

Buket Aknar 03-05-2008 20:58

Arkadaşlar, ben geçen yıl fideden yetiştirdim ve bu yıl yeşerenler geçen yıldan kalan, sökmediğim ayni fideler. Kışın onları çok dipten kesmiş ama yerlerinden sökmemiştim. Yeniden yeşerdiler. Tohumlarda başarılı olamadım. yani anlayacağınız sıcak ile ilgisi yok.

FIRUZAN 03-05-2008 21:15

Açıkcası ben formda gezerken resminden görüp çok beğendim ve tohumla yetiştirme işine yeni başladım.Petunya diktim yeşerdiler.Bütün yazılara baktğım zaman bu tohumdan çimlendiremeyenler baya fazla nedeni ne olabilr acaba.tohumlar küçük olduğunda, tohumlar üst üste geliyor ve çimlenmiyor olabilir mi **** uçuyorlar mı? hani soğan ne kadar büyük olusa çiçek açar tohum da da böyle bir şey var mı?ne dersiniz :)

eylems 03-05-2008 21:20

lisianthus fidesi

Forumlardaki arkadaşlarımızın deneyimlerinden anladığım kadarıyla tohumdan çimlendirmede başarı oranımız düşük görünüyor.Seracı bir arkadaşımız lisianthus fidesi üretse ve bizlerde üreten seracı arkadaşımızdan temin etsek daha iyi olur diye düşünüyorum.Aramızda bu konuya ilgi duyan seracı arkadaşlarımız yokmu:confused:

Buket Aknar 04-05-2008 09:31

1 Eklenti(ler)
Lisianthuslarımın bugünkü durumları.

eylems 04-05-2008 11:08

sayın buket aknar
lisianthuslarınız güzel büyüyorlar güzellikleri ile bu yaz bahçeniz şenlenecek kıskandırıyorsunuz beni.Maşallah diyeyimde aman nazarım değmesin.

Buket Aknar 04-05-2008 11:11

Teşekkürler. İnşallah çiçeklendiklerinde de buradan sizlerle paylaşırım.

fatmadundar 06-05-2008 23:08

Evet, ben de çok istiyorum lisianthus ama geçen yıl çok aradım ne tohum ne de fide bulamadım :(

Buket Aknar 07-05-2008 19:26

Bu yıl başarılı olup da toplarsam ben size göndereceğim. Ama başarılı olup olamayacağınızdan emin değilim.

fatmadundar 08-05-2008 12:38

Teşekkürler Buket Hanım.
Siz yanlızca bir kez satın aldığınız tohumlardan ektiniz, daha sonra tekrar olduğu yerden yeşerdi değil mi? Onların tohum yapmaları da selluka gibi zor mu oluyor acaba?
Ve ben hala bir selluka tohum ya da fidesine ulaşamadım Buket Hanım. Sahip olunca size de sözüm var ya.

Buket Aknar 08-05-2008 21:22

Ben tohumdan yetiştirmedim. Geçen yıl fidelerinden almıştım. Topladığım tohumlardan ise hiç biri çimlenmedi. ( bir miktarını taşdelenmurat'a göndermiştim ama eline ulaşmamış)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024