agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Bahçe Süs Bitkileri
(https)

Beğeni Düzeni1269Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-12-2008, 21:32   #211
/

Giriş Tarihi: 30-10-2008
Şu sıralar genelde havaların soğumaya başladığı ev çiçeklerin genelde dinlenmeye çekileceği zamandır.Bence kış şartları bitimine doğru yani şubat sonu gibi daha iyi olur sanırım.Sizin oralarda soğuktur havalar.

cevreizcisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2008, 21:33   #212
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-10-2008
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hyanik Mesajı Göster
SELAMLAR.Şunu sormak istıyorum.Gercı pekcok kez soruldu ama,kasımpatıların çiçeklerı gecınce kesıp topraga dıksek yakın zamanda köklenirmi.selamlar.Yani zaman olarak su aralar uygunmu.
kolay gelsın herkese....
sayın hyanik sana ve bütün arkadşlarıma diyorumki kasımpatı bazı arkadşlarımında dediği gibi toprağa 1 cm kala kes tekrar nisan ayında yine kes haziran 15 ila temmuz15 arası her bir kasımpatı dalının 15 cm uçlarını kes hatta kır o çelikleri 3lü 4lü guruplar halinde gübreli ve kumlu karışımlı bir toprağa dik köklerini iyi sıkıştır hemen hemen her gün sula 15 20 gündeköklenecek ve kasımda çiçek açacaklardır kolaygelsin arkadaşım

Aceminaz beğendi.
Başbahcivan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2008, 21:25   #213
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sûz-i Dilârâ Mesajı Göster
Bir de saraypatı denen bir çiçek var. Kasımpatı ile akraba mı? Kasımpatıya yakın bir çiçekse tohum siparişi vereceğim de bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilir mi?
sayın arkadaşım saraypatı denilen çiçek tek yıllık bir bitkidir baharda tohumdan rahatlıkla yetiştirebilirsiniz tohumları toprağa attığınızda kısa zamanda çimlenir fideler 1cm olunca(şaşırtın )yani başka saksılara dikin yaz boyunca çiçek verecektir kışın ölür olgunlaşan (kuruyan )çiçeklerinden ertesi yılki tohumunu alabilirsin çiçekleri kasımpatı gibi veya birazdaha büyük olur
kolaygelsin
esenlikler dileğiile

Eski 08-12-2008, 02:39   #214
Ağaç Dostu

hakan_73's Avatar

Giriş Tarihi: 08-11-2007
Merhaba , herkese iyi bayramlar ,bunlarda benim kasımpatılarım çiçekleri geçmeye başladı . üstten bozulmaya başlayan çiçekleri kessem , tekrAR çiçeklenirmi acaba , yoksa kasımpatılar bir defamı çiçek açıyorki ?

Eklenen Resimler

hakan_73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2008, 09:14   #215
Ağaçsever

burcuciner's Avatar

Giriş Tarihi: 24-11-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cevreizcisi Mesajı Göster
Sayın burcuciner ne oldu.Dikmiş olduğunuz kasımpatıda gelişme var mı acaba ?
Sevgili Çevre izcisi kasımpatı tutmadı.3 tane kasımpatım vardı biri bitlenmiş.Ben bayram tatilinde olduğumdan ilgilenemedim.Yarın bit ilacı almaya gideceğim.Çiçekleri solan kasımpatıların çiçeklerini kesecek miyiz?

bu bitli çiçeğim

bunlar da sağlıklı olanlar

burcuciner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2008, 20:22   #216
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hakan_73 Mesajı Göster
Merhaba , herkese iyi bayramlar ,bunlarda benim kasımpatılarım çiçekleri geçmeye başladı . üstten bozulmaya başlayan çiçekleri kessem , tekrAR çiçeklenirmi acaba , yoksa kasımpatılar bir defamı çiçek açıyorki ?
Saygı değer arkadaşım, şimdi kesme tam olarak çiçekleri, geçsin ozaman toprağa sıfır kes,şayet çok uzarsa nisan, mayıs gibi bidaha kes, kestiklerini 10 cm çelik yaparak, dikebilirsin.Kolaygelsin

Eski 12-12-2008, 13:22   #217
Ağaç Dostu

hakan_73's Avatar

Giriş Tarihi: 08-11-2007
Teşekkür ederim sayın başbahçıvan, benim asıl öğrenmek istediğim sardunyalar gibi bozulan çiçekleri kesince , tekrar yeni çiçek oluşup oluşmadığıydı .ama cevabınızdan kasımpatıların farklı olduğunu ve bir kez çiçeklendiği sonucunu çıkardım doğrumu?

hakan_73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2008, 21:41   #218
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hakan_73 Mesajı Göster
Teşekkür ederim sayın başbahçıvan, benim asıl öğrenmek istediğim sardunyalar gibi bozulan çiçekleri kesince , tekrar yeni çiçek oluşup oluşmadığıydı .ama cevabınızdan kasımpatıların farklı olduğunu ve bir kez çiçeklendiği sonucunu çıkardım doğrumu?
Doğrudur sayın arkadaşım.Yılda bir defa açar, en güzel üretim,de çelikle üretimdir.

Eski 13-12-2008, 22:16   #219
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-12-2007
Bende kasımpatılarımı toprakla aynı hizada olacak şekilde kestim.Ve dallarını saksılara diktim teker teker.onlarca oldular.Umarım köklenirler.Yapmam gereken başka bir işlemi varmı acaba?

hyanik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2008, 11:31   #220
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Giriş Tarihi: 02-10-2008
Sayın Hyanik. Kestiğiniz kasımpatıların köklerinin soğuktan etkilenmemesi için üzerlerini malçla kapatın. Bunun için kuru yapraklar, kuru dal parçaları, saman, gazete kağıtları vs. parçalayıp budadığınız kasımpatıların üstünü 5 cm i geçecek şekilde örtün. Bu örtü hem kökleri donmaktan korur, hemde gelecek yıla çürüyerek toprağa besin sağlar.

susam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2008, 21:03   #221
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hyanik Mesajı Göster
Bende kasımpatılarımı toprakla aynı hizada olacak şekilde kestim.Ve dallarını saksılara diktim teker teker.onlarca oldular.Umarım köklenirler.Yapmam gereken başka bir işlemi varmı acaba?
Sayın arkadaşım ben bunu defalarca yazdım, yine yazıyorum en güzel üretim haziran 15 temmuz 25 arası kasımpatıların 15 cm uçlarından çelik al,hatta kırarak al bunları 3, 5 li gurublar halinde yarı geçirgen toprakla saksılara diplerini iyi sıkıştır,dik % 100 başarıya ulaşacaksınız,her 2 gün ara ile sulamalısın, yarı gölgeolsun. Kolaygelsin.

Eski 17-12-2008, 12:08   #222
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-12-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Başbahcivan Mesajı Göster
Sayın arkadaşım ben bunu defalarca yazdım, yine yazıyorum en güzel üretim haziran 15 temmuz 25 arası kasımpatıların 15 cm uçlarından çelik al,hatta kırarak al bunları 3, 5 li gurublar halinde yarı geçirgen toprakla saksılara diplerini iyi sıkıştır,dik % 100 başarıya ulaşacaksınız,her 2 gün ara ile sulamalısın, yarı gölgeolsun. Kolaygelsin.
Tesekkur ederım sayın basbahcıvan.
hersey yolunda ama sadece tarıhte yanılmısım sanırım.hazıran ve temmuzda tekrar sansımı deneyecegım.gorusmek uzere selamlar

hyanik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2009, 20:50   #223
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-08-2007
Herkese merhaba arkadaşlar,Başbahcivan'dan bir iki çeşit çelik istemiştim.Kendileri sagolsun çok cömert davranmış bana bir bahce dolusu cicek vermiş.Kendilerine burdan bir kez daha teşekkür ederim.

beyaz orkide Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2009, 22:08   #224
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
kasımpatı

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Volare Mesajı Göster
Kamyondan bir iki çelik bize de nasip olur mu acaba?
Sayın Volare merhaba, tabiiki olur. Ama Ankara şu anda kar altında. Sayın Bahçıvan en uygun zamanhaziran-temmuz diyor. Hatırlatırsanız, seve seve yollarım.

agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2009, 16:40   #225
Ağaç Dostu

Volare's Avatar

Giriş Tarihi: 07-08-2006
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi agozce Mesajı Göster
Sayın Volare merhaba, tabiiki olur. Ama Ankara şu anda kar altında. Sayın Bahçıvan en uygun zamanhaziran-temmuz diyor. Hatırlatırsanız, seve seve yollarım.
Sayın agozce,
sağ olun , haziranda hatırlatırım ...
Saygılar !

Volare Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2009, 10:02   #226
Ağaçsever

burcuciner's Avatar

Giriş Tarihi: 24-11-2008
İlginç bir şey oldu.Bitlenen kasımpatılarım salonda yaklaşık 22 derece sıcaklıkta duruyordu.Diğer çiçeklere bulaşmaması için balkona koydum(Dışarısı yaklaşık 3 derece)Bitler gitmiş.Şimdi tekrar içeri almaya korkuyorum.Bu durum normal mi?

burcuciner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2009, 10:52   #227
Ağaç Dostu

Volare's Avatar

Giriş Tarihi: 07-08-2006
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi burcuciner Mesajı Göster
İlginç bir şey oldu.Bitlenen kasımpatılarım salonda yaklaşık 22 derece sıcaklıkta duruyordu.Diğer çiçeklere bulaşmaması için balkona koydum(Dışarısı yaklaşık 3 derece)Bitler gitmiş.Şimdi tekrar içeri almaya korkuyorum.Bu durum normal mi?

Sevgili burcuciner,
kasımpatı zaten bir iç mekan bitkisi değildir,
sizcede uygunsa , bırakın balkonda kalsın .

Volare Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2009, 17:28   #228
Ağaçsever

halilaras's Avatar

Giriş Tarihi: 17-06-2008
arkadaşlar bugün bauhaus'a gittim.

daha önce hazırladığım listedeki çiçekleri aramaya koyuldum.

kasımpatıları buldum, pembe olan bir tanesini seçtim ama bir de ne göreyim.

bir yıllık otsu bitki yazıyordu üzerinde
ben uzun seneler yaşayanları seviyorum.

halbuki kasımpatı çok yıllık değil miydi? bunlar ithalmiş acaba o yüzden olabilir mi?

halilaras Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2009, 20:40   #229
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi halilaras Mesajı Göster
arkadaşlar bugün bauhaus'a gittim.

daha önce hazırladığım listedeki çiçekleri aramaya koyuldum.

kasımpatıları buldum, pembe olan bir tanesini seçtim ama bir de ne göreyim.

bir yıllık otsu bitki yazıyordu üzerinde
ben uzun seneler yaşayanları seviyorum.

halbuki kasımpatı çok yıllık değil miydi? bunlar ithalmiş acaba o yüzden olabilir mi?
Arkadaşım tamam kasımpatı otsu bitki, ama çok yıllık bitki hepimizin bildiği gibi yıllık bir defa çiçek açar, fakat hiç tek yıllığına raslamadım.

Eski 16-03-2009, 12:22   #230
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Sayın Başbahçevan;

Beş yıl önce bahçeme rengarenk kasımpatılar dikmiştim, hepsi de köklenmiş iki yıl çok güzel çiçeklenmişlerdi.
Ancak sonraki yıllarda renkler kayboldu, hepsi de uçuk pembe açmaya başladılar, çiçekleri de güzelliklerini yitirdi, ben de söktüm.

Şimdi sitedeki kasımpatlarını gördükçe hevesleniyorum, hepsi de yanyana ama renklerini koruyorlar, bunun için özel bir şey yapılıyormu?

Tekrar yetiştirmek istiyorum, saksıda olmasımı yoksa yerde olmasımı daha uygun sizce?

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2009, 21:34   #231
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı Mesajı Göster
Sayın Başbahçevan;

Beş yıl önce bahçeme rengarenk kasımpatılar dikmiştim, hepsi de köklenmiş iki yıl çok güzel çiçeklenmişlerdi.
Ancak sonraki yıllarda renkler kayboldu, hepsi de uçuk pembe açmaya başladılar, çiçekleri de güzelliklerini yitirdi, ben de söktüm.

Şimdi sitedeki kasımpatlarını gördükçe hevesleniyorum, hepsi de yanyana ama renklerini koruyorlar, bunun için özel bir şey yapılıyormu?

Tekrar yetiştirmek istiyorum, saksıda olmasımı yoksa yerde olmasımı daha uygun sizce?
Saygıdeğer arkadaşım kasımpatı hem saksıda hemde bahçede olabilen çok yıllık bir çiçek renk dönmesi toprağın ph durumu etkiliyordur bunun için yanmış çiftlik gübresi, deremili (tuzsuz kum) ve torf la karıştırıp koyarsan daha canlı çiçekler olur ayrıca boylarını fazla salmamak yani uzamasını engelemek daha iyi sonuç verir çünkü kısa boylu çiçeğin dalı fazla olur ve çiçekleride buna orantılı olarak hem fazla hemde canlı olurlar, tohum ekimi bu ayda yapılabilir ayrıca yaz aylarında çelik üretimi daha iyi ve çabuk sonuç veriyor, şu an ekilen tohumlar yaza kadar 20-25 cm uzarlar o zaman bu fideleri hem budamış oluruz hemde birer adet çelik almış oluruz,aynı yıl ikiside çiçeklenme şansı olur.

Aceminaz beğendi.
Eski 18-03-2009, 01:12   #232
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi staphyle Mesajı Göster
merhaba,
ben de kasımpatı yetiştirmeye çalışıyorum, elinizdeki değişik türlerden ben de alabilir miyim yaz aylarında?sevgiler
Mesajınızı yeni gördüm. ******. Ankaradasınız, gelir alırsınız. Hoşça kalın.

agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2009, 03:00   #233
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Sn. Başbahçıvan, cahilliğimi bağışlayın ama bu topraklar konusunda kafam çok karışık. "Dere mili kum" toprağı dediğiniz bildiğimiz dereye gidip kumlu kısmından aldığımız toprak mı oluyor? Yoksa bu isimle başka bir toprak mı kastediliyor? Bir gübrenin "yanmış" olması ne demek? Çiftlik gübresi ne demek? Bu bir karışım mı?

Kasımpatı benim hedef çiçeklerim arasında da bu bilgiler lâzım olacak bana onun için soruyorum. Şimdiden teşekkürler.

Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2009, 13:14   #234
Ağaç Dostu

Lalezar78's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2008
Galeri: 9
Sevgili Sûz-i Dilârâ buraya bakarsanız Mine Pakkaner yanmış gübreyi açıklamış. 36.mesaj
Gübre (çeşitleri, özellikleri, kullanım yerleri...)

Lalezar78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2009, 17:39   #235
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sn. Başbahçıvan, cahilliğimi bağışlayın ama bu topraklar konusunda kafam çok karışık. "Dere mili kum" toprağı dediğiniz bildiğimiz dereye gidip kumlu kısmından aldığımız toprak mı oluyor? Yoksa bu isimle başka bir toprak mı kastediliyor? Bir gübrenin "yanmış" olması ne demek? Çiftlik gübresi ne demek? Bu bir karışım mı?

Kasımpatı benim hedef çiçeklerim arasında da bu bilgiler lâzım olacak bana onun için soruyorum. Şimdiden teşekkürler.
Değerli arkadaşım dere mili aynen bildiğiniz gibi dereden alınan kumdur, bir gübrenin yanmış olması, ahırlardan çıkan hayvan gübresinin 1-2 yıl beklemesi ot ve saman artıklarının iyice çürümesi siyah hale gelmesidir bu işlem çeşitli yöntemlerle çabuklaştırılır ama dışarıda bekleyip kendiliğinden siyahlaşması daha iyi olur.Çiftlik gübresi bu bahsettiğimiz gübredir.

Eski 18-03-2009, 20:13   #236
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Alıntı:

Sn arkadaşlar., Bazı teknik deyimleri anlamak amatör arkadaşlar için zor olduğunu biliyorum bu nedenle birkaç deyim için açıklıyorum:

a) Toprak ifadelerinde Kil, mil, tın vb. ifadeler toprak zerrelerinin iriliğini ifade eder. Kum -Mil arasında ilişki şu, Kum daha iri zerrelerdir, mil ise daha ince toz halindeki toprak zerreleridir.Kuma suyu dökerseniz hemen alta geçer ama çok çabuk kururur, ısınır. Mil suyu daha az geçirir, daha yavaş kurur, Kil ise çok çok ince toprak zerrelerinden oluşur, suyu dökünce ağır ağır alır ve kolay kurumaz. Tabi bitki köklerinin bu toprak özelliklerinde gelişmeleri farklı olur. Kum sulandıkça çabuk basılır sıkışır ve hava geçiremez olur, tın mil-kil karışımı dır. kil ise suyu çabuk bırakmaz. çamur olur. suyu bırakmayınca hava doluşmaz ve kökler oksijen alamaz.

b) Çiftlik gübresi ; Büyük veya küçükbaş hayvan dışkılarının zaman içinde topraklaşmasıdır. Burada hayvan beslenirken yediği besinlerin bir kısmı dışarı atılır. bu besinler bitkiler için faydalıdır. Ancak dışarı atılan bu besinler ilk etap da bitkiler için tam yararlı değildir. örneğin Azot bitkiler için NİTRAT formunda olması gerekir, fakat taze gübrede sidik Amonyak taşır. Nitrifikasyon bakterileri bu sidikteki amonyağı önce NİTRİT haline dönüştürür, sonra da Bitkilerin yararlanacağı NİTRAT formuna dönüştürür. Bu dönüşüm 6ay-1 yıl arasında yavaş yavaş olur. Bakteriler bu işleri yaparken açığa çıkan ısı enerjisinden faydalanırlar. Isı enerjisi açığa çıktığı için bu işleme "Gübrenin yanması" denir. Çıkan ürün de Yanmış Çiftlik Gübresi dir.

c) Yanmış çiftlik gübresi organik madde olduğu için toprak zerrelerini bağlar ve toprağın su tutma kapasitesini artırır. Yani, Kumsal topraklardan su kolayca akıp gitmez, toprak sıkışmaz ve kökler için iyi ortam yaratır, Killi (İnce zerreli )ağır topraklarda da yine toprağı gevşetir, kil mineralleri arasında boşluklar yaratarak toprağı kabartır, kökler için fyda sağlar.

d) Son olarak, KASIMPATI toprak seçici bir bitki değildir. Kalenderdir. kasımpatı da önemli olan Kısa-Uzun günlerdir. Kasımpatı Kısa gün bitkisidir, Ancak kısa günler de (Ekim-Kasım ...Mart) çiçek açar. Uzun günlerde filizleri uzar. Sn yağcını kasımpatıları uzun yıllar içinde Virüsle bulaşmış olabilir, ve rengi bozulur. Aynı zamanda yaz aylarında Tripsler (emici bir böcek) de bozulmaya neden olabilir.

Aceminaz beğendi.
kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2009, 20:35   #237
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Değerli arkadaşlar, açıklamalarınız için çok teşekkür ederim. Artık öğrenmiş bulunuyorum, bir de gidip şu toprak, gübre başlıklarını okumam lâzım.

Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2009, 21:25   #238
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Sayın Kgursan, verdiğiniz bilgileri dikkatle okudum, benim kasımpatılarımla ilgili bölümde tripslerden bahsediyorsunuz, bunlar dikkatimi çekmemişti hiç.
Ayrıca, benim kasımpatılarım, Haziran ayının sonunda açmaya başlıyorlardı, çok erken değilmi?

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2009, 22:17   #239
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kgursan Mesajı Göster
Sn arkadaşlar., Bazı teknik deyimleri anlamak amatör arkadaşlar için zor olduğunu biliyorum bu nedenle birkaç deyim için açıklıyorum:

a) Toprak ifadelerinde Kil, mil, tın vb. ifadeler toprak zerrelerinin iriliğini ifade eder. Kum -Mil arasında ilişki şu, Kum daha iri zerrelerdir, mil ise daha ince toz halindeki toprak zerreleridir.Kuma suyu dökerseniz hemen alta geçer ama çok çabuk kururur, ısınır. Mil suyu daha az geçirir, daha yavaş kurur, Kil ise çok çok ince toprak zerrelerinden oluşur, suyu dökünce ağır ağır alır ve kolay kurumaz. Tabi bitki köklerinin bu toprak özelliklerinde gelişmeleri farklı olur. Kum sulandıkça çabuk basılır sıkışır ve hava geçiremez olur, tın mil-kil karışımı dır. kil ise suyu çabuk bırakmaz. çamur olur. suyu bırakmayınca hava doluşmaz ve kökler oksijen alamaz.

b) Çiftlik gübresi ; Büyük veya küçükbaş hayvan dışkılarının zaman içinde topraklaşmasıdır. Burada hayvan beslenirken yediği besinlerin bir kısmı dışarı atılır. bu besinler bitkiler için faydalıdır. Ancak dışarı atılan bu besinler ilk etap da bitkiler için tam yararlı değildir. örneğin Azot bitkiler için NİTRAT formunda olması gerekir, fakat taze gübrede sidik Amonyak taşır. Nitrifikasyon bakterileri bu sidikteki amonyağı önce NİTRİT haline dönüştürür, sonra da Bitkilerin yararlanacağı NİTRAT formuna dönüştürür. Bu dönüşüm 6ay-1 yıl arasında yavaş yavaş olur. Bakteriler bu işleri yaparken açığa çıkan ısı enerjisinden faydalanırlar. Isı enerjisi açığa çıktığı için bu işleme "Gübrenin yanması" denir. Çıkan ürün de Yanmış Çiftlik Gübresi dir.

c) Yanmış çiftlik gübresi organik madde olduğu için toprak zerrelerini bağlar ve toprağın su tutma kapasitesini artırır. Yani, Kumsal topraklardan su kolayca akıp gitmez, toprak sıkışmaz ve kökler için iyi ortam yaratır, Killi (İnce zerreli )ağır topraklarda da yine toprağı gevşetir, kil mineralleri arasında boşluklar yaratarak toprağı kabartır, kökler için fyda sağlar.

d) Son olarak, KASIMPATI toprak seçici bir bitki değildir. Kalenderdir. kasımpatı da önemli olan Kısa-Uzun günlerdir. Kasımpatı Kısa gün bitkisidir, Ancak kısa günler de (Ekim-Kasım ...Mart) çiçek açar. Uzun günlerde filizleri uzar. Sn yağcını kasımpatıları uzun yıllar içinde Virüsle bulaşmış olabilir, ve rengi bozulur. Aynı zamanda yaz aylarında Tripsler (emici bir böcek) de bozulmaya neden olabilir.
Sayın kgursan trips bir hastalık değilmi?,gözle görülmeyecek derecede küçük zararlı böceklerin yaprak içindeki suyu emmesi diye biliyorum yanılmıyorsam.

Eski 18-03-2009, 23:27   #240
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
trips bir hastalık değilmi?
Trips bir böcektir, dolayısıyla hastalık değil zararlıdır. Etki şekli söylediğiniz gibidir. Bit, nematod, tırtıl, salyangozdan tutun da tripsten koşnile, kadı lokmasından kırmızı örümceğe, kımıldan çekirgeye bitkilere zarar veren böceklere zararlı denir.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024