agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Bahçe Süs Bitkileri
(https)

Beğeni Düzeni1269Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-03-2012, 18:54   #511
Ağaç Dostu

serkan_istanbul's Avatar

Giriş Tarihi: 14-10-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tika Mesajı Göster
Benim iki saksı kasımpatılarımda da bu illet böceklerden var.Demek adları siyah yaprak bitleriymiş.Sayfada belirtilen karışımı kullanacağım.Bu böcekler yapraklar altına kök kısımlarına üst üste bir sürü yapışıyor,kötü de bir görüntü oluşuyor.3 saksı kasımpatım var.Birinde böcek olmadığı için yeni sürgünlerle güzel görünüyor;ama diğer iki saksım ne yazık ki bitlerle sarılmış durumda.Umarım işe yarar.Sayfada bir ilaç isminden de bahsedilmişti.Ama netten araştırdım biraz ve oldukça pahalı geldi.Bu böceklerden dolayı kasımpatılarımı 4 cm bırakacak şekilde budadım;ama sanırım en çok yeni çıkan taze yaprakların aralarında olmayı seviyorlar.
Ev yapımı ilaçlar bölümü var sitede isterseniz bir okuyun. ben arapsabunu zeytin yağı karıştırıp sıkıyorum hepsi ölüyo böceklerin.

Tika ve mrduran beğendi.
serkan_istanbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2012, 20:19   #512
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Yaprak bitlerinden kurtuldum, tükürüklü böcek de şimdilik ortalarda gözükmüyor. Şimdi tek eksikleri bol güneş.

Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2012, 00:03   #513
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Yağışlı sezonda iken benim krizantemlerde yaşadığım en büyük problem ise salyangozlar oluyor.

Dört yıl önce dikmiştim, yılda iki kez budama ile bugünlere dek geldik. Özel bir gübreleme hiç yapmadım. Ama ilk kez açtıkları kadar görkemli hiç bir zaman açmadılar. Boyları ve çapları yönünden beni hayrete düşürmüşlerdi.

Fotoğrafladığım 9 kasım 2009 tarihli karede iki adet kırmızı, iki adet sarı krizantem var, kapladıkları alan şaşırtmıştı beni.

Bakalım bu sene nasıl olacaklar kasım aylarında.

Eklenen Resimler

kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2012, 13:22   #514
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Öndeki sarılar biraz destek istiyorlar sanki. Yoksa boyları mı o kadar?

Eski 27-04-2012, 13:28   #515
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sûz-i Dilârâ Mesajı Göster
Öndeki sarılar biraz destek istiyorlar sanki. Yoksa boyları mı o kadar?
Kırmızı da, sarı da desteksiz duruyorlar fotoğrafta. Sanırım farklı türler, çünkü çiçeklerinin yapısı farklı. Kırmızılar daha küçük çiçekli, sarılar daha dolgun ve büyük. Boylanmaları da farklı.

Eski 27-04-2012, 13:34   #516
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Kırmızılar gayet güzel dimdik ayaktalar Sarılar bizim apartmanın bahçesine diktiğim türdenmiş. Çiçeklenme dönemlerinde o kadar çok çiçeklenirler ki taşıyamazlar, yerlere yapışırlar ben de kalın bir kumaş parçasını alttan sarıp toplayıp buket gibi yaparım, o geçmiş sonbahar bahçesinde pırıl pırıl çiçekler. Üstelik Van'ın kıraç, verimsiz toprağında; sadece benim saksı değişimlerinde dibine boşalttığım toprakla idare ederler.

Atatürk bu çiçeği sevmekte ne kadar haklı. Kanaatkâr, çilekeş ama bir o kadar da güzel ve bol çiçekli. Tıpkı Anadolu'nun gariban Türk köylüsü gibi.

Eski 28-04-2012, 08:25   #517
Ağaç Dostu

Tika's Avatar

Giriş Tarihi: 22-09-2008
Balkonda kasimpati besleyenler,kasimpatilariniz su an ne durumda?Benimkiler yeni yapraklar verdi,ama istedigim gibi gur degiller.Bugun sabah yapraklarinda bozulmalar oldugunu fark ettim.Bu donemde su ihtiyaclari ne duzeyde oluyor?Havalar isindi.Daha fazla ve sik mi sulamaliyiz?

Tika Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2012, 08:10   #518
Ağaç Dostu

a1919's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2010
Sayın Tika benimkiler balkonun duşında askılı saksılarda. Oldukça gürleştiler. Su ihtiyaçları arttı bence. Biraz susuz kalsa yaprakları sarkıyor. Sulayınca düzeliyor. 2 günde bir bolca suluyorum.

Tika ve acemifüsun beğendi.
a1919 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2012, 16:26   #519
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2009
Galeri: 2
Sayın Tika kasımpatlarınızı kışın çiçekleri geçtikten sonra budadınız mı? Kasımpatları senede 2 defa budanmak gerekiyor. 2.ci budanmaları Ağustosta oluyor. Kasımpatları kışın bile çok su istiyor, hele sıcaklar başlayınca saksılarının büyüklüğüne göre her gün bile su isteyebilir. Kasımpatlarını bitler çok seviyor, sık sık bit kontrolu de gerekiyor

acemifüsun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2012, 07:54   #520
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Forumdan gelen kasımpatı fidelerimde son durumlar. Bu çiçeği o kadar çok seviyorum ki inşallah öldürmeden sonbahara çıkartırım da çiçeklerini görürüm. Uzun yıllar birlikte olmak istediğim çiçeklerden.

Biraz önce Hakkı Şen Bey'den öğrendiğim yağmur suyuna gübre şerbeti ile sulandılar.

Bu arada yağmur mevsimini kaçırmayın derim. Bol bol yağmur suyu stoklayın. Çiçekler çok seviyorlar. Tohum çimlendirirken de yağmur suyu kullandım çok başarılı sonuç veriyor.

Eklenen Resimler

Eski 24-05-2012, 00:02   #521
Yeni Üye

sinem kamalı's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2012
Merhaba,formda bakındım ama bulamadım.Belki de gözümden kaçtı bilemiyorum o yüzden sormak istedim.Benım de kasımpatım var balkonda.Uzun saksıya dikili.Rüzgar ve bol güneş alıyor.Görünüşü iyi gibi ama diplerde ölü yapraklar olabiliyor ve ben onları kesiyorum.Çiçek açmıyor hiç.Çiçek açması için ne yapmam lazım?Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.Şimdiden teşekkürler.

[IMG][/IMG]

esk nisagül beğendi.
sinem kamalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2012, 18:59   #522
Ağaç Dostu

esk nisagül's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2012
sy kamalı erkenci türleride var fakat geneli eylül ekim gibi açarlar
merak etmeyin açacaktır

esk nisagül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2012, 20:56   #523
Ağaç Dostu

Kasımpatı çiçeklerimden bir kaçının genel olarak durumu bu şekilde. Kış temizliği epey zorlu olmuştu, kurumuş ve karmakarışık olmuş dallar, dalların içini yuva kabul ederek içlerine bir güzel yerleşen salyangozlar derken, sorunsuz atlattılar bu dönemi.

Eklenen Resimler

Eski 01-06-2012, 16:49   #524
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2009
Galeri: 2
Kasımpatılarım mevsimi şaşırdı, çoğu tomurcukta Hiç sarı rengi yoktu, bu nerden çıktı bilmiyorum? İlla açıcakmış, ben de canının istediğini yapsın dedim

Eklenen Resimler

acemifüsun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2012, 12:51   #525
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

İki büyük saksıya karışık diktiğim kasımpatılardan bir saksı çok güzel gelişirken diğerinde gelişimi yavaşladı. Bir ara yapraklara bir tırtıl dadanmış (ama minicik bir tırtıl, tırtıl bile denmez) ve kemirip duruyordu yaprakları. Arap sabunlu sularla siyah bitleri kontrol altına aldım ama bu tırtıllara pek etki etmiyor sanki. Ne yapabilirim bilen var mı?

Eklenen Resimler

Eski 11-06-2012, 07:50   #526
Ağaç Dostu

Hakkı Şen's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2008
Galeri: 8
Bana kalırsa derin bir budama yapabilirsiniz. Sonrasında kalan dalları tazyikli su ile iyice temizlerseniz hiç bir şey kalmaz. Nasıl olsa çiçeklenme dönemine oldukça uzun bir zaman var. Daha güçlü dallar ile bol çiçeklenir.

Hakkı Şen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2012, 17:32   #527
Yeni Üye

sinem kamalı's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2012
İnşallah açarlaralttan yaprakları kurumaya başladı,birazda gri gri bir şeyler oluşmuş bazı yapraklarda onları budadım.Artık bekliyorum ne olacak diye.Cevabınız için çok teşekkür ederim syn NİSAGÜL)

sinem kamalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2012, 16:17   #528
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

Giriş Tarihi: 10-04-2009
Galeri: 1
Füsun hanım, kasımpatılar bana da mevsimleri biraz karıştırdılar gibi geliyor. Mayıs-Haziran ve Temmuzun beşine kadar, geceleri nerede ise bahçede oturamadım soğuktan. Ancak ceketle oturabildim (bir kaç gece hariç).

Belki bu durum kasımpatılara da sonbahar hissi vermiş olabilir çünkü, benim kasımpatılar da çiçek açmaya başladı. Temmuzpatı oldular.

Kasımpatıları, geçen yıl köyden bir komşudan aldığım çelikler ile ürettim.

2. fotoğrafta'ki beyaz çiçekli kasımpatı için, komşu bayan küçük kasımpatı türü olduğunu söyledi. Arada'ki sarı çiçek zinya.

Eklenen Resimler

Sevgi Durul ve sarigoz beğendi.
ayazkentli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2012, 17:47   #529
Ağaç Dostu

Hakkı Şen's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2008
Galeri: 8
Kasımpatılarda şimdi budama zamanı. Gözünüze hoş geldiğinden kıyamazsınız belki ama; çiçeklenme zamanı geldiğinde alt yapraklar dökülüp kuru dallarda çiçekler iyi görüntü vermeyecektir. Acımayıp derin bir budama yapın derim ben. Kasım ayında çok daha gür dallar ve yeşil yapraklı dallar üzerinde çiçekleri çok daha güzel olacak..

Sevgi Durul beğendi.
Hakkı Şen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2012, 20:40   #530
Ağaç Dostu

kartal124's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2010
Evet benim kasımpatılarda tomurcuk doldu.Geçen sene kasımda bu kadar tomurcuklanmamıştı.
Şimdi bunları budayalam mı?

kartal124 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2012, 21:48   #531
Ağaç Dostu

sarigoz's Avatar

Giriş Tarihi: 18-09-2009
Galeri: 26
Arkadaslar,benim kasimpatlar da mevsim disi ,maalesef tomrucuklasti.Gecen yil Kasimpatlarim tam ciceklenmisti ve birden kar bastirinca,cok nahos bir goruntu olustu.Kis sonrasi sanki ilkbahar gelmedi ve dogrudan yaza girdik izlenimi dogurdu nedense.Ben Balkanlik,Kuzey-Orta bir bolgedeyim,ki artik Guneyde olan arkadaslarin Kasimpatlari ne halde,dusunemiyorum.Bulundugum bolgede kis cok sert ve karli gecer.
Budama yapmalimiyim..Gecen yil gibi cicekler uzerine ,daha guzel ciceklerini gormeden,karlar duserse...Kasimpatlari goremeyebilirim kaygisini tasiyorum nedense..

sarigoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2012, 00:55   #532
Ağaç Dostu

Bence kasım ayında krizantemlerinin üzerinde küçük tomurcuklar ve açtıkları zaman yozlaşmış çiçekler görmek istemeyenler budayabilir. Eğer ben hem şimdi çiçeklenme, hem de kasım ayında çiçeklenmelerini görmek istiyorum diyenler varsa, iki çiçeklenmede de vasat çiçekler görebilirler. Kendilerini bu duruma hazırlasınlar.

Benim krizantemler de her sene iki kere açarlar, eğer budamazsam. Bu durumda söylediğim gibi iki kez açan çiçekler fazla kaliteli olmuyor.

Eski 14-07-2012, 01:22   #533
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Kasımpatı görünce, hiçbir yorumu okumadan sorayım dedim... Bir kasımpatımda şu an tomurcuklanma ve az az da olsaa açıyor. Anlamadım ki neden bu mevsimde tomurcuklandı? Görünce açıkçası üzüldüm..

YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2012, 01:28   #534
Ağaç Dostu

Senede iki kere çiçekleniyor, demek ki çiçeklenme için ihtiyaç duyduğu herşeyi bu süre içerisinde iki kez elde edebiliyor. Yaz aylarında çiçeklenme yapıp bizler de solan çiçeklerin akabinde yeniden budama yaptığımızda kasım ayına ikinci çiçeklerini yetiştirebiliyor. Fakat çok kaliteli olmamakta bu çiçeklenmeler çünkü yaz çiçeklenmesi, bitkinin kuvvetinin çoğunu alıyor diye düşünmekteyim.

Eski 14-07-2012, 01:32   #535
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

kelebek çalısı merhabaa; 4-5 kasımpatım birisi tomurcuk ve nerede ise açmak üzere, diğerleri de sanki kasım ayı büyüdükçe büyüdü nerede ise tomurcuklanacaklar. Ne yapmak gerek bu durumda??

Eski 14-07-2012, 01:38   #536
Ağaç Dostu

Merhaba YeniGine,

dilerseniz derin budayabilirsiniz, Ya da 4-5 kasımpatından tomurcuklu olan birinin çiçeklenmesini ve kasım ayındaki ikinci çiçeklenme halini de gözlemleme amaçlı izlemek için ve yılda iki kez açtığındaki çiçek kalitelerini karşılaştırma açısından görmek için bırakabilirsiniz.

Sizin tercihinize kalmış.

Ben budamadım, bırakıyorum çiçeklensinler.

YeniGine beğendi.
Eski 14-07-2012, 02:03   #537
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Tamam siz budamamışsınız; ben de budamayayım... Peki diğer kasımpatlar büyüdü de büyüdü onlar da kalsın mı öyle?

Eski 14-07-2012, 02:09   #538
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine Mesajı Göster
Tamam siz budamamışsınız; ben de budamayayım... Peki diğer kasımpatlar büyüdü de büyüdü onlar da kalsın mı öyle?
Sizin bitkilerinizin durumunu görmediğim için kendi bahçemdekilerle kıyaslayamıyorum. Saksıda mı? Bahçede mi yaşıyorlar? Fotoğraflarını eklemeniz mümkün mü acaba?

Tamamen sizin keyfinize, zevkinize kalmış bir durum aslında. Budarsanız kasım ayı için enerjilerini muhafaza ederler ve tomurcuklanmalarını yılda iki kez açmaya göre daha kaliteli yapabilirler diye düşünüyorum. Ben budamadım ama en iyisi yarın buraya fotoğraflarını ekleyeyim siz kendiniz karar verin. Benim bahçedekilerle kıyas yaparsınız en azından.

Sıcaklardan etkilenecektir tabi bu mevsimde açan çiçekler, çabuk soluşacaklardır.

gilan ve YeniGine beğendi.
Eski 14-07-2012, 02:15   #539
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

kelebek çok teşekkür ediyorum. Siz budamamış iseniz ben de budamayayım zira size güvenim sonsuz. Teşekkürler. Evet yarın sizin fotoğrafları göreyim. Ben avatar kullanmayı da bilmiyor idim sağolsun SUDENUR sayesinde onu öğrendim. Şimdi kaldıı sitede fotoğraf kullanmayı öğrenmek. kelebek çok sağolun sizden edindiğim bilgiler, (Sanki bana yardımcı oluyorsunuz gibi algılıyorum) benim için avantaj... Tekrar teşekkür ediyorum. Peki ben sizi arkadaş listesine eklesem daha bir faydanız olur mu bana?

Eski 14-07-2012, 02:22   #540
Ağaç Dostu

Zaten forumda amacımız bildiğimiz doğruları, yanlışları paylaşmak değil mi. Elimden ne gelirse paylaşırım fakat üzücü bir sonuca da sebep olmaktan çekinirim çok.

Bir de her bitkiyi bulunduğu yerin, yaşam alanının ve ihtiyaçlarının doğrultusunda değerlendirerek ona göre muamele etmek gerekir diye düşünüyorum. O sebepten de son kararı siz verebilirsiniz

Ben teşekkür ederim, birbirimize güvenimizin esası, bulunduğumuz ortamın ağaçlar net olmasının eseridir sanırım

gilan ve YeniGine beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024