agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Badem
(https)

Beğeni Düzeni15Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-09-2011, 23:56   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2007
Galeri: 1
Sayın yarenimex,

Yöntem öneriniz için çok teşekkür ederim, bir sonraki denememde yönteminizden faydalanacağım. Ben de kolaylıklar diliyorum.

seratblyz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2011, 12:21   #32
Ağaç Dostu

bebeto016's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2011
arkadaşlar bahçemizde tadı acı olan bir badem agacımız var bildigim kadarıyla badem sert kabuklular sınıfına giriyor fındık-ceviz-badem fakat şekil bakımından kayısı ve şeftalinin çekirdeklerini anımsatıyor buacı badem cinsini badem dışında hangi çeşit ağacı bu anaca aşılıyabiliriz. bahçemizde cok badem var. badem dışında bir meyve aşılamak istiyorum .. sizce hangi aşıyla hangi meyveleri aşılamam uygun olur.

teşekkurler.

bebeto016 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2011, 18:16   #33
Ağaç Dostu

omer.tuncer's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2008
Sayın bebeto016 zaten şeftali dikerken badem anacı kullanılıyor siz bölgeniz için kayısıyı da deneyin derim.

geç çiçek açan ince kabuk badem cinslerini deneye bilirsiniz

omer.tuncer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2011, 19:59   #34
Ağaç Dostu

bebeto016's Avatar

:-) ömer abi bahçemizde bizi usandıracak kadar 4-5 cins kayısımız var 100 ağac yaklaşık mümkünse olabilecek diğer meyve ağaclarının ismini yazabilirmisiniz şubat sonlarında aşılamayı düşünüyorum.

teşekkurler.

Eski 25-12-2011, 20:09   #35
Ağaç Dostu

omer.tuncer's Avatar

Elazığ eskiden sert iklimi olan bir il di keban barajından sonra iklimi değişen bir şehir eşimin orada görev yapmasından dolayı bundan 30 yıl öncesini biliyorum. eğer erkenci olmayan şeftali nektarin cinsleri ile aşılama yaparsan başarılı olunur sanıyorum ama ben öncelikle teksas veye nonperinye bademi diyorum. sanırım orda ki üniversitede veya malatya da ve maraşta ki sana yakın bölge bu işin uzmanı hocalar var. internette ufakbir araştırma ile onlara ulaşırsın.

Eski 25-12-2011, 20:22   #36
Ağaç Dostu

bebeto016's Avatar

bu arada bahçemizin resimleri 100 e yakın kayısı ağacı ve gördügünüz ağacların aşagı kısmında diğer meyve ağaclarımız ve ev yukarısındaki tarlanın üstündede 15 e yakın badem ağaçlarımız var.

Eklenen Resimler

Düzenleyen bebeto016 : 25-12-2011 saat 21:45
Eski 25-12-2011, 20:24   #37
Ağaç Dostu

bebeto016's Avatar

evet abi dediginiz gibi aynen iklim değişiklikleri oldu bayagıdır kar görmüyorduk elazığ merkezde ilk defa bu yıl bu kadar yağdı gerçi türkiyenin cogu yerinde aynı manzara ama uzun yıllardır bu kadar kar görmemiştik. teşekkurler abicim sanırım şeftaliyi yapıcam teşekkur ederim.

Eski 25-12-2011, 20:31   #38
Ağaç Dostu

omer.tuncer's Avatar

tahmin ettiğim gibi eşimin göreve başladığı sene doğmuşsun yanlız şunu söyliyeyim kayısı bahçen çok güzel hayırlı bol ürün dilerim.

Eski 25-12-2011, 20:44   #39
Ağaç Dostu

bebeto016's Avatar

teşekurler abi bahçeyi 4 yıl önce aldık bu resimde 4 yıl önceki hali resimdeki yılda yaklaşık 4-5 ton kayısı oldu. sonra çiçek donlarından dolayı o hasatı alamadık 2 yıl hiç kayısı olmadı 1 yılda yarısını aldık ama bu sene don olmasa ümitliyiz. bakımını iyi yaptık bu bahçeyi anlattıklarına göre zirratten mühedis gelip sistemli bir şekilde kurmuşlar araları 8 m . 4-5 cins karışık dikmişler. ilk zamanlar sulamasını ağacın etrafına doldurarak yapıyorduk uluovanın suyunu sulama birliğinin borcundan dolayı devlet kestikten sonra damlama sulamaya geçtik.

Eski 25-12-2011, 23:40   #40
Ağaç Dostu

omer.tuncer's Avatar

Yazdıklarından anladığım kadarı ile ilk bahar geç donları ile başınız bela da ağaçlar çiçekte iken havanın don yapması dolayısı ile ürün alamamaktasınız.
Bunu aşmanın yolları araştırmanız gereken bir konu ama ilk önce şu tarım sigortası (Ürün) işini araştır eğer böyle durumlarla karşılaşıyorsanız. bölgenin meteoroloji raporlarıyla zararı karşılıyorlar. Bir zıraat mühendisine veya tarım il müdürlüğüne giderek bilgilenebilirsin sanıyorum.

Eski 26-12-2011, 13:34   #41
Ağaç Dostu

bebeto016's Avatar

evet abi dediklerine katılıyorum malatya taraflarında sigorta olayı cok yaygın ama bilmiyorum bi araştırayım teşekkurler.

Eski 01-04-2012, 12:12   #42
Ağaçsever

obahar's Avatar

Giriş Tarihi: 21-09-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seratblyz Mesajı Göster
Merhaba,

Bu yaz Datça'dan getirttiğim Nurlu cinsi bademleri

1. 2 ay poşet içinde buzlukta beklettim.
2. 3 gün önce ise kaynamış ve soğumaya bırakılmış ılık suyun içine bıraktım.
3. Sudan çıkmış bademleri kuruladım ve kabuklarını zımparaladım.

Şimdi ise topladığım pet şişeleri kesip içlerine ekiyorum. Mümkün olduğunca nemli kalacaklar. Eğer çimlenirlerse kontrollü olarak 30-35 tane bademimin çimlenme evrelerini fotoğraflayacak ve gelişim aşamalarını sizlerle paylaşacağım. Sevgiler...
merhabalar bademleri neden zımparalıyorsunuz öğrenebilir miyim?

obahar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2013, 15:14   #43
Yeni Üye

fatih-batal's Avatar

Giriş Tarihi: 17-01-2010
bu kadar detaya gerek yok ki dostlar . Ekim ayında dikin nisanda filizlenir. Ben sadece yazdığımı uyguladım. 5 adetten 4 ü tuttu.

fatih-batal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2013, 09:37   #44
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2007
Badem çekirdeği

Merhabalar, geç cevapladığım için üzgünüm.
Çok kalın kabuklu oldukları için tohumların neme daha kolay ulaşabilmesini ve çimlendikten sonra kendisini daha rahat çıkarabilmesini teşvik etmek amacıyla zımparalamıştım. Son denemelerimden sonra tekrar deneyemedim.

Bu arada genel bir sorum daha var sizce badem tohumu nereden alınmalı ve hangi mevsimde alınmalı? Kabuğundan ayrılmamış ama uzun süre beklemiş bir tohumun çimlenmesi daha zor olur diye tahmin ediyorum, ağaçtan toplar toplamaz ekmeyi denemek daha sağlıklı sanırım.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi obahar Mesajı Göster
merhabalar bademleri neden zımparalıyorsunuz öğrenebilir miyim?

seratblyz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2013, 09:47   #45
Ağaç Dostu

ziraatteknikeri's Avatar

Giriş Tarihi: 29-09-2010
Badem katlama yapılcağı gibi direk alana da kasım aralık aylarında toprak altına gömülürse ve toprağı nemli de olursa her şartta çimlenir. Aşıyıda bilmiyorsanız bence en karlı olanı hazır sertifikalı çeşitlerden almak en karlısıdır.
Bademleri ise acı badem olursa daha dayanıklı vasıflı anaç çöğürleri elde edilmiş olur.

ziraatteknikeri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2013, 19:20   #46
Ağaç Dostu

durdu's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2013
selamlar,
Geçen yıl kasım ayından itibaren suda biraz beklettiğim üç gün kadar bademlerimi kasımda direk olarak saban çekilmiş toprağa bademlerin sivri ucu toprağa girecek şekilde diktim üstünede bademin boyunun iki katı kadar toprakla örttüm. kasım ayında diktiğim bademler mart ayı sonuna doğru çıkmaya başladılar. tek korkum vardı soguk vurması şansımıza soguk olmadı.
1. bademleri benim arazime 500 metre uzaklıkta tarla kenarına dikilmiş badem ağaçlarından topladım ( nedeni ormancı arkadaşımız önerdi mümkünse aynı bölgenin ağaçlarından olsun adapte olmuştur bölgeye diye)
2. suda beklettim çünkü boşmu dolumu diye hemde şişerek kabuğu daha çabuk kırılsın diye.
3. bademin tohumundan ürettim çünkü suyumuz yok kıraçta badem yetiştireceğimiz için. bölgemizde yıllık yağış 300mm ile 600mm arası yağış var. verilere göre ağacın olabilmesi için yeterli bir yağış miktarı.yerli çeşit yetiştirmek istiyorum.
çünkü bu bölgede yabancılar olurmu bilmiyorum ve su istiyor ticari olabilmesi için.

bildiğim kadarıyla cekirdeği aynı olan meyveler bademe aşılanabiliyor. ( şeftali, erik, kayısı)
bademlerim şuan bir karış ve ben her gün inip bakıyorum ve diblerindeki otları temizliyorum umarım kurutmadan büyütebilirim.
saygılarımla,

durdu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2013, 12:45   #47
Ağaç Dostu

yolgezer2001's Avatar

Giriş Tarihi: 12-10-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi durdu Mesajı Göster
selamlar,
Geçen yıl kasım ayından itibaren suda biraz beklettiğim üç gün kadar bademlerimi kasımda direk olarak saban çekilmiş toprağa bademlerin sivri ucu toprağa girecek şekilde diktim üstünede bademin boyunun iki katı kadar toprakla örttüm. kasım ayında diktiğim bademler mart ayı sonuna doğru çıkmaya başladılar. tek korkum vardı soguk vurması şansımıza soguk olmadı.
1. bademleri benim arazime 500 metre uzaklıkta tarla kenarına dikilmiş badem ağaçlarından topladım ( nedeni ormancı arkadaşımız önerdi mümkünse aynı bölgenin ağaçlarından olsun adapte olmuştur bölgeye diye)
2. suda beklettim çünkü boşmu dolumu diye hemde şişerek kabuğu daha çabuk kırılsın diye.
3. bademin tohumundan ürettim çünkü suyumuz yok kıraçta badem yetiştireceğimiz için. bölgemizde yıllık yağış 300mm ile 600mm arası yağış var. verilere göre ağacın olabilmesi için yeterli bir yağış miktarı.yerli çeşit yetiştirmek istiyorum.
çünkü bu bölgede yabancılar olurmu bilmiyorum ve su istiyor ticari olabilmesi için.

bildiğim kadarıyla cekirdeği aynı olan meyveler bademe aşılanabiliyor. ( şeftali, erik, kayısı)
bademlerim şuan bir karış ve ben her gün inip bakıyorum ve diblerindeki otları temizliyorum umarım kurutmadan büyütebilirim.
saygılarımla,
toprağım kolay gelsin
kuraklıkla çekirdekten yetiştirmenin bi baglantısı olmaz alırsın tüplü bir fidan dikerken can suyu verirsin sadece %99 tutar yetişir
yerlinin olduğu yerde yabancıda oluyor ticari olarak düşünürsen su yoksa verim 1/3 düşer
bana soracak olursan tohumdan yetiştirecegim diye hiç ugraşma bende 15 senelik agaç var (1 tane tarla anında ) 1 kg ürün zor veriyor arkadaşımın 5 6 yaşındaki nonparial ağaçları 3 4 kilo ürün veriyor

sonuçta kendim çekirdekten yetiştirdim demek için bu işi yapmıyorsan boşuna ugraşma. arazide aşı tutma şansı da azalacak bunuda unutma sertifikalı bademler yerinde 2 lira 3 lira al dik 2 sene sonra ürün almaya başla.

yolgezer2001 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2013, 21:14   #48
Ağaç Dostu

durdu's Avatar

sagolasın hemşerim,

Bildiğim ve yaptığım araştırmalara göre ceviz ve bademde eğer çekirdekten dikilirse toprağa, kazık kök bulunduğu alanda gidebildiği kadar derine iniyor. tüplü fidanlarda kazık kök bir şekilde yüzeyde kalıyor ve ağaç su ister duruma geliyor. Ben bu konuda uzman olanların yalancısıyım. Çünkü bizim toprakla tanışmamız daha yeni sayılır herşeyi araştırıp öğrenerek yapmaya çalışıyoruz. size bu gün yaşadığım bir olayı anlatayım arazimde filizlenen bademlerin otlarını temizlerken bir tanesi ne kırmış bilmiyorum kökünden kurumuş kökünü merak ettiğim için sonuna kadar kazdım. sizce 5cm lik filizin kök uzunluğu ne kadar olabilir bir tahmin edin. Uğraştırmayım sizi 20 cm den daha uzundu.
Geçen yıl bademlere don vurmadığı için çok verimliydi buralar. Sizin 15 yıllık andaki agaçlar gibi buralardada var. hiç budanmıyor, sulanmıyor, dibi temizlenmiyor yani bakım olmadan bir yem cuvalından fazla verdiler. benim amacım şuan için daha ticari değil. zaman ne gösterecek bilmiyorum, tek amacımız var etrafımız çok kuru yeşillik olsun diye dikiyorum. birde kendi ceşidimiz yani yerli çeşitler bildiğim kadarıyla arap ülkeleri tarafından rağbet görüyor. aşıda düşünmüyoruz zaten allah ne verirse deyip gömdük bademleri onların topraktan çıkışlarını bile görmek bizim için mucizeydi. etrafımızda yeşillik olması bizim için önemli gerisi getirisi olursa hoş olmazsada sorun değil.
saygılarımla

Eski 26-04-2013, 15:27   #49
Ağaç Dostu

yolgezer2001's Avatar

Giriş Tarihi: 12-10-2012
ürünün bol kazancın bereketli olsun hemşehrim

yolgezer2001 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2013, 18:36   #50
Yeni Üye

abdullah78's Avatar

Giriş Tarihi: 26-08-2011
2012 Kasım ayında bahçemdeki toprağa 2m kadar uzunluğunda bir karık açtım. Komşumun verdiği yaklaşık 1 kg kabuklu bademi buraya diktim. Birazcık çiftlik gübresi atıp üzerlerini 3cm kadar örttüm. Mart ayında çıkmaya başladılar. Hala yeni çıkanlar oluyor. Dün saydım tam 120 tane ve yaklaşık 10cm ye kadar boylananları var. Kasım ayında yerlerine dikmeyi planlıyorum. Fakat dikeceğim tarla rüzgar alan bi yer. Başka da yerim yok. Hayırlısı...

eyüp1968 beğendi.

Düzenleyen abdullah78 : 29-04-2013 saat 18:38 Neden: sözcük hatası
abdullah78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2013, 19:07   #51
Ağaç Dostu

durdu's Avatar

geçen yıl kasım başında toprağa gömdüğüm bademlerden çıkan badem filizlerim.

Name:  çiçek ve böcek 020.jpg
Views: 3784
Size:  73.5 KB

Eski 15-07-2014, 00:56   #52
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-03-2009
Biz dağlara badem dikmeye başladık, tohum dikme derinliğiyle ilgili fikri olan varmı?

Biz dağlara badem tohumu dikmeye başladık, tohum dikme derinliğiyle ilgili fikri olan varmı? Bu konuda yardımcı olursanız minnettar oluruz.

uygar3 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2014, 03:52   #53
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Tohum büyüklüğünün 1-1,5 katı olarak biliyorum.

s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2015, 15:11   #54
Yeni Üye

relic's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2011
yaklaşık 3 hafta önce viyollere 97 adet badem çekirdeği gömdüm. %5-10 gibi bir fireyle bademler sürgün atmaya başladılar. viyollerin yüksekliği yetersiz kalacağı için (çünkü sürgün kökleri epey uzun oluyor) dün 33 tanesini poşetlere tüpledim. toprağım bittiği için ormana gidip biraz torf edinmem gerekti onu da akşam hallettim kalanları da fazla kökleşmeden inşallah yakında dikicem. hedefim %70 oranında tohumları başarıyla çimlendirmek.

relic Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2015, 12:12   #55
Ağaç Dostu

durdu's Avatar

selam.
Biz badem tohumlarını su da beklettik ve ormancı arkadaşın tavsiyesi ile kendi boyu kadar olan toprakla üstünü örterek gömdük her çukura üç tane badem attım ve genel olarak hepsi çıktılar. Çıkmayıpta hala toprakta kalanlar ertesi yıl çıktı. Bademin güzel yanı koyun dışında hangi hayvan tepesini yerse yesin kökü saglamsa ertesi yıl geri geliyor. Bizim öyle oldu sadece koyunun yediğini fark etmezseniz köküne kadar kuruyor. Fark ettiğinizde tepesini aldınız mı kurtarabiliyorsunuz badem fidesini, tecrübeyle kanıtlı..
selamlar saygılar,
durdu

Eski 22-06-2015, 00:50   #56
Yeni Üye

relic's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2011
26 adeti tüm olumsuz müdahalelerime rağmen çıktı. sabırsızlıktan hergün deşip baktım, viyolden tüplere aldım gene hergün baktım buna rağmen 26sı çıktı ve 30cm boya ulaştı. yani ilk başta yaptığım işlemleri yapıp direk tüplere dikip deşmesem sanırım %90 çıkacaklar

durdu beğendi.
relic Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2015, 01:48   #57
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-06-2015
Merhaba Arkadaslar,
Sulama imkani olmayan arazide bademi tohumdan dikmek daha iyi degil mi ?
Acik koklu veya tuplu bademlerin kazik kokleri olmuyor sanirim. Yaniliyor muyum ?

Plantasyon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2015, 14:36   #58
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-08-2013
bu çıkan badem çekirdeğimi arkadaşlar. 1 hafta 10 gün evel 4-5 çekirdek atmıştım saksıya

Eklenen Resimler

djtunc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2016, 22:13   #59
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-03-2016
Badem

*** üstü siyah poşetle kapalı badem çekirdeklerim çıktı ama taze yaprakları(henüz açmamış) sarı duruyor acaba uzun süre poşet altında durduğu için mi poşeti attım direk güneş görüyor normale döner mi yoksa güneş yakar mı ne yapmam gerekli yardımcı olabilirmisiniz

MI 4LTE cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Botanig Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2016, 14:26   #60
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-10-2016
Geçen sene Konya Erenkoyde kı bahcemıze tuplere ekım yaptım;
once bır kaba su dodurup bademlerı attım yuzenlerı eledık
sonra kaynar suya koyup balkona koyduk,
sabahta goturup dıktık cıkmayan olmadı (2 serlı attık tuplere ) tam 1 yıl gecmıs 2 kere su verdım boyları 15-40 cm arasında degısıyor,
bu hafta tarlaya goturdum posetlerın altından kok cıkmıs asagı yonde cok hızlı kok atıyor tupde cok fazla duracagını dusunmuyorum
saygılar.

slashone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024