agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Badem
(https)

Beğeni Düzeni418Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-10-2014, 12:16   #1501
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-12-2013
Abime katiliyorum.bizim denizli bölgesinde aynı şekilde 1100-1200 m yüksekliğe kurulan bademlikler ya sokuldu ya satıldı..eminim ürün alırsınız ama bu düzenli olmaz.kardeşim korkutelinden evli dunurlle de daha önce konusmustuk onlarda bizim gibi düşünüyor.size önerim fidancilari değil bilgili arkadaşlardan fikir aliniz saygılar kolay gelsin

sulubey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2014, 17:51   #1502
Ağaçsever

burjuva1981's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İSOCAN Mesajı Göster
Sayın Burjuva 1981 lateral boruları kaçlık kulandınız,bilgilerinizi paylaşırmısınız ve uzunlukları kaç metre yaptınız.Bende damlama düşünüyorum ama çok bilgili değilim.Şimdiden teşekür ederim.
basınç olmadığı için en büyük olanı kullandım 20 lik bahçe uzunluğu 150 metre

burjuva1981 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2014, 18:45   #1503
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-06-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi burjuva1981 Mesajı Göster
basınç olmadığı için en büyük olanı kullandım 20 lik bahçe uzunluğu 150 metre
Teşekür ederim cevabınız için.Bu gün bende Internetten sipariş verdim konyadan set olarak aldim 900metre sulama hortumuyla. İyi aksamlar .

İSOCAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2014, 02:05   #1504
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi darkelf Mesajı Göster
Herkese merhaba
Antalya korkuteli'nde badem bahçesi kurmayı düşünüyoruz.
Sizlere bir kaç sorum olacak. İnternette çok fazla bilgi kirliliği ve fidancıların ön ayak olduğu müthiş bir polyana fizibilite çılgınlığı var. Raporlarda ceviz ve badem diken herkesin 5-10 yıl sonra multi milyoner olacağı sonucu çıkıyor.
Gerçek üreticelerden öğrenmek istediğim en önemli bilgi 3. - 5. -7. ve 10. yıllarda ağaç başına verimin kaç kg olduğu. Ferragnes, ferraduel ve bertina düşünüyorum. Sanırım bunlar en büyük sorunlardan biri olan ilkbaharın son donlarına karşı en son çiçek açan badem çeşitleri.
Korkuteli'nin 1100m'lik rakımına uygun olur mu bu çeşitler?
İnternetteki bazı videolarda 5 yaşında ağaçların 25-30 kg verim verdiği söyleniyor. Ne kadar doğrudur?

Şimdiden teşekkürler..
Sayın darkelf öncelikle hayırlı olsun, milyoner olma haberleri tamamen asparagas, badem ağacı 4 yaşından sonra verime bırakılıyor ve 5 yaşında ki ağaçtan 25 kilo verim beklemek büyük çılgınlık olur.
5 yaşında ki badem ağacından en fazla 7-8 kilo verim alınabilinir o da ağacın isteklerini karşıladınız zaman verir. Badem ağacının verimi 10 yaşına kadar yıldan yıla artarak devam eder onuncu yılında maksimum verime ulaşır ve bundan sonra 25-30 kg kabuklu badem alınır. Çok büyük beklentilere kapılmamak gerek.
Ceviz ağacı hakkında pek bilgim yok ama bildiğim kadarı ile 8 yaşından sonra verime bırakıldığı.

MzFFrKdM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2014, 02:14   #1505
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi darkelf Mesajı Göster
Arsa ucuz diye oralardan düşündük. Ama toprak ceviz için pek elverişli değil. Bademin toprak seçiciliği daha az olduğu için düşünüyoruz. tabii daha çok başlardayız, toprak analizi ve bir bilen eşliğinde bölgenin iklimini değerlendirmeden bu işe girmeyiz zaten.
Sayın darkelf, bademin her ne kadar toprak seçiciliği az olup istediği zaman taşın üzerinde yetişse bile ticari amaç ile ekileceği için toprak özelliklerinin ön planda tutulması gerekiyor, aksi takdirde hem gübreye çok para harcamış olursunuz hemde büyük ürün kayıplarınız olur.

Eski 12-11-2014, 08:43   #1506
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-10-2013
merhaba,

bu sene hasat yapan bahçe sahiplerinin dekar başına verimini ve kilo bazında satış fiyatlarını öğrenebilir miyim?

arkeo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2014, 07:59   #1507
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arkeo Mesajı Göster
merhaba,

bu sene hasat yapan bahçe sahiplerinin dekar başına verimini ve kilo bazında satış fiyatlarını öğrenebilir miyim?
sanırım arkadaşların hasatları iyiydi baksanıza hala cevap gelmediğine göre paraları sayıyorlar herhalde

aksazli, arkeo ve Feragnesim beğendi.
Eski 01-12-2014, 14:24   #1508
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-02-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi makay Mesajı Göster
merhaba ismail bey ben bandırma da çiftçilik yapmaktayım.daha önce burada yazışmıştık. Benim tarlamın yanındaki tarlada badem fidanları bulunmakta.yani komşu tarlamda .ben geçenlerde bu adamla konuştum.acı bademe aşılanmış teksas cinsi badem fidanlerı var.birde bunun tozlayıcısı nomporeil .yalnız fidanlar tüplü değil.buradan söküp senin tarlana aynı gün hemen ekersek hepsi tutar dedi.tabi tutmayana garanti verdi ertesi yıl tutmayanları ücretsiz vericek.ama az önce tozlaşmanın günlerinden bahsetmişsiniz.uyuşmazmı bu iki cinsin günleri?bizim buralarda rüzgar çok kuvvetli eser.ayrıca ağacı dona karşı sigortalama ağaç başına 10 ytl olduğunu öğrendim. Bunun yarısını devlet karşılıyor.bize düşen rakam 5 ytl.bu sigortadan her yıl faydalana bilirmiyiz?birde az önce okudum buradan ağaç başına ortalama verim herşey doğru yapıldığında ne kadar?5-7 kg yazmış arkadaş doğrumu?sulama tapasak bu rakam artarmı?ben sulama yapıldığında 200 kg kabuklu badem verimi okumuştum biryerde .yardımcı olursanız sevinirim.
hiç bir sıkıntısı olmaz hocam heleki anaç ağacı acıbademden se süper olur satıcının dediği doğru ağaç yapraklarını döktükten sonra tarladan sökülüp sen dikersen hiç bir şey olmaz ama yapraklarını dökmesi lazım sen yerini hazırla satıcıdan haber bekle dona karşı da fikrimi sorarsan ihtiyacın yok derim benım bu 2 turden agaçım var gecen yılki ilkbahar donlarında bızım yerlı ırk donarken bunlara hıç bir şey olmadı gözlemle sabittir.tozlama konusunda ne yazdığını pek anlamadım ama badem bahçesini kuruyorsan 3-4 kovanda arı alacaksın olmassa olması ürün verimine gelince onu garantisini kimse veremez sen ağaçına iyi bak gerisini allah saten verir

sanal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2014, 08:29   #1509
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi obahar Mesajı Göster
arkadaşlar 1 yaşında badem ağaçlarına kışlık gübre olarak ne önerirsiniz, tavsiyesi olan arkadaşlar var mı?
bence siz bizlere değıl toprağınıza sorun basit bir toprak tahlili ile aradığınız cevabı daha sağlıklı alabilirsiniz .kolay gelsin

Eski 25-01-2015, 16:11   #1510
Ağaç Dostu

acemi_cevizci's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2013
geçen sene diktiğim badem fidanlarımın bazıları dallarından ikiye ayrıldı bu ayrılan dalları aşı macunu ile sıvayıp iple birleştirsem olur mu ?

acemi_cevizci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2015, 08:13   #1511
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Her açıdan en güzel çeşit FERRAGNES.

Eklenen Resimler

tarku, Mize, bebeto016 ve 9 kişi beğendi.
formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2015, 17:15   #1512
Ağaçsever

Maşallah muazzam bir nazar boncuğu as bari bir dalina sayın formullaone

formullaone beğendi.
Eski 29-03-2015, 20:34   #1513
Ağaçsever

obahar's Avatar

Giriş Tarihi: 21-09-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi formullaone Mesajı Göster
Insallah benim ferragnesler de boyle olcak safak abi agaclara hayran kaldim

formullaone beğendi.
obahar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2015, 20:57   #1514
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-04-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi formullaone Mesajı Göster
Ağaçlarınız maşallah çok güzel. Resimlerinizi hemen kopyalayıp çaldım. Allah meyvalı halini de görmeyi nasip eder inşallah.

formullaone beğendi.
geo2007 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2015, 22:08   #1515
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-04-2015
sa avanos isimli kullanıcıya bir şeyler sormak istiyorum ben malatyada oturuyorum bir hobi bahçem var 16 mart 2015 de 25 adet badem fidanı diktim 8 ferradnol 17 ferragnes olmak üzere dikim çukuruna bir kürek yanmış hayvan gübresi ve cansuyu verdim ve dikim budaması yaptım ,sorum su bundan sonra yapmam gerekn bakım ,gübreleme,ilaçlama ve diğer işlemler neler ve ne zaman yapmalıyım bu konuda beni aydınlatırsanız çok memnun olurum .

harunekin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2015, 22:11   #1516
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-04-2015
sa avanos kardeş bir şeyler sormak istiyorum ben malatyada oturuyorum bir hobi bahçem var 16 mart 2015 de 25 adet badem fidanı diktim 8 ferradnol 17 ferragnes olmak üzere dikim çukuruna bir kürek yanmış hayvan gübresi ve cansuyu verdim ve dikim budaması yaptım ,sorum su bundan sonra yapmam gerekn bakım ,gübreleme,ilaçlama ve diğer işlemler neler ve ne zaman yapmalıyım bu konuda beni aydınlatırsanız çok memnun olurum .

harunekin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2015, 22:50   #1517
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-01-2008
Selamlar,

Uzun zamandır yazma şansım olmadı. İlgilenen, yanıtlayan herkese teşekkür ederim.

Özetle,

- Tüplü Ferragnes/ferraduel fidanların (200 + %10) siparişini sonbaharda verdim ancak fidanları bahçe tesisinde gecikmeler nedeniyle Mart başında alabildim.

- Afyon'da, 980m irtifada, kuzey cephe %7 eğimli 6250m2 arazinin kullanılabilir 5750m2'sine;
5m kaydırmalı aralıklı olarak (eşkenar üçgen kenarları 5m, enine sıra arası 4m, çapraz sıraların arası 5m, tel örgü çevrili kenarlara en yakın 5m, en uzak 7m, ızgara çeken traktör ile de test edildi) olacak şekilde 225 dikim yaptık.

- bilinene en az 40 yıldır ekilmemiş bahçenin tesisinde sonbaharda dipkazan(1), pulluk(2) geçtil. Ancak kobra veya ızgara uygulayamadık çünkü yağışlar izin vermedi.

Tel örgücü, en geç 12 şubatta bitirmeyi taahhüt ettiği bahçeyi iş gücü yetersizliği ve hava muhalefeti nedeniyle 10 martta beton direk dikip tel çekemeyince, işgüzarın teki gelip 29 direği (kare bahçenin bir cephesi) mart ayının bir cumartesi gecesi kırıp gitti

Özetle, 22 Mart'ta sertifikalı, tüplü. 225 adet Balıkesir koşullarında uyanmış fidanın dikimini Afyonkarahisar'a yaptık ve Nisan başında 40cm kar ve takip eden -7C gördük

Biraz da iyi haber: Sadece iki fidanın yapraklarını kaybetme aşamasındayken bugün her sağlıksız yaprağın yanından kızıl kara sürgünleri gördüm. Kayıp şimdilik %0

Bu gece buralar -2C, anadolu ateşi bahar gelmek bilmedi dışarıda akşam 8 e kadar yoğun kar yağışı devam etti. Tutmadı kar, oğlanla kartopu oynayamadım sevinsem mi üzülsem mi bilemedim. "Soğuk da Aşı" dedim fidanlar için.

Dip Notlar:
Bir arkadaşım diyor ki: "Ağabey, sen fidan ektin, yaz gelmiyor, tel örgü direği diktin tutmadılar, fidan diktin nisanda -7C gördük, sakın çiçek falan ekme bahçeye, Ağustosta kar yağdırırsın, etme eyleme; patates 25 lira olacak bu sene... "

Şaka bir yana Manisa da asmalar bile zordaymış bu sene.

ozerkavak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2015, 17:24   #1518
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-04-2015
Herkese merhaba;

Ben İzmir Tire'de bir arazi satın aldım ve burada badem yetiştiriciliği yapmak istiyorum.
Tür, dikim aralığı ve diğer konular ile ilgili değerli önerilerinizi rica ediyorum.

Saygılarımla,

murater35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2015, 17:01   #1519
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-04-2015
Merhaba;

Ayrıca tüm kaynaklarda anaçlardan bahsedilmekte. İşte GF677 , şeftali vs.
Ben fidan olarak ferragnes ve ferraduel dikmeyi düşünüyorum. Anaç a ihtiyacım olacak mı? Olacaksa ne şekilde olacak?

Saygılarımla
Murat

murater35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2015, 08:51   #1520
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-03-2012
Badem Fidanı Ferraduel

Hafta sonu fidanlığa gittiğimizde eşimin görüp istediği badem fidanını balkonumuzda 18 lt. teneke içerisine hazırladığımız coco peat+leonardit+kestane toprağı+hayvan gübreli karışımdan oluşan toprağa ektik.Fidanlıktaki görevli cinsinin Ferraduel olduğunu söyledi.

Badem fidanı konusunda tecrübemiz olmadığından tecrübeli arkadaşların önerilerini bekleriz.Saygılarımızla.

Eklenen Resimler

Ömer Bey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2015, 22:32   #1521
Ağaçsever

Abbass's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2014
Kimse yok mu, çok boş kalmış burası.

Abbass Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2015, 16:17   #1522
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-06-2015
Merhaba Arkadaslar,
Nurlu ve Ak badem Cesitleri hakkinda bilgisi olanlarimiz var mi acaba ?
Bu cesitler birbirlerini tozluyor mu ?
Cagla olarak 3,5,10 yaslarinda verimleri ne olur ? (klon anac uzerine asilanip bakim ve budamanin en iyi sekilde yapildigini varsayalim lutfen)

Tesekkurler...

Plantasyon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2015, 14:11   #1523
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-08-2013
merhaba arkadaşalr bende bundan 10-12 gün evel 4-5 tane kabuklu badem atmıştım saksıya. bugün bişe gördüm toprakta bu çıkan bademmi acaba bilgi verirseniz sevinirim resimlerninide ekliyorum

Eklenen Resimler

djtunc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2015, 17:14   #1524
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-06-2012
Sevgili arkadaslar herkese selamlar benim garnem anacli bertina badem fidanina ihtiyacim var bulabilecegim fidanci tanidigi olan varmi tesekkürler.

muri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2015, 14:29   #1525
Ağaçsever

bozkır's Avatar

Giriş Tarihi: 06-04-2012
Badem fidanı diktiğimiz toprağın bir kısmı killi toprak. Buralara ekilen fidanların çoğu kurudu. Boş yerlere yeniden dikmeyi düşünüyorum. Killi toprağa dikim konusunda önerisi olan var mı?

Komşum killi toprağın suyu salmadığı için kökleri kuruttuğunu söylüyor. Çukuru geniş kazıp fidanları karma toprak ve yanmış gübreyle karıştırıp diksek nasıl olur acaba?

bozkır Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2015, 14:21   #1526
Ağaçsever

obahar's Avatar

badem

arkadaşlar badem fidanlarımda sürgünlerinin uç kısımlarında kurumalar oluyor bunu nasıl düzeltebiliriz?

Eski 02-09-2015, 15:54   #1527
Yeni Üye

Sayın bozkır bey, zaten bütün fidanları bahsettiğiniz şekilde dikmeniz gerekiyor. Bir ağacın boyu ne kadar uzuyor ise kökü de o kadar tabana iner. Kili delemeyen fidan ya kurur ya da bir kaç sene sonra devrilir.
Öncelik ile kili delmeniz gerekiyor. Bu konuda da yoncanın başarılı olduğunu köklerinin 6-7 metreye kadar indiğini, farklı ziraat mühendislerinden duydum. İmkanınız var ise baştan o alana yonca ekin, 1 yıl sonra fidan ekimini gerçekleştirin.

Eski 14-09-2015, 15:47   #1528
Ağaçsever

obahar's Avatar

arkadaşlar 2015 ağustos ayında badem aşılarımda aşı yerlerinde reçinelenmeler olmuş bu şekildeki aşılar tutar mı

Eski 15-09-2015, 14:58   #1529
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-02-2013

Fidan almak isteyenlere yardımcı olabilirim.
anaç acı bademe aşılı teksas ve nonpareil badem çeşitidir.

sanal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2015, 16:29   #1530
Ağaçsever

burjuva1981's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2010
Bahcesini don a karsi tarsim den sigortalatan varmi varsa prosudur ve fiyat nedir

burjuva1981 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024