PDA

View Full Version : Çilek Yetiştiriciliği

Sayfalar : 1 [2] 3 4 5 6

üzüm
14-05-2008, 13:01
Benim merak ettiğim YALTIR gibi büyük firmalar neden Osmanlı çileği fidesi satmazlar.

Yine Türkiye'de net üzerinden Osmanlı Çileği fidesi satan kişi ya da kurum yok.

Yusuf Ustaoğlu'nun sitesine baktım o da Alp çileği tohumu getirtmiş , Osmanlı çileği yok.

...
:(

Temel olarak üç çeşit çilek türü vardır.
June Bearing : Her yıl baharda 2-3 haftalık dönemde ürün verir. Çok kol atar. Galiba Osmalı çileği bu gruba dahil.
Everbearing :Yılda -bahar, yaz ve sonbahar dönemlerinde- iki üç kez ürün verir. Fazla kol atmaz. Galiba yediveren dedikleri bu grup.
Day Neutral : Yeni bir grup. Serin havaları tercih ediyor. Sıcakta meyve vermeyi durduruyor. Eğer iklim koşulları uygunsa haziran-eylül arası sürekli ürün veriyor. 1-2 kol atar. Galiba Alp çileği bu gruba giriyor.

Çilek üreticisi olsaydınız hangisini tercih edersiniz? Çilek üreticisi fidesini almayınca, firmalar niye Osmanlı çileği için uğraşsınlar...

Kaynak (http://www.ipm.iastate.edu/ipm/hortnews/1998/3-13-1998/plantsb.html)
Kaynak (http://gardening.about.com/od/fruitsberriesnuts/a/Strawberries.htm)

hüsnüyusuf
14-05-2008, 13:15
Merhabalar, yaklaşık üç hafta önce aldığım iki kök çilek fidesinin fotoğraflarını yüklemeyi başardım.Yetiştiremem diyerek cesaret edemediğim için ancak iki kök aldım.Fakat hangi cins olduklarını bilmiyorum.Aldığımda üzeri çiçekliydi ve yeni meyve oluşturmaya başlamıştı.Meyveleri çok küçük, hafif kızarmaya başladı bile.Hangi cins olduğu konusunda yardımcı olabilir misiniz?

37253

üzüm
14-05-2008, 22:35
Sayın hüsnüyusuf,
Normal şartlar altında gelişimini takip ederek, ürün verme ve kol atma durumuna bakarak hangi gruba ait olduğunu bulabilirsiniz.
Cinsini ancak satın aldığınız yerden (profesyonel çilek fidesi üretimi yapan bir firmadan aldıysanız) öğrenme ihtimaliniz var.
Çileklerinizin biran önce kızarması ve afiyetle yemeniz dileğiyle.

hüsnüyusuf
15-05-2008, 08:24
Sayın hüsnüyusuf,
Normal şartlar altında gelişimini takip ederek, ürün verme ve kol atma durumuna bakarak hangi gruba ait olduğunu bulabilirsiniz.
Cinsini ancak satın aldığınız yerden (profesyonel çilek fidesi üretimi yapan bir firmadan aldıysanız) öğrenme ihtimaliniz var.
Çileklerinizin biran önce kızarması ve afiyetle yemeniz dileğiyle.

Sn. uzum, bekleyelim ve görelim o zaman.Cevabınız için teşekkürler.

eczadolabi
15-05-2008, 09:30
Bu çiçekleri ne zaman keseceğiz.
Biraz daha büyümelerini beklemeli mi?

Bunlar Selahattin Beyden gelen Kabarla lar...

Todor
15-05-2008, 10:00
Ben hiç beklemeden kopartıyorum.

Selahattin Yılmaz
15-05-2008, 10:08
Hiç beklemeden çiçek gördümmü kopartmak gerekli bu şekilde besin köklere harcanmış olur. Dikimden sonraki bir aydan sonra çiçeklere izin verebilirsiniz.

ayhat
15-05-2008, 13:58
Balkonum sadece sabah güneşini alıyor o da 1-2 saat, çilek yetiştirmek için uygunmu arkadaşlar?

denizakvaryumu
15-05-2008, 14:22
Bence ağaç altlarında yetişen, orman çileği yani yabani çilek yetiştirebilirsiniz.

Alp çileği bu tanıma giriyor mu bilmiyorum.

denizakvaryumu
15-05-2008, 21:21
Sn.cemosan67 kdz ereğlisinin meşhur osmanlı çileği ile aranız nasıl?

Sağolsun Güler Hn.dan 1-2 tane temin edebildik ama çok daha fazlasına ihtiyacımız var.

Eğer siz oralardan --gerçek--osmanlı çileği fidesi bulabilirseniz lütfen foruma yazın.

Yalnız dikkat edin sizin orada bile osmanlı çileği diye tarsus çileği veya sizin oraya özgü ancak osmalı çileği olmayan çilek fidesi satıyorlarmış.

Osmanlı çileği koruma va kollama derneğinin haberine göre sahte osmanlı çileği fideleri özellikle sizin oralarda fazla imiş.

Osmanlı çileğinin ana vatanı Kdz.Ereğlisi'den yani sizin oralardan gerçek osmanlı çileği fidesi bulma olanağınız var mı acaba?

SAHIRE
16-05-2008, 16:47
Osmanlı çileğini İstanbul' a gelip Eminönü çiçekçilerinden almıştım. Saksıda güzel oluyor. Bu sene Ankara' da hava ısınmadığından meyveleri kızarmadı daha. Ama baya verimli görünüyor:) Kızarınca ilk defa tadacağım...

mcalgin
16-05-2008, 20:41
arkadaşlar 2 sene önce kartepenın arkasında bır köyden osmanlı çileğinin fidesini aldım şuan bahçeden belki 200 kök var her tarafa yayıldı ve şimdiye kadar 2 sefer topladım. ve her tarafa kol atıyor. isteyen olursa ücretsiz gönderebilirim geçen sene izmire göndermiştim.Şuan üzeri yine dolu öyle hızlı yayılıyorkı çimlerin arasına girdiği için çim biçme makınasınla bile kestim

nrş
18-05-2008, 07:26
Selamlar ,
benim bir sorum olacak. Acaba aynı bahçede veya yakın bahçelerde farklı tür çilek yetiştirmek nasıl olur? Tozlaşma ürün kalitesi vs. gibi ...
Mesela bahçenin bir tarafına osmanlı çileği bir tarafına kültürüze edilmiş başka çilek çeşidi eksek sonuçta birbirlerini etkilerler mi?

Güler
18-05-2008, 15:13
Sevgili turco, ben hersabah ufak bir sepet osmanlı topluyor ve keyifle yiyorum. Önce kokluyor sonra da tüketiyorum. Madem bu kadar seviyorsunuz, Bursa'da Manyas'a çok uzak değil neden bir ara ailecek gelmiyorsunuz? Hem de elinizle toplarsınız, ama çok da geç kalmayın Osmanlı fazla dayanıklı değildir biliyorsunuz.

Süha Şendoğan
19-05-2008, 12:59
Sevgili turco, ben hersabah ufak bir sepet osmanlı topluyor ve keyifle yiyorum. Önce kokluyor sonra da tüketiyorum. Madem bu kadar seviyorsunuz, Bursa'da Manyas'a çok uzak değil neden bir ara ailecek gelmiyorsunuz? Hem de elinizle toplarsınız, ama çok da geç kalmayın Osmanlı fazla dayanıklı değildir biliyorsunuz.

Güler hanım,
Nazik teklifiniz için çok teşekkürler inşallah müsait bir durumda bende o güzel bahçenizi ziyaret etmek isterim.
Herşey bir yana Osmanlı çileği denince Selahattin hocayla gönderdiğiniz fidelerin o muhteşem kokusu bütün evi sarmıştı hatta getirdiği bir iki tanesinin üzerinde yeni meyvalar vardı inanın yemeğe kıyamadım eşim İstanbul'dan geldiğinde meyvaları ona verdim oda tadına hayran kaldı size ve eşinize çok teşekkürler ve mutlu günler dilerim.

Selahattin Yılmaz
20-05-2008, 15:16
Selamlar ,
benim bir sorum olacak. Acaba aynı bahçede veya yakın bahçelerde farklı tür çilek yetiştirmek nasıl olur? Tozlaşma ürün kalitesi vs. gibi ...
Mesela bahçenin bir tarafına osmanlı çileği bir tarafına kültürüze edilmiş başka çilek çeşidi eksek sonuçta birbirlerini etkilerler mi?

Çileği vegetatif yani bitki kısımlarıyla ürettiğiniz için diğer çeşitlerin varlığından etkilenmez ancak tutupta tohum alıp yetiştirmeye kalkarsanız elbette o tohumlardan elde edeceğiniz bitkiler işte bahsettiğiniz etkilenmiş çilekler sınıfına girer. Sonuç: Mümkün olduğunca tohumdan yetiştirmemeye dikkat edin :p

Tuba
21-05-2008, 11:58
Merhaba,
Selahattin bey "sakın çilekleri susuz bırakmayın kökü iyice tutmazlarsa önce yapraklanır sonra ölüverir" demişti ya, örnek oldum, arz ederim :(

Aşağıdaki iki saksıda da 1.siparişlerden Selahattin beyin yolladığı çilekler vardı.10'ar tane. İki saksıdakiler de aynı toprakta ve yanyana olmasına rağmen birindekiler iyi gelişmedi. Önce yapraklandılar ama sonra birdenbir öldüler.

Ölenleri bu sabah yerlerinden çıkardım. Neredeyse hiç yeni kökleri yoktu :( Suya koydum bakalım ne olacak???

Tuba
21-05-2008, 12:05
Tabii çileklerde iyi şeyler de oluyor. Mesala 10 da 1 fire veren sağlıklı saksımdaki ve arkadaşıma ayırdıklarımda çiçek tomurcukları oluştu ama koparttım ki kökleri iyi tutsun.. İlk resim.

Sonra Karşıyaka'dan taa mart başında aldığım ve herkesin donar o" diye nazarına maruz kalan çilek fidelerim çilek verdi. Annem ben ve kardeşim tadına baktık. Çilek gibiydi. :D Bunu özellikle belirtmek istiyorum zira bu sene hep çilek aromalı çilek yedim. Bi tadına varamadım :(

Son resim de Sn. Envor'un gönderdiği ama "başlasamımmı başlamasammı" kararsızlığım neticesi topraksız'a yar olmayan topraktan da pek haz etmeyen çilek fidelerinden tek çilek tutan. En çalışkanı ama küstüler heralde. Yaprakları çok güzel kocaman. Meyveside güzel olacak inşallah...

Tuba
21-05-2008, 13:20
Ve son olarak Aromas yedivernlerim. Köklerini kestim ve diktim. İnşallah ölmezler :(

Toplamda 39 çilek fidem vardı. 10 kadarını suya koyduk kök tutmadığı için. Bakalım bu kadar çilekten de çileğe doyamazsam... Demicem bişey kendime...

Süha Şendoğan
21-05-2008, 14:19
Ve son olarak Aromas yedivernlerim. Köklerini kestim ve diktim. İnşallah ölmezler :(

Toplamda 39 çilek fidem vardı. 10 kadarını suya koyduk kök tutmadığı için. Bakalım bu kadar çilekten de çileğe doyamazsam... Demicem bişey kendime...

Tuba hanım kolay pes etmeyin.
Bende bu sene çileğe erken başladım ama maalesef yakınımızdaki köyden söküp getirdiğim Yediverenler saksıya uyum sağlamadı teker teker kurudular Selahattin hoca'nın 1.ci siparişinden getirdiği tüm fideler tuttu hatta yeni gelen 2.ci sipariştekilerde gayet canlı görünüyorlar.
Selahattin hocanın tavsiyesi ile su miktarını arttırdım hele son birkaç gündür Bursa adeta yanıyor 30 derecenin üzeri.
Fazla meyva vermesede balkonda canlı fideler görmek bile bir zevk.
(bu arada sevgili Güler hanım bana kızacak belki Selahattin hocanın Güler hanımdan getirdiği fidelerde uyum sağlıyamadılar ama solan yaprakları kırparak suyun miktarını arttırdım bir iki gündür canlandılar gibi..)

Tuba
21-05-2008, 15:03
Pes etmek olur mu? Seri bitki katili gibi geziyorum :S Sadece "saksıda çilek/domates mi olurmuş" diye çemkirenlere gün doğuyor ona gıcık oluyorum:mad:

Sn.MCalgın dan da osmanlı çileği gelecek inşallah. Gerçi son durum nedir bilmiyorum ama..

Çileğe tam gaz devam, o benim meyvelerin bitkilerden yetiştiğine dair ilk gözlemim (okul öncesi ama tam yaşımı hatırlamıyorum).. İlk gözağrı sayılır :rolleyes:

Süha Şendoğan
23-05-2008, 11:08
Bunlar sevgili Güler hanımdan gelen Osmanlılar..
Bence en güzel çilek cinsi bu.

Süha Şendoğan
23-05-2008, 11:12
Bunlarda Selahattin hocanın 1.ci siparişinden gelenler (sanki çok ağır gelişiyorlar ama olsun neticede sağlamlar)
Bidondakiler yine Selahattin hocadan 2.ci siparişten gelenler (bunlar daha kolay uyum sağladı)

Süha Şendoğan
23-05-2008, 11:30
Pes etmek olur mu? Seri bitki katili gibi geziyorum :S Sadece "saksıda çilek/domates mi olurmuş" diye çemkirenlere gün doğuyor ona gıcık oluyorum:mad:

Sn.MCalgın dan da osmanlı çileği gelecek inşallah. Gerçi son durum nedir bilmiyorum ama..

Çileğe tam gaz devam, o benim meyvelerin bitkilerden yetiştiğine dair ilk gözlemim (okul öncesi ama tam yaşımı hatırlamıyorum).. İlk gözağrı sayılır :rolleyes:

MCalgın'dan fide gelmezse haberim olsun ozamana kadar inşallah benimkiler kol atacak..

radem63
23-05-2008, 17:10
Bunlar sevgili Güler hanımdan gelen Osmanlılar..
Bence en güzel çilek cinsi bu.

sayın turco;
çilek saksınızın içindeki beyaz şeyler nedir?ilaçmı?

canofer
23-05-2008, 21:12
Selahattin beyin yaptığı 2.siparişten aldığım fidelerin son durumları

dal
23-05-2008, 22:59
Benimkilerde çok çabuk yapraklandı.Acaba bu sezon meyve alırmıyız ki?

Tuba
24-05-2008, 10:58
Aman dikkat edin. 20 kökten 10 tanesi sağlıklı görünüyor diğerleri suda:( Ümidim yok ama hiçbirşey yapmadan ziyan olmalarına içim dayanmıyor..

Süha Şendoğan
24-05-2008, 12:10
Sevgili Demir demir
Saksının içinde gördüklerin perlittir.

radem63
24-05-2008, 17:41
Sevgili Demir demir
Saksının içinde gördüklerin perlittir.

afedersiniz perlitin çileklere ne faydası var acaba?:rolleyes:

Süha Şendoğan
26-05-2008, 12:48
Merhaba
Perliti genelde su tutması ve köklenmeye faydası oluyor diye kullanıyorum çokta faydasını gördüm.

jade09
26-05-2008, 16:55
merhaba,
bişey sormak istiyorum.nisanın başında diktik çilek fidelerimizi fakat pek fazla gelişmediler meyvede çok az veriyolar. 2 haftadır da kolları uzanmaya başladı bu kolları kesmelimiyiz?

dal
26-05-2008, 20:36
Kollar bitkinin üremesini sağlıyor o kollar ilerleyip toprağa değdiğinde yeni bir çilek bitkisi oluşuyor.Koparmayın aksine toprağa değip köklenmesini sağlayın.

HAKAN_O
27-05-2008, 14:13
saksıda yetiştirdim 2 tane verdi onları aldım suan yok tekrar veririmi acaba

sin
27-05-2008, 14:54
Çilek fidelerim den ilk görüntüler bu arada Selahattin bey çok teşekkür ederim bizim için zahmetlere girip bunları tek tek yolluyorsunuz sagolun saygılar :D

İklimsiz
27-05-2008, 15:00
Selahattin beyden gelen çilek fidelerinde son durum. Çiçeklerini kopradıktan sonra coştu sanki:p

sin
27-05-2008, 15:02
Bu çiçekleriri elle mi koparıyorsunuz yoksa makasla mı kesiyorsunuz bir sınırı varmı çok dipten mi kesmek lazım saygılar

İklimsiz
27-05-2008, 15:19
Sayın sin, ben elimle, en dipten koparadım ama makasla kesmek daha doğru olur.

Sizinkilerin daha güzel olacağına eminim sevgili cemo:p

radem63
27-05-2008, 15:28
Saksıda ki çilek fidemiz kış gelince kuruyacakmı?Yoksa olduğu gibimi kalacak, seneye aynı fideden çilek alabilirmiyiz acaba?

İklimsiz
27-05-2008, 15:37
İki senedir balkonda çilek yetiştiriyorum. Sonbaharın sonlarına doğru yapraklar kuruyup dökülüyor, aklıma geldikçe azar azar su veriyorum. İlkbaharda yeniden canlanıyor, aynı fide tekrar çilek veriyor.

Selahattin Yılmaz
27-05-2008, 15:39
Çilek bitkisi kışa dayanıklı bir bitkidir, yaprakları kızarır ve öylece kış soğuklarına sabreder baharda adeta topraktan fışkırdığını görürüsünüz...

radem63
27-05-2008, 15:56
Cevaplarınız için çok teşekkürler...
hepinize sağlıklı fideler diliyorum.Ve bol bol çilekler....

denizakvaryumu
27-05-2008, 16:20
Ticari çilek üreticileri de bu frigo çeliklerin çiçeklerini koparıyor mu?

Binlerce çilekle nasıl baş ediliyor?

Todor
27-05-2008, 19:26
İşlem olarak meyve toplamaktan pek farkı yok. Yani meyveleri nasıl topluyorlarsa çiçekleride aynı şekilde koparıyorlar.:)

emy_83
27-05-2008, 23:00
Sevgili Selahattin abiciğim çok teşekkür ederim beğendiğine çok sevindim...
Çileklerim sadece 3 kök ve yaprakları bana çok da sağlıklı gelmiyor doğrusu ama sen daha iyi bilirsin belkide kıbrısın sıcağından bana öle görünüyordur neyse yorumlarını bekliyorum
Şimdiden teşekkürler...

emy_83
27-05-2008, 23:03
38819

Süha Şendoğan
29-05-2008, 12:46
Selahattin beyden gelen çilek fidelerinde son durum. Çiçeklerini kopradıktan sonra coştu sanki:p

Sn.İklimsiz,
Fidelerin maşallahı var çok sağlıklı görünüyorlar.Selahattin hocanın sevgili Güler hanımdan getirdiği fideler bende ilk günlerde tutmamıştı hatta sanada danışıp ne yapacağımı sormuştum bu fideleri diplerinden kırptığımı sonradan bildirmiştim şimdi bu fideler canlandı tekrar yaprak vermeğe başladı bir an ümitsizliğe kapılmıştım ama şu anda tekrar eski canlılığına kavuşmak üzereler.

Todor
29-05-2008, 18:21
Sevgili Todor,
Yeni çilek resimlerini bekliyoruz.
Selamlar..

Çileklerim kol atmaya başladılar. Bir kaçını kontrol ettim ve yeterli kök oluştuğuna karar verdim. Artık çiçeklerini kopartmıyorum. Tabi bu söylediğim aromaslar için geçerli değil. Onlar hala nekahat döneminde.

39035 39036

kürşad
30-05-2008, 08:17
Emy nin çileklerin keyfi kaçmış, direk güneş ışığına koymuşsunuz gibi duruyor, yapraklarda güneş yanıkları var. Yarı gölge bir yeri tercih edebilir kendini toplayana kadar. Bir de o görülen torf ise drenajı daha iyi bir malzeme ile değiştirmelisiniz, bir miktar perlit vs ekleyebilirsiniz.

Süha Şendoğan
30-05-2008, 13:28
Çileklerim kol atmaya başladılar. Bir kaçını kontrol ettim ve yeterli kök oluştuğuna karar verdim. Artık çiçeklerini kopartmıyorum. Tabi bu söylediğim aromaslar için geçerli değil. Onlar hala nekahat döneminde.

39035 39036

Sevgili Todor,
Resimler için çok teşekkürler..Bence bu resimler yetiştiricilere şevk veriyor onun için bu işle uğraşanların bence sık sık resim yayınlamaları gerekiyor.
Benimde yayınlayacağım resim daha önce bahsettiğim Sevgili Güler hanımdan gelen fideler bunlar ilk planda tutmamışlardı sonra ben bunları kırptım resmen yok oldular sonra yavaş yavaş canlanmaya başladılar.
(Güler hanıma not:Bu fideler Selen hn.gönderdikleriniz değil onlar gayet sağlıklı merak etmeyin.)

LuNa
02-06-2008, 00:43
Bunlarda benim cileklerim. Yaklasik iki ay önce fide olarak almistim. Bir aydir cicekteler ve meyveler olustu bile. Sanirim bol bol meyve vericek.

39324

Birkac tanesi simdiden kizardi.

39325 39326
39327

sin
02-06-2008, 10:09
Herkese selam dün akşam çileklerimde üç dört tane tomurcuk gördüm ama koparmaya kıyamadım napalım koparmasak olmamı Kudret beyden aldıgım besinlede besliyorum acaba koparmasam idare etmez mi idare edin yaw :):)

radem63
07-06-2008, 19:54
çileğim yapraklarında dipten çürüme var acaba neden olabilir?

muratkalfagil
10-06-2008, 18:34
selamlar herkese
balkonumda çileklerim var ve her sene meyve veriyorlar dı ama geçen sene ve bu sene düzgün meyve alamadım meyveler hem küçük hemde acı oluyorlar sebebi nedendir ? ayrıcana karadeniz ereğlisinden bir tanıdığım 7 veren diye bir cins çilek vermişti ama çürüdü elinde var olan varsa bana yollayabilir mi

Todor
10-06-2008, 19:35
:confused::confused::confused:

Resim koymadan net bir şey diyemeyiz ama mantar geliyor aklıma.

kürşad
11-06-2008, 07:28
selamlar herkese
balkonumda çileklerim var ve her sene meyve veriyorlar dı ama geçen sene ve bu sene düzgün meyve alamadım meyveler hem küçük hemde acı oluyorlar sebebi nedendir ? ayrıcana karadeniz ereğlisinden bir tanıdığım 7 veren diye bir cins çilek vermişti ama çürüdü elinde var olan varsa bana yollayabilir mi

Çileklerin yanlardan çıkan kökleri bir noktada yeniden yeşermeye sürgün vermeye ve kök atmaya başlar. bunlardan yeni fideler elde edersiniz ve diğer fideleri 3 ve 4 üncü yılında söker yerlerine bunları bırakırsınız. Normalde ekonomik olarak çilek yetiştiriciliği fideleri değiştirmeden 5 yıl kadar yapılıyor bildiğime göre. Bahçede olsa parsel parsel yenileyin derdim ama balkonda başka bir kasaya yapılabilir yeni fideler.

Tuba
11-06-2008, 10:58
Çileklerin kollarını kesip çoğalmalarını engellemenin bir zararı olur mu? Terasta yer olmadığından ve saksılar yan yana olduğundan attıkları kollar başka saksıya gelmeden koparıyorum ama bir zaraarı olurmu bilmiyorum.

Bir de çilekler çiçek açmıyor artık. Mevsimi mi geçti? Geçmemiş olması lazım daha Selahattin hocadan gelen çilekler kendine gelemedi. Bu arada 30 çilekten 10 tane kaldı. Kısmet artık...

Son olarak beyaz bitler çilekte başlayıp hercai menekşeleri kapladılar, şimdi de domateslere sıçrıyorlar. İnsan sağlığına bir zararı var mı bu bitlerin. Çileklere bir zararı var mı?

Süha Şendoğan
11-06-2008, 13:38
Aynı sorun bendede var Aromas çilekler bir türlü kendilerine gelemediler sorun nerede bilemiyorum sadece sevgili Güler hanımdan gelenler çok canlı kol vermeğe devam ediyorlar.

muratkalfagil
11-06-2008, 14:46
zaten dediğiniz gibi yaptım ilk aldığım fidelerden çıkan kolları başka saksılara aldım daha sonra ana saksıdakileri söktüm. fakat eski çilekler kadar verim alamadım şimdi bu sene sürgün verdiklerinde buradan öğrendiğim farklı şekilleri deneyeceğim ilginiz için teşekkür ederim.

limon
11-06-2008, 15:55
Moral bozmak istemem ama 20 kök Aromas fidelerinin hepsi tuttu, çok keyifliler. İlk çiçeklerini kopardım şimdi tekrar çiçeklenmeye başlamışlar. Ben aceleyle burayı okumadan kök budaması yapmadan dikmiştim, çıkarıp tekrar dikmeye de fırsatım olmamıştı fakat burada hiç yağmur yapmadığından hemen her gün toprağın nem durumuna göre sulamasını yaptım. Bizim toprak sarı kum. Ben kuma toprak ve yanmış koyun gübresi karıştırdım. Yani çok yumuşak bir zemin hazırlamış oldum.

Bu arada baharda yerlerini değiştirdiğim fideler artık meyve oluşturmuyor ancak bol yapraklanmaya ve yaprak ebatları büyümeye başladı. Kol atmaya da başladılar. Onların türlerini bilmiyorum. 4-5 çeşit oradan buradan almıştım fideleri 3 yılda kendi kendilerine çoğalmışlardı. Yediveren türü olmayanlar artık meyve vermezler sanıyorum.

radem63
11-06-2008, 20:03
Çileğimden 2 çilek alabildim .Yeni yapraklar açıyor acaba bundan sonra çilek oluşurmu?

radem63
11-06-2008, 20:06
Resim koymadan net bir şey diyemeyiz ama mantar geliyor aklıma.
Sayın todor; şuan yapraklar sağlam gibi görünüyor.....

Todor
12-06-2008, 17:50
Aromasların ve ilk partinin durumu. Aromaslarda çiçeğe izin vermiyorum henüz. Fakat diğerlerinden her gün bir avuç topluyorum.

40468

40469

Süha Şendoğan
13-06-2008, 15:27
Sevgili Todor,
Benim Aromaslar dayanıksız çıktılar yarısından çoğu zayi oldu bir türlü tutturamadım topraktan dolayı olabilir.Güler hanımdan gelen Osmanlılar daha dayanıklı çıktılar önceleri yerlerini yadırgadılar ama şimdi yeniden hepsi yeşerdi.Sanırım sulama ve toprak balkonda yetiştirenler için büyük sorun oluyor.

Süha Şendoğan
14-06-2008, 14:02
Bunlarda kol atan Osmanlılar (Sevgili Güler hanımdan)
Arkada cansız duran Aromaslar.

arang
14-06-2008, 17:26
çileğin tohumunu **** fidesini nereden bulabilirim?
kucuk domates. salatalık turşuluk ve biber var fide.. diğerlerinide yavas yavas toplamaya çalışıyoruz.

Todor
14-06-2008, 22:54
İstanbul'da, Mısır Çarşısında çilek tohumu bulabilirsiniz. Hobi paketlerinde satılır.

Tuba
17-06-2008, 12:28
Kendi tesbitimi aktarayım. Bu gün itibarıyla 30 fideden 2 tane kaldı. 20 tanesi ilk 10 tanesi ikinci sipariş dönemindeydi. Hepsine kök budaması yaptım, nemli tuttum. Bir kısmını gölgede bir kısmını güneşte bıraktım. Güneşte olanlardan 2 fide oldu.Çiçeklendi. Ondan çok önce Sn.Envor'un yolladığı fidelerin köklerini çok az budamıştım. Oldukçe uzun bırakmıştım ve tamamı tutmuştu. Kök budama işinde bir yanlışlık yapmış olabiliriz zannımca. Kısmet artık... İyi günler

kürşad
18-06-2008, 11:00
Bizim bahçede de güzel kokulu çilekler var, sayıca az ama tadı güzel.
söküm zamanını bildirin kökleyip göndereyim.

osmann
19-06-2008, 19:46
merhaba ben foruma yeni katıldım epey bakındım ama bununla ilgili bir yazıya rastlayamadığımdan sorma ihtiyacı hissettim. Ben de amatörce çilek yetiştiriyorum ama sadece bir kök(şimdilik).Merak ettiğim konu şu; çileklerim meyvelerini verdiler ve üstünden epey zaman geçti. Acaba tekrar meyve vermeleri sözkonusu olabilir mi? İlk sürgününü vermeye başladı ve çileğin türünü bilmiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.:confused:

Todor
19-06-2008, 19:51
Çilek bitkisinin meyve verme zamanı cinsiyle bağlantılı. Yedi veren değilse, sadece belirli bir zaman meyve verecektir.

osmann
19-06-2008, 20:02
Çilek bitkisinin meyve verme zamanı cinsiyle bağlantılı. Yedi veren değilse, sadece belirli bir zaman meyve verecektir.

Teşekkür ederim yediveren olduğunu pek sanmıyorum,neyse artık seneye.Tekrar teşekkür ederim

muratkalfagil
20-06-2008, 19:37
herkese merhaba :)
benden resim istemiştiniz çileklerimin derdi nedir ? :(

kuzen38
20-06-2008, 20:35
Bundan 2 sene önce aldıgım yabanci bir tohum inanılmaz bereketli çıkmıştı. Nedense bir daha çilek fidesi almayı düsünmedim,çünkü aldıklarımı beceremedim. Aynen salatalık olayı gibi.

kuzen38
20-06-2008, 20:37
Balkonda ufak bir saksida yetistirdigim çileklerimin resmi. Kisin iceri aliyorum, evde kayboldu gerci bulmam lazim:D 2 senedir beraberiz. Bu yaz 3 e giricez. Kokusu inanilmaz,tadi muhtesem. Cekirdekten yetistirmistim, güneşi sevdi benimki ama normalde ne kadar günes sever bilmiyorum.

Buydu çileklerim. Birsürü vardı kayboldular evde:D Ama fide olarak almadıgımı özellikle belirtirim.

http://www.agaclar.net/forum/attachment.php?attachmentid=25405&stc=1&d=1213987052

patryn
22-06-2008, 10:44
Selamlar Selahattin Bey, kasaya fideden diktiğim çileklerim önceleri gayet güzel çilek verirken sonradan açan çiçekler aşağıda fotosunu koyduğum şeylere döndüler. Bunlar nedir? Acaba çileklerim eski haline döner mi?

Selahattin Yılmaz
22-06-2008, 21:58
Fideleriniz iyi bir bakım istiyor kök sistemi iyi gelişememiş maalesef.

dal
25-06-2008, 13:52
Benim çileklerim kedi köpek savaşına maaruz kaldı diplerini eşmişler üfff okadar baktım.İki günde halletmişler bir kaçtanesinin yaprakları tamamen kopmuş.:(

Todor
25-06-2008, 15:34
Yeterli kök oluşturabildilerse yeniden yaprak verecektir. Bence sökmeyin, bekleyin.

gangava
25-06-2008, 16:06
Arkadaşlar benim de Aromaslar ne yazık ki rahmetli oldular. Çok mu sıcaklara kaldım acaba? Zaten kargodan getirdiklerinde çok kötü durumdaydılar belki onun da etkisi olmuştur. Ama yılmak yok seneye mutlaka başaracağım.:)

Selahattin Yılmaz
25-06-2008, 21:10
Şu an benim aromaslarda tutma oranı %50 bazıları çiçekteler, ayrıca kurudu diye endişe etmeyin zira bir tanesi tutsa bile size yaz sonunda on tane civarı kol verecektir. Hele hele paylaşımda bulunacağımı düşünürseniz :)

eylems
25-06-2008, 21:24
Buydu çileklerim. Birsürü vardı kayboldular evde:D Ama fide olarak almadıgımı özellikle belirtirim.

http://www.agaclar.net/forum/attachment.php?attachmentid=25405&stc=1&d=1213987052

Çekirdektenmi yetiştirdiniz:confused: Sayın Kuzen38, Çileklerinizi bulduğunuzda bunada talibim.;)

kuzen38
25-06-2008, 23:36
Çekirdektenmi yetiştirdiniz:confused: Sayın Kuzen38, Çileklerinizi bulduğunuzda bunada talibim.;)

Evet cekirdekten. Ben genelde hazır fide alımını durdurdum yıllardır. Gelecek sene iyi bir tohum bulursam size mutlaka haber veririm, bunlari yaptigim sene catalcada bir sel olayı olmustu, bütün meyve agaclarimiz ve cilek gibi cok yıllık bitkilerimiz heba olmustu. yoksa bu seneki mahsülden verebilirdim size cekirdek.

limon
02-07-2008, 13:44
Aromasın ilk meyvesini aldım. Orta büyüklükte, parlak kırmızı renkte.
Bahçeye dadanan kaplumbağalar mütemadiyen yenilecek ne bulursa mideye indirdiğinden ondan önce davranmak için koparıp tadına baktım. Hafif ekşiydi ama çok güzeldi. Çekirdekleri ince, meyvesi bol sulu, ne sert ne yumuşak. Bir gün erken kopardığımdan şekeri ve aroması çok yoğun değildi. Diğerlerinin iyice olgunlaşmasını bekleyeceğim.
42195

42196

Süha Şendoğan
02-07-2008, 14:22
Fideleriniz iyi bir bakım istiyor kök sistemi iyi gelişememiş maalesef.

Bence bahçede yetişen çiçekle balkonda yetişen arasında dağlar kadar fark var seneye bende balkonda denemekten caydım bu sene maalesef başarısızlıkla sonuçlandı.

eczadolabi
02-07-2008, 18:46
50 kök çileği sıcak yüzünden heba ettim.
Kara tahtada beceriksizler (Yaramazlar gibi bir liste olsa gerek) listesinin en başına yazınız beni...

Sayın Turco nun dediği gibi BAHÇE ortamı SAKSIya benzemese gerek.

Selahattin Yılmaz
02-07-2008, 22:33
Benim fidelerimin de yarısı tuttu şimdi bazıları çiçekte bazıları ise kol vermiş. Fideleri tutan arkadaşlarla sonbaharda kök alışverişi yaparız ancak çilek yemek isteyen yediveren bir çeşit olduğu için kolları koparsınlar.

kuzen38
04-07-2008, 16:02
Sayın Limon bence inanılmaz hoş bir kokusu vardı resimdeki çileğin. Yaklaşık 5 yıl önce ilk kez yetiştirirken benimde ilk çileğim kocaman çıkmıştı, harika kokuyordu. sonrakiler nedense küçülmüştü.

limon
04-07-2008, 17:29
İlkinde erken davranmıştım. Sonraki iki tanesinin inanılmaz hoş aroması vardı. Şeker oranı da çok güzeldi. Olgunlaşınca meyve rengi daha koyu oluyor. Bir ikisi yeni yeni kol atıyor, biraz yapraklansın kesip dikeceğim.

Todor
04-07-2008, 19:31
Çilek fidesi üretimini kollardan nasıl yapıyoruz?

Selahattin Yılmaz
04-07-2008, 22:15
Kollar uzadığında yere değdiği noktada zaten kökler çıkarırlar o kısımlara saksı koyup nemli bırakırsanız veya o kolları koparıp serinde poşete veya saksıya dikerseniz kökleneceklerdir.

damat ferit
06-07-2008, 22:32
valla selahattin bey ben 2 ay önce yarı gölgegelik bir yere çilek ektim,ne kol attı ne gelişti yerinde sayıyor,satın aldığım adam
zmirden getirdiğini sölemişti.

tam 6 adet dikili ve hepsi yerinde sayıyor ??

limon
07-07-2008, 14:14
Selahattin Bey'e sormuşsunuz ama raslayınca yazmadan duramadım :)

Fideleri ilk diktiğinizden itibaren düzenli sulama yapıyor musunuz? Gözlemlerime göre çilek, toprağı uzun süre susuz kalınca fazla gelişemiyor. Her gün değilse de toprak yüzeyi tam kuruyunca sulamak gerekiyor diye düşünüyorum. Bir de bazen yeşil kısmı tamamen kurusa bile yeniden sürebiliyor.

Selahattin Yılmaz
07-07-2008, 14:51
Sevgili limon gayet güzel özetlemiş...

kadircell
08-07-2008, 17:12
2 tane çileğim var ve bunlar yeni sürgünler verdi ben de bunları toprağa ektikten sonra sürgünleri kestim birkaç gün sonra baktığımda çileklerimin yaprakları büzüşmüştü bunun sebebini öğrenebilirmiyim?

Fotoğraflar aşağıda

http://www.hizliresim.com/2008/7/8/2658.jpg
http://www.hizliresim.com/2008/7/8/2661.jpg
http://www.hizliresim.com/2008/7/8/2666.jpg

teşekkürler

Penelophe
08-07-2008, 17:18
Anladığım kadarıyla çilekleriniz kol atmış, sizde bu kolları başka saksılara diktikten sonra iki saksı arasındaki bağlantıyı kesmişsiniz. Kesmemeliydiniz, yavru çileklerin kök gelişimi 3-4 günde tamamlanmaz, sulamanıza ve toprağın nemlilik oranına göre 15-30 gün arasında değişebilir. Bu süre zarfında da bitki, kendini gerekli olan besini, bağlı olduğu ana bitkiden sağlar.;)

kuzen38
08-07-2008, 18:46
Bekledigim güzel bir tohum bugün elime geçti, resmini eklerim. Sanırım bu dönem artık geç kaldık, kısmetse gelecek bahar gelmeden ekeriz artık.

Düzeltme: Latince adı : Fragaria vesca

200 adet tohum varmış, şekli biraz garip gözüktü bana ama isteyen olursa bu konuyu not alsın şubatta pakedi açacagım.

Nariel
08-07-2008, 21:22
İyi akşamlar herkese, kış sonlarına doğru ormandan aldığım birkaç küçük kök yabani çileği aylardır besleyip büyütüyorum, kocaman oldu, kollar attı ancak hiç meyve tutmadı. Bir ara çiçeklendi ancak meyveye dönüşmedi. Bu sitede biryerde okumuştum, yaban çileklerinin döllenmesi zormuş sanırım, seneye nasıl meyve verdireceğimi bilemiyorum. Meyve tutmasa bile görüntüsü için de olsa çoğaltacağım, yeşilliği çok güzel.. Yine de bilenler varsa, yardımcı olurlarsa sevinirim, saygılar..

limon
09-07-2008, 10:29
kuzen 38, tohumunu baharda ekersek ne kadar zamanda büyüyüp meyve vermeye başlar sizce?

Emy
09-07-2008, 20:09
Arkadaşlar ben bundan yaklaşıkiki hafta önce çilek tohumu ektim ve çıkmaya başladılar bile... Yukarıda okuduğumkadarıile yalnış zamanda ektim. Peki bu çıkmaya başlayan çileklerimne olacak dersiniz? Benimle fikirleriizi paylaşırsanız çok sevinirim.

kuzen38
09-07-2008, 21:21
kuzen 38, tohumunu baharda ekersek ne kadar zamanda büyüyüp meyve vermeye başlar sizce?

Galiba 5-6 ay sonra az da olsa ürün veriyor, sonraki sene şahlanıyormuş.Benim diger ektigim domateslerim 3 ayda ürün veriyordu, zaman olarak bu daha uzun ama dayanaıklılık olarak oldukca iyiymiş.

kuzen38
09-07-2008, 21:23
Arkadaşlar ben bundan yaklaşıkiki hafta önce çilek tohumu ektim ve çıkmaya başladılar bile... Yukarıda okuduğumkadarıile yalnış zamanda ektim. Peki bu çıkmaya başlayan çileklerimne olacak dersiniz? Benimle fikirleriizi paylaşırsanız çok sevinirim.

Birşey olmayacak. Belki sonbahar döneminde meyva verecek, ama kışın bozulmadıgı sürece, yani korudugunuz sürece seneye size çilek verecektir.

Nariel
30-07-2008, 10:06
Ormandan topladığım orman çilekleri birsürü kol attı, sanırım kolları artık toprağa değdirmem gerek..

44072

Nariel
01-08-2008, 21:46
Ve yavru orman çileklerim ;)

44259

Tel tokalarla ve büktüğüm toplu iğnelerle minikleri toprağa tutturdum. Umarım seneye meyvelerini de görürüm..

tazedomates
29-08-2008, 13:12
Bugün bir bahçeden 3 kök fide aldım, yarın saksılara dikeceğim. Artık bu mevsimde ne kadar tutar, heba eder miyim bilmiyorum ama şansımı denemek istedim.
Sizce nasıl bir toprak kullanmalıyım? Bauhaus, Koçtaş gibi yerlerden aldığım hazır toprak uygun olur mu? Veya daha önce çiçek ektiğim -dolayısıyla içinde bitki, kök kalıntısı olan toprak- daha mı iyi olur? Ve son bir soru daha; bu mevsimde dikim yapınca gübrelemek gerekir mi?

Süha Şendoğan
29-08-2008, 14:59
Çilek yetiştirme bölümünde geniş bilgi var.Toprak konusundada gerekli bilgiler var bence önce detaylı bir şekilde okusan iyi olur.
Bu mevsimde tutma şansı ****** olur ama meyva verme işi artık seneye kalır bu mevsimde Osmanlı çilekleri 2.kez meyva vermeğe başladı dağ çilekleri de tekrar meyvalanmış.Ama saksıda biraz zahmetli oluyor haberin olsun.

limon
31-08-2008, 14:14
Yediverenlerden bir kökü ikinci kez çiçek açtı, meyve oluşumları başladı. Kollarını kesmedim, yabani otları toplayamadım, sulama dışında hiç ilgilenedim. Ve bu sene karar verdim ki fazla kurcalayınca daha iyi olmuyor bazen kendi hallerine bırakmak daha iyi sonuç veriyor sanırım.

lilyum
31-08-2008, 15:11
Saksıda çilek hevesine kapılıp baharda ektim.1,5 aydır evde değildim. Geldiğimde gördüm ki çilek sarmaşığa dönmüş. Saksı dışına dal atıp üzerlerinde aralıklarla başka kökler vermiş. Sanırım binanın bahçesine yerleşecek. Meyvesini seneye yemeyi umuyorum.

fth05
01-09-2008, 11:50
Benim de balkonda saksılarda çileklerim var.Çilekleri görenler sizin dediğiniz o dallanma zamanı çıkan sürgünleri kesip başka bir saksıya almamı söylediler.Bu,çilek vermesi açısından daha iyiymiş.Benim çileklerimin daha sürgünleri olmadığı için deneme imkanım olmadı.Nasıl olur bilmiyorum.Uzmanlarımız daha iyi bilirler.

kaju
03-10-2008, 09:17
Patlıcan ağacına çilek aşılanır mı? Ağaçta yetişen çilek var mıdır?

nevsune
16-10-2008, 16:26
Selahattin beyin gönderdiği ilk grup çileklerden kurtulabilen 2 fideden biri, bu aralar meyve veriyor. Birinci meyve bayramda tadılmıştı, bugün ikinci meyvenin tadına bakmak bana düştü. Kokusu fazla yoktu ama tadı güzeldi. Hele baharda, normal zamanda daha da güzel olacağını sanıyorum.

Fotoğraf makinem yanımda değildi bu yüzden görüntüleyemedim ama daha üzerinde bir kızarmakta olan, bir de küçük meyvesi ile bir çiçeği daha var. Bakalım yenilerini bir ara görüntülerim belki.

İkinci fideyi kurcalarken onun da çiçeğe hazırlık yaptığını gördüm. Gerçekten yediveren çileklermiş bunlar. Bu mevsimde çilek yemek, hele doğalsa çok hoş oluyormuş:)

Teşekkürler Selahattin bey.

limon
17-10-2008, 22:55
Bendekiler de çiçek açmışlardı ama çiçekteyken kurumuşlar. Meyve veremedi. Ama ben kollarını kesmemiştim, çoğalmalarını istemiştim. Gelecek bahardan itibaren bol meyve vereceklerinden eminim :)

Nevsune Hanım, benim de ilk yediğim meyvenin kokusu fazla yoktu ama ben sabırsızlanıp biraz erken davranmıştım. Bir tanesini iyice olgunlaşıncaya kadar bırakmıştım. Rengi bordoya çalan kırmızı olmuştu, kokusu ve şekeri pek güzeldi :) Yenilerden birini sabredip bekletin, bakalım bana katılacak mısınız?

nevsune
22-10-2008, 16:20
Sözünü ettiğim çilek fidesi ve çilekler.

50480

Bu kez Limon'un sözünü dinleyip, daha fazla kızarmasını bekleyeceğim. Onu da sonra yazarım.

limon
22-10-2008, 19:22
Bir kaç güne kadar daha bir bordoya çalan kırmızı olacak. (kargalar kapmaz inşallah ;) )

fellez
30-10-2008, 07:00
Selam ben de sonunda Osmanlı çileklerime kavuştum arkadaşlar. Ereğliden bir dostum aracılığı ile geldiler. Koşa koşa gidip çilek saksısı aldım ve dün bahçeme kuruldular. Umarım yerlerini severler ve tutturabilirim .:)

kürşad
30-10-2008, 07:50
Bizim çilekler yediveren değil ancak hala daha çiçek açıyorlar. Çok fazla ürediği için meyve de yapamıyor, yaprakların altında kalıp gidiyor.
Kaç tane böyle uzun süre meyve veren tür var?

nevsune
06-11-2008, 16:55
Sevgili Limon umarım buraya bakarsınız.

Sözünü ettiğimiz çileğe ben yetişemedim yazık ki. Çok yumuşadığı için, iki gün önce, yemişler. Aynen dediğiniz gibi çok lezzetli ve hoş kokuluymuş.

Olmak üzere bir tane daha çilek var. Şu anda henüz beyaz-yeşil. Sıkı sıkı tembih ettim beni beklesinler diye:)

limon
06-11-2008, 17:20
Yiyenlere afiyet olsun :)

Bendekilerden de bir köktekiler çiçeklenmişler. Daha önceden çiçeklenenler meyve vermeden kurumuştu, bu nasıl olacak bilmiyorum.

nevsune
06-11-2008, 17:27
Bizimki balkonda çiçekten meyveye geçtiğine göre, sizinkiler de olabilir. Yalnız hava giderek bozuyor. Bekleyelim bakalım.

Bu mevsimde çilek yemek ayrıcalık:)

cevreizcisi
07-11-2008, 23:42
genelde çiçek seralarında belirli zamanlarda bulma şansınız vardır,genelde baharda saksılarda gelir ,bazen bahar dışındada kendi bahçesine ekerek baharda saksıya da geçirirler çilekleri ki oda yediveren türünden olması lazımdır ,kışşartlarındada sğlıklı bir şekilde bulunabilir

cevreizcisi
07-11-2008, 23:55
ben varolan sürgünleri kesmeden mevcut çileğin yanına küçük saksı getirip sürgünü olduğu gibi bir ucundan orayabtutturuyorum köklendiği zaman ana bölümden ayırmaktayım böylece daha sağlıklı bir köklenme oluyor,ayrıca arada bir su dışında toprağa şekeli su dökmekteyim ama fazla değil ,bununda çileği iştahlandırdığını gördüm,üç-dört ay oldu bunları yapalı ,şimdi kök atmaya başladı bende uzayan kökleri başka saksılara almaya başladım.

by_kiki
08-11-2008, 23:31
sayın cevreizcisi çok doğru bir yöntem izlemişsiniz. Başarışar dilerim

cevreizcisi
08-11-2008, 23:35
sağolun ,elimizden geldiğince iyi çalışmalar yapmaya çalışıyoruz ,eksiklerimizide gidermeye çalışıyoruz,güzel paylaşımlar ve bilgiler almaktayız,herkes sağolsun sıkılmadan,ilgileniyor ne güzel

nevsune
17-11-2008, 12:57
Çileklerimizin bugünkü durumları.
53070
53071
53072

Bu gidişle bunlar tek tek de olsa kış boyu çilek verecekler.

cevreizcisi
17-11-2008, 18:19
Benim saksımda sizinki gibi,ama daha henüzbu kadar çiçeklenme yapmadı.Geçen dönemde bayağı yorulmuştu benim çilekler kendisini anca toparlamaya çalışıyor.

elif59
17-11-2008, 19:54
bu mevsimde nasıl çiçek acıp çilek yapıyor cok şaşırdım

cevreizcisi
17-11-2008, 23:27
Hava şartları fena değil ,yalancı bahar havasına kapılmıştır.

Selahattin Yılmaz
18-11-2008, 00:00
Yediveren çilekler ve frigo fideden dikilen edilen çileklerin tamda meyve verme mevsimidir.

Güler
18-11-2008, 06:45
Benim yediverenler çileklerimde de hem çiçek hem de meyve var.

Adalet Yağcı
18-11-2008, 08:06
Sayın Selahattin Yılmaz, bir ay kadar önce sizden aldığım 20 fide nin hemen hepsi de tutmuş, yeni yapraklar vermişler çok ama çok mutlu oldum.
Seneye bahardan itibaren ben de çileklerimle övünürüm artık :cool:

Ülker
19-11-2008, 11:55
Merhaba,
Benim balkonumda da 6 kök kadar saksıda çileğim var.2.yılları yine meyveye durdular.
yediverenmiş. Benim korkum soğuk acaba meyveleri etkileyecek mi, yeni taşındım,balkon rüzgar alıyor.

elif59
19-11-2008, 12:53
Yediveren çileği bende almak istiyorum..Pazarda görmüştüm ama yediveren olup olmadıgı nasıl anlaşılır?

yediveren çileği yedi ay falanmı acıyor ismi yediveren

Ülker
19-11-2008, 13:05
Ben aldığımda yediveren olduğunu bilmiyordum, tesadüf oldu biraz.Çilekleri küçük,yuvarlak ve açık renkli. Ben de pek anlamıyorum cinslerinden,fotoğraflarını bulunca yüklerim, hem bilenler den de yorum almak isterim.

cevreizcisi
19-11-2008, 13:14
Benimkiler yediveren, küçük değil çilekleri bazen büyük bazen küçük çilek yapabiliyor.yapraklarından anlamak mümkün olabilir sanırsam.Ben resmini ekliyorumbenim çileğimin

Ülker
19-11-2008, 14:30
Benimkilerin çilekleri olgunlaşınca fotoğraflarını çekip ekleyeyim,acaba benim gözüme mi küçük geldi çilekleri, birlikte değerlendiririz.Ne olursa olsun çok güzel kokusu ve lezzeti var.Saksıda bukadar güzel yetişip uzun ömürlü olacağını düşünmemiştim.

ebrub
19-11-2008, 14:53
Merhaba, Sn. Selahattin by'den aldıgım aromas yediveren cinsi çileklerimin resimlerini ekledim. Çilekleri 23 ekim'de ekmiştim. İlk kez çilek yetiştiriyorum dolayısıyla hem çok heyecanlıyım hem de korkuyorum.

Fideler ekildikten kısa bir süre sonra yaprakları kendisini toparladı, hatta minicik yeni yapraklar da verdiler, çok az kuruyan yaprak oldu, onları da dün temizledim . Sanırım tutturamadıgım 1 kök var, onun haricinde hepsi tuttu.

Bu arada yaptıgım bir hata da Sn Cemo'nun bana gönderdiği osmanlı çileğini de bunlarla birarada ekmiş olmam, çilek saksısında üst taraftakiler onlar.

Çilekler güneydoğu yönündeki balkonda, sabahtan ögleye kadar güneş alıyorlar,
forumdaki uyarılara göre sıkça suluyorum kurumasına izin vermeden, ilginç olan ise çilek saksısındaki toprak daha çabuk kuruyor

Henüz kol atma vs yok, sizler de bakıp fikirlerinizi söylerseniz sevinirim.

Bu arada dün akşamdan itibaren site kanalıyla satın aldıgım B5A gübresini de vermeye başladım çileklere

53242 53243
53245 53246

Ülker
19-11-2008, 15:13
Ben uzayan kollarını hep kestim,daha güçlü köklere sahip oldum.ama üretmek isteyen olursa uzayınca kesmem paylaşırım.

Selahattin Yılmaz
19-11-2008, 17:40
...
Yediverenmiş. Benim korkum soğuk acaba meyveleri etkileyecek mi, yeni taşındım,balkon rüzgar alıyor.

Soğukta bitki soğuğun etkisiyle fizyolojisi sekteye uğramadığı sürece meyvesini büyütecektir ancak üzerini örterseniz meyveniz daha hızlı büyüyecektir.

Benimkiler yediveren, küçük değil çilekleri bazen büyük bazen küçük çilek yapabiliyor.yapraklarından anlamak mümkün olabilir sanırsam.Ben resmini ekliyorumbenim çileğimin

Küçük çilek vermesinin nedeni bazen bitkinin yaşlanmasıdır bir kaç yıld abir asıl bitkiyi çıkartıp yerine attığı kololarla gençleştirme yapmak gerekir, bu şekilde sağlıklı ve genç bitkilerle iri meyveler elde edebilirsiniz. Birde bazı meyveleri küçük bazıları büyükj oluyorsa toprağınızda besin sorunu var demektir bence iyi yanmış koyun/keçi gübresi vererek gübre takviyesi yapın.

Yediveren çileği bende almak istiyorum..Pazarda görmüştüm ama yediveren olup olmadıgı nasıl anlaşılır?

yediveren çileği yedi ay falanmı acıyor ismi yediveren

Çilek almak istyorsanız kasım ayı sonu için topladığım siparişlere siparişinizi bildirirseniz (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=11139) sizede gönderirim. Bunun dışında yediveren çileklerle normal çilekler arasındaki farkı biraz uzamn göz farkedebilir tabi birde yetiştirdiğinizde meyve verişinden anlarsınız. Yediveren denmesinin nedeni yılın belli zamanlarındada meyve vermeye devam etmesidir. Elbette 12 ay boyunca meyve vermesini bekleyemezsiniz arada bitkide meyve durgunluğu yaşanacak bitki dinlenme dönemine girecektir. Meyveyi devamlı almanın yegane yolu kol attığında bu kolları tezimlemektir aksi halde meyve verimi düşecektir.

Ülker
19-11-2008, 18:12
Çok teşekkür ederim Selahattin Bey,
Meyvelerin hepsi aynı boydaydı son ürün verdiklerinde,şimdi nasıl büyüyecekler bilmiyorum.
Dediğinizi yapıp yaşlı çileklerimi yenileyeceğim,2.yılında hemen yaşlanmışlar mı şimdi,şaşırtıcı...Bizim bahçemizde vardı birsürü hiç dikkatimi çekmemişti.

Selahattin Yılmaz
19-11-2008, 18:20
Çok teşekkür ederim Selahattin Bey,
Meyvelerin hepsi aynı boydaydı son ürün verdiklerinde,şimdi nasıl büyüyecekler bilmiyorum.
Dediğinizi yapıp yaşlı çileklerimi yenileyeceğim,2.yılında hemen yaşlanmışlar mı şimdi,şaşırtıcı...Bizim bahçemizde vardı birsürü hiç dikkatimi çekmemişti.

Yaşlanmış olmasını düşünmeyin ancak 3-4 yıl demek yaşlılık anlamındadır. Şöyleki siz aldığınızda çıpğlak köklü yani taze fide değilse ğpoşetteyse artık hangi yıl o poşete dikildi Allah bilir.

Genelde bitkiyi her yıl yenilemek en iyisidir. Zira bitkinin durgun olduğu bir zaman sağlıklı kolardan birisini esas bitki yerine geçirmek **** sağlıklı bir kolu özel bakımla ana bitki yerine geçirmek ev yetiştiricileri için zor olmasa gerek.

çilekçi
19-11-2008, 19:16
arkadaşlar çoğunuzun çilek fotoğraflarınızı gördüm ve açıkçası hayran kaldım. burayada zaten bunun için üye oldum.ben ziraatten 200 adet yediveren çilek fidesi aldım ama sizlerin gibi saksılara değil dışarıya diktim. on gün oldu ancak hiç değişiklik olmadı aynı duruyolar benim sizlerden ricam çileklerime ne gibi bir uygulama yapmalıyım bu mevsimde sunni gübre versem köklerini yakarmıyım.

Süha Şendoğan
20-11-2008, 11:26
Benim çileklerde maalesef topraktan dolayı çürümeler oluyor yeni sürgünler tam oturmuşken çürümeden dolayı bayağı etkilendiler.

Ülker
20-11-2008, 17:43
çileklerim büyümeye devam ediyor, sağlıklı görünüyorlar, kol atmaya da başlamışlar çelik adaylarına dokunmayıp yenileme için kullanacağım.genç çileklerim olacak seneye...;)

envor
20-11-2008, 18:22
Benim çileklerde maalesef topraktan dolayı çürümeler oluyor yeni sürgünler tam oturmuşken çürümeden dolayı bayağı etkilendiler.

Malç bu işi önler sanırım, hiç değilse bu tecrübeden yeni dikim yapacaklar yararlanır.

Selahattin Yılmaz
20-11-2008, 19:01
arkadaşlar çoğunuzun çilek fotoğraflarınızı gördüm ve açıkçası hayran kaldım. burayada zaten bunun için üye oldum.ben ziraatten 200 adet yediveren çilek fidesi aldım ama sizlerin gibi saksılara değil dışarıya diktim. on gün oldu ancak hiç değişiklik olmadı aynı duruyolar benim sizlerden ricam çileklerime ne gibi bir uygulama yapmalıyım bu mevsimde sunni gübre versem köklerini yakarmıyım.

Bir şey yapmanıza gerek yok. Bekleyin zaten havalar yeterince serin gittiği sürece çilekleriniz kök yapacaktır. Suni gübre vermeyin bırakın bitkinin kendi fizyolojisi kök oluştursun.

cevreizcisi
20-11-2008, 19:52
Ben çileklerime toprak ekledim.Kötü durumdaki yapraklarını temizledim.Bitkim biraz daha hava alsın ,rahatlasın diye.Uzayan sürgünlerinden de yeni saksılara uzatarak yeni çilek oluşumunu sağlamaya çalıştım.Çileğim çiçek açmaya başladı.

polatuz
23-11-2008, 14:46
Çilek üretimini ticari olarak yapmak ile ilgili bir başlık açtım. Bu başlığı takip eden profesyonel yetiştiricilerin katkılarını rica ediyorum.Ticari çilek yetiştiriciliği (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=11355)

Süha Şendoğan
25-11-2008, 13:22
Sevgili Envor,
Haklısın malç yapmam lazım ama bu sıralar uğraşacak vaktim yok en kısa zamanda tavsiyeni tumam lazım.
Öneri için teşekkürler.

Ülker
28-11-2008, 12:31
Bunlar da benim çileklerim,türlerinin ne olduğunu hala bilmiyorum ama tadlarına bayılıyoruuum.;)

Süha Şendoğan
28-11-2008, 13:49
Yediveren olabilir..

cevreizcisi
28-11-2008, 14:02
Çileğin tam olarak hangi türden olduğunu anlamak zordur.Eğer çileğiniz normazl zamanın dışındada açmaya devam ederse.Çilek verirse o zaman yediverendir.Hep küçük çilek açıyorsa normal ev çileğidir.O kadar çok çeşit varki ,bilmek zor.

Lonicera
28-11-2008, 15:19
Çilek Çoğaltma yöntemleri:
Çilek fidelerinin üretimi 5 yolla yapılır. Bunlar tohumdan , kollardan, toprakaltı gövdesini ayırarak yaprak çeşitlerinden ve doku kültürleri yolu ile dir.Tohumdan fide elde edilmesi:daha çok ıslah amacı için kullanılır. Toprakaltı gövdesini ayırarak fide elde edilmesi:bir kaç gövdeden oluşan çileğin ana gövdesindenbu gövdeleri ayırmak suretiyle olur. Her ana bitkiden 4-5 fide elde etmek mümkündür.Kollardan fide elde edilmesi: bir çilek bitkisinin boğaz kısmındaki yaprak koltuklarından çıkan kollardan (stolon) elde edilir. Bu kollar toprak yüzüne yatık olarak büyüyen ve boğumlarının her birinde yeni bir bitki meydana getiren özelleşmiş bir gövdedir. Yaprak koltuklarından çıkan kolların boğumlarında bitkicikler oluşurlar ve bu boğumların toprağa değdiği yerde bu bitkicikler çok kolaylıkla yeni kökler meydana getirerek ana fideye benzer yeni fideler elde edilmesini sağlar.Yaprak çeliklerinden fide elde edilmesi :Bitkilerin süratle çoğaltılması gerekiyorsa yaprak çeliklerinden fide elde edilmesi yöntem kullanılır. Genç ve orta yaşlı yapraklar, yaprak kınları ile alınıp 2 cm kadar iki yerden çizilerek dikilir. Yaprak çelikleri tarladan alındıktan sonra ıslak çuvallara sarılarak seraya getirilmeli ve dikimden evvel su içerisinde muhafaza edilmelidir.Doku kültürü yolu ile fide elde edilmesi: hücre doku veya organların bitkilerden ayrılarak yapay bir besin ortamı üzerinde steril şartlarda yetiştirilmesidir.

KAYNAK:http://www.aydintarim.gov.tr/yetistiricilik/cilek.htm

Oğuz Alper
20-12-2008, 22:24
Merhaba
Çilek çeşitlerinin kalitelilerinden bazılarının resimlerini ekliyorum camarosa ile ilgili isteklerinizde yardımcı olabilirim.

Oğuz Alper
20-12-2008, 22:27
İşte çilek çeşitlerinden bazıları

mehmet_barış
21-12-2008, 15:12
Çilek tohumu hangi ayda ekilir.

Selahattin Yılmaz
21-12-2008, 16:52
Çilek tohumunu korunaklı bir yerde şimdi bile ekebilirsiniz ancak çimlenme için ısıyı en düşük 20 derece civarında tutmalısınız.

mehmet_barış
21-12-2008, 18:19
tam olarak zamanı ne zaman ay olarak söylerseniz mennun olurum

Selahattin Yılmaz
21-12-2008, 20:09
Böyle olmayacak çilek tohumlarını ekeceğiniz ortamı söyleyin bakalım siz?

mehmet_barış
21-12-2008, 20:45
bizin evin al katı boş oda halinde tohumları şimdi eksen çıkarlarmı şimdi eksemmmmm

mehmet_barış
21-12-2008, 21:45
:rolleyes:çilek tohumunu aralık ayında nasıl ekerim soguktan donarsa odaya koyucam olurmu:rolleyes::(:confused::rolleyes:

envor
22-12-2008, 21:45
Mehmet_barış, forumda imla kurallarına uyulması hakkında çok hassas davranıyoruz. Sizdende bu hassasiyeti bekliyoruz.

http://www.agaclar.net/forum/faq.php?faq=vb_faq#faq_111 Buraya bir göz atabilirsiniz.

şimdi eksen çıkarlarmı şimdi eksemmmmm

yorum yazın lütfen

Ayrıca tecrübeli bir üyemizde sizin sorunuzun cevabını vermiş.

Çilek tohumunu korunaklı bir yerde şimdi bile ekebilirsiniz ancak çimlenme için ısıyı en düşük 20 derece civarında tutmalısınız.

fahrikucuktas
23-12-2008, 19:14
Çilek fideleri soğuktan en az zarar gören fidelerdir.

Volare
25-12-2008, 20:48
Selam ,
Bu mevsimde açık havada , saksıda çicek açan , meyve veren bir cileğim var .
Acaba cinsi konusunda beni aydınlatır mısınız?

Sevgilerimle...

Süha Şendoğan
09-01-2009, 10:05
Çileği tohumdan yetiştiren arkadaşlar biraz tecrübelerinden yararlanalım.Tecrübelerini bizle paylaşsınlar lütfen.

fahrikucuktas
09-01-2009, 16:53
Kabarla isimli çilek hakkında bilgisi olanlar bana yardımcı olabilirlerse sevinirim.

Süha Şendoğan
10-01-2009, 09:02
Bu sene mevcut çilek fidelerim ile birlikte tohumdan yetiştirmryi düşünüyorum eğer bu konuda başarılı olabilirsem tecrübelerimi burada paylaşmak istiyorum.Tohumdan yetiştirenlerin deneyimlerini bekliyoruz.

Sarıcan
15-01-2009, 15:49
Herkese merhaba,

İki aydır topraksız tarımla uğraşıyorum. Çilek ağacı yaptım fakat çilek fidesi bulamıyorum. Selahattin Yılmaz Bey' de 15 Mart' tan sonra olabileceğini söyler, ama benim acil osmanlı çileğine ihtiyacım var. Çilek yetiştiren arkadaşlardan Anadolu yakasında oturanlardan kendim uğrayarakta alabilirim. Yardımlarınızı bekliyorum. Istanbul dışından ilgilenecek arkadaşlarda özelime yazarsa bedeli ne ise gönderebilirim. Teşekkürler.

Lonicera
15-01-2009, 16:33
Sevgili turco, bu sene Sn Selahattin beyden Aromas, Sn Romantikserseri'den Osmanlı çilek fideleri aldım. Epey çilek fidem oldu. Ama tohum olayı bambaşka bir şey. Bir siteden Alpine çilek tohumu sipariş verdim. Ayrıca, geçen gün dayanamayıp , manavdan almış olduğum (cinsini bilmiyorum) çileklerin üzerindeki tohumları da bir güzel çıkarıp kuruttum. Anlayacağınız her taraf çilek olacak galiba bu sene;).

Tohumdan deneyeceklerimiz bakalım çimlenecek mi? Çimlenirse nasıl bir açılım gösterecek çok merak ediyorum. Aslına yakın meyve oluşursa, o zaman da pazarlarda farklı farklı çilek ararım herhalde.

Süha Şendoğan
16-01-2009, 08:36
Sevgili Lonicera,
Alpine tohumu bende aldım ve şu an evde çimlenmede ama ne derece başarılı oluruz bilmiyorum.Fideden yetiştirmek kolay ama tohum cidden daha ihtimam istiyor. Bu arada Adalet hn.mın tavsiyesi ile bazı tohumlar kalorifer üzerinde çimlendi buda bayağı ilginç.

denizakvaryumu
16-01-2009, 11:14
Herkese merhaba,

İki aydır topraksız tarımla uğraşıyorum. Çilek ağacı yaptım fakat çilek fidesi bulamıyorum. Selahattin Yılmaz Bey' de 15 Mart' tan sonra olabileceğini söyler, ama benim acil osmanlı çileğine ihtiyacım var. Çilek yetiştiren arkadaşlardan Anadolu yakasında oturanlardan kendim uğrayarakta alabilirim. Yardımlarınızı bekliyorum. Istanbul dışından ilgilenecek arkadaşlarda özelime yazarsa bedeli ne ise gönderebilirim. Teşekkürler.

http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?p=345710#post345710

kürşad
17-01-2009, 19:20
Selam ,
Bu mevsimde açık havada , saksıda çicek açan , meyve veren bir cileğim var .
Acaba cinsi konusunda beni aydınlatır mısınız?

Sevgilerimle...

Bende de var. İnternetten baktım fern adında bir çilek varmış herdaim meyve veren, yediveren denilen cins bu mu?

Bir de bu ayda çilek fidesi söküp şaşırtırsam yaşar mı?

nariçi
17-01-2009, 19:28
Dondan kökleri dışarı atmazsa yaşar. Benimkilerde de bazan bu soğuk ortamda arada bir çiçek görüntüleri oluyor, ama bunlar şaşırma normal özellikleri değil herhalde.

kuzen38
26-01-2009, 00:00
bu sene yeni bir çilek cinsi deniyorum. 4 gün önce ekim işini yaptım, güvendigim bir markanın tohumu. Bakalım sonucları zaman icinde görecegiz.

Süha Şendoğan
28-01-2009, 09:40
Sevgili kuzen38,
Bende busene tohumdan da deniyorum. Hatta geçenlerde Mısır Çarşısından aldığım İsrail menşeili tohumu geçen hafta cam kenarında çimlenmeğe aldım havaların da uygun gitmesiyle tohumlar yavaş yavaş meydana çıkmağa başladı.
Gelişmeleri sende buradan aktarırsan deneyeceklere yol göstermiş oluruz.

fellez
09-02-2009, 10:27
Selam arkadaşlar.Ekim ayında diktiğim Osmanlı Çileklerim şu anda çiçek açtılar. İlk çiçekleri koparmalı diye forumda bir not okumuştum dikileli 3-4 ay oldu ama gene de ilk çiçekleri koparmalı mıyım?

malbman
09-02-2009, 10:55
Sayın fellez koparın ki bitkileriniz güçlensin.

arzugul22
15-02-2009, 21:17
Arkadaşlar ben nötr gün fern çilek çeşidi üzerine bir tez sunum planı hazırlıyorum ancak maalesef nötr gün çilekleri hakkında bilgiye ulaşamıyorum. lütfen bana yardım edin. çok kısa bir zamanım kaldı.:(

malbman
16-02-2009, 07:18
Arkadaşlar ben nötr gün fern çilek çeşidi üzerine bir tez sunum planı hazırlıyorum ancak maalesef nötr gün çilekleri hakkında bilgiye ulaşamıyorum. lütfen bana yardım edin. çok kısa bir zamanım kaldı.:(

arzugul22 aramıza hoş geldiniz ama yukarıda yazdıklarınızdan, aramıza yalnızca nötr gün fern çilek çeşidi ile ilgili teziniz nedeniyle katılmışsınız gibi anlaşılıyor.

Eğer öyle değilse öncelikle burayı (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=2126), sonra da burayı (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=1006)okursanız, işiniz çok daha kolay olacaktır.

dijitalce
17-02-2009, 19:26
Arkadaşlar Merhabalar
Benim cinsini bilmediğim 2-3 farklı cinsden olduğunu tahmin ettiğim (yaprakları farklı görünüyor) çileklerim var. Özene bezene evimin önünde bakıp çilek vermesini bekliyorum.
Dallarını yaz mevsimi boyunca sürekli kopardım ve güze doğru koparmayı bıraktım. Bu şekilde çilek sayımı artırdım. Eğer sera yaparsam hangi mevsimlerde de çilek yiyebilirim ?

toprak12
18-02-2009, 13:12
ben bugün çilek tohumu aldım.ne yapmalıyım

halilaras
19-02-2009, 01:12
Benim de nihayet Osmanlı çileğim oldu ;)

üstelik dışarıda oldukları halde çiçeklilerdi. şimdi balkonumda, saksıda bekliyor.

şeref
19-02-2009, 10:45
Benim çilekler yaklaşık 2 aydır çiçek açıyor , ancak meyveye yatmıyor.
Henüz milli olduğumdan biraz tecrübesizim, denemeye devam edeceğim.
Herkese başarılar.

toprak12
19-02-2009, 12:49
ben çilek tohumu aldım ama cinsini yazmıyor osmanlı çileği mi saksı çileği mi
nerden bilecem?

halilaras
19-02-2009, 20:59
Ben aldığım yere sormuştum. Nasıl olsa çilek buldum diye sevinirken, abimiz "bu osmanlı çileğidir" deyince sevindim ikiye katlandı. ;)

Süha Şendoğan
21-02-2009, 13:02
Tohumdan denediğim çileklerin gelişmesi durdu, yaklaşık 15 gündür güneş yüzü görmediklerinden hiç büyüme olmadı sabırla güneşli havaları bekliyorum.
Tohumdan yetiştireceklere tavsiye: havalar tamamen düzelmeden denemesinler pek başarılı olmuyor.

toprak12
22-02-2009, 12:51
Tohumdan denediğim çileklerin gelişmesi durdu, yaklaşık 15 gündür güneş yüzü görmediklerinden hiç büyüme olmadı sabırla güneşli havaları bekliyorum.
Tohumdan yetiştireceklere tavsiye: havalar tamamen düzelmeden denemesinler pek başarılı olmuyor.

eyvah! ben tohumları ektim ama yarısıda yedekte:p

Sarıcan
23-02-2009, 13:49
Arkadaşlar, pimaş borulardan yaptığım çilek ağacına 50 adet fide diktim. Genel gelişimleri iyi giderken bazı yaprak uçlarında yanık oluşmaya başladı. Yardım ve yorumlarınıza ihtiyacım var. Zaman ayarlı prizle 15 dakika suluyor 45 dakika dinlendiriyorum. Bazı köklerde çiçek açmaya başlayacak. İlk çiçekleri koparmam mı gerekecek?

http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?p=365934#post365934

Süha Şendoğan
23-02-2009, 14:10
Sn.Sulty,
İstanbul'da çilek fidesi ve tohumu Mısır Çarşısında bulabilirsin birde tohum grosmarketlerde (Carefour,Koçtaş gibi) yerlerde olabilir.
Sn.Toprak12,
Tohumları ektiğine göre sabırla bekleyeceksin.Güneş gören yerde bekletirsen daha çabuk gelişirler.

Oğuz Alper
23-02-2009, 18:18
Arkadaşlar, pimaş borulardan yaptığım çilek ağacına 50 adet fide diktim. Genel gelişimleri iyi giderken bazı yaprak uçlarında yanık oluşmaya başladı. Yardım ve yorumlarınıza ihtiyacım var. Zaman ayarlı prizle 15 dakika suluyor 45 dakika dinlendiriyorum. Bazı köklerde çiçek açmaya başlayacak. İlk çiçekleri koparmam mı gerekecek?

Sn.Sarıcan ; Yapraklarınızdaki Yanıklar benim kanımca gübrelemenizin fazla dozajda olduğunu gösteriyor.Çiçek konusuna gelince açan çiçeklerinizin taç yaprakları ve çiçeği küçük değil ise yani zayıf değil ise koparmanıza gerek yok .İyi çalışmalar.

sulty
23-02-2009, 18:20
teşekkür ederim turco, benim de edindiğim bilgiye göre martın 5 inden sonra dikilen fidelerde çürüme oluyormuş. bu hafta sonu bir uğramalı mısır çarşısına.

malbman
23-02-2009, 18:24

Sevgili Sarıcan, sayın oğuz alper'in de belirttiği gibi, sulama aralığınız çok az. En az iki saatte bir on beş dakika olarak deneyin bence. Ayrıca haftada-on günde bir kere de bir kaç saat boyunca devamlı olarak yalnızca suyla yıkayın sistemi ve bitkileri. Böylece tuzlanmaları bertaraf etmiş olursunuz.

Sarıcan
23-02-2009, 18:42
Teşekkür ederim arkadaşlar, bana da sulama sıklığından gibi geliyordu. Beni yüreklendirdiniz. Hemen zaman aralığını açayım. Belki EC değeride yüksek geliyordur. Kudret Ağabey' e yazdım, belki çilek için hazırladığı besinlerden alacağım.

Sn. Malbman aslında kökleri yıkamak çok iyi fikirde 50 lt' lik depoyu nereye boşaltırım onu düşünüyorum. Depoyu büyük tutmanında bu handikapı var. Besini komple boşaltıp yenileyim desemde besin sarfiyatım çok artacak.

Depo büyük olduğu için değiştirme aralığını biraz uzatayım diye düşünmüştüm.Belkide bu deponun yarısı büyüklüğünde bir kasa vardı, onu alsaymışım daha iyi olurmuş. Bu söylediğinizi besin değişiminde yapayım en iyisi.

Bu arada belki EC değerini düşürmek için depodan bir miktar besin eriyiği alıp (mesela 10 lt) yerine her gözden maşrapa veya şişe ile temiz su dökerek hem eksilen sıvıyı tamamlama hemde kökleri yıkama yapabilirim.

malbman
23-02-2009, 18:58
Depo büyük olduğu için değiştirme aralığını biraz uzatayım diye düşünmüştüm.

Sayın Sarıcan, depo büyük diye besin değiştirme periyodunu çok fazla uzatmayın bence. Zira ec değerleri belirlediğiniz normal aralıklarda olsa bile, besin eriyiğinin içinde ne kalmış, bitki hangisini kullanmış bunu bilemezsiniz.

Sarfiyatı azaltmak için küçük bir depo kullanmak en iyisi. Çünkü sonuçta besin 300 lt de olsa değişecek, 30 lt olsa da.

Bitkiyi ve sistemi sade suyla yıkama işlemini her besin değişiminde (zaman saatini devreden çıkararak) 5-6 saat boyunca yapın. Bu sayede tuzlanma bertaraf edileceği için bitkileriniz besin eriyiğini çok daha verimli bir şekilde alacaktır.

Süha Şendoğan
25-02-2009, 15:59
Tohumdan yetiştirme;
Minik filizlerin gelişimi tamamen durdu, güneş olmayınca yetiştirmenin bir anlamı olmuyor.
Demekki Mart ayını beklemenin faydası buymuş, seneye bunu dikkate almak gerekiyor.

kürşad
25-02-2009, 20:10
turco eğer az yakan bir metal halide bulabilirsen 80-100w civarında suni güneş ışığı verebilirsin.
Hatta bir zaman saati bağlayıp şöyle mart-nisan aylarındaki güneş doğuşu ve batışını da ayarlarsan mükemmel olur.
http://www.prolighting.com/mehala.html
eğer bir fotoğrafçı tanıdığınız var ise lambayı bitkiye yakınlaştırıp uzaklaştırarak lux değerini ölçün ve çileğin isteğine yakın bir değer yakalayın.
Çok fazla ışık istemeyen bir bitki olduğuna göre düşük w lı bir ampül işinizi görür. Toprak sıcaklığını da unutmamak lazım.
Lamba balast ile birlikte kullanılıyormuş.
balastlar burada (http://www.volkanonline.com/catinfo.asp?slmt=1&mrk=&cid=3833)
lambaları da burada (http://www.volkanonline.com/catinfo.asp?cid=4337)
Eğer lamba kullanırsanız veya kullanan var ise sonucu yazar mı? Bir de heat mat adı verilen alttan toprağı ısıtmada kullanılan rezistanslı matlar var ancak onlar da pahalı ve elektrik sarfiyatı var.

ahmetuzunca
05-03-2009, 14:10
Burayı (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=1006)okudum ve sorumun kurallara uygun olduğunu düşünüyorum.

http://img9.imageshack.us/img9/6610/testsaksi.jpg

Geçtiğimiz günlerde bir bahçeden çilek olduğunu düşünerek bitkiyi söktüm ve evde saksıya diktim. Saksıyı da evin içinde pencere kenarına koydum. Saksıya diktikten 3 gün sonra fotoğraftaki gibi çiçek açtı. İzninizle merak ettiğim bir kaç soruyu sormak istiyorum:

1-) Bu bitki çilek midir, çilekse türü nedir?

2-) Bitkiyi sökerken parçaladığım yaprakları tamamen koparmalı mıyım?

3-) Çiçek açmış olması çilek vereceğini garanti eder mi? (Çiçek açıp meyve vermeyenler olduğunu okudum forumda)

4-) Çilek verirse bu aşamada kaç gün sonra beklemeliyim? (Forumda daha çok dış ortam bilgileri verilmiş)

5-) Böyle bir saksı için sulama sıklığı nedir? (Forumda saksı sulaması için ayrıntılı bilgi bulamadım, şimdilik sabah akşam çeyrek çay bardağı koyuyorum)

6-) Toprak olarak hazır satılan kestane toprağı tercih ettim, hata mı ettim?

7-) Topraksız yetiştiren arkadaşlar gibi ben de besin takviyesi yapmak zorunda mıyım?

nariçi
05-03-2009, 15:54
Saksınızdaki bitki çilek.
Fazla suya ferek yok ancak toprak nemli olmalı. Işık alan bir yerde dursun, çiçek çilek olur.

ahmetuzunca
05-03-2009, 22:10
Saksınızdaki bitki çilek.
Fazla suya ferek yok ancak toprak nemli olmalı. Işık alan bir yerde dursun, çiçek çilek olur.

Paylaşımınız için teşekkürler. Fazla suya gerek yok demişsiniz. 2 günde bir nemlendirecek bir miktar yeterli olur mu? Çürümesi ve kuruması arasında korkularım var.

Selahattin Yılmaz
05-03-2009, 22:24
1-) Bu bitki çilek midir, çilekse türü nedir?
Evet bu bir çilek üstelik oldukça sağlıklı bir çilek.

2-) Bitkiyi sökerken parçaladığım yaprakları tamamen koparmalı mıyım?
Parçalanan yaprakları saplarından kesiniz ki yara larak bitki etkilenmesin. Kırık ve kesik kısımlar muhtemel hastlaık devetiyesidir temizlemekte yarar var.

3-) Çiçek açmış olması çilek vereceğini garanti eder mi? (Çiçek açıp meyve vermeyenler olduğunu okudum forumda)
Çiçek açması meyvenin işaretidir, çiçek açtığı sürece bitkiin meyve verme mekanizmasının tetiklendiğini söyleyebiliriz yani bu iyiye işaret.

4-) Çilek verirse bu aşamada kaç gün sonra beklemeliyim? (Forumda daha çok dış ortam bilgileri verilmiş)
Toprağınızın kuvvetie göre bu değişir ancak çiçekten itibaren 15-20 gün içerisinde çilek yşyebilmeniz lazım.

5-) Böyle bir saksı için sulama sıklığı nedir? (Forumda saksı sulaması için ayrıntılı bilgi bulamadım, şimdilik sabah akşam çeyrek çay bardağı koyuyorum)
Nemsiz kalmamalı az az fakat devamlı su vermelisiniz. Şimdilik verdiğiniz su miktarı fena değil.

6-) Toprak olarak hazır satılan kestane toprağı tercih ettim, hata mı ettim?
Kesatene toprağı çileklerinizin lezzetini artırıacaktır ancak bitkide zayıflık **** gerileme görürseniz mutlaka bitki besin maddesi takviyesi gereklidir.

7-) Topraksız yetiştiren arkadaşlar gibi ben de besin takviyesi yapmak zorunda mıyım?[/QUOTE]

Besin takviyesi yapmak yerine iyi yanmış hayvan gübresini sulandırın ve slama suyu olarak verin hem doğal hemde çok iyi netice alırsınız. Çileklerinizi açık balkonda bekletin (çilek soğuktan etkilenmez) bu hem çileklerinizi daha sağlıklı hemde evde oluşabilecek kokulardan uzak tutar.

Oğuzhan
06-03-2009, 09:12
Ben bir türlü başarılı olamadım.Hiç tutturamadım.Son bir kez daha deneme yapacam.

ahmetuzunca
06-03-2009, 14:26
Selahattin Yılmaz üstadımızın yukarıdaki açıklamaları için öncelikle ona teşekkürlerimi sunuyorum.

Ben bir türlü başarılı olamadım.Hiç tutturamadım.Son bir kez daha deneme yapacam.

Tutturamadım derken çiçekler mi dökülüyor?

ahmetuzunca
09-03-2009, 14:47
Geçen hafta bugün açan çiçekler beyaz yapraklarını döktü. Işık, sıcaklık hiç bir koşulu değiştirmedim.

Çiçeklerin bu şekilde bozulmasının nedeni nedir. Durum beni gerçekten üzüyor. İlk çıkan çiçeğin üzerinde sarı kısmın uçlarında da kahverengi yapılar gözlemledim. Çiçekler kuruyup bir nedenden dolayı bozuluyor mu? Resimleri aşağıdaki gibi:

http://img11.imageshack.us/img11/8079/iek2.jpg
http://img11.imageshack.us/img11/9151/iek.jpg

ufuk1255
09-03-2009, 15:15
benim çilekler çiçek açmadı neden acaba?

ahmetuzunca
09-03-2009, 16:22
benim çilekler çiçek açmadı neden acaba?

Benim çilekler kalorifer'in önünde pencere önünde duyur. Pencerenin dışına koyduklarım hala yaprak halinde. En ufak bir tomurcuk belirtisi bile yok. Sıcaklık bitki hormanlarını tetikliyor sanırım. Çilekler bahar geldi sanıp çiçek açtı evde.

Todor
09-03-2009, 16:52
Geçen hafta bugün açan çiçekler beyaz yapraklarını döktü. Işık, sıcaklık hiç bir koşulu değiştirmedim.

Çiçeklerin bu şekilde bozulmasının nedeni nedir?

Çiçekleriniz döllenmiş ve meyve oluşmaya başlamış. O yüzden yapraklar dökülmüş. Kısa bir süre sonra çilek yiyeceksiniz.

Acarextt03
12-03-2009, 12:36
Bende ADIYAMAN Gölbaşında satış yapan arkadaşdan 40 adet sipariş verdim...
istanbul İSTOÇ tan saksı aldım... İstanbul METRO dan toprak ve Eminönünden perlit aldım... envor kardeşimizden EC eriğiyi aldım...

40 kök * 0,30 tl = 12 tl
30 saksı 1tl den = 30 tl
40 lt. torf = 8 tl
1 kg. perlit = 10 tl
2 şişe ec = 12 tl

toplam = 70 tl lik harcama bu pazar hepsini toparlayıp
hazırlayıp fotoğraflarını ekleyeceğim... umarım başaracağım...
biraz fazla oldu ama amatörce ve buradan edindiğim bilgilerle
deneyip başarı oranını göreceğiz...

alaaddin23
12-03-2009, 16:20
merhaba,
dün Eminönü'ne çilek fidesi almaya gittiydim ama bir yer dışında bulamadım. hayal kırıklığına uğrayıp geri dönecekken çilek tohumu gördüm. boş dönmekten iyidir deyip aldım ama eve geldiğimde içine bir baktım nokta gibi tohumlar. ben daha iri bir şey bekliyordum:) ondan nasıl fide çıkacak diye hala meraktayım. acaba yanlış mı aldım diye de aklıma gelmedi değil(bilmiyorsam ayıplamayın:) ) hafiften serptim ve üzerine bir cm kadar toprakla hafiften bastırdım ve suladım sisleme şekilde.
soracağım soru şu: Çilek tohumları bu mayıs'a bana meyve evrebilir mi? yoksa nisanda tekrar gidip çiçeğe durmuş fide mi almayalıyım daha önce yaptıgım gibi:)?
tohum poşetinin üstünde adı yazıyordu ama adamın deiğine göre Bulgaristan'dan gelmeymiş...ismi ise "fresca" gibi bişiydi.

Lonicera
12-03-2009, 16:38
Sn alaaddin23, mayıs ayına kadar meyvesini beklemeyin. Fide önce güzel bir kök oluştursun kendisine, ondan sonra çiçeğe dönecektir. Bu arada belirtmeliyim ki tohumlarınızın üstüne atmış olduğunuz 1cm. çok kalın kapak olmuş. Tüm tohumlarınızı ekmediyseniz yeniden deneyin derim. Tohumlar büyüklüklerinin en fazla 2 katı derinlikte kalmalı. Yani neredeyse tohumlar yüzeyden görülecek gibi ince kapak atmalısınız. Ardından fısfısla su püskürtüp streç film geçirin. Kolay gelsin.

Sarıcan
12-03-2009, 18:02
Bunlarda benim çileklerim. Adıyaman-Gölbaşı' dan Sn. Nariçi' nin çileklerinden. Yan yana iki ağaçta toplam 50 kök var.

Geçen gün 1 Adet fire verdik. Çiçeklenmeden önce yaprak ucu yanıklar oluştu, bir türlü önüne geçemedim. Bazı yapraklarda hala uç yanıkları var.

Aynı şartlarda yaşamalarına rağmen bazı köklerde gelişme yavaş. Gerçi fide dikimine aşağıdan baklayarak devam ettiğim için gelişmiş fideler en alta, küçük ve zayıf fideler en sona ve üste kalacak şekilde yerleştirmiştim ama ilk fireyi en alttan verdik.

Şu anda alttaki fideler çiçeklendi, yukardakiler henüz yaprak açmaya devam ediyor. Yaprak ucu yanıkları ve sebepleri hakkında bilgisi olan arkadaşların önerileri ve yorumlarına ihtiyacım var.

Sulama miktarı 15 dakika sulama 45 dakika dinlenme idi, arkadaşların önerisi ile 15 dakika sulama 105 dakika dinlenme haline çevirdim.

Beyaz Gece
12-03-2009, 18:45
sayın sarıcan sizi tebrik etmeden geçemeyecegim gerçekten çok hoş bir çilekliginiz olmuş. :) inşallah meyvelerinide bolca yemeniz nasip olur

alaaddin23
12-03-2009, 19:16
Sevgili lonicera çok teşekkür ederim bilgiler için. tohumları akşam üzeri diktiğim için ne kadar serptiğimi göremediğimden hepsini kullandım..:):( çıkınca artık (çıkarsa tabi) seyreltmek suretiyle deneyeceğim yine de.
mayıs derken hasat zamanını kastettmiştim o zamana dallanıp budaklaştığında ilk ürününü yazın verir mi? yani mevsimi geçtiğinde? yoksa ben nisan'da tekrar Eminönü'nün yolunu tutayım mı:) Bu sene çilekleri göremezsem yazın tadı kalmaz:)
bu arada sayın sarıcan'ın muhteşem Çilek saksısına bayıldım. İnşaallah deneyeceğim:)

Lonicera
12-03-2009, 20:00
Sn alaaddin23, bakımını iyi yaptığınız takdirde elbette ürün alırsınız çileklerinizden. Ancak bu cinsini denemediğim için ne kadar süre ile meyve alırsınız bilemiyorum. Siz her ihtimale karşı iyi bir cins fidenin yolunu gözleyin yine de:p:p

Sarıcan
12-03-2009, 20:33
Sn. Alaaddin23;

Aşağıdaki linkte çilek ağacının bütün imalat safhaları resimleri ile birlikte var. Kolay gelsin.;)
http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=11844&page=4

Sn. Beyaz Gece; size de iyi dilekleriniz için teşekkür ediyorum.:o

Bir de şu yaprak yanıklarına çare bulabilsem:(

Süha Şendoğan
13-03-2009, 09:01
Sevgili Alaaddin,
Çileği tohumla üretme hakkında bende sana biraz fikir vermek isterim.
Ocak sonunda çimlenmeğe aldığım tohumlar, havalarında müsait gitmemesi ile birlikte (hemen hemen hiç güneş yüzü görmediklerinden) büyümeleri çok yavaş ilerliyor.
Şu anda çimlenenler belli oluyor ama yeterince güneş ısısını alamadıklarından ayrıca hiçbir extra ısıtma ışıklandırma yapmadığımdan tamamen pencere kenarında yaşamlarını yavaşda olsa sürdürüyorlar.
Ürün alma meselesine gelince bırak bu sene ürün almayı, mayısa kadar sağlam bir kök ve biçim kazanırlarsa bu benim için yeterli olacak.Bence sende busene ürün alacağım diye kendini zorlama bırak kendi doğallığı ile büyüsün.****** takviye besin vs.tatbik edebilirsin.

alaaddin23
13-03-2009, 18:55
Sn alaaddin23, bakımını iyi yaptığınız takdirde elbette ürün alırsınız çileklerinizden. Ancak bu cinsini denemediğim için ne kadar süre ile meyve alırsınız bilemiyorum. Siz her ihtimale karşı iyi bir cins fidenin yolunu gözleyin yine de:p:p

:):) sağolun Lonicera. gerçek bir motivasyon oldu benim için. İnşallah diyorum ama eşşeğimi de Eminönü'nden fide alarak sağlam kazığa bağlamayı da ihmal etmeyecem:)

alaaddin23
13-03-2009, 18:58
sayın Sarıcan çok sağolun. Tüms ayfaları tam olarak okuyamadığım için göremiştim yazıyı ama tam aradığım şeyler var
Sayın turco, Vallahi artık daha önce de değim gibi ben bu sene fide alacağım gibi görünüyor ama iyice kökleştikten sonra o çileklerin de gideceği yeri buldum galiba ama Eniştemi ikna etmekte hüner artık:)

Bir çilek sevdası nelere zorluyor adamı Allahım :)

ahmetuzunca
13-03-2009, 19:52
40 lt. torf = 8 tl
1 kg. perlit = 10 tl
2 şişe ec = 12 tl

Yukarıda bir arkadaş bu verileri vermiş çilek için. EC ve perlit maddelerini Carrefour, Koçtaş, Teksen, Migros gibi mağazalarda bulabiliyor muyuz? Torf çok yaygın olarak bulunuyor ama diğer iki malzemeyi bulmakta zorlanıyorum.

Sarıcan
13-03-2009, 20:17
40 lt. torf = 8 tl
1 kg. perlit = 10 tl
2 şişe ec = 12 tl

Yukarıda bir arkadaş bu verileri vermiş çilek için. EC ve perlit maddelerini Carrefour, Koçtaş, Teksen, Migros gibi mağazalarda bulabiliyor muyuz? Torf çok yaygın olarak bulunuyor ama diğer iki malzemeyi bulmakta zorlanıyorum.

Sn. Ahmet Uzunca,

Perlit için hemen adres veremem ama EC hemen yakınınızda. Başka yerde bulmanızda zor.

http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=8023

Perlit içinse yakınlarınızda ısı izolasyon işleri ve malzemeleri satan yerlere bakınız.

Sonradan gördüm Istanbul' lu olduğunuzu, buradan bakabilirsiniz.

http://www.genper.com.tr/index.php?option=com_contact&Itemid=3

Gülbeşeker
13-03-2009, 22:45
selahattin bey çileklerimi 75 cm uzunlugundaki bir saksıya diktim 12 tanesi küçük yaprakçıkarmış ortasından 2 gündür oda içinde balkona çıkarayımmı yoksa biraz daha beklesinmi

ahmetuzunca
13-03-2009, 23:07
Sn. Ahmet Uzunca,

Perlit için hemen adres veremem ama EC hemen yakınınızda. Başka yerde bulmanızda zor.

http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=8023

Perlit içinse yakınlarınızda ısı izolasyon işleri ve malzemeleri satan yerlere bakınız.

Sonradan gördüm Istanbul' lu olduğunuzu, buradan bakabilirsiniz.

http://www.genper.com.tr/index.php?option=com_contact&Itemid=3

Perlit için sipariş iletişim bağlantısını bile paylaşmışsınız, çok teşekkürler. Bu soru belki de yüzünce kez sorulmuştur benzer başlıklar altında, yine de sabırla böyle bir cevap yazmanız kendimi değerli hissettirdi.

Perlit satan yukarıda bağlantısını verdiğiniz firma 5Kg 'lık torbalarda satıyor. Ben ise saksıda 5 adet çilek almak için yola çıktım. 100 cc'lik bir makro besin eriği bile bu çilekleri almama yeterli olacaktır düşüncesindeyim.

Hala aklıma takılan bazı sorular ve ama profesyonel üyelerin aynı soruların soruları sorulduğunu görmesi rahatsızlık verici olabilir düşüncesindeyim. Bu yüzden hala soru sorarken iki kere düşünüyorum. Yine de bir kaç madde halinde sormak istiyorum:

1-) Saksıdaki 1 fide için 6~7 tane çilek almak için yola çıktım. Bu ufak boyutlu projemde Sn. Kudret Tezel'in önerdiği ve yolladığı besin eriyikleri ve gübre çalışmalarına girmek istemiyorum.
Sadece çiçek çoşturan sıvıları ile basit ihtiyacımı görebilir miyim?

2-) Çiçek çoşturan sıvıları hormon etkisi yapar mı? (Ya da bunların gıda ürünlerinde kullanımı uygun mu)

3-) İlk çıkan çiçekler önce sarı, sonra yeşil, sonra kırmızı olmalıymış. Açan çiçeklerin kararması ne belirtisi olabilir?

4-) Bahçedeki bir domates fidesi için günlük 1,5lt su ihtiyacı olduğu yazılmış. Saksıdaki bir çilek için bu tür miktarlar çok fazla olmaz mı?

2.nolu çiçek ise yeni açan çiçek. Sn. Selahattin Yılmaz sağlıklı olduklarını söylemişti.

1.nolu resim ilk açan çiçeğe ait. Sanki hiç yeşil olmayacak ve yanmış gibi duruyor. Ölecek bir çiçek belirtileri görüyorlar mı uzman arkadaşlar için bir makro çekim paylaşıyorum:

http://img19.imageshack.us/img19/3214/49986257.jpg

http://img18.imageshack.us/img18/9205/92987824.jpg

mandalina
14-03-2009, 14:38
Çilek fideleri Ec ve perlit olmadan sırf hazır torfa ekildiğinde verim alınamıyorum

fellez
15-03-2009, 17:22
Bunlar da benim ilk meyvelerim yakında tadına bakabileceğim heralde...

osmann
15-03-2009, 18:48
Arkadaşlar çiçekle çilek arasında takriben 20 gün kadar bir süre olduğuna ve çilekler genelde mayıs ayında meyve verdiğine göre sorum şu; balkonda açıkta duran çileğim çiçek açtı çok erken değil mi?

fellez
15-03-2009, 21:13
Arkadaşlar çiçekle çilek arasında takriben 20 gün kadar bir süre olduğuna ve çilekler genelde mayıs ayında meyve verdiğine göre sorum şu; balkonda açıkta duran çileğim çiçek açtı çok erken değil mi?

Benimki izmirde meyvası olgunlaştı sayılır kızarmaya başladı bile..

Selahattin Yılmaz
15-03-2009, 21:35
selahattin bey çileklerimi 75 cm uzunlugundaki bir saksıya diktim 12 tanesi küçük yaprakçıkarmış ortasından 2 gündür oda içinde balkona çıkarayımmı yoksa biraz daha beklesinmi

Sevgili Gülbeşeker bu başlık devamlı takip ettiğim bir yer değil dikkatimi çekti bakayım dedim sizin mesajınızı gördüm. Çilek fidelerinizi dışarda tutunuz. Çilekler soğuktan etkilenmezler bu nedenle bırakın dışarda gelişsinler hem kök yapıları sağlam olur hemde hava şartlarına göre kendilerini ayarlarlar.

ufuk1255
16-03-2009, 14:10
küçük bir bahçem var 10 tane çilegim var bunlara çapa yaptım ve üzerlerinde çileklerini gördüm çok mutlu oldum

ahmetuzunca
16-03-2009, 14:41
Aynı başlık altında ikinci defa soruyorum ama uzun zamandır çilek ile uğraşan bir yakınıma açan fotoğraftaki çiçeği gösterdiğimde çiçeğin yanmış olduğunu söyledi.

Çilekleri olan ve çiçek hallerini hatırlayan arkadaşlar tecrübelerini paylaşırsa çok sevirim. Eğer söylendiği gibi açan çiçekler yanıyorsa başka bir yol izleyeceğim.

Oğuz Alper
16-03-2009, 20:10
Aynı başlık altında ikinci defa soruyorum ama uzun zamandır çilek ile uğraşan bir yakınıma açan fotoğraftaki çiçeği gösterdiğimde çiçeğin yanmış olduğunu söyledi.

Çilekleri olan ve çiçek hallerini hatırlayan arkadaşlar tecrübelerini paylaşırsa çok sevirim. Eğer söylendiği gibi açan çiçekler yanıyorsa başka bir yol izleyeceğim.

Merhaba ! Çileğinize en son ne uyguladınız?

ahmetuzunca
16-03-2009, 21:15
Merhaba ! Çileğinize en son ne uyguladınız?

Sayın Oğuz Alper,
Toprak gübresiz, herhangi bir PH, EC ölçümü yapmadım.
Çileğe su dışında hiç bir şey vermedim. Fotoğraf 13 gün önce açan ilk çiçeğe ait.

doğa_29
18-03-2009, 13:34
Merhabalar benim köyümde küçük bir evim birde bahçem var.Ama soğuk biraz bahçemde herşey çok güzel büyür.Olurda geçen yaz çilek ekecektim.Çilekleri ektiğimde sararma oldu.Hem yapraklarında hemde kendinde 1 kaç hafta içinde küçücük oldular.Bilmiyorum ne oldu.Çilek büyüten arkadaşlar belki bilirler

ahmetuzunca
18-03-2009, 14:04
Merhabalar benim köyümde küçük bir evim birde bahçem var.Ama soğuk biraz bahçemde herşey çok güzel büyür.Olurda geçen yaz çilek ekecektim.Çilekleri ektiğimde sararma oldu.Hem yapraklarında hemde kendinde 1 kaç hafta içinde küçücük oldular.Bilmiyorum ne oldu.Çilek büyüten arkadaşlar belki bilirler

Merhaba,
Yeterince güneş alamamış olabilirler. Toprağın üzerini naylon ile kapatıp deldiğiniz deliklere mi diktiniz fideleri? Çilek toprağa değdiğinde kök saldığı için çok fazla yayılmış ve bir çoğu yeterli güneşi alamamış olabilir. Aşağıdaki fotoğraftaki gibi mi yaptınız ekimi?

http://img208.imageshack.us/img208/6712/veridosyasi.jpg

Selahattin Yılmaz
21-03-2009, 18:29

Çilekleriniz sanırım soğuktan etkilemiş, ancak yinede bir kısmı döllenmişi parlak parlak görünüyor.

ufuk1255
21-03-2009, 18:53
selahattin bey çok sayıda solucan cıktı topragım güzeldi nemliydi geçen seneden gübrelemiştim çok sayıda solucan çıktı neden acaba

Selahattin Yılmaz
21-03-2009, 22:48
Solucanın varlığı toprağın olabildiğince güzel yapıda olduğunu gösterir. Solucanın olduğu toprak verimli ve nisbeten organik topraktır.

halil2202
22-03-2009, 23:56
Arkadaşlar merhaba ben çorumda beden eğitimi öğretmeniyim lojmanda oturuyoruz ve küçük bi bahçemiz var. Bi arkadaşımızla beraber iki yıldır kabak, domates, biber, tere, ıspanak, salatalık,kavun gibi sebzelerden baçemizden yararlanıyoruz. ayrıca elma,ayva,nar,zeytin gibi ağaçlarda diktik aklımıza bu gece çilek düştü biz niye çilek yetiştirmiyoruz diye. Forumunuzu gördüm çok hoşuma gitti. Bende başlayacağım çilek yetiştirmeye Allah izin verirse. Burda çorumun ortaköy ilçesindeyiz küçük bir yer burda çilek yetiştiren biri var ondan fide isteyeceğim yarın. bakalım bizde bi ucundan başlayalım bahçeyede, saksılarımızada deneyeceğim bi çok değişik fikirler deneyen olmuş. Bizde bi kaç farklı yöntem deneyelim bakalım neyse herkese ii geceler.
sizlerin deneyimlerinizden de yararlanmak istiyorum ****** sorularım ilerleyen zamanlarda gelecektir. SIKI DURUN :))

çelebi
24-03-2009, 10:57
Çilek fidelerinden normalde 4 yıl verim alınabilir, peki bu çilekleri topraksız tarımda yetiştirirsek kaç yıl verim alabiliriz?

Oğuz Alper
24-03-2009, 17:39
Çilek fidelerinden normalde 4 yıl verim alınabilir, peki bu çilekleri topraksız tarımda yetiştirirsek kaç yıl verim alabiliriz?

Sn.Çelebi; Fidelerin bir sonraki yılda verimliliği ve kalitesi yeni dikilen fideler gibi olmuyor .Hele topraksız kültürde yetiştirmeyi planlıyorsanız bence her yıl yeni fide dikmenizdir.Sevgiler

hizals
24-03-2009, 19:00
Dikim yaptığınız dönem bahar ise ilk yıl ve ikinci yıl verim alırsınız sonradan düşmeye başlar. Ancak sonbahar dikimi yaparsanız 1.yıl yüksek verim takibinde düşmeye başlar.

kaktüs
26-03-2009, 17:03
Bunlar da bendeki çilekler... Geçen sene Gelibolu'da bahçesinde yetiştiren bir iş arkadaşım bir kök getirmişti. Bu seneki halleri.. Çiçek de açmaya başladılar. Cinslerini bilmiyorum bilmem de pek mümkün değil gibi..

Değişik tür çilekler de bulabilmeyi umuyorum... Aromas ve Osmanlı Çileği deneyeceğim. Yabani çilek de bulmak isterdim ama bu pek mümkün görünmüyor sanırım

kaktüs
27-03-2009, 09:14
Teşekkür ederim... Çilek çok ilgi istemiyor bence. Geçen sene yazın sonuna doğru 1 kök olarak geldi. Diktim, o sene bile tek kökten 2 çilek yedim... Bu sene 5-6 kök oldular. Hepsi de çiçek açtı.

Balkonda yetiştirenler çok yok sanırım okuduklarımdan anladığım.. Ben bir sorunla karşılaşmadım şimdilik :)

Koyu yeşil
27-03-2009, 09:21
Benim de Güler Hanım'ın hediye ettiği 3 kök Osmanlı çileğim var saksıda. Bir tanesinin yapraklarında siyah beneklenmeler oluştu, acaba mantar olabilir mi? Gelişmesi biraz yavaş, tabii 1 ay önce ektim aslında. Cumartesi koyun gübresi vereceğim biraz.

hosseda
27-03-2009, 10:02
Merhabalar,
Çok büyük olmayan ( fındığın biraz irisi büyüklüğünde olan), ancak kokulu ve lezzetli olan çilekler için hangi cins fide aramam lazım.
Teşekkürler.

mandalina
27-03-2009, 17:43
Merhabalar,
Çok büyük olmayan ( fındığın biraz irisi büyüklüğünde olan), ancak kokulu ve lezzetli olan çilekler için hangi cins fide aramam lazım.
Teşekkürler.

Sanırım aromas çilek deniyor onlara.Bende Selahattin bey'e sipariş verdim nisanın ilk haftası gelecek.Maalesef saksılara dikeceğim.Umarım yetiştirebilirim.Eğer aradığın çilekler benim dediğim çileklerde selahattin beyden alabilirsin.

halil2202
27-03-2009, 20:59
bende çileklerimi ektim 4 gün oldu biri birden canlandı küçük bi fideydi bi tanesinin ekemden önce yanlışlıkla üstüne basmıştım o çok sağlıklı durumuyor diğerleri aldığım gibi halan fena değil durumları. Bakalım ne olacak 11 fide aldım. 4 tanesini bahçeme 4 tanesini bidonun yanlarından delik açarak diktim. diğer üçünüde saksıya .
bakalım hayırlısı nasıl olacak.

alaaddin23
29-03-2009, 15:56
Merhaba,
Çileklerimi Yangın merdiveninde büyütüyorum (mekan darlığından) camlı kapalı bir yer ama havasız değil güneş de alıyor) ilk çiçeklerini açtılar acaba tozlaşma olayı nasıl gerçekleşecek? ilk çiçeği üfleyerek hallettim ama bir acayip oldu çiçekkeen bile:) Pencereyi açıyorum ama sadec üstten açılıyor.. ya da tozlaşmaya gerek yok mu..

hosseda
29-03-2009, 17:58
10 adet fide buldum ve bahçenin en serin yerine diktim onları. Satıcıya cinslerini sordum, suratıma baktı çilek işte abi dedik ya dedi. Peki dedim aldım.

kaktüs
30-03-2009, 11:23
Çilekte sanırım tozlaşmaya gerek yok... Benimkiler kendiliğinden çiçek açıyor ve meyve oluyor ben hiçbirşey yapmadım...

Çileklerim saksıdalar. Uzun 11 litrelik bir balkon saksısı

levsel
30-03-2009, 16:20
Bunlarda benim Sn.Nariçinden aldığım çileklerim..Umarım kısa zamanda çiçeklenirler:p

mandalina
30-03-2009, 16:56
Bunlarda benim Sn.Nariçinden aldığım çileklerim..Umarım kısa zamanda çiçeklenirler:p

Sn levsel 2.resimdeki saksının toprağı neden yarım biraz daha yükseltebilidin...

levsel
31-03-2009, 12:09
Aslında 2-3 parmak kadar bir boşluk var ama burada sanki daha fazla gibi görünmüş.Dün resme bakarken bende fark etmiştim:(Yinede fazlamı acaba bu boşluk Sn.Mandalina ?