agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha) (http://www.agaclar.net/forum/afrika-meneksesi-saintpaulia-ionantha/)
-   -   Afrika menekşesi (Saintpaulia ionantha) (http://www.agaclar.net/forum/afrika-meneksesi-saintpaulia-ionantha/1402.htm)

fatitoo 25-06-2013 20:20

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kadiryasar (Mesaj 1172623)
tahminim : mavi yalın kat beyaz kontürlü açacak :D

aynen öyle sevgili kadiryaşar, mavi, çiçek dışı beyaz, yalınkat:)

ahmeter 25-06-2013 21:00

Güzeli seyretmek

2 Eklenti(ler)
Bu akşam buradayım Ahmeter bahçeye gitmek istemiyorum
Hangi bahçeyi gezmeye kalksam domates kabak salatalık
Menekşem sen güzelsin bizlere moral veriyorsun

eceyıldız 26-06-2013 09:12

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ahmeter (Mesaj 1173701)
Netiçeyi bekliyeçeğim
Saksılarından çıkarıp kağıt havlu üzerine koydum bekliyorum
Her gün kök çürümesinden gidiyorlar

budün benimde bir menekşem kök çürümesinden gitti. arta kalanları çürük kökten temizleyip tekrar ektim bakalım kurtulacak mı. ben bu menekşeyi çiçek pazarında kaderine terk edilmiş halde buldum sevinçle alıp kurtarayım dedim ama yine gidiyor çok üzüldüm...

menekşecibaba 29-06-2013 18:47

Bazı arkadaşlarımız menekşelerimiz için nasıl bir stant yapmalıyız diye sorunca sizlere örnek olabilecek resimleri paylaşmak istedim.Buradan size uygun olabilecek leri seçip uygulayabilirsiniz.
http://www.agaclar.net/forum/afrika-...ntha/32044.htm

fatitoo 02-07-2013 08:49

Yıllık izinden döndüm. Ofisteki güzelim menekşelerimi çay görevlilerine emanet etmiştim. Döndüğümde bir de ne göreyim menekşelerimin tüm yaprakları sapsarı pörsümüş. Sen içerde duran saksıları Şanlıurfa nın yakıcı güneşinin altına, balkona al, her gün de bahçe sular gibi bol bol sula...Mahvolmuş çiçekler tek bir sağlam yaprak dahi kalmamış. Dün sinirle onları temizledim yolunmuş tavuğa döndü zavallıcıklar. En sevdiğim görüntü başlığı ile resmini paylaştığım menekşem de can çekişiyor zavallım...Bilsem ne yapar eder Mersine götürürdüm. Çok sinirlendim. Bir bitkiye bakmaktan aciz insanlar da var hayret valla. Altı üstü gün aşırı su ver dedim, sen hangi akla hizmet onları balkona alırsın...Pes! 3 aylık emeğim boşa gitti...Resimleri de koyamıyorum sinirimden...

fatitoo 03-07-2013 13:51

3 Eklenti(ler)
iŞTE ZAVALLICIKLARIMIN SON HALLERİ:(

kazım80 03-07-2013 14:40

Sn. Fatito eğer Urfa'da klimalı bir ortamda iseler sonbahardan sonra gelişmeleri hızlanır. Muhtemelen yazın böyle kalırlar ya da çok az büyürler. Ben de Diyarbakır'da yetiştirdiğim için biliyorum. ama klimasız ortamda iseler ölme ihtimalleri çok çok yüksek. Bu arada yanlarında duran diğer çiçek de eğer açtırabilirseniz muhteşem bir çiçektir...

fatitoo 04-07-2013 08:50

Evet sayın Kazım80, çiçeklerim tam gelişip tomurcuğa durmuşlardı olan oldu. Neyse bundan sonra kimseciklere güvenip emanet etmem çiçeklerimi...Arkadaki çiçek, Sayın Zafer İnandıklı dan çelik olarak gelen ve tutturmayı başardığım tek gecelik gelin:) Büyük saksıya alacağım inşallah...

beren nisa 05-07-2013 08:40

merhabalar.. uzun zamandır sesiz sakin takip ediyordum.. paylaşımlar çok güzel ..bende menekşelere merak sardım .. bir tane mor menekşem var.. dün de teyzemden pembe, beyaz, katmerli beyaz ve ebruli menekşe yaprakları getirdim ve suya koydum.. bugün saksı ve toprak alıp direk eksem olurmu... yoksa köklenmesini mi beklemeliyim ? teşekkürler..

kazım80 05-07-2013 14:28

Sn Beren nisa, Ekebilirsiniz. Bazı menekşelerin suda köklenme özelliği olmuyor bazıları da çok çabuk kökleniyor ama toprakta daha kesin sonuç alırsınız açıkçası. Ben kendi menekşelerimde deneme şansım olduğu için hangisinin daha uygun olduğunu biliyorum ve menekşelerimi tanıyorum ama siz bilmediğiniz için toprağı tercih etmenizi tavsiye ederim...

Nevzer 07-07-2013 14:27

Yavrularım

1 Eklenti(ler)
İzmir sıcaklarına direnen yavrularım. Çok korkuyorum başlarına birşey gelicek diye ne yapsam cooook sıcak.

ahmeter 07-07-2013 21:16

1 Eklenti(ler)
Eklenti 424151

ahmeter 09-07-2013 14:23

2 Eklenti(ler)
Saintpaulia

tulypa 10-07-2013 20:17

2 Eklenti(ler)
Merhaba... Fotoğraflarını yüklediğim 1. fotoğraftaki eflatun-beyaz ebruli menekşem, yaprak ayıklamasından ve çiçeklerini dökdükten sonra düz eflatun renk açmaya başladı. Beyaz kısım ortasında ince bir halka şeklinde kaldı. Son hali 2. fotoğraf. Menekşelerin ortam koşullarına ya da müdehaleye göre çiçeklerinin rengi değişir mi? Herhangi bir fikri olan?

maki01 10-07-2013 20:52

İki renkli çiçeğe sahip menekşeler , iki farklı renkteki menekşenin çapraz tozlaştırılmasıyla üretilen tohumlardan çoğaltılıyor. Yani genlerinde her iki menekşenin de genlerini taşıyor. Zaman zaman bu genlerden biri daha öne çıkıp tek renk ya da bir çiçek sapında mesela mor açarken diğer sapta beyaz açabiliyor.

Diğer önemli etken ise, ısı, ışık ve kullanılan besin. Bunlar da çiçeğin renk ve şekillerinin belirlenmesinde etkili olabiliyor.

Emine 11-07-2013 22:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi fatitoo (Mesaj 1176374)
iŞTE ZAVALLICIKLARIMIN SON HALLERİ:(

merhaba fatitoo,benimde başıma böyle birşey gelmişti.menekşemin yapraklarını temizlemek için elime aldığımda saksısı kırıldı ve yapraklarının çoğu kırıldı.saksıyı değiştirdiğinde eski haline dönmedi.bana küstüğünü düşündüm.ve aynı sizinkiler gibi olmaya başladı.o boşta kalan yapraksız geniş gövdeyi iyice toprak altına gömdüm.ve tekrar çiçek vermeye başladı ama hiçbir zaman eski neşesine dönmedi:(

lalesarı 11-07-2013 22:47

merhabalar herkese..

bende yaklaşık 3 aydır menekşe besliyorum.. bir iki derken şimdi 4 tane menekşem var.. hepsi birbirinden güzel oldu..

benim sorum , saksı ayırmaya ne zaman başlamalıyız? resim ekleyecektim ancak sürekli hata verdi sebebini bilmiyorum :mad:

fikirlerinizi bekliyorum.. ******

ahmeter 12-07-2013 13:52

1 Eklenti(ler)
Saintpaulia

Emine 13-07-2013 12:41

4 Eklenti(ler)
İlk menekşem ve en çok sevdiğim menekşem. :p Cinsini bilmiyorum. İlk fotoğrafı 3 ay önce çekmiştim. Saksısını değiştirdim, bir müddet sonra alt yapraklarını temizledim. Yeni verdiği taze yapraklar 12 cm mi buldu. Son hali çiçeksiz fotoğraflar. Gayet sağlıklı görünüyor. Daha önce bu kadar büyük yaprak hiç görmemiştim. Ya benim menekşem de bir anormallik var, ya da cinsinden dolayı böyle, bilmiyorum. 5 yaşında. 4 yıldır yerini hiç değiştirmedim.

Emine 13-07-2013 12:49

Siteden öğrendiğim bir şeyi geçen akşam menekşelerime uyguladım. Ama işe yarar mı bilmiyorum. En ortasındaki taze yaprakları değil, bir öncekileri koparmam gerekiyormuş ama ben en ortasındakileri de kopardım. İnşallah menekşem bana darılmaz. Ne yapıyorsam onun için yapıyorum ne yapayım. :rolleyes:

ahmeter 13-07-2013 20:22

1 Eklenti(ler)
Ahmeter serada menekşeler

kazım80 16-07-2013 10:37

Fotoğraf paylaşmak istedim çünkü menekşelerimi sizinle paylaşmak istedim. Ama fotoğrafları paylaştıktan sonra hem menekşelerimin performansları düştü hem yaprakları küçük küçük oldu hem de beyaz beyaz lekeler oluştu. Şimdi onları kurtarmaya çalışıyorum. Bu arada fotoğraflarını paylaşmadığım menekşelerim de vardı şu an diğerlerine göre inanılmaz şımarmış ve sağlıklı durumdalar. Nazar mıdır???

Emine 18-07-2013 23:16

1 Eklenti(ler)
Hoş geldiniz! Gönlüme baharı getirdiniz. :p

haticetzn 19-07-2013 09:11

bir sorum var arkadaşlar.yapraktan yavruları ayırdıktan sonra ana yapragı tekrar diksek yavru vermeye devam ediyormu yoksa kendi kökünü geliştirip öylece durur mu?

kazım80 19-07-2013 09:14

Yavru vermeye devam eder.

kazım80 19-07-2013 09:15

Yaralı dokudan elde ediyoruz yavruyu zaten. Yaprak her durumda yavru vermeye devam eder..

Emine 21-07-2013 16:56

2 Eklenti(ler)
Arkadaşlar geçen gün bu çiçeği aldım. Menekşeye benziyor ama değil. İlk önce menekşe sandım, haline üzülerek kurtarmak için almak istedim. Çiçekçi menekşe olmadığını söyledi. Cinsini huyunu suyunu bilen var mı acaba?

turkankaragoz 21-07-2013 19:58

Begonya ya benziyor gibi Emine hn.

sakdag 21-07-2013 20:16

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Emine (Mesaj 1182340)
Arkadaşlar geçen gün bu çiçeği aldım. Menekşeye benziyor ama değil. İlk önce menekşe sandım, haline üzülerek kurtarmak için almak istedim. Çiçekçi menekşe olmadığını söyledi. Cinsini huyunu suyunu bilen var mı acaba?

Bu olabilir: http://www.agaclar.net/forum/afrika-...ntha/24258.htm

Emine 21-07-2013 23:44

Teşekkür ederim sakdag. Evet inci menekşeymiş. Bu da bir nevi menekşe, verdiğiniz linkten öğrendiğim kadarıyla. Bakalım ne renk açacak.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024