agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha) (http://www.agaclar.net/forum/afrika-meneksesi-saintpaulia-ionantha/)
-   -   Afrika menekşesi (Saintpaulia ionantha) (http://www.agaclar.net/forum/afrika-meneksesi-saintpaulia-ionantha/1402.htm)

fatma67 20-02-2016 19:40

Merhaba Pelin hanım
İngiltere'de hibrit menekşe çeşidi çoktur
Satan siteler var bu yüzden çok şanslısınız
Lyndon Lyon da çok güzelleri var
Acaba Türkiye'ye gönderirler mi ?

pelen23 04-03-2016 11:14

Lyndon Lyon Amerikada Londarda degil. Hibrid satan sadece bir tane site onlarda sadece yavru cicek olarak satiyorlar ve cesitlilik cok fazla degil.sitelerin isimlerini verirseniz sevinirim

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi fatma67 (Mesaj 1441470)
Merhaba Pelin hanım
İngiltere'de hibrit menekşe çeşidi çoktur
Satan siteler var bu yüzden çok şanslısınız
Lyndon Lyon da çok güzelleri var
Acaba Türkiye'ye gönderirler mi ?

ahmeter 04-03-2016 21:33

2 Eklenti(ler)
Menekşe

menekşeci_şirin 07-03-2016 09:56

Biz büyüdük hatta çiçek bile açtık abiler ablalar. 7 aylık serüvenin mutlu sonu. :p

http://i.hizliresim.com/9o2Z5Z.jpg

Gardenias 11-03-2016 19:10

AFRİKA MENEKŞELERİNE YOĞUN ÇİÇEK AÇTIRMANIN PÜF NOKTASI :

Merhaba...Ben de siteye yeni üye olanlardanım.Sizlerle de Afrika Menekşesi konusunda tecrübelerimi paylaşmak istiyorum.Umarım yazdıklarımla sizlere faydalı olurum...

Afrika Menekşesine çiçek açtırmak çoook çoook, hem de çok kolay.

Bu yöntemle Afrika Menekşelerinizin çıldırmış gibi açtıklarınızı göreceksiniz.

.Ne yazık ki Antalya'nın yazı çok sıcak olduğundan,burada yazı atlatmaları çok mümkün olmuyor,en azından ben başaramıyorum.Kışın burada çok mutlular, ancak Antalya'da yazın Afrika Menekşelerini kaybediyoruz.Dolayısıyla artık Afrika Menekşesi almıyorum..Antalya yazının sıcağına dayanamadıklarından..Ama ;örneğin İstanbul gibi şehirlerde Afrika Menekşesi harika bir ev çiçeği..

Şimdi size birazdan Afrika Menekşelerinin harika ve çıldırmış gibi açmalarının sırrını vereceğim..Eğer sizler de benim gibi Afrika Menekşesini , sırf yaprağıyla değil de çiçekli olarak görmek isteyenlerdenseniz..

Evet, şimdi gelelim Afrika Menekşelerini çılgınca açtırmanın sırrına;

BİRİNCİ YÖNTEM: 1 Litre suya 0,25 veya 0,50 cc. Gibberellic Asit koyup ,Fısfısla Afrika Menekşesinin tamamını akşam fısfısladıktan sonra şeffaf bir poşeti çiçeğin hepsini kapsayacak ve hiç hava almayacak şekilse sarıp sarmalayıp,sabaha kadar, ya da daha da iyisi, 24 saat poşetle sarıp, sera ortamı gibi hava almadan bekletmek..Ve sonra poşetimizi açıyoruz..Afrika Menekşemiz en kısa sürede tomurcuklanıp çılgınca , dergilerin fotoğraflarında görüldüğü gibi, her yerinden açmaya başlayacaktır..(Elinde gibberellic asiti olmayanlar üzülmesin, sadece suyla fısfıs da yapsanız gene sonuç alınıyor.Ama gibberellic asitle olağanüstü çiçek açma gerçekleşiyor.)Tabii bu yöntemi bulana kadar sayısız yöntemler denedim.Ama en güzel ve hızlı sonuç alınanın bu yöntem olduğunu söyleyebilirim..

İKİNCİSİ:Bulaşık makinenizden, bulaşıkları yıkayıp hemen çıkardıktan sonra ,buharlı haldeyken, evdeki tüm Afrika Menekşelerini makineye ,sepetlerine doldurun ve makinenin kapağını kapatın, mevcut buharla bir kaç saat, hatta sabaha kadar kalsın menekşeleriniz..Sabaha hepsini yerlerine alırsınız..Afrika Menekşeleri buharı çok seviyorlar ve buharla muameleden sonra hızla tomurcuk oluşturup açıyorlar..

ÜÇÜNCÜSÜ:Bulaşık makinesi de yoksa, banyodan sonra banyo sıcak ve nemliyken menekşeleri banyoya taşıyıp birkaç saat orada bırakmanız..

DÖRDÜNCÜSÜ: Ayda 1 kez ,1 adet doğum kontrol hapını menekşenin toprağına koymanız.Ancak bu yöntemi çok tavsiye etmiyorum; çünkü menekşe hızla tomurcuklanıp açıyor ama bir müddet sonra menekşeyi kaybedebiliyorsunuz..

Herkese; güzel çiçekli Afrika Menekşeleriyle , güzel günler dilerim...

glcn06 16-03-2016 08:40

1 Eklenti(ler)
2-3 sene önce kafayı menekşelere takmıştım. sürekli açtı açmadı takip ediyordum. onlarda sanki benim gerginliğimin farkındaydılar hiç açmıyorlardı. :rolleyes: 1 yıl kadar iki evde birden yaşamaya başladık ve menekşeler diğer evde kaldı ayda bir gidip ancak sulayabiliyordum fark ettim ki benim ilgilenmediğim zamanlarda o kadar çok çiçek açıyorlardı inanamıyordum. şimdide evde bir köşede 15 saksı kadar menekşem var. sulamadan sulamaya kendileriyle ilgileniyorum . bahar gelince topraklarını değiştiriyorum. hepsi halinden çok memnun. :p sürekli çiçek açıyorlar

Eklenti 600454

İlknur 16-03-2016 15:53

Merhaba arkadaşlar
Senelerdir foruma girmiyordum ....
Şehir değiştirdim, menekşelerim seneler içinde ev değiştirmekten ve ev ortamının etkilerinden olumsuz etkilendi. Birbirinden farklı yirmi iki menekşeden sadece iki renk kaldı :(
Ama menekşe bir tutkudur şimdi şartlar daha uygun olduğuna göre artık daha fazla renk ve çeşit eklenecek .

İlknur 16-03-2016 16:25

http://uploads.tapatalk-cdn.com/2016...f0f77aa386.jpghttp://uploads.tapatalk-cdn.com/2016...0c5187d948.jpg
Bunlar zaman içinde benimle kalanlar

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ahmeter 17-03-2016 06:28

2 Eklenti(ler)
Bu sayfanın canlı olmasından memnun oluyorum sizde tecrübe ve bilgilerinizi buraya rahatlıkla yazabilirsiniz Menekşeleriniz bol çiçekli olsun

ahmeter 17-03-2016 09:08

Çok önemli

2 Eklenti(ler)
Bilhassa su verdikten sonra saksı altına havlu kağıt koyarak toprağın suyunu alınız bitki toprağında fazla su sevmiyor kök çürüklüğüne gidiyor bir deneyin kağıdı sık sık sıkarak suyu alınız bitkideki farkı göreçeksiniz

abone34 17-03-2016 19:27

2 Eklenti(ler)
yavru menekşem ilk çiçeğini verdi

mural 20-03-2016 00:32

merhabalar aranıza yeni katıldım. 5 ay önce arkadaşım hediye olarak afrika menekşesi vermişti. ışık ve nem olarak evin fazla kullanmadığım bir yerini uygun görüp yerleştirdim çiçeği. çok fazla şehir dışına çıkmam ve gözümün de önünde olmaması nedeniyle açıkçası çok iyi bakamadım. yine uzun süreliğine şehir dışına çıkıp döndüğümde kesin solmuştur dedim. bir baktım birkaç çiçeği kurumuş yaprakları boynunu bükmüş ama bazı çiçekleri capcanlı duruyor. biraz su vereyim bakalım ne olacak dedim ertesi güne yapraklar da toparlandı kurumuş çiçekleri aldım bakmaya başladım tekrar tomurcuklanıp çiçek bile açtı. açıkçası çok etkilendim çiçeğin zor koşullara dayanıp beni bırakmamasından :) sanırım menekşe aşkı başladı bende :)

hikayemi anlattıktan sonra soruma geleyim saksı boğuluyor gibi geliyor bana ya yapraklar çok fazla ya saksı küçük yeni açaçak çiçeklere engel oluşturacakmış gibi bir his var içimde ama ne yapacağımı bilemedim. çiçeğin durumu normal mi? değilse ne yapmam gerekir? yardımınız için şimdiden teşekkürler

http://i.hizliresim.com/YkNn7A.jpg

http://i.hizliresim.com/3Lqr4r.jpg

barba1981 20-03-2016 01:30

Alttan yaşlı ve rengi sararmaya yakın yaprakları dipten kırarak çıkartınız.

pelen23 20-03-2016 09:24

Menekseniz saglikli gozukyor. Barba1981in dedigi altan yasli yapraklari kesebilirsiniz. Sanirim bitkinin yanlarindan yeni yavrular cikiyor o yuzden de boguluyormus gibi gorunuyor. Saksisini degistirmeyin ama zamanla yavrulari ayirmaniz gerekebilir

İlknur 20-03-2016 12:12

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mural (Mesaj 1448159)
merhabalar aranıza yeni katıldım. 5 ay önce arkadaşım hediye olarak afrika menekşesi vermişti. ışık ve nem olarak evin fazla kullanmadığım bir yerini uygun görüp yerleştirdim çiçeği. çok fazla şehir dışına çıkmam ve gözümün de önünde olmaması nedeniyle açıkçası çok iyi bakamadım. yine uzun süreliğine şehir dışına çıkıp döndüğümde kesin solmuştur dedim. bir baktım birkaç çiçeği kurumuş yaprakları boynunu bükmüş ama bazı çiçekleri capcanlı duruyor. biraz su vereyim bakalım ne olacak dedim ertesi güne yapraklar da toparlandı kurumuş çiçekleri aldım bakmaya başladım tekrar tomurcuklanıp çiçek bile açtı. açıkçası çok etkilendim çiçeğin zor koşullara dayanıp beni bırakmamasından :) sanırım menekşe aşkı başladı bende :)

hikayemi anlattıktan sonra soruma geleyim saksı boğuluyor gibi geliyor bana ya yapraklar çok fazla ya saksı küçük yeni açaçak çiçeklere engel oluşturacakmış gibi bir his var içimde ama ne yapacağımı bilemedim. çiçeğin durumu normal mi? değilse ne yapmam gerekir? yardımınız için şimdiden teşekkürler

http://i.hizliresim.com/YkNn7A.jpg

http://i.hizliresim.com/3Lqr4r.jpg

Merhaba sayın mural, ben olsam büyük yaprakları yavaşça dibe yakın yerden sağa sola çekerek koparıp onları da yeni menekşe olmaları için bir çay bardağı içinde ıslatırdım. Açıkçası ara sıra menekşelerdeki fazla yaprakları ayıklama yoluna gitmenin bitkiyi rahatlattığına inanırım.
Menekşeler büyük saksılarda güzel olmuyor saksısını değiştirmek isterseniz aklınızda bulunsun. Bir de saksı değişimini çiçeksiz bir zamanında yaparsanız hem bitki yeni toprağına ve saksısına daha rahat uyum sağlar hem de dinlenme döneminde besin ihtiyacını da daha iyi karşılar.
Menekşe gerçekten nazı az ve güzel çiçeklerdir. Arkadaşınız ne güzel bir hediye seçmiş. [emoji4]

samur 20-03-2016 13:03

1 Eklenti(ler)
Eklenti 601036

mural 20-03-2016 13:37

@barba1981; en dıştaki yaprakları kopardım teşekkür ederim.

@pelen23; evet kurumaya yüz tutup tekrar ilgilenmeye başlayınca dipten küçük küçük birsürü yaprak çıkmaya başladı. yavru ayırma işlemini ne zaman ve nasıl yapmalıyım peki?

@İlknur; teşekkür ederim :) ben de tam bahar geldi saksıyı değiştirsem mi ki diye düşünüyordum hiç ellemeyeyim şimdi o zaman. kopardığım yaprakları dediğiniz gibi çelik yapmaya çalışacağım yaşlı olduklarından pek umudum yok ama atmaktan iyidir :)

Cymbelina 20-03-2016 14:21

Menekşesever arkadaşlar merhaba,

Forumdan sevgili dostum Ranamiraç'ın hediyesi olan menekşelerimle ilgili bir sorum var.

Menekşelerden birinde kaz boynu mu, kuğu boynu mu veyahut işte ördek gagası:dilli: mı ne değişik bir adı olan bir oluşum mevcut.

Tecrübeli arkadaşlara sorum şu: Ben şimdi bu menekşeye ne yapayım? Bir yerlerde bu tür durumlarda kesip tekrar köklendirme yapılır gibisinden birşey okumuştum ama tam nasıl yapılır bilmiyorum. Yanlış birşey yapıp kaybetmeyeyim menekşeyi. Detaylı, net bilgi edinmem mümkün mü?

Ayrıca bunun sebebi sanırım alttaki yaşlı yaprakları kopartmak, o yapraklar temizlendikçe o uzun gövde açığa çıkıyor sanırım.

Ve bir serzeniş: mesela şöyle şahane bir formül olsa menekşelere cayır cayır:D çiçek açtıracak. (yukarıdaki msjı okudum, ondan hariç birşey mesela).

samur 20-03-2016 14:52

4 Eklenti(ler)
Sevgili Cymbelina size resimli olarak anlatayım. Bu hafta arkadaşımdan kazboynu olan meneksesini tekrar tazelemek için almıştım.
Eklenti 601054
Eklenti 601055
Eski yaprakları temizledikten sonra üstteki resimde gibi temiz bir bıçak ile kesiyoruz.
Eklenti 601056
Kesilen kısmı bıçak ile yontuyoruz. Biraz kuruduktan sonra torf perlit karışımına dikebilirsiniz. Toprak nemli olmak kaydı ile 1 ay içinde koklenıyor.
Ancak ben menekşelere fitilli sulama uyguluyorum. Daha kolay kokleniyor. İlgili başlığı incelemenizi öneririm.
Aşağıdaki menekşeyi 2 ay önce kaz boynu olması nedeni ile yeniden diktim. Şuan tomurcukta.
Eklenti 601057

samur 20-03-2016 14:58

1 Eklenti(ler)
Bu da bir ay önce kaz boynundan kurtulan meneksecik
Eklenti 601058

Cymbelina 20-03-2016 15:03

İşte sahalarda, forumlarda görmek istediğimiz örnek, güzel hareketler bunlar;) Yani böyle detaylı ve hatta resimli cevaplar:) Samur, çok teşekkür ederim size, gerçekten:)

Sizin gösterdiğiniz gibi kestik diyelim, yani umarım becerebilirim, yeniden diktiğimizde kesin kökleniyor mu? Ölmez değil mi?

Peki bir de, o altta kalan kısım, yani hani o köklü kısım altta kalıyor ya, onu tekrar dikiyor muyuz? O kısım değerlendiriliyor mu, atıyor muyuz? yani etinden, sütünden, derisinden faydalanmak;) gibi olacak ama o kesilen kısmın altındaki, eski köklü kısımdan yeniden yaprak çıkıyor mu?

ilave sorularım:

- kesimden sonra yeni diktiğiniz menekşeyi üstten mi alttan mı suluyorsunuz?
- bir de o kesilen kısım torfun biraz içinde gömülü gibi değil mi? Yani çok yüzeye yakın değil gibi, az da olsa derine diktiniz sanırım.

Çok ama çok teşekkürler:)

samur 20-03-2016 16:07

Evet 2. resimde gönderdiğim gibi hafif gömerek torf~perlit karışımına koyalim. Yapraklara dikkat fazla değmesin.Kalan kısmı sulayın tekrar kenardan filiz verebiliyor. Ama ben o kısımdan fazla büyüyemedim.
Bendeki menekşeler önceden normal toprakta idi. Çürüme korkusundan fazla sulamazdım ve de onlarin istemiş olduğu nemli ortamı sağlayamamışım. Çiçekli aldığım menekşeler solduktan sonra tekrar açmazdı. Yaklaşık 6 aydır fitilli sulamaya geçtim hepsini ve şuan çadır tomurcukta. Yaprak dikimlerim 1~1.5 ay içinde yavruluyor. Kaz boynunu da fitilli sulamada 1 ay içinde koklendirdim hic kaybım olmadı. Ancak normal toprakta deneyimim bu konuda yok. İlgili başlıkta çok güzel paylaşımlar var bir bakmanizi tavsiye ederim.
Benim fitilli sulamada kullandığım karışım eşit ölçülerde perlit~torf~vermikulit karışımı, bir de minik komur parçaları ilave ediyorum. Bunu önceden nemlendirip öyle kullandım ve alttan fitille suladım. Üstten sulamadım. Kolay gelsin.

pelen23 20-03-2016 17:02

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Cymbelina (Mesaj 1448257)
İşte sahalarda, forumlarda görmek istediğimiz örnek, güzel hareketler bunlar;) Yani böyle detaylı ve hatta resimli cevaplar:) Samur, çok teşekkür ederim size, gerçekten:)

Sizin gösterdiğiniz gibi kestik diyelim, yani umarım becerebilirim, yeniden diktiğimizde kesin kökleniyor mu? Ölmez değil mi?

Peki bir de, o altta kalan kısım, yani hani o köklü kısım altta kalıyor ya, onu tekrar dikiyor muyuz? O kısım değerlendiriliyor mu, atıyor muyuz? yani etinden, sütünden, derisinden faydalanmak;) gibi olacak ama o kesilen kısmın altındaki, eski köklü kısımdan yeniden yaprak çıkıyor mu?

ilave sorularım:

- bir de o kesilen kısım torfun biraz içinde gömülü gibi değil mi? Yani çok yüzeye yakın değil gibi, az da olsa derine diktiniz sanırım.

Bir kac mesaj yukarida boyun seklinde yollanan ve 2 hafta gibi bir surece koklenen menekselerimle ilgi bilgi vermistim. Diger arkasimisla resimlerle birlikte cok guzel anlatmis. Menekseleri diktikten sonra en 2 hafta seffaf bir torbada agzi kapali bir sekilde tutun. Bu hem nemli hemde sicak kalmasini sagliyor

pelen23 20-03-2016 17:08

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Cymbelina (Mesaj 1448257)

ilave sorularım:

Boyundan diktigim menekseyi islak toprak perlit karsiminin icine soktum ve torbanin icine koydum . Torbanin ici surekli nemli oldugu icin 2-3 hafta hic sulamam gerekmedi. Koklenme basladitan sonra cicekleri torbadan cikarttim ve Her zaman oldugu gibi altan suluyorum

Gardenias 25-03-2016 20:24

Yapraktan Afrika Menekşesi Tutturmanın Püf Noktası

AFRİKA MENEKŞESİNİ YAPRAĞINDAN TUTTURMANIN FORMÜLÜ :

Afrika Menekşesini kolayca ve firesiz bir şekilde yaprağından tutturmanın bir formülü var...
1 adet büyükçe bir Afrika Menekşesi yaprağı alacaksınız.Yaprağın dibini 0,5 cm. enlemesine, keskin bir bıçakla keseceksiniz.Kestiğiniz kısmın içine 1 adet pirinç tanesi koyacaksınız.(Köklenmeyi kolaylaştırması -bir nevi köklendirme hormonu görevi görüyor burada- ve köklenme esnasında gereken besini sağlaması için..) Sonra bu yaprağı ,önceden sulamış olduğunuz torf dolu bir saksıya, 1 kalemle dikeceğiniz yerini açıp, dikeceksiniz. Yanlarındaki toprağı sıkıştıracaksınız, yaprağın dibi toprak üstünde kalıp hava almayacak.. Sonra üstüne bir cam çay bardağı, su bardağı veya şeffaf bir pet bardağı veya pet şişeyi hafif ucundan çepeçevre kesip ,bunu toprağa, yaprağı tamamen içine alacak şekilde iyice vidalayacaksınız. Öyle ki hiçbir yerinden hava almayacak, kapalı bir sera gibi olacak.. Yaprak da içinde, toprağa boynunu bükmeden, dik bir biçimde durmuş olacak.Ondan sonra hiç sulamanıza gerek yok,saksıyı bir müddet unutabilirsiniz.. Sera gibi bir ortam oluşturduğunuzdan, saksının içindeki su, devri daim yaparak, sürekli bitki için gerekenleri sağlayacaktır. Sadece saksıyı ışık alan bir yere koyun. Yavruladığını gördüğünüzde üstündeki bardağı çıkartarak, menekşenizi, istediğiniz saksıda ,tutmuş ve köklenmiş olarak büyütebilirsiniz.
Kolay gelsin...

ahmeter 27-03-2016 18:41

1 Eklenti(ler)
Nereye gideceğimi kararlaştıramadım menekşeye geldim nede olsa ilk göz ağrım yarım asrı geçti

İlknur 28-03-2016 07:48

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ahmeter (Mesaj 1449995)
Nereye gideceğimi kararlaştıramadım menekşeye geldim nede olsa ilk göz ağrım yarım asrı geçti

Bu çiçek mi yarım asırlık sürekli gençleştirdiniz mi?

ahmeter 28-03-2016 18:58

Menekşe

İlknur hanım iyi akşamlar
Ben menekşeyi gençleştirmedim Menekşe beni gençleştirdi İstanbulda okul hayatimdan sonra 1961 de İzmirde askeri vazife zamanında 3 bitkiye aşık oldum menekşe ,bergamot ve begonvil
Güzel İzmırin doğa güzelliğine hayran oldum hala bu bitkileri yetiştiriyorum
Selamlar

CaganMete 29-03-2016 13:57

2 Eklenti(ler)
Bunlar da benim menekşelerim😊

İlknur 29-03-2016 17:15

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi CaganMete (Mesaj 1450412)
Bunlar da benim menekşelerim😊

Maşallah bayıldım hepsine de... Çok güzeller.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024