agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha)
(https)

Beğeni Düzeni3031Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-03-2014, 08:49   #841
Ağaçsever

edacan's Avatar

Giriş Tarihi: 17-12-2013
Galeri: 1
afrika menekşesi

buda anne menekşem

Eklenen Resimler

edacan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2014, 10:28   #842
Yeni Üye

ALODA's Avatar

Giriş Tarihi: 08-08-2012
Unhappy Müthiş Menekşe

Name:  IMG_2918.jpg
Views: 1005
Size:  35.6 KB
Name:  IMG_2920.jpg
Views: 1002
Size:  43.5 KB
Name:  IMG_2922.jpg
Views: 1020
Size:  40.9 KB
Name:  IMG_2924.jpg
Views: 1099
Size:  49.4 KB

ALODA Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2014, 10:29   #843
Yeni Üye

ALODA's Avatar

Bu menekşeler direkt olarak toprağa ekilmek suretiyle çoğaltıldı.

eceyıldız ve edacan beğendi.
Eski 28-03-2014, 12:46   #844
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-01-2014
hepsi çok güzel maşallah. bu arada siteye girmekte ve girdiğimde de yeni mesajları görmekte zorluk çekiyorum. başka yaşayan var mı acaba? birde dün bişey sormuştum. ben torfa meşe talaşı katıp yavru ve yaprak dikiyorum zararı olur mu?

eceyıldız beğendi.
ayse7478 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2014, 13:46   #845
Yeni Üye

ALODA's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ayse7478 Mesajı Göster
hepsi çok güzel maşallah. bu arada siteye girmekte ve girdiğimde de yeni mesajları görmekte zorluk çekiyorum. başka yaşayan var mı acaba? birde dün bişey sormuştum. ben torfa meşe talaşı katıp yavru ve yaprak dikiyorum zararı olur mu?
Merhaba,
Talaş su tutma özelliğine sahip bildiğiniz üzere. Bu nedenle sulamalarınızı iyi ayarlamalısınız. Biliyorsunuz menekşeler geçirgen topraktan hoşlanırlar.

eceyıldız beğendi.
Eski 28-03-2014, 14:34   #846
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ALODA Mesajı Göster
Merhaba,
Talaş su tutma özelliğine sahip bildiğiniz üzere. Bu nedenle sulamalarınızı iyi ayarlamalısınız. Biliyorsunuz menekşeler geçirgen topraktan hoşlanırlar.
hmm az sulamaya çalışıyorum evet çok suladığımda sorun oldu gerçekten önceki menekşelerim de sadece torftaydı o zaman bilgisizdim üstelik 2 kutu menekşemi kök çürümesinden kaybettim. şimdi de onlardan elimde kalan yapraklar var köklendirmeye çalışıyorum biraz yavaş büyüyorlar yaa daha öyle 1 ayda yavru gördüğüm falan olmadı hiç. şimdi dün hem budama yaptım hem de deneme olsun diye suya koydum 6-7 yaprak dokunmuycam onlara yavrular çıkana kadar bakalım kaç aydı -yılda köklenecekler ve yavrular sizinkiler kadar olacak belki topraktaki kadar çok bekletmezler beni de yeni mini mini yavrularım olur

eceyıldız beğendi.
Eski 28-03-2014, 14:53   #847
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Sevgili aysel7478,

Bir sorunuza cevap vermiştim , diğerini göremedim herhalde Talaş çürüme sırasında bakteri üreterek menekşenizi kaybetmenize neden olabilir, kullanmamanızı öneririm.

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2014, 13:04   #848
Ağaç Dostu

kokett's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2013
Name:  2014-03-30 13.43.28.jpg
Views: 1210
Size:  47.4 KB

Name:  2014-03-30 13.44.08.jpg
Views: 1063
Size:  54.6 KB

Name:  2014-03-30 13.44.27.jpg
Views: 1269
Size:  39.0 KB

İlk defa menekşe köklendiriyorum. 2 haftadır falan suda duruyordu. Sizce ne zaman toprağa eksem?

kokett Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2014, 13:27   #849
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-04-2013
Biraz daha bekleyin suda köklenip yavru çıkarabiliyor. Diktikten sonra ana yaprak
kalsın. Ana yaprağı ben kestim yavrular çoğaldı fakat minicik kaldılar. Almadıklarım
daha büyük yapraklı oldu.

kokett ve eceyıldız beğendi.
TRAKLI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2014, 15:54   #850
Ağaç Dostu

kokett's Avatar

Peki yaprak çıkarana kadar bekleyeyim ben

eceyıldız beğendi.
Eski 30-03-2014, 17:24   #851
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Sevgili kokett,

3-4 tane daha saçak kök verdikten sonra toprağa dikebilirsiniz. Ben hiç suda köklendirmiyorum, toprağa dikiyorum. Nedeni ise, suda gelişen köklerin topraklı ortama uygun olmaması, bitkinin yeni kökler için bir kez daha enerji harcamak zorunda kalması.

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2014, 18:14   #852
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-03-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi e.aydemir Mesajı Göster
Sevgili tgce-
Yakın zamanda aynı yöntemle köklendirip toprağa aldığım yaprağın fotografını ekliyorum. En altta kalan ufak yaprakların üzerine hava alacağı şekilde, çok hafifçe toprak gelebilir, dert etme, 1 hafta içinde toprak yüzeyine çıkarlar. Toprağa aldığım ilk 2-3 gün anne yaprak iyice soluyor, suya alışmış kökler toprağa adapte olurken. Daha sonra alışıp dimdik duruyorlar. Güle güle büyüt
Eklenti 478895
çok teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz fotoğraf bile eklemişsiniz

eceyıldız beğendi.
tgce- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2014, 23:51   #853
Ağaç Dostu

kokett's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maki01 Mesajı Göster
Sevgili kokett,

3-4 tane daha saçak kök verdikten sonra toprağa dikebilirsiniz. Ben hiç suda köklendirmiyorum, toprağa dikiyorum. Nedeni ise, suda gelişen köklerin topraklı ortama uygun olmaması, bitkinin yeni kökler için bir kez daha enerji harcamak zorunda kalması.
Ben toprakta köklendirildiğini ilk defa burada gördüm açıkçası. Genelde bütün kadınların böyle bir girişimi olmuştur. Birbirilerinden yaprak alarak suda köklendirirler. Ve bu nedenle suyun daha kesin bir yöntem olduğunu düşündüm istemsizce. Keşke biraz daha okusaymışım yazılanları

Bir hafta kadar daha gözlemleyeceğim. sonrasında ekeceğim o halde teşekkür ederim.

maki01 ve eceyıldız beğendi.
Eski 31-03-2014, 10:38   #854
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-03-2011
Suyun içine azar azar toprak atarak ortam geçişini sağlayabilirsiniz.

vinne Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2014, 00:05   #855
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

sardunyadervis's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kokett Mesajı Göster
Ben toprakta köklendirildiğini ilk defa burada gördüm açıkçası. Genelde bütün kadınların böyle bir girişimi olmuştur. Birbirilerinden yaprak alarak suda köklendirirler. Ve bu nedenle suyun daha kesin bir yöntem olduğunu düşündüm istemsizce. Keşke biraz daha okusaymışım yazılanları

Bir hafta kadar daha gözlemleyeceğim. sonrasında ekeceğim o halde teşekkür ederim.
Bakın bu mesajda cok guzel tarif etmiş Abi'm

Çelikten (Yapraktan ) Afrika Menekşesi Üretmek

sardunyadervis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2014, 08:15   #856
Ağaçsever

herkese günaydın. daha önce de bahsetmiştim 2 menekşem kök çürümesinden gitti yaprak kurtardım onlardan ve toprağa diktim. hatta baya da köklenmişlerdi. bir tanesini yanlışlıkla kırdım ve tekrar diktim yaprak sağlam gözüküyor ama rengi sarıya döndü. kötü mü oluyor acaba suya mı alsam da devam etsem köklendirmeye.
birde ben saksılarımı yayvan ağızlı almamıştım dün yeni saksılar aldım ama boyları aynı eski aldıklarımla aynı çıktı. sözde en küçük boyunu almıştım. ağız genişlikleri fazla diğerlerine göre. onlara transfer etmeyi düşünüyordum menekşelerimi ama vazgeçtim doğru mu yapıyorum sizce???

Eski 01-04-2014, 20:16   #857
Ağaç Dostu

fatitoo's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2013
Name:  20140401_171249-1.jpg
Views: 876
Size:  63.8 KBSevgili asln nin yolladığı anaç çelikler öyle anaçmış ki yavru patlaması yaşıyorum resmen. Kökten, gövdeden, yaprak altından neresi denk gelirse yavrular fışkırıyo tabiri caizse.Yukarıdaki ve alttaki 2 resimde gövdeden 6 yavru fışkırmış, büyüyünce ne yapacağım bilemiyorum öyle açıkta nasıl büyürler?
Ne hikmetse bu anaç yaprakları ayrıdığımda halen birçok yavru verebilecek güçteler.Tekrar teşekkürler...

Eklenen Resimler

fatitoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2014, 20:23   #858
Ağaç Dostu

fatitoo's Avatar

Devam...

Eklenen Resimler

Eski 01-04-2014, 20:25   #859
Ağaç Dostu

fatitoo's Avatar

Son...

Eklenen Resimler

Eski 01-04-2014, 21:00   #860
Ağaç Dostu

ngr33's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2013
Maşallah sevgili fatitoo gerçekten yavru patlaması olmuş..
Asln nerelerde acaba görünmüyor uzun zamandır?

sami ulus ve fatitoo beğendi.
ngr33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2014, 07:26   #861
Ağaç Dostu

fatitoo's Avatar

Evet, ben de merak ediyorum ve dün mesaj yolladım kendisine. Taşınma işi vardı bildiğim kadarıyla ama bu kadar uzun sürer mi bilemedim. Yoksa bize küstü mü?...İlk defa böyle verimli bir toplu dikim oldu, ben de çok heyecanlıyım

asln beğendi.
Eski 02-04-2014, 07:49   #862
Ağaçsever

sayın fatitoo gördüğüm üzere sizin bir menekşenizin de anaç yaprağı ölüyor. ve yapraklar da küçük ne yapıcaksınız ayırıcak mısınız yoksa anacı kesip yavruların büyümesini mi bekliyceksiniz. benim kuzular da daha o kadarlar ve ayırmaya kıyamıyorum o yavruların renginden bidaha bulamam çünkü. yanmasını ölmesini istemiyorum.

fatitoo ve eceyıldız beğendi.
Eski 02-04-2014, 08:00   #863
Ağaç Dostu

fatitoo's Avatar

Evet o yaprak ve birkaç anaç daha diktikten sonra kurumaya başladı ama gövdesi sapasağlamdı, sanırım bu yüzden yavru vermeye devam etti. Ben yaprağa kurusa bile dokunmuyorum, (çürümediği sürece) gövdeye bakıyorum. Bir anaç ta yavru verdikten sonra gövdeden çürürdü, anayı topraktan aldım yavrular tek başına büyümeye çalışıyor gelişimleri çok yavaş ama yine de sağlamlar...Epey büyüyene kadar anadan ayırmayacağım, çünkü beceremem diye korkuyorum...

asln ve eceyıldız beğendi.
Eski 02-04-2014, 08:06   #864
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fatitoo Mesajı Göster
Evet o yaprak ve birkaç anaç daha diktikten sonra kurumaya başladı ama gövdesi sapasağlamdı, sanırım bu yüzden yavru vermeye devam etti. Ben yaprağa kurusa bile dokunmuyorum, (çürümediği sürece) gövdeye bakıyorum. Bir anaç ta yavru verdikten sonra gövdeden çürürdü, anayı topraktan aldım yavrular tek başına büyümeye çalışıyor gelişimleri çok yavaş ama yine de sağlamlar...Epey büyüyene kadar anadan ayırmayacağım, çünkü beceremem diye korkuyorum...
hmm benimkinin gövde de sağlam sanki ya sdece yaprak iyice karardı ve yumşadı. kurumaya yüz tuttu yâri. o zaman bırakayım biraz daha anneyle kalsınlar çok teşekkürler fatitoo

fatitoo beğendi.
Eski 02-04-2014, 21:02   #865
Ağaç Dostu

asln's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2013
Alıntı:
Evet, ben de merak ediyorum ve dün mesaj yolladım kendisine. Taşınma işi vardı bildiğim kadarıyla ama bu kadar uzun sürer mi bilemedim. Yoksa bize küstü mü?...İlk defa böyle verimli bir toplu dikim oldu, ben de çok heyecanlıyım
Sevgili fatito,
Merhaba foruma girmiyorum, özel mesajınızda mailime uyarısı düşmüş, bu gün ancak görebildim.Buradan yazayım dedim, hemde bebeklerin teyzesi olarak size tavsiye vermek istedim.Elinizdeki çeliklerin hiç biri birinci tur değil hatırlarsınız.Bir kısmında ikinci ve bir kısmında üçüncü yavruları alıyorsunuz.
Annelerin tarumar olması an meselesi artık. Bu sebeple gözden ayırmayın ilk tavsyem bu.İkinci tavsiyem besin takviyesi vermeniz.Yorgun anneler bebekleri beslemekte zorlanabilir ben erken ayırma gerekecektir.Şimdiden bebekler canlansınlar derim.
Uyarmak istedim elinizdeki yapraklar ağustos ayından beri yaşıyor

fatitoo ve eceyıldız beğendi.
asln Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2014, 21:18   #866
Ağaç Dostu

asln's Avatar

Alıntı:
O yaprağı hatırlıyorum, üçüncü kez yavru alıyorsunuz şu an.Ve dediğim gibi ağustos ,hatta bazısı temmuz çelikleri.
Mümkünse çürümeyi yavrulara kadar yakınlaştırmayın sevgili fatito.
İlk yavrularım 3 ayı geçmişken geldiğinde anne artık çürür diye erken ayırıp bu yaprakları yine dikmiştim.
Çürüyen anne için ; Ben bir kez o hataya düştüm, enteresandı, yavrulara kadar çürüdü, toprağın dibinde de devam etmiş, 4 yavrulu bir koloniydi, ayırmak için açtığımda 2 yavrunun dibi anneyle birlikte erimeye başlamıştı.Ayrıca alttan erime olduğundan yukarıda sağlıklı yaprak görmeye devam ediyoruz, bu aldatıcı olmuştu benim için.
Her lafa bakıp her şeyi yapmamayı öğrendim bu forumda.
O sebeple sizde kendiniz tecrübe edin, deneyin, zaten karar vereceksiniz ne yapacağınıza.

Sevincinizin çoğu hocamız menekşecibaba'nın sayesindedir benden çok.
Bu yaprakların yarısından çoğunu kendisinden almıştım.
Nasıl keser nasıl sever bilinmezki hayata tutunuyorlar.

Bir kısmıda forum dikkate alınıp yazıları okunursa tarif ettiği kesim tavsiyeleri ile kendim deneyip ayırdıklarımdır.
Sağolsun, iyiki tanıdık kendisini.
Besin takviyesi mutlaka yapın.Çoğunda erken ayırma gerekecek.Fotoğraflarınızı bu gün inceledim.Çürük yerleri de steril bir jiletle sağlam dokular kalacak kadar kesin.
Gerisi evrene kalmış.
Foruma girmiyorum, bu sebeple kusuruma bakmayın, epeyce fotoğrafınız birikmiş, bebekleri görmek memnun etti.
Selamlar.Sevgiler.

fatitoo ve Seabert74 beğendi.
Eski 03-04-2014, 07:38   #867
Ağaç Dostu

fatitoo's Avatar

Öncelikle hoş geldiniz, yokluğunuz çok belli özellikle belirtmek isterim. Özledik paylaşımlarınızı, artık aramıza dönün lütfenBebeklere besin takviyesine başladım. Gelişimleri çok iyi maşallah. Hatta bazıları öyle iyi ki sap kısmından bile yaprak çıkarttı nasıl yapacağım bilmiyorum, bu şekilde açıkta büyümez sanırım. Ancak çoğu yaprak sizde olduğu gibi öbek öbek fışkırıyor, yavrular bile yavru veriyor aynen sizdeki gibi. Kodunda var sanırım Bebeklere her baktığımda size dua ve teşekkür ediyorum, sayenizde tekrar heyecan duydum ve çok çeşit yavrularım oldu. Şimdi de renklerini merak ediyorum. İnşallah büyütüp göreceğim. Tekrar teşekkür ederim.

asln ve Seabert74 beğendi.
Eski 03-04-2014, 10:33   #868
Ağaç Dostu

asln's Avatar

Alıntı:
Öncelikle hoş geldiniz, yokluğunuz çok belli özellikle belirtmek isterim. Özledik paylaşımlarınızı, artık aramıza dönün lütfenBebeklere besin takviyesine başladım. Gelişimleri çok iyi maşallah. Hatta bazıları öyle iyi ki sap kısmından bile yaprak çıkarttı nasıl yapacağım bilmiyorum, bu şekilde açıkta büyümez sanırım. Ancak çoğu yaprak sizde olduğu gibi öbek öbek fışkırıyor, yavrular bile yavru veriyor aynen sizdeki gibi. Kodunda var sanırım Bebeklere her baktığımda size dua ve teşekkür ediyorum, sayenizde tekrar heyecan duydum ve çok çeşit yavrularım oldu. Şimdi de renklerini merak ediyorum. İnşallah büyütüp göreceğim. Tekrar teşekkür ederim.
Sevgili fatito,
Ne kadar naziksiniz, lakin artık aktif üye değilim, olmakta istemiyorum,size cevap yazmak için girdim
Saplardan yaprak çıkartanlar her zaman hayatta kalamıyor çok beklemiş,çok yavru vermiş 4,5 aylık anneyse yarı yolda kalabilirler.Bazende ekte yükledim, mucize oluyor yaşayabiliyorlar.
Buradaki yaprak yaz ayından beri bende.Bir minyatür,ilk başta yazın derin diktim yavru gelmedi,kış başı eski toprağını attım yeniye alıp sadece kökleri örttüm , sağdaki yavruyu verdi.Ayırdım anne ölebilir diye ayırdığıma çok ufaktı.
Sağdaki gördüğünüz ilk bebek pirinç kadardı,aynı gün anneyi atmadım yan yatırıp yanına yeniden diktim, sizinki gibi saptan yavru verdi,bıraktım ne olacak diye ve şimdi bu durumdalar.
Yaprağın boyu serçe parmağımın yarısı kadar.Tahmin etmeniz açısından ölçü verdim.
7 aylık bir yaprak şu an.
Özetlersem bende yaşanan vakka ,taa ilk başından beri bilmeden menekşe yetiştirmeye başladğımdan tüm çelikleri derin oldu, geç kaldılar ya da aman anne çürür yavruyu alayım diyerek 2 ayda bir çeliklere toprak değişimi yapmışım.Bir köşeye bırakıp aylarca aynı toprakta bırakmamışım.Bu bir etken midir bilmiyorum.

Eklenen Resimler

Eski 03-04-2014, 10:45   #869
Ağaç Dostu

asln's Avatar

Ayrıca, göz kararı yavruyken fitile bağlamanızı öneririm,bu yetişkin olmaya yakın minyatür yavru fitildeyken ilk zamanlarda yavru verdi çok ufaktı birlikte büyüdüler.Arkadaki yavrular da fitilde ve sizinkilerin ablaları.Sol köşedeki kameraya yarım giren karanlık yapraklı yavru sizdeki şemsiyeye benzeyen kalın saplı kavun dilimli gibi olan çeliğin ilk mahsulleri.
Eklediğniz fotoğraflardan bazılarını tanıyabiliyorum.
Bazılarındaysa renk ve yaprak bozulması olduğundan malum çok eskiler, tanıyamıyorum.
Yine sol arkadaki yavrularda çürüyen yaprağınızın yavrularına çok benziyor.
Haşatı çıkmıştır diye düşündüm çok yavru verdi, hala yaşaması ilginç.
Bazı yapraklarınız çift olabilir aynı tür çıkarsa şaşırmayın.
Selamlar.

Eklenen Resimler

Eski 03-04-2014, 11:00   #870
Ağaç Dostu

fatitoo's Avatar

Maşallah, sizinkiler çok sağlıklılar. ben de büyüyen yapraklarımın saksısını biraz büyüteyim mi bazıları hızlı gelişti, ne dersiniz? Bir de şimdi fitile geçirsem üstten uzun yorgan iğnesini toprağa batırıp alttan mı çıkartacağım ipi?

Etiketler
afrika menekşesi, çelik, menekşe, üretim, yaprak

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024