agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha)
(https)

Beğeni Düzeni31Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-06-2010, 18:34   #1
/

Giriş Tarihi: 11-06-2010
Galeri: 2
Yaşlı veya kökü çürük Afrika menekşelerini yenileme

Merhaba arkadaşlar!
Menekşe ilgili bakıyorum arada sırada sitede böyle bir soru var, menekşe yaşlandı veya ''acil kurtarma'' gerekiyor. ''Acil kurtarma'' - bunu kastediyorum, bazen bakıyorsun, her şey sanki yolunda, ama menekşe baygın, yaprakları solmuş ve yumuşak olmuşlar.
1- susuz kalmış olabilir;
2- kök çürümüş olabilir.
Eğer kök çürükse ne yaparsanız yapın menekşe ölecek. Ama erken davranırsanız kurtarma şansı var demektir. Yaşlı veya kökü çürük olan, veya herhangi başka sebepler dolayı da olabilir menekşelerin ikinci hayata kavuşma tekniği göstermek istiyorum.
Adımları izleyin.
Bol şans deliyorum!!!

Eklenen Resimler

Düzenleyen klubnika : 26-06-2010 saat 18:37 Neden: Başlık yazmayı unuttum!
klubnika Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2010, 18:36   #2
/

Menekşe kurtarma.

Konu devamı.

Eklenen Resimler

Eski 26-06-2010, 18:43   #3
/

Cool Menekşe kurtarma.

Konu devamı.

Eklenen Resimler

Eski 26-06-2010, 18:53   #4
Ağaçsever

menekse sever's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2010
Galeri: 1
Merhabalar

sevgili klubnika menekşen harika görünüyor. Poşetle kapatınca dahamı çabuk çiçekleniyor.

menekse sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2010, 19:13   #5
Ağaç Dostu

Fatih's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2008
Galeri: 66
Sevgili Klubnika çok iyi anlatmışsınız.Sadece bir konuda uyarmak istiyorum.Mekeşenizden yavru ayırırken bıçak vs yerine elinizle ayırın.Daha iyi kök salabilmesi için genellikle gövdeye yakın yerden ayırın.Bıçakla kestiğiniz yer bazen çürüme yapıyor.
Poşet fikride çok iyi düşünülmüş.Genellikle sera kaplarına koyuyorum ancak poşiet geçirince de oluyormuş

Fatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2010, 19:44   #6
Ağaç Dostu

fahriyee's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2010
Sevgili Klubnika;çok güzel bir resimli anlatım olmuş emeğinize sağlık.Her menekşeseverin başına gelen bir durum kök çürümesi.Ana menekşeyi karanlıkta mı aydınlık ortamda mı köklendirdiniz? Poşette delik açtınız mı?Kaç gün poşet kapattınız?Bunları da açıklarsanız süper olacak.Sevgiler!

fahriyee Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2010, 23:42   #7
/

Hayır, poşetle kapatmak sebebi toprağa daha sağlıklı ve çabuk kok salması, sera ortamı yaratmak.

Eski 26-06-2010, 23:56   #8
/

Menekşe kurtarma.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Fatih Mesajı Göster
Sevgili Klubnika çok iyi anlatmışsınız.Sadece bir konuda uyarmak istiyorum.Mekeşenizden yavru ayırırken bıçak vs yerine elinizle ayırın.Daha iyi kök salabilmesi için genellikle gövdeye yakın yerden ayırın.Bıçakla kestiğiniz yer bazen çürüme yapıyor.
Poşet fikride çok iyi düşünülmüş.Genellikle sera kaplarına koyuyorum ancak poşiet geçirince de oluyormuş
Ben jilet de kullanıyorum ne kadar keskin o kadar iyi. Eğer kesici nesne dezenfekte yapmamışsınız çürüme olur, ateş üzerinde nesne biraz tutarsanız problem olmaz. Ve kesilmiş yeri bazen aktif kömür tozu ile pudra şeklinde sürmesi yeterli. Aktif kömür eczanelerde var, yalnız ezmesi gerek, odun kömürü de olabilir.

_Esin_ beğendi.
Eski 27-06-2010, 00:02   #9
/

Menekşe kurtarma.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fahriyee Mesajı Göster
Sevgili Klubnika;çok güzel bir resimli anlatım olmuş emeğinize sağlık.Her menekşeseverin başına gelen bir durum kök çürümesi.Ana menekşeyi karanlıkta mı aydınlık ortamda mı köklendirdiniz? Poşette delik açtınız mı?Kaç gün poşet kapattınız?Bunları da açıklarsanız süper olacak.Sevgiler!
Ana menekşe ve tabii ki yavru ve yapraklar kesinlikle aydınlık yerde tutması gerek.
Poşete küçük bir delik açarsanız iyi olur.Ben poşeti 1 aydan fazlası tutmuyorum.

Eski 27-06-2010, 00:05   #10
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Sevgili klubnika,

Bugün eczacıya derdimi anlatarak aktif kömür istedim. EUCARBON isimli bir ilacı verdi.

İçeriği 1 tablette

180 mg bitkisel kömür
50 mg kükürt
105 mg sinameki yaprağı tozu
25 mg kuru ravent ektresi
0.5 mg nane esansı
0.5 mg rezene esansı

Eve gelince içeriğini okudum Laksatif yani kabızlık için kullanılan bir ilaç bu. Doğru şeyi mi almışım ?

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2010, 00:39   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-12-2008
Galeri: 70
Maki01 ablacım ben odun kömürünü sürekli kullanıyorum köklendirmede. Çok çabuk kök yapıyor. Eczaneden aktif kömür almana gerek yok. Tavsiye ederim ablacım. Odun kömürüde bulamazsan sigara külü de kullanabilirsin...

Faruk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2010, 00:43   #12
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2009
Sevgili arkadaşlarım ben de dün sizin değerli bilgilerinizi menekşelerimde uygulamaya çalışarak, kök kesimlerini yaptım, yeni toprak ilavelerini yaptım, yaşlı yaprakları temizledim. Yavruları elimle ayırmaya çalışsam da; pek beceremedim, bıçak kullanmak zorunda kaldım.Yavruları olduğu gibi alıp, yeni saksılara diktim. Şimdi yavrular ayrı ayrı saksılarda dikilmiş durumdalar, onları poşetlemedim, gerekiyor mu? Bir de yanlışlıkla , mecburi bir taç kesimim oldu, gövde elimde kırılıverdi, tac kısmı köklendirici hormona batırıp, yeni bir saksıya diktim ve poşetşedim Toprak olarak onlara uygun sadece elimde cocopeat vardı, onu kullandım. Umarım ilk deneyimimi en az fire ile atlatırım

acemifüsun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2010, 00:43   #13
Ağaç Dostu

Bu sıcaklarda sera etkisi yapmak ne kadar doğru bilmiyorum ama gerek olduğunu düşünmüyorum. Zira bu sıcaklarda ve nemde toprağa dikilen her türlü çelik tutup, kökleniyor. Sera etkisini ben soğuk havalarda, hafif güneş alan, altında normal ısıda kalorifer yanan cam önünde sağlıyorum. Çok başarı sağladığım bir yöntem. Yazın yapılan sera etkisi çeliği yüksek oranda çürütebiliyor...

Eski 27-06-2010, 00:47   #14
Ağaç Dostu

Ben yaptığım taç kesimleri direk toprağa dikmektense önce suda köklendirip öyle dikiyorum.

Bende sevgili klubnika ya katılıyorum. Steril bir kesici aletle gövde çeliklerinin ayrılması en mantıklı ve sağlam olanı...

Eski 27-06-2010, 00:52   #15
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2009
O zaman poşetten çıkarayım , hele İzmir sıcaklarında , kurtarmaya çalışırken yine çürütmeyeyim

acemifüsun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2010, 01:06   #16
/

Sevgili maki01.
Bu kömür olmaz!
Ben kömür Rusya’da alıyorum, bizde sadece saf kömür!
Odun kömürü kullanın.

Eski 27-06-2010, 01:15   #17
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sevgili klubnika,

Bir çeliğimi aldığım kömüre batırarak dikmiş durumdayım Umarım çeliğim ishal olmaz

Biraz düşününce içeriği çok ters gelmedi bana. Ağırlıklı olarak kömür ve kükürt var. Her ikisi de mantar ve bakteri gelişimini önlemede kullanılan maddeler. Sinemaki otunun çeliğe zarar vereceğini sanmıyorum. Laksatifli menekşe çeliğimdeki gelişmelere göre karar veririz artık

Eski 19-04-2011, 23:33   #18
Yeni Üye

--melek--'s Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2011
biri bana yardım etsin
ben ne yaptıysam menekşe sapları köklendiremedim.kömür tozuda kullandım nafile
suda toprakda yetiştirmeyi denedim olmadı halende olmuyor.suyun içine koyduğum saplar bu sabah çürümüş kesdim tekrar suya koydum kömür tozunada buladım yine çürüdü.köklendirme jelimi kullansam çiçekçilerde satılıyor mu?lütfen yardım edin

--melek-- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2012, 12:33   #19
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2006
Galeri: 14
Benim menekşede 4 nolu mesajdakinden daha yapraklara yakın yerden (yani çok az sapı var)kök çürümesi olmuş.Direk toprağa diksem tutar mı?Yoksa suda mı köklendirsem?

çiçeksever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2012, 17:30   #20
Ağaçsever

ferba266's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çiçeksever Mesajı Göster
Benim menekşede 4 nolu mesajdakinden daha yapraklara yakın yerden (yani çok az sapı var)kök çürümesi olmuş.Direk toprağa diksem tutar mı?Yoksa suda mı köklendirsem?
syn çiçeksever,
menekşe hassas olduğu ve ilk zmaanlarda zayıf olduğu için suda kökledirmeniz daha doğru olur. kök çürüklüğü dediğiniz hastalıktan dolayı olmuş ise bir kısmını dezenfekte edip öyle köklendirin. daha önceden bu gibi örnekler olmuştu.

ferba266 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2012, 18:21   #21
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Kök çürümesi ve tedavisi ile ilgili bilgiyi aşağıdaki sayfada bulabilirsiniz.

Afrika Menekşesi Hastalık ve Zararlıları

Eski 02-07-2012, 11:55   #22
Ağaçsever

Zyprexia's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi klubnika Mesajı Göster
Konu devamı.
benimde aynı şekilde bir menekşem var bu aylarda aynı işlemi yapsam menekşeme zararı olur mu bir de menksem açmıyor hiç aldığımda da çiçekli değildi.Bu işlemi yapınca çiçek açarmı?teşekkürler

Zyprexia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2012, 11:59   #23
Ağaçsever

Zyprexia's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zyprexia Mesajı Göster
benimde aynı şekilde bir menekşem var bu aylarda aynı işlemi yapsam menekşeme zararı olur mu bir de menksem açmıyor hiç aldığımda da çiçekli değildi.Bu işlemi yapınca çiçek açarmı?teşekkürler
birde küçük yavrular için bir saksi ölçüsü saksı numarası verirseniz benim için faydalı olur sürekli saksı değiştirip çiçeğime eziyet vermek istemem.

Eski 02-07-2012, 13:08   #24
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Merhaba

Menekşenizi ne zaman aldınız? Kaç yaşında?

Endişelenmeyin, besin, ısı, ışık ve toprak karışımı uygunsa muhakkak çiçek açacaktır.

Yavrular için pet bardakları kullanabilirsiniz. Benim yetişkin menekşelerim çoğu hala pet bardaklarda. Kullandığım en büyük menekşe saksısı ise 0.5 litrelik ( Markadan markaya değişse de genelde 1 numara ) en küçük boyda olan saksılar.

Eski 02-07-2012, 18:33   #25
Ağaçsever

Zyprexia's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maki01 Mesajı Göster
Merhaba

Endişelenmeyin, besin, ısı, ışık ve toprak karışımı uygunsa muhakkak çiçek açacaktır.

Yavrular için pet bardakları kullanabilirsiniz. Benim yetişkin menekşelerim çoğu hala pet bardaklarda. Kullandığım en büyük menekşe saksısı ise 0.5 litrelik ( Markadan markaya değişse de genelde 1 numara ) en küçük boyda olan saksılar.
Pet bardağa delik açıyor muyuz temmuz ayı uygun mu acaba ayırmak için.Adana dasınız galiba ben de Adanalıyım evlenince Ankara ya yerleştim.Yarın ayırıp bardağa ekeceğim cevap verirseniz çok teşekkürler şimdiden. Bir yıl oldu alalı açan menekşelerim de açmaz oldu.Bana bir ara çok su verdim ya ondan veya öğleden sonra güneş alabiliyor bitkilerim 3. ihtimal saksılarım bitkim için büyük olabilir.Praktikerden rengarenk menekşe saksılarından aldım.Eğer sebep ğüneşi alma zamanıysa yapacağım birşey yok diğerleri halledebilirim tek korkum bu!!!

Eski 02-07-2012, 19:13   #26
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sevgili Zprexia,

Menekşeni aldığından bu yana toprak değişimi yapmadıysan , öncelikle toprağını yenilemeni öneririm.

Direkt güneş ışığı Afrika Menekşesinin yaprağını yakabilir. Bu nedenle direkt güneş ışığından koruyup aydınlık bir yer menekşeler için ideal ortam olur .

Saksı büyüklüğü için hala yorum yapamıyorum, fotoğraf lütfen...

Not : Pet bardağın tabanına 5-6 tane delik açıyorum.

Eski 03-07-2012, 12:06   #27
Ağaçsever

Zyprexia's Avatar

Alıntı:
Sevgili Zprexia,

Menekşeni aldığından bu yana toprak değişimi yapmadıysan , öncelikle toprağını yenilemeni öneririm.

Direkt güneş ışığı Afrika Menekşesinin yaprağını yakabilir. Bu nedenle direkt güneş ışığından koruyup aydınlık bir yer menekşeler için ideal ortam olur .

Saksı büyüklüğü için hala yorum yapamıyorum, fotoğraf lütfen...

Not : Pet bardağın tabanına 5-6 tane delik açıyorum.
fotoğraf 2 tane yükleyebildim onları da menekşeler çiçek açmıyorsa sayfasında oradan bakabilirseniz birkere becerdim yüklemeyi ama bidahakine olmadı bir bakın.Birde öğleden sonra veya sabah güneşi menekşelerin çiçek açması üzerine etkisi aynı mı?

Afrika menekşeleri çiçek açmıyorsa

Düzenleyen malina : 03-07-2012 saat 13:12 Neden: Fotoğraflı mesaj linki eklendi
Eski 04-07-2012, 18:53   #28
Ağaçsever

Zyprexia's Avatar

Alıntı:
Merhaba

0,6 lt lik buldum olur mu acaba yoksa birsüre bekleyip praktikerden alabilirim.Ama adam abana 1 numara diye verdi olur derseniz hemen değiştireyim.Bir sorum daha olucak ben toprak karışımı hazırlayacak kadar becerim yok piyasadaki herhangi bir çiçek toprağıyla olur mu?Teşekkürler

Eski 05-07-2012, 09:38   #29
Ağaçsever

Zyprexia's Avatar

Menekşelerimden birinin kökü odunlaşmış sevgili klubnika nın yaptığı gibi bende kökü kısaltıp ıslatsam olurmu?bende 1 yıldır var öncesini bilmiyorum.Genç bir menekşe gibi güçlenip çiçeklenir mi dersiniz?Aldığımda çiçekli değildi praktikerden yıpranmışlardı 1.90 a satılıyordu aldım 4 tane aldım.Renklerini ve yapılarını çok merak ediyorum.

Eski 25-09-2012, 14:04   #30
Ağaçsever

didemad's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2011
benimde menekşemin kökü bu şekilde dışarı doğru kıvrıldı. nasıl bir müdahalede bulunacagımı bilemedim. menekşeninde yan yatmasına sebep oldu

Eklenen Resimler

didemad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024