agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha)
(https)

Beğeni Düzeni22541Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-05-2011, 19:41   #8701
Ağaç Dostu

menekşecibaba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-01-2011
Galeri: 24
gülümseyen menekşeler

Eklenen Resimler

violet19 beğendi.
menekşecibaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2011, 19:48   #8702
Ağaç Dostu

menekşecibaba's Avatar

gülümseten menekşeler

Eklenen Resimler

Eski 29-05-2011, 00:43   #8703
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi klubnika Mesajı Göster
İkisi de bulaşıcı değiller!
Sevgili klubnika,

Mesajına yine müdahale etmek zorundayım. "Bulaşıcı değil" derken yanlış bilgi veriyorsun. Lütfen bu tür kesin ifadeli cümleler kurarken daha dikkatli ol. Alıntı yaptığım mesajın pek çok arkadaşımızın menekşelerini kaybetmeleri ile sonuçlanabilir.

İkinci ricam ise bilgiyi edindiğin kaynağı açıklaman ya da orjinal karakterlerle yazman ( Kril alfabesi). Türkçe okunuşuyla yazdığın zaman menekşe isimleri dahil google'da bulmak mümkün olmuyor. 'sosudistıy bakterioz' la ilgili bilgi bulamadım.

Çoğumuz ; hatta bu başlıkta yazan üyelerin neredeyse tamamı; botanik konusunda eğitim almadık. Özellikle internet ortamında konu ile ilgili uzmanların yazdığı makeleler, kendi sitelerinde aktardığı bilgilerden faydalanmak mümkün. Tabii çoğu yazılar yabancı dilde. Elimden geldiğince sık karşılaştığımız sorunları araştırıp, edindiğim bilgileri paylaşmaya çalışıyorum.

Dr.Optima bu alanda çok bilinen isimlerden sadece bir tanesi. Kök çürümesi ( Root rot ) ile ilgili de son derece yararlı bilgiler sitesinde yer alıyor.

"Root Rot is caused by a fungus called Cylindrocarpon. The fungus thrives under wet, soggy conditions. Such conditions arise either from overwatering or from soil that cannot drain properly. Left untreated, Root Rot is fatal to African Violets. Unlike similar diseases, however, Root Rot leaves some hope of saving your African Violet."

Çeviri:

Kök çürümesine Cylindrocarpon isimli mantar neden olmaktadır. Nemli ya da aşırı ıslak ortam, bu mantarın gelişmesine zemin hazırlar. Bu koşullar, aşırı sulama ya da yeterince drenaj sağlanamadığı zaman ortaya çıkar. Tedavi edilmezse Afrika Menekşeleri için öldürücüdür. Yine de benzerlerinden farklı olarak Kök Çürümesinde menekşeyi yaşatabilme umudu vardır.

Konu uzun atlayarak devam edeceğim.

"In the early stages of Root Rot, the top part of the plant (i.e., the part of the plant above the soil line) will appear healthy. As Root Rot progresses, however, symptoms will begin to spread upward, beginning with the lower leaves."

Çeviri:

"Kök Çürümesi başladığında, toprak hizasının üzerinde kalan bölüm sağlıklı görünecektir. Kök Çürümesi ilerledikce aşağıdan ( en alt sıra ), yukarıya (Göbeğe ) doğru yayılır."

"First, isolate the infested plant. If possible, move it to another room altogether. Next, you must remove any dead or dying tissue from the leaves, stems and roots. To get to the roots, remove the plant from its pot and gently shake off all the soil. Wherever you have removed unhealthy tissue, dust with sulfur to **** prevent further infection. "

Çeviri:

"Öncelikle enfekte olmuş bitkiyi izole edin. Mümkünse başka bir odaya taşıyın. Daha sonra ölmüş ve kurumuş, yaprak, sap, kök ne varsa atın. Kökler için saksıyı hafifce sallayarak bitkiyi saksıdan çıkarın. Sağlıksız atıkları kaldırdıktan sonra daha fazla enfeksiyona engel olmak için kükürt serpin"

Bu mesajımda tedavi konusunda ek bilgiler var.

Demek ki kök çürümesi mantarmış, bulaşıcıymış ve tehlikeliymiş.

Önceki mesajlarımda kök çürümesi teşhisi koyduğun menekşeler için yanıldığını söylemiştim ama seni ikna etmek mümkün olamıyor.

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2011, 02:03   #8704
/

Giriş Tarihi: 11-06-2010
Galeri: 2
'sosudistıy bakterioz' - сосудистый бактериоз

Menekşeler mantar hastalıklara çok hassas olduğu bir bitki. Tamamen bitkinin bağışıklık duruma bağlı ve sizin yetiştirme ortamına. Sonuçta bu hastalık bir yerden geldi... havayla veya suyla... farketmez. Hastalıklı bir bitki izole etmek ne olursa olsun gerekli, inkâr etmiyorum, malesef sudan ve havadan izole edemezsiniz Bakteriler, virüsler vs zararlılar etrafta ve her zaman mevcut!!! Yalnız çoğalıyorlar ve gelişiyorlar uygun bulduğu yerde yüksek nem, yüksek sıcaklık ve yetersiz havalandırma – onlar için çok ideal bir ortam.

Ben çok fazla zaman geçmeden böyle bir bitki yok ediyorum, tedavi bu.

Bu yüzden yedek bulundurmak çok yararlı diye düşünüyorum, 2-3 çelik yollama sebebi de bu!!!

Düzenleyen klubnika : 29-05-2011 saat 13:22
klubnika Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2011, 14:10   #8705
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sevgili klubnika,

Havadan sudan ya da satın aldığımız bir yavru ya da yetişkin menekşeden hastalık diğer menekşelerimize de hızla yayılabilir.

Keşke önceki mesajında da bulaşmasın diye bitkiyi yok ettiğini yazsaydın ve ben de uzun uzun aynı konuyu bir daha anlatmak durumunda kalmasaydım.

Binbir emek ve para ile satın aldığımız bir menekşeyi kaldırıp atmak kolay olmuyor. Her yerden 2-3 çelik almıyoruz. Özellikle yurtdışından kendi olanaklarımızla getirmişsek bir yaprağa 2-3 € ödüyoruruz. Toplamda yaptığımız harcama üst üste eklendiğinde küçümsenmeyecek kadar çok olabiliyor.

Dr Optimara'nın da yazdığı gibi kök çürümesi erken aşamada farkedilirse , tedavi edilebiliyor. Tedavi yöntemini öğrenmeden önce 75 saksı menekşe kaybettim. Denilenleri uyguladıktan sonra hepsini olmasa da 20 menekşemi yaşatmayı başarabildim.

Eski 29-05-2011, 14:13   #8706
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Hastalığın bulaşması ya da menekşelerimizin hastalanmasını kaçınılmaz bir son olarak düşünülmemeli. Menekşelerimizi bir iki basit kurala uyarak ve bakımını düzenli yaparak dış ortamın etkilerinden koruyabiliriz.

1. Sulama: Toprak nemli olmalı, ıslak değil. Toprağın tamamen kurumasına izin verilmemeli.

2. Işık: Menekşe aydınlık bir ortamda olmalı, güneş ışıgını direkt olarak almamalı

3. Besin: Dinlenme dönemleri dışında menekşeler için özel olarak üretilen gübrelerden besin takviyesi yapılmalı.

4: Hava: Menekşelerin bulunduğu ortam havadar olmalı. Bitkiler çok sıkışık bir şekilde yanyana bulunmamalı. ( Malesef fazla sayıda menekşe olunca benim menekşelere bu imkanı sağlayamıyorum. )

5. Saksı harcı : Kullandığımız toprak havadar, nem tutabilen ve geçirgen olmalı. Bu ortamı sağlamaya yardımcı olacak perlit, vermikulit gibi malzemeler toprak karışımızda yer almalı.

6. Koruma: Nereden, kimden alırsak alalım evimize yeni giren bir bitki, hastalık ve zararlı bulundurma ihtimalini göz önüne alarak en az 1 ay süreyle sağlıklı bitkilerimizle aynı ortama alınmamalı.

Yukardaki basit ve uygulanabilir kurallara dikkat ettiğimiz zaman, menekşe kayıplarımız çok az belki de hiç olmayacaktır.

Eski 29-05-2011, 14:25   #8707
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Birazda menekşelerin verdiği mutluluğu paylaşalım değil mi?

6 ay önce çelik olarak getirttiğim menekşem ( Elizabeth-Bryan) bugün ilk çiçeğiyle "Merhaba" dedi. Böyle bir menekşe hastalansa mücadele etmeden nasıl kıyıp da atılır

Name:  aIMG_4772.jpg
Views: 1977
Size:  30.5 KB

Name:  IMG_4776.JPG
Views: 1783
Size:  66.0 KB

Eski 29-05-2011, 16:23   #8708
Ağaç Dostu

ilknur aşık's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2007
Hasta menekşelerimi diğerlerinden ayırmak için ofise taşıdım. Hergün birer ikişer taşınıyorlar. Ben bütün yetişkin menekşelerime bir hafta arayla roa ve megafol uyguladım.(Sevgili maki01'in tavsiyesi) Ayrıca hasta menekşelerin göbeklerine de petler için satılan pire v.s önleyici bir toz kullandım (Sevgili klubnikanın tavsiyesi) Problem kontrol altında ama kurtulabilmiş değilim.
Elizabeth'e bayıldım. Yaprağı o kadar güzelki çiçek açmasa da olur, ama çiçek açınca herhalde başından ayrılamaz insan.

Düzenleyen ilknur aşık : 30-05-2011 saat 08:18
ilknur aşık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2011, 16:42   #8709
Ağaç Dostu

rukiyeözgür's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2011
arkadaşlar merhaba..ben yeni üyeyim.ikisi yeni çelikten yavrulamış üç tane menekşem var. biri çiçekli biraz büyük ilk çiçeğini açtı. ama çiçeklerinin sarı göbeklerinde çok küçük iki üç milimetre boyunda çok zor görülen ince uzun sarı böcekler var. çiçekler sağlıklı görünüyor.ama bilemedim zararı olur mu?bilen biri varsa yardımcı olabilir mi? herkese kolay gelsin ..

rukiyeözgür Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2011, 17:02   #8710
Ağaç Dostu

lale607's Avatar

Giriş Tarihi: 24-04-2010
sevgili maki01 menekşeniz harika görünüyor. bende natalya hanımdan bu menekşeden aldım, henüz yavru kendisi. çiçeği ayrı, yaprağı ayrı güzel bir menekşe türü.

lale607 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2011, 18:00   #8711
Ağaç Dostu

Şener KÖKSAL's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2009
Galeri: 9
Kök çürümesi hastalığı ile olan mücadele beni canımdan bezdirdi ve artık pes ettim. Elimde kalan en son 10-15 saksım hala yaşam mücadelesi veriyor. Artık yeni menekşe almıyorum, yeni üretim yapmıyorum. Çiçek yetiştirme hobim sanırım kaktüslerimle devam edecek.

Şener KÖKSAL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2011, 18:22   #8712
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sevgili Şener Bey,

Yapmayın lütfen, güzel menekşelerinizden vazgeçmeyin. Saksı harcındaki inorganik madde miktarını arttırırsanız kök çürümesi riski daha azalır. Kükürt de bu mücadelede oldukca etkili.

Sayın Hydrosucces'in deneyimlerinden ve verdiği bilgilerden yararlanarak bir yandan da topraksız ortamda, su kültüründe Afrika Menekşesi yetiştirmeye çalışıyorum. Başarılı olursam topraktan kaynaklanan sorunlardan tamamından kurtulmuş olacağım. Çalışmam çok yeni, sonuçlarını aldıkca burada paylaşacğım.

Eski 29-05-2011, 18:31   #8713
Ağaç Dostu

Şener KÖKSAL's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2009
Galeri: 9
Sevgili Maki01 bunun için çok mücadele ettim. Her renkten 3-4 saksı yedekledim, ilaçlar kullandım, tüm saksılardaki toprağı değiştirdim ama hastalıkla mücadele başarılı olamadım. Hastalık mevcut saksılarımın en az % 20 sinde hep var oldu. Bir kısmı çürüdü bir kısmını ben sevenlere dağıttım. Şu an elimde sevgili Katmerin gönderdiği yapraklardan ürettiğim katmerli pembe ve morlar kaldı. Onlar yaşayana kadar devam. Bana veda eden menekşelerin yerine kaktüs dikiyorum. Menekşelerimle böyle anlaştık. Çüreğene veda ediyorum. Yeni üretim yok. Artık yordular beni. Mücadeleye devam edenlerle birlikteliğe devam.

Şener KÖKSAL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2011, 22:38   #8714
Ağaç Dostu.

katmer's Avatar

Giriş Tarihi: 16-09-2008
Galeri: 167
Ben geçen yaz kök çürümesinden 50 üzeri kayıp verdim. Bu sene menekşelerim yüzünden uzun süreli tatile gitmeyeceğim. Neyse ki elindeki sayı fazla olmasına rağmen herhangi bir hastalık yok. Birkaç problem oldu. O da gübre kaynaklı.

Eve hastalık gelmemesi için marketlerden menekşe almayı bıraktım. Artık sadece yurtdışından getirtiyorum.

katmer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2011, 07:03   #8715
Ağaç Dostu

nazlı hilal's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Şener KÖKSAL Mesajı Göster
Sevgili Maki01 bunun için çok mücadele ettim. Her renkten 3-4 saksı yedekledim, ilaçlar kullandım, tüm saksılardaki toprağı değiştirdim ama hastalıkla mücadele başarılı olamadım. Hastalık mevcut saksılarımın en az % 20 sinde hep var oldu. Bir kısmı çürüdü bir kısmını ben sevenlere dağıttım. Şu an elimde sevgili Katmerin gönderdiği yapraklardan ürettiğim katmerli pembe ve morlar kaldı. Onlar yaşayana kadar devam. Bana veda eden menekşelerin yerine kaktüs dikiyorum. Menekşelerimle böyle anlaştık. Çüreğene veda ediyorum. Yeni üretim yok. Artık yordular beni. Mücadeleye devam edenlerle birlikteliğe devam.
Verdiğim kayıplar benide çok üzdü nerde neyi yanlış yapıyorum vallahi anlamış değilim,bu yıl kayıplar devam ederse onbiray dikeceğim yerlerine bende Şener abi hiç değilse çiçeksiz kalmıyorlar,yerliler ölünce üzülmüyorum rus kayıplar psikolojimi bozdu yavruladı diye sevindiklerim kök çürüğünden gitti,işin maddi boyutu cabası

nazlı hilal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2011, 07:30   #8716
Ağaç Dostu

MİRBE's Avatar

Giriş Tarihi: 17-12-2009
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi katmer Mesajı Göster
Ben geçen yaz kök çürümesinden 50 üzeri kayıp verdim. Bu sene menekşelerim yüzünden uzun süreli tatile gitmeyeceğim. Neyse ki elindeki sayı fazla olmasına rağmen herhangi bir hastalık yok. Birkaç problem oldu. O da gübre kaynaklı.

Eve hastalık gelmemesi için marketlerden menekşe almayı bıraktım. Artık sadece yurtdışından getirtiyorum.

Aynen marketten menekşe dahil hiç bir çiçeği almıyorum uzun süredir dolayısıyla rahatım.

MİRBE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2011, 10:25   #8717
Ağaç Dostu

menekşecibaba's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rukiyeözgür Mesajı Göster
arkadaşlar merhaba..ben yeni üyeyim.ikisi yeni çelikten yavrulamış üç tane menekşem var. biri çiçekli biraz büyük ilk çiçeğini açtı. ama çiçeklerinin sarı göbeklerinde çok küçük iki üç milimetre boyunda çok zor görülen ince uzun sarı böcekler var. çiçekler sağlıklı görünüyor.ama bilemedim zararı olur mu?bilen biri varsa yardımcı olabilir mi? herkese kolay gelsin ..
Sayın rukiyeözgür hoşgeldiniz.
Gördüğünüz ince sarı böcekler Thrips.Polenleri yiyerek besleniyorlar.

Thrips : Tomurcuklarda ve yaprak altlarında bulunur. Küçük olup gözle görülebilir. Yaprak kıvrılmaları ve tomurcuk dökülmelerine neden olur. Yaprak altı ve üstüne, tomurcuklara püskürtme şeklinde 15–20 gün aralıklarla ilaçlama yapılmalıdır.
Doğal kontrolleri:
Böcek yiyenler

Kimyasallar Thrips kontrol etmek:
Pyola, Neem, Orthene, Avid, Diazinon, Sevin, Malathion,
Methoxychlor, Maraton, böcek sabunları, Chrysamed tavsiye ediliyor.Ayrıca Safer Sabunlar ve mavi yapışkan tuzaklar vardır.
Ben Neem veya Chrysamed i tavsiye ederim.Önce Menekşeler üzerindeki tüm çiçekler ve tomurcukları kaldırın.15 gün arayla iki üç defa uygulayın çiçek ve yaprak altlarına azar miktarda püskürtün , çiçekleriniz az o yüzden kurtulmanız kolay olur.Kolay gelsin.

Eski 30-05-2011, 11:29   #8718
Ağaç Dostu

menekşecibaba's Avatar

Sevgili Klubnika nın bahsettiği 'sosudistıy bakterioz' yalnış veya fazla dozda verilen besin ve gıda yüklemesinden kaynaklanan bir çeşit bitki zehirlenmesi , kök çürümesiyle alakası yok.Ama göbekte çok büyük tahribat yapıp yeni çıkan yaprak ve tomurcukların sıkışıp çürümesine yol açıyor.Yani üst uç noktadan gelişimi saglayan meristem doku nun deforme olması (Mantari enfeksiyonlardan çok farklı bir olay)
örnek resim:
Sevgili Maki dostumun paylaştığı bilgiler çok yararlı , aslında bu konuların ayrıntılı irdelenmesi hepimiz için çok yararlı oluyor , katkısı olan herkeze teşekkürler.

Eklenen Resimler

Eski 30-05-2011, 15:43   #8719
Ağaç Dostu

fahriyee's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2010
Sevgili Maki'nin mesajında Cylindrocarbon mantarının kök çürümesine sebep olduğunu en az 10 kez okumuşumdur.
Şimdi yine okuyunca ah kalın kafam! dedim. Israrla üzerinde durduğum ve Katmer'e de açıklama yaptığım göbek kısmındaki beyazlaşmayı ben mantar enfeksiyonu diye düşünmüştüm. O yüzden kök çürüğü olmaz diye ısrarlıydım. Kusuruma bakma Katmerciğim.
Son iki sayfayı şenlendiren tüm arkadaşlarımın ellerine sağlık...

fahriyee Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2011, 20:32   #8720
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-08-2009
bunlarda benim menekşelerim

mayıs 2011 tarihinde çekmiş olduğum fotoları sizinle paylaşıyorum.

Eklenen Resimler

sami ulus beğendi.
menekşelerim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2011, 20:38   #8721
Ağaçsever

benim menekşelerim 2

Eklenen Resimler

sami ulus ve violet19 beğendi.
Eski 30-05-2011, 20:40   #8722
Ağaçsever

benim menekşelerim 3

Eklenen Resimler

sami ulus ve violet19 beğendi.
Eski 30-05-2011, 20:43   #8723
Ağaçsever

menekşelerim4

Eklenen Resimler

sami ulus beğendi.
Eski 30-05-2011, 20:46   #8724
Ağaçsever

menekşelerim 5

Eklenen Resimler

sami ulus beğendi.
Eski 30-05-2011, 22:10   #8725
Ağaç Dostu

fahriyee's Avatar

Sevgili menekşelerim; ellerinize sağlık, 41 kere maşallah.
Toprak olarak ne kullanırsınız, sulama şekli(tabaktan mı üstten mi),bir de besin kullanıyor musunuz, kullanıyorsanız hangi aralıklarla?
(Anket yapıyor gibi oldum ama böyle güzelleri görünce yetiştirme şeklini merak ederim)

Eski 30-05-2011, 23:15   #8726
Ağaçsever

teşekkür ederim Fayriyee ....İşin türkçesi çok özel bir toprak kullanmıyorum klasik torf..ben üstten suluyorum o kadar menekşeyi alttan sulamak pek işime gelmiyor...evet besin kullanıyorum ziraat mühendisi kuzenimin verdiği bir besin kullanıyorum o da 1 aydır.daha önce mor menekşe coşturan kullanıyordum......sizide takip ediyorum sizin menekşelerinizde çok güzel.....bol menekşeli günler......

Eski 31-05-2011, 11:14   #8727
Ağaç Dostu

fahriyee's Avatar

Teşekkürler menekşelerim. Aslında alttan su verince torf suyu çok fazla çekiyor, hele biraz büyük saksıda kuruması da zaman alınca kök çürüğü kaçınılmaz oluyor.
Ben de üstten sulamaya ve az sulamaya gayret ediyorum artık. Ama bazılarının göbek kısmına su gitmesin diye saksı yanlarında enjektörle vermeye başladım. Keşke birçok çiçek gibi tepesinden sulanıverse ne kolay olacak.(Halam haftada bir fıskiye tutarım birşey de olmaz diyor, gerçekten menekşeleri öbek öbek. Ben öyle sulasam ölürler herhalde.)
Güzelleriniz sizi güldürmeye devam etsin inşallah...

Eski 31-05-2011, 14:35   #8728
Ağaç Dostu

nazlı hilal's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2010
Fahriyecim kökler saksıyı tamamen sardıysa ki öbek öbek diyorsun sarmış,fiskiye sulama yaz aylarında çok iyi geliyor tozlarda temizlenmiş oluyor,dün koçtaştan bordo yarı katmerli ve mor beyaz biyeli sade aldım,kipadan da benjamin ve sardunya aldım,kışın verdiğim kayıpları telafi ediyorum

nazlı hilal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2011, 00:18   #8729
Yeni Üye

Cicikuş's Avatar

Giriş Tarihi: 31-05-2011
Unhappy

Herkese merhaba. Bu konuyu bir süredir okuyorum(258. sayfadayım). 1 yıl önce ilk afrika menekşemi edindim. ilk zamanlar menekşe çiçekliydi yaprakları oldukça gürdü. İlk defa çiçeğim olduğu için pek fazla bilgim yoktu, bende cahillikle bilmeden çiçeğe işkence etmişim sanırım. Saksısının çok küçük olduğunu düşünüp çiçeği büyük bir saksıya aldım. Menekşemden 10 kadar yaprağı köklendirip saksılara diktim. Acemiliğime rağmen 4-5 tanesinden minik yapraklar çıktı. Ne yazıkki tam o zamanlarda tatile gitmeye karar verdik ve ben bitkilerimi komşuya bıraktım. geldiğimde diktiğim bütün yapraklar çürümüştü (toprakları cıvık cıvık su doluydu). Yapraklarını aldığım büyük menekşemde bayağı zayıflamış, yaprak sayısı azalmıştı. 1 yıl boyunca çiçek açmadı. yaprakları açık renk ve çok seyrekti. Kısa bir araştırma sonucunda saksısının çok büyük olduğu sonucuna vardım ve eski saksısına aldım menekşeyi. zaten kökleri hiç büyümemiş.
Yakın zamanda bir arkadaşımdan benimkinden daha iri yaprakları olan bir afrika menekşesi aldım. iki menekşemide mutfağa, güneş gören bir pencerenin kenarına koydum. pencere kenarına aldıktan sonra iki menekşemdende yaprak fışkırmaya başladı resmen ve şu sıralar tomurcuklandılar. 1 yıl sonra ilk defa çiçek açacak küçük menekşem. Çok uzun yazmışım kusura bakmayın lütfen. Artık sorularımı sorayım bari;
1- Menekşelerimi cam kenarına alınca canlanmasına canlandılar ama ikisindede yeni çıkan yapraklar çok gür ve karmakarışık görünüyor(marul gibi). Önceki sayfalarda bir üyenin menekşeside benimkilerle aynı durumda, ona fazla ışıktan olduğu söylenmiş acaba sebebi fazla ışıksa büyüdükçe yapraklar düzelir mi?
2- İki menekşemde de birden fazla gövde görünüyor(daha doğrusu aynı gövdeye bağlı birden fazla menekşecik var) ama ayırmaya korkuyorum. Bu konu hakkında daha fazla bilgi edinene kadar ayırmasam bitkiler için bir sorun olur mu?
3- İnternette akvaryum suyunun süs bitkileri için yararlı olabileceği söylenmiş (muhtemelen nitrat seviyesi yüksek olduğu için) fakat kullanıp kullanmamak konusunda emin olamadım, siz tavsiye eder misiniz?
4- Bu konuda anlatılan yöntemlerden birkaçını kullanarak yeni menekşeler elde etmeyi deniyorum şu sıralar. Yeni diktiğim yapraklar güneş görmeli mi görmemeli mi?
( Fotoğraf yükleyemedim. Fotoğrafların boyutları çok büyük ve nasıl küçülteceğimi bilmiyorum. )
Tekrar kusura bakmayın, yeni üye olmanın heyecanıyla uzun uzun anlatıvermişim menekşelerimi.

Cicikuş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2011, 10:07   #8730
Ağaç Dostu

menekşecibaba's Avatar

Menekşelerin çok güzel sağlıklı menekşelerim güle güle büyüt.
Aramıza hoş geldin hemşerim cicikut .Sorularına gelince menekşeler için en ideal yer direk yakıcı güneş görmeyen pencere kenarlarıdır.Aykırı , sağlıksız fazla yaprakları temizlersen bitki daha sağlıklı ve güzel gelişir.Günde 12 saat saat ışık ideal dir.
2-Fazla sorun olmaz ,ama ilk fırsatta ayırırsan bitki rahatlar ve gençleşir o kadar da zor birşey değil ayırdığın kısmı sera etkisiyle köklendir.
3-Hiç duymamıştım o konuda bilgim yok,ama iyice tecrübe edip kanıtlamadıktan sonra bildiğimiz onaylanmış yöntemlerden çıkmasak iyi olur.En güzeli bir kaç gün dinlendirilmiş musluk suyu dur.
4-Hafif güneş görmesinde bir mahsur yok , ama fazla nem kaybı yaprağı kurutur , en randımanlısı üzerini naylon la örtüp arada bir havalandırarak köklenmeyi sağlamaktır , benim yöntemlerime göre.
Yeni menekşe döneminde başarılar dilerim, bol menekşeli günler.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024