agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha)
(https)

Beğeni Düzeni22541Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-01-2014, 17:20   #11971
Ağaç Dostu

asln's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2013
Karanlık yaprakları bir türlü sevemedim, ama çiçekleri harika koyu ve canlı renklerde oluyor Hatta morlarını ,mavilerini masal gibi seyretmek.
Bence bu bendeki karanlık prensese benziyor, koyu ve derin bir bordo olacak gibi.
Açtıktan sonra paylaşırsanız seyretmek mutlu edecek.
Maşallah nazarlardan uzak olsun .

maki01 ve eceyıldız beğendi.
asln Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2014, 17:30   #11972
Ağaç Dostu

asln's Avatar

Bu menekşem geçen mayısta aldığım çiçekli hanım. Bilgim olunca Temmuz da budadım ,saksı değiştirdim ve yazı sağlıklı şekilde geçirdi.
Kış başı bir kaç çiçek verdikten sonra uyumaya geçti, 2 aydır yapraklar gelişti hanım efendi dinleniyordu.
Saksı değişimini hep böyle yapıyorum diye,saksıdan çıkarttığım andan itibaren aşamaları fotoğrafladım.
Hatalı yerler varsa eleştirilerinizi bekliyorum.

Önce eski saksıdan çıkartıp elle olabildiğince nazik eski torfları temizliyorum.Bu hanım eskiden değişti kendi toprağımda olduğundan,herhangibir keçeleşme betonlaşma olmuyor.Marketlerden aldıklarımda bu haldeyken suda bekletip gevşemesini sağlıyorum .Bu seferki evin toprağında ve yumuşatmaya gerek yok.Ölçüler belli olsun diye 25 kuruş koydum, 1 lira bulamadım ortalıkta

Eklenen Resimler

Eski 08-01-2014, 18:50   #11973
Ağaç Dostu

asln's Avatar

Sonra kökleri narince ılık suda vicdanım ne kadarına müsaitse, kıyabildiğim kadar kısaltıp, cesaretim yettiği kadar eski toprakları yıkıyorum.
Ilık su tazyiksiz oluyor.
Daha sonra göbek bebeklerine değdirmemeye çalışarak elimle siper edip yetişkin yaprakları tüy yönüne paralel banyo yaptırıyorum.Bazen kendimi alamıyorum, döndüre döndüre 5,6 tur banyo yaptırdığım oluyor, bir tur yeter bence.
Yıkadıktan sonra, kurulayıp bırakıyorum.Daha sonra kullanacağım saksıda ebatlarını prova ediyorum.

Eklenen Resimler

Eski 08-01-2014, 18:56   #11974
Ağaç Dostu

asln's Avatar

Elim hep büyük saksılara gitsede, artık ne kadar ufak o kadar makbul deyip 7 cm ye 9 cm lik bu yetiştirme saksılarını **** plastik geniş ağızlı bardakları seçiyorum.
Bu hanıma kare seçtim.Aslında bu bile büyük geldi gözüme ama olsun, geniş yerde olmayı hak ediyor bu seferlik

Eklenen Resimler

Eski 08-01-2014, 19:10   #11975
Ağaç Dostu

asln's Avatar

Topragımız torf,vermikülit,perlit karışımı.Torbada havasız kaldı diye havalandırıyorum, topakları ovalayıp tamamen kum gibi karışmasına dikkat ediyorum.Bazı perlitler iri oluyor, köke dayanıyor veya göbekte sıkışıyor.Bazende yavruların önünü tıkıyor.Perlitleri o yüzden ufalıyorum.

Sonra saksıyı kaşığın dökülme basıncından başka bir şeyle baskılamadan ortasını az geçerek doldurup , çiçeği ortalıyorum saksıya toprak dolduruyorum.
Bazı menekşeler yayvan çanak gibi, bazısı dik yanlara yayılmayan yaprakları var.
Durumlarına göre karar versemde, kaidem yüzeye yakın dikiyorum.
Evvelden hatam oluyordu, derine gömüyordum, göbeklerdeki pirinç başı kadar yeni gelen bebekler toprak altında kalıp çürüyordu.Veya yan sürgünler minicikken gözden kaçıyor,gömülüp çürüyor ,yakınındaki yetişkin yaprak soluyordu.Mantar oluşuyor herhalde gömülüp kalan kalıntılardan.

Eklenen Resimler

Eski 08-01-2014, 19:18   #11976
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-09-2013
Sayın Yenerr menekşe standı konusunda tecrübem yok ama okuduğum ve duyduğuma göre 40 veya 20 vatlık florasan ışığı altında mesafede 40cm civarında olması gerekiyor.

menekşezar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2014, 19:28   #11977
Ağaç Dostu

asln's Avatar

Bitki eski toprak, sulamaktan sıkışmış bir ortam, gübre tuzlarıyla mutsuz olmuştur sanıyorum.Yeni yerinde şimdi herşey taze, mis, havadar. Besinde var zaten.Çünkü toprak yeni artık.
Bu yüzden ilk sulamasını yağmur suyu ile toprağı spreyleyerek yapıyorum. Sprey hem göbek aralıklarına kaçan kuru toprakları ittirerek temizlememe yardım ediyor, hem saksıya bulaşan elimin varamadığı yerleri yıkıyor. Fıs fıs azar azar kolum ağrıyor bir kaç saksı üst üste değişim yapınca ama, değiyor doğrusu sabah onları da mutlu görünce
En son gece vaktinde olduğumuz için birde yapraklara deodorant sıkar gibi fıslıyorum.İşleri yaparken yapraklar kurumuş ve bazı yerlere toprak yapışmış oluyor.O fısladığım nemle çapakları mendille almak daha kolay oluyor.Hemde son keyif banyosu yapıyor sanırım
Sulama işim, nem kaybı olunca yine spreyle dipten devam edecek,15 gün kadar aynı yağmur suyu, 1 aya beklemiş çeşme suyu, 2 aya yakınken de ara ara gübreli yumuşak su ile devam edecek. Mayıs gibi tekrar saksı değişene kadar.
Saksıyı artık sıcak odaya alıyorum.
Sabahı bekliyor.
Bir kaç gün duraklama ve azıcık yapraklarda yumuşama olabiliyor.
Bazende hiç olmuyor.
Bu hanım geçen hafta böyle evini değiştirdi.Şimdi iyi hala.
Hatalarım varsa düzeltin lütfen.
Memnun olurum.

Eklenen Resimler

Eski 08-01-2014, 20:12   #11978
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-10-2011
Sayın asln , doğrusu ben menekşemin toprağını, bu şekilde değiştirmeye cesaret edemezdim...

eceyıldız beğendi.
Lalem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2014, 20:54   #11979
Ağaç Dostu

asln's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lalem Mesajı Göster
Sayın asln , doğrusu ben menekşemin toprağını, bu şekilde değiştirmeye cesaret edemezdim...
Sayın lalem,
Yanlış bir uygulamam varsa tecrübelerinizden faydalanıp bilgilenmek isterim.En doğru olanı öğrenmek için paylaştım.

eceyıldız beğendi.
Eski 08-01-2014, 23:16   #11980
Ağaç Dostu

ayşe gül's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2009
Red face

Gelişigüzel diktiğim yapraklar yavruladı

Eklenen Resimler

ayşe gül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2014, 07:49   #11981
Ağaç Dostu

fatitoo's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2013
Sevgili asln, çok faydalı bilgiler paylaşmışsınız. Görsellikle birlikte harika olmuş. Çok teşekkürler...Ben de toprak ve saksı değişimi yapabilirim artık

asln, SUDEM ve eceyıldız beğendi.
fatitoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2014, 09:50   #11982
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2013
Çiçekli menekşelerde toprak değişimi yapılır mı acaba.

eceyıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2014, 10:01   #11983
Ağaç Dostu

Sayın asln , ben toprak değişimi yaparken mümkün olduğu kadar köklere zarar vermeden, eski toprağını çok fazla dökmeden, diğer saksıya alıyorum. Menekşelerime bir şey olacak diye ödüm kopuyor. O kadar dikkatli davranmama rağmen yinede kayıplarım oluyor.

asln ve eceyıldız beğendi.
Eski 09-01-2014, 10:03   #11984
Ağaç Dostu

Sayın eceyıldız , ben çiçekli menekşelerimde toprak değişimi yapıyorum , birşey olmuyor.

eceyıldız beğendi.
Eski 09-01-2014, 10:06   #11985
Ağaç Dostu

Menekşelerimin bugünkü fotoğrafları..

Eklenen Resimler

Eski 09-01-2014, 10:09   #11986
Ağaç Dostu

Diğerleri,

Eklenen Resimler

Eski 09-01-2014, 10:14   #11987
Ağaç Dostu

Rengini çok beğendiğim menekşem,

Eklenen Resimler

Eski 09-01-2014, 10:16   #11988
Ağaç Dostu

Bu menekşemi düz bordo renk diye aldım ama , sonradan ebruli oldu..

Eklenen Resimler

Eski 09-01-2014, 12:48   #11989
Ağaç Dostu

SUDEM's Avatar

Giriş Tarihi: 14-05-2013
Sayın Lalem,
Menekşeleriniz gerçek olamayacak kadar güzel ve sağlıklı gözüküyorlar. Maşallah...

SUDEM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2014, 15:01   #11990
Ağaç Dostu

Bende Migros `da satılan topraklardan kullanıyorum, gayet memnunum.

Birde şu yaramazlar menekşelerimi rahat bıraksalar. Kafesten dışarı çıkar çıkmaz menekşelerimin tepesindeler. Büyük bir iştahla çiçeklerini kemiriyorlar..

Eklenen Resimler

Eski 09-01-2014, 15:02   #11991
Ağaç Dostu

sami ulus's Avatar

Giriş Tarihi: 02-01-2012
Menekşelerimin hepsi toplu halde ve penceredeki düzenleri

Eklenen Resimler

sami ulus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2014, 15:55   #11992
Ağaç Dostu

sami ulus's Avatar

Giriş Tarihi: 02-01-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi asln Mesajı Göster
Maşallah sami bey.Kış için nasıl şevkatle sarmışşınız.Bahar gelsin artık
Küçükleri böyle koruyorum yoksa ölüyorlar. Alttakilerde üstteki yavruları elde ettiğim çeliklerden ikinci kez dikip fide verdiler. İkinci dikimi yaparken hiç bir işlem yapmadım olduğu gibi diktim ikinci kez fide veriyorlar.

Eklenen Resimler

Düzenleyen sami ulus : 09-01-2014 saat 15:56 Neden: Hatalı yazım
sami ulus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2014, 16:17   #11993
Ağaç Dostu

asln's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sami ulus Mesajı Göster
Küçükleri böyle koruyorum yoksa ölüyorlar. Alttakilerde üstteki yavruları elde ettiğim çeliklerden ikinci kez dikip fide verdiler. İkinci dikimi yaparken hiç bir işlem yapmadım olduğu gibi diktim ikinci kez fide veriyorlar.
Harika
Benimde her tarafım çelik, yavru doldu taştı.İsimleri yazmak gibi huyum yok, açıp çiçek verdikçe sürpriz gibi olacak eminim.
Hiç bir yaprağı atamıyorum, yakında yetişemeyeceğim, heleki bir aya yoğunluğum başlayacak şimdiden düşünüyorum halimi
En sevdiğim çiçekli hallerine kendimiz getirmek.Yavruları görmek .Elimde büyütmek.
Ben sera yaptım rahat ettim.Topluca paket oldular.Maşallah sami bey.

Eski 09-01-2014, 18:24   #11994
Ağaçsever

Nevzer's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2013
Sevgili arkadaşlar.

Ben birsey sormak istiyorum. Daha once bu resmi paylaşmıştım alacalı yapraklar çıktı diye..ama sonra menekşem sıcaklar bastırınca kurudu.birkaç yapak kurtarabildim. Şimdi o yapraklar hep yavruladı ama içlerinde beyazlı yaprak yok. Acaba bu özellik yeniden çıkmazmı, tamamen yok olmuşmudur. **** genlerinde varmıdır yavruların?
O zamanlar menekşe ilgim yeni başlamıştı ve burda okudum her şeyi deniyordum:-) çiçek açtırır diye orta yaprakları almıştım ve beyz yapraklar o zaman çıkmıştı yeni sürgün olarak. Yani bilinçsizce olmuştu. Çok guzeldi yapraklar keşke geri gelebilseler

Eklenen Resimler

Nevzer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2014, 23:13   #11995
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Sevgili Nevzer,

Sizin de söylediğiniz gibi menekşeleriniz genelerinde alacalı (Variegated) yaprak özelliği taşıyor. Yaprak çeliklerinde de aynı özelliği yeniden görmeniz mümkün.

Alacalı menekşelerin yapraklarındaki beyazlık oranı serin ve direkt güneş ışığı almayan ortamlarda daha da artıyor. Fazla ışık ve ısı beyaz rengin tamamen kaybolmasına neden olabiliyor. Umarım büyüdükce bu genler açığa çıkarak sizi mutlu eder.

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2014, 23:22   #11996
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Arkadaşlar, lütfen beğenilerimizi (Paylaşılan bilgi ve soruların çok sayıda mesaj arasında kaybolmaması için) "Beğen" tuşuna basarak dile getirelim. Gereksiz mesaj kalabalığı yaratmayalım.

Bazen dayanamıyoruz , "Beğen" tuşu yetersiz geliyor, biliyorum ancak bir bilgi ararken çektiğimiz sıkıntıyı hatırlamanızı rica ediyorum.

sami ulus, Emine, asln ve 1 kişi beğendi.
maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2014, 10:23   #11997
Ağaçsever

Nevzer's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2013
Tesekkur ederim

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maki01 Mesajı Göster
Sevgili Nevzer,

Sizin de söylediğiniz gibi menekşeleriniz genelerinde alacalı (Variegated) yaprak özelliği taşıyor. Yaprak çeliklerinde de aynı özelliği yeniden görmeniz mümkün.

Alacalı menekşelerin yapraklarındaki beyazlık oranı serin ve direkt güneş ışığı almayan ortamlarda daha da artıyor. Fazla ışık ve ısı beyaz rengin tamamen kaybolmasına neden olabiliyor. Umarım büyüdükce bu genler açığa çıkarak sizi mutlu eder.
Sevgili Maki cok tesekkur ederim. Tavsiyene uyup serin ve gunesi direk almayacak yere koydum menekselerimi. Umarim yine alacali yapraklarima kavusurum.

Nevzer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2014, 13:02   #11998
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-12-2013
dün ıspartada gezerken çiçekçilerin önünde menekşeleri görünce acaba dedim yapraklarına koruyucumu sıkıyorlarki çünkü sıcaklık akşam 6 sıralarında 1 **** 2 derecelerde olması lazımdı

avşarkızı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2014, 16:16   #11999
Ağaç Dostu

fatitoo's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2013
Benim güzel menekşem...

Eklenen Resimler

fatitoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2014, 17:57   #12000
Ağaç Dostu

asln's Avatar

Gelince eklerim demiştim, torf sıkıntısı çeken arkadaşlara yardımcı olsun.
Doğalbahçe nin kargo paketi.Menekşe karışımı, meraktan aldığım cocopeat,ve bulunsun dediğim vermikülit.
Büyük bir koliydi.Paketler 10ltliki hepsi şu an kampanyada.kargo ödemeden sadece malzemeleri siteye ödedim, kapıya teslim yaptılar.
Menekşecibabanın tavsiyesiydi,kendilerine teşekkür ederim,alışverişten çok memnun kaldım.

Eklenen Resimler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024