agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha)
(https)

Beğeni Düzeni22541Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-01-2014, 16:34   #11941
Yeni Üye

drgozde's Avatar

Giriş Tarihi: 15-12-2013
Asln ve Fatitoo,teşekkür ederim aktardığınız bu bilgiler için. Hava çok soğuk burada. Halihazırda zor dayanıyor menekşelerim soğuğa. En iyisi hava biraz ısınsın o zaman yıkayım ben, tabi ki sizin tavsiyelerinize uyarak
Ben de dekoratif olarak daha güzel durması için rengarenk saksılar alıp menekşelerin saksısını içlerine oturtmayı düşünüyordum ama hava almaması sıkıntı tabi, yapmayım en iyisi.

fatitoo, asln ve eceyıldız beğendi.
drgozde Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2014, 17:08   #11942
Ağaç Dostu

asln's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi drgozde Mesajı Göster
Asln ve Fatitoo,teşekkür ederim aktardığınız bu bilgiler için. Hava çok soğuk burada. Halihazırda zor dayanıyor menekşelerim soğuğa. En iyisi hava biraz ısınsın o zaman yıkayım ben, tabi ki sizin tavsiyelerinize uyarak
Ben de dekoratif olarak daha güzel durması için rengarenk saksılar alıp menekşelerin saksısını içlerine oturtmayı düşünüyordum ama hava almaması sıkıntı tabi, yapmayım en iyisi.
Sevgili gözde,
Fatito saksı tecrübesini olumsuz yaşamış.İyiki aktarmış.Ben hiç dekor amaçlı saksı kabı almadım.Evde ne varsa kullandım.Zaten bitkinin saksısı ne kadar minik ve az yer kaplarsa,menekşe o kadar çoşuyor, salınıyor. Benimkilerin bazılarında saksı görünmüyor bile. Zaten bitkinin kendisi bir muhteşem dekor, renkli saksılarla bu görsel zevki dağıtmayı istemedim. Hoşuma gidiyor böyle labaratuar gibi şeffaf , plastik minik kaplarda olmaları
Bizim tavsiyelerimiz nacizane amatör söylemleri.Eksiklerimiz, kusurlarımız varsa ustaların düzeltme yapacağına eminim. Selamlar

asln Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2014, 20:10   #11943
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-09-2013
Ben artık çiçekçilerimizde marul gibi dalgalı, dantelli, kocaman çiçekli menekşeler görmek istiyorum. Yabancı siteleri gördükçe içim gidiyor ve onların menekşe aşkına hayran kalıyorum.Aslında talep çok olsa buradada o güzelleri görebiliriz. Menekşe sevdalıları çok az çevremde bir sürü sevmeyen var onları anlıyamıyorum. menekşe sevenlerin çoğalması dileğiyle.

Emine, fatitoo, efeege ve 3 kişi beğendi.
menekşezar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2014, 09:08   #11944
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2013
Menekşem..

Sevgili dostlar bu güzel menekşemde yeni oluşumlar farkettiğimde çok sevinmiştim menekşem tomurcuklanmış hemde bir sürü tomurcuk yapmış diye...
Ama zamanla o yeni oluşumların hepsinin tomurcuk olmadığını çoğunun yavru olduğunu gördüm, aşağıda fotolarını göreceğiniz menekşem yavrular yüzünden sanki cılızlaştı seyrekleşti formu bozuldu anlayacağınız.
Bu menekşemle ilgili öneri ve yorumlarınızı bekliyorum.

Eklenen Resimler

eceyıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2014, 09:15   #11945
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Bu Sabah Menekşelerim

Menekşelerim toplu haldean

Name:  DSC02751.jpg
Views: 1474
Size:  48.9 KB

Yeni tomurcuklarımız pembe menekşem

Name:  DSC02752.jpg
Views: 1018
Size:  52.0 KB

Bu menekşemin göbeği çürümüştü şimdi ordan iki yavru çıktı ve yavaş yavaş büyüyorlar

Name:  DSC02753.jpg
Views: 1042
Size:  39.9 KB

Kavanozdaki yavrular iyice serpildi, ama bahara kadar ayırmayı düşünmüyorum

Name:  DSC02754.jpg
Views: 996
Size:  55.8 KB

Bu menekşemin türü trail mi bilmiyorum ama onlara çok benziyor ve yeni tomurcuklarımız çok seviyorum çiçeklerini

Name:  DSC02755.jpg
Views: 1237
Size:  47.0 KB

Eski 05-01-2014, 09:20   #11946
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Yapraklar

Kavanozdaki yeni yavru...

Name:  DSC02756.jpg
Views: 1031
Size:  35.0 KB

Bu yaprak kavanozdaki yapraktı ve hala yavru vermemişti. Geçenlerde yavruların yanından ayırdım toprağı kaskatı oluş bende kökleri o katılaşmış topraktan temizleyip yeniden ektim, inşallah bu sefer yavru verir...

Name:  DSC02757.jpg
Views: 1001
Size:  37.6 KB

Eski 05-01-2014, 09:21   #11947
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Sevgili mor menekşem

Kökü çürüyen menekşem...

Name:  DSC02748.jpg
Views: 1289
Size:  40.8 KB

sami ulus beğendi.
Eski 05-01-2014, 11:36   #11948
Ağaç Dostu

asln's Avatar

Merhaba ece hanım,
Bu yanlardan ,göbeklerden fışkıran yavru yaprak konusu benimde başıma geldi.Hatta fotoğraf ekleyip danışacaktım.Ne yapmalı bilemedim.Bir kaç tanesini böyle görüp ayırmak istedim ayıramadım.
Bu yapraklar yavru gibi davranıyor ama saksıyı açınca ne köke bağlı nede devamı var gibi görünmüyor.Bazısıda gerçekten yavru olmuş,kretuarla özenle kesip alabildim diktim.
Bu yavru benzeri durumu özellikle kasım aralık aylarında görmeye başladım.
Aldanıp açınca bir kaçında hüsran yaşadım
Nedir acaba bilenler yorum yapabilirmi bende meraktayım.
Konudan ayrı; menekşeleriniz çok güzel fakat bakımsız kalmışlar.
Saksılar büyük, yapraklar budanmak ister,yüzeyleri temizlenmek ister, topraklar sanki torflu ,perlitli değil gibi.
Mesela havanın güzel olduğu bir gün banyo yapsalar, budansalar ,saksıları değişse, harika bir menekşe köşeniz olacak.Maşallah seviyorlar sizi.

hüzün ve fatitoo beğendi.
Eski 05-01-2014, 12:12   #11949
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Menekşelerim bakımsızlıktan çok savaştan çıkmış cengaverlerdir. Çok zorlu bir yaz geçirdiler daha serin ılıman ve çok daha az nemli olan bir iklimden çöl sıcaklarına birde nemi ekleyin öyle bir ortama geldiler geçen yıl, haliyle uyum sağlamakta bir hayli zorlandılar kayıplar yaşadık. Şimdi yavaş yavaş toparlanıyorlar bahar gelince hepsinin saksı ve toprakları değişecek inşallah açıkçası şimdi onları yormayı ve hırpalamayı göze alamıyorum.Ama banyo olayı aklıma yattı sanırım onu yaparım ama şimdi yeni sulamışım sulama zamanı gelsin banyo yaptıracağım.

hüzün, asln ve menekşezar beğendi.
Eski 05-01-2014, 16:25   #11950
Ağaç Dostu

asln's Avatar

Az önce marketten geldik.
Bu günlerde menekşe gelmiyor Bodrum'a,bunları köşelere sıkışmış halde buldum.
Alırken dikkat etmedim, eve gelir gelmez yıkadım, sulama yaptım. Tam ötekilerin yanına koyacakken ;Bu yaprakları görünce şok oldum, bu bir hastalık mı ,böcek mi?
Bu menekşeyi çok sevmiştim ama şimdi endişe ettim mutfak lavabosunun yanından kaldırmıyorum. Öylece bekliyor. Lütfen bana acilen yardımcı olurmusunuz?

Eklenen Resimler

efeege, SUDEM ve eceyıldız beğendi.
Eski 06-01-2014, 07:09   #11951
Ağaç Dostu

fatitoo's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2013
Bildiğime göre bu bir hastalık değil. Benim menekşelerimde de arada oluyor. Nedenini bilmiyorum. Bir üyemiz bana tür özelliği (Picasso) olduğunu söylemişti. Yeni çıkan yapraklarımda olmadı...

asln beğendi.
fatitoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2014, 10:06   #11952
Ağaç Dostu

asln's Avatar

Sevgili fatito,
Yaprağın sağ tarafında sanki bir tünel var gibi geldi.Bir bulaşıcı böcek yürümüş olabilirmi dedim.İçim rahatladı sayenizde.Başka fikri olan varmı?Holde karanlıkta bir köşede bekliyorlar hala.

Eski 06-01-2014, 10:47   #11953
Ağaç Dostu

ezgigül's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2012
Yapraklardaki bu renk değişimi yaprak ıslakken güneş almasından kaynaklanıyor diye biliyorum. Hastalık değil sadece rengi açılmış.

ezgigül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2014, 11:20   #11954
Ağaç Dostu

asln's Avatar

Dün gece 20 sayfa menekşe zararlıları konusunu okudum.Bir endişe bir üzüntü.
Bu güne kadar hiç hastalık ,akar vss ile uğraşmadım.Bu aldığım iki menekşe nin durumunu çok merak ediyorum.Elime alıp alıp çöpe gittim geri döndüm kıyamadım.Bunlar dün geceki yıkandıktan sonra çiçeklerin durumu.
Forumu okuyunca çiçeklerede bakmak aklıma geldi.O sorunlu yaprakların çıktığı bitkinin çiçekleri.
Thrips midir?
Yoksa aylardır markette susuz bakımsız kalmış onun etkilerimidir?

Eklenen Resimler

sami ulus ve Nevzer beğendi.
Eski 06-01-2014, 11:47   #11955
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Çok güzel görünüyorlar çöpe atmaya insann içi elvermez ya... Bence siz onları diğer menekşelerinizden uzakta tutun ve zamana bırakın bakalım ne olacak hastalıklı değillerse zaten sizindir hastalıklı ise ilerlediğini görürsünüz. Bir başka çözüm ise şüphelendiğiniz hastalık ve ya zararlı için ilaçlamak ama bu menekşenizin gereksiz yere kimyasla maruz kalma ihtimalini de beraberinde getirir. Artık karar sizin. ama bence atmayın yazıktır.

asln beğendi.
Eski 06-01-2014, 11:55   #11956
Ağaç Dostu

fatitoo's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2013
Benim menekşemin yaprağında da aynı durum olmuştu ben de böcektir korkusuyla foruma yazmıştım. Sonra sayın menekşecibaba tür özelliği olabilir demişti. Sonra da bir sorun yaşamadım. Şu an gayet sağlıklı menekşem. Atmayın, kıymayın yazık olur. Bence kötü bir şey değil bu...Market ortamında kim bilir neler yaşadı. Buna rağmen gayet sağlıklı görünüyorlar

sami ulus ve asln beğendi.
fatitoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2014, 12:44   #11957
Ağaç Dostu

asln's Avatar

Sevgili ece ve fatito,
İnşallah değildir, zaten hemen size danışmak için acele ettim.Gece hastalıklar kısmını okurkende, öyle kayıplarınız olmuş öyle güzel menekşelerinizi tarumar etmişki bu akarlar inanın çok üzüldüm.
Hastalıklar kısmını okudukça paranoya oldum galiba.Herhangibir değişik yerden menekşe alışverişim yok.
Ya marketten **** hocamız menekşecibabadan alıyorum.Zaten sorun o, hocanın minileri tamda yavru vermeye başladı, tertemiz pırılpırıl çeliklere sıçrayacak bir şey olmasından korkuyorum.
Marketler ile ilgili, zaten sıkıntım var.Envai çeşit bitkiyi bir köşeye atıyorlar,susuz bakımsız ölüme terk ediliyor.Kaç kere danışmaya gidip lütfen bunları sularmısınız,hastalar var bakım yaparmısınız dediğimi biliyorum.
Marketlerde dayanamayıp illaki bitki köşesine gidiyoruz.Mesela dün hiç aklımda yoktu,buralarda bu aylarda menekşe pek olmuyordu.
Bunlar kenar köşede toprağı taş olmuş, ezilmiş,yılbaşı süslerinin arasında sıkışanlardı.
Hatta chimera gördüm de almadım, yakında menekşecibabadan alacağım belki bu marketinki melez olabilir dedim.Bıraktım.
Hayvan hakları diye hep duyarlıyız.Bitki hakları diye hiç bir şey yapamıyoruz açıkçası.Düşünsenize pet shop olsa burada bakımsız perişan aç susuz hayvan var deyip şikayetçi oluruz.Ama bitkiler için yapacak pek bir şeyim yok
Bunlar az önce çektiğim iki misafirimiz son halleri.
Ben canlı hiç bir bitkiyi diri diri ölüme bırakamam.
Elim gitti gitti geri geldi atayımmı, bulaşırmı,diğer bebeklerime bir şey olurmu.?
Paranoyak oldum dememin sebebi sizlerin acı kayıpları.
Bu az önceki halleri.
Her şey iyi görünüyor.Tomurcuklar temiz.Yapraklar normal.
Fakat tek sıkıntı evdeki sağlıklı çiçek verenlerde hiç polen dökülmesi olmadı.
Yani menekşeler polen dökmüyor sanıyorum.
Bunlar neden polen döküntüsüne sahip?
Ve o antenlerin ucu kopmuş.
Bazı çiçeklerinde formu bozuk büzülmüş.
İşte bunlardan dolayı endişeliyim.
Teşekkür ederim olumlu fikirleriniz sevinç verdi.

Eklenen Resimler

Eski 06-01-2014, 12:46   #11958
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Sevgili asln, yıllar önce çalışırken iş yerimde menekşelerim vardı, hemde her renginden edinmiştim, çok severim bakımları çok ta kolay beni hiç üzmezlerdi, kısaca size cesaret vereyim ve sakın menekşelerinizi atmayın çünkü çok sağlıklılar, o yapraklardaki lekeler ıslaklıktan kaynaklanıyorlar, menekşe bitkisini asla direkt güneşe koymayın ama aydınlık olacak, güneş alıyorsa tül perde
arkasında olmalı dolaylı olarak ışık alacak, su verirken asla yapraklarına su damlatmamaya gayret gösterin, çok sulamayın çürüme yapar kendisi zaten sulu bir bitkidir nemli olacak, eğer yapraklarına su damlar ise o bölge kahverengileşir.

Çiçek açması için mutlaka küçük saksıları tercih edin, büyük saksı olursa kök çalışması yapar saksıyı kökle dolduracağım diye uğraşır ve çiçek açmaz, mümkünse saksıda tek kök bırakın yavruları ana gövdeden ayırın aklıma gelenler şimdilik bu kadar, takılırsanız her zaman yardımcı olurum.

Şimdi sizin yapacağınız o lekeli yaprakları bir bıçak yardımıyla kesip atmak, göreceksiniz bakın nasıl güzel olacaklar. kolay gelsin güle güle büyütün inşallah iyi olacaklar.

akçabardak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2014, 16:15   #11959
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi asln Mesajı Göster
Az önce marketten geldik.
Bu günlerde menekşe gelmiyor Bodrum'a,bunları köşelere sıkışmış halde buldum.
Alırken dikkat etmedim, eve gelir gelmez yıkadım, sulama yaptım. Tam ötekilerin yanına koyacakken ;Bu yaprakları görünce şok oldum, bu bir hastalık mı ,böcek mi?
Bu menekşeyi çok sevmiştim ama şimdi endişe ettim mutfak lavabosunun yanından kaldırmıyorum. Öylece bekliyor. Lütfen bana acilen yardımcı olurmusunuz?
Sevgili asln,

Menekşenin yaprağındaki lekelenmeler büyük olasılıkla aldığı darbeden geriye kalan izler ancak polen döküntüsü olan çiçeklerinizde döküntüler genellikle thrips denilen zararlıdan kaynaklanır. Mücadelesi zor olmayan bir zararlı, ilgili başlıkta bilgi bulmuşsunuzdur herhalde.

Dışardan satın alınan çiçekleri 1 ay kadar ayrı bir ortamda gözlemledikten sonra sağlıklı bitkilerle aynı ortama almanızı öneririm.

Menekşe nemli ortamı seven bir bitkidir. Bu nedenle göbekte birikme olmadığı sürece yapraklarını nemlendirmemizde bir sorun yok. Sadece ıslak yaprakları kuruyuncaya kadar direkt güneş ışığından korumamız gerekiyor. Su damlası güneş ışığı ile birlikte mercek etkisi göstererek yaprağın yanmasına , kahverengi lekelerin oluşmasına neden olabiliyor.

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2014, 18:40   #11960
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

sardunyadervis's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi drgozde Mesajı Göster
Menekşelerinizin bulunduğu yerle aynı sıcaklıkta olan su ile fısfıs yardımıyla bir leğen ya da lavaboda fıslayarak yıkaya bilirsiniz bulundukları yerdede fısfıs yaparsanız hoşlarına gidiyor hem nem ihtiyacı karşılanır %70 %80 nem oranını sever

sardunyadervis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2014, 08:57   #11961
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eceyıldız Mesajı Göster
Sevgili dostlar bu güzel menekşemde yeni oluşumlar farkettiğimde çok sevinmiştim menekşem tomurcuklanmış hemde bir sürü tomurcuk yapmış diye...
Ama zamanla o yeni oluşumların hepsinin tomurcuk olmadığını çoğunun yavru olduğunu gördüm, aşağıda fotolarını göreceğiniz menekşem yavrular yüzünden sanki cılızlaştı seyrekleşti formu bozuldu anlayacağınız.
Bu menekşemle ilgili öneri ve yorumlarınızı bekliyorum.
Arkadaşlar bu menekşemle ilgili tavsiyelerinizi bekliyorum.

Eski 07-01-2014, 13:18   #11962
Ağaç Dostu

sami ulus's Avatar

Giriş Tarihi: 02-01-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eceyıldız Mesajı Göster
Arkadaşlar bu menekşemle ilgili tavsiyelerinizi bekliyorum.
Eceyıldız hanım benimde iki menekşem ilk aldığımda öyle yandan, köksüz, sadece ana gövdeye bağlı büyüyen yavruları oldu. Büyüttüm geliştirdim sonra dipden keskin bir küçük bıçakla ayırdım. Yeni menekşem oldu. Şuan resim ekleyemiyorum sorunum devam ediyor. Örnek Fatitoo hanımın arka sayfalarda önce çiçeği ile sonrada soguk çarpmış olabilir diye yayınladığı mor menekşe o şekildeydi. Şu an biri onda biri bende. Çiçegin canlanması için özellikle alttaki yaşlı ve pörsümüş üsttede olabilir varsa yaprakları kesip hafifden budama çiçegin canlanmasını sağlar diyebilirim. Nacizane tecrübem bu kadar.

Düzenleyen sami ulus : 07-01-2014 saat 13:22 Neden: eksik vardı
sami ulus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2014, 14:30   #11963
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Menekşenin türü trail ya da chimera değilse uzmanlar yan sürgünlerin büyümesine izin vermeden koparılmasını öneriyor sevgili eceyıldız. Nedeni ise yan sürgünler nedeniyle bitkinin güç kaybetme ihtimali.

Trail türü menekşeler yan sürgünler vererek gelişiyor, doğasında var yani. Chimeralar ise sadece yan ya da taç kesim yapılarak ( Göbeğin kesilmesi) üretilen tepe sürgünlerle çoğaltabiliyoruz. Bu nedenle onun sürgünleri de kıymetli, çoğaltabilmek için dokunmuyoruz.

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2014, 15:40   #11964
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

O zaman bu menekşe trail ve chimera olmadığına göre o yavruları alayım mı yoksa Sami Ulusun dediği gibi bırakayım büyüsünler ve menekşelerim mi çoğalsın . Kafam karıştı...

Eski 07-01-2014, 16:57   #11965
Ağaç Dostu

asln's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maki01 Mesajı Göster
Menekşenin türü trail ya da chimera değilse uzmanlar yan sürgünlerin büyümesine izin vermeden koparılmasını öneriyor sevgili eceyıldız. Nedeni ise yan sürgünler nedeniyle bitkinin güç kaybetme ihtimali.

Trail türü menekşeler yan sürgünler vererek gelişiyor, doğasında var yani. Chimeralar ise sadece yan ya da taç kesim yapılarak ( Göbeğin kesilmesi) üretilen tepe sürgünlerle çoğaltabiliyoruz. Bu nedenle onun sürgünleri de kıymetli, çoğaltabilmek için dokunmuyoruz.
O zaman trail yetiştirmek istersek, saksılardan sarkmasın,salkım saçak olmasın diyerek sürekli yenileri kesersek 'normal' menekşe gibi mi kalır?
Yoksa ölürmü ?
Trail alacağım ,fakat saçaklı kocaman balkon bitkisi gibi yer tutarmı diyerek kontrollü tutmayı istiyorum.

eceyıldız beğendi.
Eski 07-01-2014, 18:53   #11966
Ağaç Dostu

menekşecibaba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-01-2011
Galeri: 24
Trail menekşeler ; saksılardan sarkmasın,salkım saçak olmasın diyerek sürekli yenileri kesersek 'normal' menekşe gibi kalır ölmez ama deforme olur. Trail menekşelerin özelliği yan budaklarla yayılıp toplu çok güzel form lar oluşturulmasıdır.
Trail menekşeler genelde minyatür bodur türlerdir ,fazla yer kaplamazlar.

menekşecibaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2014, 18:54   #11967
Ağaç Dostu

menekşecibaba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-01-2011
Galeri: 24
Menekşede kök çürümesi başladıysa acil olarak topraktan çıkararak çürüyen kısmı keskin bir materyalle kesip atın , kalan kısmı da aktif kömür tozu ile dezenfekte edip yani hazırladığınız bir saksıya ekin hafif nemli bir ortamda köklenmesini sağlayın.(veya çürüyen bitkinin sağlam yapraklarından yeni çelikler alabilirsiniz.)
Menekşeler aşırı soğuk aşırı sıcağa duyarlıdır. 10 derecenin altındaki soğuklarda pörsür , bozulur. Aynı şekilde aşırı sıcaklarda da (35 üstü )dayanamaz çürür.
Sağlıklı yetişme için 20-25 derecelerde tutmaya çalışın.

menekşecibaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2014, 12:16   #11968
Ağaçsever

Nevzer's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2013
Kızlarım çok mutlu

Aman nazar deymesin

Eklenen Resimler

Nevzer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2014, 12:19   #11969
Ağaçsever

Nevzer's Avatar

Yavrular

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nevzer Mesajı Göster
Aman nazar deymesin
Yazı zor geçirdiler hangi renkler kaldı bilmiyorum..beklemek eglenceli olcak.
Menekşeleri çook seviyorum

Eklenen Resimler

Eski 08-01-2014, 12:28   #11970
Ağaçsever

Nevzer's Avatar

Ne renk olacak acaba

Bu yapraktan yetiştirdiğim menekşem. İzmir sıcaklarında kaybettiğim menekşelerden kalan yapraklardandı. Şimdi hangi renk olacaganı bilemiyorum. Sanırım koyu mor kadife gibi bir menekşem vardı o olabilir. Bekliyorum heyecanla açmasını

Eklenen Resimler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024