agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha)
(https)

Beğeni Düzeni22546Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-08-2013, 13:46   #11491
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-01-2012
Sayin eceyildiz,

Ilk resimdeki menekseleriniz sicaktan ya da susuz kalmaktan biraz yorgun dusmusler gibi gorunuyor.
Hava sartlari biraz serinlediginde 2. Ve 3. Resimdeki menekseleri ayirip menekseye uygun bir topraga yeniden dikmenizi ve en dis taraftaki yarali ve yasli yapraklari koparmanizi oneririm.

eceyıldız beğendi.
Rana+miraç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2013, 13:52   #11492
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2013
Susuzluk değilde sıcaklardan bu hale geldiler evde serin bir yer de yok ki oraya alayım. bu kışı sağsalim atlatırsak belki buraya alışırlar artık.Daha önceki evimizde menekşelerim dillere destan olmuştu. Şimdilik beklemekten başka çarem yok

eceyıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2013, 14:54   #11493
Ağaç Dostu

sami ulus's Avatar

Giriş Tarihi: 02-01-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eceyıldız Mesajı Göster
Susuzluk değilde sıcaklardan bu hale geldiler evde serin bir yer de yok ki oraya alayım. bu kışı sağsalim atlatırsak belki buraya alışırlar artık.Daha önceki evimizde menekşelerim dillere destan olmuştu. Şimdilik beklemekten başka çarem yok
Ev ortamınızda çok kuru olsa gerek rutubet az, biraz rutubet olsa toparlanma çabuk olur.

eceyıldız beğendi.
sami ulus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2013, 15:11   #11494
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-01-2009
Sn ece yıldız,
Sanırım menekşeleriniz yazı kurumadan tamamlayacaklar. Kurusalar bu zamana kadar sıcak nedeniyle kururlardı. Yazı atlatırlar tahminimce ama büyümezler sonbahara kadar. Büyüseler de çok az olur bu.

Yaprakları diktiğiniz şey pet bardak herhalde. O da genelde tek yaprak için çok uygun olur. ama ikinci için bile olmaz. Bu arada o yapraklar için de yukarda yazdıklarım geçerli yavru falan beklemeyin zannetmem. Ancak sonbaharın ortalarında olur. Hatay galiba yaşadığınız yer. eğer hataysa daha da uzayabilir yavru alma zamanınız.

Marketten aldığınız menekşeler için de size tavsiyem hem toprağını hem saksısını değiştirmeniz yönünde olur neden çünkü o topraklar genelde geçirgenliğini kaybetmiş topraklar oluyor.Yani karından çok zararı olyor aslında bitkiye. Saksıların iki ya da üç boy büyütün tavsiyem size.

eceyıldız beğendi.
kazım80 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2013, 17:51   #11495
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Sayın Kazım80, o yapraklar pet bardakta değil kavanozda ve inanmayacaksınız belki büyüdüler. Hatay özellikle İskenderun çok sıcak ve nemli bu nedenle menekşelerim alışık olmadıkları bir sıcak mevsim içinde buldular kendilerini daha önce Antakya'daydık ve orası buraya göre daha serin ve kurak oraya alışmışlardı haliyle zorlandılar.Marketten aldıklarıma gelince bir siz değiştirin dediniz bir kaç arkadaş havaların serinlemesini bekleyin demişti kafam karıştı şimdi.

Eski 16-08-2013, 17:53   #11496
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sami ulus Mesajı Göster
Ev ortamınızda çok kuru olsa gerek rutubet az, biraz rutubet olsa toparlanma çabuk olur.
Hergün yapraklarına su püskürtüyorum nem kaybından dolayı başka ne yapabilirim öneriniz nedir...

Eski 16-08-2013, 23:45   #11497
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Sevgili eceyıldız,

Satın aldığın menekşelerin toprağı yani torfu su tutma özelliğini yitirmiş olabilir. Bunu üstten suyu döktüğünde suyun hızlı bir şekilde alt tabağa sızmasından anlayabilirsin. Bu dönemde sıcak yöreler için toprak değişimi biraz riskli.

Onun yerine torfa yeniden su tutma özelliğini kazandırmak için derince bir kabın içine su doldurarak yarım ya da 1 saat bekletmeni öneririm. Bu sürenin sonunda saksıdan alt tabağa akacak suyu muhakkak boşalt, hatta gazete ya da kağıt havlu üzerine koyarak fazla suyun emilmesini sağlarsan kök çürüme riskini önlemiş olursun.

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2013, 08:05   #11498
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Sayın Maki01,
Çok teşekkür ederim dediğinizi şimdi yapacağım... Havalar serinleyince de saksı yavru ayırma ve toprak değişimini yaparım. Yani bir ay sonra olacak bu işlem

Eski 17-08-2013, 15:45   #11499
Ağaç Dostu

ngr33's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2013
Bir tane menekşem öldü sıcaktan korumak için ne yapacağımı şaşırdım..hayirlisiyla bir geçseydi sıcaklar..

eceyıldız beğendi.
ngr33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2013, 23:14   #11500
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-03-2013
Foruma üye olduğum günden beri her gün mutlaka uğruyorum.Birkaç kez hatmettim sanırım...
İlk defa forumdan öğrendiklerim sayesinde yapraktan menekşe yetiştirebildim ve aldığım menekşelerimi öldürmedim.Ancak bir sorunum var,yavrulayan menekşelerim çok yavaş büyüyor.Forumdaki arkadaşların menekşelerini görünce hayranlık,kıskançlık ve şaşkınlık duyguları birbirine karışıyor.4 aylık menekşesi çiçek açan arkadaşlar var,benim 4 aylık yavrumun ise sadece 3-4 yaprağı var.Haftada bir alttan suluyorum,15 günde bir az miktarda çiçek coşturan( mor şişe) veriyorum.Aydınlık ve akşamüstü hafif güneş alan havadar bir yerde duruyorlar,konuşuyorum,seviyorum,kızıyorum...Ancak çok yavaş büyüyorlar,sorun nedir bilmiyorum,defalarca denememe rağmen foto da yükleyemedim.(Eşimin dediğine göre bir programım eksikmiş)!Sizlerin menekşelerinize bakıp bakıp defalarca beğen tuşuna basmak geliyor içimden ve benimkiler de öyle olsun istiyorum...Nerede hata yapıyorum sizce...

Emine ve gümüş78 beğendi.
violet19 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2013, 01:50   #11501
Ağaç Dostu

kadiryasar's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2013
violet19,
Bir yerde hata yaptığını düşünmüyorum... Bozkırın orta yerinde menekşe yetiştirmek pekte kolay iş değil doğrusu...
Genel olarak yaptıklarından doğru davrandığını ve çiçeklerine iyi baktığını anlıyorum.
sanırım asıl sorun, Hepimizde var olan sabırsızlık bir an evvel çiçeklerini görme isteği... Hatta bu sabırsızlık, hatalar yapmamıza ve çiçeklerimizi kaybetmemize sebep oluyor...(kendimden biliyorum)
Yapraktan yetiştirilen bir menekşe 4 ay gibi bir sürede açmaz... Minimum 30-40 gün köklenme, bir o kadar yavrulama , yetişkin hale gelip açana kadar 6-7 ay geçmeli...
Kaldı ki asıl mesele ne kadar kısa sürede yetiştirdiğin değil ne kadar sağlıklı yetiştirdiğin önemli...
Son olarak eksik şeyin nem olabileceğini düşünüyorum. Malum Çorum'un havası kurudur.
Bol çiçekli günler dilerim...

kadiryasar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2013, 07:16   #11502
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-01-2009
sn ece yıldız haklısınız. Zaman konusunu eklemeyi unutmuşum. Uygun mevsim değil tabi saksı değiştirmek için. Şartlar olgunlaşınca değiştirmek en doğru olanı.

eceyıldız beğendi.
kazım80 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2013, 09:03   #11503
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Sayın Kazım80,
Çok sıcaklarda menekşelerin hayatta kalabilme mücadelesi verdiğini söylemişti arkadaşlar, menekşelerime bakınca bunun doğru olduğunu görüyorum bu yüzden saksı değişimi için mevsimin serinlemesini beklemenin uygun olacağını düşünüyorum böylece menekşeler köklerini geliştirip tekrar eski hallerine dönerler diye umut ediyorum.

Eski 19-08-2013, 10:07   #11504
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2012
Galeri: 6
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi violet19 Mesajı Göster
Eşimin dediğine göre bir programım eksikmiş
Sevgili violet19;
Eğer yanlış bilmiyorsam, yeni üyeler belli bir süre fotoğraf paylaşımında bulunamıyorlar. Ben de üye olduğum zaman paylaşamamıştım çünkü.
Bir de, fotoğraf paylaşımına başladığınız zaman, boyutlarını ayarlamak için Photoscape diye bir program var. Kullanması çok kolay ve indirmesi bedava bir program.
Kolay gelsin...

violet19 beğendi.
Emine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2013, 20:31   #11505
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-03-2013
Thumbs down

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kadiryasar Mesajı Göster
violet19,
Bir yerde hata yaptığını düşünmüyorum... Bozkırın orta yerinde menekşe yetiştirmek pekte kolay iş değil doğrusu...
Genel olarak yaptıklarından doğru davrandığını ve çiçeklerine iyi baktığını anlıyorum.
sanırım asıl sorun, Hepimizde var olan sabırsızlık bir an evvel çiçeklerini görme isteği... Hatta bu sabırsızlık, hatalar yapmamıza ve çiçeklerimizi kaybetmemize sebep oluyor...(kendimden biliyorum)
Yapraktan yetiştirilen bir menekşe 4 ay gibi bir sürede açmaz... Minimum 30-40 gün köklenme, bir o kadar yavrulama , yetişkin hale gelip açana kadar 6-7 ay geçmeli...
Kaldı ki asıl mesele ne kadar kısa sürede yetiştirdiğin değil ne kadar sağlıklı yetiştirdiğin önemli...
Son olarak eksik şeyin nem olabileceğini düşünüyorum. Malum Çorum'un havası kurudur.
Bol çiçekli günler dilerim...
Öncelikle çok teşekkür ederim,eğer sorun nemsizlikse(sabırsızlık ayrı tabiii,haklısınız) menekşelerin yakınlarına su püskürtsem mi acaba?

violet19 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2013, 20:47   #11506
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Ben hergün sabah su püskürtüyorum çok iyi geliyor

Eski 19-08-2013, 22:46   #11507
Ağaç Dostu

turkankaragoz's Avatar

Giriş Tarihi: 21-06-2012
Hergün yapraklarına su puskürtmek yerine bir tepsiye kedi kumu koyun bunu nemlendirin menekşelerinizide bu ıslattığınız kumla ve su ile irtibatta olmayacak şekilde yerleştirin. Hem nem sağlamış hemde güzel bir görüntü sağlamış olursunuz. kurudukça su ekleyerek nemlendirebilirsiniz.

turkankaragoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2013, 08:40   #11508
Ağaç Dostu

SUDEM's Avatar

Giriş Tarihi: 14-05-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi turkankaragoz Mesajı Göster
Hergün yapraklarına su puskürtmek yerine bir tepsiye kedi kumu koyun bunu nemlendirin menekşelerinizide bu ıslattığınız kumla ve su ile irtibatta olmayacak şekilde yerleştirin. Hem nem sağlamış hemde güzel bir görüntü sağlamış olursunuz. kurudukça su ekleyerek nemlendirebilirsiniz.
bende bir menekşe tutkunu olarak dediğiniz çok farklı geldi.ama anlayamadım.yapılacak işlemi görselleyebilir misiniz acaba?

eceyıldız beğendi.
SUDEM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2013, 10:25   #11509
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Bir tek sen varsın

Menekşeler bol bol yaprak veriyorlar en eski menekşem klasik mor olan beni yalnız bırakmadı

Eklenen Resimler

ahmeter Çevrimiçi   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2013, 10:51   #11510
Ağaç Dostu

turkankaragoz's Avatar

Giriş Tarihi: 21-06-2012
Ne yazıkki görsel gönderemem. Bulunduğum bölge oldukça nemli olduğundan gerek kalmıyor sistemi yapmaya. Tepsinin içine kedi kumu veya çakıl taşları ile doldurun. Bunları su ile ıslatın. Üzerine de menekşelerinizi alt tabakları ile birlikte yerleştirin. Altta taşlar kurudukça ıslatın. Çok güzel nemlendirme yapar. Menekşelerde yapraklara su fıffıslamak riskli bir yöntem yanlış bir yerde su birikmesi ile çiçeğinizi kaybetme riski var fakat bu yöntem ortam nemi sağladığı için uygulanabilir.

turkankaragoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2013, 13:29   #11511
Ağaç Dostu

SUDEM's Avatar

Giriş Tarihi: 14-05-2013
Alıntı:
Ne yazıkki görsel gönderemem. Bulunduğum bölge oldukça nemli olduğundan gerek kalmıyor sistemi yapmaya. Tepsinin içine kedi kumu veya çakıl taşları ile doldurun. Bunları su ile ıslatın. Üzerine de menekşelerinizi alt tabakları ile birlikte yerleştirin. Altta taşlar kurudukça ıslatın. Çok güzel nemlendirme yapar. Menekşelerde yapraklara su fıffıslamak riskli bir yöntem yanlış bir yerde su birikmesi ile çiçeğinizi kaybetme riski var fakat bu yöntem ortam nemi sağladığı için uygulanabilir.
şimdi daha iyi anladım teşekkürler ilginiz için...bu arada sayın ahmeter menekşenizin yaprakları ne kadar canlı duruyor...maşallah.

SUDEM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2013, 14:28   #11512
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2012
Galeri: 6
Anneler ve kızları...

Eklenen Resimler

Emine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2013, 14:51   #11513
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Biraz önce pembişimi kaybettiğimi gördüm bu seneki ikinci kök çürüyü kaybım. inşallah gerisi gelmez artık.

Düzenleyen eceyıldız : 20-08-2013 saat 20:59
Eski 20-08-2013, 15:13   #11514
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Kök çürüklüğü

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SUDEM Mesajı Göster
şimdi daha iyi anladım teşekkürler ilginiz için...bu arada sayın ahmeter menekşenizin yaprakları ne kadar canlı duruyor...maşallah.
Sayın Sudem
Kök çürüklüğü genç bitkilerde pek görülmüyor hatta hiç yok. iyi günler

ahmeter Çevrimiçi   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2013, 22:21   #11515
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Alıntı:
Menekşelerde yapraklara su fıffıslamak riskli bir yöntem yanlış bir yerde su birikmesi ile çiçeğinizi kaybetme riski var fakat bu yöntem ortam nemi sağladığı için uygulanabilir.
Özellikle yaz aylarını aşırı sıcak geçiren yörelerde direkt güneş ışığından korumak koşuluyla yapraklara su püskütmek sıcaktan daha az etkilenmeleri ve nem kaybını önlemekte oldukca etkili sevgili turkankaragoz. Nemli iken direkt güneş ışığı almadığı sürece zarar vermez.

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2013, 08:50   #11516
Ağaç Dostu

evdeçiçek's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2013
Menekşe

İlk kez menekşe yetiştiriyorum. Aldığımda üzerinde çiçekleri vardı ama döküldü. Yeniden ne zaman çiçek verecek diye sabırsızlıkla bekliyorum.

Eklenen Resimler

evdeçiçek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2013, 09:52   #11517
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maki01 Mesajı Göster
Özellikle yaz aylarını aşırı sıcak geçiren yörelerde direkt güneş ışığından korumak koşuluyla yapraklara su püskütmek sıcaktan daha az etkilenmeleri ve nem kaybını önlemekte oldukca etkili sevgili turkankaragoz. Nemli iken direkt güneş ışığı almadığı sürece zarar vermez.
Aşırı sıcaklardan korumak için içerde güneş görmeyen ama aydılık bir yerde olmalarına rağmen iki kaybım oldu. haftada bir sulayıp her gün su püskürttüğüm halde sonuç bu vallahi bir kayıp daha kaldıramam.
Havaların soğuması ile toparlanmalarını umud ediyorum artık ne yapayım.

maki01 beğendi.
Eski 21-08-2013, 09:54   #11518
Ağaç Dostu

ayşe gül's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2009
Yeni Yavrular

Eklenen Resimler

ayşe gül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2013, 10:20   #11519
Ağaç Dostu

fahriyee's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2010
Merhabalar. Kök çürüğü oluşmuş ve yaprakları yumuşamış olan menekşelerimde 2-3 ay önce yeni bir deneme yaptım ve başarılı oldu ve çiçeklendi maşallah. May kumu dedikleri bir kumu ıslattım ve köklerini kestiğim menekşemi diktim, bolca tabağına su koydum. Bir hafta kadar tabanındaki suya hep takviye ettim. Sonraki zamanlarda canım ne zaman istedi ise ya da yapraklarda az yumuşama hissetmişsem tabağına suyu dolduruverdim. Hatta iki gün önce de bolca yıkanmış deniz kumuna yine kök çürüğü olan birkaç yavru picassoyu diktim ve yaprakları hemen dirileşti maşallah.

Eklenen Resimler

fahriyee Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2013, 10:42   #11520
Ağaç Dostu

fahriyee's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2010
Geçen yıl yaz sıcaklarını menekşelerin bulunduğu odanın penceresini 24 saat açarak, bu yıl da kuzey cephe ve perdeli bir balkona koyarak az hasarla atlatabildim inşallah... İmkanı olan arkadaşlara tavsiye ederim...

fahriyee Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024