agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha)
(https)

Beğeni Düzeni22546Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-03-2013, 00:53   #11191
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Bu da tohumdan yetiştirdiğim ilk menekşem Tomurcuk bitki boyuna göre oldukca büyük. Mor açacak gibi

Name:  IMG_1833.jpg
Views: 1180
Size:  28.0 KB

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2013, 01:04   #11192
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizcem Mesajı Göster
Arkadaşlar yukarıda gördüğünüz benim menekşelerim... sizlerin menekşeleri gibi yaprakları yemyeşil değil... neden acaba...
Flaşlı çekimlerde yapraklar daha parlak ve yeşil çıkıyor sevgili denizcem, fotoğraflar sizi yanıltmasın. Çekim yapılan kameranın renk ayarları ya da yaprağın tozlu olması da taze yeşil görüntü üzerinde etkili oluyor.

denizcem beğendi.
Eski 17-03-2013, 07:02   #11193
Ağaçsever

denizcem's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Galeri: 5
çok teşekkürler verdiğiniz cevaplar için ... sevgili sla sabah güneşi görüyor sadece o da kısa bir süre... sanırım vitaminsiz olabilir...Garibim yinede sürekli çiçekli.... ama bundan sonra ben de buradan öğrendiğim bilgiler ışığında çok daha özen göstereceğim ...

denizcem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2013, 16:43   #11194
Ağaç Dostu

kılıçh's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2013
sla senin tavsiyenle kabak uygulamaya başladım fakat aklıma bişe takıldı
ben senin gibi değil 1 tatlı kaşığından fazla koydum zararı olurmu olur dersen hemen çıkartırım

kılıçh Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2013, 17:00   #11195
Ağaç Dostu

kılıçh's Avatar

menekşemin çiçekleri azcık açıyor tavsiyelerinizi bekliyorum

Name:  Görüntü0387.jpg
Views: 991
Size:  49.1 KB

Eklenen Resimler

Eski 17-03-2013, 17:01   #11196
Ağaç Dostu

kılıçh's Avatar

dibindeki sarı şeyler ise kabak

Eski 17-03-2013, 17:51   #11197
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Afrika menekşeleri bakteriye direnci düşük bir tür ve kabak gibi organik bir malzeme ya da salgıladığı su çürüyerek bakteri oluşumuna neden olabilir.

Menekşelerinizi besleyelim derken kaybetmemenizi diliyorum

Eski 17-03-2013, 18:09   #11198
Ağaç Dostu

bay tömürcek's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2012
Kılıçh sanki menekşen gölgede büyümüş gibi cılız uzun yapraklı çiçeğini de az açmış sabah güneşi alan bir pencere önüne koysan sanki daha iyi olur Toprağı da sadece torf mu menekşeler karışımlı toprakları seviyor torf hem çok su tutup çürütebilir hem de yeterli gelmeyebilir

bay tömürcek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2013, 20:28   #11199
Ağaç Dostu

kılıçh's Avatar

evet toprağı sadece torf onu ve yerini değiştireyim kabaklarınıda çıkartırım maki01 ve bay tömürcek çok teşekkür ederim

Eski 17-03-2013, 20:35   #11200
Ağaç Dostu

bay tömürcek's Avatar

Toprağını değiştir kabaklarında iyi geldiğini okumuştum ama maki01 abla menekşe konusunda gayet bilinçli bence dinle sözünü Menekşeler için özel sıvı besinler satılıyor onlardan alabilirsin istersen ve sabah güneşi görse daha güzel gelişir

Eski 18-03-2013, 16:09   #11201
Ağaçsever

denizcem's Avatar

menekşeme arkadaşlar aldım...
Benim daha öncede birkaç renk menekşem vardı... yazlığa gidince eşim çok sulayarak onları çürüttü... Bende bir daha edinmemiştim... Ama şimdi bu siteden hevese geldim...

Eklenen Resimler

Eski 18-03-2013, 16:15   #11202
Ağaç Dostu

olcim's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2011
Alıntı:
Benim daha öncede birkaç renk menekşem vardı... yazlığa gidince eşim çok sulayarak onları çürüttü... Bende bir daha edinmemiştim... Ama şimdi bu siteden hevese geldim...
Çok güzeller nazar değmesin
Bana göre en sağda duran tam bir mavi mi , yoksa resimden mi öyle görünüyor ?
Bazen lila renkli olanlar mavi gibi çıkıyorlar , ben burada koyu mavi olanı bulamıyorum ( latince isimlerini ezberleyemiyorum da)

denizcem beğendi.
olcim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2013, 21:16   #11203
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

sardunyadervis's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Alıntı:
O radyator calısmıyordur umarım menekseler cok sıcagı sevmez calısıyorsa araya strafor koymanızı ya da daha uygun bir yere almanızı oneririm
gule gule buyutun

maki01 beğendi.
sardunyadervis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2013, 21:26   #11204
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

sardunyadervis's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kılıçh Mesajı Göster
yerini ve kabağı çıkarttım ama toprak değişimi hemen olcak bişe değil

Cicekleri gecinceye kadar bekleyin bence ondan sonra topragını degistirin
Afrika menekşelerine uygun toprak bu linkte tarif ediliyor

Afrika Menekşesi Saksı Harcı (Toprağı )

eger o karısımlardan bulamassanız torfun içine strafor (beyaz eşya ambalajlarındaki beyaz kopuklerden) biraz karıstırın hem toprak zamanla cokme yaptıgında esneklik saglar hem daha suzegec bir toprak olur

Düzenleyen sardunyadervis : 18-03-2013 saat 21:31 Neden: eksik yazı
sardunyadervis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2013, 10:47   #11205
Ağaçsever

denizcem's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi olcim Mesajı Göster
Çok güzeller nazar değmesin
Bana göre en sağda duran tam bir mavi mi , yoksa resimden mi öyle görünüyor ?
Bazen lila renkli olanlar mavi gibi çıkıyorlar , ben burada koyu mavi olanı bulamıyorum ( latince isimlerini ezberleyemiyorum da)
sevgili olcim, hayır mavi değil... resimde öyle çıkmış... çok tatlı koyu bir mor...

olcim beğendi.
Eski 19-03-2013, 10:51   #11206
Ağaçsever

denizcem's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sardunyadervis Mesajı Göster
O radyator calısmıyordur umarım menekseler cok sıcagı sevmez calısıyorsa araya strafor koymanızı ya da daha uygun bir yere almanızı oneririm
gule gule buyutun
Sevgili sardunyaderviş, kalorifer hava sıcak diye kapalıydı... resim çekerken cam parlamasın diye oraya almıştım))

Eski 19-03-2013, 14:55   #11207
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Tohumdan yetiştirdiğim trail türü menekşemin ilk çiçeği pek süslü

Name:  IMG_1845.jpg
Views: 4947
Size:  28.9 KB

Kalıcı özellikleri görmek için ikinci kez çiçeklenmesini beklemek gerekiyor.

Eski 20-03-2013, 02:41   #11208
Yeni Üye

amelıe's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2013
Galeri: 2
Merhabalar,

Fırsat buldukça buraya gelip menekşelerle ilgili yazılarınızı okuyorum ve inanılmaz keyif alıyorum. Benim de geçen sene aldığim bir menekşem var ama çiçek açmıyor.

Bir de sanırım bır gövdeden 3 kök olmuş, su döküncede hemen aşağı iniyor okuduğum kadaryla toprak geçirgenliğini kaybederse böyle oluyormuş. Toprağı değiştirmek istiorum ama cesaret edemiyorum.

Bir de gövdedeki diğer kökleri ayırmak istiyorum , ona hiç cesaretim yok zaten Ayırıp govdeden kesmem mı gerekıyor, kestikten sonra direk toprağa mı dikmeliyim ? ( ki bu bana daha mantıklı gelıyor ) Yoksa suda bır muddet bekletmelımıyım yadımcı olursanız sevınırım

Düzenleyen maki01 : 20-03-2013 saat 02:50 Neden: Türkçe karakterleri de siz düzeltir misiniz , ı yerine i gibi ?
amelıe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2013, 03:05   #11209
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Öncelikle forumumuza hoşgeldiniz sevgili amelıe

Toprak değişiminden çekinmeyin lütfen, toprak değişimi için mevsim de çok uygun.

Saksıyı boşaltmadan önce kökleri en az hasarla eski toprağından ayırmak sulamanızı öneririm. Eski toprağı mümkün olduğunca temizleyip yan sürgünleri ana gövdeden çekerek ayırabilirsiniz. Ayırdığınızda genellikle kökleriyle birlikte gelirler. Bunları direkt toprağa dikmelisiniz.

Köksüz ayrılanları ise toprağa diktikten sonra bir süre aydınlık ama direkt ışık almayan 15-20 derece ısıda bir yerde seraya almanızı öneririm. Ya da suda köklendirdikten sonra dikebilirsiniz. Her iki yöntemi de kullanıyorum.

Aşağıdaki linkteki video size yardımcı olacaktır.

Afrika Menekşesi Video Linkleri

Not :Mesajınızı daha rahat okunur hale getirebilmek için pragraflara ayırdım

Eski 20-03-2013, 09:13   #11210
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-04-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bay tömürcek Mesajı Göster
Sayın yeşildente ve sayın şehzade söğüt gübresinin menekşelerdeki etkisi çok büyük maşallah rsimlerde de görülüyor zaten bu Ben sadece söğü gübresi kullanıyordum şimdi karışım halinde kullanıyorum

sayın tömürcek neden sadece söğüt gübresi değilde karışım kullanmaya başladınız. Sadece söğüt gübresinin yetmemesinden dolayı mı? Yoksa başka bir sebep mi? Bende Söğüt gübresi buldum ve kullanmaya başladım ama karışım yapmamıştım.

aydilem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2013, 18:58   #11211
Ağaç Dostu

bay tömürcek's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydilem Mesajı Göster
sayın tömürcek neden sadece söğüt gübresi değilde karışım kullanmaya başladınız. Sadece söğüt gübresinin yetmemesinden dolayı mı? Yoksa başka bir sebep mi? Bende Söğüt gübresi buldum ve kullanmaya başladım ama karışım yapmamıştım.
Söğüt gübresini ne şekilde buldunuz sayın aydilem? Sorum yanlış sorulmuş gibi oldu dimi Yani iyice çürümüşse torf gibi olmuşsa sadece kullanabilirsiniz ama tam çürümemiş ağaç kırıntısı gibiyse yani toz gibiyse çabuk kuruyor biraz torf karıştırınca daha sağlıklı oluyor menekşeler bunu deneyimleyip gördüm Yine de sade kullansanız bir sorun olmaz ama torf ta biraz karıştırın yarısından az faydasını göreceksiniz

şehzade beğendi.
Eski 20-03-2013, 19:25   #11212
Yeni Üye

amelıe's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2013
Galeri: 2
Hoş bulduk sevgili Maki Öncelikle bilgilendirdiğin için çok teşekkür ederim video da çok işime yaradı. Şöyle birşey var ki sürgünleri ana gövdeden çekerek ayırmam mümkün değil çünkü sürgünler zaten ana gövdeye bağlı,ana gövdenin kökü ise bayağı kalın oradan ayırma yapmam gerekecek sanırım. velhasıl köksüz olacaklar

Düzenleyen amelıe : 20-03-2013 saat 22:28
amelıe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2013, 10:38   #11213
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-04-2012
Ana gövdesi kesilmiş kocaman bir söğüdün kalan kısmından buldum sayın tömürcek. Kök kısmı tamamen çürümüştü sadece onlardan aldım. Menekşelerde büyük farka neden oldu çiçeklenme problemi yaşamıyordum zaten ama gelişimleri çok yavaştı. Şimdi yeni çıkan yapraklar hem daha büyük hemde daha parlak. Ayrıca söğüt gübresi bilgisini verdiğiniz için size çok teşekkür ederim. Çiçeklerim deki gelişimin nedeni sizsiniz.

aydilem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2013, 12:29   #11214
Ağaç Dostu

bay tömürcek's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydilem Mesajı Göster
Ana gövdesi kesilmiş kocaman bir söğüdün kalan kısmından buldum sayın tömürcek. Kök kısmı tamamen çürümüştü sadece onlardan aldım. Menekşelerde büyük farka neden oldu çiçeklenme problemi yaşamıyordum zaten ama gelişimleri çok yavaştı. Şimdi yeni çıkan yapraklar hem daha büyük hemde daha parlak. Ayrıca söğüt gübresi bilgisini verdiğiniz için size çok teşekkür ederim. Çiçeklerim deki gelişimin nedeni sizsiniz.
Ne demek sayın aydilem size yardımcı olabilmişim nekadar mutlu oldum bilemezsiniz Menekşelerinize bulduğunuz söğüt gübresi demek ki çok eski menekşeleriniz sevmiş Gerçekten hem hızlı büyüyorlar hem de yapraklar parlak ve gösterişli oluyor İnanın çok sevindim sizin adınıza inşallah kayıpsız olur menekşeleriniz, bol çiçekli menekşeler diliyorum

aydilem beğendi.
Eski 21-03-2013, 13:39   #11215
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-05-2008
Şimdi gelde çoook yıllık söğüt ağacı arama, ve bulmak için eşini ikna çabalarına girişme

cemre_77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2013, 15:32   #11216
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-03-2013
acaba hibrit türler nasıl oluşuyor bizim yapmamız mümkün mü

kömür- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2013, 19:32   #11217
Ağaçsever

şehzade's Avatar

Giriş Tarihi: 02-07-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cemre_77 Mesajı Göster
Şimdi gelde çoook yıllık söğüt ağacı arama, ve bulmak için eşini ikna çabalarına girişme
Sn. cemre_77
Söğüt gübresi-çürüntüsünü akarsu ve çay kenarlarında bulabilirsiniz. Ben Kastamonuda buralardan bulmuştum.

şehzade Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2013, 22:58   #11218
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi amelıe Mesajı Göster
Hoş bulduk sevgili Maki Öncelikle bilgilendirdiğin için çok teşekkür ederim video da çok işime yaradı. Şöyle birşey var ki sürgünleri ana gövdeden çekerek ayırmam mümkün değil çünkü sürgünler zaten ana gövdeye bağlı,ana gövdenin kökü ise bayağı kalın oradan ayırma yapmam gerekecek sanırım. velhasıl köksüz olacaklar
Tüm açıklamarım dip sürgünler için geçerli idi sevgili amelıe, keşke yan sürgün olduğunu anlatabilseniz ya da ben anlayabilseydim Nedeni ise menekşenizin türü de farklı olabilir.

Tür özelliğini bildiğimiz standat menekşelerde genellikle ana bitkinin gelişmesine engel olmaması için henüz minikken koparılması önerilir.

Trail türü menekşelerde yan sürgün , bitkinin doğal gelişimidir, kesilmez.

Fotoğraf eklemeden yorum yapmanın bir sakıncasını yaşamış olduk. Umarım menekşeniz trail türü değildir

amelıe beğendi.
Eski 22-03-2013, 19:18   #11219
sla
Ağaçsever

sla's Avatar

Giriş Tarihi: 07-03-2013
Merhaba sayın üyeler,
geçen hafta afrika menekşelerimden birinin üstüne raftan orkide düştü. Bolca solmayan çiçekleri vardı. O günden sonra solmaya başladı. Sanırım küstü. Solmaya başlayan çiçek dallarını ucun dan mı yoksa kökünden mi koparmalıyım ? Birde tohum vermesi için kuruyan çiçekleri koparmadan bekletiyor musunuz dalında ?

sla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2013, 19:23   #11220
Ağaç Dostu

bay tömürcek's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sla Mesajı Göster
Merhaba sayın üyeler,
geçen hafta afrika menekşelerimden birinin üstüne raftan orkide düştü. Bolca solmayan çiçekleri vardı. O günden sonra solmaya başladı. Sanırım küstü. Solmaya başlayan çiçek dallarını ucun dan mı yoksa kökünden mi koparmalıyım ? Birde tohum vermesi için kuruyan çiçekleri koparmadan bekletiyor musunuz dalında ?
Solan çiçekleri yukrıya doğru çekerek değil, sağa veya sola doğru çekerek kökünden koparmalısınız sayın sla Menekşeniz küsmez büyük ihtimal ezilmiştir orkide düşmüş çünkü üstüne Tohum kuruyunca vermez zaten tohum yapacaksa çiçek solmadan ortasında şişkin yeşil bir kese oluşturur çiçekler solunca saplarını kökünden koparmalısınız kolay gelsin

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024