agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha)
(https)

Beğeni Düzeni22541Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-02-2008, 08:04   #871
Ağaçsever

BurcuBurcu's Avatar

Giriş Tarihi: 06-02-2008
Galeri: 20
Sitede dolaşırken çeliklerin sera ortamında ve sıcak yastıkta daha çabuk köklendiklerini okudum.Bu da aklıma biyolojici arkadaşımızın menekşelerini kaloriferin üstüne koyduğunu getirdi.
İşte benim yeni çeliklerim.Sera ortamını sağladım.Kaloriferin üstüne koyduğum kavluyla sıcak yastık da yaptım onlara.Bakalım köklenecekler mi?

Eklenen Resimler

BurcuBurcu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2008, 08:41   #872
Ağaç Dostu

günsu's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2007
Sevgili burcu burcu, ıslattığın yapraklar yirmigünden sonra püsküllerini gösterir
Minik seranda güzel bir düşünce, bakalım daha hızlı köklenecekmi eğer öyle iyi gelişim gösterirse bizde bundan sonra öyle köklendiririz

günsu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2008, 10:41   #873
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2007
Galeri: 171
Arkadaşım sıcak yastık hayvan gübresinden mevcut.Gübre kökü sıcak tutarmış.Bende dün keçi gübresi karıştırarak toprağa yeni yaprak ektim.Poşet bağladım.Sonucunu merakla bekliyorum.
Biyolojici teşekkür ederim.Sabırla bekleyeceğim bakalım.
Sayın balıkçı dediğiniz yötemi denedim.5-6 gündür suda.Keyfi yerinde görünüyor.Sanırım kurtulacak.
Bengi su benim sana bahsettiğim menekşede bu renkti.Bende 2 yaprak mevcut.Ekeli 4 ay oldu sağlamlar ama yavru vermedi daha.Bahsettiğim aşılar varya biri bu renkle-bu rengin bendeki mavili beyazlısı varya onun karışımı.Ne renk çıkacak meraktan ölüyorum.Tutturursam sana bahsettiğin menekşeden gönderirim.

özlem11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2008, 11:01   #874
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Galeri: 12
Sinan Bey çok sevindim yaprağın tutmasına Sevgili Bengisu Güler Hanım sağolsun bilgi vermiş. Ben bu aralar pek sık giremiyorum bugün gördüm mesajınızı. Bursa toplantısında teyzemin getirmiş olduğu menekşe kurada bana çıktı. Şuanda keyfi yerinde üzerinde çiçekler mevcut. Diğer çiçek açmayan menekşelerim utanır belki diye onların yanında nispet yapıyor

Birkaç yaprak daldırarak üretmek istiyorum ama çiçeklerine zarar gelmesinden korktuğum için yaprak alamıyorum şuanda.

Sevgiler.

selenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2008, 14:08   #875
Ağaç Dostu

bengi_su's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2007
Galeri: 19
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi biyolojici Mesajı Göster
Arkadaşım o yavrular iki yaşına yakın.Çabuk büyümüyorlar.Daha da hiç çiçek açmadılar.Oysa bazı yavrular yapraklanır yapraklanmaz açmıştı.Tekrar söylemek gerekirse korkmadan kalorifer üzerine koyun.Çok sık sulayın.Kendilerini Afrika'da zannetsinler.Yaz ayları hariç asla yapraklarını yıkamayın.Selamlar.
Syn. Biyolojici gözlerime inanamadım daha minnacık yavru bunlar ana yaprakları duruyo çicek açmışlar besin felan verdinizmi acaba?

bengi_su Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2008, 14:20   #876
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-12-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi biyolojici Mesajı Göster
Arkadaşım o yavrular iki yaşına yakın.Çabuk büyümüyorlar.Daha da hiç çiçek açmadılar.Oysa bazı yavrular yapraklanır yapraklanmaz açmıştı.Tekrar söylemek gerekirse korkmadan kalorifer üzerine koyun.Çok sık sulayın.Kendilerini Afrika'da zannetsinler.Yaz ayları hariç asla yapraklarını yıkamayın.Selamlar.
Arkadaşım resimdeki menekşeleriniz şaka gibi onlar gerçekmi öyle hem renkleri çok güzel hem çok canlılar güle güle büyütün .
Bardağa ıslattığım yapraklar malesef çürüyorlar cam bardak içinde menekşelerimin yanında duruyorlar ama bir türlü köklendiremiyorum köklendirmenin bir sırrı varmı acaba?.

yaprak kokusu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2008, 14:25   #877
Ağaç Dostu

bengi_su's Avatar

Şeffaf cam bardaklarda deil koyu renkli bardaklarda ışık almayan ılık bi ortamda köklendirin bide Özlemlerin yöntem güzel bardağın ağzını kapatın hava almazsa köklenir ben şimdi gene peynir kutusunda köklendiriyorum ama bu sefer suda azı kapalı kutu içine biraz su koydum yapraklarda içinde şimdilik çürüme yok çürüme belirtisi olursada toprağa geçircem bakalım şansa.

Eski 19-02-2008, 14:39   #878
Ağaç Dostu

yeşillim's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2008
Galeri: 14
Ben de hiç yaprağı suda köklendiremedim. Ama inadım inat pes etmeyeceğim.
Direk toprakta yaprak çeliğinde bir problem yok ama nerede yanlış yapıyorum.
Siteden edindiğim bilgilere göre tekrar suda köklendirmek için başlangıç yaptım.
Bakalım köklenecekler mi.!
Maşallah biyolojici, menekşelerinizin keyfi yerinde, çok güzeller.

Sarı afrika menekşesi olur mu? İki kişiden duydum, hatta birisi de bende olup olmadığını sordu, merak ediyorum. Eğer var ise fotoğrafını eklerseniz mutlu olacağım.

yeşillim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2008, 14:57   #879
Ağaç Dostu

Arkadaşlar suda nasıl köklendiremediğinize şaşıyorum. Ben suya koyuyorum. Bide bakmışım kök vermiş. Hiç ilgilenmiyorum. Suyunuz oda sıcaklığında olacak. Sizler soğuk su mu koyuyorsunuz?

Eski 19-02-2008, 15:12   #880
Ağaç Dostu

yeşillim's Avatar

Sevgili olay9, inanın ki suda köklendirme işinden vazgeçmiştim. Fakat bu siteyi bulup yazıları okuyunca tekrar bir girişimde bulunmam gerektiğini düşündüm. Herşey olması gereken gibi ama, olmuyor. Arkadaşlar nette de sarı afrika menekşesi bulamadım, bir zahmet siz de bakar mısınız? Yoksa ben mi bulamıyorum veya sarısı mı yok?

Eski 19-02-2008, 15:29   #881
Ağaç Dostu

bengi_su's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi olay9 Mesajı Göster
Bengi su dün menekşenin birini ayırmak zorunda kaldık. 3 tane bir arada olunca diğerleri bozulacak diye...
Afrika menekşesi (Saintpaulia ionantha)
Bu sayfada daha öncede bahsetmiştim.
Bu da iyice çiçeklenen menekşem...
Özlem çok güzel olmuş menekşen rengi gerçektende süper tuttuda bi yavru vermedi kaç ay oldu diğerlerini ikinci defa köklendirdim.

Bu arada arkadaşlar bu kutudaki yapraklar beni şaşırtmaya devam ediyo kırılan hafif zedelenen yerlerden kök fışkırıyo sapta değil yaprağın az bi yeri zedelensin damar açılıversin yetiyo bi yaprağı aynı anda bi kaç yerinden köklendirdim bakalım bi yapraktan on onbeş yavru olcak bu gidişle.

Eski 19-02-2008, 22:54   #882
Yeni Üye

biyolojici's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2006
Galeri: 680
Menekşeleri pet şişelerinde köklendirin,kökleri dibe deyince çürüyorlar.

biyolojici Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2008, 01:00   #883
RastaN

Giriş Tarihi: 17-06-2007
Selam Arkadaşlar;

Yapraktan menekşe köklendiremeyenlerden biriyim!

Şimdiye kadar kaç yaprak heba ettim bilmiyorum?

Ama son bir tane yaklaşık 5 aydır, önce suda dayandı, olmadı toprağa geçirdik şimdi orada direniyor! Ama halen yaprak yok!

Bu başlıkta değişik şekiller anlatılmış. Dikkatimi çekenleri toparlayayım bu işte başarılı olanlar yanlış varsa düzeltsin.

- Öncelikle en alttaki yaşlı yapraklar kullanılmayacak. Orta kısımdan olabilir!
- Yaprak fazla örselenmeden, keskin bir maket bıçağı ile alınacak!
- Yaprağın tüyleri ile fazla oynanmayacak! ( en iyisi yaprağın kenarlarından hafifçe tutulması galiba! )

Köklendirme kabı;

- Şeffaf olmayan ağzı kapanabilen bir kap;
a.Plastik peynir kapları olabilir.
b. Plastik kapaklı pet bardak olabilir.
c.Pet bardak üzerine strech film geçirilip, üzerine delikler açılıp, yaprak sapları buradan geçirilebilir.

- Karanlıkta bırakılan yapraklar daha iyi kökleniyor!
- Toprakta yapılan köklendirmelerde; toprağa önceden bir delik açıp, buraya sapı zedelemeden 1 cm. derine olacak şekilde gömüyoruz!

Veya

- Toprakta yaprağı yanlamasına dik olacak şekilde yarıya kadar gömüyoruz!

Tüm köklendirmeler oda ısısında daha iyi sonuç veriyor!

Kış aylarında haftada bir sulama yapıyoruz! Ama çok sıcak bir ortamda kuruma oldukça sulanabilir.( topraktaki köklendirmeler için )
Topraktaki köklendirmelerde kök etrafına aspirinli su veya oksijenli su uygulaması tariflere uygun şekilde olursa faydalı olabiliyor!

Aklımda kalan ve uygulanabilir olan tavsiyeler böyle!

Şimdi sorulaaar!

Su köklendirmelerinde herhangi bir vitamin veya gübre uygulanıyor mu?
En erken ne kadar zamanda kök gözlemliyebiliyorsunuz? ( mevsimi var mı? )
En erken ne kadar zamanda yaprak gözlemliyebiliyorsunuz? ( mevsimi var mı? )

Bazen 2-3 ayda yeni yapraklar gözlenebildiğini söyleyenleriniz var!
Eğer üreticiler bu kadar bekleselerdi iflas etmezlermiydi?
Doku kültüründen ( yani parçalanılan yapraklardan ) bile üretilebilen bu çiçek, bize neden bu kadar direniyor?

Yardımcı olabileceklere şimdiden teşekkürler!

-

Kadir Çetintaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2008, 02:32   #884
Yeni Üye

dtekin's Avatar

Giriş Tarihi: 16-02-2008
Galeri: 1
Yetiştirdiğim bir çok menekşe var. Yapraktan köklendirme için ekstra bir uygulama yapmiyorum.Ben direkt su içinde bekletiyorum.

*Çalıntı bitki iyi tutar derler.Bir de öyle deneyin

dtekin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2008, 09:00   #885
Ağaç Dostu

Kadir çetin taş ve dtekin aramıza hoşgeldiniz.
Kadir bey, suda köklendirmede su yeterli.
Büyüme bitkiye bağlı.Bazen 1,5 ayda bazen 4-5 ayda belli olmuyor.
En iyi mevsim bana göre şubat-haziran arası.Fakat ekimde ekilen bitkilerin seneye bir yaşın da olduğunu ve erken çiçek açtığını biliyorum.

Eğer üreticiler bu kadar bekleselerdi iflas etmezlermiydi.Güzel bir soru...

Eski 20-02-2008, 14:50   #886
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-11-2007
Arkadaşlar imdaaaaat! Yeni açan menekşemin yaprakları solmaya ve cansızlaşmaya başladı bunun sebebi ne olabilir? Aşağı doğru kıvrılıyor.Lütfen yardımlarınızı bekliyorum Bakarmısınız yanında açan menekşemin yaprakları nasıl canlı

Eklenen Resimler

sudanaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2008, 15:10   #887
Yeni Üye

biyolojici's Avatar

Arkadaşlar en az üç haftada çimlenme olabiliyor.En sağlıklı yaprakları koparın ,kıyamasanızda onlar kolay kökleniyor.Koparılan yaprağa göre verimliliğide değişiyor.

Eklenen Resimler

Eski 20-02-2008, 16:56   #888
Ağaç Dostu

günsu's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2007
Sudanaa'cığım öncelikle yapraklarından birtane alıp ıslat bardağa, çiçeğini kaybetsen bile yaprağından çoğaltabilirsin

Rengide çok güzelmiş

Eğer farklı birşey yapıpta problem o yüzden kaynaklanmamışsa sn balıkçının dediği gibi biryere ıslatıp tekrar köklendirebilirsin

günsu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2008, 17:19   #889
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sudanaa Mesajı Göster
Arkadaşlar imdaaaaat! Yeni açan menekşemin yaprakları solmaya ve cansızlaşmaya başladı bunun sebebi ne olabilir? Aşağı doğru kıvrılıyor.Lütfen yardımlarınızı bekliyorum Bakarmısınız yanında açan menekşemin yaprakları nasıl canlı
Fazla su veyahut bulunduğu yerin sıcaklığının düşük olması 1 10 gün hiç su verme sıcaklık 20 den aşağı olmasın ve bol ışık gerisi şansa kalmış kışın daima az su selamlar

ahmeter Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2008, 17:38   #890
Ağaç Dostu

Benim ölen menekşelerime çok benziyor. Önce sağlıklı gördüğün yaprağı suya koy **** toprağa dik.Aspirin verebilirsin.Eğer toprağı çok sulu gibiyse kök kısmına kadar zarar vermeden toprağı temizle.Paket topraklar varya ona dik. Şuan değiştirebilirsin. Benim yavruya hiç bir şey olmadı. Bende zorunlu olarak değiştirmiştim. Köke yakın aspirini koy.Çok azda kökü yerleştirdikten sonra can suyu verip toprağını ilave et.Direk güneş gören yere de koyma.
Bunlar sadece tavsiye. Menekşeye iyi geleceğini düşünüyorum. Umarım iyileşir.

Eski 20-02-2008, 17:41   #891
Ağaç Dostu

Eğer dışardan besin, katkı falan verdiysen, menekşene oranı fazla gelmiştir. Böyle zamanlarda menekşenin ilk tepkisi halsizlik oluyor.Toprak yenilemede en iyi çözüm.

Eski 20-02-2008, 20:50   #892
Ağaç Dostu

handanhanım's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2007
Şu menekşeleri yaşatmanın, yaşatırken de çiçek açmalarını sağlamanın yolunu bir ben öğrenemedim. Gidip alıyorum; üstünde çiçek, yemyeşil yapraklar, eve getiriyorum 1 ay demiyor önce çiçekler, sonra yapraklar... Pes etmedim, etmeyeceğim; yola devam

handanhanım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2008, 21:12   #893
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Menekşeler sohbeti ve güneşi seviyorlermış. Sohbet etmeniz gerek.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2008, 22:59   #894
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-02-2008
merhabalar bi sorum olacaktı,bi arkadaştan bir saksı menekşe almıştım ve bu çiçeğin yapraklarından 5 tane saksıya diktim yaklaşık 7 ay oluyor yaprakları çok güzel ama hala çiçek açmıyor.çiçek için baharı mı beklemeliyim yoksa her mevsim açar mı?

almura Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2008, 09:17   #895
Ağaç Dostu

Handanhanım ben bu konuda usta oldum diyebilirim.Menekşe alırken çiçeğine aldanmayın bol yapraklı olsun.Üstünde bir çiçek olsa rengini belli edecek kadar yeter.Eve getirdiniz.2 gün aydınlık güneş görmeyen yere koyun.Bu arada garantilemek için 1-2 yaprak alıp suya koyun.2 günden sonra saksısını değiştirin.Bir boy büyüğe...Sulayın.Elinizde sıvı besin varsa ölçüleri oranında 2 hafta bundan verebilirsiniz.Yine bir haftada daha aydınlıkta dursun.Sonra perde ardasından güneş görecek şekilde bir yere koyun.

Eski 21-02-2008, 15:56   #896
Yeni Üye

biyolojici's Avatar

menekşem gelin gibi .

Eklenen Resimler

Eski 21-02-2008, 16:53   #897
Ağaç Dostu

yeşillim's Avatar

Biyolojici, maşallah menekşelerinize mümkün olsa da birer yaprak alsak.

Bunlar da benim torunların geçen yıl hali.

Eski 21-02-2008, 20:32   #898
Ağaçsever

BurcuBurcu's Avatar

Benim menekşelerin köklenmesine sanırım daha uzun zaman var.Bu resimdekiler de menekşelerimin toplu resmi ,sanırım keyifleri yerinde.

Eklenen Resimler

Eski 21-02-2008, 20:33   #899
Ağaçsever

BurcuBurcu's Avatar

Bu arada 2 menekşem ısrarla açmıyor.Onlar için humik asit kullanmaya başlamayı düşünüyorum.Faydası olur mu acaba?

Eski 21-02-2008, 20:49   #900
Yeni Üye

biyolojici's Avatar

Arkadaşlar menekşelerimi beğenenler birer MAŞALLAH desinler.Şu ara gerçekten de keyifliler.Tabi bende de ölenler oluyor.Ama yılmadan üretime devam.

Eklenen Resimler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:34.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024