agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha)
(https)

Beğeni Düzeni22541Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-07-2009, 01:11   #3871
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Sevgili denizkedisi,
Ben Faruk Bey ve sevgili Fatih'in öğrencisiyim ve diğer deneyimli arkadaşlarımızın.
Onların coğu tatilde olduğu için öğrendiklerimi paylaşıyorum sadece. Çelik için en uygun zaman olduğu söylenmişti. Hatta çelikte uygulanan sera işlemine bile gerek olmadığı da söylendi.
Ev dışında bakan fazla sayıda üye yok. Hep ev içinde bakıyoruz. Kapalı balkonda yetiştiriyor sevgili katmer. Geriye doğru mesajları okursan tüm cevapları bulursun aslında.
Seni anlıyorum mesaj sayısı o kadar fazla ki kayboluyoruz bazen. Ben de çok tekrar sorusu sordum bu başlıkta. Sana özellikle 95-100 sayfaları okumanı öneririm.
Mutfak büyükse nemi de sevdikleri için uygun olur bence.

Düzenleyen maki01 : 20-07-2009 saat 01:13 Neden: :) şaşkın ben
maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2009, 01:56   #3872
Ağaç Dostu

denizkedisi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-06-2009
Galeri: 2
Teşekkür ederim,tüm sayfaları okudum,ama o kadar korkuttu ki beni menekşeler Bodrum sıcağında...Özür dilerim.Cama yakın, duvarda bir raf var yarın oraya alacağım menekşeleri ,fotoğraf gönderirim.Tekrar teşekkürler...

denizkedisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2009, 02:27   #3873
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Rica ederim, hiç sorun değil. Ben de aynı sıkıntıları yaşadım. Özellikle sevgili Faruk'u tekrar sorularımla çok yordum. Bu sıcaklarda en önemli şey yaşamalarını sağlamak. Işık olayını çok önemseme bence. Eminim evin içi yeterince aydınlıktır. Camdan uzaklaşmaktan korkma.
Işık yeterli olacaktır.

Eski 20-07-2009, 18:07   #3874
Ağaç Dostu

4.tekilkişi's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fatihbrk Mesajı Göster
Bu gün bende kendime bir hediye menekşe almak istedim artık dur dedim kendime.

Umarım 4.tekilkişi çiçeklerini dökmez.Sizde çiçekleri dökülene kadar saksı değişimi yapmayın ve saksı değişimi yaparken bir ya da iki boy büyüğünü seçin.
Tomurcukları da var üzerinde. Umarım dökmez. Aslında hiç çiçeklerinidöktüdökmedi üzüntüsünü yaşamamak için çiçeksiz bol yapraklı bir tane alacaktım fakat, bunun mor rengine vuruldum Bir boy büyük saksı... Teşekkür ederim, aklımda

4.tekilkişi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2009, 19:04   #3875
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2008
Zamanın nasıl geçtiğini anlamak mümkün değil. Diplomayı sormak için okula gittim tabi ondan önce sağlık ocağına uğradım. Eve geldik yemek yedik bir baktım ki saat altı olmuş hava biraz serinleyince kitap almak için kütüphaneye oradan da carrefour ve praktikere uğrarım diye düşünüyordum ama yarına kaldı yine. Ben de kendime menekşe hediye etmeyi düşünüyordum. Carrefourdaki menekşelerin hepsi tek renk ve düz bu yüden kimse satın almıyor. Ama ben onları alır ve değişik renklere aşılarsam değişik renkler benden menekşe alacak herkesin hoşuna gider

bernacyhn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2009, 14:49   #3876
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-05-2009
merhabalar arkadaşlar, geçenlerde sadece 7 tane yaprağı olan ve yaprak dallarının birleşme yeri olan orta kısımdan hiç yaprak gelmeyen menekşemden bahsetmiştim. orta kısımın kahverengileştiğini yazmış ve bir yaprağın dalının toprak ile buluştuğu yerde ufak bir oluşum gördüğümü yazmıştım. bi haftadır tatildeydim geldiğimde iki minik yaprağın o ufak oluşumdan çıktığını gördüm, ne yapmalıyım. yaprak vermesine sevindim ama menekşe konusunda yeni olduğum için ne yapcam bilmiyorum. bildiğim kadarıyle menekşenin yeni yaprakları ortadan gelecekti ama böyle olunca ne yapacağımı şaşırdım, yardımcı olursanız sevinirim.

anyone0205 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2009, 10:24   #3877
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
Sn. anyone0205, bahsettiğiniz iki yapraklı oluşum çiçek tomurcuğu olabilir.

Nariel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2009, 10:29   #3878
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

İşte sıcaktan feci hale gelen menekşelerimden en kötü durumdaki ikisi Haftalardır sulamadığım halde toprakları kurumadı, sonunda yeni torfa aldım. Resmen can çekişiyorlar, bakalım kurtulacaklar mı..

Önce ve sonralarını ekliyorum.

Bu menekşemin yaprakları elim buyutundaydı ve harika çiçekler açıyordu.. Ne oldum dememeli; ne olacağım demeli..
Name:  önce1.jpg
Views: 2150
Size:  64.2 KB
Name:  sonra1.jpg
Views: 1418
Size:  52.5 KB

Bu menekşem de harika bir picasso iken şimdi ölmek üzere:

Name:  önce2.jpg
Views: 1361
Size:  44.0 KB
Name:  sonra2.jpg
Views: 2200
Size:  43.6 KB

Eski 22-07-2009, 10:45   #3879
Ağaç Dostu

Fatih's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2008
Galeri: 66
Sevgili Nariel gölge bir yere alsan ve biraz da olsa ortamın serinlemesine yardımcı olsan kurtulma şansı var gibi.Umarım picasso benim ki gibi olmaz.

Fatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2009, 10:53   #3880
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Gölgeye ve nispeten daha serin odaya aldım, bunların izinden giden başka menekşelerim de var

Eski 22-07-2009, 11:39   #3881
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sevgili Nariel,
Ben bulundukları yerin bir metre üzerine ince başlıkla su püskürtüyorum . Nerede okudum hatırlamıyorum bu uygulamayı ama faydası oldu gibi. Denemeni öneririm.

Eski 22-07-2009, 11:55   #3882
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2007
Galeri: 171
Topraklarını karıştır arada. Suyu az ve ölçülü ver. Beimkiler bukadar kötü değiller. Çok üzüldüm görünce. Gübre kullanıyorsan verme derim. Hatta kimse yazın gübre kullanmasın hiç işe yaramıyor. Sıcakla bitki şaşırıyor...

özlem11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2009, 12:16   #3883
Ağaç Dostu

bengi_su's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2007
Galeri: 19
Umarım en kısa zamanda düzelir benimkiler sıcaktan gayet memnun sanırım kışın çok üşütüyorum onları sıcağı görünce kendilerine geliyolar...

bengi_su Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2009, 13:54   #3884
Ağaç Dostu

_kardelen_'s Avatar

Giriş Tarihi: 06-07-2009
Anladığım kadarıyla sıcaktan ziyade fazla sulamaktan dolayı o hale gelmişler. O kadar zaman sulanmamış olmasına rağmen hala toprağın yaş olması bunu gösteriyor. Menekşeler direkt güneş ışığı almadıkları sürece sıcaktan ve ışıktan rahatsız olmazlar. (Uzun süre aşırı sıcak olmakla beraber havasız kapalı bir ortamda kalmaları hariç)

_kardelen_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2009, 09:37   #3885
Ağaç Dostu

Crocus Şen's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2007
Benim Teyzemde menekşelerinde çiçeklenme yokken,çok tozlu gördüğü için duşun altında yıkamış,şimdi güzelim menekşelerin yaprakları pörsümüş,çok yumuşamış,aşağıya doğru sarkmış yapraklar.Bunun nedenide acaba fazla sudan kaynaklanmış olabilir mi?

Crocus Şen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2009, 10:40   #3886
Kaybettik

sevim.K's Avatar

Giriş Tarihi: 11-12-2008
Galeri: 6
Hafta sonu Yalova'dan misafirim vardı. Çiçeklerimi çok beğendi ben de mutlu oldum ama menekşede takıldık Tutsun diye gözlerine baktığım menekşe yapraklarını görünce "ben senin kadar ilgilenmiyorum arada su vermeyi unuttuğumda oluyor. Ama yaz kış çiçekte menekşelerim" demez mi

Ağzım açık kaldı şaşkınlıktan. Ama kıskanmadım da değil hani Yaprak sayısı dörtte kaldı. Ha yavruladı ha yavrulayacak diye bekliyorum. Saksıdaki menekşem de filizleniyor yeniden büyümeye başladı ama çiçeğini göremedim daha

Ne dersiniz başaracak mıyım

sevim.K Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2009, 10:53   #3887
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sevgili Fatih'in yapraktan yavrulatarak ürettiği 7 menekşem dün geldi. Yolda biraz sarsılmış tabii. Bu sıcak havaya rağmen yine de oldukça başarılı bence. Biraz toparlansınlar fotograflarını da yayılayacağım. 2 tane miniş picassom oldu Fatih'in sayesinde, hem de bordo ... En sevdiğim renkten
Fatih'cim, ellerine, yüreğine sağlık... Umarım senin kadar güzel bakabilirim menekşelerine...

Eski 23-07-2009, 11:49   #3888
Ağaç Dostu

Fatih's Avatar

Sevgili Maki sorunsuzca eline ulaştığı için mutlu oldum.Onlara benden daha güzel bakacağına eminim.Hep seni çiçekleriyle mutlu etsinler.Picassolar buranın havası ile yaşillendi ama normale dönerler.

Sağlıcakla.

Eski 23-07-2009, 11:52   #3889
Ağaç Dostu

Fatih's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Crocus Şen Mesajı Göster
Benim Teyzemde menekşelerinde çiçeklenme yokken,çok tozlu gördüğü için duşun altında yıkamış,şimdi güzelim menekşelerin yaprakları pörsümüş,çok yumuşamış,aşağıya doğru sarkmış yapraklar.Bunun nedenide acaba fazla sudan kaynaklanmış olabilir mi?
Sevgili Crocus Şen,
Teyzenin menekşeleri fazla sudan malesef yumuşamış gibi gözüküyor.Menekşelerin toprağının kurumasına yardımcı olsun.Yoksa başlarınaa kötü bir şey gelecek gibi gözüküyor.Bu yıkamayı neden yapıyorsunuz anlamıyorum.Menekşelerin yapraklarını fırçaylada temizleye bilirsiniz benim yaptığım gibi
Bu zamana kadar hiçbir menekşemi yıkamadım yıkamayacağım da.

Eski 23-07-2009, 11:59   #3890
Ağaç Dostu

Fatih's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sevim.K Mesajı Göster
Hafta sonu Yalova'dan misafirim vardı. Çiçeklerimi çok beğendi ben de mutlu oldum ama menekşede takıldık Tutsun diye gözlerine baktığım menekşe yapraklarını görünce "ben senin kadar ilgilenmiyorum arada su vermeyi unuttuğumda oluyor. Ama yaz kış çiçekte menekşelerim" demez mi

Ağzım açık kaldı şaşkınlıktan. Ama kıskanmadım da değil hani Yaprak sayısı dörtte kaldı. Ha yavruladı ha yavrulayacak diye bekliyorum. Saksıdaki menekşem de filizleniyor yeniden büyümeye başladı ama çiçeğini göremedim daha

Ne dersiniz başaracak mıyım
Sevgili Sevim hanım.Menekşeler aynı diğer çiçekler gibi fazla ilgiden hoşlanmıyorlar.Ben günde en az 1 saat çiçeklerimle uğraşıyorum.Ancak menekşelerime bir selam verip diğerleriyle uğraşıyorum.Onlarda dikkat çekmek için boyuna tomurcuk büyütüyorlar.Şu an hiçbir menekşemde çiçek yok.Yeni aldıklarım hariç

Siz yaprakları yerinden oynatmayın çıkartıp bakmayın onlar kendi halinde köklenecelerdir.Köklenmeyen olursa inadına tekrar yaprak dikin.Dikerken bu seferde olmayacak gibi düşüncelere kapılmayın.ÇÜnkü Başaramayacağım diye bir duyguya kapıldınızmı başaramassınız.
Kısaca buna bir hikaye ile örnek vereyim.
Kurbağalar en yüksek kuleye tırmanmaya çalışıyorlarmış.Yarış başlamış ve aşağıdan gelen sesler şöyleymiş:
-Olmaz,yapamazsınız,bırakın bu yarışı tırmanamassınız.
Aşağıdan gelen seslere kulak verenler birer birer düşmüşler.Düşenlerinde düşünceleri başaramammış.Ancak aralarından biri varmış ki kendine güveni yerinde,bu işi ben başarırım diyen birtane sağır kurbağa varmış.Sağır olduğundan aşağıda ki sesleri duymadığından yarışmayı o kazanmış.

Kısacası diğerlerinin dediği önemli değil kendinize güvenin ve dikime başlarken bu sefer yavrulatacağım,bu sefer olacak diyerek başlayın.
En önemliside bu işte başarılı olacağınıza inanın.

Eski 23-07-2009, 12:02   #3891
Ağaç Dostu

Crocus Şen's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2007
Sevgili Fatih,Teyzeme her fırsatta fırça yönteminden bahsediyorum ama kendisi biraz eski teknolojileri kullanıyorbu yüzden söz geçiremiyorum.Dün bir baktım şok oldum zavallılar..Sanırım bu yıkama işi meneklerinin 1 aylık su ihtiyacını giderecek

Crocus Şen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2009, 21:07   #3892
Ağaç Dostu

Lalezan's Avatar

Giriş Tarihi: 18-06-2009
Galeri: 14
Bende menekşelerime geçenlerde duş aldırdım,çiçeklerine su değdirilmeyeceğini ,ertesi gün o güzelim çiçeklerinin mahvolmasından anladım .Birdaha yıkamayı düşünmüyorum.En iyisi evde menekşelerin tozlanmaması için ıslak kuru süpürge kullanmak..

Lalezan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2009, 01:48   #3893
Yeni Üye

yeliz_83's Avatar

Giriş Tarihi: 13-07-2008
arkadaşlar hepinize merhaba! ben sizinle bir şey paylaşmak ve eğer bilginiz varsa bana söylemenizi istiyorum;3 tane ebruli açmış menekşe almıştım zamanında ; ilk açan tomurcukların hepsi ebruliydi fakat tomurcuk verip bir kez daha açtıklarında artık tek renge dönmeye başladılar;bununla ilgili bilginiz varsa eğer paylaşırsanız sevinirim...

yeliz_83 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2009, 09:16   #3894
Ağaç Dostu

_kardelen_'s Avatar

Giriş Tarihi: 06-07-2009
Menekşemin ortadan yeni çıkmaya çalışan yaprakları adeta sıkışmış vaziyette.
Sanki çok dar bir yerdeler de sıkışmışlar gibi, adeta büzülmüş, açılamıyorlar. Yapraklar çok sert. Bir sürü tomurcuğu var ama onlar da yaprakların altında kalmışlar. Kürdan yardımıyla zarar vermeden dikkatlice kaldırıp yaprakların üzerine çıkardım, açmaya başladı. Dış yaprakları biraz aşağıya doğru hafifçe bastırınca ortadaki yapraklara biraz yer açıldı heralde şimdi rahatlamışlardır açılırlar. Sizce neden böyle oluyor? Fazla sulamıyorum toprağı sürekli nemli bırakıyorum. Yeterli miktarda da güneş aldığını düşünüyorum

_kardelen_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2009, 09:48   #3895
Ağaç Dostu

Lalezan's Avatar

Giriş Tarihi: 18-06-2009
Galeri: 14
Sevgili Kardelen ,aynı sorun benim Ankara,dan rengini çok beğenerek aldığım menekşemdede var.Bende aynı sizin yaptığınız gibi kürdanla sıkışmış yaprakları çıkarmaya çalıştım.Yaprak çok az ,kısa ve çok sert.Çok fazla tomurcuk yaprakların sertliğinden yukarı çıkıp açamıyorlar,hatta tomurcukları bir ara kopardım önce yapraklar gelişsin diye.Şu anda bile yeniden, tomurcuklar oluşmaya başlamış.Bir türlü düzelmiyor.Zannedersem hormondan kaynaklanıyor,ilk aldığımızda sağlıklı gözüküyorlar ama daha sonra bu sorunlar çıkıyor.Ne yapılacağını bilemiyorum doğrusu,bilen arkadaşlar varsa paylaşşınlar lütfen...

Lalezan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2009, 11:38   #3896
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Galeri: 9
Menekşeyi çiçekçiden aldığınızdan itibaren ölüyor.. Ben defalarca denememe rağmen patır patır çiçekleri döküldü sonra da yaprakları.. Çiçekçiler büyü mü yapıyorlar nedir? En son anneler gününde aldığım bu halde.. Aralardan küçük yapraklar çıkıyor ama umutlu değilim Sanırım ölecek..

selis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2009, 12:02   #3897
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2007
Galeri: 171
Bende hep satın aldım. Şikayetçi de değilim. Ya fazla suladınız **** yerini sevmedi. Belkide uygun toprakta değil menekşeniz.

özlem11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2009, 13:17   #3898
Ağaç Dostu

Emel's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2009
Arkadaşlar menekşelerimin üzerinde uçuşan minik sineklerden nasıl kurtulabilirim? bunlar beni çok rahatsız ediyoe gerçektende.

Emel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2009, 13:23   #3899
Ağaç Dostu

Fatih's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selis Mesajı Göster
Menekşeyi çiçekçiden aldığınızdan itibaren ölüyor.. Ben defalarca denememe rağmen patır patır çiçekleri döküldü sonra da yaprakları.. Çiçekçiler büyü mü yapıyorlar nedir? En son anneler gününde aldığım bu halde.. Aralardan küçük yapraklar çıkıyor ama umutlu değilim Sanırım ölecek..

Sevgili Selis çiçeğinizin kökü ve gövdesi çürümüş gibi gözüküyor.Gövde ve kök çürüklerinin en önemli nedeni fazla sulamadır.

Eski 24-07-2009, 13:23   #3900
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Çevresine sinek ilacı sıkarak kurtulabilirsin Sayın emel-erman

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024