agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha)
(https)

Beğeni Düzeni22541Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-05-2011, 15:56   #8641
Ağaç Dostu

İremsıla's Avatar

Giriş Tarihi: 26-08-2007
Sevgili simran,gerçekten menekşeniz çok güzel güle güle büyütün.işyerinizde bu güzellikle tanışmanız ayrı bir şans bu güzellik her zaman karşımıza çıkmaz.

Sevgili cahide kartalın vardı,buna benzer menekşesi,yeni üye olduğum sene yaprak göndermişti sağolsun ama düğün telaşıyla ben malesef yetiştirememiştim.ne diyelim kısmet.

Düzenleyen İremsıla : 15-06-2011 saat 09:57
İremsıla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2011, 22:44   #8642
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Suda yavrulayan yapraklar. Bu gün sera ortamına diktim. Suda yavrulamış olmaları büyümelerini kolaylaştıracak. Kendileri bu menekşeden alındı.
http://www.agaclar.net/galeri/showim...mageuser=52368
Daha doğrusu menekşeyi kök çürüğünden kaybedince, unuttuğum bir tarihte yapraklarını suya koymuştum.

Name:  yavrular.JPG
Views: 2590
Size:  30.9 KB

Eklenen Resimler

Düzenleyen Sevgi Durul : 22-05-2011 saat 00:48 Neden: Ekleme
Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2011, 15:06   #8643
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2008
Bir yapraktan iki ayrı menekşe adayı doğuyor, ne kadar güzel

Bu güzellik de yıllar sonra elimde kalan tek menekşe. Üzerinde çiçek oluşumları var zannettim ilk başta ama sanırım onlar yaprak. Telefon ile pek iyi çekemedim ama bir de siz bakın çiçeğe hiç benzemiyorlar. Ne günlere kaldık çiçek ile yaprağı ayırt edemiyorum bile :/ Orada çiçek olması beklenir, çiçekler oval ve diplerinde iğne ucu kadar yaprakları oluyor normalde. Ama bunların diğer yapraklardan bir farkı yok.

Eklenen Resimler

bernacyhn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2011, 10:24   #8644
Ağaç Dostu

fahriyee's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2010
2.resimda ayrıntılı görünüyor Sevgili bernacyhn,yeni yapraklar mevcut. Genelde benim menekşelerde o bölgelerden çiçek ya da yaprak kopardığımda yavru gelir.

fahriyee Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2011, 11:44   #8645
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2008
Teşekkür ederim Sevgili fahriyee, onlar kendiliğinden çıktı orada. Yaşlı olmasına rağmen yavru formunda olduğu için yanlızca büyüdükçe en altta kalan eski cılız yaprakları almıştım. Bir defada 40-50 saksı menekşe baktığım oldu ama ilk kez böyle bir şeyle karşılaşıyorum

bernacyhn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2011, 15:07   #8646
Ağaç Dostu

fahriyee's Avatar

Sevgili Simran; Ankara'da hep klasik menekşeler olduğundan ve katmerli bile olmadığından bahsetmişsiniz. Katmerli menekşe çeşidiniz yoksa ve değişik renkler yetiştirmeyi arzu ediyorsanız, bir de Konya'ya sık geliyorsanız tamamdır. O zaman ben size çay eşliğinde menekşe ikram edebilirim. (Özelden yazmak istedim ama özel mesaj kabul etmiyorsunuz galiba. Bana özelden telefon numaranızı yazarsanız ararım görüşebiliriz,tabi ki arzu ederseniz)

Eski 23-05-2011, 15:21   #8647
kns
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-10-2010
arkadaşlar benim menekşelerimden birinde küllenme problemi oldu o kadar menekşenin içinde ilk kez başıma geliyor ve ne yapacağımı bilmiyorum bilenler varsa lütfen yardımcı olurmusunuz? çok güzel açan katmerli bir menekşe kaybetmek istemiyorum.. Omazsa çelikten üretirim ama onu kurtarmak istiyorum bilen varsa lütfen yazarmısınız nasıl bu problemi ortadan kaldırabilirim çiçek zarar görmeden?

kns Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2011, 15:22   #8648
kns
Ağaçsever

bu arada bu sorun için seradan ilaç istedim ama bana Hezudin 20 Em diye bir laç verdi ve böcek ilacı ben adamada alırken pek güvenemediğim için vermedim bitkiye şimdilik. ne dersiniz vermelimiyim bu ilça bu soruna iyi gelirmi?

Eski 24-05-2011, 07:54   #8649
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-03-2010
külleme

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kns Mesajı Göster
arkadaşlar benim menekşelerimden birinde küllenme problemi oldu o kadar menekşenin içinde ilk kez başıma geliyor ve ne yapacağımı bilmiyorum bilenler varsa lütfen yardımcı olurmusunuz? çok güzel açan katmerli bir menekşe kaybetmek istemiyorum.. Omazsa çelikten üretirim ama onu kurtarmak istiyorum bilen varsa lütfen yazarmısınız nasıl bu problemi ortadan kaldırabilirim çiçek zarar görmeden?
Sayın kns,menekşemin birinde bende uğraştım küllemeyle. Bulunduğu ortam çok nemli olmalı.Menekşenizi daha havadar bir yere alın. Ben maki01 arkadaşımızın tavsiyesi üzerine sulandırılmış oksijen kullandım. Sonrada yapraklarına incecik toz kükürt ekeledim.(kükürt kullanırsanız asla güneşte kalmamalı.) Oksijenin ölçüsünü şuan hatırlıyamadım.Araştırırsanız bulursunuz.
Merak etmeyin kurtulur.Benimkisi kurtuldu.

sema62 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2011, 12:21   #8650
Ağaç Dostu

fahriyee's Avatar

Sevgili Sema62; ben de biraz önce ziraatçiden sarı toz kükürt aldım. Maki'nin tavsiyesi üzerine çiçek aralarına ayrı bir kaba koyup sulandıracaktım. Ama aldığım türün sulandırılmadan kullanıldığını toz olarak serpilmesi gerektiğini söyledi. Özellikle asmalar için kullanılırmış.
Benim menekşelerin göbeğinde mantar enf. gibi bir durum var. En küçük yapraklarını koparıyorum, oksijenli su sıktım bazılarının yeni çıkan yaprakları yine aynı. Acaba o kükürtten toz halinde serpsem mi? Bir de serpince güneş görmesin demişsiniz ya kaç gün güneş görmemeli, ayrıca kükürtten arındırmak için bir süre sonra başka bir işlem yapılmalı mı? Teşekkür ediyorum...(Bu arada oksijenli su 1 litre suya 1 tatlı kaşığı kullanmıştım, su kaynamış soğumuş idi)

Eski 24-05-2011, 16:47   #8651
Ağaç Dostu

fahriyee's Avatar

Sevgili iremsıla; bugünlerin favori problemi göbek kısmında beyazlaşma.Aslında bu konu için de ayrı bir başlık açılıp kesin çözüm yolunu bilen arkadaşlar bizi bilgilendirse ne güzel olur.
Benim de birçok menekşemde bu problem oldu, göbek kısmındaki 4-5 yaprağı koparıp 3-4 kez dönüşümlü olarak Roa Plus ve oksijenli su uyguladım. Faruk Bey kuşçularda satılan fungusit etkili(mantar için) tozu alıp göbek kısmına serpmemi söylemişti, ama alamadım henüz. Bugün ziraatçiden fungusit almak istedim, salon bitkilerine uygulanmaz dedi. Anlayacağınız kesin çözüm bulamadım daha.
Kesinlikle bulaşıcı olduğunu biliyorum, yavrularda gözlemişsem ve o tür elimde varsa hemen atıyorum. Problem gördüğümüz menekşeyi iyileşene kadar diğerlerinden ayırmak gerekiyor.
Geçiş mevsiminde olduğumuzdan menekşenin toprağı çabuk kuruyamıyor, hep ıslak kalıyor. Bu da ya kök çürüğü ya da mantar yapıyor bence...

Eski 24-05-2011, 20:46   #8652
kns
Ağaçsever

Valla arkadaşlar çok canım sıkıldı. Hangi tarifi uygulasam kararsızım bide soda yağ ve suyla bir tarif var. Üstelik ben menekşemi çiçek serasına götürdüm ve bana bir ilaç verdi güvenemedim kullanmadım mine hanıma sordum adam benim tahimn ettiğim gibi böcek ilacı satmış bana buna iyi gelir diye. Çok sinirlendim... Çiçeğe versem zararı olacak bir şeyi satıyo adam bana nasıl çiçekçi bunlar böyle...

Eski 24-05-2011, 22:05   #8653
Ağaç Dostu

İremsıla's Avatar

Teşekkür ederim ilginiz için sevgili fahriye,benim kardeşimin akvaryum ve kuş galerisi var,kendisinden muhabbet kuşlarına kullandığını biliyorum,mantar ilacı diye duymuştum,akvaryumdaki balıklarım için evimde 3 çeşit mantar ilacı var.eğer kuşlar için olan mantar ilacının kesin çözüm olduğundan emin olsak hemen uygularım.

Düzenleyen İremsıla : 15-06-2011 saat 09:59
Eski 24-05-2011, 22:20   #8654
Ağaç Dostu

mantar enf.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fahriyee Mesajı Göster
Sevgili Sema62; ben de biraz önce ziraatçiden sarı toz kükürt aldım. Maki'nin tavsiyesi üzerine çiçek aralarına ayrı bir kaba koyup sulandıracaktım. Ama aldığım türün sulandırılmadan kullanıldığını toz olarak serpilmesi gerektiğini söyledi. Özellikle asmalar için kullanılırmış.
Benim menekşelerin göbeğinde mantar enf. gibi bir durum var. En küçük yapraklarını koparıyorum, oksijenli su sıktım bazılarının yeni çıkan yaprakları yine aynı. Acaba o kükürtten toz halinde serpsem mi? Bir de serpince güneş görmesin demişsiniz ya kaç gün güneş görmemeli, ayrıca kükürtten arındırmak için bir süre sonra başka bir işlem yapılmalı mı? Teşekkür ediyorum...(Bu arada oksijenli su 1 litre suya 1 tatlı kaşığı kullanmıştım, su kaynamış soğumuş idi)
Sevgili fahriye,bence çok ince , şüpheli yerlere toz kükürt ekeleyebiirsin. Menekşenin kuru olması gerekir.Gölge biryerde 2-3 gün kalabilir.İnşallah kökten gelen bir hastalık değildir.Daha sonra yapraklara zarar vermeden çeşme altında yıkayın. Göbeğin suyunu kağıt peçeteyle alın. Hava cereyanı olmayan biryerde iyice kurutun.
Ayrıca oksijen miktarı az.En başta bana oksijen tedavisi uygula denmişti. Bende hiç sulandırmadan sıkmıştım.Parmağımı yakınca hemen yıkamıştım. Ama hiç birşey olmadı. 1 litre suya 2-3 yem.kaş. oksijen koyabilirsin.
(Benim bu tedavim yapraklardaki külleme içindi)

Eski 24-05-2011, 22:29   #8655
Ağaçsever

sofistike's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2011
Merhaba arkadaşlar bendede aynı sorun var. Yeni aldığım menekşelerin bazılarında oldu.
oksijenli su vesaire hiç biri fayda etmedi.Şimdi naçizane fikrim, yeni aldığım menekşeleri eve getirir getiemez toprağından tamamen arındırıyorum. Yani ılık su dolu bir kapta yapraklara dikkat ederek tamamen yıkayıp yeni toprağa dikip, sera yöntemi(üzerine bir poşet geçirip) bir kaç gün bu şekilde bekletip, yavaş, yavaş normal ortama çıkarıyorum.
tabi denermisiniz bilemem. Çünkü menekşeler bizlere ulaşana kadar çok olumsuz yollardan geçiyor kanınmca.

sofistike Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2011, 22:43   #8656
Ağaçsever

sofistike's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2011
Menekşelerimin orta yapraklarındaki kalınlaşma,aşırı tüylenme olduğu zamanda bozulan
yaprakları koparıp toprağını tamamen değiştirip, üzerine yarı şeffaf poşet geçirip gölge bir yerde
1-2 hafta bekletip yeni yaprakler gözükmeye başlayınca yavaş, yavaş çukarıyorum.
Yarın resimlerini ekleyip sizlerle paylaşırım. Sevgiyle kalın

sofistike Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2011, 07:21   #8657
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2007
Galeri: 171
Menekşlerinizi az sulamalıydınız... Geçmiş haftalarda hep yağış hakimdi... Nem oranı havada da fazlaydı... Kaldı ki, dibide ıslaksa bu sorunun olma ihtimali yüksek...
Iremsıla natalyadan bende menekşe temin ettim 12 gün önce ama herhangi bir zararlıya rastlamadım... Yeni aldığınız sera menekşelerine dikkat... Yeni aldıysanız muhtemelen oradan da gelmiş olabilir...
Ben bu tarz sorunda zararlı böcekler için olan bitki ilacını minumum dozda sulandırıp vermiştim...menekşeye de zarar vermedi...

özlem11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2011, 12:02   #8658
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2007
Galeri: 171
toprak değişimi yaptınmı iremsıla...

özlem11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2011, 15:19   #8659
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Arkadaşlar,

Menekşenin göbek kısmındaki bozulma ile ilgili sorunlar, sayfa #289-290 da detaylı olarak paylaşıldı. Her iki sayfayı da okumanızı öneririm.

Sevgili klubnika, kendi menekşelerinde de aynı sorunu yaşadı ve yanlış gübre kullanımından kaynaklandığı konusunda görüş birliğine vardık. Lütfen ilgili sayfaları okuyun.

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2011, 15:36   #8660
Ağaç Dostu

İremsıla's Avatar

Çok teşekkür ederim dilara ablacığım,üzüntümden önceki mesajları incelemek aklıma bile gelmedi.şimdi baktım benim sorunum tam olarak natalyanın 8669 nolu mesajındaki görüntünün aynısıdır.resim eklemeyi öğrenemedim henüz.

Eski 25-05-2011, 18:38   #8661
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Alıntı:
Sayın kns,

Fotoğraf olmadığı için daha önce yazmak istemedim. Bazen unlu bit ve kurşuni küf ( Botrytis ) tarif edilirken yanlış anlaşılabiliyor.

Eğer mantarın neden olduğu kurşuni küf ise toz kükürt kullanabilirsiniz. Yabancı bir kaynakta hastalığın bulaşmış olduğu yapraklara toz kükürt serpilmesi , kükürt görevini tamamladıktan sonra temizlenmesi öneriliyor.

Ben bu uygulamayı menekşelerimde küf oluşmadığı için hiç denemedim. Denenebilir.

Eski 25-05-2011, 18:46   #8662
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Arkadaşlar,

Afrika Menekşe başlığı detaylandırılarak yeni bir bölüm oluşturuldu. Alttaki yazıyı tıklarsanız konu başlıklarını görebilirsiniz.

Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha)

Afrika Menekşesi Hastalıkları için ayrı bir bölüm var.

Mesajlarımızı ilgili bölümlere yazarsak çok daha hızlı yanıt alabiliriz.

Eski 25-05-2011, 20:19   #8663
Ağaç Dostu.

katmer's Avatar

Giriş Tarihi: 16-09-2008
Galeri: 167
Arkadaşlar, klubnika'dan en son aldığım yavrularda ben de aynı sorunu yaşadım. Hemen gübreyi kestim ve Roa uyguladım. Düzelmeye başladılar. maki01 ile aynı düşüncedeyim. Bunun gübre zehirlenmesi olduğuna eminim.

katmer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2011, 04:30   #8664
/

Giriş Tarihi: 11-06-2010
Galeri: 2
Menekşeler ve topraktaki pH değeri

Arkadaşlar, ben İstanbul’da oturuyorum ve bize beyaz eşya satıcıları, hatta çamaşır için kullanmış olduğu "Calgon" üzerinde yazıya dayanarak ben hep buralarda alkalen su olduğunu düşündüm. Benim menekşeleri bozulmaya başladığı ana kadar, ilk baştan çok korktum, böcek diye. Ama biliyordum ki böcek - mite bu kadar çabuk yayılmaz!!!
Menekşelerden göbek sıkışması birden başladı…Araştırmaya dayanarak suyun ve toprağın pH oranını çok düşük olduğunu fark ettim.
Yalnız bitki toprağı değiştirdikten sonra hemen cevap vermiyorlar, zaman geçmesi gerekiyor. Ancak yeni çıkan yapraklar sağlıklı çıkabiliyor!!!

Menekşeler ve pH değeri.
Asitlik veya toprağın alkalinite pH ile karakterizedir. Bu gösterge (H +) iyonlarının konsantrasyonunu gösterir. Toprağın pH göstergesi 7 den büyük ise alkalen demektir ve 7’den daha az ise 5.5 gibi, asidik özelliği vardır. pH değeri 7’ise tarafsız veya nötr adlandırılır.

"Ah, keşke benim bitkileri konuşabilseydi!!! " Kaç kez aklımızdan gelip geçti, dimi?
Ne kadar sıklıkla bu tür ifadeler duyuyorum!

Menekşeler yaklaşık pH 6.5 – 6,9 oranında toprağı seviyorlar.

Topraktaki fosfatlar çok önemli ama çözümlülük açısında en zor olan tuzlar. Ve topraktaki pH oranı bu tuzların bitkiler tarafında emilmesini tam orantılı. Eğer pH yüksek veya düşükse topraktaki olan fosfatlar bol miktarda bile olsa, bitki tarafından emilmiyorlar. Bu durum zamanında bitkinin besin açlığı duyulmaya yol açıyor ve bitkinin genel görüntüsü değişiyor.

Bu durum fosfat abluka denir.
Ablukayı kaldırmak için – topraktaki fosfatların çözülmesi ve bitki tarafından emilmesi gerekıyor. Bunu için toprağın pH ölçmek şarttır. Toprağın pH 6 ve altında ise – çok asidik demektir, bir alkali su hazırlamak gerekiyor - 1 çorba kaşığı dolomitik unu 4,54 litre ılık suya iyice çalkaladıktan sonra bu karışımıyla sulama yapılır. Normal sulama yerine 5-6 kez bu karışımı kullanmasını tavsiye ederim. Eğer toprak karışımı içinde sfagnum yosunu kullanılmışsa veya sizin kullanmış olduğu su çok yumuşak ise (suyun pH de ölçmesi gerekir) menekşe toprağı hazırlarken doğrudan dolomitik unu eklemek daha iyi olur.
Toprak pH 7 ve üstte - sulamada birkaç kez sirke solüsyonu (4,54 litre ılık suyu başına 2 yemek kaşığı) kullanın.
Bu yüzden menekşeleri yetiştirirken mutlaka dikkat etmesi ve bitkinin genel durumu değerlendirmesi gerekiyor, aslında onlar çok net bir şekilde kendi durumları size söylüyorlar…
Menekşelerin göbekteki sıkışma, yeni çıkan yapraklarda şekli ve rengi bozukluğu, yaprakların kenarlarda sararma toprağın asit oranı yüksek olduğunu ve bitki fosfat açlığı yaşadığını gösteriyor.

Bu belirtilerin bazıları aşırı aydınlatma yüzünde veya menekşelerde akar saldırısına maruz kalmış ya da ilaçların veya gübrelerin uygun olmadığını bir göstergesi olabilir.
Bu yüzden ilk yapılacak olan iş paniğe kapılmadan ve böcek ilacı kullanmadan pH değeri ölçmek ve eğer aşırı aydınlatmadan kaynaklıyorsa ışık oranı ayarlamak. Çünkü böceklere karşı kullanmış olduğu ilaçlara da bitki tepki verebilir ve çok karışık bir burum ortaya çıkabilir. Sız bitki ilaçlarsınız böcek var diye ama durum daha da kötüye gider ve şaşırmış kalırsınız neden diye!!!

Bunu hiçbir zaman unutmayın!!! Zamanında, yani birkaç ay içinde bitkinin metabolizması yüzünde topraktaki pH değeri değişiyor ve asit oranı yükselmeye başlıyor bu yüzden her 6 ay bitkinin toprağı değiştirmek en doğru çözüm.

Bitkileri izleyin ve söylemiş olduğu şeyleri anlamaya çalışın.

Düzenleyen klubnika : 26-05-2011 saat 05:09
klubnika Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2011, 04:36   #8665
/

Alıntı:
Merhaba, bü küllenme problemi ilgili biraz açıklama yapmak istiyorum...
Bu mesajda anlatılmış küllenme kesinlikle mantar ve küften oluşan bir problem, menekşelerde sık gorülen ve çok kolay ortadan kaldırabilen bir problem aslında. Değerli arkadaşım füngisit etki olan bir ilaç kullanmasını tavsiye ediyorum...

Eski 26-05-2011, 05:14   #8666
/

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi iremsila Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar,benimde aynı sorunla başım dertte,sevgili klubnikadan 10 gün önce gelen 3 yavruda aynı sorun oluştu.geldikten 2 gün sonra menekşe göbek kısmından beyazlaşarak bütün yaprakları sarmış,irisi kaybettim diye üzülürken bu günde 2 yavruda aynı sorun oluşmuş,bulaşıcımıdır daha önce menekşelerimde,hiç karşılaşmadığım bir hastalık geldiklerinde torpakları nemliydi,10 gündür bu sabah ilk 1 çorba kaşığı su verdim.ne yapmalıyım diğerlerinide kaybetmek istemiyorum.
Nurcan Hn. sizin de problem zannedersem topraktaki çok fazla nemden kaynaklanan bir sorun. Kesinlikle küf ve mantar değil, tamamen kök çürümesi, bunun üzerinde 2‘ci reaksiyon küf oluşması... Doğadaki kurallara göre, ölmüş olan şey yok etmesi... Bulaşıcı hastalık değil yani. Yukarıdaki arkadaşımın durumu farklı...
Ben normalde 3 günde bir sulama yapıyorum yavrulara... Bardaklar çok küçük olduğu için toprak çok çabuk kuruyor, her küçük saksıya enjektör yardımıyla sadece 5 ml su veriyorum, toprak nemli ise atlatıyorum... Duruma göre. Tabii ki bu bulunduğu ortama bağlı.
Üzücü bir haber bu … Ama kaçınılmaz!!!
Siz zannetmeyin bende kayıplar yok...
En büyük kaybım bugüne kadar mesela, geçen sene bayan Repkina’dan 60 dolara almış olduğum 3 yavru Fortuna Tekerlegi bir tanesi aynı sebepten dolayı kaybettim...

Düzenleyen klubnika : 26-05-2011 saat 08:49
Eski 26-05-2011, 08:46   #8667
/

Eğer bitkilerde göbek sıkışmasından daha çabuk kurtulmasını istiyorsunuz, tavsiyem bu... Bitki tamamen toprakla birlikte saksıdan çıkartın ve bütün toprağı köklerle birlikte temizleyin sadece ana kök olsun 'havuç gibi' benim daha evvel yazdığım gibi su hazırlayın ve köklenmesine bırakın, çok çabuk kökleniyor zaten. Kökleri çıkmaya başladığında 2-3 cm civarında yeni toprak karışımına ekin (bu arada saksı küçük olmalı, 8 cm kadar yetişkin standart tür için)ve seraya koyun, sera da havalandırmayı unutmayın!!! 1 ay içinde iyice köklenir zaten. Ben arada sırada yetişkin bitkilere 'gençleşme yöntemi' uyguluyorum!!!
Yaşlı veya kökü çürük Afrika menekşelerini yenileme

Eski 26-05-2011, 09:55   #8668
Ağaç Dostu

Teşekkürler sevgili klubnika. Vermiş olduğunuz bilgiler için. Benimde yaprakları sıkışmış durumda bir tane menekşem var. Aynı toprağı kullandığım diğer menekşelerimde bu sorun yok.
Toprağını değiştirip birazda saçaklarını temizledim.Daha bir değişiklik olmadı. Merakla bekliyorum.

Eski 26-05-2011, 12:29   #8669
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi klubnika
Menekşelerin göbekteki sıkışma, yeni çıkan yapraklarda şekli ve rengi bozukluğu, yaprakların kenarlarda sararma toprağın asit oranı yüksek olduğunu ve bitki fosfat açlığı yaşadığını gösteriyor.
Sevgili klubnika,

Göbekteki sıkışmanın nedeni fosfat eksikliğine bağlamana katılmıyorum. Bu konuyu 289 ve 290'ıncı sayfalarda da tartıştık. Bu durum fazla ya da yanlış gübre kullanımı , mite (akar) ya da aşırı ışık nedeniyle ortaya çıkıyor.

Calgon'un verilerine Türkiye'nin büyük bir bölümünde ; İstanbul da dahil olmak üzere ; sular aşırı kireçli. Yani, sulamada çesme suyu kullanılıyorsa toprakta asit birikimden söz etmek mümkün değil. Çeşme sularının pH'ı genellikle 7'nin üzerinde.

Kimya bilgim oldukca sınırlı ancak "Yumuşak-Sert Su" kavramlarının suyun pH değerleriyle birebir örtüşmediğini biliyorum. İçme suyu olarak satın aldığımız en bilinen markaların yumuşak sularının pH'ı 7 nin üzerinde. Nestle'in ambalaj üzerindeki pH değeri 8.2 ama yumuşak su olarak bilinir. Ambalaj üzerindeki bilgileri okumadan önce menekşelerimde satın aldığım içme suyunu kullanıyordum

Kullandığım suyun pH'ını çok kesin değerler elde edemesem de pH striplerle ölçüyorum. 100'er adet paketlenmiş test stripler 10 TL civarında satılıyor. Toprağın pH'ını doğru olarak ölçecek cihazlar ise 400-500 TL . Ulaşılması çok zor

Özet olarak çoğumuzun kullandığı toprak karışımı ve menekşeler için üretilen sıvı gübrelerle asidik bir ortam yaratmamız mümkün değil.

Sen, kurutulmuş sfagnum yosunu kullanıyorsun, çoğumuzun bu malzemeyi temin etmesi mümkün değil. Toprak pH'ını hangi cihazla ölçtüğünü bilmiyorum ama sende toprağın asidik çıkma nedeni sfagnum yosunu. Arkadaşlarımız sorunu bu da olamaz.

Daha sağlıklı bir inceleme yapman gerektiğini düşünüyorum.

Eski 26-05-2011, 12:43   #8670
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-01-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maki01 Mesajı Göster
Sevgili klubnika,

Göbekteki sıkışmanın nedeni fosfat eksikliğine bağlamana katılmıyorum. Bu konuyu 289 ve 290'ıncı sayfalarda da tartıştık. Bu durum fazla ya da yanlış gübre kullanımı , mite (akar) ya da aşırı ışık nedeniyle ortaya çıkıyor.

Calgon'un verilerine Türkiye'nin büyük bir bölümünde ; İstanbul da dahil olmak üzere ; sular aşırı kireçli. Yani, sulamada çesme suyu kullanılıyorsa toprakta asit birikimden söz etmek mümkün değil. Çeşme sularının pH'ı genellikle 7'nin üzerinde.

Kimya bilgim oldukca sınırlı ancak "Yumuşak-Sert Su" kavramlarının suyun pH değerleriyle birebir örtüşmediğini biliyorum. İçme suyu olarak satın aldığımız en bilinen markaların yumuşak sularının pH'ı 7 nin üzerinde. Nestle'in ambalaj üzerindeki pH değeri 8.2 ama yumuşak su olarak bilinir. Ambalaj üzerindeki bilgileri okumadan önce menekşelerimde satın aldığım içme suyunu kullanıyordum

Kullandığım suyun pH'ını çok kesin değerler elde edemesem de pH striplerle ölçüyorum. 100'er adet paketlenmiş test stripler 10 TL civarında satılıyor. Toprağın pH'ını doğru olarak ölçecek cihazlar ise 400-500 TL . Ulaşılması çok zor

Özet olarak çoğumuzun kullandığı toprak karışımı ve menekşeler için üretilen sıvı gübrelerle asidik bir ortam yaratmamız mümkün değil.

Sen, kurutulmuş sfagnum yosunu kullanıyorsun, çoğumuzun bu malzemeyi temin etmesi mümkün değil. Toprak pH'ını hangi cihazla ölçtüğünü bilmiyorum ama sende toprağın asidik çıkma nedeni sfagnum yosunu. Arkadaşlarımız sorunu bu da olamaz.

Daha sağlıklı bir inceleme yapman gerektiğini düşünüyorum.
yumuşak - sert su kavramları suyun pH ı ile ilgisizdir. suda bulunan Mg ve Ca iyonlarının fazla olması suyu sert yapar. kireçli su = sert su

simran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024