View Single Post
Eski 26-05-2011, 05:14   #8666
klubnika
/

Giriş Tarihi: 11-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi iremsila Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar,benimde aynı sorunla başım dertte,sevgili klubnikadan 10 gün önce gelen 3 yavruda aynı sorun oluştu.geldikten 2 gün sonra menekşe göbek kısmından beyazlaşarak bütün yaprakları sarmış,irisi kaybettim diye üzülürken bu günde 2 yavruda aynı sorun oluşmuş,bulaşıcımıdır daha önce menekşelerimde,hiç karşılaşmadığım bir hastalık geldiklerinde torpakları nemliydi,10 gündür bu sabah ilk 1 çorba kaşığı su verdim.ne yapmalıyım diğerlerinide kaybetmek istemiyorum.
Nurcan Hn. sizin de problem zannedersem topraktaki çok fazla nemden kaynaklanan bir sorun. Kesinlikle küf ve mantar değil, tamamen kök çürümesi, bunun üzerinde 2‘ci reaksiyon küf oluşması... Doğadaki kurallara göre, ölmüş olan şey yok etmesi... Bulaşıcı hastalık değil yani. Yukarıdaki arkadaşımın durumu farklı...
Ben normalde 3 günde bir sulama yapıyorum yavrulara... Bardaklar çok küçük olduğu için toprak çok çabuk kuruyor, her küçük saksıya enjektör yardımıyla sadece 5 ml su veriyorum, toprak nemli ise atlatıyorum... Duruma göre. Tabii ki bu bulunduğu ortama bağlı.
Üzücü bir haber bu … Ama kaçınılmaz!!!
Siz zannetmeyin bende kayıplar yok...
En büyük kaybım bugüne kadar mesela, geçen sene bayan Repkina’dan 60 dolara almış olduğum 3 yavru Fortuna Tekerlegi bir tanesi aynı sebepten dolayı kaybettim...

Düzenleyen klubnika : 26-05-2011 saat 08:49
klubnika Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön