agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha)
(https)

Beğeni Düzeni22541Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-11-2010, 12:53   #7231
Ağaçsever

thisisme's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2010
Galeri: 5
sevgili klubnika, ışıklı raflarınız geldiğinde bizim için fotoğraflar mısınız?. Ben de evim az güneş aldığı için çiçeklerime yapay ışıklandırma yapmak istiyorum ama nasıl bir ışık kullanacağım konusunda tereddütlerim var.

thisisme Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2010, 13:14   #7232
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2007
Galeri: 171
Katmercim işin o boyutunu düşünemedim hiç... Ama şöyle ki; aslında toprak kurdunun bile bence bitkiye yararı var....toprağı havalandırıyorlarmış gezinirken. ev bitkisi olmasada ağaçlarda ya da dışarı bitkilerinde de kullanılması olumlu sonuç verecektir.
Bu arada halamın kızı bahçe toprağı kullanırdım solucan olurdu bitkide... menekşeleri kocaman olurdu yeride iyiydi durmadan çiçek verirdi... Nerede hata yapıyoruz ki acaba bizler... 1 yıl aradan sonra çok şükür şuan yenice düzeldi menekşelerim....

özlem11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2010, 13:34   #7233
Ağaç Dostu.

katmer's Avatar

Giriş Tarihi: 16-09-2008
Galeri: 167
Solucan rahatsızlık vermeyebilir ama balık artıkları kıl kurdu yapıyor ve bu kurtlar da kökü tamamen sarıyor. Çok eskiden başımıza gelmişti. Bahçe bitkilerine iyi geldiği kesin ama menekşelerimde denemem.

katmer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2010, 15:19   #7234
Kaybettik

sevim.K's Avatar

Giriş Tarihi: 11-12-2008
Galeri: 6
Ellerine sağlık Faruk. Ben de bardakta yetiştirdim son menekşelerimi. Beş altı tane oldular. Çok güzel geliştiler. Hem daha derli toplu duruyorlar. Saksıdan vazgeçmeyi bile düşündüm onların gelişmiş hallerini görünce

sevim.K Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2010, 15:21   #7235
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2007
Galeri: 171
Haklısın Katmercim... Ama yinede ağaç diplerine falan gömülse süper olur

özlem11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2010, 17:45   #7236
/

Giriş Tarihi: 11-06-2010
Galeri: 2
Arkadaşlar, merhaba
Balık kafası ve kuyruğu bilmem, ama bizim ülkede balık fabrikasında ezilmiş ve her türlü balık atıklardan özel balık unu yapılır, gübre ve hayvanlara ek besin olarak kullanılır, çok da yararlı.
Ben de deniz kıyısında büyüyen bir insanım (Azak denizin Karadeniz’e geçiş), Krım, Kerç şehri olarak geçer. Balık tutmayı de çok seviyorum ve her fırsattan, memlekette tabii ki, balık tutmayı giderim

Düzenleyen klubnika : 05-11-2010 saat 19:15
klubnika Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2010, 18:35   #7237
Yeni Üye

korcelik's Avatar

Giriş Tarihi: 26-05-2010
merhaba menekşe sever arkadaşlar benim dört saksı menekşem var yapraklarından yenilerini yavrulatıyorum ama yapraklarında beyaz beyaz nokta büyüklüğünde pamuk gibi bişeyler var ve uzun zamandır duruyor menekşelerime bir zararı olur mu acaba ve bu durumu iyileştirmek için ne yapılabilir. fikir alabilir miyim?

korcelik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2010, 19:11   #7238
/

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi korcelik Mesajı Göster
merhaba menekşe sever arkadaşlar benim dört saksı menekşem var yapraklarından yenilerini yavrulatıyorum ama yapraklarında beyaz beyaz nokta büyüklüğünde pamuk gibi bişeyler var ve uzun zamandır duruyor menekşelerime bir zararı olur mu acaba ve bu durumu iyileştirmek için ne yapılabilir. fikir alabilir miyim?
Büyük ihtimal pamuk böceği, kürdan yardımıyla ezmesi gerek. Bu büyük yetişkin olanı, mutlaka minicik yavrular var.Özellikle büyüme noktasındaki olan minicik yaprakları çok severler. Bu yüzden 2-3 gün arayla menekşeye kontrol etmelisiniz yavrular çok minicik pembemsi veya açık turuncu noktalar gibi, onları da kürdan yardımıyla ezmesi gerek yok olana kadar, ve sürekli kontrol edin. Uzun surebilir
Saygılarımla...

Eski 05-11-2010, 19:30   #7239
Yeni Üye

korcelik's Avatar

Thumbs down

teşekkür ederim kublinika ama onları kürdanla ezerken yaprakların tüylerine zarar vermez miyim?

Eski 05-11-2010, 19:38   #7240
Yeni Üye

korcelik's Avatar

kublinika az önce bütün beyaz pamukları ezdim dediğiniz gibi kurtçuk gibi görnüyorlar.Verdiğiniz bilgi için *** ederim işe yarayacağınıı umut ediyorum

Eski 06-11-2010, 08:35   #7241
/

Yardim isteği

Dilara abla, şimdi çeliklerin durumu bu, benim ne tür işler yapmam lazım bu yardımcı olur musunuz

Eklenen Resimler

Eski 06-11-2010, 18:13   #7242
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-03-2010
Sevgili Faruk kardeşim sizi tebrik ederim. Bardaktaki menekşe sizin bu işe ne kadar özen gösterdiğinizi bize gösteriyor. Bu sıtede başarılı arkadaşlarımız epeyce var. Bende menekşeleri çok seviyorum ama yazdan beri birisi hariç tık yok.
Elimden geleni yapıyorum. Bu sefer fidanlarımı küçük yoğurt kaselerine torf ve tropikal toprağı karıştırarak diktim. Merakla büyümelerini bekliyorum.

sema62 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2010, 22:20   #7243
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-12-2008
Galeri: 70
Teşekkür ederim sevgili sema62, en güzelleri sizin olsun. Yoğurt kaselerinizde ki fidalarınıza düzenli gübre takviyesi uygulamayı eksik etmeyin...

Faruk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2010, 22:43   #7244
Ağaç Dostu

yağ-mur's Avatar

Giriş Tarihi: 04-07-2010
Galeri: 14
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Faruk Mesajı Göster
Teşekkür ederim sevgili sema62, en güzelleri sizin olsun. Yoğurt kaselerinizde ki fidalarınıza düzenli gübre takviyesi uygulamayı eksik etmeyin...
Sayın Faruk gübrelemeyi sıvı gübre olarak mı yapıyorsunuz?maşallah çok güzel menekşeleriniz

yağ-mur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2010, 21:10   #7245
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-09-2010
Herkese merhaba,

Bugün bir gross marketten kadeh şeklinde, biraz sert plastikten bardak aldım. Sevgili Faruk' un plastik bardaktaki muhteşem çiçeği gözlerimi kamaştırmıştı. Kendisine maşallahı bir borç bilirim) Biraz da şık olsun diye bu çeşidini aldım ve ben çok beğendim. Az yer tutuyor, toprak güneş alıyor, çok da sevimli görünüyorlar, aktarım da çok kolay oldu. Umarım yeni yuvalarını sever miniklerim.

Sevgili cellin,

Eklediğim fotoğraflardan detay olanında ortadaki yaprak, 9 ekimde topraklı suya koyulan, 11 gün sonra kök veren ve akabinde toprağa aktardığım yaprak. Görüldüğü gibi 3 minik yavrusu var artık, biraz büyüsün sahibine doğru yola çıkacak) Umarım seninki de yavru vermiş ya da vermek üzeredir. )

Herkese sevgiler, sağlıklı menekşelerle dolu günler..

elelergg

Eklenen Resimler

Düzenleyen elelergg : 07-11-2010 saat 22:39
elelergg Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2010, 21:51   #7246
Ağaç Dostu

yağ-mur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi elelergg Mesajı Göster
Sevgili cellin,

Eklediğim fotoğraflardan detay olanında ortadaki yaprak, 9 ekimde topraklı suya koyulan, 11 gün sonra kök veren ve akabinde toprağa aktardığım yaprak. Görüldüğü gibi 3 minik yavrusu var artık, biraz büyüsün sahibine doğru yola çıkacak) Umarım seninki de yavru vermiş ya da vermek üzeredir. )

Bugün bir gross marketten kadeh şeklinde, biraz sert plastikten bardak aldım. Sevgili Faruk' un plastik bardaktaki muhteşem çiçeği gözlerimi kamaştırmıştı. Kendisine maşallahı bir borç bilirim) Biraz da şık olsun diye bu çeşidini aldım ve ben çok beğendim. Az yer tutuyor, toprak güneş alıyor, çok da sevimli görünüyorlar, aktarım da çok kolay oldu. Umarım yeni yuvalarını sever miniklerim.

Herkese sevgiler, sağlıklı menekşelerle dolu günler..

elelergg

bravo çok şanslısınız çok kısa sürede köklendirmiş ve yavru sahibi olmuşsunuz benim yapraklar üç ay oldu yeni yeni yavrulayacaklar olsun yapraklara bir şey olmasında beklemeye razıyım

Eski 07-11-2010, 22:01   #7247
Ağaçsever

Sevgili yağ-mur, dilerim en kısa zamanda siz de yavruları görürsünüz. Fotoğrafları da eklerseniz hep birlikte severiz onları..)

Sevgiler
elelergg

Eski 07-11-2010, 22:10   #7248
Ağaç Dostu

yağ-mur's Avatar

Sevgili elelergg 7304(sf 244) nolu mesajda var bir kızım diğerleri daha toprağın altından çıkmadılar bilebiraz nazlı benim kızlar

Eski 07-11-2010, 22:33   #7249
Ağaçsever

Şimdi baktım, çok sağlıklı ve şirin görünüyorlar, maşallah allah nazardan saklasın. Acaba diğerlerini çok mu derine gömdünüz? Siz denemeye cesaret edebilir misiniz bilemiyorum, ben denemeler konusunda çok cesurum sanırım; gözlemleyipte yavrulamada geciktiğini farkettiğim yaprağı kaşıkla köke zarar vermeden çıkarıp ne durumda kontrol ediyorum ve çok derinde ya da üzerine toprak yükü çok fazla ise biraz oynuyorum. Şimdiye kadar bir problem yaşamadım ama olumsuz bir durumla karşılaşırsanız çok üzülürüm diye tavsiyede de bulunmak istemiyorum açıkçası..

Görüşmek üzere,
elelergg

Eski 07-11-2010, 23:33   #7250
Ağaç Dostu

yağ-mur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi elelergg Mesajı Göster
Şimdi baktım, çok sağlıklı ve şirin görünüyorlar, maşallah allah nazardan saklasın. Acaba diğerlerini çok mu derine gömdünüz? Siz denemeye cesaret edebilir misiniz bilemiyorum, ben denemeler konusunda çok cesurum sanırım; gözlemleyipte yavrulamada geciktiğini farkettiğim yaprağı kaşıkla köke zarar vermeden çıkarıp ne durumda kontrol ediyorum ve çok derinde ya da üzerine toprak yükü çok fazla ise biraz oynuyorum. Şimdiye kadar bir problem yaşamadım ama olumsuz bir durumla karşılaşırsanız çok üzülürüm diye tavsiyede de bulunmak istemiyorum açıkçası..

Görüşmek üzere,
elelergg
evet ben fazla derine gömmüşüm bu kızımı artık dayanamayıp toprağından çıkarınca farkettim diğerlerininde toprağını değiştirdim sanki daha iyi gibiler bekliyorum

Eski 08-11-2010, 07:51   #7251
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Faruk Mesajı Göster
Faruk kardeşim tavsiyenize aynen uyacağım. Size sormak istediğim büyük menekşelerim renkleri yeşil ama hiç yaprak çıkartmıyorlar. Mor şişeli çiçek coşturan gübre aldım ondan veriyorum. Bir faydasını görmedim.
Işığıda güzel alıyorlar. Sorunu çözemedim. Yardımcı olursanız sevinirim. Fotoğraf gönderemiyorum. Çünkü beceremiyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

sema62 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2010, 15:16   #7252
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-06-2010
Merhaba
Kendi kendime, deneme yanılmayla yetistirdigim menekselerimin fotograflarını eklemek istedim. Onerilerinize, yorumlarınıza acıgım. Ve de sorularım olacak.
1- Yavru menekselerim ne kadar büyüklüge eristiginde saksılara almalıyım?
2- Yavru menekselerde birden fazla kökten gelisme oldugunu goruyorum. Bu kokleri ayırmalı mıyım?
3- Büyük menekselerden soldakinde iki tane kök var. Ne zaman ve nasıl ayırmalıyım?
Teşekkürler şimdiden. Kolay gelsin hepinize.
Name:  fotoraf (2).JPG
Views: 1811
Size:  69.0 KB Name:  fotoraf (3).JPG
Views: 1403
Size:  69.8 KB

Name:  fotoraf (7).JPG
Views: 1152
Size:  67.7 KB Name:  fotoraf (9).JPG
Views: 1407
Size:  67.2 KB

cocoapuff Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2010, 15:26   #7253
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-05-2008
Menekşelerim öldü yaklaşık 13-14 saksı menekşem vardı. taşınırken abim yeni evin balkonuna bırakmış 1 hafta içinde mahvolmuşlar çok üzgünüm. Annemde üzgün, sabah kalkıp onlarla konuşurdu. Kendi evimde tekrar yetiştireceğim inşallah.

cemre_77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2010, 15:47   #7254
Ağaçsever

Sevgili cocoapuff,

Aramıza hoşgeldiniz, çiçekleriniz çok güzel görünüyorlar, maşallah ve ellerinize sağlık.
1. sorunuz için benim cevabım; şu an yavru yapraklar 25 kr büyüklüğüne geldi ise köke zarar vermeyecek şekilde, biraz daha büyük bir saksıya, alt ve yanlara toprak takviyesi ile çok şıkıştırmadan aktarım yapabilirsiniz.

Sevgiler,
elelergg

Sevgili cemre_77,

Ne kadar üzüldüm bilemezsiniz, dilerim kısa zamanda size moral verecek çok güzel menekşeleriniz olur.

Sevgiler
elelergg

Düzenleyen elelergg : 08-11-2010 saat 20:20
Eski 08-11-2010, 19:42   #7255
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-12-2008
Galeri: 70
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sema62 Mesajı Göster
Faruk kardeşim tavsiyenize aynen uyacağım. Size sormak istediğim büyük menekşelerim renkleri yeşil ama hiç yaprak çıkartmıyorlar. Mor şişeli çiçek coşturan gübre aldım ondan veriyorum. Bir faydasını görmedim.
Işığıda güzel alıyorlar. Sorunu çözemedim. Yardımcı olursanız sevinirim. Fotoğraf gönderemiyorum. Çünkü beceremiyorum. Şimdiden teşekkür ederim.
Sevgili sema62 bende uzun zamandır afrika menekşeleri için olan çiçek coşturandan kullanıyorum, fazlasıyla memnunum.

Faruk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2010, 20:30   #7256
Ağaç Dostu

Şener KÖKSAL's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2009
Galeri: 9
Merhaba arkadaşlar. Siteyi takip etmeme rağmen bir süredir yazamadım. Yaz sezonu, menekşelerim için zor geçti. Kök çürüğü hastalığına epey bir kurban verdim. Neyseki her renkten birçok yedeğim vardı. Ayrıca Sarıyerden gelen yapraklar ve küçük yavrular dan oluşan küçük bir hazinem vardı. Onlarla birlikte yeni bir filo oluşturdum Şimdi gül pembe, gül mor, gül beyaz ağırlıklı ve Sarıyerden gelen süpriz renklerim var. Bende merakla bekleyeceğim açtıkca. Şimdilik gül pembe ve çilli pembe Sarıyer den gelen misafirlerim.

Eklenen Resimler

Şener KÖKSAL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2010, 20:38   #7257
Ağaç Dostu

Şener KÖKSAL's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2009
Galeri: 9
Menekşelerim kışa çok güzel giriyorlar. Birçoğu çiçek ve tomurcuklu. Sanırım bir içersinde pencerem rengarenk olacak. Bu arada bir kaç kaktüslede başlangıç yaptım. Menekşelerimle bu konuda anlaştık. Hastalıklara direnemeyenlerin boş kalan saksılarına birer kaktüs türü yerleşecek

Eklenen Resimler

Şener KÖKSAL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2010, 20:57   #7258
Ağaç Dostu.

katmer's Avatar

Giriş Tarihi: 16-09-2008
Galeri: 167
İşte, Şener bey size de bu yakışırdı.. Her zamanki gibi harikasınız Sarıyer'den sevgiler

katmer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2010, 10:16   #7259
Ağaç Dostu

fahriyee's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2010
Elinize sağlık Şener Bey her zamanki gibi muhteşem maşallah...Bu yaz hepimiz için çok zor geçti,sağlık olsun.

fahriyee Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2010, 10:35   #7260
Ağaçsever

menekse sever's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2010
Galeri: 1
muhteşemler şener bey

maşallah allah nazarlardan saklasın.

menekse sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024