agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha)
(https)

Beğeni Düzeni22541Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-11-2010, 17:28   #7201
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Arkadaşlar. E dergiyi tekrar çıkarmaya başlayacağız. Afrika menekşesi başlığından üyelerin çiçaklerini içeren bir derlemeyi üstlenmek isteyen olur mu dergi için?

Derlemeyi üstlenmek isteyen olursa bana özel mesaj atmasını rica edeceğim.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2010, 17:38   #7202
Ağaç Dostu

yağ-mur's Avatar

Giriş Tarihi: 04-07-2010
Galeri: 14
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fahriyee Mesajı Göster
Sevgili yağmur;benim yapraklar eylül sonu gelmişti,siz de yavru gördüm deyince heyecanlandım. Ağustosta gelmişse normal.Bol çiçekli hallerini de görmenizi temenni ediyorum.Benim yaprağı suya koyma ve toprakla buluşturma işlemleri dahil yavru alma sürem en erken 2 aydır.Tabi daha derin ekmişsem(ki Klubnika'dan gelenleri öyle yaptım galiba) 3-4 ayı buluyor.
Sevgili fahriyee benim üç ay bitmek üzere ve sadece bu bir yaprakta yavru var diğer 5 tanesi beklemede artık dayanamadımda bunu topraktan çıkarıp köküne bakmıştım meğer fazla toprak koymuşum üzerine,üzerini açmasaydım daha da göremezdim heralde zavallımıolsun yaprakları sağlıklı duruyor diğer üç yaprağı kaybettiğimde çok üzülmüştüm ,ne yapalım bu kızlar çok nazlı bekleyeceğiz

yağ-mur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2010, 18:21   #7203
Yeni Üye

gokhan48xxx's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2007
Sevgili Katmer;

Aldığım toprağa böceklenme ihtimaline karşı herhangi bir uygulama yapmıyorum. Nedendir bilmiyorum ama, bu toprakta hiç böcek oluşumuna rastlamadım. Hatta toprağı alırken, çam ağaçlarının dibinde bile böcek görmedim diyebilirim. Sadece solucan olabiliyor, onları da ayıklıyorum alırken. Ben özellikle büyük çam ormanlarına gidiyorum, hatta gökyüzü bile görünmüyor ağaçların dibinden. Bir de çam gübresini, ağaç köklerinin 1 metrelik çevresinden alıyorum hemen.

Bir diğer nedeni de, çam dallarının, yapraklarının ve köklerinin esans içeriyor olmasıdır diye tahmin ediyorum. Mis gibi bir koku oluyor çünkü toprakta bile. Bir diğer mantıkla, çamlardan elde edilen çıraları, büyüklerimiz karıncalara karşı kullanırlardı. Çam çırasını ve kokusunu böcekler sevmiyorlar diye biliyorum.

Belki bu nedenledir, saksılarımda hiç böcek görmedim.

gokhan48xxx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2010, 18:33   #7204
Ağaç Dostu

türkansultan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2010
Sevgili katmer senin menekşelerin kadar olmasada yetiştirmeye çalışıyorum,inşallah başarılı olurum sevgiler.

türkansultan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2010, 02:11   #7205
/

Giriş Tarihi: 11-06-2010
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yağ-mur Mesajı Göster
sağolun maki01 ilk menekşe denemem klubnikanın yardımlarıyla oldu sağolsun bakalım diğer beş yaprağım ne yapacak üçünü kaybettimben de biraz daha kalsın diye düşünmüştüm daha on kuruş kadar olmadı ama sabırsızlık işteAdana'ya Sevgiler
Demetçim, canım tebrik ediyorum, nihayet çıkmışlar, benim de bazı yapraklardan hiç ses seda yok Dilara abla çok doğru söyledi hiç dokunma, bekle...
Fatih Bey çok güzel gösterdi Afrika menekşesi (Saintpaulia ionantha)

Bekle büyüsün, 1 ay sonra gene resim çek beraber bakarız ...ayırma duruma gelince o zaman söylerim.

klubnika Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2010, 10:40   #7206
Ağaç Dostu

a1919's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2010
Merhabalar
Burda çok değerli bilgileri ve tecrübelerini paylaşan herkese çok teşekkürler. Benim çok fazla olmasa da birkaç saksı menekşem ve yapraktan üretme çalışmam var. Yani sizlerin yanında oldukça acemiyim
Menekşelerim güneye bakan camın köşesinde bir sehpa da duruyor. (Camın önüne koyduğumda yaprakları güneşten kötü oldu.) Yani aslında oldukça aydınlık bir ortamdalar. Yalnız beyaz menekşemin yeni çıkan yapraklarında bir sorun var sanki. Ortada sıkışmış gibi duruyorlar. Yani yanlara doğru açılmıyorlar. Sebebi ne olabilir? Teşekkürler

Eklenen Resimler

a1919 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2010, 15:23   #7207
Ağaç Dostu

fahriyee's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2010
Bence bu menekşeniz hala güneşi iyi görüyor ki hızla yeni yapraklar vermiş,daha onlar büyümeye fırsat bulamadan yenileri çıkmış. Ya da bitki besini kullanıyorsunuz. Merak etmeyin zamanla yanlara açılırlar.Ayrıca benim bir menekşem toprağı kurumaya başladığında yapraklarını yana salar su verince ertesi gün bütün yapraklar dikleşir(sizinki gibi).Aman suyuna dikkat edin,toprağını kontrol edin,suya ihtiyacı varsa öyle su verin ki kök çürüğü olmasın.Elinize sağlık...

fahriyee Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2010, 15:33   #7208
Ağaç Dostu

a1919's Avatar

Teşekkürler fahriyee evet hala aydınlık bir yerde duruyor ve 15-20 günde bir besin veriyorum.

Eski 02-11-2010, 20:01   #7209
/

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi a1919 Mesajı Göster
Merhabalar
Burda çok değerli bilgileri ve tecrübelerini paylaşan herkese çok teşekkürler. Benim çok fazla olmasa da birkaç saksı menekşem ve yapraktan üretme çalışmam var. Yani sizlerin yanında oldukça acemiyim
Menekşelerim güneye bakan camın köşesinde bir sehpa da duruyor. (Camın önüne koyduğumda yaprakları güneşten kötü oldu.) Yani aslında oldukça aydınlık bir ortamdalar. Yalnız beyaz menekşemin yeni çıkan yapraklarında bir sorun var sanki. Ortada sıkışmış gibi duruyorlar. Yani yanlara doğru açılmıyorlar. Sebebi ne olabilir? Teşekkürler
Cevabı bu sayfada bulabilirsiniz
Afrika menekşesi (Saintpaulia ionantha)

konu #7108

Eğer düzelmezse parazit var demektir, daha doğrusu bitki kenesi veya gübreden kaynaklanan değişiklik de olabilir siz, vitamin kullanıyor musunuz? Toprağı nez aman değiştirdiniz?

Saygılarımla, ''klubnika''

Eski 02-11-2010, 20:13   #7210
/

Fotoya tekrar ve tekrar bakıyorum, ışıktan olduğunu sanmıyorum ortasındaki yeni çıkan yapraklardan beyazlaşma veya un gibi dökülmüş belirti var mı? Keşke ortası daha yakın ve kaliteli görüntü yapma şansı olsaydı

Eski 03-11-2010, 07:28   #7211
Ağaç Dostu

a1919's Avatar

Sevgili klubnika 7108 nolu konudaki fotolara bakmıştım ama hiçbirini benimkine benzetemedim. Toprağını Nisan gibi değiştirmiştim. Gübre olarak mor şişedeki (çiçek coşturan sanırım adı) menekşeler için olan gübreden kullanıyorum. Yeni çıkan yapraklarda beyazlaşma veye herhangi bir döküntü göremedim. Daha kaliteli bir foto çekmeye çalışırım. Acaba toprağını değiştirmem gerekir mi?
Teşekkürler

Eski 03-11-2010, 13:43   #7212
Ağaç Dostu

fahriyee's Avatar

Sevgili a1919;porselen saksıda su ayarı iyi yapılamadığından kök çürüğü ile karşılaşma olasılığı daha yüksek. Genelde tabanında bir tane delik oluyor drenaj sağlanamadığından toprak ıslak kalıyor. Bu da menekşeye zarar veriyor. Toprağıyla beraber çıkarıp kök çürüğü olup olmadığını kontrol edin,sağlıklı ise plastik saksıya alın. İlla ki estetik görünsün diyorsanız plastik saksıyı porselenin içine yerleştirin. Kök çürüğü başlangıcında görünüm olarak çok sağlıklıdır ama dokunduğunuz zaman özellikle dış yapraklar diri değil yumuşamış haldedir.Böyle bir durumla karşılaşırsam o çiçeği gözlem altına alırım. Diğerlerinin toprağı kuruduğu ve suya ihtiyaç duyduğu halde o çiçeğin toprağı hep ıslak kalır ise kök çürüğü vardır büyük ihtimalle.(karşılaştırdığım menekşeler gelişim ve saksı yönünden uyumlu olmalı. Çünkü az ve çok gelişmiş menekşelerin su ihtiyaçları farklıdır biliyorsunuz). Farklı düşünen arkadaşlar varsa onların fikri daha doğrudur,anlattıklarım sadece benim deneyimlerim...

Eski 03-11-2010, 13:53   #7213
Ağaç Dostu

a1919's Avatar

Deneyimlerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim fahriyee. Menekşem plastik saksıda. Dışında seramik saksı var. Yani fazla suyun saksıda kalması söz konusu değil. Benim dış yapraklarda da yumuşama yok. Ama yine de toprağını değiştireyim en iyisi. Bunu bu mevsimde yapmamın bir zararı olmaz sanırım değil mi? Bir de sadece torfa dikmiştim torf ve cocopeat karışımına mı dikeyim sizce?Teşekkürler

Eski 03-11-2010, 16:23   #7214
Yeni Üye

sehersin's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2010
Galeri: 1
Herkese merhaba öncelikle..
Yaklaşık olarak 4 gündür neredeyse tüm sayfaları okudum diyebilirim.. Geçen sene kuzenimden aldığım küçük menekşem kenarda durmaktaydı, taa ki geçen hafta bir yapı marketten ölmek üzere olan menekşeyi alana kadar.. Günlerdir araşırıyorum neler yapabilirim, nasıl kendine getirebilirim diye.. Çok değişik bilgiler öğrendim.. Herkese emeğinden dolayı teşekkür ediyor, yeni bir menekşe aşığı olarak sorularıma cevap vermenizi, yeni paylaşımlar yapmayı diliyorum..
İyi akşamlar..
Seher

sehersin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2010, 16:35   #7215
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-12-2008
Galeri: 70
Sayın a1919 menekşenizde ışıksal bir problem var kendi tecrübelerimce. Menekşenizde ki dış yapraklar menekşenizin daha önce güneşi/aydınlığı daha geriden ve üstten aldığını gösteriyor. Sanırım yer değişikliği sonucu konduğu yer de almış olduğu gün ışığı/güneşi direk ve uzun süre fazla aldığından dolayı yeni yapraklar göbekte çıkış noktasında sıkışık kalmış. Ben bu durumu ortam değişikliği ve yüksek oranda ışık miktarında ki değişikliğe bağlıyorum.

Sevgili Klubnika nın da belirttiği gibi göbek kısmının daha net bir fotosunu eklemeniz daha sağlıklı teşhis için daha uygun olur. Keza bu durum menekşe zararlısının da ortaya çıkarmış olduğu bir durum olabilir...

Faruk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2010, 08:06   #7216
Ağaç Dostu

a1919's Avatar

Faruk bey daha az ışık alan bir yere mi koymalıyım. Orta kısmının daha net bir fotosunu ekliyorum.

Eklenen Resimler

Eski 04-11-2010, 10:37   #7217
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Sayın a1919,

Göbekte çıkan sıkışmış ve deforme yapraklar 3 nedene bağlanıyor.

1- Aşırı ışık
2- Aşırı gübre
3- Siklamen akarı da denilen mite'lar

Menekşeniz oldukca sağlıklık görünüyor. Aydınlık ama direkt güneş ışığı almayan bir yere koyarsanız ve bir süre için gübrelemeyi bırakırsanız sorunun çözüleceğini düşünüyorum. Ben bu durumlarda sıkışık bölgeden yaprak eksiltiyorum. Ne kadar doğru bilmiyorum ama diğer yapraklar normal gelişmeye devam edebiliyor.

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2010, 10:47   #7218
Ağaç Dostu

a1919's Avatar

Çok teşekkür ederim maki01, fazla gübre vermiyorum aslında ama tamamen gübreyi kesip yerini değiştireyim bugün.

Eski 04-11-2010, 21:46   #7219
Ağaç Dostu

Küçük plastik bardaklarda uygun şartlar sağlanırsa geniş çaplı menekşeler çok rahat yetiştiriliyor. Yavruyken elime gelen ve bu boya ve gürlüğe kadar gelişen menekşelerimden birisi. Şuan çiçeksiz ama üzerinde baya tomurcuğu var. Açınca da eklerim...

Eklenen Resimler

Eski 04-11-2010, 23:12   #7220
Ağaç Dostu

Orkun Kırcı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2008
Galeri: 215
Fotoyu yanlış yere eklediniz sanırım. Forumda marul başlığı mevcut

ntetik73 beğendi.
Orkun Kırcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2010, 00:41   #7221
Ağaç Dostu

yağ-mur's Avatar

Giriş Tarihi: 04-07-2010
Galeri: 14
Sevgili Klubnika ben sendeki güzelleri merak etmekteyim

yağ-mur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2010, 06:30   #7222
Ağaç Dostu

iris41's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2009
Faruk bey nasıl bu kadar gür yaprakları var . bayram tatilinde sayfa 1 den başlıcam okumaya . Kacırdıgım noktalar var sanırım . elerinize saglık

iris41 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2010, 09:34   #7223
/

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yağ-mur Mesajı Göster
Sevgili Klubnika ben sendeki güzelleri merak etmekteyim
Şimdilik hiç çiçekli olan menekşe yok diyebilirim, yetişkin olanları taç kesimi yaptıkça bütün tomurcukları kopartmak zorunda kaldım bitki yorulmasın diye.
Sanırım çok büyük değişiklik olacak, iki adet kocaman raflı ve ışıklı dolaplar sipariş verdim, bekliyorum. Eşim bayrama kadar olacak demiş, bizim banyo dolap fabrikası var, ama iş bana gelince...hep sonra...daha evvel forumda resim yerleştirdim zaten. İnşallah güzel olur, herşey tam olunca mutlaka resim çekip paylaşırım

Eski 05-11-2010, 11:02   #7224
Ağaç Dostu

fahriyee's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi a1919 Mesajı Göster
Deneyimlerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim fahriyee. Menekşem plastik saksıda. Dışında seramik saksı var. Yani fazla suyun saksıda kalması söz konusu değil. Benim dış yapraklarda da yumuşama yok. Ama yine de toprağını değiştireyim en iyisi. Bunu bu mevsimde yapmamın bir zararı olmaz sanırım değil mi? Bir de sadece torfa dikmiştim torf ve cocopeat karışımına mı dikeyim sizce?Teşekkürler
Sevgili a1919; 2.resime de bakınca plastik saksıyı görebildim.Ben derim ki saksıyı da toprağı da değiştirmeyin. Şüphelerimden dolayı saksı değiştirerek çok menekşe kaybettim.Sizin menekşe de gayet canlı hatta yakında çiçek verecek forma gelmiş.Sadece torfta bile çok sağlıklı menekşelerim olmuştu bir zamanlar...2.fotoya göre değerlendirme yaparak şöyle düşündüm.Uzun saplı yapraklar eski,sonradan menekşeniz kök gelişimi tamamlamaya çalışmış.Dolayısıyla göbek kısmında yaprak gelişimi uzun süre olmamış.Kökler yeterince saksıyı kapladıktan sonra da arka arkaya yaprak verince yaprak sapları uzama fırsatı bulamamış(şimdiki durum).Kısa bir süre sonra da çiçekleri ile yüzünüzü güldürecek kanaatindeyim .Sevgiyle kalın...(Çiçeğin falına bakar gibi oldu.)

Eski 05-11-2010, 11:17   #7225
Ağaç Dostu

fahriyee's Avatar

Faruk Bey; yine süpersiniz maşallah.Sağlıklı ve güzel bir gelişim için küçük saksı seçmek gerektiğini sayenizde bir kez daha anlıyoruz.Bardakta yetişen bir menekşemin çiçeği saksıdakilere nazaran oldukça büyüktü.Çiçekli halini de görmek nasip olur inşallah.Tebrikler...

Eski 05-11-2010, 12:06   #7226
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2007
Galeri: 171
Faruk Orkunun dediği gibi marul kısmına eklemeliydn yanlış yere ekledin sen bu fotografı
Benim prenseslerde durdular durdular bayrama hepsi açacak...Yine nazar olacak...
Bu arada öğrendiğim bişeyi paylaşayım ev çiçeklerine türüne göre 15 günde bir muhakkak besin takviyesi yapılmalıymış... Ayrıca yediğimiz balıkların kuyruk ve baş kısmını toprağına gömdüğümüzde çürüme ile meydana gelen aminoasitler ve mineraller bitkinin resmen kudurmasına yol açıyormuş
Dikkat çekilecek bir diğer hususda farkondamısnız bilmem ama mezarlıktaki bitkiler her nedensee şahane oluyorlar gayet gür... Toprak ana hiç bişeyi boşa götürmüyormuş...Toprakta yetişen canlıda....
Bunu nereden duydunuz derseniz... 2 gün önce kanal7 de İkbal Gürpınar Hanım' ın programındaki bir ziraatçiden.....

özlem11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2010, 12:16   #7227
Ağaç Dostu

nazlı hilal's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2010
Sevgili Özlem,menekşelerimde değil ama,diğer bitkilerime akvaryum suyundan kullanmayı düşünmüştüm aslında,ama kötü koku yapar diye vazgeçmiştim,denemek lazım
Klubnika,nedersin,sende beta yetiştiriyorsun denedinmi?

nazlı hilal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2010, 12:18   #7228
Ağaç Dostu.

katmer's Avatar

Giriş Tarihi: 16-09-2008
Galeri: 167
Özlemciğim, ben balıkğın bol olduğu bir yerde yaşadığım için bu söylediğini çocukluğumdan beri bilirim. Ayıklanan balıkların artıklarını mandalina, limo ve asmanın dibine gömerdi babam. Yanlız çürüyen balıklar kurtlanma yapıyor. Bu da hem ev içinde kötü kokuya hem de süs bitkilerinin köklerinin zarar görmesine sebep olur.

katmer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2010, 12:19   #7229
Ağaç Dostu

Özlemcim teşekkür ederim beğenilerin için. Senin menekşelerinde eminim çok güzel olmuşlardır. Bu arada toprağa balık uygulaması çok ilginç. 1 menekşemi gözden çıkarıp uygulayacağım en kısa zamanda. Bilgilendirmen için teşekkürler Özlemcim...

Eski 05-11-2010, 12:33   #7230
Ağaç Dostu

nazlı hilal's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2010
Faruk menekşe yerine farklı bir bitkide dene bence daha kolay yetişen,menekşe zaten nazlı bir bitki ve yetişme süresi çok uzun yazık olmasınben dış mekan bitkilerimden birinde deneyeceğimbalıkta fosfor var,fosfor çiçek açtırdığına göre doğrudur ama Gülden abla,nın dediği gibi kurtlanma olursa bilemem

nazlı hilal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024