agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha)
(https)

Beğeni Düzeni22541Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-06-2009, 16:46   #3571
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-04-2009
......

..........

Eklenen Resimler

menekşe hastası Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2009, 16:47   #3572
Yeni Üye

..

...

Eklenen Resimler

Eski 14-06-2009, 16:51   #3573
Yeni Üye

.......

.........

Eklenen Resimler

Eski 14-06-2009, 16:54   #3574
Yeni Üye

devamı

...

Eklenen Resimler

Eski 14-06-2009, 16:56   #3575
Yeni Üye

......................

............

Eklenen Resimler

Eski 14-06-2009, 16:57   #3576
Yeni Üye

son

....

Eklenen Resimler

Eski 14-06-2009, 17:15   #3577
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 26-04-2009
Bunlar da benim bıcırıklar

Bu da full görüntüsü
http://img40.imageshack.us/img40/1747/bcrklark.jpg

hepsi aynı zamanın yapraktan üretme yavruları ama bazıları çiçek açtı diğerleri toparlama evresinde nedendir bilemiyorum. Mesela sol önde fes rengi açan var cam kenarındaki gibi olacak büyüyünce ama diğerleri şimdilik suskun

ootkn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2009, 17:27   #3578
Ağaçsever

Ayrıca bir de sorum olacak fes rengi olan yavrulardan birinin yaprakları alacalı olarak gelişiyor. Bu bir hastalık olabiliri mi?

Eski 14-06-2009, 22:59   #3579
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Teşekkürler DefneD, çiçekli olması şart değil sadece rengini belli edecek bir çiçek olsa üzerinde yeterli benim için. Birgün çiçek verir nasıl olsa...
3 saksı menekşemin renklerini hiç bilmiyorum. Aldığımda çiçek yoktu ve çok yıpranmışlardı. Tomurcuklar başladı Mor çiçekleri olacak gibi duruyor. Heyecanla izliyorum onları.

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2009, 09:22   #3580
Ağaç Dostu

ggulday's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
kuzucuklar

benim kuzucuklarda 1 hafta oldu toprakla buluşalı. kendilerine gelmeye çalışıyorlar.ben sistem denedim ama inşallah tutarlar(ilk menekşelerim)
bunlar böyle olmamış diyen varsa litfen söylesin yorumlara açığım tecrübelerinizden faydalanmak isterim

Eklenen Resimler

ggulday Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2009, 09:52   #3581
Ağaç Dostu.

katmer's Avatar

Giriş Tarihi: 16-09-2008
Galeri: 167
Arkadaşlar hepinizin menekşeleri çok güzel..Güle güle büyütün.. Sayın Ootkn, fes renginiz picassoya dönmüş..Bunun sebebi demir ve mineral eksikliğinden de olabilir..Yaprakların gelişiminde bir sorun yoksa önemsemeyin bence..Yine de içinize sinmeyecekse menekşeler için çiçek besinleri var, onlardan verebilirsiniz..

katmer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2009, 10:19   #3582
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-05-2009
merhabalar, benim yaklaşık bi hafta önce toprağa diktiğim iki yaprak dün boyunlarını eğmiş, yaprakların alt kısımlarındanda renk değişimi var ve iyice süzülmüş. ne dersiniz yapraklar çürümüş olabilir mi?
yaprağı kopardığım menekşeminde zaten bi kaç yaprağı var ondan tekrar bi yaprak daha koparmak istemiyorum. orta kısmından geçen bi yaprak filizlenmişti ama ucundan kuruyup çürüdü, orta kısmı pek taze ve sağlıklı görünmüyor ama ben yinede tekrar yaprak vermesini bekliyorum.

anyone0205 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2009, 10:29   #3583
Ağaç Dostu

Fatih's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2008
Galeri: 66
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi anyone0205 Mesajı Göster
merhabalar, benim yaklaşık bi hafta önce toprağa diktiğim iki yaprak dün boyunlarını eğmiş, yaprakların alt kısımlarındanda renk değişimi var ve iyice süzülmüş. ne dersiniz yapraklar çürümüş olabilir mi?
yaprağı kopardığım menekşeminde zaten bi kaç yaprağı var ondan tekrar bi yaprak daha koparmak istemiyorum. orta kısmından geçen bi yaprak filizlenmişti ama ucundan kuruyup çürüdü, orta kısmı pek taze ve sağlıklı görünmüyor ama ben yinede tekrar yaprak vermesini bekliyorum.
Renk değişimini gördüğünüz yaprağı söküp kontrol edin.Çürümüş olma ihtimali var.Eğer çürüme varsa çürüyen yerden kesip tekrar dikin.

Fatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2009, 12:10   #3584
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2008
Cumartesi günü babalar günü vesilesiyle dedemlere gittik. Ananeme hediye ettiğim mor katmerli menekşem(arsız dediğim) o kadar çok çiçeklenmiş ki insan bakmaya doyamıyor gerçekten. Üretim çalışmaları son hızla devam ediyor. Katmerli mordan bir tane büyük menekşe kaldı o da tomurcukta şuan. Diğerlerinin de büyümesini dört gözle bekliyorum

Sevgili anyone0205, sabah güneşini iyi alan ancak öğlenleyin ve sonrasında direk güneş almayan ancak aydınlık bir yerde tutarsanız menekşeniz iyileşir diye düşünüyorum. menekşeler sabah güneşini çok seviyorlar.

bernacyhn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2009, 12:13   #3585
Yeni Üye

sroglu's Avatar

Giriş Tarihi: 15-06-2009
merhaba;saksısıyla bir çiçekçiden aldığım menekşemin üzereinde bir sürü tohumlar olmasına rağmen maalesef bir süre sonra açanlarda döküldü tomurcuklarımda açmadan düştü..neyi yanlış yaptım? çok güneş alan bir yerde değil yani direk güneş görmüyor ancak musluk suyu verdim.acaba bu yüzden mi
yeşil yaprakları iyi görünüyor.bir daha ne zaman açar sizce?

sroglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2009, 12:20   #3586
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-12-2008
Galeri: 70
Sayın Sroglu tohum derken tomurcuğumu kastediyorsunuz? Çiçekçilerden alınan menekşeler yoğun hormon ve kimyasal madde ihtiva ettiğinden evde bir müddet sonra tomurcularını açtıramaması ya da çürütmesi gayet olağan durumlar. Zamanla ev ortamında uygun yerine ve hormonsuz ve aşırı kimyasalsız yaşamına alıştıkça sizi tomurcuklarıyla sevindirecektir...

Faruk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2009, 12:23   #3587
Ağaç Dostu

Sayın Anyone0205 bu çürümeye doğru gittiğinin belirtisidir. Menekşe çeliklerinde ilk hafta hayatta kalıp kalmamaları adına çok önemlidir. Bence hemen diktiğiniz yerden çıkarıp sap kısmını inceleyin...

Eski 15-06-2009, 14:09   #3588
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-06-2009
*** arkadaslar daha öncede sorunumu yazdım ama kımse cevap vermedı
benımde 9 tane her rengı farklı menekselerım var.sorunum cuceklerın tomurcukları acmadan kuruyo ve cıceklerıde actıktan sonra sankı sap kısmından ezmıssın gıbı boynunu bukup cürüyo.tomurcuklarda asagı yukarı boyle oluyor.acaba bı yerde yanlısı yapıyorum haftada bır su eger gerekıyorsa verıyorum.menekseler ıcın satılan munekse gübresi aldı ondan verdım bır kere.ve sazen ondan sonra basladı bu sekılde olmaya.öglen gunes alan yere koyuyorum ama dırek gunes almıyo perde arkasındalar.acaba yerlerınımı beyenmedıler kı.ama bazıları alalı uzun zaman olmasına ramen sureklı cıcek acıyorlar.3 4 saksımda artık cıcek yok.uzuluyorum kuruyop gıdecekler dıye.resmını cekıp koyucan buraya belkı daha rahat anlatmıs olurum derdımı.cevap yazar bılılendırırsenız cok memnun olurum

nermintekin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2009, 14:45   #3589
Ağaç Dostu

Sayın Nermintekin büyük bir hata yapmışsınız. Menekşe çiçekli ya da tomurcuklu iken sıvı ya da toz herhangi bir gübre menekşeye verilmez. Verildiği anda açan çiçeklerin sap kısımları yumuşar ya da açmak üzere olan tomurcuklar kurur açmaz. Menekşeye gübre dinlenme aşanmasından yeni çıkmış olduğu tomurcuksuz aşamada verilir yani çiçeksiz aşamada. Belirli bir müddet bu durum devam edecektir. Ama bu durum menekşelerinizin kuruyacak olması anlamına gelmez. Normal sulamaya devam edim ihtiyaç duydukça. Ama tekrardan gübre felan vermeyin...

Eski 15-06-2009, 14:50   #3590
Ağaç Dostu

ggulday's Avatar

faruk bey bugün bende bir resimle benim menekşecikleri danıştım ama kimseden ses çıkmadı. sizin engin tecrübelerden bi faydalansak nasıl olur size zahmet bi bakabilirmisiniz

Eski 15-06-2009, 14:54   #3591
Ağaç Dostu.

katmer's Avatar

Sayın Ggulday, ben bir sorun göremedim.. Gayet iyi dikmişsiniz.. Bundan sonra yapacağınız şey toprağı kurudukça sulamak ve beklemek.. Büyük bir sabıra ihtiyacınız var

Eski 15-06-2009, 14:57   #3592
Ağaç Dostu

ggulday's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi katmer Mesajı Göster
Sayın Ggulday, ben bir sorun göremedim.. Gayet iyi dikmişsiniz.. Bundan sonra yapacağınız şey toprağı kurudukça sulamak ve beklemek.. Büyük bir sabıra ihtiyacınız var
o zaman süper. sabırla bekleyeceğiz dediğiniz gibi. yeterki onlara yaşasınlar. teşekkür ederim ilginiz için...

Eski 15-06-2009, 16:01   #3593
Yeni Üye

cok ****** faruk bey tam anlatıgınız gıbı oldu menekselerım.
bılmıyordum sıvı gubrenın cıceklıyken verılmıyecek oldugunu
ayrıca bunuda ögrendıgım ıyı oldu.sadece üc meneksem
böyle oldu dıgerlerınde hıcbır problem yok.zaten gübreyı
verdıkten sonra böyle oldular.dun aksam bauhause menekse
almıstım ve uzerınde hıc cıcek yoktu.rengı tahmınım koyu pembe
sabah baktıgımda ıkı tane tomurcukları vardı.acaba dedım vardıda
benmı gormedım yoksa dıger acmıs olan menekselerımı kıskanıp
oda acmakmı ıstedı

cıcegım bu durumda

Eski 15-06-2009, 16:22   #3594
Yeni Üye

bunlarda suan uzerınde cıceklerı olmayan menekselerım

IMG]http://i40.tinypic.com/287i3ib.jpg[/IMG]
bunlarda cıcekte olan menekselerım

Eski 15-06-2009, 17:19   #3595
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-03-2009
Nerde hata yapıyorum? Arkadaşımın menekşelerinden aldığım yaprak çeliklerini suda 1 ay kadar beklettikten sonra çimlendirmeyi başaramadığımdan, toprakta çimlendirmeye çalışıyorum. Menekşe çimlendirmek için ne kadar süre gerekir?

Eklenen Resimler

juniperus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2009, 17:30   #3596
Yeni Üye

bende suda koklendırıp topraga dıkıyorum su ana kadar bı sorun olmadı.hatta cok cabuk kok salıyorlar.eger dırek topraga dıktıgımde cok gec koklenıyorlar.herhalde herkezde farklı tutuyo yapraklar

Eski 15-06-2009, 18:35   #3597
Ağaç Dostu.

katmer's Avatar

Sayın juniperus, normalde yapraklar suda bir hafta içinde köklenmeye başlar.. Işık almayan bir bardak içinde bekletmeniz yeterli. Sanırım sizde bir problem olmuş. Bazı hazır alınan menekşelerin yaprakları köklenmemekte diretiyor. Bunun sebebinin de üretim sırasında yüklenen hormon olabileceğini düşünüyorum..
Yapraklarınız ölmediğine göre ümidiniz var demektir. Bir de bu şekilde deneyin belki daha çabuk köklenirler.. Size kolay gelsin...

Eski 15-06-2009, 20:04   #3598
Ağaçsever

Merhaba,
açıkcası yaprağın sağlığı diğerlerinden bile daha iyi gibi de
ne bileyim garip geldi bir de hiç çiçek açmadı bilemiyorum acaba farklı bir renk olur mu ?
Picassoyu kim kaybetmiş derler ya ..olmaz o.. picasso değildir eminim
Bir de yazıları okurken gördüm tomurcuklanma aşamasında sıvı besin verdim.. o hata olmuş anlaşılan bekleriz artık..

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi katmer Mesajı Göster
Arkadaşlar hepinizin menekşeleri çok güzel..Güle güle büyütün.. Sayın Ootkn, fes renginiz picassoya dönmüş..Bunun sebebi demir ve mineral eksikliğinden de olabilir..Yaprakların gelişiminde bir sorun yoksa önemsemeyin bence..Yine de içinize sinmeyecekse menekşeler için çiçek besinleri var, onlardan verebilirsiniz..

Eski 15-06-2009, 20:09   #3599
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ggulday Mesajı Göster
faruk bey bugün bende bir resimle benim menekşecikleri danıştım ama kimseden ses çıkmadı. sizin engin tecrübelerden bi faydalansak nasıl olur size zahmet bi bakabilirmisiniz
Sayın Ggulay şuan için dikim işiniz ve yavrucuklarınız çok şeker görünüyorlar Ben yerinizde olsan her pet bardağa karşılıklı 2 yaprak dikerdim. Zira ben öyle yaptım ve çok güzel süprizlerle karşılaştım. Ben pet bardaklara genellikle kalın ve uzun saplı yapraklar dikiyorum. Çok güzel yavruluyorlar. Petlerinizin direk güneş görmesini engelleyip bol aydınlık alan bir yere yerleştirip alttan sulamaya özen gösterin. Toprağı kurumadıkça sulamayın...

Eski 15-06-2009, 20:17   #3600
Ağaç Dostu

Sayın Juniperus su da köklendirmeyi öğrenmek adına çok yaprak kaybeden ve sonunda nerelerde hata yaptığımı göre göre suda çimlendirmeyi iyice kavrayan biri olarak şunları söyleyebilirim. Su da ince saplı yapraklar kalın saplı yapraklardan kolay köklenir. Yaprak arkası beyaz olan yapraklar yaprak arkası kırmızı olan yapraklardan çok çok kolay köklenir. Yaprak kenarları fırfırlı olan yapraklar yaprak kenarları düz olanlara göre çok kolay köklenir. Suda picasso yaprakları normal cinslere göre çok çok geç köklenir ya da inat edip köklenmeden çürür Bunları çok yaprak kaybetmiş ve sonunda öğrendikten sonra su da artık hiç yaprak kaybetmemiş biri olarak söylüyorum. Denemenizi tavsiye ederim...

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024