View Single Post
Eski 20-09-2010, 13:15   #1
malina
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Zafer İnandıklı

Agaclar.net'e geliş maceranız nasıl oldu?

İnternette bitkilerle ilgili konuları araştırırken ağaçlar neti buldum. Aradığım bütün bilgilerin burada mevcut olduğunu görüp, hemen üye oldum.

Burada neler öğrendiniz?

Bitkilerle ilgili öğrenmek istediğim her şeyi burada öğrendim. Ağaçlar neti tanımadan önce, bitkiyi toprağa dik, suyunu ver, tamamdır mantığı ile hareket ediyordum, şimdi ise daha bilinçli bir şekilde bitki yetiştiriyorum. Bu sayede bahçem gönlümde daha büyük bir değer kazandı. Sevgim ve şevkim arttı. Çimlenen bir tohumun, paylaşılan bir çeliğin mutluluktan gökyüzüne uçurduğu güzel insanları tanıdım.

Diğer üyeler sizden neler öğrendi?

Sanırım beş parça fayansı birbirine yapıştırıp saksı yapmayı.

Sizi tanıyalım

1954 İstanbul Üsküdar doğumluyum. Evli ve iki çocuk babasıyım. Eğitimimi ilköğretim 6. Sınıftan terk edip çalışma hayatına atıldım. Çeşitli teknik işlerde çalıştım. 2003 yılında Tekel İstanbul Sigara Fabrikasından emekliye ayrıldım. Evimin bahçesindeki küçük atölyemde, çocukluktan gelen merak ve sevgiyle ahşap işleri yaparak ve bitkilerimle vakit geçiriyorum.

Zamanınızın ne kadarını bitkilere ayırıyorsunuz?

Ev dışında önemli bir işim olmadığı takdirde günün on saati bahçemdeyim.

Agaclar.net'te "şu da olsaydı" ya da "olmasaydı iyi olurdu" diyebileceğiniz neler var?

Benim için her yönüyle yeterli bir site.

Diğer üyelere ne tür önerileriniz olabilir?

agaclar.net üyelerinin her türlü önerinin üstünde olduğunu düşünüyorum.

Bitkilerle ilgilenmek sizi nasıl etkiliyor? En çok ilgilendiğiniz türler hangileri?

En güzel terapi şekli. Yaşamı daha anlamlı kılıyor ve insana gençlik iksiri aşılıyor. Açan bir çiçeğin, çimlenen bir tohumun verdiği mutluluk anlatılamaz.

Bitkilerle ilgilenirken yaşadığınız en ilgi çekici, trajik ya da komik olay hangisi?

Daha iyi ve güzel bitki yetiştirmek adına 25-30 m2 bahçenin toprağını avuçlarımla eze eze eleyip 50 çuval taş ayıklamak dışında pek bir şey yaşamadım.

Foruma katıldıktan sonra ileriye dönük planlarınızda değişiklikler oldu mu?

Planlarımda değil de hayâllerimde değişim oldu. Keşke 1-2 dönüm yerim olsa da daha çok bitki yetiştirebilsem diye hayal kurmaya başladım.

Agaclar.net toplantılarına katılıyor musunuz? Gözlemlerinizi yazar mısınız?

6. Yıl toplantısına katıldım. Güzel dostluklara ve sohbetlere tanık oldum.

Bitkilerle ilgili yararlandığınız ve önereceğiniz kitaplar hangileri?

agaclar.net’e üye olmadan önce ev bahçe dergisi alıyordum. Artık almıyorum çünkü agaclar.net sayfaları tükenmeyen bir kitap gibi.

Doğa ve çevre ile ilişkisini örnek aldığınız ya da örnek diye gösterebileceğiniz insanlar var mı?

Çocukluğumdan bu yana yaşamım hep bahçeli evlerde geçti. O zamanlar Üsküdar da her taraf bağ bostan bahçeydi. Bu konuda birçok insanı örnek almışımdır. Şimdi agaclar.net üyelerini örnek alıyorum.

Üye olduğunuz diğer forumlar hangileri? Agaclar.net'i onlardan ayıran özellikler ne?

Bu konuda üye olduğum başka bir forum yok.

Bitkilerle ilgili mesleki bir eğitim aldınız mı? Almak ister misiniz?

Hayır almadım. Zaman ve zemin müsait olursa almak isterim.

Zamanınızın ne kadarını agaclar net’e ayırıyorsunuz?

Her günün akşamının yaklaşık 2-3 saatini.

Bitkilerden başka ilgilendiğiniz neler var?

Evimin bahçesindeki küçük atölyemde büyük bir keyifle yaptığım ahşap işleri ve bazı teknik işler.

Bitki, tohum, çelik paylaşımlarına katıldınız mı? Neler düşünüyorsunuz?

Yetiştirdiğim bitkilerden, özel mesaj yazarak isteyen arkadaşlara göndermeye çalıştım. İnsanların yetiştirdikleri bitkileri birbirleri ile paylaşması güzel bir olay.

Forumdaki hangi üyeler sizi olumlu yönde etkiliyor, neden?

Hepsi ayrı bir bilginin ve güzelliğin kaynağı ancak teşvik edici mesajlarıyla çekingenliğimi hafifleten sevgili Güler ablaya, sevgili Hozat hocama bilhassa teşekkür ederim.

Gönüllüsü olduğunuz Sivil Toplum Örgütleri var mı? Hangileri?

Gönüllüsü olduğum Sivil Toplum Örgütleri yok.

Doğa ve çevre konularında yapılan protestolara aktif olarak katılır mısınız, katılmak gerekir mi?

Şimdiye kadar aktif olarak katılmadım ancak elbette katılmanın gerekli olduğunu düşünüyorum

TV ve radyoda bu konuları işleyen programları yeterli buluyor musunuz, nasıl olmalı?

Tv ve radyoda bu konuları işleyen programları takip edemediğim için yeterli, yetersiz ya da şöyle olsaydı deme hakkını kendimde bulamıyorum.

Hobi bahçeleri hakkında neler düşünüyorsunuz?

İnsanların bitki yetiştirebilmek adına çaba göstermesi çok güzel.

Hepsinden sadece birer tane yazın: En sevdiğiniz;
ağaç: Manolya
çiçek: Melisa
kitap: Macera
şarkı: Türk sanat müziği ve fasıl
müzik grubu/müzik sanatçısı: Ali Kocatepe
şair: Cahit Sıtkı Tarancı
film: Hayalet
web sitesi: www.agaclar.net

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön