agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Önceki Tohum Paylaşım Etkinlikleri (Tamamlananlar) > 2016-2017 Tohum Paylaşım Etkinliği
(https)

Beğeni Düzeni604Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-01-2017, 21:14   #181
Ağaç Dostu

hberbul's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2011
Peki şimdi paylaşım etkinliğinde belirlenen kural gereği kimin ne kadar tohum talep edecebileceği nasıl tespit edilecek.Ben talep edilen tüm tohumları hazırlayıp gönderecek miyim talep hakkı olup olmadığına bakmazsızın?

hberbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2017, 21:21   #182
Ağaç Dostu

telato's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hberbul Mesajı Göster
Peki şimdi paylaşım etkinliğinde belirlenen kural gereği kimin ne kadar tohum talep edecebileceği nasıl tespit edilecek.Ben talep edilen tüm tohumları hazırlayıp gönderecek miyim talep hakkı olup olmadığına bakmazsızın?
Lojistik merkezi kimlere tohum gideceğini belirleyecek... e-mail adresinize pdf formatında etiketleri gönderecek. Siz yazıcıdan çıktısını alacaksınız. Etiketleri keseceksiniz, tohumla birlikte poşetlere koyup, lojistik merkezine göndereceksiniz.

hberbul ve Dutlubahçe beğendi.
telato Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2017, 22:13   #183
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2009
Galeri: 4
Bende şöyle bir soru sorayım mesela benim tohum 5 kisiye yeterli ise bunu da belirtmisim diyelim.Talep sayısı 5den fazlaysa ve bunlar da geçerli talepse ne yapmam gerekir?

Zekoş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2017, 22:27   #184
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zekoş Mesajı Göster
Bende şöyle bir soru sorayım mesela benim tohum 5 kisiye yeterli ise bunu da belirtmisim diyelim.Talep sayısı 5den fazlaysa ve bunlar da geçerli talepse ne yapmam gerekir?
Ben size geçerli taleplere ait etiketleri göndereceğim. Hepsine gönderemeyecekseniz içilerinden gönderebileceklerinizi seçeceksiniz.

Zekoş beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2017, 22:30   #185
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hberbul Mesajı Göster
Geçersiz talepler ayıklandıktan sonra kalanlar için size etiket hazırlayıp göndereceğim. Buna rağmen etiketlerin hepsine tohum göndermeniz şart değil. Gönderebildiğinizi gönderirsiniz.

Zekoş ve hberbul beğendi.
Eski 08-01-2017, 22:32   #186
Tohum Takas

Giriş Tarihi: 08-11-2013
Dikkat!

Tohum paylaşan katılımcılarımızdan e-posta adreslerini bana özel mesaj ile göndermelerini rica ediyorum.

Etiketleri bu adreslere göndereceğimden en kısa sürede göndermeniz önemlidir.

LojistikMerkezi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2017, 00:47   #187
Tohum Takas

Giriş Tarihi: 08-11-2013
Dikkat!

Henüz kargo adresini göndermemiş durumdaki katılımcıların acilen kargo adreslerini göndermeleri gerekiyor. Aksi halde tohum talepleri geçersiz sayılacaktır.

LojistikMerkezi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2017, 19:11   #188
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-04-2016
Etkinlik için yollayacağım tohumlarla birlikte, bazı üyelere etkinlik kapsamı dışında tohum göndermeme müsaade var mıdır?

Üye
Tohum 1
Tohum 2
Tohum 3
Milla
Akebia quinata
-
-
Zekoş
-
Nicotiana sylvestris Gardenia sp.

sweetnurse83 beğendi.
MaynaVira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2017, 20:53   #189
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-08-2013
Merhaba,

Küçük tohum poşetlerinden nerede bulabilirim?

Bir de tohumları saklamak için bir şeye ihtiyacım var. Ne önerirsiniz, siz nasıl saklıyorsunuz? Bu kutu olabilir, kavanoz olabilir, poşet olabilir, zarf olabilir.

anarius Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2017, 21:15   #190
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-02-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi anarius Mesajı Göster
Hepsiburada.com-kilitli torba
Kilitli Torba - n11.com

anarius beğendi.
Özge Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2017, 22:28   #191
Ağaç Dostu

telato's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2014
Alıntı:

6x7 cm kilitli torba

2000 Adet (iki bin) = 15 TL

Doğuş Plastik
Uzun Çarşı Caddesi, Büyük Okur Han, No:135 TAHTAKALE-EMİNÖNÜ / İST

Name:  20170102_171152.jpg
Views: 405
Size:  38.1 KB

Name:  20170102_171328.jpg
Views: 409
Size:  44.3 KB

Zekoş ve anarius beğendi.
telato Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2017, 22:35   #192
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Dikkat!

Geçerli talebi olduğu halde kargo adresini LojistikMerkezi'ne göndermeyenlerin listesi aşağıdadır.

10 Ocak geceyarısına kadar adres göndermeyenler için maalesef etiket düzenleyemeyeceğim, dolayısıyla talepleri iptal sayılacak.

Önemle duyurulur.

Adres Göndermeyenler
aderol
aeeylul
agaccsever
alıcan
avedud
B_1
battalgazi71
bayramyildiran
bülent16
cccyavuz
celalim01
chailiac
ciftci_aga55
D.ekin
demir06
doktorwho
eceyıldız
ekinnaz
ekolojikdenge
eneskrky
Ereny
erhanzim
evdeçiçek
eylulll
ggne
hira
hk50
hüseyindeniz
ikizesi
ilknur-
İpekböcegi
İSAK
jamak
joenblack
M.aksu
Mahmutcan1970
Mincel
Murat Uysal
murtazatez
nazlı06
nightowl
orucoğlu
ozlems
Sadetn
serpil D
sevdam
suteresi
Sûz-i Dilârâ
Taşlıbahçe
Vizeli39
yasenya
YasinKısa

mhmet_do beğendi.
Eski 10-01-2017, 11:00   #193
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-03-2016
Sevgili meyvelitepe, tohum paylaşım etkinliğine ilk kez katılıyorum. Biraz da acaba yanlış bir şey yaptım mı diye evhamlıyım çünkü talep ettiğim birkaç tohum beni çok heyecanlandırdı. Lojistik merkezine adres bilgilerimi talimatlara uygun şekilde yolladım . Ancak yine de emin olamıyorum. Lojistik Merkezine bir teyit mesajı da attım ancak yanıt alamadım. Birde talepleri geçerli olan herhangi bir aksaklık olmayan üye listesini paylaşmanız mümkün müdür ? Ki rahat nefes aslın benim gibiler

Zekoş beğendi.
mhmet_do Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2017, 11:33   #194
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Yukarıdaki listede adınız yok ise adres bakımından sorun da yok demektir. Talep geçerliliği bakımından da etkinliğe ilk defa katılıp en azından kendini tanıtım mesajı bulunan herkesin 25 çeşit tohum talep etme hakkı var.

Eski 10-01-2017, 11:50   #195
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Alıntı:
Merhaba,

Bir de tohumları saklamak için bir şeye ihtiyacım var. Ne önerirsiniz, siz nasıl saklıyorsunuz? Bu kutu olabilir, kavanoz olabilir, poşet olabilir, zarf olabilir.
Sayın Anarius tohum saklama konusunda en pratik olanı kilitli posetler oluyor.Bezelye, bakla, fasulye gibi iri taneli olanlari miktarına göre sectigim su petlerine iyice kurutup koyuyorum hem icini görme şansım oluyor hem de ikinci yılından sonra böceklenme sorunu olabildigi icin digerlerine gecmesi önleniyor.Diger seceneklerde dökülme şansi fazla oldugundan bunlar daha pratik geliyor..

kamil35 ve sweetnurse83 beğendi.
Eski 10-01-2017, 13:55   #196
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zekoş Mesajı Göster
Sayın Anarius tohum saklama konusunda en pratik olanı kilitli posetler oluyor.Bezelye, bakla, fasulye gibi iri taneli olanlari miktarına göre sectigim su petlerine iyice kurutup koyuyorum hem icini görme şansım oluyor hem de ikinci yılından sonra böceklenme sorunu olabildigi icin digerlerine gecmesi önleniyor.Diger seceneklerde dökülme şansi fazla oldugundan bunlar daha pratik geliyor..
Detaylı cevabınız için çok teşekkürler öncelikle.

"Su petleri"=pet şişe mi, o kısmını tam anlayamadım doğrusu.

Tohumların kurtlanması nasıl oluyor? Yumurtaları tohumların içine mi bırakılmış oluyor?

Eski 10-01-2017, 14:04   #197
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Aynen Sn.Anarius..bildigimiz 500 ml lik su petleri...daha kücügünü bulabilirseniz daha iyi olur ****** cogaltana kadar...Tohumlar kurtlanmıyor bahsettigim kücük siyah böcek..ben pek fasülyede görmedim genelde bezelyede bitlenme oluyor nedense..Kücük yuvarlak delikler açarak icini yiyorlar.Onu da ilacliyorlar galiba ...ben gerek görmüyorum sonucta o ilac topraga karısacak..öylece ekiyorum kalan sağlamlar cimleniyor.

Eski 10-01-2017, 14:04   #198
Ağaç Dostu

Kilitli poşet bilgileri için teşekkür ederim.

Peki üzerine ne tohumu olduğunu, ne zaman hasat edildiğini yazabileceğimiz yapışkan etiketler nereden temin edilebilir?

Eski 10-01-2017, 15:48   #199
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Kestane ve bal kabağı

Bugüne kadarki yetiştirme tecrübelerim, toparladığım genel bilgiler kapsamında ve halkın genel sınıflandırmasına/kullandığı isimlendirmeye bakarak, kestane ve bal kabakları arasındaki farkları derlemeye çalıştım (düzeltmeye açıktır).

1) Türkiye'de kestane kabağı olarak adlandırılan kabaklar Cucurbita maxima türüne aittir. Adapazarı Kabağı bal değil kestane kabağıdır.

Name:  Ada.jpg
Views: 750
Size:  59.8 KB

2) Kestane kabaklarının şekli genelde basık ve yuvarlaktır. Bu kabaklar yine genelde dilimli olurlar.

3) Kestane kabaklarının et rengi genelde turuncu olur. Kabukları kalındır, depolama süreleri oldukça uzundur.

4) Yine Türkiye'de bal kabağı olarak adlandırılan kabakların türü Cucurbita moschata'dır. Örneğin; Armut Kabak (resim telato'dan alıntıdır).

Name:  Arm.jpg
Views: 491
Size:  58.1 KB

5) Bal kabakları basık ve yuvarlak olabilecekleri gibi armut, uzun vb şekilli (bkz 4. madde) de olabilirler.

6) Bal kabaklarının kabuğu, kestane kabaklarınınkine göre daha incedir; depolama süreleri de kestane kabaklarına göre genelde daha kısa olmalı (birebir karşılaştırma yapmadım).

7) Kestane ve bal kabaklarına aynı zamanda kış kabağı denmesi, bu kabakların yazın yetiştirilip kışın depolanmasından/kullanılmasından kaynaklanmaktadır.

8) Moschata ve maxima tohumları birbirinden tipik şekilde farklıdır. Aşağıda Cucurbita moschata (ilk resim) ve Cucurbita maxima (ikinci resim) tohumlarını görüyorsunuz.

Name:  Mosch.jpg
Views: 603
Size:  13.8 KB
Cucurbita moschata tohumu, bal kabağı (ör. Armut)

Name:  Maxim.jpg
Views: 597
Size:  14.3 KB
Cucurbita maxima tohumu, kestane kabağı (ör. Adapazarı)

9) Kestane kabaklarının şeklinin genel olarak basık ve yuvarlak olduğundan bahsetmiştim. Yetiştirdiğim uzun şekilli istisnaları var.

10) Elinizdeki kabağın kestane mi bal kabağı mı olduğunu anlamak için, çekirdeklerini, 8. maddedeki resimlerle karşılaştırabilirsiniz.

11) Elinizdeki çekirdekler, 8. maddede üstteki resimdekilere benziyorsa kabağınız bal kabağı, alttaki resimdekilere benziyorsa kestane kabağı oluyor.

12) Yaygın olarak yetiştirilen bir diğer kabaksa yemeklik kabak (yaz kabağı, Cucurbita pepo).

13) Bir tane Cucurbita peponun (yemeklik kabak), bir tane Cucurbita maximanın (kestane kabağı) ve bir tane Cucurbita moschatanın (bal kabağı), izole edilmeden yan yana dikilmesinin çapraz tozlaşma açısından bir sakıncası yoktur. Bu üç tür için birden fazla çeşidi yan yana yetiştiriyorsanız, o durumda, çapraz tozlaşmaya engel olmak için izolasyon yapmanız gerekmektedir.

Düzenleyen birnefestoprak : 10-01-2017 saat 19:54
birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2017, 16:45   #200
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-11-2012
Sayın birnefestoprak ın söylediklerine ek olarak
http://http://garden.lofthouse.com/how-to-identify-squash.phtml

sayfasıda oldukça bilgilendirici. Türkçe deyil ama
resimler oldukça faydalı. Çekirdek, sap, yaprak ve çiçek yapısı
itibariyle sınıflandırma yapılmış.

Atilgan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2017, 16:56   #201
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Bu kısımda da yazısı çok resmi az bilgi var.

http://158.42.127.92/taxonomy_intro.html

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2017, 17:00   #202
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Çok güzel özetlemişler.

Bir ayrıntıyı özellikle vurgulamak istiyorum. Kestane ve bal kabağı terimleri, Türkiye'ye özgü terimler. Dikkatimi çeken bir konu, eğer bir yöreye ait çok eski bir kışlık kabak tohumu varsa, o kabağın tanımlanma şekli çekirdek tipiyle (yani kabağın türüyle) tutarlı oluyor.

Atalık tohumları bizlere bırakanların, kabuk kalınlığına bakarak kestane ya da bal kabağı tanımı yaptıkları anlaşılıyor.

Etkinlikten daha önce kışlık kabak tohumu edinenler, ellerindeki tohumları onlara tohum dağıtanların tanımlarıyla karşılaştırabilirler. Hikayesi ve geçmişi bilinir şekilde dağıtılanların çekirdek yapısı, tohumu dağıtanın yaptığı kestane veya bal kabağı tanımına uyuyor.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Atilgan Mesajı Göster
Sayın birnefestoprak ın söylediklerine ek olarak
http://http://garden.lofthouse.com/how-to-identify-squash.phtml

sayfasıda oldukça bilgilendirici. Türkçe deyil ama
resimler oldukça faydalı. Çekirdek, sap, yaprak ve çiçek yapısı
itibariyle sınıflandırma yapılmış.

Atilgan beğendi.
Eski 10-01-2017, 17:05   #203
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Bir konuyu daha açayım: Örneğin kendi yöresinde kestane kabağı olarak adlandırılan, çekirdeği de Cucurbita maxima'ya ait olan ama uzun şekilli bir kabağa rastlarsanız, çok nadirdir. Yani çoğu kestane kabağı yuvarlak ve basık şekilli olmasına rağmen görülen diğer şekil istisnalarında, yine kabuk kalınlığına bakarak bir sonuca varabilirsiniz. Bu durumlarda, çekirdeğin yapısı kafanızı karıştırmasın.

Eski 10-01-2017, 18:13   #204
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2006
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birnefestoprak Mesajı Göster
Bugüne kadarki yetiştirme tecrübelerim, toparladığım genel bilgiler kapsamında ve halkın genel sınıflandırmasına/kullandığı isimlendirmeye bakarak, kestane ve bal kabakları arasındaki farkları derlemeye çalıştım (düzeltmeye açıktır).

1) Türkiye'de kestane kabağı olarak adlandırılan kabaklar Cucurbita maxima türüne aittir. Adapazarı Kabağı bal değil kestane kabağıdır.

Eklenti 637153

2) Kestane kabaklarının şekli genelde basık ve yuvarlaktır. Bu kabaklar yine genelde dilimli olurlar.

3) Kestane kabaklarının et rengi genelde turuncu olur. Kabukları kalındır, depolama süreleri oldukça uzundur.

4) Yine Türkiye'de bal kabağı olarak adlandırılan kabakların türü Cucurbita moschata'dır. Örneğin; Serhat ve Armut kabakları (resimler Taşlıbahçe ve telato'dan alıntıdır).

Eklenti 637154 Eklenti 637155

5) Bal kabakları basık ve yuvarlak olabilecekleri gibi armut, uzun vb şekilli (bkz 4. madde) de olabilirler.

6) Bal kabaklarının kabuğu, kestane kabaklarınınkine göre daha incedir; depolama süreleri de kestane kabaklarına göre genelde daha kısa olmalı (birebir karşılaştırma yapmadım).

7) Kestane ve bal kabaklarına aynı zamanda kış kabağı denmesi, bu kabakların yazın yetiştirilip kışın depolanmasından/kullanılmasından kaynaklanmaktadır.

8) Moschata ve maxima tohumları birbirinden tipik şekilde farklıdır. Aşağıda Cucurbita moschata (ilk resim) ve Cucurbita maxima (ikinci resim) tohumlarını görüyorsunuz.

Eklenti 637156
Cucurbita moschata tohumu, bal kabağı (ör. Serhat)

Eklenti 637157
Cucurbita maxima tohumu, kestane kabağı (ör. Adapazarı)

9) Kestane kabaklarının şeklinin genel olarak basık ve yuvarlak olduğundan bahsetmiştim. Yetiştirdiğim uzun şekilli istisnaları var.

10) Elinizdeki kabağın kestane mi bal kabağı mı olduğunu anlamak için, çekirdeklerini, 8. maddedeki resimlerle karşılaştırabilirsiniz.

11) Elinizdeki çekirdekler, 8. maddede üstteki resimdekilere benziyorsa kabağınız bal kabağı, alttaki resimdekilere benziyorsa kestane kabağı oluyor.

12) Yaygın olarak yetiştirilen bir diğer kabaksa yemeklik kabak (yaz kabağı, Cucurbita pepo).

13) Bir tane Cucurbita peponun (yemeklik kabak), bir tane Cucurbita maximanın (kestane kabağı) ve bir tane Cucurbita moschatanın (bal kabağı), izole edilmeden yan yana dikilmesinin çapraz tozlaşma açısından bir sakıncası yoktur. Bu üç tür için birden fazla çeşidi yan yana yetiştiriyorsanız, o durumda, çapraz tozlaşmaya engel olmak için izolasyon yapmanız gerekmektedir.

Yine karıştı Serhat kabağı için son olarak "C. maxima" da anlaşmıştık. Çekirdek yapıları da bunu destekler görünüyor. Kabak yetiştiriciliğiyle ilgili konuya birazdan fotoğrafları eklerim.

Atilgan beğendi.
Taşlıbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2017, 18:14   #205
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2006
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birnefestoprak Mesajı Göster
Bir konuyu daha açayım: Örneğin kendi yöresinde kestane kabağı olarak adlandırılan, çekirdeği de Cucurbita maxima'ya ait olan ama uzun şekilli bir kabağa rastlarsanız, çok nadirdir. Yani çoğu kestane kabağı yuvarlak ve basık şekilli olmasına rağmen görülen diğer şekil istisnalarında, yine kabuk kalınlığına bakarak bir sonuca varabilirsiniz. Bu durumlarda, çekirdeğin yapısı kafanızı karıştırmasın.
Böyle bir kabak bizde de var, iki yıldır yetiştiriyoruz. Onu da tanıtırım yakında.

Taşlıbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2017, 18:22   #206
Ağaç Dostu

Hiç patates tohumu paylaşılmadı ben bu yıl bir kaç ticari tohum edinip seneye nasip olursa paylaşacağım. Yerli türler edinebilsek güzel olurdu.

Eski 10-01-2017, 19:06   #207
/

Giriş Tarihi: 23-09-2016
Alıntı:
Hiç patates tohumu paylaşılmadı ben bu yıl bir kaç ticari tohum edinip seneye nasip olursa paylaşacağım. Yerli türler edinebilsek güzel olurdu.
Bende kırmızı patates vardı. Bir arkadaş yolladı.Ama hiç onemsemedim.Donmuştur.

aslama1994 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2017, 19:52   #208
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Serhat yok, düzeltiyorum (daha önceki karışıklıktan kalma bir yanlışlık bu). Doğru olanı maxima, evet.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Taşlıbahçe Mesajı Göster
Yine karıştı Serhat kabağı için son olarak "C. maxima" da anlaşmıştık. Çekirdek yapıları da bunu destekler görünüyor. Kabak yetiştiriciliğiyle ilgili konuya birazdan fotoğrafları eklerim.

Taşlıbahçe beğendi.
Eski 10-01-2017, 20:13   #209
Ağaç Dostu

Patatesler genelde kısır oluyor. Bazı türlerde çapraz tozlaşma ile meyve tutumu oluyor. Bazıları ise tümüyle kısır. Kendi kendini tozlayan türlerde bile açılma oluyor yani tohumlar genelde hibrit oluyor. Ne çıkarsa bahtıma deyip dikmek lazım.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aslama1994 Mesajı Göster
Bende kırmızı patates vardı. Bir arkadaş yolladı.Ama hiç onemsemedim.Donmuştur.

Düzenleyen Atilgan : 10-01-2017 saat 20:14 Neden: yazım hatası
Eski 10-01-2017, 20:16   #210
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Siz sanırım "gerçek patates tohumu"ndan bahsediyorsunuz. Onu açıklarsanız karışıklığın önlenmesi açısından iyi olur.

Alıntı:
Patatesler genelde kısır oluyor. Bazı türlerde çapraz tozlaşma ile meyve tutumu oluyor. Bazıları ise tümüyle kısır. Kendi kendini tozlayan türlerde bile açılma oluyor yani tohumlar genelde hibrit oluyor. Ne çıkarsa bahtıma deyip dikmek lazım.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024