agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Önceki Tohum Paylaşım Etkinlikleri (Tamamlananlar) > 2016-2017 Tohum Paylaşım Etkinliği
(https)

Beğeni Düzeni604Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-12-2016, 16:58   #121
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2009
Galeri: 4
Sayın Birnefestoprak bir mesajınızda lezzet bakımından ilk ona giren fasulyelerden biri demissiniz mumkunse bu fasulyeleri tanıtırmısınız?

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Zekoş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2016, 17:21   #122
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Şöyle demiştim: 2016-2017 dönemi Tohum Paylaşımı Genel Yazışmalar

Maalesef Türkiye'nin böyle listeler yapacak, o mesaiyi harcamaya gönüllü kurumları yok ama listeyi yapanların arasında olsaydım, Çiftehan'ı ilk 10 için teklif ederdim. Benim ilk 10'uma girer, bence başkalarının ilk 10'una da girer.

Böyle listeler hazırlanırken, kullanım alanları da düşünülmeli. Örneğin Hanımteni çok iyi turşuluk mahsul verir. Sarıkız, hem erkenci hem kılçıksız hem de çok lezzetli bir yeşil fasulye. Sazova çok iyi bir filet fasulye. Maraş'ın Turtul fasulyesi çok iyi. Kızılcahamam'ın kuru fasulyesiyle Erzurum'un İspir'i ve acaraları, bunun dışında yine kuru fasulyelik olarak Dermason çok önemli çeşitler.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zekoş Mesajı Göster
Sayın Birnefestoprak bir mesajınızda lezzet bakımından ilk ona giren fasulyelerden biri demissiniz mumkunse bu fasulyeleri tanıtırmısınız?

Taşlıbahçe ve Zekoş beğendi.
birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2016, 17:29   #123
/

Giriş Tarihi: 23-09-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birnefestoprak Mesajı Göster
Şöyle demiştim: 2016-2017 dönemi Tohum Paylaşımı Genel Yazışmalar

Maalesef Türkiye'nin böyle listeler yapacak, o mesaiyi harcamaya gönüllü kurumları yok ama listeyi yapanların arasında olsaydım, Çiftehan'ı ilk 10 için teklif ederdim. Benim ilk 10'uma girer, bence başkalarının ilk 10'una da girer.

Böyle listeler hazırlanırken, kullanım alanları da düşünülmeli. Örneğin Hanımteni çok iyi turşuluk mahsul verir. Sarıkız, hem erkenci hem kılçıksız hem de çok lezzetli bir yeşil fasulye. Sazova çok iyi bir filet fasulye. Maraş'ın Turtul fasulyesi çok iyi. Kızılcahamam'ın kuru fasulyesiyle Erzurum'un İspir'i ve acaraları, bunun dışında yine kuru fasulyelik olarak Dermason çok önemli çeşitler.
Sarıkızın lezzeti muhteşem.Bir kızartmasını yedim.Yok böyle bir lezzet dedim.İki tabak yedim.

Sarıkızın lezzeti muhteşem.Bir kızartmasını yedim.Yok böyle bir lezzet dedim.İki tabak yedim.

Bir tanede geç döken bir fasulye var.O da muhteşem. Karadeniz kökenli.Ama tohum alamadım.Ben Ereğli'ye geldim. Annem de pek önemsememiş geç döktüğü için. Şuan o fasulyenin tohumundan bul diyor.

Birde boz fasulye deriz.Onu çok severdim.Çocukken bir onu birde kırmızı barbunyanın yeşili yenenin lezzetini unutamam.

aslama1994 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2016, 17:39   #124
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Alıntı:
Sn TCM, burda tanıttığınız küçük karpuz ne kadar zamanda meyve tutuyor? Tcm
Maalesef bu tip ayrıntıları yazacak kıvamda değilim daha Ancak şunu söyleyebilirim ki, domateslerin cherry si diyebiliriz, önceki sene beş - altı çeşit ekmiştim en erken bu ufaklıklar olmuştu.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2016, 17:41   #125
/

Sayın Birnefestoprak bu saydığınız fasulyelerin tohumlarının resmi var mı? Brnde cok çeşitli fasulye tohumları var.Ama adlarını bilmiyorum.

Eski 22-12-2016, 17:48   #126
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

60 gün oldu, henüz meyve tutmadı. Havalar serinliyor, onun da etkisi vardır.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Maalesef bu tip ayrıntıları yazacak kıvamda değilim daha Ancak şunu söyleyebilirim ki, domateslerin cherry si diyebiliriz, önceki sene beş - altı çeşit ekmiştim en erken bu ufaklıklar olmuştu.

Eski 22-12-2016, 18:32   #127
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2015
Sayın Birnefestoprak; konu açılmışken yazmak istedim erken dönem serada salatalıkların içine oturak nazende fasulye ektim... Daha önceki yıllarda da bu fasulyeyi ekmiştim ancak bu kadar lezzetli olduğunu görmemiştim..

Bu yıl tek fark seradaki salatalık ve fasulyeyi hodan (Kaldirik) bitkisinden elde ettiğim irfan çayı ile sulama yaptım... Salatalıklarda bu tat lezzet oranını yakalamadım ancak fasulyedeki o tat halen ailem ve fasulye satışı yaptığım ailelerin dilinde.

Sonrasında pero fasulye (Barbunya yeşil ve kurusu tüketiliyor) aynı besinli suyu uyguladım aynı lezzeti o fasulyelerde de yakaladım.

Hatırladığım kadarıyla bu lezzet konusuna Sayın Meyvelitepe'de değinmişti...

Eğer imkanınız varsa hodan bitkisi ile elde edilen su ile sulama yapmanız ve fasulyenin tadına bakmanız..

Pero fasulyesi ayrıca ticari bir fasulye ama diğer ticari fasulyelerden daha farklı ve güzel....

dongyul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2016, 19:37   #128
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Lezzeti etkileyen faktorlerin en basinda genetik geliyor. Yetistirilen cesidin lezzet kapasitesi yuksek degilse, ne yapilirsa yapilsin belli bir seviyeden yukari cikarmak mumkun degil.

Kendi tecrubeme gore, diger iki cok onemli etken sulama miktari ve bitkiye verilen ikincil besin maddeleriyle iz elementler. Bunlar da Irfan Cayi ya da belli bir sicakligin altinda islenmis (yani mineral zenginligi korunmus) sivi balik gubresi gibi malzemelerle bitkiye saglanabilir. Bu son iki konunun uygulanma biciminin sonuclarinin en carpici oldugu bitki benim icin domates. Daglar kadar fark yaratiyor (domateslerle ilgili yazimda da belirtmistim).

Fasulyelerde de mineral dengesi, kilciklanma ve lezzet dahil bircok faktoru etkiliyor. Ornegin besleme yaptiginiz malzeme, gerektiginden fazla Ca iceriyorsa ve yetistirdiginiz cesidin genetigi kilciklanmaya gorece daha egilimliyse, hasadiniz da bol kilcikli olacaktir. Oysa ki, Irfan Cayi gibi malzemelerde zaten Ca dahil mineraler dengeli sekilde yer aliyor.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dongyul Mesajı Göster
Sayın Birnefestoprak; konu açılmışken yazmak istedim erken dönem serada salatalıkların içine oturak nazende fasulye ektim... Daha önceki yıllarda da bu fasulyeyi ekmiştim ancak bu kadar lezzetli olduğunu görmemiştim..

Bu yıl tek fark seradaki salatalık ve fasulyeyi hodan (Kaldirik) bitkisinden elde ettiğim irfan çayı ile sulama yaptım... Salatalıklarda bu tat lezzet oranını yakalamadım ancak fasulyedeki o tat halen ailem ve fasulye satışı yaptığım ailelerin dilinde.

Sonrasında pero fasulye (Barbunya yeşil ve kurusu tüketiliyor) aynı besinli suyu uyguladım aynı lezzeti o fasulyelerde de yakaladım.

Hatırladığım kadarıyla bu lezzet konusuna Sayın Meyvelitepe'de değinmişti...

Eğer imkanınız varsa hodan bitkisi ile elde edilen su ile sulama yapmanız ve fasulyenin tadına bakmanız..

Pero fasulyesi ayrıca ticari bir fasulye ama diğer ticari fasulyelerden daha farklı ve güzel....

Eski 23-12-2016, 03:41   #129
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2007
Alıntı:
Resimdeki de Haylan gibi su kabağı fakat Haylan meyveleri gençken bile böyle bodur ve geniş enli meyveler vermiyor.
Tesekkur ederim yanit icin... Benim en buyuk hobilerimden biri eskiye ait yemeklere ait tarifleri toplamak ve denemek. Bazi tariflerde kullanilan bitkileri/sebzeleri hic gormedim, kaybolup kaybolmadiklarini bile bilemiyorum. Elimden geldigi kadarina ulasmak, yetistirip denemek en buyuk hayalim...

Bu durumda, Antep'in egri kabagini aramaya devam

kaktüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2016, 04:00   #130
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Eğer ulaşabilirseniz Ayfer Ünsal'ın "Ayıntab'tan Gaziantep'e Yeme İçme" adlı güzel bir tarif kitabı bulunuyor, tavsiye ederim. Burda Haylan Kabağı dolması tarifi de var.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kaktüs Mesajı Göster
Tesekkur ederim yanit icin... Benim en buyuk hobilerimden biri eskiye ait yemeklere ait tarifleri toplamak ve denemek. Bazi tariflerde kullanilan bitkileri/sebzeleri hic gormedim, kaybolup kaybolmadiklarini bile bilemiyorum. Elimden geldigi kadarina ulasmak, yetistirip denemek en buyuk hayalim...

Bu durumda, Antep'in egri kabagini aramaya devam

Eski 23-12-2016, 07:41   #131
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2009
Sayın Birnefestoprak , mineral dengesiyle alakali mesajınızda son kısma katılmıyorum.Domates konusunda haklı olabilirsiniz ama mineral eksikligi verimine, lezzetine hatta pisme süresine bile etken olabilir ama asla kılcıklanmaya sebep olmaz tamamen tozlasmayla ilgili bir durum..Yakınında eger ki kılcıklı bir fasülye varsa hem kıkcıklıya donüsüyor hem tohumun rengi bile degisiyor..

Zekoş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2016, 12:52   #132
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-04-2016
Önümüzdeki aylarda gemiye gitme ihtimalim var. Eğer öyle olursa, etkinlikten talep ettiğim tohumları -bizzat- yetiştiremeyebilir, haliyle de vicdan azabı çekerim.

Sizce ne yapsam değerli arkadaşlar, taleplerimi iptal mi etsem?

Not: Tohumların tamamını ekecek birisini bulmam şu an için çok zor görünüyor.

-----------------------------------------------------------------------------
Bir gün sonra gelen güncelleme: Her neyse, bir çaresine bakacağım artık. -_-

Düzenleyen MaynaVira : 24-12-2016 saat 21:41 Neden: Güncelleme yapıldı.
MaynaVira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2016, 13:24   #133
/

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MaynaVira Mesajı Göster
Önümüzdeki aylarda gemiye gitme ihtimalim var. Eğer öyle olursa, etkinlikten talep ettiğim tohumları -bizzat- yetiştiremeyebilir, haliyle de vicdan azabı çekerim.

İlgilenen bir arkadaşınıza verin.Yalnız bir şartla verin.Ektikten sonra tohum alsın size iade etsin.

Eski 23-12-2016, 15:36   #134
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Etkinlik başlığı altında bu konuyu uzun uzun konuşamayız ama kısaca şunu söyleyeyim: Ben, "fasulyede kılçıklanma, mineral eksikliğinden kaynaklanıyor" demedim.

Alıntı:
Sayın Birnefestoprak , mineral dengesiyle alakali mesajınızda son kısma katılmıyorum.Domates konusunda haklı olabilirsiniz ama mineral eksikligi verimine, lezzetine hatta pisme süresine bile etken olabilir ama asla kılcıklanmaya sebep olmaz tamamen tozlasmayla ilgili bir durum..Yakınında eger ki kılcıklı bir fasülye varsa hem kıkcıklıya donüsüyor hem tohumun rengi bile degisiyor..

Eski 25-12-2016, 08:42   #135
/

Ben şunu merak ediyorum. Bazı üyeler birinci yıl tohum istemiş. İkinci yıl paylaşımcı olarak katılmış tohumda istemiş. Bu yıl sadece paylaşımcı olarak katılmıştır. Birde geçen yıl tohum istemiş bu yıl paylaşımcı olarak katılmadan tohum istemiş. Bu şekilde kilerin istedikleri tohumlar geçersiz mi sayılacak.Geçersiz sayılırsa tohum katılımcısı olarak katılan üyeler tohum isteklerini azaltacak mı ?

Eski 25-12-2016, 08:54   #136
/

Alıntı:

Not: Tohumların tamamını ekecek birisini bulmam şu an için çok zor görünüyor.

-----------------------------------------------------------------------------
Bir gün sonra gelen güncelleme: Her neyse, bir çaresine bakacağım artık. -_-
Bir yıl sonra ekme ihtimaliniz yok mu ? Çünkü belki bu yıl istediklerinizi gelecek yıl bulamayabilirsiniz.

Eski 25-12-2016, 20:57   #137
Ağaç Dostu

Sayın aslama1994;

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aslama1994 Mesajı Göster
Bir yıl sonra ekme ihtimaliniz yok mu ? Çünkü belki bu yıl istediklerinizi gelecek yıl bulamayabilirsiniz.
Bir yıl sonra hayatta olur isem, bir aksilik de olmazsa, çok yüksek ihtimalle ekerim.

Beni asıl endişelendiren ve düşündüren; burada tohum talep edip de, aldıklarımı -bir ihtimal- yetiştiremeyip,
Bir sene boyunca o mahcubiyeti taşımak;

Bana göre nispeten büyük olan bu sorumluluğu almak veya almamak...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aslama1994 Mesajı Göster
İlgilenen bir arkadaşınıza verin.
Bu önerinizi de -kendi kendime- değerlendirmiştim ancak cevap yazmamışım her nedense.
İlgilenen hiçbir arkadaşım yok maalesef. En iyi ihtimalle birinci veya ikinci dereceden yakınlarımı devreye sokabilirim,
-ki zaten B planım da bu yönde.

aslama1994 beğendi.

Düzenleyen MaynaVira : 25-12-2016 saat 21:09 Neden: İmla düzenlemesi yapıldı.
Eski 25-12-2016, 21:31   #138
/

Alıntı:
Sayın aslama1994;

Bir yıl sonra hayatta olur isem, bir aksilik de olmazsa, çok yüksek ihtimalle ekerim.

Beni asıl endişelendiren ve düşündüren; burada tohum talep edip de, aldıklarımı -bir ihtimal- yetiştiremeyip,
Bir sene boyunca o mahcubiyeti taşımak;

Bana göre nispeten büyük olan bu sorumluluğu almak veya almamak...

Bu önerinizi de -kendi kendime- değerlendirmiştim ancak cevap yazmamışım her nedense.
İlgilenen hiçbir arkadaşım yok maalesef. En iyi ihtimalle birinci veya ikinci dereceden yakınlarımı devreye sokabilirim,
-ki zaten B planım da bu yönde.
Birazda ilgi meselesi. Şehirdeki insanların ekecek yeri olmuyor.Köydekiler de hazır fideye alışmış.Amcama dedim hazır domates tohumu vereyim.Yok dedi ben sitil ekeceğim.Sen bilirsin amca dedim.

Eski 25-12-2016, 21:43   #139
Ağaç Dostu

Bir de denizin ortasında yetiştirmeye çalışanlar var. Onlara hiç değinmeyelim.
Tabii astronotları da unutmamalı...

Bu arada; daha önce benzer bir soru sorulmuş ancak ben kapsamı biraz genişletmek istiyorum:
Elimde üç adet -ticari- selluka tohumu var. Bu sene en iyi ihtimalle bir tanesini yetiştirmeyi deneyebileceğim.

Acaba geriye kalan iki tohumu, -açıklamada özellikle belirtmem kaydıyla- paylaşıma açmama müsaade edilir mi?

Eski 26-12-2016, 08:52   #140
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Alıntı:

Bu arada; daha önce benzer bir soru sorulmuş ancak ben kapsamı biraz genişletmek istiyorum:
Elimde üç adet -ticari- selluka tohumu var. Bu sene en iyi ihtimalle bir tanesini yetiştirmeyi deneyebileceğim.

Acaba geriye kalan iki tohumu, -açıklamada özellikle belirtmem kaydıyla- paylaşıma açmama müsaade edilir mi?
5. Sıkça sorulan sorular

Köydeki kuzenlerim için de tohum talep edebilir miyim?
Hayır, sadece kendiniz için kendi yetiştirme ortamızda yetiştireceğiniz kadar ve kurallarda belirtilen kısıtlamalar çerçevesinde çeşit tohum talep etmeniz beklenir.

Tohum poşetinden az tohum çıktı. Gelen filan çeşit tohumdan bir tarla dolusu ekemedim.
Etkinlikten amaç, sizde olmayan bir çeşide ait tohumun size ulaştırılmasıdır. Siz isterseniz ilk senesinde sadece tohum almak için eker, ertesi sene kendi ürettiğiniz tohumlardan bir tarla ekebilirsiniz.

Mısır çarşısından veya marketten tohum satın alıp etkinlikte paylaşabilirmiyim
Hayır, buna gerek yok. Kendi yetiştirdiğiniz ve başkalarının da yetiştirmeyi isteyebileceği tohumları paylaşınız.

Yoldan geçerken bir fasulye tarlası gördüm. Kurumuş fasulyeler vardı. Sahibinden izin alarak bunlardan toplasam etkinlikte paylaşabilir miyim?
Hayır. Siz yetiştirmemişsiniz, çeşidi bilmiyorsunuz, hangi koşullarda yetiştirildiğini bilmiyorsunuz.

Pazardan bir domates aldım, yerli diye satıyorlardı. Tadını çok beğendim, çekirdeklerini çıkarıp paylaşabilir miyim?
Hayır.

Parkta, ne olduğunu bilmiyorum ama çok güzel bir ağaç gördüm, olgunlaşmış tohumları vardı, toplayıp paylaşabilir miyim.
Hayır, ne olduğunu dahi bilmiyorsunuz.

Komşumun bahçesinde nikotin çiçekleri vardı, resimlerini çekmiş, komşumun kullandığı gübre ve ilaçları izlemiştim. Komşumun izniyle tohumlarından toplayıp paylaşabilir miyim?
Evet.

http://www.agaclar.net/forum/tohum-p...ligi/35301.htm

Mücevher Çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2016, 15:12   #141
Ağaç Dostu

Sn. Mücevher Çalısı;

Alıntıladığınız bölümü okumuştum, kuralları biliyorum. Zaten soruyu sormamın nedeni de bu.
Yoksa tohumları direkt paylaşıma sokmaya kalkışırdım.

Kendimi ifade edememiş de olabilirim. Merak ettiğim, bir esneklik yapılıp yapılmayacağıydı.

Alıntı:
Benimde sormak istediğim sorular var;birincisi bir arkadasa katalogda paylaşmadığım bir tohumu talep ettiği tohumlarla birlikte gönderebilirmiyim?
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
İlk sorunuz için kime hangi tohumu göndermek istediğiniz hakkında beni önceden bilgilendirin.
Buradaki örnek benim durumumu tam olarak karşılamıyor elbette, farkındayım.

Şu başlık altında selluka tohumu talep eden olmuş. Şimdiye kadar paylaşımcı da çıkmamış. Bu saatten sonra da çıkacağını zannetmiyorum. Niyetim, tohumların elimde boş boş beklemesindense; bir yerlerde, birilerinin ihtiyacını gidermeye yardımcı olmasını sağlamaktı.

Her neyse, vize çıkmayacak gibi görünüyor. Sağlık olsun...

Zekoş beğendi.
Eski 28-12-2016, 00:03   #142
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-05-2015
Keşke selluka tohumu paylaşan olsaydı bende istiyordum

sweetnurse83 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2016, 00:39   #143
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-05-2015
Bende heyecanımı sizinle paylaşmak istedim 😁 2 sene önce tohum talep etme etkinliği geçmişti ve geçen sene tohum paylaşım etkinliğinin gelmesini 4 gözle bekledim yurt dışında olduğum için de endişelerim vardı acaba gelir mi sorun çıkar mı nasıl yapabilirim acaba gelen tohumlara gereken ilgi ve alakayı gösterip onları hakkıyla ekip büyütüp bir sonraki sene bende tohum paylaşmaya gönderimde bulunabilir miyim diye türlü çeşit endişelerim vardı çünkü birçok tohumun Türkiye nin birçok yerinden siz değerli arkadaşların özenle onları seçerek göndermesi ve onların benim evime gelmesi beni çok heyecanlandırıyordu tohumlarımın geldiği gün tıpkı bir bebek gibi heyecanlanmış ve çok mutlu olmuştum şimdi de aynı heyecanı tohum paylaşımında bulunacağım için yaşıyorum bu durum benim için olağanüstü Harika bir durum umarım tohumlarımı talep eden arkadaşlarımda en güzel verimle tohumlardan faydalanırlar ve bebeklerimin bebeklerini görürüm ve mutlu olurum inanılmaz heyecanlıyım bu etkinliği düzenleyen ve gerçekten büyük emek isteyen bu işe gönül veren arkadaşlarıma tekrar tekrar teşekkür ederim allah sizden razı olsun

sweetnurse83 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2016, 01:30   #144
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:

Tohumların kendi yetiştirdiğiniz bitkilerden alınması kuralı özellikle sebzeler gözetilerek konmuştur. Selluka için bu kural esnetilebilir. Ancak tohum hakkında yeterli bilgiyi vermelisiniz.

MaynaVira beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2016, 13:58   #145
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Tohumların kendi yetiştirdiğiniz bitkilerden alınması kuralı özellikle sebzeler gözetilerek konmuştur. Selluka için bu kural esnetilebilir. Ancak tohum hakkında yeterli bilgiyi vermelisiniz.
Sn. Meyvelitepe;

Öncelikle ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.
Selluka tohumlarını geçen sene buradan temin etmiştim. Paketi hiç açmadım, geldiği gibi duruyor.

Eğer müsaade olursa, yine geçen sene aldığım ylang ylang ve tatar hanımeli tohumlarından da paylaşmak isterim.
Ben çimlendirmeyi başaramamıştım, muhakkak atladığım bir yerler olmalı. Muhtemelen sizin gibi tecrübeliler başarır.
Sn. sweetnurse83 benim duygularıma da tercüman olmuş bir nevi. Umarım ben de onun gibi, -bebişleri görünce- aynı heyecanı yaşar ve paylaşırım.

Eski 28-12-2016, 14:33   #146
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Sayın hberbul; paylaştığınız "pazı" tohumu ise ancak resimdekiler pazı değil...

O resimdekiler farklı bir ot.... Adını şuan bilmiyorum ancak diğer üyelerde bakarsa anlayacaklar farklı olduğunu...

Eski 28-12-2016, 14:36   #147
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2011
Alıntı:
Sayın hberbul; paylaştığınız "pazı" tohumu ise ancak resimdekiler pazı değil...

O resimdekiler farklı bir ot.... Adını şuan bilmiyorum ancak diğer üyelerde bakarsa anlayacaklar farklı olduğunu...
Emin değilim ama ben de labadaya benzettim.

bahcedenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2016, 01:04   #148
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Dediğiniz gibi olabilir ama Balkanlar'ın resimdeki gibi, bildiğimiz pazıdan daha küçük ve yuvarlak yapraklara ve düz dokuya sahip bir çeşidini tesadüfen bir yemek videosunda görmüştüm. Yalnız, anladığım kadarıyla, benim gördüğüm yabani değildi.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahcedenn Mesajı Göster
Emin değilim ama ben de labadaya benzettim.

bahcedenn beğendi.
Eski 29-12-2016, 11:17   #149
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Sayın Bahçeden; Bende anneme filan gösterdim fotoğrafı evet onlarda labada dedi. Yemeği yapılıyor dediler ancak buralarda pazı denmiyormuş.

Zekoş beğendi.
Eski 29-12-2016, 11:49   #150
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2011
Alıntı:
Sayın Bahçeden; Bende anneme filan gösterdim fotoğrafı evet onlarda labada dedi. Yemeği yapılıyor dediler ancak buralarda pazı denmiyormuş.
Bence de labada. Onun da sarmasını yapıyorlar bildiğim kadarı ile. Belki Sn. hberbul da o yüzden bağlantı kurmuştur.

Belki de Sn. birnefestoprağın dediği gibi Balkanlar'da yetişen bir çeşidi de vardır.

Zekoş ve dongyul beğendi.
bahcedenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:01.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024