agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Önceki Tohum Paylaşım Etkinlikleri (Tamamlananlar) > 2015-2016 Tohum Paylaşım Etkinliği
(https)

Beğeni Düzeni4448Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-07-2014, 18:08   #481
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Zengarden, yabanci tohumlarinin tamamini yurtdisindan aliyor (yurtdisindan tohum alan baska bir Turk sirketinden de aliyor olabilir ). Sonucta sizin ektiginiz tohumlar yurtdisindan, onemli bir kismi da Amerika'dan, geliyor (sayfalarindaki urun resimleri de yabanci sitelerden, kibar deyimle, kopyalanmistir).

Zengarden'in, tohumlari kendisi cogaltmadigi icin, musterilerine tek tek ayri paketlerde tohum satmasi demek, tohumlarin toptan satisini yapan bir yabanci sirketten aliyor olmasi demek. Toptan tohum satisi yapanlar 2'ye ayriliyor (Zengarden, tohumlarini bunlarin herhangi birisinden aliyor olabilir) :

1) Arazisi, ciftligi olup kataloglarindaki tohumun bir kismini kendi ureten, bir kismini sozlesmeyle kendi uretici ciftcilerine urettiren sirketler (uretici olup sattigi tohumun %50'sinden fazlasini kendi ureten sirket de cok azdir bu arada)
2) Sadece tohum ticareti yapan sirketler ki bunlar uretim yapmazlar; Zengarden'in yaptigi gibi ureticiden alip tohum satarlar (Zengarden, tohumlari bunlardan da aliyor olabilir).

Kategori1'e giren sirketler, tohum cesitlerini (sizin kabaginizi ele alalim) sozlesmeyle ciftcilere urettirirken, capraz tozlasma riskini ortadan kaldirmak icin, her ciftciye ayni turden 1-2 cesit urettirirler ve izolasyon mesafesi sarti kosarlar. Her cesit donumlerce ekilecegi icin de capraz tozlasma sansi cok cok azdir. Ornegin tohum sirketinin katalogunda 12 cesit kabak varsa, sirket 5 ayri ciftciye 2'ser cesit kabak urettirir, kalan 2'sini de kendi uretim sahasinda uretir.

Sozun ozu, sizin elde ettiginiz sonuclarin fizyolojik olma sansi cok yuksek (o kabaklardan topladiginiz tohumlari seneye ektiginizde, aslina uygun meyveler elde etme sansiniz da). Ben derim ki, sizin ve komsularinizin kabaklarindaki sekil degisikligi, cesitli cevresel kosullardan, bu sene mevsimlerde gorulen anormalliklerden kaynaklanmistir.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Andora Mesajı Göster
Bunlar 2013 sezonunda zengaden'dan satın aldığım çalı tipi kabak ve akdeniz tipi top kabaklardan 2013 sezon sonu ayırdığım tohumlardan bu yıl yetişen kabaklarımız.
Eklenti 506501 Eklenti 506502

Durum şu ki çalı tipi kabakta yer yer top kabağa özenmeler, top kabakta ise diğerine heves edip uzamalar gözlemliyorum. Bu durum iki türün arasında önceki sezon çapraz döllenme olduğu anlamına mı geliyor ?
Eklenti 506503 Eklenti 506504
8 kök kabaktan 2-3 kökü orjinal hali ile meyve veriyor, diğer köklerde bahsettiğim form değişiklikleri var. Fakat enteresan olan bir şey de var ki komşu bahçe sahipleri de bahçelerindeki sakız kızartma kabaklarının bazı köklerinin tombul meyve vermelerinden şikayet ediyorlardı. Onların bahçesinde tek tip kabak var ve bizim oralarda bahçeler birbirine yakın mesafede değil...

Bu yılki tohum takas etkinliğinde paylaşmak istediğim, oldukça bereketli hasat veren ve lezzetli bu iki kabak cinsinden bu yıl alacağım tohumların talep edenleri hayal kırıklığına uğratmasından endişeliyim. Sadece orijinal hali ile meyve veren 2 kökü işaretledim. Tohumlukları onlardan ayırmayı planlıyorum. Bu durum kabakların genel huyu mudur ?

aysozbek ve Andora beğendi.
birnefestoprak Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 03-07-2014, 18:13   #482
Ağaç Dostu

Andora's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2011
Sn. bahcedenn, sizi kesinlikle yanlış anlamadım. Yazılı mesajların en çekindiğim tarafı bu aslında. Kelimeler duygumuzu karşımızdaki kişiye tam olarak aktarmamıza kifayet edemiyor bazen. Siz ve limon sever arkadışımızın dediklerinin tamamen doğru olduğunu biliyorum. Benim ifade etmeye çalıştığım bahçeye devamlı gidip gelme ve uzun süre kalma imkanım olmadığı için elle tozlamayı becerebileceğimi düşünmediğimden uyarı notu koyarak paylaşmak niyeti taşıdığımdı. Çünkü geçen sezon hazırlıksız yakalanarak çok az tohum paylaşabildiğimden bu sezon bunu telafi ederek elimdeki herşeyden paylaşabilmeyi çok arzu ediyorum. Hiçbir tohum zayi olsun istemiyorum, telaşım ve endişem bu yüzdendir. Son gidişimde gazanya tohumlarını rüzgar uçurmadan toplamak için sarfettiğim eforu görseydiniz eminim halime çok gülerdiniz. Yoksa uyarınıza asla alınganlık göstermiş değilim, böyle hissettirdiysem siz kusura bakmayın, aksine formdaki arkadaşlarımın ilgisi ve önerileri her zaman beni mutlu eder. Bol hasatlar hepimizin olsun.

Andora Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 03-07-2014, 18:29   #483
Ağaç Dostu

Andora's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2011
Sn. birnefestoprak, bölgemiz bu sene çok fazla yağış aldı, öyleki toprak suya doymaktan ziyade suya boğuldu. Kabaklardaki büyüme hızı dudak uçuklatan cinstendi. Hasatın çoğunu ziyan olmasın diye lokantalara götürüp dağıttı babam, yemekle tükenecek gibi değildi durum. Sanırım dağıtım işi halen devam ediyor, annem isyanda, kabak konservesi yapmış geçen gün

Andora Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 04-07-2014, 08:52   #484
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Bu arada Sn bahcedenn ve Sn limon_sever'in tozlasmayla ilgili onerilerine katiliyorum. Elle tozlayamasaniz bile farkli cesitleri aralarina zaman farki koyarak ekebilirsiniz.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Andora Mesajı Göster
Sn. birnefestoprak, bölgemiz bu sene çok fazla yağış aldı, öyleki toprak suya doymaktan ziyade suya boğuldu. Kabaklardaki büyüme hızı dudak uçuklatan cinstendi. Hasatın çoğunu ziyan olmasın diye lokantalara götürüp dağıttı babam, yemekle tükenecek gibi değildi durum. Sanırım dağıtım işi halen devam ediyor, annem isyanda, kabak konservesi yapmış geçen gün

aysozbek beğendi.
Eski 04-07-2014, 10:45   #485
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Sayın heyyamola,

Çekirdeklik Kabak'tan bir adet kabağı tohumluk bıraktım. Sanırım ikinci meyveydi. Ama sonradan fark ettim ki 6 kök kabaktan biri diğerlerine göre biraz daha farklı. Şimdi o farklı olan kabak daha lezzetli ve en az 6-7 meyve hasat ettik. Genelde ilk meyveler tohumluk bırakılıyor ama bundan 2-3 meyve daha hasat edip tohumluk bıraksam, olgunlaşan tohumlardan yetişen bitki geç mi meyve verir yoksa erken mi meyve verir? Bu ilk meyveyi tohuma bırakma biberde ve domateste kesin sonuç veriyor. Ama kabakta veya diğer ürünlerde nasıl oluyor bilmiyorum.

heyyamola beğendi.
limon_sever Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 04-07-2014, 13:44   #486
Ağaç Dostu

yağmur's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2013
Bu elle tozlaşma yapmak çok zor bir işmiş. Bahçede 7 çeşit domates var. Her birinin bir dalını ayrı ayrı tülle sardım ama şimdiye kadar meyveye döndürebildiğim olmadı. Bu sene aşırı rüzgar ve yağmur her şeyi allak bullak etti. Onlar yapmasa ben tülü açıp kaparken çiçeği kırıyorum. Bu gidişle sanırım kendi kendine büyüyenlerden tohumluk alacağım.

yağmur Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 04-07-2014, 17:27   #487
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Şenberber ve Tepeköy fasulyelerinin son hali.
Name:  şntp.jpg
Views: 624
Size:  36.2 KB

Şenberber
Name:  şenberber.jpg
Views: 655
Size:  32.4 KB

Tepeköy
Name:  tepeköy.jpg
Views: 652
Size:  32.2 KB

h_dogan Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 04-07-2014, 19:51   #488
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Su mesajda aciklamaya calismistim: Tohumluk nasıl yetiştirilir, tohum saflığı nasıl korunur?. O keselerin degisik boylari oluyor. Dali sarmak yerine, buyukce bir keseyle cicekleri sararsaniz, takip cikartirken cicek saplari kirilmaz (kese, resimdekinden daha buyuk olursa iyi olur). Bir de el yerine pille calisan dis fircalarindan da kullanabilirsiniz. Fircayi cicege hafifce degdirip calistirirsaniz o da polenlerin dagilmasinda cok etkili oluyor.

Aslinda, domatesler kendine tozlasirlar ve sartlarin uygun olmasi halinde kendi kendilerine meyve yaparlar; dolayisiyla elle yapilan islem, bitkinin meyve tutmasina yardimci olmaktan, cicekleri keselemek de domateslerde capraz tozlasma olasiligi dusuk olsa da elinizdeki cok nadir bir cesidin her ihtimale karsin safligini korumaktan ibaret.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yağmur Mesajı Göster
Bu elle tozlaşma yapmak çok zor bir işmiş. Bahçede 7 çeşit domates var. Her birinin bir dalını ayrı ayrı tülle sardım ama şimdiye kadar meyveye döndürebildiğim olmadı. Bu sene aşırı rüzgar ve yağmur her şeyi allak bullak etti. Onlar yapmasa ben tülü açıp kaparken çiçeği kırıyorum. Bu gidişle sanırım kendi kendine büyüyenlerden tohumluk alacağım.

YeniBON ve yağmur beğendi.
Eski 04-07-2014, 20:47   #489
Ağaç Dostu

yağmur's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2013
Sayın birnefestoprak,
Cevabınız için teşekkür ederim. Tohum takasta paylaşmayı arzu ettiğim için uğraşıp duruyordum ama daha beceremedim. Benim diğer sorum şu; domateste kendi kendine tozlaşmış -çapraz tozlaşma ihtimalli- olanlardan aldığım tohumları(seneye ekmek için kendime bu şekilde alacağım sanırım) takasta paylaşabilir miyim? Bu tohumların sahipleri ne düşünürler bu konuda? Örneğin bende sayın MeyveliTepe'nin Alis Pembe Kirazı var (özel bir tür diye biliyorum) Bu konuya açıklık gelirse ilk kızaranlardan ona göre tohumluk ayıracağım.

yağmur Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 04-07-2014, 21:20   #490
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Alis Pembe Kiraz, Sn MeyveliTepe'nin bir hibrit domates cesidinden nesiller boyu islah edip stabil hale getirdigi bir cesit. Turkiye'de amator islah, cok az gorulen birsey; bu bakimdan cok degerli oldugunu dusunuyorum ama tohumunu alip paylasmanizda bana gore bir sakinca yok, endise etmeyin (hibritlesme olduysa bile bir sekilde anlasilir).

Dogada capraz tozlasma olmasaydi, bugun yeryuzunde bilinen 5000 civarinda (tahminime gore 750-1000 civarinda sadece Turkiye'nin kendine has cesidi var ve cogu yeryuzu istatistiklerine girmemis durumda) geleneksel domates cesidi var. Eger, capraz tozlasma olmasaydi, bu kadar cok cesitlilik olmazdi. Bu anlamda, capraz tozlasma kotu birsey degil.

Benim bu konuyla ilgili tek endisem, cok nadir olan cesitlerin devamliliginin saglanabilmesi cunku Turkiye'nin biyolojik cesitliliginin korunmasi konusu cok ihmal edilmis durumda. Burdaki etkinlikte yerli olup dagitilan tohumlarin cogunun ne yazik ki ticari uretimi yok; bazen bu tohumlarin uretimi, bir aileyle, bazen de bir tek kisiyle sinirli. Son cikan yasalarla birlikte mahalle statusu kazanan cok sayida koy var. Ozellikle koy alanlari daraldikca, bazi cok ozel geleneksel cesitlerin devami tehlikeye giriyor. Ornegin Manisa-Sarigol'un meshur Emcelli Biberi'nin uretim alani, yetistirildigi koyun mahalle yapilmasiyla birlikte cok ciddi anlamda daralmis durumda. Emcelli'ye giderseniz, tozlasmayla ilgili herhangi bir onlem almadiklarini gorursunuz cunku zaten koyde (simdi mahalle) belki de tek yetistirilen biber budur. Siz ev yetistiricisi olarak, bir mevsimde farkli cesitleri gorece cok daha kucuk bir bahcede yetistirdiginiz icin, sizin sartlarinizda hibritlesme olasiligi cok daha fazla oluyor. Burdaki tohum etkinliginin ana amaci da, eger koydeki uretim alani toptan biterse, hic olmazsa ulkenin farkli yerlerindeki insanlar eliyle biyolojik cesitliligi devam ettirme sansini yakalamak.

Burda dagitilan yabanci cesitlerin cogunun devamliligi yurtdisindaki yaygin ve uzun yillardir yapilan takaslarla, ticari uretimle saglanmis durumda. Bu bakimdan, ozellikle yerli cesitlerde cesit ozelliklerinin bozulmamis olmasina, imkanlar el verdigince, dikkat etmek gerekiyor.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yağmur Mesajı Göster
Sayın birnefestoprak,
Cevabınız için teşekkür ederim. Tohum takasta paylaşmayı arzu ettiğim için uğraşıp duruyordum ama daha beceremedim. Benim diğer sorum şu; domateste kendi kendine tozlaşmış -çapraz tozlaşma ihtimalli- olanlardan aldığım tohumları(seneye ekmek için kendime bu şekilde alacağım sanırım) takasta paylaşabilir miyim? Bu tohumların sahipleri ne düşünürler bu konuda? Örneğin bende sayın MeyveliTepe'nin Alis Pembe Kirazı var (özel bir tür diye biliyorum) Bu konuya açıklık gelirse ilk kızaranlardan ona göre tohumluk ayıracağım.

Düzenleyen birnefestoprak : 04-07-2014 saat 21:59
Eski 04-07-2014, 22:09   #491
Ağaç Dostu

sevoş's Avatar

Giriş Tarihi: 30-12-2012
kına çiçeklerim susuzluğa dayanamadılar, bu sene tohum alamayacağım
Name:  IMG_4657.jpg
Views: 1798
Size:  71.3 KB

Tohum takastan gelen uzun kabak, spagetti kabak. hangisi uzun kabak hangisi spagetti kabak tanımıyorum. bilenler yazabilir .

Name:  IMG_4665.jpg
Views: 1018
Size:  45.2 KB

Name:  IMG_4666.jpg
Views: 1398
Size:  59.6 KB

sevoş Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 05-07-2014, 06:19   #492
Moderatör

h_dogan's Avatar

Beyaz renkli olan spagetti kabak.

sevoş beğendi.
Eski 05-07-2014, 07:55   #493
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Uzun kabak nedir?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sevoş Mesajı Göster
Eklenti 506905

Tohum takastan gelen uzun kabak, spagetti kabak. hangisi uzun kabak hangisi spagetti kabak tanımıyorum. bilenler yazabilir .

Eklenti 506906

Eklenti 506907

Eski 05-07-2014, 12:41   #494
Ağaç Dostu

sevoş's Avatar

sayın birnefestoprak uzun yani metrelik kabak diye bir tohum gelmişti.daha ince diye düşünmüştüm.Ama bendeki biraz kalın.Normal kabak büyüklüğünde,tabi daha uzamazsa.
sayın h dogan spagetti kabaktan bir tane pişirdim sakız kabağı gibi.içi lif lif olmamış.acaba daha çok olgunlaşınca mı liflenecek?

Eski 05-07-2014, 13:00   #495
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Spagetti kabağı bal kabağı gibi olgunlaşmaya bırakıp Ekim-Kasım gibi hasat etmek gerek.

sevoş beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 05-07-2014, 15:00   #496
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birnefestoprak Mesajı Göster
Uzun kabak nedir?
Bizim buralarda olan kışlık olarak kurutularak saklanabilen bir metre civarında uzayan bir kabak çeşidi. Taze yemeği de yapılıyor. Başka bölgelerde de olduğunu yeni öğrendim. Oldukça verimli bir çeşit. Askı sistemi olursa düz bir şekilde büyüyor. Tohumların çimlenmesi biraz zor. Komşumda diktiği tohumlardan çok azı çimlenmiş durumda. Tohumları gübre içinde bir veya iki gün vücut sıcaklığında bekletip daha sonra ekiyorlarmış eskiden. O zaman çimlenme oranı çok yükseliyormuş. Arkadaşıma temin ettiğim tohumları kuluçka makinasında bekleterek ekmişti.

Muda Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 05-07-2014, 15:02   #497
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
sayın birnefestoprak uzun yani metrelik kabak diye bir tohum gelmişti.daha ince diye düşünmüştüm.Ama bendeki biraz kalın.Normal kabak büyüklüğünde,tabi daha uzamazsa.
Uzun kabak boyu bir metre civarında olur. Kalınlığı da dip tarafı normal kabaktan daha kalın olabilir. Sap kısmına doğru incelir.

Komşumun diktiği uzun kabak büyümeye başladı. Unutmaz isem resmini çeker eklerim. Yaprak yapısından tahmin edersiniz.

Muda Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 05-07-2014, 23:28   #498
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon_sever Mesajı Göster
Sayın heyyamola,

Çekirdeklik Kabak'tan bir adet kabağı tohumluk bıraktım. Sanırım ikinci meyveydi. Ama sonradan fark ettim ki 6 kök kabaktan biri diğerlerine göre biraz daha farklı. Şimdi o farklı olan kabak daha lezzetli ve en az 6-7 meyve hasat ettik. Genelde ilk meyveler tohumluk bırakılıyor ama bundan 2-3 meyve daha hasat edip tohumluk bıraksam, olgunlaşan tohumlardan yetişen bitki geç mi meyve verir yoksa erken mi meyve verir? Bu ilk meyveyi tohuma bırakma biberde ve domateste kesin sonuç veriyor. Ama kabakta veya diğer ürünlerde nasıl oluyor bilmiyorum.
Bahsettiğim lezzeti hoşumuza giden soldaki kabak, sağdakinden tohumluk bırakmıştık. Şimdi epey gelişti.

Name:  cekirdeklik_kabak.jpg
Views: 2194
Size:  18.6 KB

Eski 06-07-2014, 21:05   #499
Ağaç Dostu

heyyamola's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2009
Galeri: 37
Alıntı:
Sayın heyyamola,

Kabak için fazla fark etmiyor. Ben fasulye ve kabaktan bir kök tohumluk bırakıp, o kökten hiç yemeklik hasat yapmıyorum.

Lezzetli bulduğunuz kabak sadece bir kök olduğu için, Temmuz sonuna kadar yemeklik olarak hasat edip, daha sonra oluşan meyveleri tohumluk bırakabilirsiniz. Ekim sonuna kadar tohumluk meyveyi olgunlaştıracaktır.

20 Temmuz - 20 Ağustos arası biraz durgunlaşan bitki, sonrasında tekrar atağa geçecektir. Bu dönemde külleme' ye hassastır. Ben toz kükürt serpeleyerek tedbir alıyorum.

heyyamola Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 06-07-2014, 21:11   #500
Ağaç Dostu

heyyamola's Avatar

Alıntı:
Bahsettiğim lezzeti hoşumuza giden soldaki kabak, sağdakinden tohumluk bırakmıştık. Şimdi epey gelişti.

Eklenti 507054
Benim de gözlemlediğim kadarıyla; Meyvedeki yeşil rengin koyulaşması, lezzet artışıyla doğru orantılı..

limon_sever ve yağmur beğendi.
Eski 06-07-2014, 21:26   #501
Ağaç Dostu

heyyamola's Avatar

Alıntı:

Eklenti 506907
Resimdeki kabak metrelik kabak değil. Metrelik kabak; 4-7 cm çapında, 70-100 cm boyunda, açık-yeşil renkli meyvelere sahiptir.

sevoş ve yağmur beğendi.
Eski 06-07-2014, 23:04   #502
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Tohumluk ayırdığım Çekirdeklik Kabak'ın gövdesi kırılmıştı. Bugün akşama doğru sulama yaparken baygın bir şekilde bulduğum bitkinin köke yakın kısmı yarılmış, gördüm. 2-3 kabakta da aynı yerden yarılma gördüm. Ama tohumluk bıraktığım bitki epey yarılmış. Üzerindeki kabak 4-5 kilo civarında, olgunlaşmadan bitki mefta olmasa bari...

Eski 06-07-2014, 23:15   #503
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Alıntı:
Eklenti 506905

Eklenti 506906

Sanırım çapraz tozlaşmaya maruz kalmış Spagetti Kabak. Sayın h_dogan'ın ilgili mesajı : h_dogan / Bahçe

Bu sene bende epey spagetti kabak tohumu ektim. Hepside büyüme aşamasındalar. Hepsinin yaprak yapısı ve bitki tipi farklı. Geçen sene çapraz tozlaşma olmaması için uğraşmıştım ama bağladığım ip sonradan açılmış bulmuştum. Sanırım arılar tekrar uğramış. Bu arada çapraz tozlaşmadan çıkan bir bitki çok kuvvetli ve epey kalın gövdeli bir şekilde büyüyor. Hemen meyve oluşumu yapmış. Enteresan bir cins ortaya çıkabilir. Bir kaç yıl gözlemleme yapacağım.

sevoş ve Milla beğendi.
Eski 07-07-2014, 00:40   #504
Ağaç Dostu

sevoş's Avatar

sayın limon sever kabaklar çapraz tozlaşmış.çünkü tohumu bilerek ektim zaten üç köktü.Ben kabakların çapraz tozlaştığını bilmiyordum.bundan sonra daha dikkatli ekeceğim.
Galiba uzun kabak bu senede hayal oldu..inşallah tohum takasta bu sene paylaşan olur.

limon_sever beğendi.

Düzenleyen sevoş : 07-07-2014 saat 00:41 Neden: imla
Eski 07-07-2014, 01:15   #505
Ağaç Dostu

heyyamola's Avatar

Alıntı:
Tohumluk ayırdığım Çekirdeklik Kabak'ın gövdesi kırılmıştı. Bugün akşama doğru sulama yaparken baygın bir şekilde bulduğum bitkinin köke yakın kısmı yarılmış, gördüm. 2-3 kabakta da aynı yerden yarılma gördüm. Ama tohumluk bıraktığım bitki epey yarılmış. Üzerindeki kabak 4-5 kilo civarında, olgunlaşmadan bitki mefta olmasa bari...
Konumunu hiç bozmayıp, yaralı yeri cocopeat, torf gibi steril bir malzemeyle kapatırsanız, sarsılmasına rağmen büyük ihtimalle gelişimini sürdürecektir.

limon_sever beğendi.
Eski 07-07-2014, 09:47   #506
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Bahsettiğim çapraz tozlaşma olmuş ve güçlü gelişen Spagetti Kabak... Diğerleri spagetti kabak gibi uzayıp gittiler. Ama her bitki birbirinden farklı.

Name:  capraz_tozlasma.jpg
Views: 657
Size:  36.8 KB

Köke çok yakın olan dişi çiçek, 2-3 gün içinde açacak gibi görünüyor. Merakla beklemekteyim.

Eski 07-07-2014, 17:18   #507
Moderatör

h_dogan's Avatar

Yerli topan patlıcan (Sn. bahcedenn)

Eklenen Resimler

Eski 07-07-2014, 17:22   #508
Ağaç Dostu

esgül73's Avatar

Giriş Tarihi: 08-03-2013
Tohum takastan gelen domates,biber ve diğer tohumları bu yıl biz doğrudan paylaşımda bulunacak mıyız?Yoksa 1 yıl geçmesini bekledikten sonra mı paylaşılmaz?Zengarden dan doğal diye aldığım tohumları bizim yaptığımız gibi kendi üretiyor sanmıştım.Çünkü tohum takastan önce oradan sipariş vermiştim.Bundan sonra çevre köyleri daha çok araştırmaya çalışıcam.Çünkü benim amacım eskilerden kalan tohumları çoğaltıp , yaşatmak.Bunları yemek ve çocuklarıma yedirmek.

heyyamola ve bahcedenn beğendi.
esgül73 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 07-07-2014, 20:35   #509
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

"Bu sene urettigim tohumu seneye paylasirsam sorun olur mu?" mu diyorsunuz yoksa "Dagitmayi planladigim tohumu ancak seneye cogaltip 2015'te paylasabilecegim" mi diyorsunuz?

Alıntı:
doğal diye aldığım tohumları
derken neyi kastettiginizi anlamadim. Hibrit tohumu kastediyorsaniz, hangi tohumlari aldiginizi belirtirseniz, hibrit mi atalik mi oldugunuzu anlamaniza yardimci olabiliriz. Kendi uretmese bile tohumlar atalik olabilir.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi esgül73 Mesajı Göster
Tohum takastan gelen domates,biber ve diğer tohumları bu yıl biz doğrudan paylaşımda bulunacak mıyız?Yoksa 1 yıl geçmesini bekledikten sonra mı paylaşılmaz?Zengarden dan doğal diye aldığım tohumları bizim yaptığımız gibi kendi üretiyor sanmıştım.Çünkü tohum takastan önce oradan sipariş vermiştim.Bundan sonra çevre köyleri daha çok araştırmaya çalışıcam.Çünkü benim amacım eskilerden kalan tohumları çoğaltıp , yaşatmak.Bunları yemek ve çocuklarıma yedirmek.

Eski 07-07-2014, 23:19   #510
Ağaç Dostu

esgül73's Avatar

Giriş Tarihi: 08-03-2013
Ben bu tohum işine ilk kez 2 yıl önce İnternete yerli tohum diye yazdığımda tanıştığım Engin Bey'den tohum siparişi vererek başladım .Çok güzel domates ve biber yedik.Fakat tohum alamadım.Hatta bu yıl elimde kalan yerli tohumdan gelen tohumları çimlendirdim.Şu an meyvelerini verdiler.Daha sonra ağaçlar net in tohum takas etkinliğine heyecanla katıldım.Domatesin o çiçekteyken başlayan kokusu yok mu,dünyalara bedel...Bu arada Zengarden dan geleneksel tohum başlığı altında da sipariş verdim ki tohumunda kendim de üretebileyim diye.Örnek verecek olursam geleneksel Marsilya çiftlik domatesi,kara orman domatesi,mini süt Mısır gibi.Tohum takastan gelen 21 çeşit tohumun alabildiklerimi (kaç tane olur bilemiyorum çünkü fasulye olmadı 3 çeşit ıspanak seneye tohum verecekmiş v.b.)bu seneki etkinlikte doğrudan paylaşmam gerekir mi?

esgül73 Çevrimdışı   Başa Dön
Sadece okunabilir konu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024