agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Önceki Tohum Paylaşım Etkinlikleri (Tamamlananlar) > 2015-2016 Tohum Paylaşım Etkinliği (Kataloglar)
(https)

Beğeni Düzeni704Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-10-2015, 11:47   #31
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Karışık domates tohumları

Name:  sil.jpg
Views: 1608
Size:  32.3 KB

Tohumlarla uğraşırken aldığınız tohumların üzerine hemen isimlerini yazıp belirlemek lazım. Yoksa benim gibi arada karıştırırsınız. yayladaki buzdolabına her bir cinsten ikişer domates koymuştum, sonra hallederiz dedim nasılsa hatırlıyorum cinslerini. Aradan iki hafta geçti çıkardım domatesleri ama hatırlayabilirsen hatırla bakalım...Domateslerde birer avuç, en güzellerini ayırmışım, kıyamadım, içlerine bir kaç çeşit daha koyarak ortaya karışık yapayım dedim. Bu sene tohum talebinde kısıtlama da olduğu için yetiremeyenlerin ilgisini çekebilir.

Muhtemel tohumlar; siyah tula - heybetli - yerli domates - maniye - tobolsk - düşük bir ihtimal de hafize...

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2015, 21:59   #32
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Balkabağı

Name:  kabak0.jpg
Views: 1456
Size:  57.6 KB

Name:  kabak.jpg
Views: 1436
Size:  50.1 KB

Name:  kabak1.jpg
Views: 1404
Size:  24.5 KB

Bahçenin bu sene en büyük kabağı oldu. 4-5 kilo civarıydı. Geçen sene komşumuzun verdiği kabak olmalı. Hatırladığım kadarıyla biri İsmail Beyden olmak üzere iki kişiden tatlı kabağı almış ve kıymetten onları ilk önce kabak ekeceğimiz bölümün ortasına ekmiştik. Komşudan sonradan gelen bu kabağı da bir kaç hafta sonra kenara öylesine ekivermiştik. Ekim sonrası dinmeyen yağmurlar ilk ekilen tohumların çoğunun yetişmesine izin vermeyince bizim önemsemediğimiz tohumlar böyle oldu

Türünü bilmeden biraz önce kestik, tahminimiz üzere tatlı kabağı çıkınca hanım tatlıya başladı. Epey de çekirdeği varmış. Tadı konusunda şimdilik yorum yok.

İlave: Tadı güzel tavsiye edilir, denedik

Düzenleyen TCM : 05-11-2015 saat 09:40
Eski 06-11-2015, 10:38   #33
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Kongo karpuz

Name:  11.jpg
Views: 1343
Size:  47.7 KB

Tcm

Önceki senenin zengarden tohumunu geçen sene de paylaşmıştım. En tatlı karpuzlardan diye yazmasına rağmen biz ideal şekilde yetiştiremediğimiz için fazla yorum yapamayacağım Dış rengi yeşil, çizgileri daha koyu yeşil, çekirdekleri ise kendine göre küçük ve açık renkli. Ektiğim karpuz çeşitleri içerisinde en fazla büyüyeni bu. Geçen sene verdiğim tohumlardan @ Muda da yetiştirmiş ve tat olarak memnundu.

Üst resimdeki iri olan karpuz kongo karpuzu.

Eski 06-11-2015, 10:52   #34
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Eva Purple Ball Domates

Name:  11.jpg
Views: 1453
Size:  68.2 KB

Name:  111.jpg
Views: 1404
Size:  26.3 KB

TCM / Tohum Paylaşım Sonrası (İzmir)

Ne zaman bu domatesi görsem 'Eva Herzigova' aklıma geliyor.
Orta boy, hafif açık renkli, yusvuvarlak, eğrisi büğrüsü, basısı, dilimi olmayan taş gibi bir domates güzeli arıyorsanız buyrun. Tat olarak ön sıralarda değil ama diğer özellikler yerinde. Tohum alma amaçlı yayladayken kopardığım iki domates neredeyse bir aydan fazla dolapta durdu. Aşağı taşınırken baktım hala sağlam bu kez de oturduğum yerdeki buzdolabına koydum bir ay da orada durdu. En sonunda dayanamadım kestim artık, yoksa ufak tefek çürüklerle kışı çıkaracaktı

Eski 06-11-2015, 13:34   #35
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Chocolate Habanero Biber

Name:  chocolate haberano biber 25.10.215.jpg
Views: 1289
Size:  61.0 KB

@ bahcedenn in geçen seneki paylaşımı. Notlarında belirttiği gibi az olan tohum sayısı sebebiyle bir kaç tane fideyi son zaman bahçenin arka taraflarına dikmiştim. Ortalarda kahverengi biber göremeyince çoğu biber gibi kurtların dipten götürdüğünü sanıp umudu kesmiştim. Ta ki hanım bir gün "senin kahverengi biberlerden iki tane olmuş" deyinceye kadar. Tohumlarını alıp (tohumları kahverengi rengi alınca alabilirmişiz) tadına baktığımda ise hayal kırıklığına uğradım. Ağzımda garip bir tat, narenciye tadına benzer, keskin ama kötü bir tat. Yanılmıyorsam @heyyamola da benzer tat aldığını çiğ olarak beğenmediğini ancak yemeklerin içinde hoşuna gittiğini söyledi. Geçen haftalarda bahçede dolaşırken biber kökeninin üzerinde uzunluğu 1,5 - 6 cm. arasında onlarca biber gördüm. Daha rengi kahverengiye dönmemiş olanlardan da kopararak o tadın olup olmadığına baktım. Aynı keskin tat onda da vardı ama bu kez kötü gelmedi. İLAVE; bir kaç gündür çukulata biberi yemeklerde yiyorum ve alıştığımdan mıdır bilmiyorum artık kötü tadı almıyorum.Şu var ki acılığı tartışılmaz. Şu ana kadar kendi yetiştirdiklerimde dahil pek çok biber içerisinde acılık açısından bir numara chocolate habanero. Tohumlarını alıp dışını yemek için ayırırken beş dakikalık temasın acısı ellerimden iki gün geçmedi.

Sonuç olarak acı biber istiyorsanız işte size acı. 8-10 tane biberle uğraşmayayım derseniz porsiyon başına bir tek irilerinden çukulata biber yeter.

Düzenleyen TCM : 06-11-2015 saat 17:36 Neden: İLAVE
Eski 13-11-2015, 09:44   #36
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Marina di Chioggia Bal Kabağı

Name:  1.jpg
Views: 1533
Size:  58.1 KB

Name:  1,5.jpg
Views: 1576
Size:  48.4 KB

Name:  2.jpg
Views: 1537
Size:  43.2 KB

Bizim bahçeden, tohumlar için teşekkürler @bahcedenn...

bahcedenn

Kabak tatlısını pek sever hanım. Eşler zamanla birbirine benzermiş, bende arar oldum. Rivayete göre bu kabağın üzerine şeker ekmeye bile gerek kalmadan tatlı yapabiliyormuşsunuz, o kadar tatlıymış yani. Hafta sonu nasip olursa yayladan bahçemizin bu seneki tek M.di Chioggia balkabağını kesip tadına bakacağız. İlginç görüntü ve muhtemelen tadı ile beğeneceğinizi umuyorum.

intibah, olmez, Kadim ve 14 kişi beğendi.
Eski 13-11-2015, 10:27   #37
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Bennings Green Tint Scallop Kabak

Name:  Bennings Green Tint Scallop Kabak.jpg
Views: 1590
Size:  24.4 KB

Heyyamola @ bahcedenn in tohum ve yorumları...

2015-2016 Etkinliği ile ilgili Genel Yazışmalar

2015-2016 Etkinliği ile ilgili Genel Yazışmalar

Kabakları tadamadık, sanırım geç kalmışız, dün kestim ikisini de, epey çekirdek çıktı. Birini enine kesip balkona koydum, kuruyunca su kabağı gibi dayanır mı ki? Nasıl yeneceği heyyamola nın açıklamalarında var. Bir üstteki paylaşımdaki M. D. C gibi olmasa da ilginç şekliyle dikkatleri üzerine çekecektir.

Eski 13-11-2015, 10:56   #38
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Tobolsk Domates - Sarı

Name:  to1.jpg
Views: 1283
Size:  53.1 KB

Name:  to2.jpg
Views: 1281
Size:  32.4 KB

Name:  to3.jpg
Views: 1280
Size:  30.7 KB

Name:  to4.jpg
Views: 1637
Size:  32.8 KB

bahcedenn

Çıkan domateslere, tohumu sağlayan @bahcedenn in yorumlarına bakınca ilginç bir durum çıktı ortaya. Benzer iki domates var, ikisi de tobolsk diyeceğim ancak sarı ile turuncunun arasında bariz farklar var. O yüzden her iki domatesi ayrı ayrı paylaşıma açtım.

Oklarla işaretlediğim sarı domatesler tat olarak daha ekşimsi (mi desem, tadı az mı desem) daha sert, eti daha az, verimi daha az gibi. Yani çiğ olarak kes böl, hamburgerin içine koy suyu akacak, içi çıkacak derdi yok.

Eski 13-11-2015, 11:00   #39
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Tobolsk Domates - Turuncu

Name:  tt1.jpg
Views: 1588
Size:  49.0 KB

Name:  tt2.jpg
Views: 1539
Size:  32.4 KB

Bu da turuncu tobolsk. Bana göre her yönden üstteki sarısından çok daha güzel. Daha sulu, etli, tatlı ve verimli. Hatta çiğden çökelek, zeytinyağı ile özellikle bu domatesi tercih ettim. Tat olarak heybetli ve bizim yerli domatesle yarışır.

Eski 01-12-2015, 11:32   #40
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alman Hovard Domates

Geçen sene etkinlikten aldığım @heyyamola nın tohumuydu.

heyyamola

Yeriniz var, çeşidiniz az ise ekebilirsiniz.

Düzenleyen TCM : 01-12-2015 saat 11:45 Neden: Yanlış domates tanıtım
Eski 03-12-2015, 10:02   #41
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Süs acı biberi

1 - 2 cm. lik boyları ile aslında minik biberlerle aram pek olmaz. Saksıda dört-beş tane bir abimiz vermişti, geçen seneden bir kaç saksıda bizde vardı. Saksıyı veren abimiz geçenlerde bu biberlerden ve az yukarıda paylaştığım siyah acı biberlerden minik bir kavanoza yaptığı turşuyu getirdi. Sanki turşu olunca acılığı artmış daha bir doyurucu olmuş. Pek hoşumuza gitti.

Yeşilken görüntüyü almıştım ancak bulamadım, tohumluk halleri böyle.

Name:  acı.jpg
Views: 1414
Size:  30.4 KB

Eski 11-12-2015, 16:20   #42
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Turuncu Cosmos

Name:  111.jpg
Views: 1021
Size:  71.2 KB

Bildiğimiz renkli cosmoslara çok benziyor, internette aratınca farklı bir tür çıkacağını zannediyordum ancak 'turuncu cosmos' olarak çıktı. Cosmoslardan daha geç çiçek açıp daha geç veda ediyor. Geç derken arada bir kaç hafta var veya yok diyelim. Tohumları daha iri, gövdesi daha sağlam ve kalınca. Bizim hanımla nedense yıldızları barışmadı. Bana daha karizmatik 'ağır abi' havasında geliyor. Üstte diğer cosmosda var, ahmetsiz, yer kaplayan, sizi üzmeyen çiçeklerdendir ikisi de, hangisini isterseniz.

Üstteki resim alıntıdır.

Ahmet, Muda, brs_murat ve 4 kişi beğendi.
Eski 14-12-2015, 14:47   #43
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Emcelli Biber

Name:  emcelli biber.jpg
Views: 1975
Size:  38.6 KB

https://tr.wikipedia.org/wiki/Emcell...%C4%B1g%C3%B6l

EMCELLİ BİBERİ | T.C. Başbakanlık Basın - Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü

"Güzelliğin on para etmez, bu bendeki aşk olmasa" demiş ya Aşık Veysel, yıllardır Manisa Sarıgöl lü dünürlerimizden duyarız, bizim Sarıgöl biberi şöyleydi, böyleydi diye de aldırış etmezdik. Annem geçen sene cevheri keşfetmiş bu sene çarşı pazar Sarıgöl biberi arattı babama.

12-13 cm. uzunluğunda topluca dolmalık yapmaya son derece müsait ortaya yakın tolere edilebilir acılıkta koyu renkli biberimiz. Biberi ben yetiştirmedim, forumda adı geçince ziyarete gittiğimde aklıma geldi de bir kaç tane rengi kızarmış biberlerden alabildim. İlaç, gübre (hayvan gübresi hariç) kullanmazlar, sadece yanlışlıkla bir kez hormon (dediler ya ne olduğunu bilmiyorum) atmış yanlarında çalışanlardan biri. Tohum sayısı kısıtlı olabilir.

Eski 19-12-2015, 10:31   #44
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Tatlı Kabağı

Name:  xxx.jpg
Views: 812
Size:  28.2 KB

Resimdeki işaretli kabak etkinlikten gelen mi, komşulardan gelen mi bilmiyorum, ancak denedik tadı, kıvamı gayet güzeldi. İki tane oldu. Daha önce paylaştığımdan daha küçük ancak bir tık daha ilerde. Muhtemel bizim yüzümüzden çok fazla büyümediler.

Eski 20-12-2015, 10:09   #45
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Küçük Acı Biber

Tcm

Geçen sene paylaştığım tohumlardan. Ayrıntılı bilgi yukarıda. Bu sene birkaç küçük saksıya ekmiştim tadımlık, tohumları olduğu kadarıyla dağıtayım.

Eski 20-12-2015, 10:33   #46
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Minik acı süs biberi

Tcm

Geçen senenin biberlerinden devam edelim. Son paylaştığım / paylaşacağım beş biberin tamamının kendine has güzel, aşırı acılık bırakmayan tadı-kokusu olduğunu söylemek isterim. Geçen sene tohumluk aldığımız akrabamızda buna benzer 15-20 adet çeşitten seçmiştik bu altı biber çeşidini. Tamamı turşuluk olabilir.

Eski 20-12-2015, 10:37   #47
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Sivri Acı Biber

Tcm

Teyzemizin "manken biberi", turşuluk için bir tık ileride.

Eski 20-12-2015, 10:41   #48
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Top Acı Biber

Tcm

Forumda sanki bu biber çeşidinden gördüm, özel bir adı olması gerek ancak hatırlamıyorum.

Eski 20-12-2015, 10:44   #49
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Üçgen Acı Biber

Tcm

Eski 20-12-2015, 10:46   #50
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Parmak Acı Biber

Tcm

Eski 29-12-2015, 11:11   #51
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Sedum Reflexum

Sedum reflexumları viyollerde alıp bu yılın (2015) başlarında bahçeye dikmiştim. Yaz sonuna doğru irice olanlardan yedi sekiz tanesi çiçeklendi. Tohumdan sedum büyütmek kolay olmasa da fidelerine ulaşamayan arkadaşlar için tercih sebebi olabilir. Yere dikildikten ve biraz köklendikten sonra oradan çıkarmak biraz zor artık. Hava şartları sorun değil; soğuk olmuş, kar yağmış sıcak olmuş ortalık kurumuş, çok sulanmış, hiç sulanmamış önemli değil, sedumunuzun ilerlemesini hiç bir şey engelleyemez. Yayılması için bir tarafının toprağa değmesi yeter.

Bu resim ilk dikildiği zamanki. Altlarına çam kabuğu koymuştum.

Name:  sed3.jpg
Views: 1015
Size:  63.6 KB

Bu da geçenlerde çekilen resim. Hava karardığı için görüntü kalitesi iyi olmasa da bir dönemdeki yayılımı gözle görülür şekilde fark ediliyor. Sanırım aksilik olmazsa bir yıl sonra tüm boşluklar dolacak.

Name:  sed4.jpg
Views: 995
Size:  60.4 KB

Bitkinin ortasından çıkan ve uzayan lider dalın ucundaki sarışın çiçekler yaz başından sonuna kadar çiçekli kalıyor aldığım bilgiye göre.

Name:  sed reflexum.jpg
Views: 664
Size:  62.1 KB

Çiçeklenen dalları koparıp evin bir köşesine koymuştum.

Name:  sed toh1.jpg
Views: 668
Size:  37.3 KB

Parmağımla silkelediğimde resimdeki tohumlar (büyük ihtimal tohum bunlar ) döküldü.

Name:  sed toh2.jpg
Views: 674
Size:  28.2 KB

Eski 31-12-2015, 14:17   #52
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Cüce Lupin Tohumu

Tcm

Bu tohumlar geçen senenin tohumları. Dönem başında kilere kaldırdığım tohumların içerisinde bir miktar kalmış olması lazım, kendi adıma kullanmayı düşünmüyorum. Eğer ben de bunu arıyordum diyen bir kaç arkadaş varsa ve ben de yanlış hatırlamıyorsam gönderebilirim. Tohumlar yaylada olduğu için hemen bakamam, bugün de son gün, o yüzden tohum hakkınızı çok aradığınız tohum değilse bununla doldurmayın derim.

Eski 31-12-2015, 14:18   #53
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Yabani Lupin Tohumu

Tcm

Üstteki paragrafı okuyup ona göre değerlendirin lütfen.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024