View Single Post
Eski 29-04-2021, 08:10   #297
Portakal Rengi
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yabançileği43 Mesajı Göster
Öylesine söylüyorum, ben sadece 13 yaşındayım ve bitkilere merakım var. Balkonda bahçede derslerimden artan zamanda küçük çaplı yetiştiricilik yapıyorum. Yani toprak türleri, gübre, malç, ​ph, sulama vs. bilgim var ama
​profesyonel bir çiftçi değilim. Buna göre yanıt verirseniz sevinirim. (öylesine)
Öylesine olur mu ? Zevkle.
Bitkiler ilk yapraklarını (kotiledon) verdiklerinde kök geliştirmeye başlıyor. Sonra gerçek yapraklarını oluşturuyor. Gerçek yapraklar ile kök oluşumu eş zamanlı. Bu arada büyüme duruyor gibi görünebilir.
Verdiğiniz bilgilerden tam anlaşılmasa da güneş görmediklerini varsayıyorum. Fide üretimi döneminde hava sıcaklığı 20-25 °C iyi değer olarak kabul edilir. Bu sırada doğrudan güneş almamalı, toprağı nemli olmalı. Kasaları oynatmaya gerek olmayabilir.
Bitkiler yaşamaya programlı. Büyük hatalar yapmadığımız sürece yaşamak için direniyorlar. Öğrenirken öldürdüklerimiz de oluyor
Yardımcı olması açısından aşağıda verdiğim linklerdeki konulara bakmanızı öneririm.

Tohumdan üretme hakkında ayrıntılı bilgiler

Tohumdan üretme hakkında sorular, cevaplar

Yukarıdaki bağlantılar tohumdan fide elde etmek konusunda ders notu niteliğinde.
"Tohum paylaşım sonrası çalışmalar" bölümünde ise fide üretirken yaşanan sorunlar ve öneriler bulunuyor.
Kolaylıklar dilerim.

Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön