agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni143Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-03-2019, 05:36   #271
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kenan gazneli Mesajı Göster
Arkadaşlar bir sorum olacaktı.Bardakta çimlendirdiğim karakabak ve balkabağı tohumlarını 5lt lik bidonlara taşıdıktan sonra 5 gündür büyümenin durduğunu farkettim.Acaba şaşırtmayı yaparken bardakta büyüdüğü toprağı ile ekmemin sonucunda mı böyle oldu? **** perlit torf dengesini mi ayarlayamadım? Ne dersiniz bu filizlerden ürün alabilir miyim?
İmkanınız varsa, saksınızı (su bidonunuzu ) fidelerinizin kotiledon yapraklarının altından 2-3 cm açıkta kalacak şekilde saksı harcıyla doldurun. Böylece hem rüzgardan etkilenmez, hem de toprak altında kalan gövde bölümleri de kökleneceği için bitkiniz yere daha sağlam basar ve besini daha optimal olarak alır.

Kolay gelsin

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2019, 10:10   #272
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-03-2019
Arkadaşlar merhaba siz değerli dostlara bir sorum olacak.İlk resimde eklediğim karpuz tohumu fide haline gelirken kök kısmında bir zayıflık belirdi ve geçmedi,bunun nedeni nedir ve bir sorun mudur? İkinci sorumda 2.resimde eklediğim kabağın yapraklarında olan beneklenmeler hastalık işareti midir? Ne yapmam gerekir? Teşekkürler.

Eklenen Resimler

kenan gazneli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2019, 16:03   #273
Yeni Üye

Anlasilan buralara kimse ugramiyor.

Eski 13-04-2019, 00:23   #274
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-04-2012
Alıntı:
Anlasilan buralara kimse ugramiyor.
ilk resimdeki karpuz fidesi ; aşırı sulanmış, az güneş görmüş. kökler gelişmemiş gelişmeyen kök gövdeyi besleyememiş. Bu bir sorundur. Daha az sulayın ve daha çok güneş görsün. Bu karpuzlar benim görüşüm kurtarılamaz. Yeniden tohumdan fide yetiştirin.

ikinci resim güve kelebek zararı, çözümü zirai ilaç ile mücadele edebilirsiniz.

latif.07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2019, 11:07   #275
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-03-2018
arkadaslar benim bir sorum olacak domates fidelerim çok yavas büyüyor nedeni ne olabilir acaba. tohumları pecete de köklendirip sonra bir kaba aldım biraz 3-4 yaprakları görününce şaşırtma yapıp plastik bardaklara aldım ama gelişimleri çok yavaş ilerliyor. peyzajcıdan aldıgım bahce toprağıyla torfu karıştırarak kullanıyorum bahce topragı gübre karışımlı yine de besin vermelimiyim besin gerekliyse nasıl bir besin vermeliyim. şimdiden teşekkürler

kadir69 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2019, 15:54   #276
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Arkadaşlar merhaba siz değerli dostlara bir sorum olacak.İlk resimde eklediğim karpuz tohumu fide haline gelirken kök kısmında bir zayıflık belirdi ve geçmedi,bunun nedeni nedir ve bir sorun mudur? İkinci sorumda 2.resimde eklediğim kabağın yapraklarında olan beneklenmeler hastalık işareti midir? Ne yapmam gerekir? Teşekkürler.
Birinci resim Kök Boğazı Çürüklüğü (Phytophthora Capsici)

İkinci resim Kabak yaprağında benekler yaprak galeri sineği. Az ise olan yaprakları köke zarar vermeden kesip imha edebilirsiniz.

Galeri sineği (galeri kurtları)

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2019, 22:41   #277
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-06-2017
Daha önce kök boğazı çürümesi ile karşılaştığım domates fidelerimle ilgili buradan yardım almıştım.
Bu sorunu çözmek için:
oksijenli su uygulaması
Toprağın tamamen değişimi
Ve kısmen etkilenen fideler için ise, köklerini sirkeli suda yıkama işlemlerini uyguladım.

Şu an zaruri nedenlerle 3.kez şaşırttığım fideler resimdeki gibi.
Çeri domatesler küçük. Sanırım bu durum türe özgü.

Eklenen Resimler

Levor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2019, 09:30   #278
Yeni Üye

Arkadaşlar merhaba daha önce evde fide haline getirdiğim hatta bazı yapraklarında çürüme var diye paylaştığım kabakları okulda oluşturduğumuz kompost yataklarına ektim.Gördüğüm kadarıyla pek bir uyum sağlamadı gibi duruyor.Yaklaşık 5 gündür ekili olan kabak yavaş yavaş boynunu bükmeye başladı.Aynı zamanda yapraklarda sararma var.Tavsiyeniz ne olur acaba?
1- Kompost haline getirdiğim sebze yataklarına direk kabakları çekirdek olarak gömsem daha etkili bir sonuç alır mıyım? (Şaşırtma belki ürünün büyümesine olumsuz etki etmiş olabilir diye düşünüyorum.)
2- Tarım ilacı kullansam belki böceklere karşı çözüm olur diye ?(Çünkü evde sararma olmayan yapraklar sebze yataklarında sararma yaşadı)
Önerileriniz benim için önemli öğrencilerin hevesinin kırılmasını istemiyorum.

Eklenen Resimler

Eski 08-05-2019, 21:59   #279
Yeni Üye

Kimsenin yazmaması ilginç

Eski 08-05-2019, 23:48   #280
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
Kimsenin yazmaması ilginç
Merhaba,

Kabaklarınızın mevcut durumunu bilmiyorum ancak kabak, karpuz , salatalık, fasulye vb. gibi tohumları direkt toprağa ekin. Viyolde çok hızlı büyüyüp çiçeğe durur kabak salatalıklar.

TCM ve Robinson Crusoe beğendi.
its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2019, 14:30   #281
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-02-2017
Bu acemiye bir yol gösterin

Merhaba Bonsai yetiştirmek hevesi ile almış olduğum tohumlarım bu şekilde filizlendi, ilk defa tohumdan yetiştiriyorum, bu aşamada ne yapmalıyım, yardım ederseniz sevinirim.
(bonsai tohumu olmadığını, bunun bir ağaç yetiştirme sanatı olduğunu tohumları aldıktan sonra öğrendim, çoğu cevapların "bonsai tohumu diye bir şey yok" şeklinde başladığını görünce belirteyim dedim) )

https://hizliresim.com/y6YRP7

acemi25 beğendi.
skaganc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2019, 14:37   #282
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-05-2019
herkese merhaba birkaç aydır büyümekte olan domatesimde son zamanlarda yaprakları kurumaya başladı ne yapabilirim acaba

Eklenen Resimler

Yunusemre190360 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2019, 16:23   #283
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-05-2019
Çimlendirmek maksadıyla bir bardak suya kavun tohumları koymuştum bir gün sonra tohumların ağızları açıldı normalmi bir terslikmi var?

B.yildirim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2019, 03:17   #284
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Taze tohum hemen çimlenmiş. Bir sorun yok. Kavun tohumlarını toprağa dikerseniz daha sağlıklı olur.

Düzenleyen Muda : 21-06-2020 saat 23:08
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2019, 06:42   #285
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yunusemre190360 Mesajı Göster
herkese merhaba birkaç aydır büyümekte olan domatesimde son zamanlarda yaprakları kurumaya başladı ne yapabilirim acaba
Banada yardımcı olabilirmisiniz acaba ne yapabilirim domatesimi kurtarmak için

Eski 15-05-2019, 23:18   #286
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yunusemre190360 Mesajı Göster
Banada yardımcı olabilirmisiniz acaba ne yapabilirim domatesimi kurtarmak için
Çok altta sanki yapraklarınız. Fotodan net anlaşılmıyor. Kuruma fidenin genelinde yoksa eğer o kuruyan alt dalları budayın direkt temiz bir budama makasıyla.

Eski 16-05-2019, 19:09   #287
Yeni Üye

Yapraklar orta ve alt kısımda belirttim resimde hastalıkda aynı şekilde belirttiğim halde lekeler oluşuyor

Eski 30-07-2019, 13:13   #288
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-07-2019
Merhaba arkadaşlar. Çekirdekten yetiştirdiğim nektari fidanımın yapraklarında sararma, kuruma ve kırmızı lekelenmeler oldu. Neden kaynaklandığına dair bir fikrim yok. Konu hakkında bilgisi olan lütfen cevap versin. Eğer fidan kuruyup giderse çok üzüleceğim

Name:  B7A446CA-7E27-44B7-B3B5-190794785348.jpg
Views: 804
Size:  40.8 KB

Ağaççık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2019, 13:33   #289
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ağaççık Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar. Çekirdekten yetiştirdiğim nektari fidanımın yapraklarında sararma, kuruma ve kırmızı lekelenmeler oldu. Neden kaynaklandığına dair bir fikrim yok. Konu hakkında bilgisi olan lütfen cevap versin. Eğer fidan kuruyup giderse çok üzüleceğim

Eklenti 697330
Öncelikle suyu azaltın. Şişenin altına drenaj delikleri açın. Tabağa alın.

Ağaççık beğendi.
Eski 31-07-2019, 14:53   #290
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-07-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi its_just_a_ride Mesajı Göster
Öncelikle suyu azaltın. Şişenin altına drenaj delikleri açın. Tabağa alın.
Çok teşekkür ederim. Dediklerinizi uygulayacağım inşallah düzelir.

Ağaççık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2020, 21:36   #291
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-05-2020
Merhaba, Ben pet bardağında kavun çimlendirdim. Çimlendi ve uzamaya başladı. Şuan sağlıklı görünüyorlar. 3-4 yaprağını açtıktan sonra bahçeye toprağıyla birlikte şaşırtacağım. Şuan merak ettiğim tek şey kökleri pet bardağından gözükmeye başladı. Köklerin güneş veya ışık alacağı için gelişmesi durur mu ?. Pet bardaklarının etrafını siyah bir bantla kapatmama gerek var mı ? Bu işlerde yeniyim yardımcı olursanız sevinirim.

cerdon47 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2020, 12:03   #292
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cerdon47 Mesajı Göster
Merhaba, Ben pet bardağında kavun çimlendirdim. Çimlendi ve uzamaya başladı. Şuan sağlıklı görünüyorlar. 3-4 yaprağını açtıktan sonra bahçeye toprağıyla birlikte şaşırtacağım. Şuan merak ettiğim tek şey kökleri pet bardağından gözükmeye başladı. Köklerin güneş veya ışık alacağı için gelişmesi durur mu ?. Pet bardaklarının etrafını siyah bir bantla kapatmama gerek var mı ? Bu işlerde yeniyim yardımcı olursanız sevinirim.
Folyoyla sararsanız iyi olur. Bir dahakine beyaz köpük pet bardak kullanının. Güneş görmemiş olur kökler.

Eski 29-03-2021, 23:29   #293
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-06-2012
Yeni çimlenen fidelerde sararma ve gelişim durması

Merhaba
Yer Adana. Hazır perlitli hazır torf toprağı kullandım. Salatalık kavun karpuz tohumları viyöllere yerleştirdim. Bahçeye otların üzerine koydum. Üzerini naylonla örttüm. Filiz vermeye başlayınca direk güneş görmesi için naylonu kaldırdım. (Sanırım burda hata yaptım) Resimdeki fideler yaklaşık 10 günlük. Gelişimleri durdu gibi ve sararma başladı.

*Sulama;toprağı siyah kalacak şekilde düzenli aralıklarla sulama yaptım.
*Sıcaklık;Gündüz 15-18 derece.Gece biraz soğuk oluyor 6-8 dereceye düşebiliyor.

Ben soğuktan olduğunu düşünerek naylonu bugün tekrar koydum. Ama forumu biraz kurcalayınca filizlenen tohumun direk güneşe maruz kalmaması gerektiğini öğrendim.

Sizlerinde fikirlerinizi almak isterim. Şimdiden teşekkürler

https://i.hizliresim.com/ZCuDAl.jpg

https://i.hizliresim.com/YCEyqQ.jpg

https://i.hizliresim.com/7rQH4M.jpg

enclock Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2021, 10:15   #294
Ağaçsever

yabançileği43's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2021
Galeri: 1
Kavun Fidesi Sorunu

Ben son 5-6 yıldır yerli atalık sebze meyve tohumları biriktiriyordum. Bu sene evde büyütüp sonra tarlama aktarmak üzere 3 çeşit kavun diktim(beyaz top kavun, Erdek kokulu, gerçek Kırkağaç). Çıkım gayet güzeldi. Çenekleri açıldı (O ilk baştaki iki yaprak) 4 parmak boya geldiler ama gelişmeleri niyeyse durdu. Toprak olarak tarla toprağı+torf+yumurta kabukları+bolca solucan gübresi kullandım. Her gün suladım; viyol olarak da şeftali kasaları kullandım. Başka bir viyole de salatalık, domates vs. diktim. Güvercinler yolmasın diye üst üste geçirdim, üstüne başka bir boş meyve kasası koydum. Bir gün bir viyolü üste başka bir gün başka bir viyolü yukarı çıkarıyorum.(Bana da biraz mantıksız gelmişti) Acaba az güneş aldığından mı böyle? Belirtmeliyim ki balkonum çok güneş alıyor. Değilse neden? Ne yapmalıyım? Daha büyük saksılara almak işi çözer mi?

yabançileği43 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2021, 15:01   #295
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-11-2020
cam önünde kavun fide

Merhabalar,
bende cam önünde (evde ısı 20-25'c, ama güneş direk vurunca cam önü daha sıcak oluyor) tohumdan yetiştirdiğim muz kavun, ananas kavun ve siyah köy karpuzu fideleri.
Havalar kapalı gitti ilk başlarda biraz boya gider gibi olsalar da iyi görünüyorlar.
Toprak olarak 2 birim coco-peat, 1 birim vermikülit, yarım birim solucan gübresi.
Viyol 24 lük,
Bence sizin sorununuz sıcaklıkla alakalı olabilir, üstatlar daha iyi bilir
Umarım sizinkiler de toparlar
Bereketli günler

Eklenen Resimler

ihsan0959 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2021, 18:37   #296
Ağaçsever

yabançileği43's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2021
Galeri: 1
Öylesine söylüyorum, ben sadece 13 yaşındayım ve bitkilere merakım var. Balkonda bahçede derslerimden artan zamanda küçük çaplı yetiştiricilik yapıyorum. Yani toprak türleri, gübre, malç, ​ph, sulama vs. bilgim var ama
​profesyonel bir çiftçi değilim. Buna göre yanıt verirseniz sevinirim. (öylesine)

yabançileği43 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2021, 08:10   #297
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yabançileği43 Mesajı Göster
Öylesine söylüyorum, ben sadece 13 yaşındayım ve bitkilere merakım var. Balkonda bahçede derslerimden artan zamanda küçük çaplı yetiştiricilik yapıyorum. Yani toprak türleri, gübre, malç, ​ph, sulama vs. bilgim var ama
​profesyonel bir çiftçi değilim. Buna göre yanıt verirseniz sevinirim. (öylesine)
Öylesine olur mu ? Zevkle.
Bitkiler ilk yapraklarını (kotiledon) verdiklerinde kök geliştirmeye başlıyor. Sonra gerçek yapraklarını oluşturuyor. Gerçek yapraklar ile kök oluşumu eş zamanlı. Bu arada büyüme duruyor gibi görünebilir.
Verdiğiniz bilgilerden tam anlaşılmasa da güneş görmediklerini varsayıyorum. Fide üretimi döneminde hava sıcaklığı 20-25 °C iyi değer olarak kabul edilir. Bu sırada doğrudan güneş almamalı, toprağı nemli olmalı. Kasaları oynatmaya gerek olmayabilir.
Bitkiler yaşamaya programlı. Büyük hatalar yapmadığımız sürece yaşamak için direniyorlar. Öğrenirken öldürdüklerimiz de oluyor
Yardımcı olması açısından aşağıda verdiğim linklerdeki konulara bakmanızı öneririm.

Tohumdan üretme hakkında ayrıntılı bilgiler

Tohumdan üretme hakkında sorular, cevaplar

Yukarıdaki bağlantılar tohumdan fide elde etmek konusunda ders notu niteliğinde.
"Tohum paylaşım sonrası çalışmalar" bölümünde ise fide üretirken yaşanan sorunlar ve öneriler bulunuyor.
Kolaylıklar dilerim.

Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
çıkan, çim, çimlendirilmiş, çimlenmiş, fide, fide sorun, soru, sorun, sorunlar, tohum, tohum çimlendi, yeni, yeni çıkan, yeni çıkan fide, yeni çıkan tohum, yeni çimlenen, yeni çimlenen fide, yeni çimlenen tohum, yeni fide

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024