Konu: Akmon
View Single Post
Eski 07-10-2019, 09:26   #2
akmon
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-05-2015
Yer Bademi

2017-2018 yılı tohum paylaşım etkinliğinden Sayın TCM'den aldığım yumruları ilk yıl paylaşacak kadar çoğaltamadıım. Bu yıl tekrar ektiğim yerbademleri oldukça sağlıklı gelişti. Henüz toprak altında olduklarından elimde ne kadar yumru olacağını tam kestiremiyorum. Hasat tahminimden düşük olursa, sınırlı sayıda kişiye sınırlı sayıda yumru gönderebileceğim.

(Aşağıdaki bazı bilgiler Sayın USS'ten alıntıdır.)

Şu anda oldukça sağlıklı görünüyorlar. Eğer tahmin ettiğim gibi olursa önümüzdeki paylaşım etkinliğinde dağıtabilecek kadar yumru elde etmiş olacağım. Bu arada sayın TCM'ye teşekkür etmezsem ayıp olacak. Çok teşekkürler.

•Bitki türü: -
•Bitki ömrü: Tek yıllık
•Tohum Türü: Yer Bademi - Chufa - Tigernut
•Tohum çeşit adı: Cyperus esculentus L.
•Tohum kaç yıldır sizdedir (kaç yıldır bu tohumdan bizzat üretim yapıyorsunuz): ikinci yıl
•Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Ankara, Gölbaşı

•Tohumun kökeni (size nereden geldi): 2017-2018 tohum paylaşım etkinliği (TCM), (Sayın USS Adana Doğu Akdeniz Tarım Enstitüsü'nden temin edildiğini belirtmiştir.)
•Kullanılan gübreler (bu tohumun yetiştirilmesinde kullanılan): Yanmış koyun gübresi
•Kullanılan ilaçlar (bu tohumu yetiştirirken herhangi bir aşamada kullanılan): herhangi bir hastalık belirtisi görülmedi ve ilaç kullanılmadı
•Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması: Benzer çeşitte bir bitki yakınında yetiştirilmedi keza tohum ile değil yumru ile çoğaltıldı.
•Hasat yıl ve ayı: 2019 Sonbahar
•Bitki tipi ve gelişim durumu: Doğrudan toprağa ekilen ve sulanmayan bitkiler 15 cm boylandı, sebze adalarında yetiştirilen bitkiler 30 cm kadar boylandı ve daha fazla yaprak (çimen benzeri) verdi.
•Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: -
•Yetiştirme özellikleri:-
•Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Nisan - Mayıs ayında iç ortamda çimlendirilmesi daha uygun.
•Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler (soğuk katlama vb.): İlk yıl yumruları doğrudan toprağa ekmiştim ve 10 kadar yumrudan 4 tanesi çimlenmişti. Gelişen bitkilerden bir avuç kadar yumru elde ettim. Bir tanesinin tadına bakıp diğerlerini kurutarak sakladım. Bu yıl Mayıs ayında altlarına delik açtığım plastik bardaklara torf doldurup yumruları bu bardaklara ektim. Bardakları su dolu bir başka kaba oturttum ve torfun nemli kalmasına dikkat ettim. Bu defa %70 civarında bir çimlenme oranı yakaladım. Çimlenme gerçekleştikten sonra bahçemdeki ufak bir adaya naklettim.
•Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: Ankara'da haftada bir sulamak yeterli oldu. Killi toprakta gelişimi yavaş ve yetersiz oluyor. gevşek toprak yapısı bu bitki için daha uygun.
•Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Yapraklar tamamen kuruduktan sonra hasat edilmesi öneriliyor. (Kasım ortası)

Eklenen Resimler

akmon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön