View Single Post
Eski 20-09-2012, 12:35   #41
Lilium
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Bu konuyla ilgili şurada azda olsa biraz bahsettim.

Alıntı:
Soyulan cevizlerin kuruması daha mı uzun sürüyor? Mümkünse size maliyeti ne kadar oldu?
Güzel bir soru,

Şöyle cevap vereyim,

Cevizler suyla temas etseler de bu temas çok kısa bir süre 5 ila10 dakika arasında değişiyor, Suya temas eden cevizler bu kısa sürede çok fazla iç kalitesini etkileyecek suyu alamıyor soyulduktan sonra hemen kurumaya seriliyorlar. Kuruması daha uzun süre almıyor.

Cevizlerde aralanma sap kısımlarından delik yoksa içlerine su girmesi de imkansız, bilhassa kavı çatlamamış cevizde bu daha da imkansız, çünkü kavı çatlamamış cevizi makina fırçalarıyla adeta zımparalarçasına alıyor ve sap kısmında deliğin olabileceği yerde çok az kabuk kalabiliyor bu kurumaya bırakılınca düşüyor.(bunu resimlerim) yani suyun girmesi imkansızlaşıyor.

Aslında şöyle desek daha doğru, cevizin olgunlaştıktan sonra yeşil kabuğun içinde kalması soyulurken suyla temasından daha etkili.

Maliyeti bana oldukça ucuza mal oldu çoğu şeye para vermedim eh işçiliğine de para vermeyince oldukça ucuza mal ettim. Malzemesini almaya kalksak kaba bir hesapla (Kapasitesine göre değişir) 1.500 tl bulur.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön