Araçlar

Bookmark and Share


Ağaca hayat veren adam!

Bulgaristan'ın Şumnu kentinde doğup büyüyen ve 1978 yılında Türkiye'ye gelen İsmail Çavuş, Kale yolu üzerinde eski bir Alanya konağında tahtalara hayat vererek ailesi ile birlikte yaşam savaşı veriyor. İsmail usta sanatına sahip çıkacak sanatseverler arıyor.
Bulgaristan'ın Şumnu kentinde 49 yıl önce doğmuş İsmail usta... Şumnu Güzel Sanatlar Akademisi'ne giderken bir yandan da dedesinin tarihi atölyesinde ağaçları oymaya, şekiller vermeye başlamış. Dedesi Şumnu'da camilerin ve evlerin tavanlarına değişik şekillerde işlemeler yapan ünlü bir ahşap kaplama ve ağaç oyma ustasıymış.

Yıllarca dedesini hayranlıkla izlerken bir yandan da bu sanatı öğrenen İsmail Çavuş, 1978 yılında Bulgaristan'dan Türkiye'ye yaşanan zorunlu göç sırasında İstanbul'a gelmiş. Dedesi, 'Bizim bu zamandan sonra yapacak bir şeyimiz kalmadı. Sen var anavatan Türkiye'ye git, orada Türk gibi yaşa ve sanatını sürdür' demiş.

Yıllarca İstanbul'da kalan İsmail usta birkaç yıl önce Alanya'ya gelerek eski bir Kale evinin alt katına yerleşmiş ve ev sahibinin de katkılarıyla evin bir katında el emeği göz nuru işini yapmaya başlamış.

İsmail Çavuş neler mi yapıyor? Doğrusu çok şeyler yapıyor, kalın çam ve katran tahtalarının üzerinde, çekiç ve keskileriyle ilmik ilmik nakış dokuyarak birbirinden harika eserler ortaya çıkarıyor.

Asıl mesleğinin restarosyon işleri olduğunu söyleyen İsmail usta, Alanya'da bu dalda iş bulamamış. "Kimse bana iş vermeyince dede mesleğine sarıldım, eşim ve çocuklarımla Alanya'da hiç bir gelirim olmadan yaşıyorum" dedi. Geçtiğimiz yıl Alanya Turizm Fuarı'na başvuru yaptığı halde kendisine stand yeri verilmediğini de iddia eden ahşap kabartma ve ağaç oyma ustası İsmail Çavuş, "Yazın bir kaç otelde ürünlerimi sergileyerek satmaya çalışıyorum. Başka da bir desteğim yok, günlerim sürekli üreterek geçiyor. Bir süre daha mücadele edeceğim, daha sonra bize Alanya'dan ayrılık görünüyor" diyerek duygularını da ifade etti.

Eski konağın geniş salonunu Arapça yazılı tablolar, Mevlana, Hz. İsa tabloları, sevgi ve aşkı işleyen şekiller, birbirinden ilginç ve güzel ağaç oyması ev ve cami tavan süslemelerinin ne zaman ve nasıl tanıtılacağını bilemeden üretmeye devam eden İsmail Çavuş'un yanından ayrılırken insan ister istemez derin bir hüzne dalıyor.

Bulgaristan-Şumnu'dan gelerek Türk kültürünü Alanya'da tanıtmaya çalışan İsmail Çavuş'a ilgililerin sahip çıkması bir insanlık görevi olsa gerek. İsmail Usta ne mi yapıyor, sayısız Türk kültüründen birini ayakta tutmaya çalışıyor. O zaman İsmail Ustaya herkesin sahip çıkarak, onunda ayakta durmasına destek vermesi gerekir.

Zeki Demir

Kaynak: http://www.haberalanya.net/lib/detay...307&kategori=5
30-05-2005
Yazılım vBadvanced CMPS, Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2021