Araçlar

Bookmark and Share


Şifanur Almadı - Çevre
Neden çevreyi kirletirler ki anlamam.
Ağaçlar, doğa ve denizler
Çevremizi bunlar güzelleştirirken
Neden yok ederler ki anlamam.
Yağmur, kar ve dolu
İnsanlık güzellik dolu
Bunlardan güzelce yararlanmak varken
Neden kirletirler ki anlamam.
Güneş, bulutlar ve gökyüzü
Hepsi ne kadar da uyumlu
Bunlar doğal dengeyi sağlarken
Neden korumazlar ki anlamam.
Hep el ele tutuşup doğayı korumak varken,
Kirletirler doğayı, öldürürler hayvanları.
İnsanlık elden gidiyor,
Korumalıyız doğayı.

Cumhuriyet İlköğretim Okulu Öğrencisi
İslahiye GAZİ ANTEP


Kaynak: Bilim ve Aklın Aydınlığında Eğitim Dergisi
...

[ Devamı>>]


May 24, 2005 - 12:05 PM - Gönderen backyard

Hilâl Taşkafa-Ağaç Dikelim
Ağaç dikelim güzel olsun çevre
Ağaçla başlar her güzellik
Çevre yeşil olsun artık
Kuşların cıvıltısı hep ormanlara yayılsın
Sakın kirletme ormanı
Temiz olsun çevremiz
Ağaç demek orman demek
Orman demek bereket demek
Orman kuşlarla dolsun
Her tarafta ağaç olsun
İnsanlar sevgiyle dolsun
Yeter ki ağaç dikelim

Akçaşehir İlköğretim Okulu Öğrencisi
KARAMAN
Kaynak
: Bilim ve Aklın Aydınlığında Eğitim Dergisi

Kaynak: http://yayim.meb.gov.tr


May 24, 2005 - 12:00 PM - Gönderen backyard

Ormanlarla İlgili İlginç Bilgiler
Tüm avrupa'da 12 bin tür bitki var.
Türkiye'de ise 9000.

Dünyada her yıl 16 milyon hektar orman alanı yanmaktadır.
(82 nijerya kadar)

Son 30 yılda dünya orman örtüsünün beşte biri yok oldu.

Yetişmiş bir ağaç günde 17 kişinin oksijen ihtiyacını karşılıyor ve 22.5 kilogram karbondioksiti yok ediyor.

Dünyadaki kağıt tüketiminin yarısı geri kazanılsa,
Her yıl 8 milyon hektar orman alanı korunabilir.

Dünyamız dakikada 21 hektar orman alanı kaybediyor.

Son 30 yılda dünya orman örtüsünün beşte biri yok oldu.

Her yıl doğaya 7 ağaç borcumuz var!
Çünkü;
Bir yıl içinde, kullandığımız kağıt- kartonlar ve ayrıca yaşamsal...

[ Devamı>>]


May 15, 2005 - 12:40 PM - Gönderen backyard

Populus ve Pinus
Populus ve Pinus bir duvarın kenarına dikilmiş iki arkadaş fidanmış. Birbirlerine yakın dikildikleri için arkadaş olmuşlar hemen. Bir de arkalarındaki oyun parkının duvarı onlara arkadaşlık edermiş. Bu duvar ayrıca rüzgarlı havalarda onlara koruma sağlıyor, dallarının kırılmasını önlüyormuş.

Etrafları çok sessizmiş. Çünkü oyun parkının en kuytu köşesine dikmişler onları. İleride salıncakta sallanan, kaydırakta kayan çocukları görürlermiş ama çocuklar öyle çok oyuna dalarlarmış ki Populus ve Pinus`u hiç farketmezlermiş.

Bir gün Populus ;
-Arkadaşlar sizleri çok seviyorum ama ben böyle çok sıkılıyorum. Keşke oyun oynayan çocuklar gelip bizim yanımızda oynasa, bizde eğlenirdik böylece demiş.

Duvar...

[ Devamı>>]


May 07, 2005 - 10:36 AM - Gönderen backyard

Orman ve ağaç bizlerin geleceğidir
Dünya'mızın geleceği için orman ve ağaç önemlidir. Çünkü onlar hayatımızın bir bölümüdür. Ama insanlar ormanın ve ağaçların değerini bilmeyip ormanları ve ağaçları yakıp kesiyorlar. Artık ormanlarımızı ve ağaçlarımızı kesip yakmayalım. Yeni yeni fidanlar dikelim.

*

Biz belki daha küçüğüz ama yine de elimizden ne gelirse yapalım. Ormanları ve ağaçları korumazsak hep kesersek kuşlar hiç cıvıldamazlar. Orman ve ağaçlar yemyeşil, onlara nasıl kıyabiliyorsunuz? İşte bu soruyu daha ilkokul 5. sınıfta olarak soruyorum. Ne olur hep birlikte buna bir son verelim. Belki şu anda bir köy su altında. Bunun suçlusu ağaçları kesip yerine yeni yeni fidanlar dikmeyenlerdir.

*

Fabrikalar zehirli atık ve...

[ Devamı>>]


Apr 20, 2005 - 9:03 PM - Gönderen Kagan

Ağaçlar ve ormanlar
Ağaçları kesmemeliyiz. Sadece yaşlı ağaçları kesmeliyiz. Kestiklerimizin yerine yeni ağaçlar dikmeliyiz. Ağaçları kesersek çevre bozulur hava pislenir. Çok ağacın olduğu yerde hava temizdir. Havada iki madde vardır. Bunlardan biri karbondioksit biride oksijendir. İnsanlar oksijeni içine çeker onu kullanır, ortama karbondioksit verir. Ağaçlarda karbondioksiti içine çeker ve çevreye oksijen verir. Böylece insanlar sağlıklı büyür.Yaşamımız için ağaçlar ve ormanlar önemlidir. Çocuklar ormanlarda oyun oynarlar, piknik yaparlar. Ormanlar yaşamı etkiler. Yağmuru çeker. Çok ağacın olduğu yerde çok yağmur yağar ve yetiştirdiğimiz bitkiler büyür. Bizde o bitkileri satarız para kazanırız. O parayla yiyecek alırız yeriz...

[ Devamı>>]


Apr 20, 2005 - 9:02 PM - Gönderen Kagan

Yeşil Dünyamızı Koruyalım
Ormanlar Dünya'mızı renklendirir, yeşillendirir ve neşelendirir. Ormanlar olmasaydı hayatımızı çok zor geçirirdik. Çünkü ormanlar havayı temiz tutar oksijen verir ve yağmur yağmasını sağlar. Yaşamımızda ormanlar çok önemli bir yer tutar. Onları korumak için sulamalıyız, yeni fidanlar dikmeliyiz ve kuru ağaçları kesmeliyiz.Yazı yazmamız için ağaçlardan kağıt yapılıyor. Ağaçlardan sıra, masa, sandalye gibi şeyler de yapılır. Eğer fidanları ve ağaçları kesersek hem kendi hayatımızı hem de başka insanların hayatını karartır ve kirletiriz. Ve başka minicik hayvanların yuvasını yıkmış oluruz.Ağaçlar ülkemizde, köyümüzde ne kadar fazla olursa o kadar oksijenimiz olur. Her yıl köyümüzü sel...

[ Devamı>>]


Apr 20, 2005 - 7:24 AM - Gönderen Kagan

Ağaç ve Ormanların Yararları
Yüz ağaca orman diyemeyiz. Çünkü orman dememiz için binlerce, onbinlerce ağaç olmalıdır. Bir evin önünde yirmi ağaç varsa sel gibi felaketlerde o eve hiçbir şey olmaz. Çünkü ağaçlar toprağı kökleriyle tutar. Bazı insanlar piknik yapınca ormanda ateş yakarlar. Ormanda kurumuş otlar olduğu için otlar tutuşur yangın çıkar.Ormanları yakmamalıyız. Çünkü insanlar ormandaki ağaçların altında dinlenirler. Ağaçlar doğaya verdikleri oksijenle doğayı temiz tutarlar. Tusunamiye karşı insanları korurlar. Ağaçları kesmeyelim. Yaşlı ve hasta olanları keselim ki öteki ağaçlara zarar vermesinler. İmkanımız oldukça yeni ağaçlar dikelim. Küçük çocuklarımıza da ağaç dikmelerini, ağaçların dallarını kırmamalarını, ormanları...

[ Devamı>>]


Apr 20, 2005 - 7:21 AM - Gönderen Kagan

Mutlu Köy'ün ekolojik öyküsü
Bundan otuz yıl kadar önce Toroslar'ın meşe ve çam ormanlarıyla kaplı tepeleri arasında bir vadi uzanıyordu. Buradan geçen Mutlu Dere'nin suları vadinin ortasında kurulmuş olan Mutlu Köy'ün topraklarına can vere vere Akdeniz'e doğru akıp gidiyordu. Dere boylarında ılgınlar, zakkumlar, çınarlar; vadi yamaçlarında çamlar, sandallar, harnuplar büyüyüp gelişirdi. Boy boy sarmaşıklar, yaban asmaları göklere doğru yükselen ağaçlara dostça sarılırlar, onlarla içiçe yaşarlardı.

Mevsimi gelince erguvanlar, ladenler, fundalar, kekikler ve meyve ağaçları renk renk çiçekler açar; bal arıları çiçekten çiçeğe konarak köylüler için petek petek bal yaparlardı. Başka bir mevsimde erikler, böğürtlenler, üzümler olgunlaşır; bağlar ve bahçeler...

[ Devamı>>]


Apr 19, 2005 - 11:56 PM - Gönderen Müjgan

Bir Tek Ağaç Gibi
ister bozkırın ortasında tek başına ol
ister kavruluyor olsun yaprakların sıcaktan
istersen bir ormanın karanlığına salmış ol köklerini
bütün mesele bir ağaç gibi olabilmekte
durup bakabilmekte gözlerine hayatın

Rüzgarın okşamalarıyla bir kedi gibi sessizce mırıldanan, güneşle canlanan, soğuk ve kasvetli havalarda kabuğuna çekilip dinlenen ağaçlara hep özendim. Bir ağacın dingin ve sessiz bilgeliğine, dışarıdaki değişken hava koşullarına onurunu yitirmeden, kolayca uyum sağlama becerilerine sahip olabilmeyi çok isterdim.

Aynı yerde yıllarca bekleyerek, varoluş amaçlarını gerçekleştirmek için sabırla savaşmaları, inatla bulundukları yere kök salmak için her türlü engeli aşmaları ama aynı...

[ Devamı>>]


Apr 07, 2005 - 2:01 PM - Gönderen backyard

Yalnız Ağaç
Emre'lerin evinin yanında büyük bir bahçe vardı. Bu kimsesiz ve bakımsız bahçede Emre top oynuyordu. "Büyüdüğüm zaman belki de futbolcu olurum" diye düşünerek topa öyle değişik vuruşlar yapıyordu ki bir ara güçlü bir şutla topu havalara uçuruverdi. Top bahçenin ta öteki ucunda bulunan büyük bir ağacın dallarına hızla çarparak yemyeşil yapraklarını pıtır pıtır döktü. Emre koşup topunu aldı. Yaprakların dökülüşünü umursamadı bile. Topu başka yana sürerken arkasından birinin biraz öfkeli bir tonla, "Seni yaramaz seni!" diye bağırdığını duyar gibi oldu. Çevresine bakındı. Bahçede kimse yoktu. Azarlanacak bir davranışta da bulunmadığını düşünerek yanlış bir ses duyduğunu sanıp oyununu sürdürdü.
Ertesi gün aynı bahçede...

[ Devamı>>]


Mar 16, 2005 - 11:37 AM - Gönderen backyard

2 sayfadan, 2.sayfa 1 2
Yazılım vBadvanced CMPS, Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2021