agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Zeytin
(https)

Beğeni Düzeni254Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-02-2014, 17:55   #481
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-02-2011
zeytinde kuruma

Çevresindeki fidanlarda herhangi bir sorun yok. Tarlaya dikeli 2 yıl oldu. Güzel gelişim gösterdi ve insan boylarına ulaştılar. Acaba nazar mı değdi?

Tarlanın daha düz kısımlarındaki fidanlarda ise dikildikten sonra hemen hemen hepsi tuttu, çok az tutmayıp da kuruyan görüldü. Ancak ilerleyen zamanlarda ya tepeden tırnağa tümü ya da çeşitli dallarında kurumalar oluşmaya başladı.

Aşağıda resmi görülen fidan meyilli tarafta kalanlarda. Bu alanda neredeyse hiç kuruma yok ama tarlanın düz kesimlerinde her dört fidandan birinde kuruma gözlemliyorum.

Siz neler önerirsiniz, düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Eklenen Resimler

Düzenleyen serkanhoca : 02-02-2014 saat 17:55 Neden: düzeltme
serkanhoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2014, 20:38   #482
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
fusaryum'a benziyor. Düz alanlarda olması ihtimali kuvvetlendiriyor. Düz alanlarda taban suyu yüksek midir?

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2014, 21:41   #483
Ağaç Dostu

SAHIRE's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2008
Galeri: 27
Yardımcı olmaya çalışan arkadaşlara çok teşekkür ederim. Köyden de komşumuz ağaçlara baktı, o da sorunu bilemedi; bunlar düşüp yeni yaprak çıkaracaktır belki dedi...
Bir kaç ağaçta halkalı leke hastalığı var , diktiğimizde de bordo atamamıştık, dolayısıyla bu aralar bir bordo bulamacı atmayı düşünüyoruz. Bundan başka da ağaçları takip etmeye devam edeceğiz, umarım durum kötüye gitmez.
Sn. pria bordo uygulamasında ne kadar sonra yosun takviyesi yapabiliriz acaba?

SAHIRE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2014, 21:49   #484
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Sayın SAHİRE,

Ağaçlara su yürümeğe başladığında denizyosununu kullanmaya başlayabilirsiniz..Ben baharın ilk günlerinde, daha sonra çiçeklenmeden öncesi, haziranda, eylülde ve hasat sonu olmak üzere 5 kere kullanmaya çalışyorum..
DoktorTarsa'dan da şaşmayın..Aynı firmanın toz humik asiti de var (Dokto-Humate) ..Köklenmeyi daha da hızlandırmak için ikisini birden kullanabilirsiniz yapraktan..

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2014, 06:36   #485
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
fusaryum'a benziyor. Düz alanlarda olması ihtimali kuvvetlendiriyor. Düz alanlarda taban suyu yüksek midir?

Tarlanın düz olan kısmının bakırçaya uzaklığı 100 metre. Bende sudan olduğunu tahmin ediyorum ama aklıma takılan bir soru var.

Eğer taban suyundan kaynaklıysa bir bölgedeki tüm ağaçlarda olmazmı? Bir sıradaki ağaçlar ardı sıra hastalıklı değil. Bİr tanesi sağlam, sonraki hasta, yanındaki hasta, diğeri sağlam. Yani bir bölgedeki tümünde aynı şey sorun olmazmı?

Eski 03-02-2014, 07:52   #486
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2007
Sayın serkanhoca, büyük ihtimal ile aşı çubuğu hasta bir ağaçtan alınmış olabilir. Yanılıyor olabilirim ama verticılyuma benziyor. Beklemeden hemen söküp olduğu yerde yakmanızı tavsiye ederim. daha sonra fidan çukurunda bir miktar kireç söndürünüz.

Melih Bakırlıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2014, 19:06   #487
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Melih Bakırlıoğlu Mesajı Göster
Sayın serkanhoca, büyük ihtimal ile aşı çubuğu hasta bir ağaçtan alınmış olabilir. Yanılıyor olabilirim ama verticılyuma benziyor. Beklemeden hemen söküp olduğu yerde yakmanızı tavsiye ederim. daha sonra fidan çukurunda bir miktar kireç söndürünüz.

verticillium hastalığına yakalanmış ağaçların dibinden veya gövdesinin çeşitli yerlerinden yeni sürgünler oluşabilirmi? Yoksa bu hastalığa yakalanan ağaçlar tamamen kuruyup tekrar filizlenmezler mi?

Eski 03-02-2014, 21:51   #488
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Ağacı kökü ile beraber tamamen yok etmek, kök bölgesini de dezenfekte etmek gerekiyor. Bulaşıcı bir hastalıktır.

serkanhoca beğendi.
Eski 04-02-2014, 11:07   #489
Ağaç Dostu

Yeni sürgünler versede ağacın kurtuluşu mümkün değil. Yeni fidan dikerken sim derma ya batırıp öyle dikilir ise köklere bulaşabilecek hastalıkları engellemeye yardımcı olabiliyor. Tabii ki derin toprak işlemesi yapmamak lazım. Çünkü kökleri çizer isek ekipmanlarda bulaşık olabilecek hastalıkları köklere bulaştırmış olabiliriz.

Eski 07-06-2014, 21:44   #490
Moderatör

Giriş Tarihi: 08-05-2012
Merhaba, saksıda büyüttüğüm zeytin ağacında bu yıl çok meyve olacak gibi görünüyordu ama kısa sürede tamamına yakını döküldü. Sonra üzerinde siyah hareketsiz kabartılar görünce araştırıp kara koşnil olduğunu anladım. Büyük zeytinlikleri olan bir tanıdığımız kara koşnilin meyve tutumunu ciddi anlamda azalttığını söyledi. Supracid isimli bir ilaç kullanmamı tavsiye etti.

Zirai ilaç kullanmaktan kaçınmak ve mümkünse doğal, organik ya da ev yapımı yöntemleri uygulamayı tercih ederim. Elimde domatesler için aldığım bir miktar neemazal var. Elle temizleyebilirim ama tekrar ürüyorlar sanırım. Tek bir saksı zeytini de olsa önerileriniz varsa çok sevinirim.

Ozlem A Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2014, 22:20   #491
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Mineral yağ alıp üzerindeki tarife göre fısfıslayın. Küçük ambalaj satıyorlar mı bilmiyorum. Belki elinde olan birinden biraz alabilirsiniz.

SAHIRE beğendi.
Eski 07-06-2014, 22:26   #492
Moderatör

Çok teşekkürler, elinde mineral yağ olabilecek kimseyi tanımıyorum ama şu linkteki firmadan Pazartesi günü soracağım.

Gennova

MeyveliTepe beğendi.
Eski 12-06-2014, 18:19   #493
Moderatör

Yukarıdaki linkteki firmayı aradım ve yetkilisi ile görüştüm, bir tek fidan diye küçümsemeden bayilerini arayarak yardımcı olmaya çalıştı ancak, hiç bir bayilerinde mineral yağ kalmamış. Temmuz ayına kadar da gelmeyeceğini söyledi. Ancak yerine Decis isimli bir ilacı tekrarlı kullanarak koşnilden kurtulabileceğimi söyledi. Anladığım kadarıyla bu da organik tarım ilacı değil. Aramaya devam

Eski 12-06-2014, 18:26   #494
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Sevgili arkadaşım, tek saksı zeytinmiş madem ben diyorum ki koşnilleri kazıyarak temizlesen ve ardından neemazal uygulasan... Ben annemlerin genç zeytin ağacındaki koşnillerden aynen bu şekilde kurtulmuştum.

Ozlem A ve Zeyno waffle beğendi.
A_NOMAD Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2014, 18:43   #495
Moderatör

Epeyce yayılmış A_NOMADciğim, birkaç hafta Mayıs ayında bakamadım o arada sarmış galiba.. Ve elle temizleyerek bitecek gibi görünmüyor ama sizde işe yaradıysa başlayayım bari.

A_NOMAD ve ilkhan17 beğendi.
Eski 12-06-2014, 19:05   #496
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Başka mineral yağlar da var. Onlar da benzer iş görür. Decis filan kullanmayın sakın, çok zehirli.

A_NOMAD beğendi.
Eski 12-06-2014, 20:00   #497
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ozlem A Mesajı Göster
Epeyce yayılmış A_NOMADciğim, birkaç hafta Mayıs ayında bakamadım o arada sarmış galiba.. Ve elle temizleyerek bitecek gibi görünmüyor ama sizde işe yaradıysa başlayayım bari.
Bahsettiğim ağaç yaklaşık 4m. boyunda ve gövde çapı 25cm. kadar. Temizlemek benim üç tam günümü almıştı ama söylediğim gibi, işe yaradı.
Kazıdığım alanı ardından neemazal ile destekledim, tabii ki parça parça iş yapmış oldum ama olsun.
Sonrasında 2-3 kez daha, yanlış hatırlamıyorsam 15 gün ara ile neemazal uygulamasına devam ettik ve tamamen kurtulmuştuk.

Elbette tercih senin, umarım ağacın kurtulur.
Sevgiler...

Ozlem A beğendi.
A_NOMAD Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2014, 20:24   #498
Moderatör

Alıntı:
Başka mineral yağlar da var. Onlar da benzer iş görür. Decis filan kullanmayın sakın, çok zehirli.
Çok teşekkür ederim aydınlattığınız için. Kara koşnil bana büyük iyilik yapmış anlaşılan. Bu zehirler o kadar rahatlıkla kullanılıyor ve tavsiye ediliyor ki inanamıyorum. Zeytin ve zeytinyağını organik almak gerektiğini öğrenmiş oldum.

Eski 26-06-2014, 20:45   #499
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:

Eklenti 93842

Ve, nihayet. 12 kadar Olipe hazırlayıp astık. Bakalım ne olacak? İspanyol köylülerinin deneyimlerine güveniyoruz. Şişelerde sinek görürsek sayıyı 50'ye çıkaracağım.
Sayın MeyveliTepe,

Bu OLİPE tuzaklarda oldukça deneyim kazandığınızı sanıyorum..

Benim fidanlıkta çöpe atmayıp biriktirdiğim 40-50 adet 1.5 litrelik pet su şişeleri var hazırda..
Bu gidişimde bunlardan tuzak hazırlayıp assam diyorum..

Her şişeye bir avuç DAP koyduğunuzu okudum..Bunun yanısıra sirke falan da konulabilir diye bilgiler var..En ideal cezbedicileri ve karışımı yazabilir misiniz ?

Yarıdan biraz fazla DAP'lı karışımla doldurulan pet şişe kaç gün gidiyor ?

Bunların en ideal asılma yeri nedir ?

Zeytin sinekleri sarı rengi seviyor sanırım..Deliklerin açıldığı yerin üstüne sarı bant yapıştırsak yararı olur mu artı olarak ?

İlk başladığınız 2009 yılından bu yana hala bu tuzakların yararını görüp kullanmaya devam ediyor musunuz ?

Bu konuda özet olarak deneyimlerinizi bir kez daha aktarırsanız sevinirim.

Selamlar.

Hastalıklar ve Zararlılarla Mücadele

Bu tuzakları kurup başarılı sonuçlar alan üye arkadaşların da tecrübelerini paylaşmalarını bekliyorum.

Eski 26-06-2014, 21:02   #500
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Kaolinin zeytin sineğindeki başarısını gördükten sonra tuzakları kullanmıyorum artık. Hoş, en azından cezbedicili veya feromonlu sarı tuzakları kullanmak lazımmış. Tuzaklar mücadele amacıyla değil de sineğin zeytinlikte uçmaya başladığını takip etmek için gerekli. Geçen yıl aktif tuzaklarım olsaydı erken gelen sineğe gafil avlanmazdım

Dap şişelerde tamamen erimiyor, bu yüzden ikide bir değiştirmek gerekmiyor. Şişeleri ağaçların orta yerine değil de kenara doğru uygun bir dala bağlamak gerekiyor.

Eski 27-06-2014, 00:51   #501
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Aşağıdaki doktora tezinde %2'lik DAP cezbedicisi kullanımının en iyi sonucu verdiği saptanmış:

İnönü Üniversitesi

Zeyno waffle beğendi.
Eski 27-06-2014, 07:57   #502
Ağaç Dostu

Sarı bant güzel bir düşünce. sizin ağaçlara bir adet yeter gibi geliyor, güney taraflarına asmanızı tavsiye ederim. İspanyollar bu iş için ''torula mayası'' kullanıyorlarmış. Ben ne olduğunu bulamadım. Sinekten başka diğer haşerede yakalanıyor. Genelde ilaçlama zamanını tespit etmek için kullanılıyor.
Sizin bahçeniz ve ağaçlarınız küçük olduğu için uygulamanız kolay olacaktır, tavsiye ederim. Kolay gelsin.

Eski 27-06-2014, 11:02   #503
Ağaç Dostu

yalıçapkını's Avatar

Giriş Tarihi: 24-11-2008
3 yıldır ışıklı sinek tuzağı kullanıyorum bahçemde özellikle güvelerde çok etkili,bu yıl zeytin güvesi için hiçbir ilaçlama yapmadım.Özellikle bahçeli evlerde tüm güvelere karşı şiddetle öneriyorum.

Düzenleyen yalıçapkını : 27-06-2014 saat 11:12 Neden: hata
yalıçapkını Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2014, 13:06   #504
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2007
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yalıçapkını Mesajı Göster
3 yıldır ışıklı sinek tuzağı kullanıyorum bahçemde özellikle güvelerde çok etkili,bu yıl zeytin güvesi için hiçbir ilaçlama yapmadım.Özellikle bahçeli evlerde tüm güvelere karşı şiddetle öneriyorum.
Bu nasıl bir şey ve nerden alıyorsunuz ??

Zeyno waffle beğendi.
Eser İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2014, 00:12   #505
Ağaç Dostu

yalıçapkını's Avatar

Giriş Tarihi: 24-11-2008
Bildiğimiz sinek öldürücü

Eklenen Resimler

yalıçapkını Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2014, 20:06   #506
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Yakın plan çekimlerle zeytin sineğinin yaşam döngüsü:

Bactrocera - Seagro S.L. - YouTube

Pet şişe tuzaklar:

ZEYTİN SİNEĞİ (Bactrocera oleae)... USAGRO | Türkiye - YouTube

http://www.youtube.com/watch?v=zlUCrKEHXvI

Düzenleyen pria : 28-06-2014 saat 22:11
Eski 29-06-2014, 16:46   #507
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Bu gidişimde ben hem DAP'lı cezbedicili hem de aşağıdaki (Esmer şeker veya pekmez + ekmek mayası) karışımlı sinek öldürücü tuzalaklardan asacağım zeytin fidanlarıma..
Torula mayası çok etkili bir cezbedici diyorlar ama onca araştırmama rağmen bir türlü satan bulamadım internette.

Kaynak:

http://www.kucukbahcem.net/2013/07/e...#axzz362RWibyK

Eklenen Resimler

Eski 29-06-2014, 19:54   #508
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Nasıl Yapmalı-1 5/4/2009

Amonyak kokusu sinekler için cezbedici.

Zeyno waffle beğendi.
Eski 28-07-2014, 12:58   #509
Ağaç Dostu

kokett's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2013
Merhabalar,

Dünden beri bu başlığı okuyorum ama zeytin konusunda hiçbir bilgim olmadığından yanlış bir şeyler yapmamak adına sizlere de danışmak istedim. İzmir'de küçük bir yazlık satın aldık. Ve yine kendi gibi minicik bir bahçesi var. Bahçesinde de bir zeytin ağacı. Ağaç kaç yıllık bilemiyorum. Ama en az 5 yıldır bu eve kimse girmemiş o nedenle oldukça bakımsız. Ağacın her yerini böcekler kaplamış. Ve nasıl baş edeceğimi bilemiyorum.

Name:  2014-07-28 13.21.21.jpg
Views: 1355
Size:  73.8 KB

Name:  asd.jpg
Views: 2182
Size:  58.8 KB

Name:  asdf.jpg
Views: 1689
Size:  46.4 KB

Herkes gülleci bulamacı önermiş ancak benim tek bir agacım oldugu için daha pratik önerilere ihtiyacım var sanırım. bu bulamacı hazır olarak temin etme imkanım var mıdır, onu da pek bilmiyorum. Ya da kullanmam gereken başka bir şey var mıdır?

Teşekkür ederim

kokett Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2014, 21:21   #510
Ağaç Dostu

kokett's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2013
Biraz daha inceledigimde pamukcuklar da gordum zeytinimde

kokett Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
balsıra, böcek, hastalık, ilaç, zeytin ağacı

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024