agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Yumuşak Çekirdekli Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni111Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-05-2007, 21:57   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Elinize sağlık yararlı ve çabuk bir bilgi kaynağı olmuş.
Bu arada yeni aldığım bodur elma da kara leke var,bu ağaca balkonda bakıyorum.
hazır bakırlı ilaçlar ve diğerleri hep bahçeler için düşünüldüğünden az miktarda satılmıyor ve bizim gibi amatörler için oldukça pahalı.

Acaba kara leke ile mücadelenin doğal veya başka yolları var mı?Eğer yoksa bu ilaçları az miktarlarda nereden bulabilirim?

ulus sebze hali yanında ziraii ilaçcılar önceleri açık (istenilen gramajda ) satıyorlardı,

k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2007, 11:56   #32
Ağaç Dostu

bonsade's Avatar

Giriş Tarihi: 31-10-2006
Galeri: 16
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi orman adamı Mesajı Göster
3 Yaşinda Iki Adet Bodur Elma Fidani Aldim Ama Henüz çiçek Açmadi,neden Olabilir
Ben elmaları üstünde ve poşette aldım.Cinsini bilmiyorum.Antalya sıcak olmasına rağmen elmaları azda olsa bu sene yeniden verdi.Bence sizin elmanız yeterli yaşa ulaşmadı.Bana bu elmalar tercübe oldu. Şimdi meyve fidanı alırken üzerinde meyveleri olmasına dikkat ediyorum.

bonsade Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2007, 01:12   #33
Ağaçsever

Orcn's Avatar

Giriş Tarihi: 06-03-2007
Wink Elma ağacım meyve vermiyor.

Sevgili arkadaşlar, yabani bır elma ağacını 4 yıl önce golden aşılamıştım.Geçen yıl 10,15 tane elma vermişti.Bu yıl daha çok büyümesine rağmen çiçek açtı ama hepini döktü. Bunun sebebi ne olabilir ?

Şimdiden teşekkürler , iyi günler .

Orcn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2007, 09:29   #34
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-05-2007
Thumbs up

toprağını değiş çünkü elma ağacının topraktan alacağı besin bitmiş sizce

beyazbegonya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2007, 09:53   #35
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Tahminimce etrafta tozlayıcı bir tür bulunmadığı için meyva tutumu gerçekleşmedi.

Golden deliciousun tozlayıcıları: Starkrimson Delicious, Starking Delicious, Jonathan.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2007, 17:33   #36
Ağaçsever

Orcn's Avatar

Bilgier için teşekkürler.

Eski 06-06-2007, 21:40   #37
Ağaçsever

cupressus's Avatar

Giriş Tarihi: 29-01-2007
Sevgili arkadaşım, bu yıl açan çiçekler iklimin olumsuz etkisi ile zarar görmüş olabilir. Geçen yıl meyve verdiğine göre normal şartlarda bu yıl da vermesi gerekirdi. Bulunduğunuz yer Adana olmasa soğuktan dökmüştür çiçekleri diyeceğim. Başka bir tahminde bulunayım; tozlanma-döllenme zamanında havadaki nisbi nemin yetersiz olması sebebiyle çiçeklerdeki dişicik tepesinin kuruması, bu sebeple çiçeklerin döllenememesi.

cupressus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2007, 22:49   #38
Ağaçsever

Orcn's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cupressus Mesajı Göster
Sevgili arkadaşım, bu yıl açan çiçekler iklimin olumsuz etkisi ile zarar görmüş olabilir. Geçen yıl meyve verdiğine göre normal şartlarda bu yıl da vermesi gerekirdi. Bulunduğunuz yer Adana olmasa soğuktan dökmüştür çiçekleri diyeceğim. Başka bir tahminde bulunayım; tozlanma-döllenme zamanında havadaki nisbi nemin yetersiz olması sebebiyle çiçeklerdeki dişicik tepesinin kuruması, bu sebeple çiçeklerin döllenememesi.
Teşekkürler.

Eski 15-06-2007, 19:19   #39
Doğasever

turkiss's Avatar

Giriş Tarihi: 24-05-2007
Selamlar,
Ben de bodur elma bahçesi kurmak istiyorum ama toprak analizi sonucu moralimi bozdu: kireçli, hafif alkali, organik maddesi % 0,3 e düşmüş bir toprak.
Sizce bu toprak zenginleştirilerek elma tarımına uygun hale getirilebilir mi?
Teşekkürler...

turkiss Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2007, 11:24   #40
Ağaç Dostu

a h m e t t o g a y's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cetecakal Mesajı Göster
Bütün şartlar normal giderse üçüncü yıl meyvelerininzden tadabilirsiniz. Bende bu yıl 6 dekar granny symith çeşidi elma diktim ve diktiğim fidanların bir kısmı iki yıllık. Bu fidanlarımdan önümüzdeki yıl ürün bekliyorum...
Selamlar,
Granny Smith cinsi elma fidesi nereden bulabilirim? Ya da siz nereden buldunuz. Granny Smith cinsi yetiştirme ticari anlamda karlı bir işe benziyor, zira yaz kış fiyatı 6 ytl. Sanırım Türkiyede satılan tüm Granny Smith türleri Güney Amerika'dan ithal ediliyor. Yerli Granny Smith'e ben rastlamadım.

a h m e t t o g a y Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2007, 12:13   #41
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi a h m e t t o g a y Mesajı Göster
...
Granny Smith cinsi elma fidesi nereden bulabilirim? ...

Ne kadar fidana ihtiyacınız var. Sezonda fidanın fiyatı 5-6 YTL den satılıyor tabi sertifikalı...

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2007, 14:28   #42
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Selahattin Bey,
Amasya elma fidesi arıyorum 2-3 tane olabilir. Bulabilirmiyiz acaba?

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2007, 23:55   #43
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-07-2007
elma bahçesi tesisi

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi turkiss Mesajı Göster
Selamlar,
Ben de bodur elma bahçesi kurmak istiyorum ama toprak analizi sonucu moralimi bozdu: kireçli, hafif alkali, organik maddesi % 0,3 e düşmüş bir toprak.
Sizce bu toprak zenginleştirilerek elma tarımına uygun hale getirilebilir mi?
Teşekkürler...
öncelikle bilinçli olarak toprak tahlili yaptırmanız güzel. bir çok üreticimiz gibi bilinçsizce hareket etmemişsiniz. toprağınızın kireçli olması demir alımını engelleyebilir bu olumsuz bir durum ama elma bahçesi tesisinden sobnra haziran temmuz aylarında yapraktan demir uygulaması ile demir eksikliğini giderebilirsiniz. ayrıca toprağınız organik madde yönünden baya bi zayıf ama bu sorunuda dikim öncesinde dekara 2 ton yanmış hayvan gübresi uygulaması yaparak ve dikim sonrasındada ümik ve fülvik asit uygulaması ile ortadan kaldırabilirsiniz. ayrıca bodur anaçlı fidanlar kullanacağınız için kökler fazla drinlere inmeyeceği için yanlara doğru yayılacaktır bu nedenlede dalama sulama ile birlikte ek besin madeeleri uygulaması yaparak verimliliği arttırabilirsiniz. daha fazla bilgi ve görüş alabilmeniz için ozgur_cagatay@hotmail.com adrsine mail atabilir **** 0533 6936463 numaralı telefonu arayarak beni arahatsız edebilirsiniz.

Özgür Çağatay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2007, 14:39   #44
ECİ

Giriş Tarihi: 04-09-2007
Ülkemizde elma çeşitlerinin iyice yok olup, bildik bir kaç çeşitle sınırlandığı görüşündeyim. Eski türlerin yeniden eldesi mümkünmüdür. Teşekkürler.

hacerfener Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2007, 16:02   #45
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2006
Galeri: 14
Ben de güzel sulu bir elma ağacı var.Cinsini bilmiyorum.Starking e benziyor.Fakat çok az meyve veriyor.Bazı dallar hiç çiçek açmıyor.Arkadaşın biri erkek daldır,ondandır dedi.Birde bazıları bayağı büyük olduğu halde bazıları çok küçük kalıyor.

çiçeksever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2007, 16:09   #46
Ağaçsever

necoezgi's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2007
mm106 anacı

merhaba sivasın gürün ilcesinde ciftcilik yapmaktayım.mm106 anacını kendi imkanlarımla nasıl elde edbilirim.anlayacagım şekilde olursa sevinirim.

necoezgi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2007, 11:30   #47
Ağaç Dostu

Sebahattin's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2006
Yerel Elma Çeşitleri

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hacerfener Mesajı Göster
Ülkemizde elma çeşitlerinin iyice yok olup, bildik bir kaç çeşitle sınırlandığı görüşündeyim. Eski türlerin yeniden eldesi mümkünmüdür. Teşekkürler.
Eğer bir yerlerde orijinal ağaçlar kalmışsa, aşılama ile bu çeşitler kurtarılabilir.
Ya da daha önceden gen bankalarına (koleksiyon bahçelerine, muhafaza bahçelerine) alınmışsa kurtarılabilir. Bazı yerlerde yerel çeşitler meraklı yerel girişmciler tarafından ya da sivil toplum kuruluşları tarafından korumaya alınıyor. Durum zannettiğiniz kadar kötü değil. Çoğu yerli çeşit, organize faaliyetlerle olmasa da merkalılar tarafından korumaya alınıyor. Nereden bahsettiğinizi bilmiyorum ama belki yöreniz için biraz araştırsanız bazı meraklıların yerel çeşitleri koruduğuna şahit olabilirsiniz.

Sebahattin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2007, 11:39   #48
Ağaç Dostu

Sebahattin's Avatar

Alternatifler

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi necoezgi Mesajı Göster
merhaba sivasın gürün ilcesinde ciftcilik yapmaktayım.mm106 anacını kendi imkanlarımla nasıl elde edbilirim.anlayacagım şekilde olursa sevinirim.
Sayın necoezgi,
MM106 klon anaçlarını kendi imkanlarınızla üretibilmeniz için öncelikle güvenilir bir kaynaktan 1 tane de olsa klonunu bulmanız gerekir.
Onu bulduktan sonra gerisini daha sonra anlatabiliriz. Sanırım forumda bir yerde onların çoğaltılması ile ilgili bazı yerler vardı. Stoolbed Layering sistemi ile bu anaçlar çoğaltılırlar. Fakat sizin bunu yapmanıza gerek yok. 5-10 cm lik anaç parçaları ile güzel bir saksı toprağında bunları çoğaltabilrsiniz.

-Orijinal anacı bu fidanları üreten yerlerden temin edebilirsiniz (şayet veririlerse) ya da tanesi 50 kuruştan istediğiniz kadar temin edebilirsiniz.
-Bunun üzerine aşı yapmak için ayrıca uygun çeşitlere ait kalemlere ihtiyacınız olacaktır.
-Klon anaç temin ettikten sonra onun aşılanacak hale getirilmesi için 1 yıl
-Aşılama ve aşılı fidan eldesi için 1 yıl daha en az 2 yılın sonunda MM106 anacı üzerine aşılı elma fidanınız olur. Bu da eğer hemen üretime başlamak istiyorsanız uzun bir süredir.
-Eğer gereksiniminiz düşük sayıda fidan ise ve bu işi hobi amaçlı yapıyorsanız, upğraşabilirsiniz.
-Ama ticari amaçlı düşünüyorsanız, tavsiyem bu anaç üzerine aşılı (yeni çeşitlerle) fidanları hazır satın almanızdır. 2007 rakamları 5 YTL civarında olması lazım.

Eski 22-10-2007, 11:40   #49
Ağaç Dostu

Sebahattin's Avatar

Sanıyorum Gürün elmasını çoğaltacaksınız.
Doğru mu?

Eski 22-10-2007, 11:45   #50
Ağaç Dostu

Sebahattin's Avatar

[quote=a h m e t t o g a y;132475]Selamlar,
Granny Smith cinsi elma fidesi nereden bulabilirim? quote]
Fide kelimesi sebze ve otsu bitkiler için kullanılır. Kültür çeşitleri ile aşılanmış meyve ağaçcıkları fidan olarak adlandırılırlar.

-Türkiye'de de Granny Smith elmaları üretiliyor ama bunlar kış döneminde iç piyasada satılıyor.

-Yaz döneminde manavlarda gördüğünüz yeşil elmalar Güney Amerika (Bizde yaz iken onlarda kış dönemidir) ülkelerinden gelir. O dönemde biz de depodan çıkmış elma bulabilirsiniz ve kalitesi de büyük ölçüde azalmış olur. Ama oradan gelen elmalar henüz yeni hasat edilmişlerdir.

Eski 22-10-2007, 11:49   #51
Ağaç Dostu

Sebahattin's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi orman adamı Mesajı Göster
3 Yaşinda Iki Adet Bodur Elma Fidani Aldim Ama Henüz çiçek Açmadi,neden Olabilir
Eğer antalya sahil kesiminden bahsediyorsanız, Todor'unda söylediği gibi büyük ihtimalle soğuklanma ihtiyacının giderilememiş olması çiçeklenme ya da meyve vermesini engelliyordur.

Eski 22-10-2007, 19:19   #52
Ağaçsever

necoezgi's Avatar

mm106 anacı

teşekkür ederim sebahattin.Bu işi hobi olarak degil üretim amaçlı düşünüyorum.Otuz beş dönüm yer kiraladım 20 yıllıgına 6 dönüm kendimin yeri var.Hepsini birden yapmayı düşünmüyorum,önce 2 dönüme hazır mm106 fidanı alıp işe başlamayı düşünüyorum.Ama bu sezonu öldürmeden mm 106 yı kendim hazırlayıp yetiştirmek istiyorum.En azından iki yıl sonra elimde hazır fidanlarım olur diye düşünüyorum.Bu anac parcalarını hangi ayda almalıyız.

sizden bir ricam olsa bu 5-10 cm lik anac parcalarını bula bilecegim bir telefon veya adres verebilirmisin sizin bildiginiz varsa.Gürün elması icinde calışma yapacagız.teşekkürler iyi calışmalar.

Düzenleyen necoezgi : 22-10-2007 saat 19:29 Neden: eksik bilgi
Eski 22-10-2007, 19:42   #53
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Elma fidanı veya başka bir fidan alırken konu hakkında bilgisi olan fidan üreticilerinden fidan alın. Çünkü yetiştirilen yerler arasındaki iklim faklılığı ve buna bağlı olarak çeşit farklılığı var. Kışları soğuk geçen bir yerde çok iyi meyve veren elma ağacı güney kesimlerde hiç meyve vermeyebilir. Hatta Adana gibi bir ilde yükseklik farkı oldukça fazla. Kuzey kesimlerde meyve veren bir ağaç ovada meyve vermeyebilir.

h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2007, 20:14   #54
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-12-2006

necoezgi dikkatine size yazdiğim mesajda ikinci paragrafta granny simth elması sıkıntısı yoktur kelimesi yazılmamiştır. hatırlatmam için yazıyorum unutulmuş.

yavuzceviz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2007, 09:32   #55
Ağaç Dostu

Sebahattin's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi necoezgi Mesajı Göster
teşekkür ederim sebahattin.Bu işi hobi olarak degil üretim amaçlı düşünüyorum.Otuz beş dönüm yer kiraladım 20 yıllıgına 6 dönüm kendimin yeri var.Hepsini birden yapmayı düşünmüyorum,önce 2 dönüme hazır mm106 fidanı alıp işe başlamayı düşünüyorum.Ama bu sezonu öldürmeden mm 106 yı kendim hazırlayıp yetiştirmek istiyorum.En azından iki yıl sonra elimde hazır fidanlarım olur diye düşünüyorum.Bu anac parcalarını hangi ayda almalıyız.

sizden bir ricam olsa bu 5-10 cm lik anac parcalarını bula bilecegim bir telefon veya adres verebilirmisin sizin bildiginiz varsa.Gürün elması icinde calışma yapacagız.teşekkürler iyi calışmalar.
KAsım ayından sonra bunları satan herhengi birilerinden alabilirsiniz.
5-10 cm lik parçalara ayırma işini siz kendiniz yapacaksınız.
ama yine tekrarlıyorum, direk üzerine aşı yapılacak klonları temin etmeniz daha kolay ve iyi olur.
Nereden bulabileceğiniz konusuna gelince, Türkiye'de çok yerde bunlar satılıyor artık. Bulamazsanız ben size o konuda yardımcı olurum.

Kolay gelsin.

Eski 23-10-2007, 11:29   #56
Ağaçsever

necoezgi's Avatar

ceviz yetiştiriciligi

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yavuzceviz Mesajı Göster
necoezgi dikkatine size yazdiğim mesajda ikinci paragrafta granny simth elması sıkıntısı yoktur kelimesi yazılmamiştır. hatırlatmam için yazıyorum unutulmuş.
yavuzceviz teşekkür ederim ama daha önceki mesajını bulamadım.Sizinle bir şey paylaşmak istiyorum;15 gün önce 500 adet ceviz diktim,****** eger dogru yaptıysam,cevizlerin dolgun ve irilerini seçtim, sivri kısımlarını topraga gelecek şekilde hafif yan şekilde 25 cm aralıkla gömdüm, üzerine 5-10 cm toprakla örttüm üzerlerinede damlama sulama sistemini kurdum,yanlışım varmı veya eksigim varmı.Teşekkür ederim.

Eski 23-10-2007, 11:42   #57
Ağaçsever

necoezgi's Avatar

bodur elma

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sebahattin Mesajı Göster
KAsım ayından sonra bunları satan herhengi birilerinden alabilirsiniz.
5-10 cm lik parçalara ayırma işini siz kendiniz yapacaksınız.
ama yine tekrarlıyorum, direk üzerine aşı yapılacak klonları temin etmeniz daha kolay ve iyi olur.
Nereden bulabileceğiniz konusuna gelince, Türkiye'de çok yerde bunlar satılıyor artık. Bulamazsanız ben size o konuda yardımcı olurum.

Kolay gelsin.
sebahattin teşekkür edrim.Klonları buldugum zaman görüşürüz her şey için teşekkürler.

Eski 30-10-2007, 21:00   #58
Ağaçsever

AYDINDH's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2007
Galeri: 7
Bu elmanın cinsini bilen var mı?

Bu elma ağacı 1350 metre rakımda bulunan bahçemde bulunmaktadır. Yeşil ve mayhoş bir tadı varken Ekim sonunu beklediğimde kızarmakta, bayağı irileşmekte ve hafif tatlanmaktadır. Diğer elmalardan farklı bir reyhası bulunmaktadır. Sert ve sulu olmaktadır.
Bu elmanın cinsi hakkında bilgi verebilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

AYDINDH Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2007, 21:03   #59
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 15
Bence bu, Aydın'ın elması.

Balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2007, 08:35   #60
Ağaçsever

AYDINDH's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2007
Galeri: 7
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi BALIKCI Mesajı Göster
Bence bu, Aydın'ın elması.
Teşekkür ederim Mahir Ağabey, elmanın cinsini bulamazsak bu ismi veririz artık.

AYDINDH Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024