agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Beğeni Düzeni175Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-08-2011, 19:50   #61
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Giriş Tarihi: 24-07-2009
1 yaşındaki bir fideye neden birkaç defa kök budaması yaptınız ki? Ayrıca nasıl oldu da bir yaşındaki bir meşe birkaç kez kök budamasına maruz kalıp yaşamaya ve sağlıklı olmaya devam etti, nasıl bir bakım uyguladınız?

İmkanınız varsa toprağa, yoksa büyük bir saksıya dikip en azından 3-4 sene, saksı değişimi ve budama yapmadan büyümesine izin verin, daha sonra bonsai olarak değerlendirmeyi düşünmeye başlayın.

jeomeo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2011, 01:43   #62
Yeni Üye

ÇağanTelaş's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2011
?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi jeomeo Mesajı Göster
1 yaşındaki bir fideye neden birkaç defa kök budaması yaptınız ki? Ayrıca nasıl oldu da bir yaşındaki bir meşe birkaç kez kök budamasına maruz kalıp yaşamaya ve sağlıklı olmaya devam etti, nasıl bir bakım uyguladınız?

İmkanınız varsa toprağa, yoksa büyük bir saksıya dikip en azından 3-4 sene, saksı değişimi ve budama yapmadan büyümesine izin verin, daha sonra bonsai olarak değerlendirmeyi düşünmeye başlayın.
aslında bilmiyorum, çünkü netteki bilgiler hep yabancı bir sürü bitki hakkında. sanırım kimse doğadan bir ağacın tohumu alıp yapmıyor. Bende amatörce sağdan soldan duyduğum kadarıyla yapmaya çalıştım.
geçen sene diktim, çıkması 3 ayı falan buldu. 3 defa köklerini budadım birkaç defa sararmış yapraklarını kopardım, düzenli olarak suyunu verdim, tek yaptığım bu. Eğer görebiliyorsanız profil resmimden bakabilirsiniz.
bundan sonra ne yapmam konusunda biraz daha bilgi verirseniz sevinirim.
Teşekkürler

ÇağanTelaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2011, 10:08   #63
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Giriş Tarihi: 24-07-2009
Öncelikle sonbaharda birkaç boy büyük saksıya alın ve köklerini kesinlikle budamayın. Önümüzdeki yıl ilkbaharda gübre vermeye başlayın. Forumda gübreleme ve gübre çeşitleri ile alakalı bol bol bilgi bulabilirsiniz. Önümüzdeki yıllarda dal ve yaprak budaması yapmayın, bunlar bitkinizin kalınlaşmasını engelleyecektir. 3-4 yıl gübreleme ve sulama dışında başka bir işlem yapmayın, gerekirse sadece bir boy büyük saksıya alın.

jeomeo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2011, 16:15   #64
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Bonsai

iyi günler arakdaşlar ben bonsai yetiştirmek istiyorum ve üç farklı bonsai tohumu aldım bunlar kaç senede tam bir ağaca dönüştürebilirim resimli örnek verebilirseniz sevinirim teşekkürler

black_jack Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2011, 17:28   #65
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Tohumdan fidan elde edersiniz. Bu fidanların belirli bir olgunluğa gelmesi dört seneden önce olmaz.

Tohumlarınız çimlenirken fidanlıklardan alacağınız uygun fidanlarla bonsaiye başlamanız daha uygun olur.

Düzenleyen memet : 21-10-2011 saat 06:20
memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2011, 21:57   #66
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-01-2011
sıfırdan başlamak istiyorum o yuzden tohumdan başlamak istedim.. fidanlıklardaki fidanlar pek iç açıcı değil güzel olanıda çok pahalı.... bu işin zevkini çıkarmak için tohumdan başlamak istedim ... yorumunuz için teşekkürler...

black_jack Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2011, 00:21   #67
Ağaç Dostu

alperfect's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2010
Bonzai tohumu olmadığını biliyorum ama eşim bir şekilde bir yerden bir tohum getirdi onzai tohumu olduğunu toprak küçük saksıya ekilmesi gerektiğini söyleyerek. Tohumun türünü bilmiyoruz 'bu tohumun adı nedir' sayfasına da fotoğrafını koydum ama cevap gelmedi. Size de soruyorum acaba türü nedir ve nasıl çimlendirilir, sert kabuklu bir tohum umarım tanıyanlar çıkar

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg DSC01593.jpg (21.8 KB, 758 views)
Dosya Türü: jpg DSC01596.jpg (22.3 KB, 750 views)
alperfect Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2011, 06:22   #68
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Fotoğraf net değil ne olduğunu anlaması zor.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2011, 15:26   #69
Ağaç Dostu

alperfect's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2010
aşağıdaki fotoğraflar umarım daha iyi bir fikir verir

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG_2500 - Kopya.jpg (38.7 KB, 741 views)
Dosya Türü: jpg IMG_2502.jpg (54.9 KB, 734 views)
alperfect Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2012, 11:57   #70
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-09-2008
Tohumdan bitki yetiştirme tekniği var. Buna kamuti diyorlar. Bitkiler filizlendikten 4 **** 8 hafta sonra gerçek yapraklar çıkmaya başladıktan sonra başlanıyor. Ana kökün yanında 5-8 civarı yan kök oluşumu oluyor bu aşamada. O zaman kökleri budamaya başlıyorsun. Esasında kolay bir teknik.

aystar beğendi.
bocuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2012, 18:53   #71
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-11-2012
merhaba arkadaşlar bende bonsai ye bi avm de görüp hasta oldum..birşeye sahip olacaksam ben yetiştirmeliyim diye düşünüyorum o yüzden tohumdan başladım...acer rubrum yani kırmızı akçaağaç ile başladım bugün tohumları çimlendirmek için ilk adımları attım40 adet fidanın bir kısmına ilk etapda sıcak soğuk uygulaması yapacagım bi kısmını da 2-3 gün kapalı ortamda nemli toprakta kaloriferin üzerinde çimlenmeye bıraktım...bakalım sonuçları sizinle paylaşacagım inşaallah...

unforgiven35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2012, 21:34   #72
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi unforgiven35 Mesajı Göster
merhaba arkadaşlar bende bonsai ye bi avm de görüp hasta oldum..birşeye sahip olacaksam ben yetiştirmeliyim diye düşünüyorum o yüzden tohumdan başladım...acer rubrum yani kırmızı akçaağaç ile başladım bugün tohumları çimlendirmek için ilk adımları attım40 adet fidanın bir kısmına ilk etapda sıcak soğuk uygulaması yapacagım bi kısmını da 2-3 gün kapalı ortamda nemli toprakta kaloriferin üzerinde çimlenmeye bıraktım...bakalım sonuçları sizinle paylaşacagım inşaallah...
Merhaba sn unforgiven35,

Aramıza ve bu hobiye hoş geldiniz. Umarım güzel sonuçlar alırsınız ileride, gerçi tohumdan başlamak en zor yol ve pek tavsiye edilen bir yöntem değil ama sabrınız varsa neden olmasın.

Bu arada sizden bir ricam olacak; eğer mesajlarınızda Türkçe dilbilgisi ve imla kurallarına biraz daha dikkat edebilirseniz seviniriz.

Kolay gelsin.

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2012, 22:22   #73
Ağaçsever

Hoşbuldum teşekkür ederim..Tabi ki dikkat ederim elimden geldiğince..Yeteri kadar vaktim olduğunu düşündüğümden böyle bi deneme yaptım inşaallah başarılı olurum. Sabrım da var. Gerçi heyecanlanmamak elde değil. Elimde tohum bulunmakta hala. Eğer bi tavsiyeniz varsa uygulamak isterim.

Sakaki beğendi.
Eski 08-11-2012, 22:34   #74
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Tohumdan yetiştirmekle ilgili benim verebileceğim bir tavsiye yok malesef çünkü hiç tohumdan yetiştirmeyi denemedim.

Ama şöyle bir tavsiye verebilirim: Tohumdan denemeleriniz sürerken kendinize birkaç tane de güzel gövdeli uygun fidanlar/ağaçlar bulabilirseniz, en azından tohumdan denemeleriniz devam ederken sıkılmazsınız ve hevesiniz de kaçmaz bence ve aynı zamanda sizin için de ileriye dönük bir öğrenme deneyimi olur.

Tohumdan yetiştirmek gerçekten uzun bir süreç ve sabrınızı zorlayabilir.

unforgiven35 beğendi.
Eski 08-11-2012, 22:54   #75
Ağaçsever

Evet dediğiniz gibi sıkılmamak için çiçeklerle de ilgileniyorum sadece bonsai değil.Erica ile begonya ile kaktüslerle ve 3 tane de ismini bilmediğim salon bitkim var. Onlarla da ilgileniyorum.Ayrıca bi yerden hazır toprak aldım yanında Zinnia elegans karışık ve Kalifornia gelinciği adında çiçeklerin tohumları verildi onları ektim.Anlayacağınız hanımla beraber kendimizi bitkilere bıraktık. Eğer bulabilirsem bonsai olarak yetiştirilmiş bi ağaç alacağım.

Sakaki beğendi.
Eski 23-11-2012, 15:04   #76
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-11-2012
Herkese merhaba.
Forumda yeniyim. Afrika'dan üç çeşit ağaç tohumu getirdim ve evimin yakınlarındaki fidanlıkta saksıya ektirdim.
Yaklaşık 25 günde bu hale geldiler:

1-Boabop
2-Akasya
3-Akçaağaç olduğunu tahmin ediyorum filiz topraktan çıkmak üzere

Saksıları sıcak ve nemli ortamda tutuyorum.
Eğer başarabilirsem bitkilerimden bonsai yapmayı arzu ediyorum.

Saygılar

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG_0388.jpg (34.6 KB, 651 views)
Dosya Türü: jpg IMG_0386.jpg (38.3 KB, 650 views)
Dosya Türü: jpg IMG_0387.jpg (63.0 KB, 643 views)
jetstream737 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2012, 15:26   #77
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Merhaba sn jetstream737

Özellikle baobabı merakla takip edeceğim. En sevdiğim ağaçtır kendileri

Başarılar dilerim

Eski 23-11-2012, 15:49   #78
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-11-2012
çok teşekkür ederim .Ben de belirli aralıklarla yeni fotoğraflar koymaya çalışacağım.Şimdilik büyüyp gelişmelerini bekliyorum.Sonra elimden geldiğince bonsai yapmaya uğraşacağım. )
saygılar

jetstream737 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2012, 13:19   #79
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alperfect Mesajı Göster
aşağıdaki fotoğraflar umarım daha iyi bir fikir verir
Bu bir çam fıstığına benziyor. Kalın kısmı yukarı gelecek şekilde ekin ben 1 hafta önce 4 tane ektim 3 ü yeşermeye başladı bile. Toprağı nemli tutun hemen cıkar..

Eski 21-01-2013, 13:12   #80
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-01-2013
Nar İçin Tavsiye

Daha önceden bonsai satın alıp biraz uğraşmıştım. Hazır olunca hevesim çabuk geçti. Tohumdan kendim büyütüp bonsai yapmak için biraz araştırma yaptım , gelişim süreci diğer ağaçlara göre hızlı olan ve budama yapıldıktan sonra hemen dallandığından nar yetiştirmeye karar verdim.Bu seçimimde birazcık dedemin yetiştirdiği cüce narda etkili oldu.

Büyükçe bir saksıya 20 tane tohumu diktim , 1 hafta sonra 4 tanesi çimlendi ve çok erken olduğundan dolayı şaşırdım. Saksının boyu itibariyle tam da 4 tanesini yetiştirmeyi planlıyordum tesadüf oldu.Saksıyı , sıcaklığı 20-25 C olan güneş alan odaya koydum. Cüce nar değil , normal nar ve ben yetiştirme konusunda fazla bilgiye sahip değilim , gelişim sürecinde ne yapmalıyım gövde kalınlığı ne kadar olduğunda budamaya başlamalıyım ve yetiştirme konusunda tavsiyeleriniz var mı ? Bu ağaç türü benim yapabileceğim budama hatalarından ne kadar etkilenir ? Saksının boyutunu tam olarak bilmiyorum fakat çapı yaklaşık 20~25 cm yüksekliği de yaklaşık 30~35 cm , saksının boyutu da uygun mudur? Çimlenen tohumların boyutları 4 cm kadar oldu(5 gün önce çimlendiler).

Tohumdan bonsai yetiştirmenin çok uzun yıllar alabileceğini bilerek bu işe giriştim bu yüzden hevesimin kaçması gibi bir durum yok. Cevaplarınızı bekliyorum.

Dwalin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2013, 13:23   #81
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Oda içi Sıcaklık değerleriniz mevsim normallerinin çok üzerinde, biliyorsunuz ki nar dış mekan ağaç türüdür. Ve doğaya uygun davranmak gerekli.

Size tavsiyem diğer tohumları buzdolabına koyun ve mart ayı sonunda dışarıya çıkarın.

Yetiştirme sürecinde, çimlenme zamanında kullandığınız toprak ile gelişim döneminde kullanacağınız toprak ve saksı ölçülerine dikkat etmelisiniz. Bu konuda fotoğrafları da yüklemeyi unutmazsanız yardımcı oluruz.

Tarz olarak tavsiyem , tohumlardan bir kaçını bulacağınız güzel şekilli 10-15 cm büyüklüğünde taşın üstüne dikmeniz. Zamanla kökleri bu kayayı saracağından taş üstü tarzda güzel bonsaileriniz olabilir.

Başarılar.

Dwalin beğendi.
tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2013, 14:04   #82
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-11-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tourkana Mesajı Göster
Oda içi Sıcaklık değerleriniz mevsim normallerinin çok üzerinde, biliyorsunuz ki nar dış mekan ağaç türüdür. Ve doğaya uygun davranmak gerekli.
Sevgili tourkana, ben de Kasım ayı başlarında bir miktar cüce nar tohumunu dış ortamda torf ile dolu bir saksıya ekledim. Sürekli dış ortamda durdu ve halen duruyor. Tbi ki doğanın işi belli olmaz ama normal şartlarda mart - nisan aylarını beklemem gerekir mi?

eyenialp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2013, 15:05   #83
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Antalya için durum sıcaklık yönünden farklı ama saksınız dışardaysa zaten doğal şartlara uygun şekilde zamanında çimlenme sağlanır .

eyenialp beğendi.
tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2013, 15:26   #84
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-01-2013
Saksının fotoğrafını ekledim 4 tanesini de büyüteceğimden dolayı taş üzerinde yetiştirmek biraz sıkıntılı olur diye düşünüyorum , budama boyutuna gelene kadar gelişimlerini engellemeyecek boyuttaki bu saksıyı kullanmayı düşündüm daha sonra , geniş dikdörtgen bir saksı var fazla yüksek değil onu kullanıp bir küçük bahçe süsü vermeyi düşünüyorum. Günlük boyularını saksının ortasındaki kürdan ile ölçüyorum dün yaklaşık o kürdanın boyutlarındaydılar 1 tanesi çok hızlı gelişiyor.Elimde ki diğer tohumlarıda söylediğiniz gibi buzdolabına koydum bekletiyorum

Dwalin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2013, 01:29   #85
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-01-2013
Merhaba;yeni bir üyeyim.Ve dolayısıyla da yeni bir bonsai yetiştiricisiyim. İnternetten tohum aldım birkaç türden.Bazıları toz şeklinde bazıları ise tane tane. Şimdi öğrenmek istediğim şey; toz olanları anladım, ancak tane tane olanları ayrı saksılara mı ekeceğiz?Örneğin 8 tane sedir ağacı tohumu var,bunları ayrı ayrı saksılara mı ekmeliyim acaba?şimdiden vereceğiniz cevap için teşekkür ederim.

drneuron Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2013, 09:51   #86
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi drneuron Mesajı Göster
Merhaba;yeni bir üyeyim.Ve dolayısıyla da yeni bir bonsai yetiştiricisiyim. İnternetten tohum aldım birkaç türden.Bazıları toz şeklinde bazıları ise tane tane. Şimdi öğrenmek istediğim şey; toz olanları anladım, ancak tane tane olanları ayrı saksılara mı ekeceğiz?Örneğin 8 tane sedir ağacı tohumu var,bunları ayrı ayrı saksılara mı ekmeliyim acaba?şimdiden vereceğiniz cevap için teşekkür ederim.
Hoş geldiniz

Aralarında yeteri kadar boşluk bıraktıktan sonra ayrı ayrı veya tek bir saksıya ektiğinizin çok büyük önemi yok. İleride zaten şaşırtarak ayırırsınız.

Ancak farklı türlerin tohumunu aynı saksıya ekmemenizi öneririm, çünkü her türün çimlenme koşulları farklıdır.

Elinizdeki türlerin herbirisinin çimlenme koşullarını öğrenip ekim yaptığınız saksıyı bu koşullara göre muhafaza ediniz.

Başarılar

Eski 02-02-2013, 19:23   #87
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-01-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster
Hoş geldiniz

Aralarında yeteri kadar boşluk bıraktıktan sonra ayrı ayrı veya tek bir saksıya ektiğinizin çok büyük önemi yok. İleride zaten şaşırtarak ayırırsınız.

Ancak farklı türlerin tohumunu aynı saksıya ekmemenizi öneririm, çünkü her türün çimlenme koşulları farklıdır.

Elinizdeki türlerin herbirisinin çimlenme koşullarını öğrenip ekim yaptığınız saksıyı bu koşullara göre muhafaza ediniz.

Başarılar
Çok teşekkür ederim

drneuron Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2013, 10:54   #88
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-07-2011
Zeytin tohumu

Merhaba arkadaşlar. Ben zeytin tohumundan bonsai yapmak istiyorum zeytin tohumunu nasıl çimlendirebilirim ve çimlendikten sonra nasıl bir yol izlemeliyim?

talkyu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2013, 19:30   #89
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi talkyu Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar. Ben zeytin tohumundan bonsai yapmak istiyorum zeytin tohumunu nasıl çimlendirebilirim ve çimlendikten sonra nasıl bir yol izlemeliyim?
Hocam siz neye kalkıştığınızın farkındasınız değil mi ? Hayatınız yetmeyebilir, bu sabrı gösterebilecekseniz ne ala.Aksi halde size zeytin çekirdek çimlendirme işlemini geçin derim.En zor tür diyebilirim.Çimlendirme zor değil ama tutma oranı çok az.Ayrıca fidenin fidan ve ağaç olma süresi çok uzun yıl alır.Gelişimi çok yavaş olan bir ağaç.

Çimlendirme için şuan ağaçtan kopartacağınız meyveleri gölge bir yerde çimlendirme harcına yatırırsanız sonuç alabilirsiniz, geleceği ise uzun süre dokunmamak ve aydınlık yerde tutmak.Yemeklik olarak aldığınız salamura, yemeklik zeytinden çıkan çekirdekler olmaz, bilginiz olsun.

Mehmet

merlict Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2013, 06:21   #90
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-07-2011
Ben zaten uzun olduğunu bildiğim için zeytini seçtim. Birde çimlendirme harcı derken nasıl bir harcı kastettiniz?

talkyu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024