agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Yaşantımızda ve Sanatta Bitkiler (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=46)
-   -   Su ve süs kabağı kurutma, boyama ve diğer kullanım alanları (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=16956)

Todor 01-09-2008 19:12

Su ve süs kabağı kurutma, boyama ve diğer kullanım alanları

1 Eklenti(ler)
Evveli sene bende epey düşünmüştüm bunun üzerine. Hatta bal kabağı yetiştiriciliği başlığında 12 nolu mesajdan itibaren bir süre konuşulmuştu.

Ama tüm denemelerim başarısızlıkla sonuçlanınca kedi - kuş evlerimi ve saksılarımı bushel ve corsican denen su kabakları (gourd) ile yapmaya karar verdim. Bu sene ilk kez ektim. Şu anda çapları 20 cm kadar. Busheller küre şeklinde ve çok iyi bakılırsa 1 m kadar çap yapabildiği yazıyor. Corsicanlar ise basık ve 30 cm kadar çap yapıyor. El sanatları için en ugun olanı corsican diyorlar. Hem form olarak hem doku olarak.

Eklenti 305730

Arzu Kasapoğlu 14-10-2008 12:55

SU KABAĞINDAN HARİKALAR

http://www.sukabagi.com/

Harun Parlak 22-12-2008 11:32

1 Eklenti(ler)
Kabak dan neler yapmışlar . ilk örneğini buraya yüklüyorum devamı için linke bakın lütven.

http://galeri.sabah.com.tr/index.php...risec=3496#gal

Todor 22-12-2008 14:53

Google'da "pumkin art yazarsanız bal kabağı ile yapılan bir çok resme ulaşabilirsiniz. Keza "gourd art" ve ya "gourd craft" yazarak da susaklarla yapılmış işlere ulaşmak mümkün.

doğan 24-04-2009 13:51

2 Eklenti(ler)
Geçen yıl Çanakkale gezimiz sırasında ordan bir kurumuş su kabağı almıştık. Daha sonra su kabağından yapılmış çeşitli objeleri görünce neden bizde yapmayalım demiştim eşime.Zaten eskiden bu susaklar evlerde bir bakıma saklama kabı gibi kullanılırdı.
Biz hazır almak yerine kendimiz sıfırdan üretmeyi seviyoruz. Bu yıl baharla birlikte su kabağını balkonda yetiştirmeyi ve ürün elde edebilirsek düşündüğümüz objeleri yapmayı planlıyoruz.
İlk yaptığımız işlemlerden itibaren fotograflarını çekip sizlerle paylaşmak istedik. Umarız iyi sonuçlanır.

aysegulo 15-08-2009 10:39

Sevgili lilium sizin susağınızı çok beğendim.Benim eski susağıma,yeni gece lambama benziyor.Fotoğrafını yüklemeyi başarabilirsem yükleyeceğim.Belki sizde yaparsınız.

aysegulo 15-08-2009 10:51

2 Eklenti(ler)
İşte benim eski susağım,yeni gece lambam......

Eklenti 98098

Eklenti 98099

selis 15-08-2009 14:16

Aysegulo Su kabağınız çok güzelmiş.. Kendiniz mi yaptınız?
Öyleyse deliklere taktığınız boncuk mu? Nerden alabiliriz onları?

aysegulo 15-08-2009 14:25

Teşekkürler selis.. Evet ben yaptım.Deliklere taktığım boncuklar takıcılarda,takı yapımı için satılan boncuklardandı.Ancak boncuk alırken şeffaf boncuk alma. Biraz mat olursa rengi daha iyi yansıtacak.

Arzu Kırlangıç 15-08-2009 14:31

1 Eklenti(ler)
Elinize sağlık çok güzel olmuş . Bende su kabağımı deldim.Yanlız uygun boncuk bulamadım. Delik açarken çıkan kokusundan bahsetmek istemiyorum:( ben mumluk olarak kullanıyorum.

selis 15-08-2009 14:37

Aysegulo kabak için alacağımı söylesem yönlendirirler diyorsun yani.. Mat boncuk..Önerini dinleyeceğim.. ;)

Arzu Kırlangıç sizinki de harika olmuş..Mumluk lambadan daha mantıklı sanki.. Eskitme tekniğini bir yerden hayırlıyor gibiyim.. :p

aysegulo 15-08-2009 14:45

Sevgili Arzu seninkide çok güzel olmuş.Seninde emeğine sağlık.Boyayınca daha farklı bir hava vermiş.

Arzu Kırlangıç 15-08-2009 19:11

2 Eklenti(ler)
Teşekkür ederim. Saksımı boyarken kabağıda aradan çıkarayım dedim . bunlarda boyadığım minik süs kabaklarım ;
Kuruyunca sarı yeşil şeritli rengini kaybetti bende boyadım.

berduray 15-08-2009 19:16

Nefis, ellerinize sağlık.

Kabakla neler yapılmaz ki...

Bu da bizden

Arzu Kırlangıç 16-08-2009 00:56

1 Eklenti(ler)
Şeklini çok beğendiğim ama boyaması istediğim gibi olmayan su kabağım;

berduray 16-08-2009 01:24

1 Eklenti(ler)
Form olarak ıııııı neydi barba papa hani Türkçe tonton ailesi olarak yayınlanan çizgi film.

Oradaki bayan figürleri gibi...Ufak oynamalarla değiştirebilirseniz, çocuğunuz varsa bayılır.

Arzu Kırlangıç 16-08-2009 11:49

Çocuğum yok :) ama çocukken izlerdim. Sürekli şekil değiştiriyorlardı. Çok güzellerdi hatırlattığınız için teşekkür ederim. Nostalji yaşattınız bana:p
Ben genelde antik görünümü sevdiğim için istediğim tarzda olmadı.

Arzu Kırlangıç 16-08-2009 13:43

2 Eklenti(ler)
Şekli biraz yamuk olan su kabağım;

Arzu Kırlangıç 16-08-2009 13:52

1 Eklenti(ler)
Aslında bu su kabağını kuş evi yapacaktım. Evde fazlasıyla kuş evi olduğu için formunu bozmak istemedim vazgeçtim.

berduray 16-08-2009 14:24

Vay vay harika, ne becerileriniz varmış, ben de kabaklarımı değerlendirmek istiyorum.

Şu boyama işlemlerini bize fotoğraflayarak aktarırsanız süper olacak.

Bahçeden aldığım doğal kabağımı hangi aşamalardan geçirip bu hale getirebilirim.

Astar , alt kata ne sürüyorsunuz, en üste vernik mi kullanıyosunuz gibi...

Arzu Kırlangıç 16-08-2009 15:08

Teşekkür ederim Sevgili Berduray. Üzerlerini verniklemedim. Boyalar metalik olduğu için vernikli gibi görünüyor. Bir ara vernik alıp hepsini 2 kat verniklemeyi düşünüyorum.

Astar kullanmıyorum direkt boyayı kabağa 2 kat uyguluyorum. Daha sonra başka renkle sünger ile patina yapıyorum. Üzerinede boyutlu boyalarla istediğim deseni uyguluyorum. Yapraklı olan peçete tekniği. Kabakları boyayalı çok oluyor. Amacım elimde kalan boyaları değerlendirmekti. Keşke aşamalarınıda fotoğraflasaydım.

Hiç su kabağı kurutmadım. Hazır kurumuş geldi bunlar. Birkaç tane dalından yeni kopmuş küçük süs kabaklarıda kendiliğinden kurudu. Özel birşey yapmadım. Kabakları boyamadan önce yıkıyorum. Bazıları pürüzlü oluyor. Gerekirse zımparalıyorum.

berduray 16-08-2009 15:15

Hani ileride kabarma, çatlama boyayı atma riskine karşı astar olarak bir şey kullanıyormusunuz diye merak ettim.

Hobi marketlerden ne olarak isteyelim bu boyayı?

Yağlı boya mı? Su bazlı mı? Akrilik mi?

Gerçekten çok güzeller. Elleriniz dert görmesin.

berduray 16-08-2009 15:20

2 Eklenti(ler)
Güzel çiçek desenleri buldum.

Şurda da nefis şeyler var.

Testi üzerine uygulanmış, antik görünümlü desenler, neden kabağa da uygulanmasın ki?

Arzu Kırlangıç 16-08-2009 16:11

5 Eklenti(ler)
Akrilik boyalar su bazlı boyalardır. Bozucu etkilere karşı oldukça dayanıklıdır. Hobi marketlerde değişik markalarda akrilik boya (ahşap, seramik boyası) satılıyor.

3 boyutlu kabaklar çok güzelmiş. Testideki desenleri görünce aklıma Kapadokya Avanostaki ( yer altı şehri ) çömlek atölyesi geldi. Herkes çömlek yapımını izlerken ben çini motifleri ustasını ve eserlerini çekmiştim. En çokta ortası delik olan şaraplığı beğenmiştim. Delik olan kısmından kollarını geçirip şarabı öyle içiyorlardı. 1 tane boyasız olanından aldım.

Arzu Kırlangıç 16-08-2009 18:25

1 Eklenti(ler)
Arılı süs kabağım;

berduray 16-08-2009 18:37

Yani sadece akrilik boyayı astar olarak kullanıp, üste de boyutlu boya ile desen çalışıyoruz doğru mu anladım.

İlk alışveriş fırsatımda boya stantına atıyorum o halde kendimi.

Paylaşımlarınız çok güzel, sizinki hobiyi aşıp, dükkan açacak kadar olmuş galiba, çok hoş.

Arzu Kırlangıç 16-08-2009 19:57

Akrilik boyayı objeye direkt uyguluyoruz. Zemin kuruduktan sonra ikinci katı sürüyoruz. Eğer boya metalik ise 3 kat sürüyorum. Üzerinede istediğiniz şekilleri ister fırçayla ister süngerle patina yaparak, istersenizde boyutlu boyalarla veya hazır satılan şablonlarla ( stencıl ) verebilirsiniz. Renklerde zevkinize kalmış.

Gerçekten çok su kabağı boyamışım.:p

Arzu Kırlangıç 16-08-2009 20:48

4 Eklenti(ler)
Bunlar son; :o

berduray 19-08-2009 19:22

Sayın Arzu Kırlangıç sanat eserlerinizi buraya transfer edebilir miyiz?

Arzu Kırlangıç 22-08-2009 23:50

1 Eklenti(ler)
Tabii transfer edebilirim.

Arzu Kırlangıç 23-08-2009 01:03

Rica Ederim Sevgili Berduray. Boyadığım diğer kabak fotoğraflarınıda buldukça yüklerim.

dua-çiçeği 29-08-2009 15:32

3 Eklenti(ler)
On sene önce Alanyadan aldığım süs kabaklarım.

mugeor 29-08-2009 15:49

gerçekten elinize hepinizin emeklerine sağlık okadar güzellerki gözlerimi alamadım

kt0465 02-09-2009 01:58

selam arzu hanım öncelikle yaptığınızs u kabakları müthiş olmuş hayranlıkla inceledim ellerinize sağlık.
Bende bu yaz fethiyeye gittiğimde su kabağından gece lambası yapıp sattıklarını gördüm.bende evde boşboş duran su kabaklarını değerlendirmeye karar verdim.Boncukları tuhafiyeden aldım ve su kabağına delikler açtım.Boyama içinde kırtasiyeden ahşap boyası adıyla 5 renkte boya aldım ve boyadım kurudu fakat el ile hafifçe dokunsanız bile boyalar çıkıyor.Hangi boya ile nasıl boyayabilirim ve kırtasiyeye gittiğimde bu boyayı hangi isimle sormalıyım birde üstüne değişik figürler çizmek için hazır şekiller satılıyormuş bunları nerden ve nasıl temin edebilirim yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim.

limon 03-09-2009 20:43

kt0465, ahşap boyasıyla boyadıktan sonra, boya iyice kuruyunca muhakkak cila işlemi yapmalısınız. Hatta cila işlemini bir kaç kere tekrarlamanız daha dayanıklı olmasını sağlar. Yani bir kat cila sürün, iyice kurusun, ertesi gün bir kat daha sürün. Bu işlemi bir kaç kere tekrarlayabilirsiniz. 2 tür cila satılıyor, su bazlı mat cila, sentetik parlak cila. Eğer dış mekanda kullacaksanız parlak cilalar daha dayanıklı oluyorlar.

Hazır şekilleri de Hobi Malzemeleri satan yerlerden temin edebilirsiniz. Boyaları aldığınız yerde de vardır muhakkak. Stencıl diyorlar o malzemeye. Kendiniz de kalın bir kartona şekil çizip, falçatayla şekli oyarak kalıbı hazırlayabilirsiniz.

Arzu Hanım, elinize sağlık, hepsi birbirinden güzel olmuş. Siz nasıl tam olarak kuruttunuz kabakları?

Bu sıralar feci coşmuş halde Süs kabaklarım. Çok sayıda var üzerinde ama tam da havaların serinlemeye başladığı zamanlar. "Üzerinde kalabildiği kadar kalıp kurusun" demiş arkadaşlar ama üzerinde çok kalırsa yağmurların başlamasıyla nemlenip çürüyecektir. Fırında düşük derecede kurur mu acaba?

Arzu Kırlangıç 04-09-2009 14:00

Syn; kt0465

Yeni kuruyan ve hava su gibi dış etkenlerden henüz aşınmamış olan su kabağı üzerinde kaygan dış zarı bulunuyor bu sebeple boya tutmayabiliyor.

Su kabaklarını boyamadan önce bulaşık süngeri ,sıvı deterjan, çamaşır suyu ile :) güzelce yıkayın kurutun. Üzerinde pürüz kalmaması için zımparalayın. Su bazlı akrilik ahşap boyaları ile birinci kat boyayı sürün. Birkaç gün sonra ikinci katı sürün. Daha sonra üzerine istediğiniz deseni ince bir fırça ile veya boyutlu boya ile uygulayabilirsiniz. Ben hazır şablon stencıl kullanmıyorum. Dilerseniz beğendiğiniz bir deseni su kabağının üzerine kurşun kalem ile çizip uygulayabilir veya el alışkanlığınız varsa doğaçlama desenleri direkt uygulayabilirsiniz. Boyama işlemlerinden 1 gün sonrada su bazlı vernikle (parlak veya mat vernik zevkinize kalmış ) vernikleyin. Vernikledikten 1 gün sonra ikinci kat verniği uygulayın.

ben boya malzemelerimi buradan temin ediyorum.

http://www.semihyenermarket.com/vitrin.asp

Arzu Kırlangıç 04-09-2009 14:35

Sevgili Limon; Teşekkür ederim. Ben büyük olanları hazır kurutulmuş olarak aldım. Minyatür olan süs kabaklarımıda dalından kopmuş yeşil halinde iken balkonda kendi kendine kurudu. Fırında kurutursak formunda büzülmeler olur diye düşünüyorum. Süs kabaklarınız çürümeden kurutma aşamalarını araştıralım.;)

yuvasızkuslar 16-10-2009 18:47

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi todor (Mesaj 280190)
evveli sene bende epey düşünmüştüm bunun üzerine. Hatta bal kabağı yetiştiriciliği başlığında 12 nolu mesajdan itibaren bir süre konuşulmuştu.

Ama tüm denemelerim başarısızlıkla sonuçlanınca kedi - kuş evlerimi ve saksılarımı bushel ve corsican denen su kabakları (gourd) ile yapmaya karar verdim. Bu sene ilk kez ektim. şu anda çapları 20 cm kadar. Busheller küre şeklinde ve çok iyi bakılırsa 1 m kadar çap yapabildiği yazıyor. Corsicanlar ise basık ve 30 cm kadar çap yapıyor. El sanatları için en ugun olanı corsican diyorlar. Hem form olarak hem doku olarak.

[ımg]http://www.amishgourds.com/members/1278922/uploaded/showpyroa.jpg[/ımg]

[ımg]http://www.carolinagourdsandseeds.com/gourd96.jpeg.jpg[/ımg]

selam todor bey merhabalar

acelyam 17-10-2009 13:37

Kabaklar çok şirin görünüyorlar.Ve ben ilk defa gördüm teşekkür ederim sizlere bilgilendirdiğiniz ve resimlerinizi paylaştığınız için.

hozat 18-10-2009 02:07

1 Eklenti(ler)
Su kabaklarını dalından alıp sanatla buluşturan her emeğe hayranlık duyarak onları kutluyorum.

Bufotoğraf ""Bodrum Gümüşlük'te" bir akşam üstü görüntülendi.

Güzel yurdumun yaratıcı insanları,Su kabağını suya komşu yapmış,denizin nemli rüzgarlarında salınsın diye.

Eklenti 108554

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024