agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Yaşantımızda ve Sanatta Bitkiler (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=46)
-   -   Su ve süs kabağı kurutma, boyama ve diğer kullanım alanları (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=16956)

limon 31-10-2009 19:42

Ahşap boyamada kullanılan, su bazlı silikonlu boyalar uygun diye konuşulmuştu.

Ben de uygulamayı hiç yapmadım daha önce. Kabaklarım halen dalındalar ve yeşiller. Kurur kurumaz uygulamayı deneyeceğim.

melexima 03-11-2009 10:17

Kabak boyamak için en iyisi kabak için üretilmiş mürekkepler var. GourdMaster Ink Dyes diye markası var. Amazon da satılmakta veya deri boyası kullanabilirsiniz yalnız mutlaka boyanacak yüzeyin sıfır zımpara yapılmalı ki parlak yüzey gittikten sonra boya yapılmalı. Akrilik boyada kullanabilinir "pebeo yu tavsiye ederim. En iyi randıman mürekkeptir.

pankey 03-11-2009 13:25

süberrr benim icleri dolu kabaklarım var ben onları süsleyip evime astım iclerindeki tohumları alıp dikicem

cihan_as 03-11-2009 16:01

Sayın limon, melexima, boyama ile ilgili bilgiler verdiginiz için teşekkürler.

cihan_as 07-11-2009 21:20

Sayın ngage16, süs kabağı boyama ile ilgili çalışmalarınızı hangi aşamalardan geçip satışa hazır hale geldigini fotoğraflarını ekliyerek bizlerle paylaşırmısınız.

Orhan Özbilgiç 12-11-2009 18:48

1 Eklenti(ler)
Eklenti 113903
Söğüt ağacındaki kabakları, dallar taşımaz oldular. Çünkü dallar 1 yaşında genç dallar. Yerlere değmeye başladılar. Bende mecburen toplayıp, çamaşır gibi astım. Bayağı hoş bir görüntü oluşturdular hani.:D:D Bir tek çekirdekten 25 susak verdi. Birinin sapı koptu. İpte tam 24 taneler.
Ancak içlerinde üç-dört tanesi dışında çoğunluğu yaş. Bakalım kuruyacaklar mı?

cihan_as 19-11-2009 21:19

1 Eklenti(ler)
Sayın orijin, su kabaklarınızı ne şekilde değerlendirmeyi düşünüyorsunuz.
Ben fotoğrafını eklediğim su kabağından Kabak kemane, yapabilirmiyim diye araştıracağım, sizin bu konuda bilginiz varmı?
Diğer üye arkadaşların buna benzer çalışmaları olduysa onlarıda önerilerini bekliyorum.

Orhan Özbilgiç 20-11-2009 07:14

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cihan_as (Mesaj 535137)
Sayın orijin, su kabaklarınızı ne şekilde değerlendirmeyi düşünüyorsunuz.
Ben fotoğrafını eklediğim su kabağından Kabak kemane, yapabilirmiyim diye araştıracağım, sizin bu konuda bilginiz varmı?
Diğer üye arkadaşların buna benzer çalışmaları olduysa onlarıda önerilerini bekliyorum.

Sevgili Cihan;
Ben bir kısmını, melexima' nın örneklediği çalışmalarda da gördüğüm ''kuş yuvası'' yapmayı düşünüyorum.
Bir kısmını, yengem, ''avize''olarak değerlendirmek için alacak.
Birkaçını, İstanbul' da tohumu bana veren komşuma götüreceğim.

Birini, ''özel mesaj'' ile isteyen, yeniceri09' a göndereceğim. O, kabak kemane yapmak için istedi. Siz onunla bağlantı kurarsanız, yardımcı olur sanırım. O' ndan öğrendiğim bir şey var.
Kabağın sapı, kemane yapımı için gerekmiyor! Çünkü bana, ''sapını kesipte gönderebilirsiniz.'' dedi.

Bu arada;
Benimkiler hala kurumaya devam. Onları daha çok güneş alan bir yere astım.:D:DEklenti 114768

cihan_as 20-11-2009 10:43

1 Eklenti(ler)
Sn orijin, sizin su kabaklarının sap kısmı oldukca uzun, söğüt ağacında aşağıya dogru sarkık büyüdüklerinden olabilirmi.
Benim behçede yerde sapları yukarı şekilde büyüdüklerinden çok kısa kaldılar.

Su kabaklarından vurmalı ve salama çalgı ayrıca telli ve kemane muzik aleti yapmak kendi üretdiğimiz ürünlerle Doğa İçin Çal projesine üyelerin katılımıyla sesimizi duyurabiliriz.

Orhan Özbilgiç 20-11-2009 20:21

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cihan_as (Mesaj 535312)
Sn orijin, sizin su kabaklarının sap kısmı oldukca uzun, söğüt ağacında aşağıya dogru sarkık büyüdüklerinden olabilirmi.
Benim behçede yerde sapları yukarı şekilde büyüdüklerinden çok kısa kaldılar.

Su kabaklarından vurmalı ve salamayla ayrıca telli ve kemane muzik aleti yapmak kendi üretdiğimiz ürünlerle Doğa İçin Çal projesine üyelerin katılımıyla sesimizi duyurabiliriz.

Sevgili cihan_as;
İnanın beni gülümsettiniz.:)
Neden olmasın?..Belki de. Ama cins farklılığından olması olasılığıda yüzde elli bence.
Sallamalı çalgı (Marakkas) için biraz fazlaca büyük olmaz mı? Kabak kemane de zaten klipte kullanılmış.
Hayy siz çok yaşayın emi!:D:D

ataman 21-11-2009 13:48

3 Eklenti(ler)
Bir müddet önce, oldukça farklı işlenmiş, bir miktar su kabağı elime geçti. Bunlar kertenkele benzeri bir hayvanın tasviri galiba.

ataman 21-11-2009 13:51

2 Eklenti(ler)
Bunlar da kirpiler :)

ataman 21-11-2009 13:54

2 Eklenti(ler)
Lama motifleriyle süslenmiş küçük bir su kabağı :)

ataman 21-11-2009 13:59

2 Eklenti(ler)
Bu ise su kabağına benziyor ama çok da emin değilim, sert kabuklu bir süs kabağı da olabilir. İkinci resimde boyutları daha net anlaşılıyor :)

Orhan Özbilgiç 21-11-2009 15:41

Çok enteresanlar ama nerde bizde o yetenek? Ben yapsam yapsam, maşrapa yapabilirim ancak!:p

ataman 21-11-2009 20:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Samsunlu55 (Mesaj 535811)
Hepsi çok güzel:)

Sayın Hocam,
Çok haklısınız. İster ham haliyle olsun ister işlenmiş olsun su kabaklarının hepsi çok güzeldir :)

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi orijin (Mesaj 535819)
Çok enteresanlar ama nerde bizde o yetenek? Ben yapsam yapsam, maşrapa yapabilirim ancak!:p

Sayın Orijin,
Bu tür işlemeleri yapmak gerçekten yetenek gerektiriyordur. Ben tahminen maşrapa dahi yapamayacak olanlardanım :) Bir ara bir susaktan işlemeli abajur yapmaya çalışmıştım, hala bitmemiş halde duruyor. Sabır isteyen bir iş.

aysegulo 24-12-2009 15:23

2 Eklenti(ler)
Arkadaşlar elimdeki diğer kabağıda kabak lamba olarak bitirdim.Umarım beğenirsiniz. Yalnız lambanın ayak kısmını da ben kendim yaptım.Yapılışını merak eden olursa resimleri yayınlayabilirim.

tamaşa 25-12-2009 16:34

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi aysegulo (Mesaj 551364)
Arkadaşlar elimdeki diğer kabağıda kabak lamba olarak bitirdim.Umarım beğenirsiniz. Yalnız lambanın ayak kısmını da ben kendim yaptım.Yapılışını merak eden olursa resimleri yayınlayabilirim.

Çok güzel olmuş ellinize sağlık,delme işlemlerini nasıl yaptınız :confused:ayak kısmının yapılışını da merak ettim.

Orhan Özbilgiç 26-12-2009 09:42

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hozat (Mesaj 513289)
Su kabaklarını dalından alıp sanatla buluşturan her emeğe hayranlık duyarak onları kutluyorum.

Bufotoğraf ""Bodrum Gümüşlük'te" bir akşam üstü görüntülendi.

Güzel yurdumun yaratıcı insanları,Su kabağını suya komşu yapmış,denizin nemli rüzgarlarında salınsın diye.

Eklenti 108554

Çok güzel bir düşünce!
Gelecek yıl onlarca kabak üretip, hepsini bir ağaca asmayı düşündürttü bana..;)

Orhan Özbilgiç 26-12-2009 09:50

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi aysegulo (Mesaj 551364)

İşte buna ''marifet'' denir...:eek:
Enfes çalışmalar. Kutluyorum.

aysegulo 26-12-2009 18:33

Sayın Tamaşa öncelikle teşekkür ederim. Delme işlemini büyük marketlerde satılan ufak hobi motoru ile yaptım.Ancak ben mesleğimden dolayı bu işi yapabilecek çok farklı aletlere sahibim.15000 devirlik diş motorlarıda aynı işi görebiliyor.Diş depolarından satın alabilirsiniz. Ancak size çok pahalıya gelir.En güzeli marketlerden satın alabileceğiniz hobi motorlarıdır.Hem delme işlemini yapan frezlerde motorla beraber veriliyor.Ayak kısmına gelince önümüzdeki hafta fotoğrafları yayınlayacağım.

aysegulo 26-12-2009 18:35

Sevgili Orjin sizede çok teşekkür ederim.Ama ben gerçekten marifetliyimdir....;)

tamaşa 27-12-2009 19:08

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi aysegulo (Mesaj 552386)
Sayın Tamaşa öncelikle teşekkür ederim. Delme işlemini büyük marketlerde satılan ufak hobi motoru ile yaptım.Ancak ben mesleğimden dolayı bu işi yapabilecek çok farklı aletlere sahibim.15000 devirlik diş motorlarıda aynı işi görebiliyor.Diş depolarından satın alabilirsiniz. Ancak size çok pahalıya gelir.En güzeli marketlerden satın alabileceğiniz hobi motorlarıdır.Hem delme işlemini yapan frezlerde motorla beraber veriliyor.Ayak kısmına gelince önümüzdeki hafta fotoğrafları yayınlayacağım.

Merakla bekliyorum:p

aysegulo 17-01-2010 13:35

5 Eklenti(ler)
Merhaba arkadaşlar,sizler için fotoğrafları yüklüyorum.Gecikmeden dolayı özür dilerim...

aysegulo 17-01-2010 13:36

3 Eklenti(ler)
Bunlarda devamı.....

aysegulo 17-01-2010 13:58

Arkadaşlar kullandığım malzemeler kağıt peçete rulosu,gazete kağıdı,yapıştırıcı,bir miktar kalın karton,sprey boya ve elektrik düzeneği.Ruloyu istediğiniz uzunlukta kesip kartona yapıştırın.Bir miktar gazeteyi elimizde buruşturup kartonun üzerine yapıştırıyoruz.Gazete kağıdını bükerek hazırladığımız çubuklarıda rulonun etrafına yapıştırıp ikinci kartonu rulonun üstüne yapıştırıyoruz.Sonra sprey boya ile boyuyoruz.Elektrik düzeneğini de yerleştirdik mi işte size gece lambası altı.....

tamaşa 19-01-2010 11:56

Çok güzel, hele her an elimizin altında olan malzemelerle yapılmış olması çok daha güzel ellerinize sağlık.

hasan56 19-01-2010 23:43

Süs kabağı her toprakta yetişirmi?

hasan56 19-01-2010 23:56

Tarıma uygun olmayan, biraz taşlı bir bölum var bahçede burada yetiştirebilirmiyim*

hasan56 20-01-2010 00:06

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hozat (Mesaj 513289)
Su kabaklarını dalından alıp sanatla buluşturan her emeğe hayranlık duyarak onları kutluyorum.

Bufotoğraf ""Bodrum Gümüşlük'te" bir akşam üstü görüntülendi.

Güzel yurdumun yaratıcı insanları,Su kabağını suya komşu yapmış,denizin nemli rüzgarlarında salınsın diye.

Eklenti 108554

Bu süs kabağı benim bahçemde olmalı,nasıl yetiştireceğimi öğrenmeliyim.

sercan1969 20-01-2010 08:21

Fotoğrafta ağaçta sallanan kabaklar halk arasında susak olarak bilinen su kabaklarıdır.

ufukreyhan 04-02-2010 00:16

sanırım ben lambanın altını nasıl yaptığını merak edenlerdenim :)

aysegulo 26-02-2010 11:44

2 Eklenti(ler)
Evet arkadaşlar, buda yaptığım sarkıt lambam .......

Açelya 28-02-2010 19:29

daha önce benimde su kabağından aydınlatma denemelerim oldu fakat ampulün yaydığı ısıdan dolayı problem yaşadım bu sorunu nasıl aştınız acaba

tamaşa 01-03-2010 11:34

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi AÇELYA (Mesaj 587551)
daha önce benimde su kabağından aydınlatma denemelerim oldu fakat ampulün yaydığı ısıdan dolayı problem yaşadım bu sorunu nasıl aştınız acaba

Acaba ısıdan dolayı nasıl bir problem yaşadınız :confused:

Açelya 01-03-2010 21:42

ısıyla beraber kabaktan yayılan yonuk kokusuydu sorunum.

ihsan_baharat 23-03-2010 11:33

ayşegül hanım elinize saglık çok güzel olmuş

ihsan_baharat 23-03-2010 11:41

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi AÇELYA (Mesaj 588271)
ısıyla beraber kabaktan yayılan yonuk kokusuydu sorunum.

açelya hanım kabagın içindeki lambanın vatını düşürseniz veya led lambalar var onlardan kullanırsanız kokuyu ortadan kaldırabilirsiniz

aysegulo 24-03-2010 15:47

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ihsan_baharat (Mesaj 602296)
ayşegül hanım elinize saglık çok güzel olmuş

Çok teşkeekür ederim İhsan bey, beğendiğinize sevindim.

Nergis 27-03-2010 13:19

4 Eklenti(ler)
Ayşegül hanım Bodrum da görüp hayran olmuştum su kabaklarının bu şekilde delerek ve boncuklarla süslenmesine, yapmaya niyet etsemde delme işi yüzünden vazgeçmiştim.Şimdi sayenizde öğrenmiş oldum, hobi motoru alıp denemeyi düşünüyorum..Ellerinize sağlık çok güzel olmuş...

Bunlarda benim birkaç sene önce boyadığım süs kabaklarım, çoğunu hediye verdim bunlar kalanlar...

Eklenti 132345

Eklenti 132346

Eklenti 132347

Eklenti 132348

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024