agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğa ve yaşama dair her şey > Yaşantımızda ve Sanatta Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni175Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-08-2009, 01:03   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-02-2008
Galeri: 353
Rica Ederim Sevgili Berduray. Boyadığım diğer kabak fotoğraflarınıda buldukça yüklerim.

Arzu Kırlangıç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2009, 15:32   #32
Ağaç Dostu

dua-çiçeği's Avatar

Giriş Tarihi: 15-06-2008
On sene önce Alanyadan aldığım süs kabaklarım.

Eklenen Resimler

dua-çiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2009, 15:49   #33
Ağaçsever

mugeor's Avatar

Giriş Tarihi: 22-07-2009
gerçekten elinize hepinizin emeklerine sağlık okadar güzellerki gözlerimi alamadım

mugeor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2009, 01:58   #34
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-09-2009
selam arzu hanım öncelikle yaptığınızs u kabakları müthiş olmuş hayranlıkla inceledim ellerinize sağlık.
Bende bu yaz fethiyeye gittiğimde su kabağından gece lambası yapıp sattıklarını gördüm.bende evde boşboş duran su kabaklarını değerlendirmeye karar verdim.Boncukları tuhafiyeden aldım ve su kabağına delikler açtım.Boyama içinde kırtasiyeden ahşap boyası adıyla 5 renkte boya aldım ve boyadım kurudu fakat el ile hafifçe dokunsanız bile boyalar çıkıyor.Hangi boya ile nasıl boyayabilirim ve kırtasiyeye gittiğimde bu boyayı hangi isimle sormalıyım birde üstüne değişik figürler çizmek için hazır şekiller satılıyormuş bunları nerden ve nasıl temin edebilirim yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim.

kt0465 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2009, 20:43   #35
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
kt0465, ahşap boyasıyla boyadıktan sonra, boya iyice kuruyunca muhakkak cila işlemi yapmalısınız. Hatta cila işlemini bir kaç kere tekrarlamanız daha dayanıklı olmasını sağlar. Yani bir kat cila sürün, iyice kurusun, ertesi gün bir kat daha sürün. Bu işlemi bir kaç kere tekrarlayabilirsiniz. 2 tür cila satılıyor, su bazlı mat cila, sentetik parlak cila. Eğer dış mekanda kullacaksanız parlak cilalar daha dayanıklı oluyorlar.

Hazır şekilleri de Hobi Malzemeleri satan yerlerden temin edebilirsiniz. Boyaları aldığınız yerde de vardır muhakkak. Stencıl diyorlar o malzemeye. Kendiniz de kalın bir kartona şekil çizip, falçatayla şekli oyarak kalıbı hazırlayabilirsiniz.

Arzu Hanım, elinize sağlık, hepsi birbirinden güzel olmuş. Siz nasıl tam olarak kuruttunuz kabakları?

Bu sıralar feci coşmuş halde Süs kabaklarım. Çok sayıda var üzerinde ama tam da havaların serinlemeye başladığı zamanlar. "Üzerinde kalabildiği kadar kalıp kurusun" demiş arkadaşlar ama üzerinde çok kalırsa yağmurların başlamasıyla nemlenip çürüyecektir. Fırında düşük derecede kurur mu acaba?

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2009, 14:00   #36
Ağaç Dostu

Syn; kt0465

Yeni kuruyan ve hava su gibi dış etkenlerden henüz aşınmamış olan su kabağı üzerinde kaygan dış zarı bulunuyor bu sebeple boya tutmayabiliyor.

Su kabaklarını boyamadan önce bulaşık süngeri ,sıvı deterjan, çamaşır suyu ile güzelce yıkayın kurutun. Üzerinde pürüz kalmaması için zımparalayın. Su bazlı akrilik ahşap boyaları ile birinci kat boyayı sürün. Birkaç gün sonra ikinci katı sürün. Daha sonra üzerine istediğiniz deseni ince bir fırça ile veya boyutlu boya ile uygulayabilirsiniz. Ben hazır şablon stencıl kullanmıyorum. Dilerseniz beğendiğiniz bir deseni su kabağının üzerine kurşun kalem ile çizip uygulayabilir veya el alışkanlığınız varsa doğaçlama desenleri direkt uygulayabilirsiniz. Boyama işlemlerinden 1 gün sonrada su bazlı vernikle (parlak veya mat vernik zevkinize kalmış ) vernikleyin. Vernikledikten 1 gün sonra ikinci kat verniği uygulayın.

ben boya malzemelerimi buradan temin ediyorum.

http://www.semihyenermarket.com/vitrin.asp

Eski 04-09-2009, 14:35   #37
Ağaç Dostu

Sevgili Limon; Teşekkür ederim. Ben büyük olanları hazır kurutulmuş olarak aldım. Minyatür olan süs kabaklarımıda dalından kopmuş yeşil halinde iken balkonda kendi kendine kurudu. Fırında kurutursak formunda büzülmeler olur diye düşünüyorum. Süs kabaklarınız çürümeden kurutma aşamalarını araştıralım.

Eski 16-10-2009, 18:47   #38
/

Giriş Tarihi: 16-10-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi todor Mesajı Göster
evveli sene bende epey düşünmüştüm bunun üzerine. Hatta bal kabağı yetiştiriciliği başlığında 12 nolu mesajdan itibaren bir süre konuşulmuştu.

Ama tüm denemelerim başarısızlıkla sonuçlanınca kedi - kuş evlerimi ve saksılarımı bushel ve corsican denen su kabakları (gourd) ile yapmaya karar verdim. Bu sene ilk kez ektim. şu anda çapları 20 cm kadar. Busheller küre şeklinde ve çok iyi bakılırsa 1 m kadar çap yapabildiği yazıyor. Corsicanlar ise basık ve 30 cm kadar çap yapıyor. El sanatları için en ugun olanı corsican diyorlar. Hem form olarak hem doku olarak.

[ımg]http://www.amishgourds.com/members/1278922/uploaded/showpyroa.jpg[/ımg]

[ımg]http://www.carolinagourdsandseeds.com/gourd96.jpeg.jpg[/ımg]
selam todor bey merhabalar

Düzenleyen yuvasızkuslar : 20-10-2009 saat 10:00
yuvasızkuslar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2009, 13:37   #39
Yeni Üye

acelyam's Avatar

Giriş Tarihi: 17-10-2009
Kabaklar çok şirin görünüyorlar.Ve ben ilk defa gördüm teşekkür ederim sizlere bilgilendirdiğiniz ve resimlerinizi paylaştığınız için.

acelyam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2009, 02:07   #40
Ağaç Dostu

hozat's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2009
Galeri: 45
Su kabaklarını dalından alıp sanatla buluşturan her emeğe hayranlık duyarak onları kutluyorum.

Bufotoğraf ""Bodrum Gümüşlük'te" bir akşam üstü görüntülendi.

Güzel yurdumun yaratıcı insanları,Su kabağını suya komşu yapmış,denizin nemli rüzgarlarında salınsın diye.

Name:  IMG_1112.jpg
Views: 47848
Size:  36.1 KB

hozat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2009, 20:42   #41
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Ahşap boyamada kullanılan, su bazlı silikonlu boyalar uygun diye konuşulmuştu.

Ben de uygulamayı hiç yapmadım daha önce. Kabaklarım halen dalındalar ve yeşiller. Kurur kurumaz uygulamayı deneyeceğim.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2009, 11:17   #42
Yeni Üye

melexima's Avatar

Giriş Tarihi: 14-06-2009
Galeri: 6
Kabak boyamak için en iyisi kabak için üretilmiş mürekkepler var. GourdMaster Ink Dyes diye markası var. Amazon da satılmakta veya deri boyası kullanabilirsiniz yalnız mutlaka boyanacak yüzeyin sıfır zımpara yapılmalı ki parlak yüzey gittikten sonra boya yapılmalı. Akrilik boyada kullanabilinir "pebeo yu tavsiye ederim. En iyi randıman mürekkeptir.

melexima Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2009, 14:25   #43
Yeni Üye

pankey's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2009
süberrr benim icleri dolu kabaklarım var ben onları süsleyip evime astım iclerindeki tohumları alıp dikicem

pankey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2009, 17:01   #44
Ağaç Dostu

cihan_as's Avatar

Giriş Tarihi: 24-03-2006
Sayın limon, melexima, boyama ile ilgili bilgiler verdiginiz için teşekkürler.

cihan_as Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2009, 22:20   #45
Ağaç Dostu

cihan_as's Avatar

Sayın ngage16, süs kabağı boyama ile ilgili çalışmalarınızı hangi aşamalardan geçip satışa hazır hale geldigini fotoğraflarını ekliyerek bizlerle paylaşırmısınız.

Eski 12-11-2009, 19:48   #46
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2008
Galeri: 83
Name:  resimlerim 874.jpg
Views: 59274
Size:  68.1 KB
Söğüt ağacındaki kabakları, dallar taşımaz oldular. Çünkü dallar 1 yaşında genç dallar. Yerlere değmeye başladılar. Bende mecburen toplayıp, çamaşır gibi astım. Bayağı hoş bir görüntü oluşturdular hani. Bir tek çekirdekten 25 susak verdi. Birinin sapı koptu. İpte tam 24 taneler.
Ancak içlerinde üç-dört tanesi dışında çoğunluğu yaş. Bakalım kuruyacaklar mı?

Orhan Özbilgiç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2009, 22:19   #47
Ağaç Dostu

cihan_as's Avatar

Sayın orijin, su kabaklarınızı ne şekilde değerlendirmeyi düşünüyorsunuz.
Ben fotoğrafını eklediğim su kabağından Kabak kemane, yapabilirmiyim diye araştıracağım, sizin bu konuda bilginiz varmı?
Diğer üye arkadaşların buna benzer çalışmaları olduysa onlarıda önerilerini bekliyorum.

Eklenen Resimler

loveforlife beğendi.
Eski 20-11-2009, 08:14   #48
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cihan_as Mesajı Göster
Sayın orijin, su kabaklarınızı ne şekilde değerlendirmeyi düşünüyorsunuz.
Ben fotoğrafını eklediğim su kabağından Kabak kemane, yapabilirmiyim diye araştıracağım, sizin bu konuda bilginiz varmı?
Diğer üye arkadaşların buna benzer çalışmaları olduysa onlarıda önerilerini bekliyorum.
Sevgili Cihan;
Ben bir kısmını, melexima' nın örneklediği çalışmalarda da gördüğüm ''kuş yuvası'' yapmayı düşünüyorum.
Bir kısmını, yengem, ''avize''olarak değerlendirmek için alacak.
Birkaçını, İstanbul' da tohumu bana veren komşuma götüreceğim.

Birini, ''özel mesaj'' ile isteyen, yeniceri09' a göndereceğim. O, kabak kemane yapmak için istedi. Siz onunla bağlantı kurarsanız, yardımcı olur sanırım. O' ndan öğrendiğim bir şey var.
Kabağın sapı, kemane yapımı için gerekmiyor! Çünkü bana, ''sapını kesipte gönderebilirsiniz.'' dedi.

Bu arada;
Benimkiler hala kurumaya devam. Onları daha çok güneş alan bir yere astım.Name:  resimlerim 985.jpg
Views: 44907
Size:  46.2 KB

kasap.94 beğendi.
Eski 20-11-2009, 11:43   #49
Ağaç Dostu

cihan_as's Avatar

Sn orijin, sizin su kabaklarının sap kısmı oldukca uzun, söğüt ağacında aşağıya dogru sarkık büyüdüklerinden olabilirmi.
Benim behçede yerde sapları yukarı şekilde büyüdüklerinden çok kısa kaldılar.

Su kabaklarından vurmalı ve salama çalgı ayrıca telli ve kemane muzik aleti yapmak kendi üretdiğimiz ürünlerle Doğa İçin Çal projesine üyelerin katılımıyla sesimizi duyurabiliriz.

Eklenen Resimler

Düzenleyen cihan_as : 21-11-2009 saat 02:41
Eski 20-11-2009, 21:21   #50
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cihan_as Mesajı Göster
Sn orijin, sizin su kabaklarının sap kısmı oldukca uzun, söğüt ağacında aşağıya dogru sarkık büyüdüklerinden olabilirmi.
Benim behçede yerde sapları yukarı şekilde büyüdüklerinden çok kısa kaldılar.

Su kabaklarından vurmalı ve salamayla ayrıca telli ve kemane muzik aleti yapmak kendi üretdiğimiz ürünlerle Doğa İçin Çal projesine üyelerin katılımıyla sesimizi duyurabiliriz.
Sevgili cihan_as;
İnanın beni gülümsettiniz.
Neden olmasın?..Belki de. Ama cins farklılığından olması olasılığıda yüzde elli bence.
Sallamalı çalgı (Marakkas) için biraz fazlaca büyük olmaz mı? Kabak kemane de zaten klipte kullanılmış.
Hayy siz çok yaşayın emi!

Eski 21-11-2009, 14:48   #51
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-04-2007
Galeri: 17
Bir müddet önce, oldukça farklı işlenmiş, bir miktar su kabağı elime geçti. Bunlar kertenkele benzeri bir hayvanın tasviri galiba.

Eklenen Resimler

ocak ve neşecan beğendi.
ataman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2009, 14:51   #52
Ağaç Dostu

Bunlar da kirpiler

Eklenen Resimler

Eski 21-11-2009, 14:54   #53
Ağaç Dostu

Lama motifleriyle süslenmiş küçük bir su kabağı

Eklenen Resimler

ocak ve neşecan beğendi.
Eski 21-11-2009, 14:59   #54
Ağaç Dostu

Bu ise su kabağına benziyor ama çok da emin değilim, sert kabuklu bir süs kabağı da olabilir. İkinci resimde boyutları daha net anlaşılıyor

Eklenen Resimler

Eski 21-11-2009, 16:41   #55
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Çok enteresanlar ama nerde bizde o yetenek? Ben yapsam yapsam, maşrapa yapabilirim ancak!

Eski 21-11-2009, 21:54   #56
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Samsunlu55 Mesajı Göster
Hepsi çok güzel
Sayın Hocam,
Çok haklısınız. İster ham haliyle olsun ister işlenmiş olsun su kabaklarının hepsi çok güzeldir

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi orijin Mesajı Göster
Çok enteresanlar ama nerde bizde o yetenek? Ben yapsam yapsam, maşrapa yapabilirim ancak!
Sayın Orijin,
Bu tür işlemeleri yapmak gerçekten yetenek gerektiriyordur. Ben tahminen maşrapa dahi yapamayacak olanlardanım Bir ara bir susaktan işlemeli abajur yapmaya çalışmıştım, hala bitmemiş halde duruyor. Sabır isteyen bir iş.

Eski 24-12-2009, 16:23   #57
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-04-2009
Arkadaşlar elimdeki diğer kabağıda kabak lamba olarak bitirdim.Umarım beğenirsiniz. Yalnız lambanın ayak kısmını da ben kendim yaptım.Yapılışını merak eden olursa resimleri yayınlayabilirim.

Eklenen Resimler

nanemolla ve Jakin beğendi.
aysegulo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2009, 17:34   #58
Ağaç Dostu

tamaşa's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2009
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aysegulo Mesajı Göster
Arkadaşlar elimdeki diğer kabağıda kabak lamba olarak bitirdim.Umarım beğenirsiniz. Yalnız lambanın ayak kısmını da ben kendim yaptım.Yapılışını merak eden olursa resimleri yayınlayabilirim.
Çok güzel olmuş ellinize sağlık,delme işlemlerini nasıl yaptınız ayak kısmının yapılışını da merak ettim.

tamaşa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2009, 10:42   #59
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hozat Mesajı Göster
Su kabaklarını dalından alıp sanatla buluşturan her emeğe hayranlık duyarak onları kutluyorum.

Bufotoğraf ""Bodrum Gümüşlük'te" bir akşam üstü görüntülendi.

Güzel yurdumun yaratıcı insanları,Su kabağını suya komşu yapmış,denizin nemli rüzgarlarında salınsın diye.

Eklenti 108554
Çok güzel bir düşünce!
Gelecek yıl onlarca kabak üretip, hepsini bir ağaca asmayı düşündürttü bana..

Eski 26-12-2009, 10:50   #60
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aysegulo Mesajı Göster
İşte buna ''marifet'' denir...
Enfes çalışmalar. Kutluyorum.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:29.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024