agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğa ve yaşama dair her şey > Yaşantımızda ve Sanatta Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni175Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-10-2013, 17:36   #151
Ağaç Dostu

loveforlife's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2012
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi prıtt Mesajı Göster
Arkadaşlar buda benim ilk su kabağı çalışmam. Boncuklarını taktım aceba vernik atsam bişy olurmu boncukları takılı iken üzerinden.
Boncukların üzerinden atılan vernik bazı boncukları matlaştırabiliyor. Ben boncuklardan önce verniklemeyi tercih ederdim. Yine de birkaç boncuğu ayrı yerde vernikleyerek matlaşıp matlaşmadığını kontrol edebilirsiniz. Benim yaptığım bir çalışmada sonradan verniklediğimde matlaşmış ve emeğim zayi olmuştu.

Bu arada oyma işleminde ne kullandınız? Benim de bu yıl epey kabağım oldu. Onları bu şekilde değerlendirmek istiyorum...Bir de boncukları yapıştırırken yapıştırıcı olarak ne kullanmadığınızı da öğrenmek isterim.

loveforlife Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2013, 08:36   #152
Ağaç Dostu

prıtt's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi loveforlife Mesajı Göster
Boncukların üzerinden atılan vernik bazı boncukları matlaştırabiliyor. Ben boncuklardan önce verniklemeyi tercih ederdim. Yine de birkaç boncuğu ayrı yerde vernikleyerek matlaşıp matlaşmadığını kontrol edebilirsiniz. Benim yaptığım bir çalışmada sonradan verniklediğimde matlaşmış ve emeğim zayi olmuştu.

Bu arada oyma işleminde ne kullandınız? Benim de bu yıl epey kabağım oldu. Onları bu şekilde değerlendirmek istiyorum...Bir de boncukları yapıştırırken yapıştırıcı olarak ne kullanmadığınızı da öğrenmek isterim.
Delme işleminde 6 mm lik boncuklar için 5,5 lik matkap ucu ve şarjlı matkap kullandım. İlk deneyimim olması nedeniyle biraz fazla inceltmişim kabağı ama yinede sorun olmadı tık tık oturdu boncuklar ve çok sağlam oldu çıkaramıyorum. Ama bazı yerlerde zorlama nedeniyle küçük çatlaklada oldu onları yapıştırdım sadece.

YeniBON ve loveforlife beğendi.
prıtt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2013, 15:34   #153
Ağaçsever

Deryya's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2013
içine arap saçı dikmeyi düşündüğüm kabağımı pencere önünde kurutmaya çalışıyorum ama içi küflendi. saç kurutma makinasını ara sıra içine tutuyorum ama galiba çürüyecek.

Eklenen Resimler

Milla beğendi.
Deryya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2014, 18:50   #154
Ağaçsever

Deryya's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2013
arap saçı çok yakıştı ne dersiniz

Eklenen Resimler

Deryya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2014, 14:14   #155
Yeni Üye

tarıkger's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2007
Bu çalışmalar çok güzel olmuş bende kabağımı lamba olarak kullanmak istiyorum . fakat şunu tam bilemiyorum Önce boyayıp sonra delik açıp boncukları mı yerleştireceğiz yoksa önce delip sonramı boyayıp boncukları takacağız.yardımcı olursanız sevinirim.

tarıkger Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2014, 15:11   #156
Ağaç Dostu

prıtt's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Kabagi önce temizleyin sonra cizimden sonra delin boya veya vernikten sonra boncuklari takın.

YeniBON beğendi.
prıtt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2014, 13:48   #157
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-09-2014
kabak süsleme kursu için yıllık plan lazım

öğrencilerime kurs açmak istiyorum kabak süsleme konusunda hazırlanmış bir yıllık plan varmı

YeniBON beğendi.
newqbaron Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2014, 02:59   #158
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi newqbaron Mesajı Göster
öğrencilerime kurs açmak istiyorum kabak süsleme konusunda hazırlanmış bir yıllık plan varmı
Akşam sanat okul programlarına bakmanızı tavsiye ederim.

YeniBON beğendi.
s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2014, 09:15   #159
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-11-2014
bu su kabağı 5 ay önce samsun'dan ablam getirdi.İçindeki tohumları ne zaman alabilirim. Güneşte bekletenler olmuş.Benim de öyle yapmam gerekiyor sanırım.Altını ne zaman delmem lazım bilgi verirseniz mutlu olurum.

canboybas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2015, 22:48   #160
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-02-2014
İlkbahar beklerken birkaç hobi...bu sene Ankara da terasta olur mu bilmiyorum ama sukabağı yetiştirmeyi deneyeceğim...

Eklenen Resimler

kasap.94, YeniBON ve nedimy1 beğendi.
tanerege Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2015, 23:24   #161
Ağaçsever

blop's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2015
Su kabağından mikrofon yapımı
https://www.youtube.com/watch?v=H1Yi7qo02T4

prıtt, İffet ve YeniBON beğendi.
blop Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2015, 08:26   #162
Ağaçsever

eto26's Avatar

Giriş Tarihi: 20-06-2015
bende aranıza katıldım

kendi bahçemde yetiştiriyorum ve tüm paylaşımları burdan takip ediyorum.bakalım neler olacak ilerde

Eklenen Resimler

eto26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2015, 12:13   #163
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-10-2015
merhaba,
ben yeni uyenizim..bugun su kabaklarimin kokune.yanlislikla zarar verdim .simdi dallarinda 4 adet buyuk su kabagi var saplari yesil ve cok agir.bunlari birakmali miyim yoksa koparip mi kurumaya birakmaliyim?

tesekkurler

Luleburgaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2016, 09:07   #164
Ağaçsever

eto26's Avatar

Giriş Tarihi: 20-06-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Luleburgaz Mesajı Göster
merhaba,
ben yeni uyenizim..bugun su kabaklarimin kokune.yanlislikla zarar verdim .simdi dallarinda 4 adet buyuk su kabagi var saplari yesil ve cok agir.bunlari birakmali miyim yoksa koparip mi kurumaya birakmaliyim?

tesekkurler
sezon sonu olduğundandır herhalde kimse cevap vermemiş.ben bildiğimi yazayım.havalar aşırı soğumadan önce yani aralık ortalarına kadar dalında kurumaları gerekiyor.eğer çok ağır olurlarsa alttan destek vermekte fayda var.sonra ılık bir yere tektek asarak kurumaya bırakabilirsin.üzerlerinin küf tutmalarından çekinme,onları temizlemek kolay yalnız çürütmemelisin.selamlar

eto26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2021, 20:56   #165
Yeni Üye

nedimy1's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mardic16 Mesajı Göster
Merhaba,
Nihayet birşeyleri gerçek anlamda palaşabileceğim canlı bir forum buldum.
Bende buradaki bir çok arkadaş gibi su kabağı meraklısıyım. Bu merakım da bir çogunun ki gibi tatilde gördüğüm uygulamalardan oluştu. Zaten uzun süredir kendime hobi olarak edinmek istediğim bir ugraşın arayışı içiersindeydim sanırım su kabağı benim için uygun olanı.
Şu ana kadar üç adet uygulamam oldu fakat süsleme amaçlı kullanılan boncuklardan ne yazıkki bulamadım (Bursa'daki bütün boncukçuları dolaşmış olmama rağmen) bu konuda bilgisi olan yardımcı olabilecek arkadaş varsa sevinirim.
Şimdiden ilginize teşekkür ederim
Tahtakale'de satılıyor. Denizbank' ın oradan girince en arka tarafta.

nedimy1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2021, 21:26   #166
Yeni Üye

nedimy1's Avatar

Merhaba ben de yaklaşık bir yıldır amatör olarak bu su kabaklarından avize ve abajur yapmaya kafayı taktım. Bu yaz Ayvalık'ta bahçemde yetiştirmeye çalıştım, fakat biraz büyüyor (10 cm. kadar) sonra kuruyor. Fakat satın aldığım kabaklardan 8-10 avize ve abajur yaptım. Bakalım beğenecek misiniz?

https://drive.google.com/drive/folde...pN?usp=sharing

Eski 17-11-2021, 15:40   #167
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nedimy1 Mesajı Göster
Merhaba ben de yaklaşık bir yıldır amatör olarak bu su kabaklarından avize ve abajur yapmaya kafayı taktım. Bu yaz Ayvalık'ta bahçemde yetiştirmeye çalıştım, fakat biraz büyüyor (10 cm. kadar) sonra kuruyor. Fakat satın aldığım kabaklardan 8-10 avize ve abajur yaptım. Bakalım beğenecek misiniz?

https://drive.google.com/drive/folde...pN?usp=sharing
Gözlemlediğim kadarıyla süs kabağı mantar/küf enfeksiyonlarına son derece hassas... Ben kaç senedir çimlendirip 2-3 metreye kadar büyütüyorum, ancak bahçenin her tarafına yıllardır yerleşmiş ve baş edemediğim çok ciddi bir küf enfeksiyonu olduğundan maalesef çok cılız oluyorlar ve önce çiçek ve yapraklar, sonra da tüm bitkiler ölüyor...
Çimlendirme aşamasından itibaren uygun sulama, ısı ve ışığı sağlamanın yanı sıra küf/mantar için önlemleri de alırsanız sanırım daha iyi sonuç elde etmeniz mümkün olacaktır....

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2021, 22:06   #168
Yeni Üye

nedimy1's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
Gözlemlediğim kadarıyla süs kabağı mantar/küf enfeksiyonlarına son derece hassas... Ben kaç senedir çimlendirip 2-3 metreye kadar büyütüyorum, ancak bahçenin her tarafına yıllardır yerleşmiş ve baş edemediğim çok ciddi bir küf enfeksiyonu olduğundan maalesef çok cılız oluyorlar ve önce çiçek ve yapraklar, sonra da tüm bitkiler ölüyor...
Çimlendirme aşamasından itibaren uygun sulama, ısı ve ışığı sağlamanın yanı sıra küf/mantar için önlemleri de alırsanız sanırım daha iyi sonuç elde etmeniz mümkün olacaktır....
Mesut bey cevabınız için teşekkür ederim. Küf ve mantar için ne gibi bir önlem alabilirim? Sulama ne sıklıkta olabilir?

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024