agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Yarım Kalmış Bonsailer
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-02-2007, 22:08   #1
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2007
Galeri: 69
vyssera/serdi

selamlar, ben emre, uzun yıllardır gözlemlediğim, ve bahçemde çalı olarak kullandığım, yöresel ismi serdi olan bir bitkiden bonzai ağacı elde etmeye karar verdim. geçen ilkbaharda, çalılık halindeki bitkiden 3 adet biraz kökü olan dal kopardım, genelde yere 40-50 derece eğimli olan bu dalları dik bir şekilde bahçeye diktim. böylece çalıdan ziyade bir fidan veya ağaç görünümü almalarını amaçladım. dallardan 1 i köklenerek yaşadı, diğer ikisi maalesef kurudu. sonbaharda köklenen dalı toprak bir saksıya diktim, henüz bonzailer hakkında hiçbirşey bilmediğim için normal çiçek toprağına diktim, iğnelerinin yarısını dökmesine rağmen saksıda yaşamaya devam ediyor. ve biraz önce toprağını karıştırdım, taze kökler çıkarmış. aslında fidan dallanana kadar beklemeyi düşünüyordum ama bu haliyle de birşey yapılabilir mi size danışmak istiyorum. sevgiler saygılar...

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 1.JPG (49.5 KB, 232 views)
Dosya Türü: jpg 2.JPG (46.4 KB, 227 views)
Dosya Türü: jpg 3.JPG (51.8 KB, 224 views)
Dosya Türü: jpg 4.JPG (68.5 KB, 225 views)
vyssera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2007, 22:37   #2
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

önemli not

eleştiri gelmeden açıklık getireyim, kullandığım bitki doğadan alınma olduğu halde, bitkinin aslına zarar verilmemiş, sadece aynı kökten çıkan onlarca dalından bir kaç tanesi alınmıştır,

Eski 13-02-2007, 17:25   #3
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Söylediklerinden anladığım kadarıyla bu bir çalı..
Bu durumda gövdenin bir ağaç kalınlığı almayacağını düşünmeliyiz tarz seçerken..
Çelebi uygun olabilir bu bakımdan. Literati.. Bujingi..
bu tarzın örneklerini bir incele.. sonra buna uygun budamalar ve tellemeyle şekillendirme deneriz..
fotoğraf çekmek için içeri aldığını sonra dışarı çıkaracağını umuyorum..

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2007, 20:00   #4
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Evet, sadece fotoğraf çekmek için içeri aldım. Zaten bu bitki bir yüksek dağ bitkisi; 1700 metrenin altında doğal olarak yetiştiğini görmedim. Bir de içerde tuttuk mu tamamdır Kalınlık konusunda haklısın, bu dalı ayırdığım ana gövde epeyce kalındı; şekilsiz olduğu için tam bilemiyorum ama çapı 3 cm nin üstündeydi; ama tecrübelerime dayanarak, o kalınlığa 50 yıldan fazla bir sürede ulaştığına bahse girebilirim. Söylediğin tarzları inceleyeyim, ondan sonra uygun malzeme ile işe girişiriz. Teşekkürler , sevgiler..

Eski 14-02-2007, 12:56   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Iyi gunler vyssera, agacin icin en uygun tarz Memedin dedigi gibi celebi tarzi olabilir. Agacinin kok sisteminin gelismesi icin onu bir zaman daha saksisi icerisinde tut, bu ara baska agaclar uzerinde de calismalar yapabilirsin.
Kolay gelsin.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2007, 14:09   #6
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Hocam, ben de celebi tarzını inceleme fırsatı buldum, hatta photoshop'ta biraz üzerinde oynadım resimlerin. Gerçekten estetik bir görünüm oluyor. Dediğiniz gibi biraz daha bekleyip köklerin gelişmesini sağlamak istiyorum. bu süre içinde bir Cedrus atlantica çalışması niyetim var. haftasonu fidanlıklara bakayım. Teşekkür ederim.

Eski 30-05-2007, 10:25   #7
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Serdi de mutlu son

Üye olalı 3 ay olmuş. Üye olur olmaz bu çalıcığımı göstermiştim. Çok heyecanlı günlerdi. Bu 3 ayda ağaçları budama cesareti kazandım. Gerçekten bonsai'ye kafa yorduk hep beraber. Sonunda serdi'yi de budadık.
Bu arada Ali Abi'nin tellemeden önce telleri ısıtıp soğutma işlemi gerçekten çok işe yaradı. Teller kolaylıkla sarılıyor.
Ağacımızın son hali de bu. Resimleri biraz aceleyle çektiğim için. Tam ön yüzden resim alamamışım.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 2.JPG (66.6 KB, 130 views)
Dosya Türü: jpg 3.JPG (69.7 KB, 131 views)
Dosya Türü: jpg arka.JPG (66.8 KB, 127 views)
Eski 30-05-2007, 13:39   #8
Ağaç Dostu

Selamlar Emre,kisa bir sure icerisinde, usanmadan yilmadan ugrasip ortaya koydugun calisma, beni ne kadar mutlu etti bilemezsin. Sig bir saksiya veya uygun bir duz tas uzerine diktigin zaman, su an Turkiyede satilan tek tarz bonsailerden! cok deyisik estetik bir guzellikteki celebi tarzi agacini seyretmiye doyamiyacaksin. Ellerine saglik.

Izninle agacin uzerinde yorumlarda bulunacagim, bu soyliyeceklerim ileride yapacagin baska celebi tarzlarini daha da guzel yapmani sagliyacaktir.
Istedigin yukseklikteki bir dali simdi egdigin gibi egip[celebi tarzindaki sadece govdenin ust kisminda olan dallar icin kural yoktur dallari istedigin gibi guzel olduguna inandigin bir sekilde egip bukebilirsin] agacinin boyunu istedigin gibi tutabilirdin[**** sen boyle cok uzun olmasini istemissindir]tepede kalacak govde ve dallarin kabuklarini soyup kurumus dal gorunumu verebilirdin.ayni sekilde altaki tum dallari budamak yerine bazi dallari kisaltip sonrada kabuklarini soyup kurumus dal gorunumu verebilirdin. Bu kurumus dallar agacina, daha yasli ve daha estetik bir hava verecekti.

Yine de bonsaiye basladigin bu kisa sure icerisinde, guzel bir is cikardin.
Ben sizlerin, daha bir cok guzel bonsailer yaptiginizi mutlaka gorecegim.
sevgi ile kaliniz.

Eski 30-05-2007, 22:13   #9
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Çok sağolun hocam, ilginiz ve şimdiye kadar ki tüm yardım ve yönlendirmeleriniz için teşekkür ederim. Ağacın boyunu isteyerek uzun bıraktım, biraz daha kısa bırakmayı da düşündüm ama, küçük saksıya alınca, uzun boyu ile zarif bir görüntü olur dedim. Kurumuş dal etkisi yapmak konusunda biraz çekimserim çünkü sülfür uygulaması yapmak gerekiyor bildiğim kadarıyla. Malzemenin bulunup uygulanması gibi şeyler var. Ama o konu hakkında da çalışacağım.
Artık akşamları balkonda karşısına geçip seyredebileceğim ağaçlarım olmaya başladığı için mutluyum. Herkese güzel çalışmalar diliyorum. hoşçakalın.

Eski 31-05-2007, 07:37   #10
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Vyssera gerçekten hoş bir çelebi tarzı oldu.
Deniz manzarasını bol bol seyredecek zarif bir ağaç .

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2008, 08:51   #11
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2007
Galeri: 119
Sn. Vyssera,

Bu başlığı okuyunca az zamanda ne kadar mesafe katettiğiniz anlaşılıyor. Tebrikler.

İnşallah ben de sizin gibi başarabilirim.

Bu arada bonsai kadar arkadaki deniz manzarası da şahane.

uzman16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2008, 10:57   #12
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Merhaba Uzman16, biraz yol katetmişim değil mi Bu başlığı farkedip ortaya çıkardığınıza sevindim, eski günleri hatırlamış oldum. Bu ağaç ilk bitmiş bonsaim oldu, şu anda saksısında mutlu ve sağlıklı. Sizin de kararlı adımlarla bu işi öğrenme yolunda gittiğinize şahit oluyoruz. Teşekkürler , sevgiler, saygılar.

Eski 10-01-2008, 13:41   #13
Ağaç Dostu

Arkadaslar acele etmeyin, bonsai uzun bir yolculuktur. Masaldaki gibi dere tepe duz gidersiniz sonra arkaniza donup bakarsiniz ki bir arpa boyu yol yurumussunuz. Ama bu kisacik yolda bile bin bir guzellik ve heyecan vardir.

Bonsaiyi ilginc yapan nedenlerden biridir yol alma, yolunuz bir omur boyu hic bitmez ve her attiginiz yeni adimda sizi bircok surpriz beklemektedir.

Hepinizin bonsi de alacagi yol acik olsun

Eski 10-01-2008, 22:14   #14
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Merhaba Ali Hocam, sakın yanlış anlaşılmasın, ben bu işi öğrendim gibi bir şey söylemek saçma olur. Bu sanatın bu kadar kapsamlı olduğunu hiç düşünmemiştim, başlarken bir sanat olduğunu bile bilmiyordum Benim geldiğim nokta, bu sanatı biraz idrak etme noktasıdır. Ne kadar ilerlediğim ya da ne kadar başarılı olduğumu ancak beni izleyenler takdir edebilir değil mi

Eski 11-01-2008, 07:55   #15
Ağaç Dostu

Herseyde oldugu gibi bonsaide de ogrenmenin sonu yoktur.
Kimsemiz yanlis anlamadik tasa etme. Calismalarin seni bonsaide istedigin yere ulastiracaktir. Kolay gelsin.

Etiketler
çelebi, literati

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024