agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Üzümsü Meyveler (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=339)
-   -   Kurt üzümü- Goji berry - Wolf berry (Lycium barbarum) (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=5046)

gurbik67 25-06-2010 23:47

nevsune hanım sizin goji saksıda değilmi? her halde değerinden fazla değer verince olmuyor.

KAPTANzst 26-06-2010 06:02

1 Eklenti(ler)
Meyvesini buldum ve tattıma şansına sahip oldum. Kuşburnu ile Dutkurusu arası bir lezzet. Harika. Bunlardan yetiştiremeyeceğimi söyledi satıcı. Kendi denemiş olmamış. Neden acaba, bir işlememi tabi tutulmuş meyveler. Bilgisi olan varmı.

nevsune 26-06-2010 09:32

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sındırgılı (Mesaj 664125)
Gozumuz aydin, merak etmeyin onlar da kizarip meyva olacaklar. Bereketi bol olsun.

Sevgili sındırgılı sağolun, hem de nasıl gözaydın:) Geçen yıldan beri ne uğraştırdı bu goji beni. Şimdi de elimde suluboya fırçası çiçekleri dölleyeceğim diye uğraşıyorum. Sonum hayrolur inşallah;)

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi gurbik67 (Mesaj 664261)
nevsune hanım sizin goji saksıda değilmi? her halde değerinden fazla değer verince olmuyor.

Sevgili gurbik67 evet saksıda. Balkon gömme ve küçüklüğü yüzünden sıkış sıkış bitki dolu olduğundan fazla hava akımı yok. Ee, ortada arı böcek falan da olmadığından bunlar nasıl döllenecekler, olmuyor işte. Benim için meyve almak umuda yolculuk, bu yüzden bir tane bile olsa seviniyorum:)

nevsune 26-06-2010 09:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kaptanzst (Mesaj 664296)
Meyvesini buldum ve tattıma şansına sahip oldum. Kuşburnu ile Dutkurusu arası bir lezzet. Harika. Bunlardan yetiştiremeyeceğimi söyledi satıcı. Kendi denemiş olmamış. Neden acaba, bir işlememi tabi tutulmuş meyveler. Bilgisi olan varmı.

Kurutulmak için fırınlanmışlarsa çimlenme olmaz.

Oğuzhan 27-06-2010 14:20

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nevsune (Mesaj 664112)
Bütün çiçekleri dökülürken ve tam "ben bu işi beceremiyorum" karamsarlığındayken ilk meyvemi gördüm. Kızardığı günleri de görme dileğiyle tomurcuk, çiçek ve meyve üçlemesi huzurlarınızda:)

Ablam hadi gözün aydın.MAŞALLAH ...
Darısı bizlerin başına...:)

gulşen 27-06-2010 14:26

merhaba benım gojımın gelısımı ıyı gıderken maalesef son bır haftadır yapraklarında sararma gorunmeye basladı sızce neden olabılır?

rüzgargülü 28-06-2010 22:29

aşırı güneşte bırakmayın neden olabilir.... **** yaprak altlarına bakın beyaz renkli yaprak bitleri olabilir bugün benimde gojilerimin yaprakları sararmıştı altlarına baktım bit var mı diye bi sürü vardı bit ilacı spreyledim bakalım

gulşen 28-06-2010 22:33

teşekkür ederim rüzgargülü gojim güneşte değil yapraklarınıda inceledim hiç bir zararlıya rastlamadım

emekl 30-06-2010 11:39

üyelik aktifasyonu

1-2 saattir uğraşıyorum üyeliğim aktif hale gelmiyor sayın sıte yönetimi ilginip üyeliğimi aktıf hale getirirseniz memnun olurum..emekli ziraat yüksek mühendisi olarak sitenizin uyumu hoşuma gıtti,yararlanmak vede yararlandırmak düşüncesindeyim ,bilgi paylaşımı güzel bi şey...meslek olarak GOJİ BERRY ilgimi çekti KAPAMA BAHÇE kurmayı planlıyorum...MENEMENDE...***.lar ,başarılar..

Balıkcı 30-06-2010 21:49

Tohumdan yetiştirip bahçeye diktiğim goji fidelerinden ikisi yaşamayı başardı ancak iki senedir durdukları gibi duruyorlar.

Hani bunlar uzayıp asma oluyorlardı, benimkiler bu hızla 100 yılda ancak asma olur :D

Nerede yanlış veya eksik var acaba?

MeyveliTepe 30-06-2010 22:01

1 Eklenti(ler)
Mevsimin ilk gojilerinden bugün yedim :)

Eklenti 156871

KAPTANzst 30-06-2010 22:05

Mevsimin ilk gojilerinden bugün yedim

Darısı başımıza Meyvelitepe

emekl 30-06-2010 22:38

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe (Mesaj 666314)
Mevsimin ilk gojilerinden bugün yedim :)

Eklenti 156871

sayın meyveliTepe; zannedersem LYCIUM BARBARUM çeşidi fotoğraftaki goji..benim merak ettiğim, 2 yaşından küçükmü? ve bir bıtkiden yaklaşık kaç gram **** kg (AH nerde değilmi?) alabildiniz? bide TEPE BUDAMASI YAPILMAMIŞ GİBİ GÖZÜKÜYOR GOJİNİZ........

Balıkcı 30-06-2010 22:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi gulşen (Mesaj 666321)
Afiyet olsun sayın meyvelitepe darısı bızım basımıza dıyecegım ama sanırım benım ıcın cok zor gojıberım nedense kötüye gidiyor
gojımın son durumu tepe budaması yaramadı mı acaba :(

O duvarın kenarı çok sıcak olabilir, belki de budama değil de bulunduğu yer yaramamıştır.

MeyveliTepe 30-06-2010 23:19

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi emekl (Mesaj 666343)
sayın meyveliTepe; zannedersem LYCIUM BARBARUM çeşidi fotoğraftaki goji..benim merak ettiğim, 2 yaşından küçükmü? ve bir bıtkiden yaklaşık kaç gram **** kg (AH nerde değilmi?) alabildiniz? bide TEPE BUDAMASI YAPILMAMIŞ GİBİ GÖZÜKÜYOR GOJİNİZ........

Bunlar geçen yıl tohumdan yetiştirdiklerim. Tohumdan itibaren 13 aylıklar. Fakat geçen yıl da, daha 4,5 aylıkken meyve vermişlerdi.

Gojileri, biri Martta, diğeri Mayısta olmak üzere iki kere budadım. Mart budamasında tek gövdeye bıraktım ve iki seviyede dal bırakıp çok derin budadım. Mayısta ise dipten yeni gelen sürgünleri aldım.

Devamında ayrıca tepe budaması gibi bir şey yapmadım çünkü goji yeni çıkan ince dallardan meyve verme eğilimli. Resimde gördüğünüz meyveli dallar daha 15-20 gün önce çıkan taze dallar.

Bir fidandan ne kadar meyve alınır bilmiyorum. Ancak geçen yıl ağustos sonunda meyve verdikleri düşünülürse, bu yıl erken başladılar. Normalde Ekim ayına kadar devamlı dal çıkarıp bunlardan meyve vermeleri beklenir. Bu bakımdan diğer meyve ağaçlarına benzemiyorlar.

Lilium 30-06-2010 23:38

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi gulşen (Mesaj 666321)
Afiyet olsun sayın meyvelitepe darısı bızım basımıza dıyecegım ama sanırım benım ıcın cok zor gojıberım nedense kötüye gidiyor
gojımın son durumu tepe budaması yaramadımı acaba :(

Tape budaması ile alakalı olacağını hiç sanmıyorum, sanırım çim arasında sudan sitrese giriyor.

Lilium 30-06-2010 23:43

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe (Mesaj 666370)
Normalde Ekim ayına kadar devamlı dal çıkarıp bunlardan meyve vermeleri beklenir. Bu bakımdan diğer meyve ağaçlarına benzemiyorlar.

O halde meyveden sonra hafif bir budama ile ikinci bir meyve alınabilinir mi açaba?

yarenimex 30-06-2010 23:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi rüzgargülü (Mesaj 665251)
aşırı güneşte bırakmayın neden olabilir.... **** yaprak altlarına bakın beyaz renkli yaprak bitleri olabilir bugün benimde gojilerimin yaprakları sararmıştı altlarına baktım bit var mı diye bi sürü vardı bit ilacı spreyledim bakalım

Boyları 10 - 15 cm olduktan sonra güneş zarar vermiyor, yeter ki toprakları nemli olsun ve dış ortama alıştırarak çıkarın. Ben gojilerimi seradan çıkardıktan sonra iki üç gün sabah güneşine iki üç gün akşam güneşine bırakıyorum ve sonra da tam gün güneş altında tutuyorum.Yaklaşık 1000 tane kadar gojim olduğu için bu uygulamayı peyderpey yapıyorum ve yapmaya başlayalı da 15 gün kadar oldu. Henüz bir sorun yok ve gelişmeleri sürüyor.

MeyveliTepe 30-06-2010 23:56

Açıkçası bilmiyorum. Mevsim sonuna daha çok var. Bitkinin bu meyvelerden sonra nasıl davranacağını gözleyip ona göre karar vermek daha iyi olabilir. Geçen yıldan hatırladığım, Ağustos sonundan Ekime kadar sürekli yeni dal çıkarıp meyve verdikleriydi.

simal 01-07-2010 00:12

Arkadaşlar internetten goji berry tohumu getirtsem bu mevsimde eksem olurmu acaba.?

Lilium 01-07-2010 00:50

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe (Mesaj 666390)
Açıkçası bilmiyorum. Mevsim sonuna daha çok var. Bitkinin bu meyvelerden sonra nasıl davranacağını gözleyip ona göre karar vermek daha iyi olabilir. Geçen yıldan hatırladığım, Ağustos sonundan Ekime kadar sürekli yeni dal çıkarıp meyve verdikleriydi.

O halde yetişmiş gojisi olanlar ve ya siz, bunu deneyebilirsiniz, Ağustos sonundan Ekime kadar sürekli yeni dal çıkarıp meyve veriyorsalar ikinci bir meyveyi de alabilirsiniz.
Bu şimdiki meyveler bittikten sonra bir iki tanesin de deneme yapabilirsiniz, hafif bir budama yapıp ikinci bir meyvaya yatırılabilir gibime geliyor yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla.

emekl 01-07-2010 08:46

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe (Mesaj 666370)
Bunlar geçen yıl tohumdan yetiştirdiklerim. Tohumdan itibaren 13 aylıklar. Fakat geçen yıl da, daha 4,5 aylıkken meyve vermişlerdi.

Gojileri, biri Martta, diğeri Mayısta olmak üzere iki kere budadım. Mart budamasında tek gövdeye bıraktım ve iki seviyede dal bırakıp çok derin budadım. Mayısta ise dipten yeni gelen sürgünleri aldım.

Devamında ayrıca tepe budaması gibi bir şey yapmadım çünkü goji yeni çıkan ince dallardan meyve verme eğilimli. Resimde gördüğünüz meyveli dallar daha 15-20 gün önce çıkan taze dallar.

Bir fidandan ne kadar meyve alınır bilmiyorum. Ancak geçen yıl ağustos sonunda meyve verdikleri düşünülürse, bu yıl erken başladılar. Normalde Ekim ayına kadar devamlı dal çıkarıp bunlardan meyve vermeleri beklenir. Bu bakımdan diğer meyve ağaçlarına benzemiyorlar.

TEŞEKKÜR EDERİM ,doğru düşünce ,doğru zamanlama sizleri başarıya götürmüş...ÖZELLIKLE TEPE BUDAMASI ılk yıllarda yapılması (önerilenin aksine) doğru değil düşüncesindeyim. bıtkıyı; hele hele bu bir ağaççık ise, ılk ıkı yıl TEPE BUDAMASINDAN kaçınılmalıdır.( yeni üyesi olduğum ancak dün aktıf uye olduğum burada tepe budamasını bazıları 30-40 cm.lerden, bazıları 70-80 cm lerden **** 1,00m. lerden öneriyorlar). bence yanlış bırakın ağaçcık kendi gelişimini tabii olarak yapıp , 1-2 yılda HABİTÜS' ünü tamamlasın... DİP SÜRGÜNLERİNİ ( ki bız onlara halk dılınde PİÇ deriz) almanız çok doğrudur...selamlarımı sunar,başarılar dılerim..........

rüzgargülü 01-07-2010 11:12

meyvelitepe meyveleriniz çok güzel maşallah umarım bizlerde bugünleri görürüz tebrikler

emekl 01-07-2010 11:15

goji fidanı

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi 1simal1 (Mesaj 666396)
Arkadaşlar internetten goji berry tohumu getirtsem bu mevsimde eksem olurmu acaba.?

OLUR kardeş neden olmasın,geçde olsa olur ; ben sana meyvesınden vereyım tohumlarını çıkartıp ekersin, lycium BARBARUM çeşidi var elimde.eğer KARŞIYAKA' da isen, gel hemen verırım. hemde çimledirmede vede şaşırtmada nelere dıkkat edeceğini anlatırım dilim döndüğünce bi Ziraat Yüksek Mühendisi olarak.ben bir hafta önce tohumları çimlendırmek için yerlerıne dıktim,balkonda kasalarında ve kaplarında çimlenmekle meşguller şu anda........ HOŞÇAKAL............

,

simal 01-07-2010 11:31

Sayın Emekli arkadaş İlginize çok teşekür ederim ama , şimdilik Dikili'deyim acaba adres versem PTT ile gönderebilirmisiniz?

emekl 01-07-2010 11:56

goji fidanı, tohumu

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi 1simal1 (Mesaj 666555)
Sayın Emekli arkadaş İlginize çok teşekür ederim ama , şimdilik Dikili'deyim acaba adres versem PTT ile gönderebilirmisiniz?

şöyle yapsak nasıl olur bilmemki; ben haftaya tatile ALTINOLUK 'a gideceğim, haberleşir DİKİLIDEN geçerken size meyvelerı ( kaç tane düşünüyorsunuz bilemem .bi meyvede en azından 15-20 adet tohum var.) bırakabilirim..Hemde önceden (mayıs sonlarında) çimlendirip, kaplara aldığım ve hatıra olarak götürdüğüm gojileride ( yaklaşık 10-15 cm .deler) görürsünüz.. AYRICA, isterseniz size fıdanlıktan ( Menemen'de AKSOY FİDANCILIK 'tan) geçerken alıp ,fidan getirebilirim.Fidancı yabancı değil.............

yarenimex 01-07-2010 23:06

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi emekl (Mesaj 666457)
TEŞEKKÜR EDERİM ,doğru düşünce ,doğru zamanlama sizleri başarıya götürmüş...ÖZELLIKLE TEPE BUDAMASI ılk yıllarda yapılması (önerilenin aksine) doğru değil düşüncesindeyim. bıtkıyı; hele hele bu bir ağaççık ise, ılk ıkı yıl TEPE BUDAMASINDAN kaçınılmalıdır.( yeni üyesi olduğum ancak dün aktıf uye olduğum burada tepe budamasını bazıları 30-40 cm.lerden, bazıları 70-80 cm lerden **** 1,00m. lerden öneriyorlar). bence yanlış bırakın ağaçcık kendi gelişimini tabii olarak yapıp , 1-2 yılda HABİTÜS' ünü tamamlasın... DİP SÜRGÜNLERİNİ ( ki bız onlara halk dılınde PİÇ deriz) almanız çok doğrudur...selamlarımı sunar,başarılar dılerim..........

Tepe budaması konusunda kesinlikle size katılıyorum sayın emekli.. Tepe budaması yapmadan da yan dal veriyorlar. Benim gojilerimde 30 cm kadar olanlarda yan dallanma başladı. Hatta 15 cm'inde bile var bir tane. Yan dal vermeden uzayıp gitmesi yeterli güneş ışığı almamasından sanıyorum. Tam gün günışığı alanlar daha çabuk odunsu yapıya ulaşıyorlar ve yan dal çıkarmaya başlıyorlar.

MeyveliTepe 02-07-2010 09:04

Tepe budaması ve genel olarak budamayı, bitkiye şekil vermek ve dallanmayı teşvik etmek bakımından düşünmek gerekir. Büyüme evresindeki bitkide dip sürgünlerini alıp uygun yerlerden tepe budaması yapmak, bırakılan gövdenin güçlenmesini ve dallanmayı teşvik eder. Bu işleri bir yaşını geçmiş bitkilerde kış sonu veya baharda yapmak gerekir, ki yeni dallanmalar ve bitkinin gelişmesi istediğiniz gibi olsun. Meyve beklediğiniz bitkilerde mevsim ortasında tepe budaması meyve alacağınız dalı kesmek anlamına gelebilir.

sındırgılı 02-07-2010 10:26

2 Eklenti(ler)
Bizimkilerde henüz meyva yok ama bol çiçek var. Geçen sene az meyva verip boya giden gojim,tepe budamasından sonra coştu.Diğerlerinden daha çok çiçeğe sahip.

emekl 02-07-2010 10:57

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe (Mesaj 666941)
Tepe budaması ve genel olarak budamayı, bitkiye şekil vermek ve dallanmayı teşvik etmek bakımından düşünmek gerekir. Büyüme evresindeki bitkide dip sürgünlerini alıp uygun yerlerden tepe budaması yapmak, bırakılan gövdenin güçlenmesini ve dallanmayı teşvik eder. Bu işleri bir yaşını geçmiş bitkilerde kış sonu veya baharda yapmak gerekir, ki yeni dallanmalar ve bitkinin gelişmesi istediğiniz gibi olsun. Meyve beklediğiniz bitkilerde mevsim ortasında tepe budaması meyve alacağınız dalı kesmek anlamına gelebilir.

İŞTE Bİ DOĞRU DEĞERLENDİRME DAHA teşekkürler sayın Meyvelitepe, açıklamanıza katılıyorum.ancak; bir cümlenize (ikinci cümle) açıklık getirmekte yarar var sanırım ,yanlış anlaşılmaları önlemek açısından !!! dıp sürgünlerini almak çok doğru ,ama bu işlemin tepe budaması ile ilgisi yok.!! tepe budaması malumunuzdur ayrı bir işlem.ama aynı cümle içinde konu geçince yanlış anlaşılabilinir, dıye düşünüyorum....velhasılı; TEPE BUDAMASI ve BUDAMAYI ağaççığa ŞEKİL VERMEK amacıyla vede DALLANMAYI TEŞVİK amacıyla yapmak , düşünmek gerekir. Bu işlemide ; GOJI için en azından ,1,5-2 yaşında ağacın durgunluk dönemlerinde uygulamak gerekır ki yeni dallanmalar olsun ağaççık istediğimiz şekilde ( kendi HABİTÜSÜNDE ) olsun... vede yenı çıkacak dallarda ,oluşan sürgünlerden bol ÇİÇEK DOLAYISIYLA MEYVE ALINABİLSİN.....sonuç olarak : budama ve tepe budamasında; yanlız ŞEKİL VERMEK DEĞİL BOL MAHSUL ALMAK AMAÇLANIR...

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024