agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Balkon ve Terasları
(https)

Beğeni Düzeni9809Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-12-2016, 17:31   #511
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sûz-i Dilârâ Mesajı Göster
Nergislerde (karaburun) çiçek sapları görünmeye başladı...

...Merakla çiçeğini koklamak için beklediğim kafkas gülüm.
Ilıman bölge olunca nergisler ne kadar hızlı gelişmiş maşallah, tomurcuklar bile görünmeye başlamış Benimkiler daha ''dışarıda hava nasılmış bir bakayım bari'' diyerek burunlarını yeni yeni çıkarıyorlar biliyorsun

Şu çiçeklerin kokularını paylaşamadığımız için ne kadar hayıflanıyorum, keşke teknoloji bu işe de yarasaydı...
Koku paylaşabilme fikri aklıma geldikçe anımsarım, yatılı okuldayken memleket hasreti çeken biz sivri zekalılar ne zaman memleketimizin plakasını taşıyan bir araba görsek 'lastiğini patlatıp, içindeki sözümona memleket havasını içimize çekmeyi' hayal ederdik Memleketten kavanozda su/deniz suyu, bir avuç toprak, hatta şişirilmiş balon bile istediğimiz ve daha komik olanı da bu istediklerimizi getirtebildiğimiz olurdu, sen düşün halimizi

Kafkas gülün açtığında -şimdiden rezervasyonumu yapayım- benim için de derin derin kokla lütfen

(Kokuyu muhafaza etmekle ilgili fena halde takıntısı olan bir adamı anlatan ''Koku'' filmini -eğer daha önce seyretmediysen- seyretmeni öneririm ama çocukları uyuttuktan sonra...)

A_NOMAD Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2016, 18:07   #512
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Batı Rüzgarı Mesajı Göster
bu kalanşolardan iki çeşidi vardı bende.aldığımda öylesine güzel oluyorlar ki sonra çiçekleri soluyor vs derken ağaç gibi olmasına rağmen çiçek vermiyorlar.sanırım sizinki biraz hormonlu ben sırf bu yüzden elden çıkardım.sanırım karanlık uygulaması felan yapmak gerekiyormuş hatta onu da yaptım ama nafile...
Karanlık uygulamasını ilk defa duyuyorum, kalonşolar en rahat, sıkıntısız bitkilerimden. Geçen sene hiç bir bakım yapmamama rağmen çiçekten görünmüyordu. Güneş ışığını çok seviyorlar, öğlen dik güneş ışığından korumak şartıyla. Bir de susuzluğu sevmezler.

Bu sene saksılarını büyüttüm ama daha tam toparlanamadılar. Bazılarında istediğim çiçeklenme oranını yakalayamadım. Çiçeklenme bittikten sonra onları budayıp gençleştirme yapacağım, çelikleri de yeni bitkiler üretmek için kullanacağım.

Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2016, 18:14   #513
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

A_NOMAD'cım kafkas gülüm açsın senin için de derin derin koklayacağım, kokuyu da tarif ederim inşallah Çok merak ediyorum, SDurul ablam çok kaliteli bir parfüm kokusu gibi demişti.

Şu yurt anılarına da bayıldım, plaka hastalığı tüm yurt sathında var, siz tekeri patlatmayı hayal ediyormuşsunuz biz plakamızı görünce aşık olduğumuz insanı görmüş gibi baygın baygın bakardık. "Ayyy 46 tııııııı"

Kokulara ilgim var ama burnumun çok iyi bir koku alıcısı olduğunu da düşünmüyorum aslında. Bazı insanların "hani derler ya it burnu var"diye, ben de öyle olmak isterdim sırf çiçek kokularını içime iyicene çekebilmek için.

Koku filmini yazını okur okumaz meraklandım, mutlaka izleyeceğim. Teşekkür ederim. Sonucu seninle paylaşırım.

Not: Koku, korku filmi değil de mi? Eskisi kadar cesur değilim de

Eski 13-12-2016, 18:30   #514
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Alıntı:
..."hani derler ya it burnu var"diye...

...Not: Koku, korku filmi değil de mi? Eskisi kadar cesur değilim de
İşte o dediğin 'it burnuna' sahip bir adamı anlatıyor, korku filmi değil bence ama rahatsız edici bir film, yine de izlenmeli diyorum...

Eski 31-12-2016, 14:43   #515
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Yılbaşıgiller, ne kadar uğraşsam bu çiçeğin güzelliğini hak ettiği şekilde fotoğraflayamıyorum.

Name:  IMG_4289.jpg
Views: 759
Size:  51.0 KB
Name:  IMG_4290.jpg
Views: 763
Size:  43.0 KB

Sarı çiçekli kalonşom, yazın epey badirelerden geçti, kalonchoe'giller. Kurudu, bitlendi derken sonbahar imdadımıza yetişti de büyümeye başladılar. Bu sarı kalonşonun tomurcuklarını bitler sarmıştı, bir daha tomurcuk yapmaz bu sene diyerekten bütün tomurcukları koparmıştım ama beni şaşırtan bir hızda yeni ve sağlıklı tomurcuklar çıktı. Bu benim en sevdiğim kalonşom
Name:  IMG_4293.jpg
Views: 805
Size:  59.8 KB

Gelelim "yaban saksımıza" içindekilerin tamamı doğal ortamdan. Otlar, soğanlılar... Soğanlıları halamın (bu çiçek sevmeyen halam) elinden son anda kurtardım, atacakmış saksılarıyla beraber. Bazılarını atmış da çöplüğün* içinde aradık beraber bulamadık, belediye götürmüş. Gittikleri yerde yeşersinler bari diye dua ettim.

Elinde kalanları da o ağacın altında, bu kasanın içinde tek tek topladık. Bi'güzel de tembihledim, eline geçerse bir daha atma, bir kenarda beklesin ben gelince alırım.
Soğanlardan sümbül ve ters laleyi tanıdım, birkaçı da laleydi sanırım, inşallah sarı ters lale de çıkar. Epey soğan bulduk. Ama üçte ikisinin ne olduğundan emin değilim.

Bazıları çıkmaya başladı.
Name:  IMG_4292.jpg
Views: 770
Size:  70.1 KB

* "Çöplüğün içinde aradık" deyince "aman pasaklı kadın" diye düşünmeyin lütfen. Valla elimizi hiç bi'şeye sürmedik, halam saksılarıyla attığı için kürekle poşetleri yana çektik, iyice baktık ama saksıları göremedik.

Eski 11-01-2017, 09:47   #516
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Kardelenlerimiz açmaya başladı.

Eklenen Resimler

Eski 19-01-2017, 15:17   #517
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Kaktüs sayfamda bahsettiğim menekşelerim. Renklerine bayıldım.

Eklenen Resimler

Eski 20-01-2017, 12:28   #518
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Kafkas gülümün tomurcuk öbeğinde bir tanesi açmış, bu tek çiçekten mis gibi koku yayılıyor.

Kafkas gülsüz geçen senelerime acıdım şimdi Soğuk iklimde yaşayıp da bu çiçeği edinmeyenlerin de aklına şaşayım mı

Eklenen Resimler

Eski 20-01-2017, 16:40   #519
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Geçen yıl siteden yoğun istek üzerine çelik ala ala kuşa dönen kalonşom yazın kurumaya başlayınca ben de bir çelik alıp yedeklemiştim. Kendisi tuttu ve çiçek açtı. Anaci da kurumadı.

Eklenen Resimler

Eski 07-02-2017, 10:20   #520
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Balkonumdaki soğanlılardan...

Name:  IMG_4464.jpg
Views: 522
Size:  42.8 KB

Bu nergisleri zengarden'dan almıştım, "iç mekâna uygun, yoğun kokulu" diye geçiyordu. Merakla çiçeklerini ve kokusunu bekliyorum.
Name:  IMG_4467.jpg
Views: 541
Size:  70.5 KB

Hocam100'den iki sene önce alınan karaburunlarım. Geçen sene o kadar güzel "beslemişim ki" bu sene hiç çiçek açmadı
Name:  IMG_4469.jpg
Views: 539
Size:  53.5 KB

Bunlar da yine sayın pria'dan iki sene önce alınan erlicheerlerim. Geçen yılki yavruları ayırıp köydeki bahçeye diktim. Anaçları bu saksıya diktim ve altı soğandan üçünde çiçek hazırlığı var.
Name:  IMG_4482.jpg
Views: 537
Size:  47.0 KB

Eşimin okulundan bana hediye edilen nergis soğanlarından bir tanesi topraktan doğrudan çiçek sapı çıkardı.
Name:  IMG_4478.jpg
Views: 520
Size:  44.6 KB

Eski 07-02-2017, 10:24   #521
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Bu sene ilk kez dikimini yaptığım botanik çiğdem soğanlarım.
Name:  IMG_4470.jpg
Views: 534
Size:  68.2 KB
Name:  IMG_4473.jpg
Views: 529
Size:  42.2 KB

Sayın alys'ten aldığım sümbül ve nergis soğanlarım. Daha geç dikildikleri için yeni yeni geliyorlar.
Name:  IMG_4480.jpg
Views: 521
Size:  70.4 KB

Eski 07-02-2017, 10:32   #522
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Gelelim kafkas gülüme

Bu fotoğraflar sevgili A_NOMAD'a gelsin. Bunları çektiğim sıra senin için de bol bol kokladım, söz verdiğim üzere.

Kokusu çok güzel; ferah, yumuşak, ilk, orta, son notalar aynı yoğunluk ve tatlılıkta. Biraz limon çiçeği kokusuna da benzettim.

Name:  IMG_4455.jpg
Views: 514
Size:  36.1 KB
Name:  IMG_4456.jpg
Views: 500
Size:  35.3 KB

Sevgili kaptanzst size ne kadar teşekkür etsem az. Bu çiçeği uzun zamandır istiyordum, kavuşmama siz vesile oldunuz.

Eski 07-02-2017, 12:44   #523
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Teşekkür ederim, mis kokuluların çiçeklenmeye başlamış maşallah
Bu arada bendeki ylang ylang tohumlarında tık yok maalesef, senin höyüklerde hareket var mı?

Eski 08-02-2017, 13:34   #524
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Höyükler dışarıda duruyor, havalar henüz soğuk olduğundan çimlenme başlamaz, sıcak olunca da başlayacağını sanmıyorum ya neyse

Benim alışık olduğum bir durum ama işte inşallah sen alışmazsın çimlenir de şu yaramazlar hem bana hem sana büyük sürpriz olur.

Yenilen pehlivanım ya, elimde üç tohum daha var. Birini bıçak ya da jiletle, diğerini çekiçle, birini de baltayla mı desem hırpalamayı düşünüyorum. Bakalım yine mi içlerine su almayıp çimlenmeyecekler

Eski 08-02-2017, 16:27   #525
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Üç ayı devirdik-dördüncü aydayız, benim ümidim kalmadı aslında ama altı ayı tamamlamalarını bekleyeceğim yine de... Sonra toprağı kurcalayıp bakacağım, rezil ettiler beni

Eski 10-02-2017, 12:04   #526
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Uzun zamandır yapmak istediğim ananas köklendirme deneyim.

Dün yolumuz BİM'e düştü, çiçek böcek gelmiş midir acaba derken manav reyonunda bu ananas gözüme çarptı. Yaprakların ortasına baktım yeşil, yani köklendirme yapılabilir. Akşam çocuklarla oturup köklendirme için bitki sapını hazırladık. İçini çocuklar yedi, kabuklarından da enzim yaptım. Hiç bir şey çöpe gitmedi yani

Eklenen Resimler

Eski 24-02-2017, 12:47   #527
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Tohumdan yetiştirdiğim SDurul şebboyum ikinci yılında çiçekleniyor.

Eklenen Resimler

Eski 25-02-2017, 11:18   #528
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Soğanlılarımdan birtakım görüntüler ve bilgiler eşliğinde bir sunum size.

Sayın alys'i bilen bilir, dürüst, uygun fiyat, cömert ve tertemiz alışverişin adresi olur kendisi. Ondan aldığım hiçbir soğanlı şimdiye kadar çiçeksiz bırakmadı beni. Geçen yıl SDurul ablamın tavsiyesiyle ilk alışverişimi yaptığım sırada özelden görüşme fırsatımız oldu.
Muscarilerle yeni yeni ilgilendiğim sıra bana kokulu bir muscari türünden bahsetti. Çok çok güzel bir kokusu var deyince bir yıl önceden siparişimi verdim, 10 adet istedim. Vakti gelince de hatırlatmamı yaptım ve bu sonbahar elime geçti. Sadece ben istediğim için bir tek benim için getirtmiş.

Bahsi geçen muscarimin fotoğrafı bu;
Name:  IMG_4621.jpg
Views: 432
Size:  69.5 KB
Name:  IMG_4624.jpg
Views: 437
Size:  57.8 KB

Muscari ambrosiacum adı.
Kokusunu ilk yaymaya başladığı sıra kokunun sümbüllerden geldiğini sanmıştım. Yan tarafta yoğun kokulu diye geçinen nergislerim de olunca ondan koku geleceğine hiç ihtimal vermeden saksının önüne diz çöküp koklayınca şaştım kaldım.

Hava rüzgârlı da olunca "yok canım sümbülden geliyordur" diye söylenip emin olmak için koca saksıyı kucaklayıp odaya getirdim. Aman Allah'ım bir muscariden beklenmeyecek güzel bir koku Bayıldım, bayıldım Sümbül gibi bir koku kraliçesiyle yarışacak yoğunlukta bir koku. Ve çok da güzel.

Eski 25-02-2017, 11:30   #529
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Sayın alys'ten siparişlerimle birlikte gelen ve tamamı hediye olan nergislerimin de çiçeklenmesine az kaldı. Merakla bekliyorum Görsel bir şenlik olacak.

Name:  IMG_4628.jpg
Views: 366
Size:  48.3 KB

Yine sayın alys'ten aldığım sümbüllerim de mis gibi kokularıyla açıldılar.
Name:  IMG_4626.jpg
Views: 376
Size:  46.7 KB
Name:  IMG_4627.jpg
Views: 373
Size:  56.4 KB

Bu yıl zengarden'dan "iç mekâna uygun yoğun kokulu" diye geçen bir nergis türü aldım. Rengi beyazdı ama içinden bir tane sürpriz sarı nergis çıktı. Alışık olmadığım için çok şaşırdım, kendileri genelde sürpriz olarak hediye tohum göndermeyi tercih ederlerdi. Herhalde soğanlar, ithal paketinde gelince müdahale şansları olmuyor, yani birileri benim için Hollanda'da paketin içine bir sarı nergis soğanı atıvermiş
Name:  IMG_4625.jpg
Views: 397
Size:  46.3 KB

Bunlar da yine sayın alys'ten aldığım ters lâleler (uva vulpis, meleagris,
michailovski)

Name:  IMG_4629.jpg
Views: 395
Size:  70.1 KB

Eski 25-02-2017, 11:34   #530
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

İkinci yılında erlicheer nergislerim, kendilerini sıkıp 3-4 çiçek açmaya çalışıyorlar
Name:  IMG_4633.jpg
Views: 386
Size:  52.6 KB

Bildiğimiz, anam babam Anadolu muscarisi. Geçen yıl burada bir köylünün bahçesinden üç soğan olarak almıştım. Sayın alys'ten de hediye olarak gelince bir saksı dolusu oldular. Güzel mor-mavi tonuyla açmaya hazırlanıyor.
Name:  IMG_4631.jpg
Views: 413
Size:  62.3 KB

Eski 25-02-2017, 12:29   #531
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Alıntı:
...Aman Allah'ım bir muscariden beklenmeyecek güzel bir koku Bayıldım, bayıldım Sümbül gibi bir koku kraliçesiyle yarışacak yoğunlukta bir koku. Ve çok da güzel.
Görüntüsü de çok güzelmiş, sayın alys bu güzelden ve kokusunun yoğunluğundan muscari başlığında bahsetmişti, şimdi senin güzel ellerinde çiçeklenip kokusunu yaydığını öğrenince çok sevindim

Koku güzel ve yoğun, orası tamam ama kokuyu bir tarif etsene sana zahmet

Eski 25-02-2017, 12:44   #532
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Senin tarifinden sonra koku tarifi olayına bilerek girmedim Cesaretim kırıldı, ne yazsam yavan kalacak

Eski 25-02-2017, 13:05   #533
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Alıntı:
...ne yazsam yavan kalacak
Deme öyle şeyler, senin yazdığın herhangi bir şeyin yavan kalması söz konusu olamaz
Hem sen tarif etmezsen ben nasıl zihnimde canlandıracağım onun kokusunu şimdi? (Bkz: Zihinsel koklama )

Eski 25-02-2017, 13:08   #534
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Bu hoyaları İstanbul'dan manolya_ ablam gönderdi. Onun tavsiyesiyle ponza taşı doldurduğum saksıya dikimleri yaptım. Telefon görüşmemizde öyle güzel anlattı ki hevesim coştu
Kokulu çiçek zaafım var biliyorsunuz, salonu parfüm sıkılmış gibi kokulu çiçekleriyle güzelleştiren mumlardan bahsedince ben de heyecanla kargomun geleceği günü beklemeye başladım. Dün de kavuştum. Hemen saksılarına aldım.

Eklenen Resimler

Eski 25-02-2017, 13:11   #535
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi A_NOMAD Mesajı Göster
Deme öyle şeyler, senin yazdığın herhangi bir şeyin yavan kalması söz konusu olamaz
Hem sen tarif etmezsen ben nasıl zihnimde canlandıracağım onun kokusunu şimdi? (Bkz: Zihinsel koklama )
Tamam peki, ama önce iyice bir koklayıp kokuyu burnumda ve zihnimde ayrıştırıp sonra onları söze döküp oradan da klavyeme aktarmak için zamana ihtiyacım var. Akşama inşallah koku aktarımı zihnine yapılacaktır.

Azucuk sabur edeceeüü

Eski 25-02-2017, 19:07   #536
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Gelelim beklenen muscari ambrosiacum kokusunu tarife A_NOMAD'cım sayesinde kendimi bu konuda epey geliştireceğim sanırım.

Yukarıdaki mesajdan sonra değişik vakitlerde ara ara gidip gözümü kapatarak ve yoğunlaşmaya çalışarak çiçeği bol bol kokladım. Çağrışımları zihnime yazdım. Son olarak birkaç dakika önce son bir defa deyip saksıyı kucakladım, çocuklardan uzak bir odaya geçtim, bağdaş kurup oturdum ve saksıyı önüme çekip koklamaya başladım.

Gündüz aldığım kokunun içinde kesinlikle sümbül kokusu vardı, yumuşacık insanı sarıveriyor, bildiğimiz sümbül kokusu işte. Kokunun büyük bölümünü de bu benzerlik oluşturuyor.

Yasemin kokusu (beyaz yasemin) da gündüz ara ara burnuma çalındı ama akşam alamadım.

Bir koku daha vardı ki gündüz yakaladığım beni çocukluğuma götürdü. Çocukluğumun bir kısmını geçirdiğim ilçemizde bahçe sınırlarına dikilen iğde ağaçları vardı, baharda o mis gibi kokusu, sapsarı parlak çiçekleriyle kerpiç duvarların üzerinden aşağı sarkan ama bir türlü boyuma kadar inmediği için çiçekli dalından koparamadığım... Sonra da olgunlaşan -bana göre tozlu ve boğaza kaçan- meyveleriyle ilçe halkının o vakitler favorisiydi.

Okula giderken -ilkokula- hiç sevmezdim okulu, sokaklar, evim, çay kenarı, söğüt ağaçları hep gözümde kalırdı, bir türlü doyamazdım. Yaz geldi mi de hadii hoop köye...

Bahsi geçen iğde ağaçlarına okula giderken gıcık olur, dönüşte pek bi severdim. Malûm eve dönüş yolu, sevimli gelmez mi, mis gibi kokuyu çeke çeke bana göre pek bir uzun olan iğdeli yoldan yürüye yürüye eve dönerdim.

İşte koku tam da o koku, çektim çıkardım muscarinin içinden... İğde çiçeklerinin kokusu... Acelen neydi çocukluğum, sokaklara doyamadığım gibi sana da doyduğum söylenemez Şimdi ben anne oldum ama çocuklarım hiç sokak görmüyorlar ne yazık...

Neyse duygusala bağlamayalım. Az önce bir daha kokladım dedim ya Tarsus'a geldiğimizin ilk yılı turunç ağaçlarının ve yeni dünya ağaçlarının çiçekli mevsiminde sabahın erken saatlerinde aldığım kokular da var, yeni dünya kokusu da turunç çiçeği kokusu da...

Özet geçersek, sümbül, yasemin, iğde, turunç ve yeni dünya kokularının toplamı, benim algıladığım. Zihne aktarım gerçekleşmiştir. TAMAM...

Muscari demişken hazır, bir de golden fragrance'miz var geçen yıl şeymaçiçekçilikten aldığım. Bu yıl açtı. Hani kavunlu sakız kokusu var ya onun gibi biraz.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Sûz-i Dilârâ : 25-02-2017 saat 20:26
Eski 25-02-2017, 19:32   #537
Ağaç Dostu

okursan's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2017
Alıntı:
Gelelim beklenen muscari ambrosiacum kokusunu tarife A_NOMAD'cım sayesinde kendimi bu konuda epey geliştireceğim sanırım.
Tasvir o kadar güzel ki koklamış kadar olduk

okursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2017, 20:21   #538
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2008
Galeri: 80
Ses ve koku.
İnsan beyninin yıllar geçsede unutamayacağı bir öge.
Bugün kahvede genç bir kardeşimiz vardı. Zaten çoğu parfüm kullanıyor.
İnanın giremedim kahveye. Öyle parfümler kullanıyor ki gençler. Nefes almak imkansız.
Bazen kişilerin ismini duyayım, kullandığı parfümlerin kokusunu hissediyorum. Ben de çarpıntılar başlıyor, kalp atışlarım hızlanıyor.
Fakat yukarda sizler harika doğal kokulardan bahsetmişsiniz.

Muscari, nergis, yasemen, iğde, turunç, hoyalar vs.

Bir harika kokuda. Çimen biçerken ortaya yayılan kokudur. O geldi şimdi aklıma. Ne de güzel kokar. Sanki şu an kokluyorum. Hissediyorum.

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2017, 20:24   #539
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Alıntı:
Gelelim beklenen muscari ambrosiacum kokusunu tarife...
Koku tarifinde zirveye yerleştin arkadaşım, harikasın

Sayende ciddi ciddi zihinsel koklama olayını deneyimlemiş oldum, öyle ki yarın öbür gün bir yerde duysam 'ben bu kokuyu tanıyorum, bu muscari ambrosiacum kokusu' diyebilecek kadar kokuyu tattım, hatta hafızama da kaydettim

İğde kokusu seni yine alıp gezintiye çıkartmış, iyi de etmiş Büyük keyifle okudum, kalemine-yüreğine sağlık, çok teşekkür ederim

Kavunlu sakız kokusu ise -ne yalan söyleyeyim- beni o kadar cezbetmedi ama görüntüsünü çok beğendim

Eski 25-02-2017, 20:38   #540
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cumhur Tonba Mesajı Göster
Ses ve koku.
İnsan beyninin yıllar geçsede unutamayacağı bir öge.
Bugün kahvede genç bir kardeşimiz vardı. Zaten çoğu parfüm kullanıyor.
İnanın giremedim kahveye. Öyle parfümler kullanıyor ki gençler. Nefes almak imkansız.
Bazen kişilerin ismini duyayım, kullandığı parfümlerin kokusunu hissediyorum. Ben de çarpıntılar başlıyor, kalp atışlarım hızlanıyor.
Fakat yukarda sizler harika doğal kokulardan bahsetmişsiniz.

Muscari, nergis, yasemen, iğde, turunç, hoyalar vs.

Bir harika kokuda. Çimen biçerken ortaya yayılan kokudur. O geldi şimdi aklıma. Ne de güzel kokar. Sanki şu an kokluyorum. Hissediyorum.
Haklısınız Cumhur bey, bazen yolda yürürken yanımdan geçenlerden suratıma çarpan kokular, epey uzun bir yol arkadaşlığı ediyorlar bana. Bunala bunala yürüyorum

Bitki deyince aklıma üç şey geliyor, yaprağı, çiçeği, kokusu... Kokusuz çiçek yavan bulgur pilavı gibi

Çimen kokusu da çok güzeldir, köyde baharda çayırlarda hissederdim, inek yaymaya giden arkadaşlarıma heveslenir, peşlerine takılırdım O günlerimden epey ot kokusu kalmıştır burnumda

Bir de yağmurdan sonraki toprak kokusu her ne kadar bitki olmasa da çok çok güzel bir kokudur.

Etiketler
kokulu bitkiler, sardunya, sardunya bakımı, siklamen, soğanlı bitkiler

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024