agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Tıbbi, ıtri, boyar, aromatik bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni75Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-02-2012, 17:18   #91
Ağaç Dostu

hexus's Avatar

Giriş Tarihi: 19-07-2008
3 yıldır zencefil yetiştiriyorum yetiştiriciliğini sevdiğim bir bitki gerçektende. Bahçemdeki zencefillerim. Resim pek net değil aslında.

Eklenen Resimler

hexus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2012, 12:16   #92
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-07-2010
Bende bir marketten bir parça zencefil satın aldım. Kilitli poşette duruyor şimdilik. Toprağa sizce ne zaman koymalıyım. Hafiften yeşillenmeler başladı zencefilimde

zekkayseri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2012, 12:51   #93
Yeni Üye

Lunaaa's Avatar

Giriş Tarihi: 16-02-2012
Galeri: 1
✿ zencefillerimi dogrudan saksıya ektim belki komik gelicek ama sürekli nemli kalması için banyoda köşeye yerleştirdim tabi ara ara suladımda
Şimdi mutfagıma terfi eddi en kısa zamanda bende fotograflarını paylaşmak isterim ...

Lunaaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2012, 16:54   #94
Ağaç Dostu

pembegül's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cengaverme Mesajı Göster
Bende bir marketten bir parça zencefil satın aldım. Kilitli poşette duruyor şimdilik. Toprağa sizce ne zaman koymalıyım. Hafiften yeşillenmeler başladı zencefilimde
Hemen toprakla buluşturun derim yeşillenme başlamış zaten şimdi zamanı. Ben 3 ay önce diktim simdi boyu 1 metreye yaklaştı ..

pembegül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2012, 17:59   #95
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-07-2010
*** pembegül. Hemen saksıya alalım o zaman. Bişey daha soracağım. Bir kaç parfçaya ayırsam daha mı iyi olur. yoksa tek parça halinde mi gömeyim

zekkayseri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2012, 20:12   #96
Ağaç Dostu

pembegül's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cengaverme Mesajı Göster
*** pembegül. Hemen saksıya alalım o zaman. Bişey daha soracağım. Bir kaç parfçaya ayırsam daha mı iyi olur. yoksa tek parça halinde mi gömeyim
Ben bir tanesini iki parçaya böldüm ancak böldüğüm parçalar çürüdü bölmeden diktiklerim sağlıklı büyüyorlar sizde bütün halde dikin böylece daha kuvvetli oluyor...

edelvays58 beğendi.
pembegül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2012, 20:53   #97
Ağaç Dostu

hexus's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lunaaa Mesajı Göster
✿ zencefillerimi dogrudan saksıya ektim belki komik gelicek ama sürekli nemli kalması için banyoda köşeye yerleştirdim tabi ara ara suladımda
Şimdi mutfagıma terfi eddi en kısa zamanda bende fotograflarını paylaşmak isterim ...
Doğrudan saksıya ektiyseniz banyoda nemlendirmek yerine ekmiş olduğunuz saksıların üstüne coconut peat torf kullanabilirsiniz. Veya Marketten aldığınız hindistan cevizinin tüylerini kullanabilirsiniz. Çok iyi bir nem tutucudur. Fakat zencefilin çimlenmesi için izmir de fazla zorlanmazsınız. Zaten nisbi nemi yüksek izmirin.

Eski 15-09-2012, 21:01   #98
Ağaç Dostu

hexus's Avatar

Arkadaşlar bir kaç parçaya ayırabilirsiniz fakat ayırdığınız herbir parçada en az 2 göz olması gerekir. Diğer bir husus ise zencefillerinizi ayırdıktan hemen sonra dikmeyin. Kök organı ile çoğaltmada dokunun kallus denilen yani ince zar ile kaplanması gerekli. Eğer siz parçaladıktan hemen sonra saksıya dikip toprakla temas ettirirseniz temas bölgesinden çürüme başlaması kaçınılmazdır. Bu yıl bahçemi zencefille dolduruyor Zaten bahçem Tropik bitkilerle doldu ! Ananas , Kiwano , Zencefil , Limon Otu. Bu yıl artı olarak Ginseng çeşitleri tohumları aldım yurtdışından onları ekeceğim inşallah.

Düzenleyen hexus : 15-09-2012 saat 21:01 Neden: imla hatası
Eski 17-10-2013, 21:03   #99
Ağaç Dostu

torkulu's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2012
bir ay kadar önce kipa da zencefil yumruları gördüm, forumları okuduktan sonra da zencefil alıp çimlendirmeye karar verdim.
ilk resim 1 ay kadar önce çekildi. sonraki resimler şu andaki durumları.
sıcaklık 22-25 c civarında ancak havalar dengesiz olduğundan değişim olabiliyor
toprak sürekli nemli ama cok ıslak değil.
ekstra birşey yapmadım. kapalı bir plastik kaptalar, hava almaları için delikler var.
ankarada kipalarda hala mevcut. 9,5 tl idi sanırım. bir yumru 300-400 gr gibi geliyor.
bir el büyüklüğünde dallı yumrular var. yumru üzerindeki gözeneklerin çok olmasına dikkat edin, ben parçalayarak toprağa gömdüm. bütün halinde de olabiliyor.

Eklenen Resimler

torkulu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2013, 11:13   #100
Ağaç Dostu

torkulu's Avatar

zencefiller köklendi. çıkan filizlerin yumruyla birleştiği yerden kök veriyor. artık saksıya alma zamanı geldi..

Eklenen Resimler

Eski 25-11-2013, 18:11   #101
Ağaç Dostu

torkulu's Avatar

toprağa dikileli 1 ay kadar oldu son halleri bu. 15cm kadar boy yaptı.

Eklenen Resimler

Eski 27-11-2013, 16:11   #102
Moderatör

Giriş Tarihi: 08-05-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hexus Mesajı Göster
Arkadaşlar bir kaç parçaya ayırabilirsiniz fakat ayırdığınız herbir parçada en az 2 göz olması gerekir. Diğer bir husus ise zencefillerinizi ayırdıktan hemen sonra dikmeyin. Kök organı ile çoğaltmada dokunun kallus denilen yani ince zar ile kaplanması gerekli. Eğer siz parçaladıktan hemen sonra saksıya dikip toprakla temas ettirirseniz temas bölgesinden çürüme başlaması kaçınılmazdır. Bu yıl bahçemi zencefille dolduruyor Zaten bahçem Tropik bitkilerle doldu ! Ananas , Kiwano , Zencefil , Limon Otu. Bu yıl artı olarak Ginseng çeşitleri tohumları aldım yurtdışından onları ekeceğim inşallah.
Sayın hexus,

Benim zencefilim 20 cm boylandıktan sonra sarardı, sanırım toprak sıkı geldi. Ayrıca epeyce zor bulduğum bir limon otum var, yaşıyor ama gelişmiyor da.. Pencere dışında sadece sabah güneşi alan bir konumda, torf yanmış koyun gübresi karışımına ektim. Tavsiyeleriniz varsa sevinirim.

Ozlem A Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2014, 10:17   #103
Ağaç Dostu

hexus's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ozlem A Mesajı Göster
Sayın hexus,

Benim zencefilim 20 cm boylandıktan sonra sarardı, sanırım toprak sıkı geldi. Ayrıca epeyce zor bulduğum bir limon otum var, yaşıyor ama gelişmiyor da.. Pencere dışında sadece sabah güneşi alan bir konumda, torf yanmış koyun gübresi karışımına ektim. Tavsiyeleriniz varsa sevinirim.

Toprakta nem yüksekliği ve yüksek miktarda ışıklanması sebep olmaktadır. Zencefil genelde ala güneşi sever.

Eski 02-02-2015, 13:04   #104
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-10-2012
Zencefilde garip oluşumlar???

Yaklaşık 2 ay önce diktiğim zencefilim yaklaşık 75 santimetre boy yaptı. Şimdiye kadar hiç bir sorun yoktu; ama bugün zencefilime bakınca üst yapraklarında hafif noktalar gördüm. Bunun ne anlama geldiğini ve iyileşmesi için ne yapabileceğim hakkında yardım eder misiniz?
Bu arada evde tutuyorum (22 derece gibi bir sıcaklıkta), orta derecede güneş görüyor.

Eklenen Resimler

kızıl-çam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2015, 06:28   #105
Yeni Üye

serpilcelik17's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2014
Günaydın herkese, merak ediyorum 2ay önce topraga bıraktığım zencefilim normal mi büyüyor ilk defa yetiştiriyorum?

Eklenen Resimler

serpilcelik17 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2015, 20:38   #106
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-07-2010
filizlenmiş zencefil aldım topraga dikecegim bakalım buyuyecekmi

dünyam1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2017, 13:52   #107
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-04-2017
Geçtiğimiz nisan ayında marketten aldığım zencefilimi toprakla buluşturdum. Gayet güzel ve sağlıklı geliştiğini düşğnüyorum. Birkez fazla sulama yüzünden toprak değişimi yaptım. Koca bir yumrudan ilkin bir tane filiz verdi. Hemen sonra yanında küçük bir filiz verdi. Yumruyu parçalayıp çıkarayım dedim. İyiki yapmışım diğer göz gürünmeyen yumrularında göz sürmeye başladığını gördüm. Büyük yumruyu parçalayıp ayırdım. Hemen saksıya yerleştirdim. Öyle derinlere ekmedim. Onlarda gözlerini geliştirmeye başladı. Zencefilimin büyük saksıya taşınması şart oldu. Umarım güzel gelişir ve beni mutlu ederler. Sağlıcakla kalın!

Eklenen Resimler

Angel Aki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2017, 20:45   #108
Ağaç Dostu.

mahon67's Avatar

Giriş Tarihi: 09-11-2007
Herkes üretimden bahsetmiş, ben de tüketimden bişeyler yazayım;
Zencefil turşusu

Patatesten çok daha ince ince doğrayıp (halka şeklinde) tuz, sirke, limon suyu gibi normal turşu malzemesiyle yapabilirsiniz. Ben sirke yerine tamamen linon suyu kullanıyorum; zencefilin acısını daha çok alıyor. Bir de zencefili bekletip buruşmaya başlarken turşu yaparsanız daha az acı oluyor. Üzerine taze nane, ketik, biberiye dalları ve tane karabiber de eklenince güzel bir aroma veriyor

Eklenen Resimler

mahon67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2017, 23:00   #109
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-08-2015
arkadaşlar bunun ticari üretimi mümkün mü acaba? mümkünse hangi bölgelerde rahat yetişir?

bahçe heveslisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2017, 18:15   #110
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahçe heveslisi Mesajı Göster
arkadaşlar bunun ticari üretimi mümkün mü acaba? mümkünse hangi bölgelerde rahat yetişir?
10°C den düşük sıcaklıkta ölüyor serada yetiştirebilirsiniz

GT-S7390 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

siflera12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2017, 09:37   #111
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Zencefil ile ilgili yararlı videolar.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2017, 09:37   #112
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

https://mimuu.com/evde-zencefil-nasil-yetistirilir/

Eski 21-09-2017, 09:38   #113
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Eski 21-09-2017, 09:39   #114
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Eski 31-03-2018, 22:58   #115
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Vertigo durdurmak için ev ilaçları
Bu nedenlerle, ilaçların üzerinde doğal ilaçlar sıklıkla tercih edilir. Aşağıda listelenen vertigo için 3 ilaç, herhangi bir yan etkiye yol açmaz ve bazı durumlarda, problemin temel nedenini tedavi ettikleri için iyi için vertigo tedavi edebilirler.
Zencefil
Vertigo tedavisi için en iyi ev ilaçlarından biri zencefildir. Birçok çalışma zencefilin bulantı, kusma ve baş dönmesi gibi baş dönmesi semptomlarından kurtulup tedavi etmenin en iyi yollarından biri olduğunu kanıtlamıştır . Zencefilin bu semptomları tedavi etmede bu kadar etkili olmasının nedeni, mide, bağırsak ve sinir sistemini rahatlatmaya yardımcı olan fenoller içermesidir.
Zencefil için zencefil kullanmanın en iyi yolu zencefil kapsülleri almaktır. Ne zaman geliyorsa, 500 ila 1000 mg zencefil kapsülü al.
Zencefilden faydalanmanın bir başka yolu, yaklaşık 10 dakika boyunca bir bardak kaynar suya taze zencefil kökü kaynatmaktır. Çay soğuduktan sonra, bulantı ve baş dönmesi gibi semptomları hafifletmek için içilir.
Zencefilli gazozu yudumlayarak vertigo semptomlarını da azaltabilirsiniz. Sadece yapay aromalı markalar yerine gerçek zencefil ile yapılan zencefilli gazozu seçtiğinizden emin olun.
Son olarak, boynunuzda, başınızda ve kulaklarınızda cildinize vertigodan kurtulmak için biraz zencefil yağı sürün. Bunu yapmak için, parmaklarınızın ucunu kullanarak cildinize az miktarda zencefil yağı sürün. En iyi sonucu elde etmek için yağı ısıtmalı ve en iyi sonuçları almak için cildinize dairesel hareketlerle masaj yapmalısınız.
Ginkgo Biloba
Bu bitki sağlık yararları nedeniyle iyi bilinmektedir ve yıllarca çeşitli sağlık problemlerini tedavi etmek için kullanılmıştır. Beyninize kan dolaşımını artırma yeteneğinden dolayı vertigo tedavisi için en iyi ev ilaçlarından biridir .
Daha önce belirtildiği gibi, kan damarı hastalığı vertigo yaygın bir nedenidir. Kan akışını başınıza kadar geliştirerek, kan damarı bozukluğunu tedavi ederek dolaylı olarak vertigo semptomlarını durduracaktır.
Doğal olarak vertigodan kurtulmak için ginkgo biloba kullanmak için bunu toz halinde almanız gerekir. Bir çay kaşığı ginkgo biloba tozu alın ve biraz suyla karıştırın ve hemen içirin.
Soğuk su iyidir, ancak sıcak ya da ılık su kullanmak daha iyi olur, çünkü tozu karıştırdığınızda çözülür, böylece vücudunuz daha kolay emer.
Hint bektaşi üzümü
Amla olarak da bilinen Hint bektaşi üzümü, stresi hafifletmek, uykuyu düzeltmek, iç kulaktaki iltihabı azaltmak ve sindirimi iyileştirmek gibi çeşitli şekillerde baş dönmesini durdurmaya yardımcı olan bir bitkidir. Bu bitki özellikle vertigo ataklarının yaygın bir nedeni olan migrenleri azaltmak için harikadır.
Bektaşi üzümü, vertigoyu doğal olarak tedavi etmenin en iyi yollarından biridir çünkü C vitamini, antioksidanlar ve lif açısından zengindir. Bu şaşırtıcı bitkide bu sağlık özelliklerinden yararlanmak için çiğ otu 5 ila 10 dakika veya semptomlar duruncaya kadar çiğneyebilirsiniz.
Bu bitkiyi baş dönmesi için bir çare olarak kullanmanın bir başka yolu da, baş dönmesi veya mide bulantısı gibi belirtiler hissetmeniz halinde Hint Gooseberry suyunu içmektir.
Sonuç
Bunlar vertigo ataklarını durdurmak için en iyi ev ilaçlarından 3 tanesi. Yardımcı olabilecek birçok başka çareler var ama bu üçü genellikle en çok yardım ediyor. Anahtar, bu ilaçları günlük olarak düzenli olarak kullanmakla kalmaz, sadece semptomları durdurmakla kalmaz, durduklarında geri dönmelerini engeller

3 of The Best Home Remedies to Stop Vertigo Attacks Fast - PositiveMed

Kolay kolay geçmeyen bir hastalık. Görünce eklemek istedim.

Eski 31-03-2018, 23:01   #116
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Kendi Zencefinizi Nasıl Büyüyorsunuz?
Zencefil için birçok sağlık yararı vardır. İşlenmiş ve GDO'lu gıdalar dünyamızda, yiyecekleri en saf haliyle bulmak zor. En saf haliyle ot ve yiyecek elde etmenin en iyi yolu, bunları kendiniz yetiştirmektir. Zencefil büyümesi kolaydır ve fazla çaba gerektirmez. İşte zencefinizin nasıl büyüyeceğine dair bazı bilgiler:

Zencefil diğer bitkilerden çok farklı değildir ve diğer bitkilerin yaptığı şeyleri gerektirir. Başlamak için ihtiyacınız olan ilk şey, rizom olarak bilinen zencefil köküdür. Zencefil yetiştiren veya yerel bir çocuk odasından satın alan birinden alabilirsiniz. taze kökler aldığınızdan emin olun. Genellikle dolgun ve pürüzsüz tenli zencefil kökü en iyisidir. Kökeni aldıktan sonra, 12 saat boyunca ılık suda ıslatın.

Daha sonra üç ortalama büyüklükteki rizomları barındıracak kadar büyük bir 14 inçlik bir çömlek alın. Tencerenin, suyu ve atıkları boşaltmak ve ekim toprağı ile doldurmak için yeterli drenaja sahip olduğundan emin olun. Varsa, bahçenizden kompost toprağı kullanabilirsiniz. Bahçeniz yoksa, herhangi bir yerel kreş veya bitki dükkanından alınabilecek kompost sıcak gübresini kullanabilirsiniz. Zencefil kökü için daha besleyici bir karışım yapmak için gübreye toprak ekleyebilirsin.

Tencereye toplandıktan sonra ıslatılmış zencefil kökü küçük parçalar halinde kesilir. Zencefil köklerini toprağa 2-5 inç derinliğe yerleştirin. Kökleri toprakla örtün ve kökleri gizlemek için gübre kullanın. Zencefinizin büyümesi için doğru ortamı yaratmak önemlidir. Çok fazla nem gerektirir; Bu nedenle, düzenli bir su temin edilmesini sağlamak şarttır. Suyu günlük veya alternatif günler eklemek iyidir. Toprağın doymadığından emin olun; Bu nedenle çürümeyi önlemek için uygun boşaltma önemlidir. Zencefilin büyümesi için sıcak bir ortam da şarttır. Güneş ışığına yeterli erişiminiz varsa, bu yeterli olmalıdır. Tencereyi yeterli güneş ışığına çıkaramazsanız, doğru sıcaklık için bir ampulün altına yerleştirebilirsiniz. Zencefil sürekli 75 derece (24 C) gerektirir.

bakkal zencefil büyüyen

Dikkate alınması gereken bir diğer önemli nokta zencefil bitkisinin güçlü rüzgarlara dayanamamasıdır; Bu nedenle, büyüyen potu açık bir bahçede değil, bir odanın içinde tutun. Güneşe doğrudan maruz kalmak zencefil bitkileri için iyi değildir. İçerideki pencereden güneş, zencefil bitkisi için bol olmalı.

Kendi Zencefinizin Büyümesi

Yetişen zencefilin hasat zamanı geldiğinde, toprağı kazın ve kullanmak istediğiniz zencefil parçalarını kesin. Köksapı kestiğinizde, yerine yenisini yerleştirdiğinizden emin olun. Böylece zencefilinizi uzun süre büyüyebilir ve istediğiniz zaman taze olarak tadabilirsiniz.

How To Grow Your Own Ginger

Eski 26-06-2018, 11:29   #117
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Bu sene delilik edip yaklaşık 10-12 Ocak diktim, iyi ortam sağlayamadığım için firemiz var ama kalanlar da yeter. Bunlar birkaçı.

Eklenen Resimler

h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2019, 20:22   #118
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-10-2018
Bugün şok marketten 2adet taze zencefil aldım. Bu gece ılık suya koyup 12 saat bekleteceğim. Kiminiz dışarda çimledirip, kiminizse direkt dikmişsiniz. Ben de iki çeşidi de uygulamaya karar verdim. 1tanesini poşette aydınlık bi yerde diğerini ise yarı yarıya gübreli bahçe toprağı ve yine şoktan alacağım torf karışımına dikeceğim. Gidişatı buraya kısmetse resimleyerek eklemeyi düşünüyorum. Hadi bana kolay gelsin �� Üretim yeri çin diyor. Bakalım burda üreyecek mi

Eklenen Resimler

siflera12 beğendi.
aloe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2019, 22:01   #119
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

An itibariyle 2 zencefilide ılık su içinde koydum. Yoğurt mayalar gibi sardım sarmaladım. Yetmedi ılıklığını kaybermesin diye birde petek üstüne yerleştirdim. 12 saat beklemeye geçtik

Eklenen Resimler

Cymbelina ve siflera12 beğendi.
Eski 13-03-2019, 22:02   #120
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Resim yine yan olmuş

siflera12 beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024