agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Tıbbi, ıtri, boyar, aromatik bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni185Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-04-2006, 15:24   #1
Ağaç Dostu

inci gül's Avatar

Giriş Tarihi: 27-02-2006
Galeri: 63
Oğul otu (Melisa Officinalis L.)

Oğul otu
(Melisa Officinalis L.)

Eski çağlarda oğul otu tıbbi bitkiden çok arıların fazla ziyareti nedeni ile arı bitkisi olarak üretilmiştir. Labiatae familyasına bağlı olan Melissa orta yüksek, çok senelik otsu bir bitkidir. Çok sayıda yan kökleri içeren bir kök yumrusu bulunur. Kökler çok lifli olup, rengi beyazımsıdan açıkkahverengiye kadar değişir. Gövde dik veya yarı dik olup genellikle 60-100 nadiren 120 cm yüksekliktedir.

Melissa fazla kuru olmayan, sıcak ve güneşli yerleri sever. Besin maddelerince zengin kumlu-tınlı topraklarda iyi yetişir. Belirli ölçüde gölgeye dayanıklıdır. Doğrudan tarlaya ekim yaygın olmayan bir yöntemdir. Bu yöntem de, bitki sıklıklarının belirlenmesi, atılacak tohumluk miktarının saptanması ve ekim zamanlarının iyi belirlenmesi gerekir. Ayrıca toprak işleme ve tohum yatağının çok iyi hazırlanması gerekir. Zira tohumlar çok küçüktür. Vegetataif organlarla üretim özellikle ıslah çalışmalarında kullanılır. Yastıklarda Fidelerin Yetiştirilmesi ve Tarlaya Şaşırtılması : Oğul otunun üretiminde en çok kullanılan bu yöntemde bitkinin generatif organları (tohumları) önce yastıklara ekilmekte, buradan elde edilecek fideler tarlaya şaşırtılmaktadır. Tarlaya şaşırtma işlemi Sonbahar veya İlk baharda olmaktadır. Tarlaya dikimde bitki sıklığının 40x50 cm veya 50x40 cm olması gerekir.

Verim genel olarak birinci yıl az olmakta, diğer yıllar artmaktadır. Genellikle yılda 3 biçim yapılabilmektedir. En uygun biçim zamanının çiçeklenmeden hemen önceki devre olarak belirtilmektedir. Biçimde biçimin fazla derinden olmaması, biçimin topraktan 5-10 cm üstten yapılması önerilmektedir. Ayrıca son biçimin çok geçe kalmamsı gerekir, zira kışı geçirebilmesi için son biçimden sonra biraz sürgün vermelidir. Biçimde yeşil herba bastırılmaya karşı çok hassastır. Bu nedenle biçilen yeşil herbanın taşınması esnasında bastırılması halinde basılan yerler kurutma esnasında siyaha dönüşürler Biçimden sonra kurutmanın hemen yapılması gerekmek tedir. aksi halde yaprakların rengi koyulaşmakta, hatta koyu kahve rengiye dönmektedir. Kurutmada sıcaklığın 20-35 oC arasında olması, 40 oC'yi geçmemesi gereklidir.

Oğul otunun karakteristik kokusu içerdiği uçucu yağdan kaynaklanmaktadır. Uçucu yağ oranı % 0.01 - % 0.25 arasında değişmektedir. DAB 8'e göre minimum uçucu yağ oranının % 0.05 olması istenmektedir. Drogta uçucu yağdan başka taneli maddeler, flavon türevleri ve bazı bitki asitleri bulunmaktadır. Genellikle yaz dönemindeki Mayıs sonu - haziran başı biçimde uçucu yağ oranı daha yüksek bulunmaktadır. Yurdumuzda yaygın olarak yetiştirilen oğul otundaki yağ oranı oldukca düşükdür.

Melissa yaprağı eskiden beri midevi, karminatif ve sedatif etkisinden dolayı kullanılmaktadır. Ayrıca aromatik ve antiseptik olarak ta kullanım alanı mevcuttur.

Not: yatıştırıcı ve uyku düzensizliği (uyku verir) için melisanın uçucu yağını kaşığın arkası ile veya şişeye daldırıp çıkarttığınız kaşıgı dilinizin üst kısmına süremeniz yeterli olacaktır. günde bir **** iki defa.

Eklenen Resimler

inci gül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2006, 10:17   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Oğul otu denmesinin sebebi ise şudur;
Arı kovanı oğul vereceği zaman arılı kovanın yakınına boş bir kovan koyarsınız, bu kovana melissa sürersizin. Kovandan çıkan oğul adres vermiş gibi boş kovana yerleşir. eğer böyle yapmaz iseniz oğul çıkınca elinizde tenekeler aynalar uğraşıp durursunuz.
Son zamanlarda arıcılık malzemeleri satan yerlerde melissa esansı satılmaya başlanmış diye duydum.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2006, 18:36   #3
Ağaçsever

*sirius*'s Avatar

Giriş Tarihi: 08-08-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Todor
Oğul otu denmesinin sebebi ise şudur;
Arı kovanı oğul vereceği zaman arılı kovanın yakınına boş bir kovan koyarsınız, bu kovana melissa sürersizin. Kovandan çıkan oğul adres vermiş gibi boş kovana yerleşir. eğer böyle yapmaz iseniz oğul çıkınca elinizde tenekeler aynalar uğraşıp durursunuz.
Son zamanlarda arıcılık malzemeleri satan yerlerde melissa esansı satılmaya başlanmış diye duydum.
Bunu 'kendince' arıcılık yapan dedeme derhal bildirmem gerekiyor, zira sizinde dediğiniz gibi taşlarla, tenekelerle arının peşinde koşturuyolar.

*sirius* Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2007, 16:42   #4
Yeni Üye

onur sinan's Avatar

Giriş Tarihi: 06-04-2007
İnci Hanım merhaba,
Elinizde **** bildiğiniz, Türkiye florasında yer alan oğulotları ve uçucu yağlarıyla ilgili yapılmış literatür çalışması var mı? Teşekkür ediyorum

YeniBON beğendi.
onur sinan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2008, 22:38   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-09-2007
melissa oğulotu nasıl yetiştirilir daha doğrusu tohumunu veya fidesini nasıl bulabilirim?
bana bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim.

i.sunaz beğendi.
vertigo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2009, 11:28   #6
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 26-12-2007
Yanlış hatırlamıyorsam gittigidiyor.com da vardı tohum satış ilanı.

apprentice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2009, 10:24   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Melisanın kalp kapakçığı hastalıklarına iyi geldiği, nette bazı kaynaklarda belirtiliyor.

Oğul otu (Melisa Officinalis L.)
Kırmızı alıç
Karabaş otu

ile bir karışım veya tek başına bu bitkileri kullanan, tecrübesi olan var mı?

İlaçlarla etkileşimi nedir?

Gerçekten melisanın bu şifasına tanık olan var mı?

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2009, 13:23   #8
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

jineop's Avatar

Giriş Tarihi: 25-11-2008
Galeri: 94
Sevgili Denizakvaryumu
Melisa ilaç preparatı olarak melia damla olarak piyasada mevcut. Ama daha çok mide şikayetlerinde özellikle gaz şikayetlerini giderme,sakinleştirici olarak uyku bozukluklarında kullanımı ön planda. Vucudun kol ve bacak damarları gibi periferik damarlarında genişleme yaptığı tıbben gösterilmiş olup bu nedenle tansiyonu düşürme özelliği var. Kullananlardaki baş dönmesi,denge kaybı ve baygınlık hissi bundan kaynaklanıyor. Yatıştıcı etkisinden dolayı alkol alanların,kodein içeren öksürük şurubu kullananların,narkotik ağrı kesici ,kas gevşeticiler,antidepresan ,antialerjik ilaç kullananların dikkatli olması ve birlikte alınmaması gerekir. KC bozukluğu olanlar,emzirenler,gebeler ve şeker hastalığı olanlar kullanamaz.

jineop Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2009, 23:16   #9
Ağaçsever

bahcevan0618's Avatar

Giriş Tarihi: 02-06-2007
Melissa officinalis. Ankara'da arayan arkadaşlar tohumunu Eskişehir yolu üzerinde ki bauhaus da bulabilirler

bahcevan0618 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2009, 23:30   #10
Ağaçsever

ohrid65's Avatar

Giriş Tarihi: 21-07-2008
Harika bir bitki çok güzel kokuyor

ohrid65 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2009, 11:33   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-04-2009
Merhaba,

Ev-bahçe dergisindeki tohumları eken oldu mu?

Ben Mayıs başında tohumları direkt saksıya ektim. Ancak sadece birkaç tanesi filizlendi. Henüz filizlenirken yanmasın diye sabah güneşi alan sonra da gölge olan bir yere aldım ve toprağını sürekli nemli tutuyorum ama pek başarılı olamadım sanırım.

Müdahale için çok mu geciktim. Herhangi bir önerisi olan var mı acaba?

didem ipek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2009, 14:45   #12
Yeni Üye

onur sinan's Avatar

Oğulotu tohumlarının özellikle de M. officinalis subsp. officinalis alt türlerinin çimlenme oranları biraz zayıftır. Piyasada satılan birçok oğulotu alt türü ise etken madde miktarı az olan M. officinalis subsp. altissima dır.

İsteyen üyelere az miktarda altissima ya da officinalis alttürlerinden gönderebilirim ricam inodora alt türü olan üyelerle irtibata geçebilmek.

Eski 25-07-2009, 20:11   #13
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Name:  26071.jpg
Views: 24407
Size:  34.0 KB

Ev-Bahçe dergisindeki tohumlardan mayıs ya da haziran ayında başka çiçeğin olduğu saksıya ekmiştim. Çimlenme uzun sürdü ve gelişimleri çok yavaş oldu, biri son günlerde daha hızlı büyümeye başladı.

Salyangozlar paketin yarısını yemiş, ismini okuyamadım, cinsini bilen var mı? Büyütür de tohum almayı becerebilirsem tohumları dağıtacağım.

abk beğendi.
Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2009, 20:42   #14
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-08-2006
merhaba
1987 yılında fransız bir ilaç firması için kırmızı alıç ithal eden birini tanımıştım
kalp yetmezliğinde ilaç hammaddesi üretiminde kullanılıyormuş.

şinasi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2009, 23:20   #15
Yeni Üye

onur sinan's Avatar

Sn. Kiraz alt türü bu döneminde teşhis etmek çok zor ama officinalise benziyor tüyleri altissima'ya göre daha kısa ve yaprakları daha açık yeşil renktedir.
Melissa üzerinde en çok çalışılan cinslerdendir antiviral özelliği olan ender bitkilerdendir, sakinleştirici ve rahatlatıcı özelliği vardır (günde iki fincan üzerinde içilmemesi tavsiye edilir= yan etki gösterir) alzaimer'a karşı koruyucu özelliği olduğu bilimsel açıdan ispatlanmıştır. İki dal adaçayı, bir çay kaşığı oğulotu, yarım limon ve 1 tatlı kaşığı naneyi sıcak suda 8-10 dk bekleterek içerseniz soğuk algınlığa ve gribe çok iyi gelmektedir.

Eski 06-06-2010, 00:34   #16
Ağaç Dostu

ankara's Avatar

Giriş Tarihi: 05-06-2009
Melissa tohumları nasıl oluyor acaba fotoğraflayabilirmisiniz?

ankara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2010, 12:26   #17
Ağaç Dostu

neconeco's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2008
Galeri: 19
melisa tohumu

Selamlar. bu resim size nekadar faydalı olur bilemem.Fakat bu firmadan isteyebilirsiniz sanırım.

Not . Damarları genişletir kan dolaşımını hızlandırır kulanımında doktor tavsiyesi almanız uygun olur sanırım.

Eklenen Resimler

Muhsinek beğendi.
neconeco Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2010, 23:55   #18
Ağaçsever

mehmet55's Avatar

Giriş Tarihi: 18-12-2008
Galeri: 84
limonlu melisa

bu sene bir miktar limon kokulu oğul otu çimlendirdim ve bahçeye diktim güzel gelişiyorlar
bunun başka cinsleride varmış değişmek isteyen varsa değişiriz bendekiler limon kokulu

Eklenen Resimler

mehmet55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2010, 10:56   #19
Ağaç Dostu

ankara's Avatar

Sn.mehmet55 hangi marka tohumdan çimlendirdiniz,hangi ayda ektiniz acaba?

Eski 09-06-2010, 12:24   #20
Ağaçsever

mehmet55's Avatar

tohumlar bana yurt dışından geldi nisan ayı başlarında tohumları ektim yaklaşık 1 ay öncede bahçeye şaşırttım

Eski 09-06-2010, 16:29   #21
Ağaç Dostu

ankara's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mehmet55 Mesajı Göster
tohumlar bana yurt dışından geldi nisan ayı başlarında tohumları ektim yaklaşık 1 ay öncede bahçeye şaşırttım
Teşekkür ederim cevabınız için bende melissa istiyorum ama tohum bulamadım bir vilmorin marka var onada güvenemiyorum çoğunda başka çiçek çıkıyor.

Eski 09-06-2010, 19:26   #22
Ağaçsever

mehmet55's Avatar

Oğul otu (Melisa Officinalis

evet dediğiniz gibi güvenmekde zor bende ist dan soğanlar almıştım görüp istediklerim hiç değillerdi başka bir şeyler çıktılar

Eski 11-06-2010, 00:57   #23
Ağaçsever

mehmet55's Avatar

altın oğul otu

Oğul otunun başka bir cinsi çiçekleri kırmızı aynı zamanda süs bitkisi bu sene ektim

Eklenen Resimler

abk beğendi.
Eski 15-06-2010, 18:36   #24
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-06-2010
Marka zikretmek nekadar dogru bilmiyorum ancak yukarıda bahsedilmiş diye söylüyorum.
Vilmorin marka ogul otu defalarca denedim...
Belki iyi bir marka ancak ben vilmorinden ne kekik ne melisa ne pelin nede baska bir sey elde edemedim. Yerli üreticilerin tohumlarından ise hep iyi sonuc aldım. Acaba hata bendemi yoksa bu fazla "kültüre" alınmış bitki versiyonları özel gübre ve hormonsuz bitmiyor mu.

fikirci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2010, 21:48   #25
Ağaçsever

mehmet55's Avatar

tohum çimledirmek biraz zor iş bu tohumlar ince olduğu için ince toprak olmalı tohumları 0,5 cm toprakla örtüp biraz üzerini biraz bastırmalı yani toprakta biraz sıkı olmalı hava almamalı sularkende toprağı eşmeyecek şekilde sulamalı devamlı nemli tutmalı bu şekilde tohumda bir problem yoksa çimlenir

Eski 16-06-2010, 05:10   #26
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-06-2010
Şu ana kadar pek çok defa denedim. Sonuçta adı geçen marka tohumların yetiştirmesi en zor olanlarını kabul etmek lazım. Çünkü bu yıl marka değiştirince çılgın gibi adaçayı ve kekik fideleri almaya başladım.

fikirci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2010, 10:22   #27
Yeni Üye

onur sinan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mehmet55 Mesajı Göster
Oğul otunun başka bir cinsi çiçekleri kırmızı aynı zamanda süs bitkisi bu sene ektim
Mehmet bey bu bitkinin latince ismini beyan edebilirmisiniz?

Eski 21-06-2010, 16:53   #28
Ağaçsever

mehmet55's Avatar

Onur sinan bey bu bitkinin latince ismi Goldmelisse, Monard Didyma,

Eski 28-07-2010, 23:46   #29
Ağaç Dostu

Hasan Lalezar's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Oğul otu olduğunu şimdi farkettiğim limon kokulu bitkim 2 yıldır bahçede duruyor, tohuma kaçtı şu an etrafında küçük fideler oluştu. Arsız bayağı kontrol altına almak lazım diye düşünürken faydalarını gördüm yapraklarını toplayıp kullanma şeklini bilen varmı acaba?

Hasan Lalezar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2011, 21:40   #30
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Melissa officinalis (Tıbbi melisa)
Bende marketten bir saksı bu bitkiden aldım.
Gerçek melisa çayının bu bitkiden yapıldığını öğrendikten sonra arıyordum.
Şimdilik bir balkon saksısına dikeceğim.Bu yaz gelişme durumuna göre tohumunu elde edince seneye bahçeye ekmeyi planlıyorum.
Yaprakların ezlince çok ferah bir kokuları var.

abk ve Asia beğendi.
Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024