agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Tıbbi, ıtri, boyar, aromatik bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni185Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-04-2013, 09:02   #61
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
kimden geldiğini bilediğim melisaları şimdi çözdüm teşekkürler kiraz

Kiraz beğendi.
hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2013, 17:21   #62
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kilicaslan3561 Mesajı Göster
Soğuk iklimlerde yetişebilir mi acaba? Faydalı bir bitki.
Ben Afyonkarahisar'da ekmiştim. Ancak tohumlarının çıkmadığını düşünmüştüm. Bir tanesi büyümüş. Yabancı ot zannederek onu da kopardım. Ancak kök kısmı kaldığı için yeniden çıktı. Üç yıl aynı yerden çıktı. Geçtiğimiz ilkbaharda çok fazla çıktığı için fidelerinden dört beş yere vermeme rağmen büyütememişler. Apartmanın dış cephe ısı yalıtım inşaatı sırasında o kadar korumaya çalışmama rağmen inşaat molozlarının altında kalanlar ve ana gövde öldü. Bu yıl kalan tohumlardan çıkar mı bilmiyorum. Soğuktan etkilenmiyorlar. Ancak benim İzmir'de olduğunu bildiğim muhtemelen çalı formunda olan soğuklara dayanamıyor sanırım. Fidesini istediğim arkadaş soğuklarda olmayacağını söylemişti. Bu yıl yeni tohum aldım. Bakalım büyütebilecekmiyim.

Kiraz ve hira beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2016, 18:09   #63
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Saksıda da olsa ihtiyaca yetecek kadar yetiştirebildik. 2 günde bir yapraklarından çay yapıp içiyoruz ama sakinleştirici özelliğini göremedik, dozu mu artırsak ne)

Eklenen Resimler

abk, tarku, hakanersoz ve 5 kişi beğendi.
Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2016, 22:30   #64
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lonicera Mesajı Göster
Saksıda da olsa ihtiyaca yetecek kadar yetiştirebildik. 2 günde bir yapraklarından çay yapıp içiyoruz ama sakinleştirici özelliğini göremedik, dozu mu artırsak ne)
Sayın Lonicera;

Şu anda henüz büyüme aşamasındalar. Belirli bir büyüme durumuna geldikten sonra ancak sakınleştirici etkisi görülebilir. Ben çocuklara içirmek için bitki çayı yapmıştım. İçinde sarı kantaron ve melissa da vardı. Gece geç saatlere kadar durduğum halde nedense hemen yatağa bile gitmeden uyumaya başladım. Bana önce bu durum ilginç geldi. Ekstra ne yaptığımı düşününce durumu anlayarak çay olarak içmeyi bıraktım. Aslında arada içmek her bakımdan iyi oluyor.

Eski 02-04-2016, 06:53   #65
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Sevgili Muda, göndermiş olduğunuz kantaronu da ektim. Yeni yeni çimlenmişler. Onlardan da çay yapmayı düşünüyorum. Sizin de belirttiğiniz gibi karıştırıp denemek isterim. Keşke uyku problemlerine bir nebze de olsa çare olabilse.

abk ve Muda beğendi.
Eski 09-05-2016, 15:55   #66
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Tanıdık bir büyük saksı melisa getirmiş sağolsun; arada su ver gölgeye koy, çayını iç sakinleş dedi, gergin gördü herhal. Odada olur mu ki bu arkadaş, deneyen var mı? Götürüp yaylaya mı diksem, kimi soğuğa dayanıklı demiş, kimi değil yazmış.

abk, YeniBON, Muda ve 1 kişi beğendi.
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2016, 18:38   #67
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Sn TCM, benim oğul otu 18 litrelik saksıda. Geçen kışı İzmirde atlattı, herhangi bir sorun yaşamadı soğukla. Ama toprakta olması bence çok daha iyi olur. Saksıda bile çok iyi gelişme gösteriyor. Yayla ne kadar soğuk görür bilemiyorum ama her ihtimale karşı yarısını saksıda yarısını yaylada deneyin isterseniz.

Eski 09-05-2016, 21:40   #68
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2006
Galeri: 2
Alıntı:
Sn TCM, benim oğul otu 18 litrelik saksıda. Geçen kışı İzmirde atlattı, herhangi bir sorun yaşamadı soğukla. Ama toprakta olması bence çok daha iyi olur. Saksıda bile çok iyi gelişme gösteriyor. Yayla ne kadar soğuk görür bilemiyorum ama her ihtimale karşı yarısını saksıda yarısını yaylada deneyin isterseniz.
Kolay kolay zarar görmezler soğukta, oldukça dayanıklılar kışa; üst aksam donsa dahi erken baharda yeniden sürüyorlar. Bizim burada doğal olarak çok rastlanan bir bitki. Bahçemizin her köşesinde yabani olarak çıkıyorlar. Kuraklığa da çok dayanıklılar, köyde "deli limon" diyorlar limoni kokularından dolayı ama bilip te çayını yapan yok nedense.

abk, Lonicera, YeniBON ve 3 kişi beğendi.
Taşlıbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2016, 20:23   #69
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Tanıdık bir büyük saksı melisa getirmiş sağolsun; arada su ver gölgeye koy, çayını iç sakinleş dedi, gergin gördü herhal. Odada olur mu ki bu arkadaş, deneyen var mı? Götürüp yaylaya mı diksem, kimi soğuğa dayanıklı demiş, kimi değil yazmış.
1270 civarı rakımda iki kış atlattığına göre sizde de bir şey olmaz. Üst kısmı kurusa da alt kısmı yayılarak büyüyor. Sulak yere diksem daha iyi gelişecek. Önceki kış iki defa üzerine 50 cm yakın kar yağdı. İlkbaharda kök sürgünlerinden ve tohumdan çoğaltabilirsiniz.

TCM beğendi.
Eski 22-05-2016, 11:03   #70
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-08-2015
Arkadaşlar melisa bitkisi hakkında yazdıklarınızı okudum. öğrenmek istediğim. kökleri kaç santim derine iniyor. yanı 20 cm derinlikteki bir çatı oluğunda yetişir mi? merdiven basamakları gibi bir düzenek üzerinde yetişir mi? saksıda yetiştirmiş olan arkadaşlar saksı derinliği hakkında bilgi verebilirse çok memnun olurum.

Ssaver Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2016, 18:41   #71
Ağaç Dostu

serdar1's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2007
Galeri: 22
Köyden toplayıp kuruttuğum oğul otları, Bir kısmını Akrabalarıma dağıtılmak üzere bekliyorlar. Oldukca etkili soğuk algınlığı giderici sakinleştirici iyi uyku getirici aradabir kaynatıp icince hic hasta olamazsınız..

Eklenen Resimler

abk, Lonicera, vehbi ve 6 kişi beğendi.
serdar1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2016, 09:37   #72
Ağaç Dostu

serdar1's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2007
Galeri: 22
Ufak bir hatırlatma Oğul otunu kaynatmayın suyu kaynattıktan sonra ocaktan alın bir demliğe 1 yemek kaşığı kadar ekleyin yaklaşık 4 su bardağı su yeterli demlik icin 4 kişi ye yeter 1 yemek kaşığı oğul otu 10-12 dakika yetiyor demlenmesi süresi..

abk, vehbi, TCM ve 1 kişi beğendi.

Düzenleyen serdar1 : 23-05-2016 saat 10:19
serdar1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2016, 11:49   #73
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-08-2015
Sn. Lonicera teşekkürler. katlı sistem düşünüyoruz. bakımı düz tarlaya göre daha kolay olur sanırım.

Lonicera beğendi.
Ssaver Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2017, 12:04   #74
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Ben bir türlü çimlendiremedim melisa tohumlarını,pamuk içinde çimlenmiyorlar nerdeyse bir hafta oldu banamısın demediler,başka özel bir yöntem mi var acaba çimlendirmek için?

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2017, 13:31   #75
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi devrann Mesajı Göster
Ben bir türlü çimlendiremedim melisa tohumlarını,pamuk içinde çimlenmiyorlar nerdeyse bir hafta oldu banamısın demediler,başka özel bir yöntem mi var acaba çimlendirmek için?
Torf perlit karışımıyla deneyebilirsiniz bir de. Fısfısla nemli tutmanız yeterli. 1 hafta içinde çimleniyor olmaları gerek.

its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2018, 20:09   #76
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Çimlendiremedim bir türlü,doğada çok var bundan ama tam emin olamadığım için tohumdan yapayım dedim zor çimlenen bir tohum sanırım, tohum kabuğu sert bir tohum, bu defada olmazsa hidrojen peroksitte bekletip deneyeceğim son kez.Doğadaki bitkinin fotoğrafını atacağım yakında gidebilirsem buraya.
Birde Karabaş otu var o daha kolay çimleniyor bundan.

Resulgur beğendi.
Eski 15-01-2018, 22:15   #77
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Alıntı:
Çimlendiremedim bir türlü,doğada çok var bundan ama tam emin olamadığım için tohumdan yapayım dedim zor çimlenen bir tohum sanırım, tohum kabuğu sert bir tohum, bu defada olmazsa hidrojen peroksitte bekletip deneyeceğim son kez.Doğadaki bitkinin fotoğrafını atacağım yakında gidebilirsem buraya.
Birde Karabaş otu var o daha kolay çimleniyor bundan.
Nemli torf yüzeyine temas edecek şekilde üstü örtülmeden 7-10 gün içerisinde çimleniyor esasen. Suda bile bekletmemiştim üstelik. Farklı tohum setiyle denediniz mi? Aydınlık ortam seviyorlar bu arada çimlenirken.

devrann beğendi.
Eski 16-01-2018, 12:56   #78
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Bugün araziye çıkınca gidip fotoğraflarını çektim telefondan çok büyük olacağı için akşam bilgisayardan yükleyeceğim ama yukarda s.n lonicera'nın paylaştığı resimlerle birebir aynı ve aynı gelişme aşamasındalar şu anda ve çok sağlıklı görünüyorlar doğrusu,bitkinin alt tarafları ve sapları kalın tüylerle kaplı kokusuda o kadar hoş bir koku değil yani limonumsu ya da sabunsu bir kokusu yok normal ot tarzı bir kokusu var
peki bu bitkinin yaprakları ne zaman toplanıp kurutulmaya başlanabiliyor tohumunuda alayım daha sonra

Eski 16-01-2018, 14:08   #79
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Alıntı:
Bugün araziye çıkınca gidip fotoğraflarını çektim telefondan çok büyük olacağı için akşam bilgisayardan yükleyeceğim ama yukarda s.n lonicera'nın paylaştığı resimlerle birebir aynı ve aynı gelişme aşamasındalar şu anda ve çok sağlıklı görünüyorlar doğrusu,bitkinin alt tarafları ve sapları kalın tüylerle kaplı kokusuda o kadar hoş bir koku değil yani limonumsu ya da sabunsu bir kokusu yok normal ot tarzı bir kokusu var
peki bu bitkinin yaprakları ne zaman toplanıp kurutulmaya başlanabiliyor tohumunuda alayım daha sonra
Limon kokması gerek. Itır (pelargonium graveolens) gibi kokması lazım yapraklarını ovaladığınızda. Kokmuyorsa yabani ottur o. Oğul otunun kokmama ihtimali yok.

Eski 16-01-2018, 21:21   #80
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi its_just_a_ride Mesajı Göster
Limon kokması gerek. Itır (pelargonium graveolens) gibi kokması lazım yapraklarını ovaladığınızda. Kokmuyorsa yabani ottur o. Oğul otunun kokmama ihtimali yok.
resimleri ekliyorum

Eklenen Resimler

Eski 17-01-2018, 06:33   #81
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Oğul otu ise yapraklarının limon kokulu olması lazım, resimdeki bitki sanki aynı familyadan ballıbabaya daha çok benziyor gibi.

Eski 17-01-2018, 07:53   #82
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Alıntı:
Oğul otu ise yapraklarının limon kokulu olması lazım, resimdeki bitki sanki aynı familyadan ballıbabaya daha çok benziyor gibi.
Evet olabilir çok benziyor aslında hepsi, ben ot gibi kokuyor derken farklı bir kokusu var demek istedim ama limon kokusu yok,ben aktardan alıyorum bazen melissayı yaprakları biraz daha ince gibi bu baya kalın ve yaprağın alt taraflarında kalın tüyler var ve gövde de aynı şekilde tüylü.

Eski 17-01-2018, 08:58   #83
Ağaç Dostu

Beşiktaş's Avatar

Giriş Tarihi: 23-08-2017
Hangi melisa?

Bizdeki melisa bu türde çiçek açıyor. Yaprakları da bu şekilde.. Acaba türleri mi farklı?

Eklenen Resimler

Selma_321 beğendi.
Beşiktaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2018, 11:42   #84
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi besiktas Mesajı Göster
Bizdeki melisa bu türde çiçek açıyor. Yaprakları da bu şekilde.. Acaba türleri mi farklı?
Sizin bitkiniz Cestrum nocturnum, parfüm çalısı da denen süs bitkisi. Oğul otu gibi şifalı bitki değil tam tersi tüm aksamı toksik etkili bir bitki olduğu belirtiliyor kaynaklarda. Amman dikkat...

Eski 17-01-2018, 19:27   #85
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Alıntı:
Evet olabilir çok benziyor aslında hepsi, ben ot gibi kokuyor derken farklı bir kokusu var demek istedim ama limon kokusu yok,ben aktardan alıyorum bazen melissayı yaprakları biraz daha ince gibi bu baya kalın ve yaprağın alt taraflarında kalın tüyler var ve gövde de aynı şekilde tüylü.
Sn. Lonicera'nın belirttiği gibi benim de bildiğim başka ayırma yöntemi yok ne yazık ki. Hiçbir şekilde çimlendiremeyeceğinizi düşünüyorsanız zengarden'da dönem dönem fideleri satışa çıkıyor. Oradan temin edebilirsiniz.

Lonicera ve devrann beğendi.
Eski 03-02-2018, 00:14   #86
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Bunlar da bizim ufaklıklar. Bahara kadar kocaman olurlar muhtemelen. Ekolojik bahçe tasarımında sıklıkla yer örtücü (ground cover) olarak tercih ediliyor melissa officinalis bitkisi. Bizim de niyetimiz bu şekilde.

Name:  20180202_203112.jpg
Views: 653
Size:  39.6 KB

Eski 23-03-2018, 23:56   #87
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Yaklaşık 2 ayda boyları 40-50 cm'i aşınca ilk hasadımızı almaya karar verdik. Tepeden budayarak 5 adet de çelik ayırdık.

Name:  20180323_211408_HDR.jpg
Views: 577
Size:  28.2 KBName:  20180323_211626_HDR.jpg
Views: 520
Size:  67.2 KB

Eski 24-03-2018, 08:54   #88
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi its_just_a_ride Mesajı Göster
Yaklaşık 2 ayda boyları 40-50 cm'i aşınca ilk hasadımızı almaya karar verdik...
Ne yapacaz bunları...

Ben bir bardak sıcak suya dört-beş yaprak gelecek şekilde bekletip tüketiyorum. İki yıl önce bana saksıyla getiren (hafta başı yine bir kucak kökleyip getirmiş yaylaya dik diye) her bardağa iki damla limon damlat zehirini alsın dedi

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2018, 11:59   #89
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Ne yapacaz bunları...

Ben bir bardak sıcak suya dört-beş yaprak gelecek şekilde bekletip tüketiyorum. İki yıl önce bana saksıyla getiren (hafta başı yine bir kucak kökleyip getirmiş yaylaya dik diye) her bardağa iki damla limon damlat zehirini alsın dedi
Biz o miktarı 2 bardak için demledik termos içerisinde.

Alıntı:
her bardağa iki damla limon damlat zehirini alsın dedi
Zehir derken? Valla bir bardak içtim yatağa zor yürüdüm Uyuşturdu komple. Zehirlendik mi yoksa?

Lonicera ve Selma_321 beğendi.
Eski 26-03-2018, 11:11   #90
Ağaç Dostu

thunderon's Avatar

Giriş Tarihi: 24-04-2015
Bunlarda benim melisalarım. Büyük olanı geçen ekmiştim yağmurlar birlikte coştu gidiyor.
diğerlerini yanında buldum tohumlardan çimlendi sanırım alıp başka yerlere ekeceğim.

Eklenen Resimler

thunderon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024