agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama) (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=27)
-   -   EM (Etkin Mikroorganizmalar) (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=3903)

antihistaminik 21-07-2013 21:25

"bu tür tartışmalar vakit kaybından başka şey değil."

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Dogasever (Mesaj 1176277)
Sırf yazı yazmış olmak için yazı yazılmaz. Okuyup öğrenmek lazım. Her şey internette mevcut. Buradaki EM başlığı altında bile dünya kadar bilgi var.

tam da bu amaçlı verilmişti yukarıdaki linkler..
ama belli ki zahmet edip ya da tepki ile okumamışsınız..
orada bu konudaki pozitif gözlemlerin yanıltıcı olma olasılığına dair de tespitler var.. bunların doğruluğu da tartışılabilir, ama anlaşılan buna izin yok :

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Dogasever (Mesaj 1176277)
Ben kısır tartışmaların içine girmek istemiyorum. Daha önce bu tür tartışmalar çok yapıldı. Vakit kaybından başka şey değil.

adına forum denen bir yerde tartışmaya "vakit kaybı" gözüyle yaklaşmanızı yadırgamamak mümkün değil, hele sizin gibi paylaşımcı birinden geliyorsa yorum.

izin verin, dileyen dilediği konuda tartışmanın içine girsin, dileyen girmesin, ya da dilerse sussun..

özgür düşünce ve tartışmaların en azından burada kısıtlanmaması dileğiyle.

saygılar.

muratcolak55 25-09-2013 03:04

Ynt: EM (Etkin Mikroorganizmalar)

Bukashi kova nasıl temin edebilirim..

MeyveliTepe 25-09-2013 03:13

Hazırı yok bildiğim kadarıyla, kendiniz yapabilirsiniz.

İç içe konduğunda alttaki ile üstteki arasında 8-10 santim boşluk kalan iki kova edinin. Üstte (içte) olanın dibine 10-15 tane yarım santim çapında delikler açın. Altta olanın dibine de bir basit musluk takın ve kovaları iç içe yerleştirip en az 10-15 cm yüksekliğinde tuğla gibi bir cismin üzerine yerleştirin. İçte kalan kovanın iyice kapanan bir bir kapağı da olsun, bukashi kovanız hazır.

limoncu33 12-11-2013 19:51

arkadaşlar...
emturkey.com a hem telefonla hemde mail ile ulaşamadım...

bu ürün artık satılmıyormu?

bu yakınlarda satın alan varsa nerden ve kaça aldığını yazarsa sevinirim....

yağmur 12-11-2013 20:21

Ben şu adresten 17.70 tl'ye EM Aktif almıştım. Haziran'da sanıyorum. Ancak şimdi bu ürün yok hiç bir sitede. EM1 denilen aktif edilmemiş ürün satılıyor, onun fiyatıda 19 tl+KDV.

fındıkçı74 12-11-2013 23:16

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi limoncu33 (Mesaj 1217720)
arkadaşlar...
emturkey.com a hem telefonla hemde mail ile ulaşamadım...

bu ürün artık satılmıyormu?

bu yakınlarda satın alan varsa nerden ve kaça aldığını yazarsa sevinirim....

Bende aradım mail attım adamlar zahmete girip geri dönüş bile yapmadılar ne telefonu açıyorlar ne maile cevap veriyorlar yoksa bu ürünün satışı durduruldumu?

limoncu33 13-11-2013 23:25

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yağmur (Mesaj 1217732)
Ben şu adresten 17.70 tl'ye EM Aktif almıştım. Haziran'da sanıyorum. Ancak şimdi bu ürün yok hiç bir sitede. EM1 denilen aktif edilmemiş ürün satılıyor, onun fiyatıda 19 tl+KDV.

Merhaba

bahsettiğiniz siteye de telefonla ulaşamadım. telesekreter çıktı...

herneyse arkadaşlar emturkey.com a bugün ulaştım... üretim tesislerini yeniliyorlarmış. pazartesi gününden sonra tekrar üretim yapacaklarmış.

yağmur 14-11-2013 00:47

Ben e-mail yollamıştım. Herhangi bir sorun yoktu. Ama şu an ki durumu bilemiyorum.

limoncu33 15-11-2013 20:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yağmur (Mesaj 1218297)
Ben e-mail yollamıştım. Herhangi bir sorun yoktu. Ama şu an ki durumu bilemiyorum.

Bugün ilgili firma telefonuma geri döndü... evet faal ve ilgili bir firma.

yalnız yetkili kişi ile görüşürken kafam biraz karıştı...

bu em ürünündeki organizmalar toprakta nekadar yaşıyor bilen varmı arkadaşlar ?

bana her ay gübreyi tekrarlamam gerektiğini söylediler zaten bunu duyar duymaz görüşmeyi bitirme moduna girdim.

bu bakyeriler toprakta 1 ay sonra ölüyor yeniden takviye mi yapmam gerekli gerçekten? yoksa fazla ürün satma politikası mı bu...

bu ürün için 6 aylık yaz peryodu ile ilgili hesaplama yaptım bana maliyeti 5000 lira çıkıyor.

bu ürünü yerine

Mikoriza mantar gübresi kullanmak daha mantıklı gibi geldi bana bunun yıllık maaliyeti diğerine göre oldukça düşük geldi... toprakta 1 yıl yaşıyorlarmış.

Shubhodaya Biyogübre Teknolojisi .:::. ODC Yapı Akaryakıt ve Tarım Ürünleri San.Tic.Ltd.Şti.
Endo Roots Soluble

arşadaşlar bu konuda cevaplarınızı bekliyorum.

yağmur 15-11-2013 21:59

Forumdan kullananlarda sıklıkla gördüğüm kadarıyla ekim-dikim öncesi toprağı hazırlamak için yapabilirsiniz, tohumu em içinde bir süre bekletince daha çabuk çimleniyormuş, aynı şekilde em katkılı suda bekletilen fidelerde daha çabuk tutuyormuş. Bir de sonrasında -1 aydı sanırım- tekrar edebilirsiniz. Ama tüm yaz uygulamanıza gerek yok sanıyorum. Sayın Meyvelitepe'nin sebze adalarını incelemenizi öneririm. Orada anlatılıyordu.

limoncu33 15-11-2013 22:11

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yağmur (Mesaj 1219050)
Forumdan kullananlarda sıklıkla gördüğüm kadarıyla ekim-dikim öncesi toprağı hazırlamak için yapabilirsiniz, tohumu em içinde bir süre bekletince daha çabuk çimleniyormuş, aynı şekilde em katkılı suda bekletilen fidelerde daha çabuk tutuyormuş. Bir de sonrasında -1 aydı sanırım- tekrar edebilirsiniz. Ama tüm yaz uygulamanıza gerek yok sanıyorum. Sayın Meyvelitepe'nin sebze adalarını incelemenizi öneririm. Orada anlatılıyordu.

konuyu bulamadım. lütfen linki gönderir misiniz?

ilginiz için teşekkürler.

doğalbahçe 23-11-2013 18:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi limoncu33 (Mesaj 1219010)
Bugün ilgili firma telefonuma geri döndü... evet faal ve ilgili bir firma.

yalnız yetkili kişi ile görüşürken kafam biraz karıştı...

bu em ürünündeki organizmalar toprakta nekadar yaşıyor bilen varmı arkadaşlar ?

bana her ay gübreyi tekrarlamam gerektiğini söylediler zaten bunu duyar duymaz görüşmeyi bitirme moduna girdim.

bu bakyeriler toprakta 1 ay sonra ölüyor yeniden takviye mi yapmam gerekli gerçekten? yoksa fazla ürün satma politikası mı bu...

bu ürün için 6 aylık yaz peryodu ile ilgili hesaplama yaptım bana maliyeti 5000 lira çıkıyor.

bu ürünü yerine

Mikoriza mantar gübresi kullanmak daha mantıklı gibi geldi bana bunun yıllık maaliyeti diğerine göre oldukça düşük geldi... toprakta 1 yıl yaşıyorlarmış.

Shubhodaya Biyogübre Teknolojisi .:::. ODC Yapı Akaryakıt ve Tarım Ürünleri San.Tic.Ltd.Şti.
Endo Roots Soluble

arşadaşlar bu konuda cevaplarınızı bekliyorum.

Merhaba,

Öncelikle herkesin görüşüne saygı gösterdiğimi belirtmek isterim, doğalbahçe olarak sakarya - Sapanca ilçesinde dış mekan süs bitkileri yetiştiriyorum. EM yi yaklaşık 2 ay süredir kullanıyorum, daha önce de bilgim vardı fakat pratiğe bu zamanlarda geçebildim.

EM 5 ve EMFPE yi birlikte yapraktan uygulama yaptım. 1. kez uyguladım sonuç olumluydu,2. kez uygulamam da daha güzel,daha gür bir şekilde yapraklardaki canlılığı gözlemledim ve az öncede 3. uygulamamı yaptım, bitkilerimdeki büyüme miktarı inanın yaz döneminden daha fazla olduğunu söyleyebilirim.

Bu tip faydalı mikroorganizmalar tekrarlandıkça faydasının daha etkin olarak görüleceği belirtilmektedir. Maliyet ne olursa olsun sonuç itibariyle karşılığını daha fazla alacağınızı düşünüyorum. Gerçekten uygulandıkça etkinliğinin daha fazla olduğunu görüyorsunuz.

Vitormone plus adında ve içeriğinde havadaki azotu bitkilerinize enjekte eden azobakterlerin vasıtasıyla işlev yapan bir ürün bulunmaktadır. Yetkili ziraat mühendisi bir bayanla görüştüğümde 1 seferde kutu açıldığın da 1 litrenin hepsinin kullanılması gerektiğini belirtti, yani ertesi gün kullanmanız gerekirse bakteri sayısında yarı yarıya düşme meydana gelebileceğini belirtti. Gübreyi bitkilerinize pülverize ettikten sonra 18 gün kadar bakterilerin işlev görebileceğini 14. günden itibaren ise 2. veya 3. uygulamanızı yapmanız faydalı olacaktır denildi. Bu yönüyle baktığımızda EM daha ekonomik ve kullanışlı görünmektedir. Vitormone plus'ı da uyguladım, memnun kaldım ama yinede kullanımımı tekrar tekrar yapabilmem için EM bana daha uygun gelmektedir.

Mikorize mantar uygulaması sadce 1 kez yapılabildiğini biliyorum.

EM ile geçtiğimiz hafta uygulama yapmama rağmen bugün tekrarladım, bitkiyi rahatlatması benim için çok önemli bu nedenle EM kullanılmasını tavsiye ediyorum, mutlu olacağınız kanaatindeyim.

Bitkilerde oluşan sürgünlerle ilgili resimleri bir aksilik olmazsa inşallah yarın eklemeyi planlıyorum.

Bitkilerimizin budanan kısımlarında bu aylarda pek rastlanmadık durum olarak sürgünlerin gözle görülür derecede uzamasıdır.
Bununla birlikte topraktan yapmış olduğumuz uygulama ile kök gelişimi kendini göstermektedir.

KAPTANzst 23-11-2013 19:39

Bende EMA 1 i kullandım geçen hafta bitti ve yeniden almayı düşünüyorum.
2 senedir gözle görülür farkını bende gördüm.

yağmur 23-11-2013 23:21

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi limoncu33 (Mesaj 1219054)
konuyu bulamadım. lütfen linki gönderir misiniz?

ilginiz için teşekkürler.

Ben Sayın Meyvelitepe'nin bu yazılarından birinde okuduğumu hatırlıyorum. Bahçeşinde nasıl kullandığıyla alakalı bilgi geçiyor ama tam olarak hangi numarada hatırlayamadım, umarım bulursunuz.

http://www.agaclar.net/forum/483413-post6.htm

Aspire07 09-08-2014 19:32

uzun zamandır konuya yeni paylaşım yapılmamış ama galiba konu görevini yerine getirmiş ama ben tarımla ilgilenmeye 50 yaşından sonra ilgilenmeye başladığımdan EM'lede yeni tanıştım ve konuyu en başından tek tek okuyorum bugun ancak 10. sayfaya gelebildim demekki ortalama 1 haftada ancak sona gelebileceğim. ve bunu kesinlikle yapacağım ama sorumu sormak için bekleyemedim eğer sayın Doğasever hala konuyu takip ediyorsa bilgisini rica ediyorum.
EM urunleri mantar üretiminde kullanılıyormu eğer kullanılıyorsa referans ve kullanım bilgisini paylaşabilirseniz memnun olurum.

DOĞAL HAYAT 12-08-2014 18:51

Em etkinmikroorganizma kullanımı

SAYIN ASPIRE07
Merhabalar. EM yi mantarda kullanan profesyonel üreticeile çok faydasını görüyorlar. Hiç bir kimyasal kullanmalarına ihtiyaç kalmıyor. Organik olarak yetiştirmiş oluyorlar. Daha fazla bilgi için nacifazilyahya@gmail adresime sormak istediklerinizi yazarsanız seve seve cevaplayabilirim. Ayrıca Etkin Mikroorganizma – THALES sitesinden de bilgilere ulaşabilirsiniz
Sevgi ve Saygılarımla

Safranlı 17-09-2014 14:22

em nin bu forumun en hızlı sayfaları olduğu günleri özledik inanın
bu sayfalardan çok şeyler ögrendik
en önemlilerinden biride şüphesiz em dir
em kullanın hemen her yerde fayda sağladığı tartışmasız üründür

Çamtepe 17-09-2014 17:25

Açıkçası, büyük bahçesi olan benim için EM popülerliğini yitirdi. En büyük sebebi aktifleştirilmiş EM'in büyük alanlarda uygulamak için çok pahalı olması, aktifleştirilmemiş EM'in ise aktifleştirilmesi için çok fazla sabır ve ekipman (ısıtıcı, termometre) gerektirmesi ve doğru aktifleştirdik mi acaba sorularının hiç aklımdan silinmemesi.

Ayrıca kendi ilaçlama makinam da yok. Kiraladığım aracın da önceden içinde ne tip kimyasal olduğunu ve kalmış olması muhtemel artıkların EM'e zarar verip vermediğinden de çok şüpheye düştüm. Eğer bir gün kendi atomizörüm/pulverizatörüm olursa içime sine sine tekrar denerim ama şimdilik EM planlarımı erteledim.

KAPTANzst 17-09-2014 18:00

Küçük bahçemde ve çiçeklerimde kullanıyorum. 1 **** 2 kutu yetiyor ama kargo ile fiyatı 30 lirayı geçiyor. O nedenle bende bıraktım. Tek alsam 40 lira oluyor :(

birnefestoprak 17-09-2014 19:18

Hangi urunu ne kadar ve hangi tur bitkiler ustunde kullaniyordunuz?

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Çamtepe (Mesaj 1319833)
Açıkçası, büyük bahçesi olan benim için EM popülerliğini yitirdi. En büyük sebebi aktifleştirilmiş EM'in büyük alanlarda uygulamak için çok pahalı olması, aktifleştirilmemiş EM'in ise aktifleştirilmesi için çok fazla sabır ve ekipman (ısıtıcı, termometre) gerektirmesi ve doğru aktifleştirdik mi acaba sorularının hiç aklımdan silinmemesi.

Ayrıca kendi ilaçlama makinam da yok. Kiraladığım aracın da önceden içinde ne tip kimyasal olduğunu ve kalmış olması muhtemel artıkların EM'e zarar verip vermediğinden de çok şüpheye düştüm. Eğer bir gün kendi atomizörüm/pulverizatörüm olursa içime sine sine tekrar denerim ama şimdilik EM planlarımı erteledim.

Çamtepe 24-12-2014 18:15

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi birnefestoprak (Mesaj 1319854)
Hangi urunu ne kadar ve hangi tur bitkiler ustunde kullaniyordunuz?

Bir kere evde kendi aktifleştirmeye çalıştığım ama tam aktifleştiğinden kesin emin olamadığım EM'i sulama suyuna karıştırdım. Miktarını hatırlamıyorum, sanırım 20 lt aktifleşmiş EM'i 20 m3 gibi bir suya karıştırdım.

Bir kere de aktifleştirilmiş olarak aldığım EMA'yı pulverizatörle üretici firmanın web sitesinde önerdiği oranda ağaçlara uyguladım.

Ceviz ağaçlarımız üzerinde kullandık.

Safranlı 25-12-2014 12:43

memnun kalmadınız mı..acaba..

EM Agriton 01-06-2015 00:08

Page has moved

Safranlı 01-06-2015 12:35

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi EM AGRİTON (Mesaj 1383922)

Bu mudur yani...bu sayfaları zaten defalarca okuduk..
artık farklı şeyler bekliyoruz sizlerden...
ema yok mu bir ara vardı...bir oluyor bir olmuyor

Ömer Bey 01-06-2015 19:43

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Safranlı (Mesaj 1384047)
Bu mudur yani...bu sayfaları zaten defalarca okuduk..
artık farklı şeyler bekliyoruz sizlerden...
ema yok mu bir ara vardı...bir oluyor bir olmuyor

Bende aynı fikirdeyim.

erkanbey 14-06-2015 15:27

Merhabalar 42 sayfalık leonardit konusunun ardından baya uzun olan Em konusunuda bitirdik şükür.Bukashi kovası baya ilgimi çekti ama şu anda türkiyede üreten yok sanırım satan varmı onuda araştıracağım biraz daha.
Zamanında türkiyede üretilirken alanlar kaç tl ye aldı acaba merak ettim sayın MeyveliTepe'ninde alıp resimlerini gördüğümüz kovalardan.
Yurtdışında 50 ila 100$ arasında değişiyor bi göz attım da.

Geçen bunca zamandan sonra bu kovalarda olumsuzlukla karşılaşan oldumu?
Benim kullanım alanım belli apartmandayım balkonda çilek çiçek biber vs bakıyorum.
Madem şehir ortamında atıklarımızdan bu kadar değerli organik madde elde edebiliyoruz edelim neyi bekliyoruz.Böyle bir ürününde ilgi görmemesi ve piyasadan kaybolması garip.

Şöyle etrafıma baktığımda 3 evden birinin balkonunda bitkiler var.Bitkisi olanında toprağa ve organik maddeye ihtiyacı var demekki bu ürünler hakkında bilgi eksikliğimiz var.

MeyveliTepe 14-06-2015 15:34

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi erkanbey (Mesaj 1387487)
Merhabalar 42 sayfalık leonardit konusunun ardından baya uzun olan Em konusunuda bitirdik şükür.Bukashi kovası baya ilgimi çekti ama şu anda türkiyede üreten yok sanırım satan varmı onuda araştıracağım biraz daha.
Zamanında türkiyede üretilirken alanlar kaç tl ye aldı acaba merak ettim sayın MeyveliTepe'ninde alıp resimlerini gördüğümüz kovalardan.
Yurtdışında 50 ila 100$ arasında değişiyor bi göz attım da.

Geçen bunca zamandan sonra bu kovalarda olumsuzlukla karşılaşan oldumu?
Benim kullanım alanım belli apartmandayım balkonda çilek çiçek biber vs bakıyorum.
Madem şehir ortamında atıklarımızdan bu kadar değerli organik madde elde edebiliyoruz edelim neyi bekliyoruz.Böyle bir ürününde ilgi görmemesi ve piyasadan kaybolması garip.

Şöyle etrafıma baktığımda 3 evden birinin balkonunda bitkiler var.Bitkisi olanında toprağa ve organik maddeye ihtiyacı var demekki bu ürünler hakkında bilgi eksikliğimiz var.

Kendiniz de yapabilirsiniz.

Ağzı kapaklı iki kova edinin. Birinin altına delikler açın, diğerinin dibine bir musluk takın, altı delikli kova içte olacak şekilde içi içe koyun tamamdır.

erkanbey 14-06-2015 16:13

Biraz sıkıntılı gibi gözüküyor o iş fiyat konusunda bilgi verirmisiniz güncel fiyatla karşılaştırayım.Kendimizde yapsak koku oluşmaması için em kullanmalıyız sanırım.Gerçi şimdi sıradaki konu kompost lar gibi görünüyor.

Em konusu baya hararetli başlamış ama son zamanlarda en azından forumda hızını kaybetmiş.

MeyveliTepe 14-06-2015 18:20

Ne fiyatından bahsediyorsunuz? Kova mı? Plastikçilere sorun, ben bilmiyorum.

bizeherguntatil 14-06-2015 18:30

Ben em aktifi ( bi arkadastan almistim bittikce elimde kalani cogaltarak yeniden yapiyorum ) temizlikte kullaniyorum, hatta saclarimda bile suyla karistirip kullaniyorum karbonattan sonra:) her seferinde cikan posayi da terasta biriktigim organik atiklara karistiriyorum ;)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024